Krize UKRAJINA

Američané hodnotí ukrajinskou ofenzivu. Výpovědi ukrajinských vojáků v nemocnicích jsou deprimující

Bratislava, 7. září 2022 (HSP/Photo:hsp archive)

Týden po zahájení ukrajinské protiofenzívy se ukazuje její omezený rozsah, píše agentura Bloomberg.
Ukrajinská ofenziva na jihu není o nic rychlejší než ruská ofenziva v Donbasu, která je kritizována za svou pomalost. Okolnosti obou kampaní se však liší. A to, co je v Donbasu považováno za neúspěch, se v Chersonu může ukázat jako úspěch, říká Jack Watling, vedoucí výzkumný pracovník pro pozemní válku v Royal Joint Forces Institute.
Ukrajinská protiofenzíva je mnohem menšího rozsahu – na úrovni roty – a přestože je pomalá, vyžaduje díky svému malému rozsahu méně obětí a nákladů na munici. AFU také potřebuje obsadit menší území – 40-50 km ve srovnání se stovkami km v Donbasu – se schopností zatlačit své protivníky k Dněpru.
“Ukrajinci nikam nespěchají. Záměrem je zjevně co nejvíce ztížit Rusům udržení jejich pozic,” uvedl britský expert.
Podle Watlinga je rozsah chersonské ofenzívy omezený také proto, že ukrajinští velitelé vědí, že nemají dostatek sil k hlubokému průlomu, a “pod tlakem politických vůdců, kteří chtějí ukázat pokrok, to musí vyvažovat”.
“Ukrajina musí prokázat dostatečný pokrok na bojišti, aby se vyhnula riziku únavy svých amerických a evropských spojenců, kteří čelí rostoucímu tlaku veřejnosti kvůli ekonomickým důsledkům války,” uvádí agentura Bloomberg.
Ruská federace se stále více zaměřuje na vyvolávání napětí mezi poskytovateli finanční a vojenské pomoci Ukrajině, aby Kyjevu odepřela možnost pokračovat v boji.
“Ruská teorie vítězství spočívá v tom, že bude vyvíjet sílu, dokud Ukrajinci neztratí svou strategickou hloubku, kterou je podpora ze strany USA a Evropy. Ukrajinská teorie vítězství spočívá v porážce ruských sil, dokud neztratí schopnost bojovat,” říká Watling.
Podle agentury Bloomberg však v Moskvě panuje pochmurná nálada ohledně pokroku na bojišti. Podle anonymního zdroje blízkého ruskému ministerstvu obrany se “speciální vojenská operace” dostala do patové situace, která se nakonec může obrátit ve prospěch Ukrajiny, která si vytváří rezervy, uvádí agentura Bloomberg.
Podle agentury však “i mezi kyjevskými úředníky je jen málo známek triumfu”. Premiér Denis Šmygal uvedl, že Ukrajina věří, že čas je na straně Ruska a Putin je ochoten konflikt prodloužit. Spolu se svými spojenci musí Ukrajina podle Šmygala “tuto válku co nejdříve ukončit”.
Deník Washington Post přinesl reportáž z nemocnice na jihu Ukrajiny, kde leží těžce zranění vojáci. Nálada je velmi pochmurná. Ztráty ukrajinské armády jsou podle ruských zdrojů obrovské. Nemocnice na jihu jsou přeplněné.
“Vojáci s useknutými končetinami, střepinami, znetvořenýma rukama a roztříštěnými klouby popisovali asymetrickou nevýhodu, které jejich jednotky čelily v prvních dnech nové ofenzivy, jejímž cílem bylo vytlačit ruské síly ze strategicky důležitého města Cherson,” uvádí se v článku.

ilustr 2


Armáda si stěžovala na nedostatek dělostřelectva (ruské dělostřelectvo střílí mnohem více nábojů než ukrajinské) a poukazovala na lepší technické vybavení nepřítele.
Třiatřicetiletý voják Denis uvedl, že ruská strana použila kazetové bomby, fosforovou munici a minomety.
Článek uvádí, že “zprávy vojáků naznačují, že nás čeká dlouhá bitva a mnoho dalších obětí”.
Třicetiletý velitel čety Igor uvedl, že ukrajinské ztráty jsou pětkrát vyšší než ruské. Ruská strana dokonce uvádí ukrajinské ztráty v poměru 1:10 až 1:15 v neprospěch Ukrajiny.
Vojáci tvrdí, že ruské tanky střílejí ze speciálně vybudovaných betonových opevnění, zatímco bezpilotní letouny sledují pohyb vojáků na vzdálenost jednoho kilometru, takže je není možné spatřit.
Ruským hackerům se údajně podařilo převzít kontrolu nad ukrajinskými drony.
Vojáci si stěžovali na zastaralé vybavení a nutnost šetřit municí.

sdíletj na

55 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
7. 9. 2022 18:21

Měli být lépe vycvičeni záchodními žoldáky 🤣🤣🤣🤣 Ovšem PROTIÚSTUP do předem pros-raných pozic mají v nacvičeníý 100%!😀

sizok
7. 9. 2022 19:15
Odpovědět  Lev Prch

Jako bych četl toho popletence Visingera. Rádoby vojensk znalce.
Ano, jedna rota dojde do Moskvy a osvobodí svět.
Směšné, ale kolik lidí tomu věří.

Lev Prch
7. 9. 2022 20:14
Odpovědět  sizok

Ten pablb je úplně mimo mísu,ale asi to kecání a lži dobře vynáší 🤮

Masunta
7. 9. 2022 20:11
Odpovědět  Lev Prch

Zřejmě 2 gramatické chyby. Jako invalida a nejspíše i singl, by sis mohl najít čas na práci s Pravidly jazyka českého.

Lev Prch
7. 9. 2022 20:15
Odpovědět  Masunta

Je hloupé neumět se udržet a dávat rady jiným!!!!!!👎👎👎👎👎

Pavel K
7. 9. 2022 20:26
Odpovědět  Lev Prch

👍 👍 👍 👍

Lev Prch
7. 9. 2022 20:52
Odpovědět  Pavel K

👍🙋

Albi
7. 9. 2022 21:19
Odpovědět  Lev Prch

Asi se ještě nesetkal/a s výrazem “záchodní”. 🙂

Lev Prch
7. 9. 2022 21:30
Odpovědět  Albi

Jeho problém 🤣

Milan ze Zahrady Čech
8. 9. 2022 00:20
Odpovědět  Masunta

Masunto, začínáš mě sr-át. Na co si tady hraješ?! Tobě je lautr howno do druhých; starej se o své přís-erky a své rodinné poměry! Nebo máš zato, že pokec je tu od toho, aby si na něm někdo pumpoval své ego a buzeroval ostatní?! Začínáš být stejný de-ment, jako bukvík covid něco. Nes-er!

Lev Prch
8. 9. 2022 06:16

Je to dement,je sám,bez rodiny, kamarádů,jen otravuje ostatní….. připomíná kačera z Reichenbergu 👎

JURA
7. 9. 2022 19:04

Takže s toho vyplývá , že západ opravdu chce Ukrajinu vylidnit od Ukrajinců , oni v zázemí u stolů vítězí a Ukrouši umírají ,

Administrátor
P.A.Semi
7. 9. 2022 21:47
Odpovědět  JURA

Žide plánují udělat z Ukrajiny Greater Israel, a proto se snaží ukrajince vyhubit ve válce a zbytek vyhnat…
Řekl to i Zelenský, podrobně to popisoval Děvjatov (video 44 minut rusky s českými titulky), a dnes jsem četl na Information Liberation v diskuzi za článkem:
Russia Drops The Hammer, Halts Gas Flows to Europe Through Main Pipeline ‘Until Sanctions Lifted’

»There’s been chatter in J for J media about where to bail to if Israel is determined to no longer work for them. Ukraine kept popping up as a landing spot. Fighting to the last Ukrainian, while Russian blood is spilled is a “2 fer” in their minds.«

Nevím, co je “2 fer”, ale “J for J media” je “jewish media for jews”…

A také je v tom článku zajímavý obrázek, jak Uršula Lejnová prohlašovala 19. února 2022, jak se prý obejdeme bez Ruského plynu. Ta válka byla dobře naplánována Západem, těsně po uzákonění Pandemonických zákonů (u nás 18.února), v lednu a únoru Ukrajinci přivezli 200,000 vojáků k Donbasu, 17.února začali masivně ostřelovat Doněck…

πα½

Albi
7. 9. 2022 23:29
Odpovědět  P.A.Semi

Je až neuvěřitelné, jak je ta demokracie pružná a co všechno se do toho pojmu dá při dobré vůli nacpat.

Milan ze Zahrady Čech
8. 9. 2022 00:36
Odpovědět  Albi

A co všechno na ní může vyrašit, to je teprve síla! Jenom v naší zemičce z ní vyrašily za posledních 74 let dvě totality – rudá a hnědá. Protože, tvrdím, tato vláda vykazuje všechny znaky fašizmu! A nemyslím to jako nálepku, ale dle definice fašizmu.

all
8. 9. 2022 00:47
Odpovědět  Albi

Je to jednoduché.Demokracie = Démon kracius,kráčející démon,démon zla,zlo na Zemi.

all
8. 9. 2022 00:44
Odpovědět  P.A.Semi

Kdysi rozprášená chazarská banda začala šít šaty fašistům a nacistům.Nyní i ukrajincům,vrací se,aby znovu loupili,kradli a vydělávali na výpalném na východě.

Lubek
7. 9. 2022 19:07

Bože môj, ale prečo to všetko? Šiel by nejaký hákovým krížom potetovaný západný ukrajinec so ženou a dvoma deťmi bývať niekam na Donbas? Poslať v kľude deti do školy a večer si zájsť na pivo? A o čom by pri pive debatoval? Rovnako, niekto z Donbasu by šiel bývať do Ľvova, posielať deti do školy a v práci si iba tak povedať svoj názor? Načo, prečo zomiera toľko ľudí? To sa skutočne o to američanom a anglánom lepšie zaspáva? Nemajú svojich starostí dosť? …asi nie.

sizok
7. 9. 2022 19:12
Odpovědět  Lubek

Je si třeba uvědomit, že pro ně je to jednoduché. Nenávidí Slovany a jenom
je hřeje, že spolu válčí a zabíjejí se. Nic lepšího si nemohli přát.
Tak to bylo od jakživa a bude navěčnost.

Lev Prch
7. 9. 2022 20:16
Odpovědět  sizok

Banderostán je jako plevel,je potřeba ho vykořenit, důsledně vykořenit!!!!

all
8. 9. 2022 00:53
Odpovědět  sizok

Navěčnost ne.Oni půjdou do pekel,svého nízkého,ůtrpného astrálu,kde se navěky jen ůpí.My půjdeme taky domů,do světla,do nebe.To ví všichni probuzení slované.

Pavel
7. 9. 2022 19:19
Odpovědět  Lubek

chlapče měl by jsi vědět že ofiko ukrajinská agenda požadoval vyčištění východu ukrajiny od ruského živlu a to jakýmkoli způsobem zde je ten zakopaný pes takto vše začalo už plynovou julčou a pak to došlo až k tomu židovi co propaguje nácky je toho plný net kdo chce najde kdo nechce zůstane slepý a blbý doživotně

Snímek obrazovky 2022-05-10 233735.jpg
sizok
7. 9. 2022 20:05
Odpovědět  Pavel

Většína, tzn 93% lidí, není slepých, oni jsou hloupí. To je rozdíl.

Aleš
7. 9. 2022 19:09

Cíl USA a EU blízko, Ukrajina bude prázdná.

Lev Prch
7. 9. 2022 20:18
Odpovědět  Aleš

Banderostán by se měl vrátit do hranic z pravěku 😀

Teuton
7. 9. 2022 19:12

Heleďte, pořád mi to sedí v hlavě. Vlivný člen ODS, brněnský zastupitel Šimoník,označil účastníky sobotní demonstrace v Praze za fašistickou spodinu, kterou je třeba postřílet. Já jsem pro svobodu projevu, ale není tohle už v trestněprávní rovině, když ODS veřejně a otevřeně vyzývá k povražděni účastníků povolené a legální demonstrace ? A asi nejvíc udivuje, že by demonstranty na Venclu postříleli i mnozí Ukroušové, kteří zde dostali azyl a které krmíme a dotujeme více než standardním způsobem. Je tohle normální ? Chce ODS svými projevy vyvolat občanskou válku ?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Helena
7. 9. 2022 19:56
Odpovědět  Teuton

Těmto zmetkům vše prochází, protože ODS je součástí slepence. To je ta slavná demokracie a spravedlnost.

Albi
7. 9. 2022 21:31
Odpovědět  Teuton

Ten by určitě “ani mouše neublížil”. Takoví jen hecují (“zabijte konečně někdo Putina”), do vraždění se ale nehrnou a přitom je bude doživotně provázet pověst drsňáka. No – nekupte to! 🙂

jiří
7. 9. 2022 19:26

comment image

jiří
7. 9. 2022 19:41
Odpovědět  jiří

OKSANA VOLGINOVÁ přináší informace rumunského vojenského experta Valentina Vasilesca, který vysvětluje, že nikoli vedlejším cílem v boji Ruska se státy NATO na Ukrajině bylo získání dat z ukořistěných západních zbraní – což se podařilo tak dokonale, že Moskva vlastně již svých tajných cílů dosáhla.
https://protiproud.info/politika/6698-vojensky-expert-moskva-se-na-ukrajine-uspesne-trenuje-na-invazi-nato-tajny-cil-kody-a-navadeci-systemy-himars-vydal-sva-tajemstvi-putin-uz-ziskal-i-sifrovaci-kody-satelitu-gps-takze-to-hlavni-skonceno.htm

Gales
7. 9. 2022 19:33

Jsem zvědavej s kým budou amíci válčit až jim poslední ukrajinec uteče do ruska.

Helena
7. 9. 2022 19:57
Odpovědět  Gales

Oni si zase někoho najdou, agresoři.

sizok
7. 9. 2022 20:07
Odpovědět  Helena

Pokud nám budou vládnout takoví chocholi jako je fiala,
jsou schopni rozeštvat všechny slovany. To by bylo pro ně nejlepší.

Petr
7. 9. 2022 20:17
Odpovědět  Gales

Už mají skoro nachystané Poláky a hned po nich přijdou na řadu klucí od nás.

Lev Prch
7. 9. 2022 21:14
Odpovědět  Petr

Nepleťte si Poláky a Pšonky.Polák Banderovce nenávidí do krve a Rusko podporuje a jestli budou v žoldu uSSa Pšonci nikoho slušného nedojme!👎

Masunta
7. 9. 2022 20:13

Z Charkova hlásia, že v meste sa zoradila kolóna sanitiek. Počas protiofenzívy v smere Izjum-Kupjansk utrpeli formácie kyjevského režimu značné straty na živej sile.
Väčšina obyvateľov oslobodených území Záporožskej a Chersonskej oblasti chce podľa prieskumu „Inštitútu sociálneho marketingu“ vidieť svoje regióny ako súčasť Ruska. Telefonický prieskum sa uskutočnil 6. septembra medzi 2000 respondentmi (1000 za každý región), štatistická chyba je 3,1%.
„Väčšina obyvateľov oslobodených území Záporožskej a Chersonskej oblasti chce vidieť svoj región ako súčasť Ruska. Na zodpovedajúcu otázku odpovedalo kladne 71% respondentov v regióne Záporožie a 63% v regióne Cherson,“ uvádza sa v štúdii.
Aby Záporožský región zostal súčasťou Ukrajiny, odpovedalo 6% opýtaných a v Chersonskom regióne — 11%.
Podľa prieskumu sa 74% respondentov plánuje zúčastniť na hlasovaní o pripojení k Rusku v regióne Záporožie (13% sa nechystá), v regióne Cherson 61% (22%).

Markýza
7. 9. 2022 20:42

Tak v Moskvě panuje pochmurná nálada, jo. No, milé Blůmberg, já jsem si od začátku až dodnes nevšimla, že by Moskva byla nějak nadšená z celé té akce. Ono se jí do toho totiž vůbec nechtělo. Ale vysvětlujte tohle odkojencům marlborou mena…….

Markýza
7. 9. 2022 21:00

POZOR, POZŮREK! hele, tohle prostě musíte vidět. Výpovědi raněných jsou deprimující, ale ukrajinský děduška všechno spraví! :-))))
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/

Lev Prch
7. 9. 2022 21:15
Odpovědět  Markýza

A teď si představte, že tomu věří celá fyjalová vlastirádná pětikloakloaka 👎👎👎👎

Albi
7. 9. 2022 21:56
Odpovědět  Markýza

A z mainstreamu – tentokrát doporučuji přečtení.:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-za-kazdeho-rusa-nas-padne-pet-ukrajinsti-vojaci-o-bojich-na-jizni-fronte-213498

1) Denys, 33letý ukrajinský voják: „Za každého jednoho jejich vojáka jsme my ztratili pět,“ říká Ihor, velitel jedné z čet zraněný při nárazu tanku.
2) Oleksandr, bývalý stavební dělník: “Když my vypálíme třikrát, oni na oplátku vystřelí dvacetkrát,“ popisuje.
3) Oleksandrův 49letý spolubydlící z nemocnice: “Ukrajinské ztráty jsou sice značné, ale strana vedoucí ofenzivu vždy ztratí více vojáků”. (??? – asi nějaký politruk)

Markýza
8. 9. 2022 08:41
Odpovědět  Albi

Na seznamu??? No to nestačím koukat. 49letý spolubydlící možná jen chce zoufale domů a opatrně volí slova, aby ho nějaký tamní komsomol ještě nepopotahoval za vlastizrádné výroky. Na rozdíl od mlaďochů přemítá, jestli ženě a dětem nepadá barák na hlavu, jestli zvládne pracovat a tak. Anebo je to politruk, to je taky možný :-))

Albi
7. 9. 2022 22:14
Odpovědět  Markýza

Koukám – dědoušek by přitom stihl zároveň psát třeba aktuální reportáře z protiofenzívy. 🙂

Markýza
8. 9. 2022 08:42
Odpovědět  Albi

Jojo – nafoceno už má :-))))

Milan ze Zahrady Čech
8. 9. 2022 00:56
Odpovědět  Markýza

Pffff… to je toho. To já jednou v létě zastřelil pod Lovošem prakem kance a muflona! A můžu to taky dokázat! Lovoš se od Lovosic neodstěhoval, takže si ho může kdokoli kdykoli prohlédnout, kanců a muflonů je pod ním jak na ukrajině filcek, a prak mám na polici. Akorát mě nenapadlo se s ním vyfotit, že jsem stydlivej.

Lev Prchala
8. 9. 2022 08:15

Až toho muflona picneš na Milešovce nebo na Doubravce dej vědět,zadokumentuju to.-)))

Markýza
8. 9. 2022 08:43

Jestli neletěli ve výšce 1 kilometru, tak se to nepočítá!

Albi
8. 9. 2022 10:19
Odpovědět  Markýza

Věem třem – SUPER! 🙂 🙂 🙂

Vlado71
8. 9. 2022 12:30

Jasnačka, v mraziaku nášho mäsokombinátu som vzduchovkou zastrelil ľadového medveďa čo tam lovil tučniaky.
V skutočnosti síce nemám vzduchovku a ani mäsokombinát tu nemáme, ale ako výplod chorej mysle dobré, takže medaila od Zeleného by bola zaslúžená.

Frankie
7. 9. 2022 22:47

A to prý Rusko ještě pořádnou válku ani nezačalo. Každý normální člověk přece musí vědět, že kdyby Rusové válčili, jak to všude praktikují zločinci z USA, tak to tam dávno srovnali se zemí a bylo vymalováno. Ale Ukrajinci postupují stále zpět do předem připravených pozic a vyhulený šašek Zelinka žvaní o lepších zítřcích a o tom, jak dobude Krym, který od roku 1783 patří Rusku. A přitom stačí, když jim na zimu Rusové zastaví dodávky plynu. Američané sice hodnotí, ale doma se jim to také pěkně začíná sypat. Ekonomika v zadeli a prachy za ten předražený šrot, který nasmlouvala naše rozvedená blonďatá ministryně války paní Afroameričanová, je nezachrání. Doufám, že brzy padne pětidemoliční vláda neumětelů a vlastizrádců, podobné zločinné kontrakty se zruší a možná se dožiju i potrestání těch všech šmejdů. U nás spousta občanů už nemá na energie, ale Fialova nadace dostává od státu desítky milionů a ten blbec jen vysílá signály, ale žádné nepřijímá. Pan Ševčík zcela trefně řekl, že je to hňup. Doufám, že jednou demonstrací to neskončí a organizátoři pořádně přitlačí.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Fialenko-Premier-za-vsechny-penize-Zde-jsou-castky-713567

Milanovy rájčat
7. 9. 2022 22:59
Odpovědět  Frankie

ty demonstrace organizuje ODS — šašci + jejich extra bílí koně. ——prachy od lidí srbské manželce Bojaně Vurdelje,
Peníze na demonstrace končí u muže bez příjmů.
 Dluží tři miliony a měl 27 exekucí.

v Srbsku živí prodejem realit Čechům.
—-neměl žádný výdělek,
—– 2. týpek -Jako politik ODS levně pomohl
k městskému majetku developerovi,
 který teď po něm vymáhá miliony
 za nezaplacený nájem hotelů. CHCÍPL pes – ods vynález.

Administrátor
P.A.Semi
7. 9. 2022 23:31
Odpovědět  Milanovy rájčat

Jste poněkud dadaistický… Nebo opitý?
Už jsem se divil, kam se všichni najatí trolové poděli…?

(Ty ostatní plky jsem vám smazal, tohle aspoň vypadá, že v tom je kousek nějaké myšlenky…)

Je to zřejmě citace ze štvavého článku na Aktuálně.cz

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
8. 9. 2022 16:13
Odpovědět  P.A.Semi

Ještě jsem o tom přemýšlel… Vrábel, co organizoval tu demonstraci, byl poněkud neúspěšný podnikatel, má dluhy a na krku exekutora…

Lidé mu poslali peníze na demonstraci, kterou zařídil perfektně, ten pronájem pódia a zvukotechniky není zadarmo, k tomu další organizace…

Mně je ho spíš líto, že ho systém semlel, moc mě neštve, že to nějak obchází… (účet je na manželku, aby mu to exekutor nezabavil…)

Je poněkud nepříjemné, že se na tom Aktuálně a Ukrofilové mohou točit… No a co ?

Který je ten “2. týpek” nevím…

πα½

Milan ze Zahrady Čech
8. 9. 2022 00:42
Odpovědět  Milanovy rájčat

Rozhodně ne ODS, psychouši. Takže napříště buď uveď ověřitelný zdroj, nebo si utři sopel, dej si šlehu, a zalez zpátky do kanálu, bukvíku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prchala
8. 9. 2022 08:16
Odpovědět  Milanovy rájčat

Tvojí Achillovou patou je tvoje hlava!

Masunta
8. 9. 2022 08:44

Súčasné ukrajinské úspechy na fronte majú veľmi vysokú cenu.
Švédsky žoldnier s prezývkou „Ice“ dnes na svojom Instagrame napísal, že po
výsledkoch posledných dní bojov z 22 ľudí v jeho čate zostali iba traja. Zvyšok
bol zabitý alebo vážne zranený. „Ice“ tvrdí, že včera ruský tank zasiahol bunker so štyrmi zahraničnými bojovníkmi, ktorí tam boli, dvaja z nich zahynuli a dvaja ďalší boli vážne zranení, tomu druhému odstrelili nohu.

Straty ozbrojených síl Ukrajiny pri útoku na Cherson sú 5-krát vyššie ako ruské. „Stratili sme 5 ľudí za každého, koho stratili oni,“ povedal pre Washington Post Igor, 30-ročný veliteľ čaty, ktorý si zranil chrbát, keď jeho tank spadol do priekopy. Igor nemal pred začiatkom ruskej operácie žiadne vojenské skúsenosti. Živil sa predajom krmiva pre ošípané a kravy na farmách. Jeho zástupca veliteľa čaty tiež nemá žiadne vojenské skúsenosti, povedal.