historienezařazené

Rusko reaguje na vyjádření Spojeného království ke krymské válce

Rusko v reakci na středeční komentáře britského ministra obrany Bena Wallace, v nichž se zmiňuje o krymské válce z 19. století, vyzvalo ruské ministerstvo obrany své britské protějšky, aby si ujasnili historická fakta.

V komentáři k eskalaci napětí na Ukrajině Wallace – bývalý příslušník Skotské gardy – připomněl epizodu z krymské války z let 1853-56, kdy se Británie a Francie spojily s osmanským Tureckem, aby napadly Krym. Řekl, že pluk, v němž sloužil, “nakopal zadek caru Mikuláši I.” a “vždycky to můžeme udělat znovu”.

Británie může “nakopat Rusko do zadku”, tvrdí Londýn.
Bitva u Balaklavy v říjnu 1854 vstoupila do dějin, uvedl ve středu mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov, ale “vůbec ne díky tvrdohlavosti skotského 93. pluku, o kterém Wallace tak opile mluvil”. Jediným hrdinským činem jednotky bylo, že neutekla před ruskou kavalerií jako všichni ostatní, dodal. Utrpěli krvavé ztráty, ale nezajistili si žádné vítězství, řekl Konašenkov s odkazem na epizodu, která se stala známou jako Tenká červená linie kvůli šarlatovým uniformám skotské gardy.

Konašenkov dodal, že důvodem, proč se bitva stala památnou, bylo “legendární zničení celé šlechtické anglické brigády lehkého jezdectva pod velením lorda Cardigana ruskými dělostřelci během pouhých 20 minut téhož dne” – nechvalně proslulé Charge of the Light Brigade.

Pojem “potrava pro děla” vstoupil do lexikonů a vojenských učebnic světa díky britské armádě toho dne, uvedl ruský generál.

Sebevražedný frontální útok asi 600 jezdců na ruské dělostřelecké pozice, který začal špatně vyloženým rozkazem, si vyžádal 110 mrtvých a dalších 161 zraněných. Alfred Lord Tennyson tento útok o pouhých šest týdnů později připomněl v básni a do historie se zapsal jako jedna z nejhorších chyb britské armády před první světovou válkou.

Konašenkov také připomněl lapsus Wallaceovy kolegyně z ministerstva zahraničí Liz Trussové z minulého týdne, která na záludnou otázku o dvou regionech, které vždy historicky patřily k Rusku, odpověděla, že Velká Británie tuto skutečnost “nikdy” neuzná.

“Doporučujeme britskému vojenskému personálu, aby pečlivě studoval nejen geografii Ruska, ale i jeho historii, aby neobohacoval naše společné vojenské dějiny svými životy kvůli špatně vzdělaným britským politikům,” uzavřel Konašenkov. onds to UK’s Crimean War cPodle ministra obrany se Putin kvůli Ukrajině pustil do “plného Tonta”.
Layla Guest, Moskva


Británie může „nakopnout Rusko do zadku“, tvrdí Londýn

Podle ministra obrany se Putin kvůli Ukrajině “naplno pustil do Tonta”.

Britská armáda může zasadit těžký úder vojskům Moskvy a nakopat Rusko do “zadnice”, pokud dojde k nátlaku, prohlásil britský ministr obrany uprostřed eskalace situace kolem Ukrajiny.

Ve středečním projevu k vojenskému personálu Ben Wallace zdůraznil, že historie ukazuje, že britští vojáci by byli schopni v případě potřeby porazit východoevropské síly, a to na základě jejich porážky v krymské válce v 19. století.

Podle ministra pluk Skotské gardy “nakopal v roce 1853 na Krymu zadek caru Mikuláši I.” a “vždycky to může udělat znovu”.

“Car Mikuláš I. udělal stejnou chybu jako [prezident Vladimir] Putin… neměl žádné přátele, žádná spojenectví,” dodal.

Ruské strážní stanoviště na hranicích s Ukrajinou zasáhl dělostřelecký granát – Moskva
Čtěte více Ruské strážní stanoviště na hranicích s Ukrajinou zasáhl dělostřelecký granát – Moskva
Wallace také prohlásil, že britská armáda bude pracovat přesčas, protože napětí mezi Moskvou a Kyjevem vzrůstá. “Bohužel máme nyní v Putinovi zaneprázdněného protivníka, který se stal plným Tontem,” prohlásil ministr.

Jeho poznámky přišly poté, co ruský prezident oznámil, že Moskva uzná dva separatistické regiony Donbasu jako nezávislé státy.

V posledních dnech se kyjevská armáda i armáda věrná separatistickým Doněcké a Luganské lidové republice vzájemně obviňovaly z agrese v podobě ostré palby přes kontaktní linii. Minulý pátek povstalečtí vůdci prohlásili, že mají k dispozici zpravodajské informace, které naznačují, že Ukrajina je připravena nařídit ofenzívu s cílem získat obě území zpět.


Kyjev však obvinění, že se chystá k útoku, odmítl, přičemž tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany země Alexej Danilov prohlásil, že “dochází k pokusu vyprovokovat naše síly” a že vojáci zahájí palbu pouze “v případě ohrožení životů příslušníků našich jednotek”.

Kreml prozradil, jak budou vymezeny hranice donbaských republik
V posledních několika měsících západní představitelé bili na poplach, že by Rusko mohlo nařídit ofenzívu proti Ukrajině. Americký prezident Joe Biden minulý týden prohlásil, že prudký nárůst bojů může být začátkem operace “pod falešnou vlajkou”, která poskytne vojskům Moskvy “záminku ke vstupu” a invazi. Kreml však důsledně popírá, že by měl jakékoli plány na útok.

V jiném plamenném výlevu v lednu polský poslanec Evropského parlamentu Radosław Sikorski pohrozil, že Rusko by mohlo “dostat kopanec do koulí”, pokud se pokusí získat kontrolu nad jeho zemí. Tvrdil také, že Moskva je ve východní Evropě “sériovým násilníkem”.


sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
KarelDar
23. 2. 2022 21:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Největšími sviňáky jsou země, kterým chybí staré, otrokářské zvyky.
Určitě je to jenom shoda náhod?