Válení v bahně zajistilo Američanům morální vítězství

Před 50 lety se konal legendární festival Woodstock, který se stal historickou událostí pro Spojené státy americké. Mohl se stát úplně něčím jiným – krvavou tragédií, zejména proto, že původně byl označován jako hrozba pro celou Ameriku…. Jaký druh konfliktu se skrýval za Woodstockem? Proč ho nazývali „komunistickým sabatem“? A jakou roli v tom hrál Rockefeller?

Rock and roll byl populární, o Woodstocku psali jako o jedné z hlavních kulturních událostí století, nazývanou také „Tři dny hudby a míru“. Nyní je snadné pochybovat o epochálnosti této události, její hlavní hrdinové jsou dávno po smrti a svět si lépe pamatuje ty, kteří z nějakého důvodu na tento festival nepřišli, přestože byli pozváni: …. Beatles, The Doors, Led Zeppelin, Frank Zappa, laureát Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan.

Toto téma je však nejlépe ponechat hudebním kritikům a zdůrazněme následující:

Woodstock má právo na patos kolem jeho jména, protože se stal významnou společenskou, nebo lépe řečeno, sociálně politickou událostí. Je to symbol vítězství celé generace, přičemž vítězství morálního, a tehdy se v USA obávali zejména kvůli morálce.

Pohledem 21. století, může být obtížné si představit, jak vysoká byla konfrontace ve společnosti, která
se rozdělila na hippies a zbytek Spojených států. To co se nám dnes zdá zábavou, v konzervativní Americe šedesátých let se zdálo jako nejnebezpečnější hrozba pro stát a celý svět. 

Americká většina společnosti těchto let chodila pravidelně do kostela, považovala tradiční rodinu za hlavní hodnotu, plně důvěřovala kapitalismu a obávala se „rudé hrozby“. 

Hippies se zdáli být součástí této hrozby. Ale co je ještě horší, stali se výzvou pro „duchovní pouta“ národa, podporovali svobodnou lásku, rozšiřovali vědomí a alternativní duchovní praktiky, v nichž každý protestant viděl projevy satanismu. Není divu, že rockoví hudebníci byli vnímáni jako hamelnský krysař Pied Piper, vedoucí „naše děti“ přímo do propasti pekla. 

Když John Lennon pošetile řekl, že Beatles se stali populárnějšími než Kristus, na jihu USA začali pálit jejich nahrávky po tisících. Následující turné v USA bylo nesmírně nervózní – v atmosféře bojkotu a výhružek fyzickým násilím, což ukončilo koncertní šňůru skupiny.

Tento historický „dotek“ je nutno podtrhnout proto, aby zdůraznil vášně v době, kdy vlastnečtí radikálové navrhovali zničit hippies doslova jako šváby – nesmyslné a škodlivé stvoření. 

Místo jejich shromáždění bylo popsáno jako magnet pro leteckou bombu – ostrá slova pro vtipy, ale někdo, možná i vážně. Ve skutečnosti proto se Woodstock nekonal ve městě Woodstock, jak se původně plánovalo. 

Pod tlakem obyvatel a z podnětu úřadů byl festival přesouván z místa na místo, bylo obtížné najít vhodný prostor. Nakonec pro festival poskytl svůj pozemek farmář Max Yasgur, potomek přistěhovalců z Ruské říše. Shodou okolností měl povolení pořádat hromadné akce, které se organizátoři festivalu marně pokoušeli dostat od úřadů – nikdo nechtěl nést odpovědnost za povolení.

O organizátorech je nutno pochopit, že velká část z nich se řídila hlavně obchodními úvahami a považovala „Woodstock“ za způsob, jak vydělat peníze. Dokázali distribuovat něco kolem 160 tisících vstupenek. 
Úřadům a farmáři lhali, že hostů nebude více než 50 tisíc.

Výsledkem bylo, že se na „Woodstock“ shromáždilo půl milionu lidí a přibližně stejný počet se tam nemohl dostat, protože uvízl v kilometrových dopravních zácpách. Úřady v určitém okamžiku oficiálně vyhlásily stav nouze, zejména proto, že samotný festival směřoval k antropogenní katastrofě.

Událost musela být organizována v nouzovém režimu, hlavním problémem byl obrovský dav tisíců lidí.
Pro tolik lidí nemohli mít dostatek jídla ani vody ani více či méně vhodná místa na spaní. 
Pršelo celé tři dny, kytary jiskřily, a lidé se doslova topili v bahně a koupali se nazí v malém jezeře (říkají, že plavání v oblečení bylo považováno za špatné chování).

Na festivalu nebyla přítomna policie – k potěšení samotných policajtů. Zabezpečení zajišťovala pouze skromná bezpečnostní služba, která byla spěšně vytvořena z hippies obce „Hog Farm“ a svým vzhledem připomínala umělecký projekt. Poté, co se o tomto „ohništi anarchie“ dozvěděl guvernér New Yorku Nelson Rockefeller (ano, od těchto Rockefellerů) chtěl vyslat na scénu 10 tisíc policistů, ale podařilo se odradit ho od tohoto kroku.

Přidejte k tomuto obrázku obrovské množství drog a pochopíte, proč americké rozhlasové stanice hovořily
o Woodstocku jako začátku Apokalypsy a silně odrazovaly od účasti.

Ale nakonec všechno skončilo dobře, co dobře – úžasně. 

Organizátoři jednali přiměřeně a rozhodli se odstranit všechny ploty. Proto se všichni dostali na Woodstock – ti, kteří si koupili lístky, ti, kteří je nedostali, i ti, kteří o koupení ani neuvažovali. 
Absence konkrétního vstupního a výstupního bodu umožnila vyhnout se davům a festival sám byl prohlášen za „součást otevřeného světa“.

Židovská farmářská komunita žijící v těchto místech pomáhala s jídlem a vodou, její součástí byl také Yasgur. Ale v ostatním se lidé dokázali zorganizovat a ukázat zázraky podpory a účasti. 

Je to, jako by se všichni přítomní najednou stali obrovským bratrským společenstvím, jehož každý účastník pomáhá druhému, aniž by zapomínal při tom tančit a omámit se drogami.

Díky šťastné hvězdné (nebo matčině modlitbě) existovaly pouze tři oběti – pouze jedna osoba zemřela
na předávkování heroinem, další zemřela během montážních pracích, a třetí byla přejeta traktorem. 

Rozhlasové stanice zastrašovaly národ zprávami o četných úmrtích, ale ve skutečnosti se na tom špinavém poli narodilo více lidí než zemřelo a každý nový život byl přivítán radostí celého moře lidí.

„Jsem farmář, nevím, jak mluvit s publikem.“ A to je největší skupina lidí, která se kdy shromáždila na jednom místě. Důležitou věcí, kterou jste světu prokázali je, že půl milionu dětí (já vám říkám děti, protože mám děti starší než vy) se může sbalit a mít tři dny zábavy a hudby,
a nemít nic jiného kromě zábavy a hudby. Bůh vám za to žehnej!“

– řekl Max Yasgur z pódia v poslední den festivalu. Po této „invazi“ se jeho země na dlouhou dobu stala nevhodnou pro použití. Zato mu věnoval píseň sám Joe Cocker.

„Woodstock“ se tak stal nejen důležitou událostí ve světě hudby, ale také příkladem vzájemné pomoci mezi lidmi, těmi „třemi dny světa“. O jeho přátelské, bezkonfliktní, „nezapomenutelné“ atmosféře se později skládaly legendy, což byla odpověď té konzervativní Americe, která předpovídala zvěrstva a dokonce po nich toužila.

Paralelně Woodstock vyvolal lokální revoluce v několika předních amerických publikacích. Redaktoři „staré školy“ požadovali od korespondentů krev, špínu a odhalování „pokleslosti“, ale najednou narazili na jednotnou frontu nebo pokud chcete, na boj o svobodu slova – nadšené recenze zvítězily.  

Nelze říci, že k žádné nespokojenosti vůbec nedošlo. Například ti hudebníci, kteří kvůli neustálým změnám rozvrhu museli vystupovat pozdě v noci před kobercem spících lidských těl, byli frustrovaní. Skeptici se však mohli stydět, i když z finančního hlediska to bylo selhání: organizátoři (mimochodem jejich jména jsou Lang, Roberts, Rosenman a Kornfeld) se nemohli dlouhou dobu dostat ze ztrát, které jim legendární festival přinesl. 

Pokud jde o hippies, „Woodstock“ se pro ně ukázal jako hlasitý, ale také finální akord. 

Amerika se rychle mění. 
Zvěrstva gangu Mansona, který byl zatčen v den festivalu, zdiskreditovaly „květinové dětí“, v jejich vlastních očích (podrobně  zde ). Brzy poté začal heroin v komunách sklízet svou truchlivou úrodu a nový prezident Richard Nixon pomalu, ale jistě vrátil zemi do patriarchálních kolejí. 

Poté, co vyhráli lokální bitvu u Woodstocku, hippies prohráli válku.

Ale jejich čistě morální vítězství nad „starým světem“, který ve Vietnamu zahájil masakr, je však pro americkou generaci 60. let velmi důležité. A je dostatečně vyčnívající, pokud víte, co se s Woodstockem stalo později.

Festivaly s tímto názvem se konaly jak v roce 1979, tak v roce 1989, ale je těžké najít vzpomínky na ně dokonce ve vysoce specializovaných publikacích. 

A rok 1999, rok 30. výročí Woodstocku, přinesl katastrofu a „satanský sabat“, který se očekával v roce 1969.

Vysoké ceny potravin a nápojů vedly k pogromům. Bylo hlášeno mnoho případů násilí, včetně hromadného znásilnění v davu. Horký vzduch (během dne se teplota držela nad 35 stupňů) byl doslova nasycen agresí. 
Diváci se mrzačili v tlačenicích, provokované házením peněz ze scény. 

A když skupina Red Hot Chili Peppers hrála píseň Jimiho Hendrixe – «Fire», festivalový prostor se změnil
v ohnivou arénu – lidé pálili dekorace, pneumatiky, věci jiných lidí, …. všechno co jim přišlo pod ruku.
Poté policie bez jakéhokoli sentimentu rozptýlila dav.

Děti zcela selhaly v testu, kterým prošli a vydrželi jejich rodiče, a to ukončilo tuto národní značku. 

Výroční festival Woodstock 2019 byl z organizačních důvodů zrušen krátce před začátkem. Soudě podle řady výroků už nikdy nebude znovuzrozen, a ve Spojených státech je jen velmi málo lidí, kteří by za ním truchlili.

https://vz.ru/world/2019/8/15/992196.html

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
20. 8. 2019 23:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Tleskám,…trošku jsem doplnil;)