Krize UKRAJINA

Anglický a americký důstojník zmizeli na Hadím ostrově

Během neúspěšného pokusu ukrajinské armády zmocnit se Hadího ostrova údajně zmizel podplukovník americké námořní pěchoty a také anglický major z brigády námořního komanda, který přistál v první výsadkové skupině. Informoval o tom ukrajinský telegramový kanál „Cryogen“ s odkazem na svůj zdroj z generálního štábu Ukrajiny.

Podle kanálu ukrajinská armáda bojovala dva dny ve snaze osvobodit důstojníky nebo alespoň získat jejich těla.

“Podle našeho zdroje z generálního štábu přistál na Hadím ostrově spolu s ukrajinskými vojáky americký podplukovník-mariňák a také anglický major z brigády komanda námořní pěchoty. Koordinovali práci rozvědky NATO a ukrajinské síly výsadku. Oba důstojníci přistáli v první vlně,“ říká zdroj.

Uvádí se, že v důsledku této bitvy ruská armáda sestřelila tři vrtulníky a potopila jedno výsadkové plavidlo. Zbývající čluny byly nuceny se stáhnout a nechat na břehu první vlnu výsadku.

Zdroj uvedl, že Spojené státy a Velká Británie požadovaly, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij udělal vše pro to, aby se dozvěděl o osudu jejich důstojníků. Navzdory opakovaným pokusům se však ukrajinské armádě nepodařilo na ostrově přistát.

“Předpokládá se, že zahynuli v bitvě s Rusy. Ale jak říká náš zdroj, zatím tato informace není potvrzena. Je možné, že oba byli zajati,” uvádí se na kanálu Telegram.

Zoufalé pokusy o návrat zahraničních důstojníků přinesly ukrajinské armádě těžké ztráty. Ruské jednotky sestřelily několik letadel a vrtulníků a v důsledku bitvy bylo zabito několik desítek námořníků a speciálních sil ozbrojených sil Ukrajiny.

Ruskou stranou informace potvrzena nebyla.

https://bit.ly/3N95WTu

sdíletj na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan h
12. 5. 2022 09:14

a takove hovada sproste mame v diplomacii kdyby sme byli pravni stat tak za tyto hnusne reci by si mel na zradlo delat v kamenolomu

Lubek
12. 5. 2022 09:27

Hmm. Že by hrdinským anglosasom predsa len stúpla od minula hrdosť? Mali sme tu pár rokov dozadu austrálčana, rozprával o Galipoli. Po prečítaní prípravy a priebehu testovacieho vylodenia pri Dieppe, hrdinstvách pri Monte Casino, či hrdinskom a čestnom potopení Belgrana mimo bojovú zónu (Proto 2. května ve 14 hodin, jakmile válečný kabinet odsouhlasil útok mimo bojovou zónu, dostal kapitán ponorky HMS Conqueror rozkaz k potopení křižníku General Belgrano.), sa mi akosi nechce veriť, že by britský major šiel v prvom slede. Ak sa pozrie človek spätne na anglosaské čestné boje a hrdinstvá, “Chytať hada cudzími rukami” je ich základná strategicko-taktická doktrína. Preto neverím, že tam anglán bol. O američanovi pomlčím, je cenzúra, vedľa v dedine vraj boli kukláči u niekoho, čo dačo popísal na FB.

Pozor
12. 5. 2022 09:45

Niečo mi na tom nesedí, že to američan a angličan riadili je v poriadku, ale že by sa tam vylodili ako prví je neuveritelné. Tu ide opäť o nejakú spravodajskú hru.

Vaska
12. 5. 2022 10:04
Odpovědět  Pozor

zpravodajskou hru – a nebo tam je něco hodně důležitého – po tom co ostrov obsadili Rusové se psalo něco o biolaboratoři

Gales
12. 5. 2022 10:36
Ladislav
12. 5. 2022 11:27
Odpovědět  Gales

Souhlas, přednostně pověsit!

Gales
12. 5. 2022 11:16

Aby tam první vyskočili anglickej a americkej důstojník je divné.To by tam musela bejt žranice a ne smrt.

Pedro
12. 5. 2022 16:47
Odpovědět  Gales

Anebo co ukrást.

Milan ze Zahrady Čech
12. 5. 2022 17:53

No, doufejme že Rusové mají konečně jazyka.

Frank
12. 5. 2022 20:34

Údajně? To je jako z radia Jerevan.

jirka52
12. 5. 2022 20:44

Ona to může být nějaká zpravodajská hra a mohli hned po vylodění odtud zmizet a jít něco někam zlikvidovat, odnést, nastrčit, zakamuflovat atd. Určitě tam nebyli jako velitelé výsadku, ale jako diverzanti s určitým úkolem. Ale pokud je zneškodnili hned z kraje, tak žádná škoda. Tak to ve válce chodí a oni tam také neměli co dělat!

zdena
12. 5. 2022 22:42
Odpovědět  jirka52

kdo mečem zachází – mečem schází….. co se čekalo ?