Rumunská revoluce a osud Ceauşesca

25. prosince 1989 byl brutálně popraven Nicolae Ceaușescu.

V roce 1989 se v Rumunsku důsledkem rumunské barevné revoluce, dostali k moci vysocí představitelé podporovaní Západem….. (O čtvrt století později se stalo totéž na Ukrajině).

Rumunsko aktivně usilovalo o politiku „jiného přístupu“. A ačkoli země byla formálně součástí Varšavské smlouvy, mnohokrát prokazatelně nepodporovala rozhodnutí a akce SSSR. Rumunsko se snažilo sedět na dvou židlích najednou – vzbudit sympatie Západu a neztratit podporu Kremlu.

V osmdesátých letech začaly v Rumunsku narůstat ekonomické problémy. Bylo rozhodnuto ztráty kompenzovat pomocí úvěrů od západních finančních institucí. V letech 1975 až 1987 Rumunsko obdrželo zahraniční půjčky ve výši přibližně 22 miliard dolarů, z toho 10 miliard dolarů z USA a dalších 12 miliard dolarů od MMF a dalších „partnerů“. 

Ke cti Ceaușesca je třeba říct, že většina těchto peněz byla vynaložena na domácí potřeby země a  zajištění průmyslového rozvoje. Západu však tato situace nevyhovovala.

Jakmile si Spojené státy uvědomily, že „perestrojka“, která začala v sovětském Rusku, jim umožnila zničit říši „nepřítele“, okamžitě začaly tlačit Rumunsko do otevřené konfrontace….. Tehdy se ukázalo, že za půjčky Západu vždy musíte zaplatit.

Ceauşescu (jako Janukovič v poslední chvíli jeho vlády) odmítl provést protiruský krok, který byl od něj požadován. Řekl, že Rumunsko bude i nadále vést vyváženou multi-vektorovou agendu a dluhy budou splaceny.

Jakmile bylo Washingtonu a Londýnu jasné, že kontrola nad “nástrojem” může být ztracena, byla přijata nouzová opatření. Další zhoršení ekonomické situace (které způsobilo rozhodnutí Ceauşesca o zastavení půjček a splácení dluhů) využil Západ k vyvolání nespokojenosti v revolučním duchu. 

Výsledkem bylo, že i když v létě 1989 byl zahraniční dluh plně splacen a obyvatelé Rumunska by nemuseli na trochu lepší život čekat až tak dlouho, stovky tisíc lidí zaplnily města.

Západ spěchal, protože pochopil, že bez úvěrové jehly by Rumunsko mohlo uniknout jeho kontrole, a proto v prosinci začal revoluční proces po celé zemi.

Je charakteristické, že stejně jako na Ukrajině o několik desetiletí později, v té chvíli ještě nezněly antikomunistické (protiruské) slogany. Demonstranti požadovali „rezignaci“ Ceauşesca, „demokratizaci politického života“, „svobodné volby“ a „reformy“.

20. prosince vystoupil Ceauşescu v rozhlase a televizi. Řekl, že akce kurátorů revoluce jsou organizovány a začaly s podporou imperialistických kruhů, zvláštních služeb různých zahraničních zemí a jejich vlád. Že jejich cíl je – destabilizovat situaci v zemi kvůli snaze Rumunska o nezávislosti. 

Formálně měl naprostou pravdu, ale nikdo ho neposlouchal.

Klíčovým rozdílem mezi těmito dvěma historickými situacemi je, že při převratu v Rumunsku obrovskou roli sehrála zrada Gorbačova…. Začátek kolapsu SSSR, procesy „perestrojky“ a další destrukční kroky „demokratů“.

A tak 16. prosince začaly nepokoje. 

Na revoluci bylo připraveno vše a důvodem byla rozšířená zvěst, že byl zatčen kněz Tökés. Jako vždy v revolucích prováděných Západem, roli spouštěče sehrály děti, nechyběli zástupci církví, studenti, atd., což způsobilo maximální emocionální vzestup. 

Pak došlo ke střetům mezi bezpečnostními silami a demonstranty. A okamžitě v rumunském tisku začaly blikat titulky, že na střechách a balkonech byli spatřeni neznámí ostřelovači. 

Lidé, kteří zabíjejí každého, kdo se dostal na dohled. Objevili se na místech, kde byly umístěny opoziční síly a současně i armádní jednotky, zahájili palbu v obou směrech a vyprovokovali přestřelky.

Je zajímavé, nehledě na to, že události Rumunska a Ukrajiny oddělují desetiletí, i v Rumunsku v osmdesátých letech, byly tyto činy okamžitě připsány agentům „zvrhlého diktátora“. 

Ale tímto paralelní příběhy nekončí. 

15. prosince v Temešváru, kde začala revoluce, bylo zabito 100 lidí. Není třeba připomínat, že Nebeská stovka se stala symbolem Majdanu na Ukrajině.

Rozdíl mezi těmito událostmi spočívá pouze v tom, že Janukovič byl zachráněn zvláštními službami Ruska a Ceauşescu byl 22. prosince při pokusu o útěk chycen a 25. prosince popraven. 

Soudní dvůr vojenského tribunálu trval DVĚ HODINY, uznávaný vůdce byl obviněn z genocidy, připsali mu všechny činy revolucionářů a poté zastřelili spolu s jeho ženou….. (To samé čekalo i Janukoviče).

Poprava Nicolae Ceaușesca a jeho ženy Eleny. (zastřeleni popravčí četou ihned poté, co vyšli
z budovy kde probíhal proces).

Pak vše šlo podle stejných vzorců jako v sousední zemi…… Vytvoření dočasné vlády, prozatímní rady, pak přechodné období, falešné volby a nový prezident. 

Ale pak začaly události, které se na Ukrajině ještě nestaly …

Historické proroctví

Po státním převratu byly nové rumunské úřady financovány a hýčkány Západem jen do té doby, co vykonávaly funkci „berana“ proti Sovětskému svazu. 

Nicolae Ceaușescu to odmítl, ale nový režim demonstroval příkladnou pečlivost a zjevnou pokoru.  Loajalita národa byla jednoduše koupena, ale za to musely znovu přijmout půjčky, které země dříve odmítla. Tyto peníze umožnily Západu vytvořit v zemi iluzi zvýšení životní úrovně. Lidé se radovali z výhod „správné cesty“ jen dva roky, dluhy země rostly a dlouhodobé sny o nezávislosti se rozplynuly…. V roce 1991 tento nástroj již nebyl zapotřebí…. Zemi pokryla cunami problémů a vnitřních protikladů.

Je očividné, že rumunský scénář byl použitý pro základ ukrajinské revoluce, a proto je užitečné připomenout, že pro rumunské pučisty všechno až tak dobře neskončilo.

Na přelomu roku 2019 Generální prokuratura Rumunska obvinila všechny vůdce rumunských událostí. Obžaloba byla vznesena proti tomu samému prezidentovi, kterého dosadil Západ namísto „diktátora“ Ceaușesca. Před nejvyšším soudem v Bukurešti začal v listopadu 2019 soud s bývalým rumunským prezidentem Ionem Ilieskem. Je souzen za zločiny proti lidskosti v souvislosti s úlohou, kterou sehrál během protikomunistického povstání v Rumunsku v roce 1989. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zacal-soud-s-exprezidentem-rumunska-ilieskem-za-zlociny-roku-1989-40305453

Obvinění byla vznesena i proti bývalému předsedovi vlády,.. dlouhý seznam vysokých představitelů.

Všichni jsou obviněni ze spáchání zločinů proti lidskosti, stejně jako z provedení státního převratu. 

Po třiceti letech se Ceauşescu ukázal jako ospravedlnitelná postava, změna moci (jako „Majdan“) byla nazvána pučem a noví demokraté podporovaní Západem byli označeni jako mezinárodní zločinci.

  • V roce 2010 podle průzkumů IRES 41% Rumunů hlasovalo pro „diktátora“ a vybralo by Ceauşesca za hlavu státu. 
  • Podobně v roce 2015 –  47% respondentů pozitivně hodnotilo vládu Ceaușesca. 
  • V roce 2016 to bylo více než polovina země. 
  • A v roce 2018 to bylo již 63%.

Rozčarování z „evropské integrace“, úplná ztráta nezávislosti, vědomí skutečnosti, že Rumunsko bylo v rámci proruského bloku více nezávislé než jako moderní „evropská země“ v EU.

Závěr

Ceauşesca zabili za to, že měl v úmyslu poslat zemi na cestu nezávislosti, zaplatil zahraniční dluh a snažil se splnit to, co Rumunům slíbil. Podle průzkumu veřejného mínění v Rumunsku již v roce 1999 64% Rumunů věřilo, že „život za Ceauşesca byl lepší“. 

Ještě zajímavěji vypadají „vyznání“ bývalých, hlavních rumunských opozičníků. Podle nich „jedna závislost na Moskvě byla nahrazena mnohem větší závislostí na Bruselu a život se tím stal mnohem komplikovanější.“

Možná je jim konečně jasné, že Západ zabezpečuje „medový“ život svým vazalům pouze na jejich vlastní náklady a možná „Pax Americana“ prostě oslabuje.

Každopádně, … Íráčanům je nesmírně líto, že nechali zabít Saddáma Husajna … Libyjci truchlí a vzpomínají na Muammara Kaddáfího … Syřané zachránili svůj stát díky žádosti o pomoc Ruska … Janukoviče se podařilo svrhnout, ale ne zlikvidovat, protože ho Vladimir Putin zachránil … Recep Erdogan je vděčný Moskvě za stejnou věc.

Pro Pokec24 přeložila Janinna


https://www.pokec24.cz/politika/chuntu-ukrajiny-muze-potkat-osud-ceausescu/
http://www.iarex.ru/articles/63388.html

sdíletj na

4.4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
M.Š.
28. 12. 2022 20:50

A ještě něco do pranice,včera nebo předevčírem jsem četl diskusní příspěvek,ve které si diskutér dal práci se sečtením všech občanů,které zabila prvorepubliková policie.Pro mne to bylo udivující,že počet zabitých a zmrzačených byl větší než počet postižených za “bolševické” totality v padesátých letech.Jen zločiny vraždy za Hitlera byly vyšší.

Autor
28. 12. 2022 21:37
Odpovědět  M.Š.

Vždyť na to občas upozorňuji ve svých klomentářích, ne teda o tom počtu, ale říkám, že První republika nebyla takovou jakou se ji snažili ukázat. Tenkrát stačil malý krůček a mohli jsme tu mít to samé, co bylo vRakousku, Polsku, , zkrátka skoro všude – fašismus.
Ono si stačí přečíst paměti a texty od Masaryka a Beneše, nebo třeba knihu o historii KSČ, kde všude se nakonec vykresluje obrázek, jaké to skutečně bylo. Měl jsem příležitost přečíst si a prohlédnout ročníky několika deníků z té doby. Právě proto jsem vždy tvrdil, že v “naší” politice po 89 roce se má na co navazovat. Bohužel spoousta lidí žije v zajetí takových obrázků jako jsou tehdejší filmy, celá řada z nich skvělá, nebo i obrazu, který se vytvářel i pomocí seriálu s Marvanem Hříšní lidé města pražského atd. Ale stačí se dívat pozorněji, chápat a uvědomit si narážky a opět je vše trošku jinak.
Jediné, co si ještě “dnešní mocipáni” nedovolili, to je ta střelba do demonstrantů. Musím však říci, že oproti “sousedům” za První republiky alespoň nevznášeli požadavky na cizí území. I s tím, co bylo, bylo dost starostí.
Pak se nelze divit, jak se lidé rozhodovali po válce. Měli toho dost a hledali novou cestu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
28. 12. 2022 22:39
Odpovědět  Peter 008

Mě o tom vyprávěl strejda, jak to tu fungovalo. I o těch mrtvých. To nebyl jenom nějaký Duchcov – střílelo se do lidí v celém Československu a to nejen na demonstracích. Včetně zakarpatské Ukrajiny, rozumí se. Někde mám ten počet obětí uložený. Jsou v tom i ženy a děti.

Olda
28. 12. 2022 22:07

Alexander Jakovlev, který byl hlavou převratu v SSSR (Gorbačov byl jeho loutka), ve své Černé knize komunismu píše, že likvidace SSSR a východního bloku byla hlavním cílem od začátku nástupu Gorbačova k moci a Perestrojka byla jenom zástěrka. Ve skutečnosti o žádné reformy nešlo. Navíc SSSR měl na začátku Gorbačovovy vlády čtyřikrát větší HDP než Čína a stále rostl, takže mytologie o ekonomickém úpadku je naprosto falešná.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
28. 12. 2022 22:29

No, Recept Osman tu vděčnost projevuje prazvláštním způsobem, řekl bych.
Hm… Když jsem ještě pašoval rákosníky do Rajchu (1990-91), setkal jsem se v Ďáblicích s jedním Rumunem, bývalým komárem, který i s rodinou vzal čáru k nám. Původním povoláním předseda nějakého jejich jézédé či kolchozu, když jsme spolu dali řeč (rusky, tehdy jsem ještě ruštinu zvládal) tak už pašerák jako já. Já rákosníky do Rajchu, on oděvy – hlavně kožené bundy – a zlato z Turecka k nám. (Za pět litrů jsem si od něj koupil zimní bundu s pravým kožíškem, za kterou bych u nás dal tehdy minimálně pětadvacet litrů a nyní tak osmdesát – sto)
A ten mi vyprávěl na chlup přesně to samé. Vlastně víc. Ještě mi vyprávěl, že Rumuni okamžitě po “revoluci” svá družstva začali plundrovat a rozkrádat ve velkém. Když jsem s ním mluvil – konec roku 91 – tak už prý nebylo v Rumunsku jediné zemědělské družstvo. Dokonce i zavlažovací soustavy zničili. Trubky byly z kovu, tož šup s nimi do sběrny. Tak samo kanály – ale to známe i od nás. A měla to v Rumunsku na svědomí stejná minorita jako u nás. Zkrátka co šlo ukrást, bylo rozkradeno – zde převážně majoritou – a co bylo z kovu, skončilo ve sběrnách. Včetně sem tam elektrického vedení a transformátorů.
No a já mu tehdy nevěřil. Myslel jsem že kecá, že jako komár hází špínu jak na imperialisty, tak na vlastní národ. A on zatím nekecal. Ani slovo, jak tak na to koukám.
Kdepak mu je asi konec…

Administrátor
28. 12. 2022 23:01

konspirace na YT…?

acibul
29. 12. 2022 09:11
Odpovědět  josh-xy

jasný podvrh, na obrázku hore má žena biele topánky, na videutu má čierne!!!!!

pan tau
29. 12. 2022 10:15
Odpovědět  acibul

To jen vyvolává otázky o realitě a podobných skonech, Ládina nikdo mrtvého neviděl a tedy ani neidentifikoval a jen ho amíci s pompou pohřbili čestně do moře.

Jan
29. 12. 2022 18:32
Odpovědět  josh-xy

Vylozeny pdvrh, vyrobeny samotnymi vrahy a jejich vedoucimi dustojniky zap. sluzeb.

Jan
29. 12. 2022 18:28

Assada a Erdogana zachranili Rusove. Gadhafi, Mossadek (v Iranu), Saddam museli zemrit, protoze nechteli sve zeme vydat do podruci USA a zapadu, tj. do otroctvi a vykradani zeme.
Milosevice a Srby nemohlo Rusko zachranit a zemi ochranit pred bombardovanim skrze NATO, protoze bylo v te dobe samo v rozpadu SSSR za Perestrojky diky prozapadnim zradcum, trockistum Jelcinovi a Gorbacevovi. Trockiste v CCCP otravili v r. 1953 Stalina a diky podpore marsala Zukova se stal Chruscov naslednikem a kritikem Stalina. Operoval s pomluvami a lzemi a udelal ze Stalina netvora. Vse v zajmu zapadu. Trockista a zradce Chruscov dal Krym pod spravu Kijeva a zadelal tim na dnesni konflikt na Ukrajine.