Znáte nejlepší vojsko středověku?

Znáte nejlepší vojsko středověku? Jeho jádrem byli Češi a dokázali pravé divy.

Ze složité historie husitských válek se zaměříme na bitvu, která znamenala konec husitů jako takových,
a posílení vlivu Matyáše Korvína, tehdejšího uherského krále.
Odehrála se 30. ledna 1467 u Veľkých Kostoľan nedaleko Piešťan, v tehdejších Horních Uhrách.

Střetlo se v ní vojsko tzv. bratříků, následovníků radikálních husitů, kteří byli poraženi umírněnými husity
u Lipan roku 1434, s vojskem Matyáše Korvína.
Bratříci už byli tehdy oslabeni prohrou v bitvě u Šarišského Potoka (Sárospatak, též Blatný potok) roku 1458, v níž je porazil uherský král Matyáš Hunyadi, známý jako Matyáš (na Slovensku Matej) Korvín.
V této bitvě také padl vůdce bratřického Petr Aksamit.

Novým hejtmanem bratříků se stal Jan Švehla, který nechal u Veľkých Kostoľan nedaleko Trnavy zřídit obvyklý husitský opevněný tábor. Historie pak ukázala, že byl posledním husitským táborem vůbec.
Matyáš Korvín, který se tou dobou chystal k válce s Jiřím z Poděbrad, si nemohl dovolit nechat v zázemí vojsko tak zkušeného bojovníka, protože předpokládal, že v případě války se postaví proti němu a může mu vpadnout do zad. Obecně v té době také uherská šlechta s králem v čele likvidovala bratříky „na potkání“
i proto, že v té době bratříci už jen rabovali a drancovali uherské majetky.

Na podzim roku 1466 tedy Matyáš přitáhl se svým vojskem k Trnavě a po delších přípravách 6. prosince tábor bratříků obklíčil. Švehla začal s Matyášem vyjednávat, že se mu bratříci vzdají, když je potom propustí na svobodu. Matyáš tuto nabídku nepřijal a několikrát se marně pokusil tábor dobýt.

Bratříci se hrdinně bránili, jejich tábor však trpěl nedostatkem vody a tak se pokusili 30. ledna 1467 nepřátelským obklíčením probít. Přitom byli buď pobiti, nebo zajati.
Do zajetí padl i Švehla a Matyáš Korvín ho nechal spolu s asi stovkou nejvýznamnějších bratříků hned druhý den pověsit. Ostatní bratříci byli uvězněni v různých žalářích a zbývající vstoupili do služeb krále Matyáše. Dobytím Švehlova tábora u Veľkých Kostoľan také historie bratříků, tedy českých vojenských rot, v Horních Uhrách, tj. na dnešním Slovensku, končí.

Některé jejich příslušníky však čekala další skvělá vojenská budoucnost.

Neporazitelná Černá rota, bitva s osmanskými Turky na Chlebovém poli

Uherský král Matyáš Korvín si bývalé husitské vojáky, kteří k němu byli loajální, tak oblíbil, že z nich sestavil pod záminkou stále hrozícího tureckého nebezpečí svou tělesnou gardu, tzv. černou rotu (Fekete sereg).

Ta také skutečně, kromě jiného, dosáhla vítězství nad osmanskými Turky roku 1479 na tzv. chlebovém poli v Rumunsku.

Černá rota byla skutečným tvrdým jádrem celého uherského vojska v počtu cca 6000 mužů a skládala se z téměř samých Čechů, Moravanů a Slezanů. Matyáš svoji „černou rotu“ také používal v případě potřeby k pacifikaci bouřících se uherských magnátů.
Několikrát se proti králi vzbouřila i sama „černá rota“, protože jí nebyl vyplacen příslušný žold.

V době její největší slávy k černé rotě patřilo až 28 000 mužů, z nichž čtvrtina měla již palnou zbraň, arkebuzu. Šlo tedy o nejlépe vyzbrojené vojsko v Evropě v té době. Palné zbraně tehdy byly „horkou novinkou“ a Matyáš Korvín správně odhadl její budoucí potenciál. Nedal se odradit ani vysokou pořizovací cenou arkebuz.
Dvě třetiny černé roty tvořilo jezdectvo a patřilo k ní i dělostřelectvo, byť početně skromné.
Převahu nad protivníkem získávala černá rota tím, že využívala osvědčené husitské bojové taktiky.
Proto je také černá rota celkově považována za nejlepší evropské vojsko středověké Evropy.

Jako profesionální armáda byla černá rota ovšem závislá na žoldu vypláceném jejím pánem, tj. v tomto případě z královské poklady. Po Korvínově smrti roku 1490 jeho nástupce, Vladislav Jagelonský, za podpory šlechty, výdaje na vojsko snížil postupně až o 60 – 80 % a černá rota se rozpadla.

https://nasregion.cz/znate-nejlepsi-vojsko-stredoveku-jeho-jadrem-byli-cesi-a-dokazali-prave-divy-83774?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
31. 1. 2019 15:01

Normálka parde . tu idilku vidím, vůni čaje, jehličí cítím,..

Administrátor
31. 1. 2019 15:07

a ty králíky,…taky

Administrátor
31. 1. 2019 21:12
Odpovědět  josh-xy

Hoj ty…Pár slov a vidím, no… Tvrďák chlapák, jak má bejt, tak mě slovo láká mu dát jinou dimenz. Krásný slova do věčnýho kamene…dobrý i funny. Tak ty drsňáci, který dávaj do země vobutý by si posteskli, že by něměli ten dovětek 😉
Konečně si přilepil nějakou tu momentku, abysme se tu utvrdili. Fak, dobrá divočinka, která tě tam vobjím…a zejrám na to kvalitní dřevo co sysluješ do toho salůnu. 50ka kalibr a s přesností šufléry to tam krájšíš jak pirohy,..no, dobrý, dobrý. Já tu pálím v krbu fošny, švestku a vořech, ale kuwa to nehřeje z krbu do systému. Jinak vidina, že by tam sedly houpačky v tom otvoru a na nahoře nějakej nápis “salůn”, když už si načal s popisem na lavici Ale tak jak to je, jak bych tam viděl koně jak šmíruje..Ta livice, tak to mi připomělo “Slavnosti sněženek”, nevím proč;)..
Hele ten son, to byla moje taková první trampská vodrhna na pár strun,..pěkná. A ten postelní fórek, heh, super,…ten to tam vykouzlil jak Jim Carrey;)
Tak tady vode mě jeden trailer – “Všechny cesty vedou do hrobu / A Million Ways to Die in the West”
https://video-cdn.tiscali.cz/13/29/22913_vsechny-cesty-vedou-do-hrobu-a-million-ways-to-die-in-the-west-trailer-2-360p.mp4
a abysme nezapomněli na povedený text:
https://www.youtube.com/watch?v=aFSD2s7ebhM&feature=youtu.be
Kapsy mám, abych v nich měl díru,
boty mám a na nich letní prach.
Pod širou oblohou jsem se sám usadil,
že mám chuť v hlavě si srovnat,
pro co jsem žil.

Píseň mám, abych měl co zpívat,
oheň mám, aby mě tu hřál.
Pár snů mám, abych dál za nocí je tu snil,
že mám jen jeden lidskej úděl,
ten, abych tu žil.

Louky mám, abych se moh’ toulat,
lesy mám, abych měl kam jít.
Dlouhý proud řeky mám, abych shýbnul se a pil,
že mám to výsadní právo,
abych tu žil……………………………..

Administrátor
1. 2. 2019 10:09
Odpovědět  josh-xy

Ahoj parde…Máše si střelil míšu,…;) Tedá, jak sem to votevřel,…, pecka nečekaná, jak se ty nápady zdrcly. Sis to tam vyprojektnul jak westpoit v předzvěsti, abych ty pikčry nemusel retušnout,..:D:D:D. Hodil si dobrý body do placu, sem se pobavil a ten kedr na jídelňáku to dozdil;) a nechtěl bych s tebou hrát šášky, bych musel napřed k notáři, jak vidím ty kalibry ve sklenicích. To je normální fér soubojovka a bych se ani ne v půlce zvrhnul ze židle. No, ještě, že tam není tájmr…ale v klídku do posledního výdechu.
Seš dobrej akční bojovník životem, tak to má bej i přes nějaký posraný nastavený klacky a nedivím se, že tam máš na dílci kus srdce – drž se chlape
comment image