O čem se v souvislosti s okupací ČSSR vojsky Varšavské smlouvy nebude mluvit

Lukáš Fišer

Je dosti pravděpodobné, že na výročí 21. srpna uslyšíme řadu projevů od našich politických představitelů. Dovolil jsem si sepsat, co v nich pravděpodobně neuslyšíme.

Sice se přípomíná výročí 21.srpna, ale okupace ČSSR začala již 20. srpna v noci.

20. srpna 1968 ve 21:40 7. motostřelecký pluk východoněmecké armády překračuje hraniční závoru ve Vejprtech a němečtí vojáci se tak stávají prvními členy invazních vojsk na území ČSSR. 20. srpna ve 23:00 maďarská armáda proniká na jižní Slovensko, sovětská armáda postupuje přes hranice na východě Slovenska, polská armáda přebírá kontrolu státní hranice na severním Slovensku a obsazuje České Slezsko. Poláci se tak stávají rekordmany v historii 20. století v počtu střetů s námi./spory o Těšínsko 1919,1938,1945/

K výročí okupace si také připomeňme, jak vypadalo složení tehdejší nejvyšší sovětské moci. Generální tajemník UV KSSS – Brežněv byl Ukrajinec, předseda presidia Nejvyššího sovětu SSSR Podgornyj byl Ukrajinec, ministr obrany SSSR Grečko byl Ukrajinec, předseda rady ministrů ÚV KSSS Kosygin byl Rus a ministr zahraničních věcí SSSR Gromyko- Bělorus.

Ukrajinci se sice ke svému Brežněvovi příliš nehlásí, asi jako Rakušané k Hitlerovi, ale nahlédneme-li například do Brežněvova pasu z roku 1947, nalezneme tam jeho ukrajinskou národnost vyznačenu zcela jasně.

Leonid Iljič Brežněv si údajně vojenskou invazi nevymyslel, čelil útokům kremelských „jestřábů“. Mezi hlavní jestřáby patřil Petr Jefimovič Šelest (1908-1996), nejvyšší představitel komunistické strany na Ukrajině. Šelest se obával, že myšlenky demokratizace se přes rusínskou menšinu na východním Slovensku přenesou na Ukrajinu. Šelest mluvil i o letácích, které se prý objevily na Podkarpatské Rusi – a žádaly její odtržení od Sovětského svazu. Když pak Šelest při diskuzi v Čierné nazval Františka Kriegla „haličským židem“, členové československé delegace se zvedli a odešli. Nejvyšší představitel slovenských komunistů Vasil Biľak předal prostřednictvím pracovníka KGB na záchodcích Šelestovi pověstný zvací dopis s prosbou o poskytnutí „pomoci a podpory všemi prostředky“ – jeden z argumentů pro vojenskou invazi.

Dvacátého srpna 1968 ve 20.15 hod. washingtonského času přijímá americký prezident L. B. Johnson sovětského velvyslance Anatolije Dobrynina. Když mu Dobrynin přednese zprávu, „že vláda Československé socialistické republiky se prý „obrátila na spojenecké státy včetně Sovětského svazu se žádostí o poskytnutí přímé pomoci včetně pomoci vojenských sil“, prezident odvětí „Podívám se na to ráno s ministrem Ruskem a ozveme se vám.

Husák tuto schůzku později (1990) výstižně okomentoval: „Prezident Johnson se dohodl s Brežněvem a vzal okupaci ČSSR na vědomí. Formálně protestoval, ale jinak nehnul ani prstem.“ O záměru vpadnout do CSSR věděl mimochodem Husák v předstihu. V polovině srpna ho totiž oslovil do telefonu Brežněv: „Chci se vás zeptat, podpoříte nás v případě vzniku mimořádných okolností?“ „Ano, soudruhu Brežněve,“ klidně odpověděl Husák. „Budu stát na straně Sovětského svazu.“ Tím udělal kariéru po okupaci./

Jednání s USA proběhlo s měsíčním předstihem před vojenskou operací. Velvyslanec Anatolij Dobrynin se totiž již 22. července 1968 setkal se státním tajemníkem USA Deanem Ruskem a zjistil, že USA se rozhodně nechtějí zaplést do konfliktu kvůli Československu.

V Čierne nad Tisou 29. července 1968 proto Brežněv mohl spokojeně ujistit Bilaka, že USA plně akceptují právo Sovětů řešit si poměry v sovětském východoevropském bloku.

Jaké byly strategické důvody okupace?

Na podzim 1945 se prezidentu Benešovi povedl husarský kousek, prosadil současný odchod U.S. Army i Rudé armády a naše území se tak ocitlo bez cizích armád, což v poválečné Evropě představovalo raritu.

O strategické potřebě alokace sovětských jednotek na našem území přesvědčoval Novotného již Nikita Chruščov. Sovětský záměr rozmístit u nás svá vojska trval od války.

Na jaře 1965 si maršál Andrej Grečko vynutil dohodu o výstavbě tří skladů s jadernými hlavicemi v Československu. Novotný sice zvyšoval výdaje na zbrojení – vztažené na jednoho obyvatele patřily ve světě mezi enormní; avšak Sověti přesto v roce 1966 nekompromisně vyžadovali v zájmu posílení jihozápadního křídla Varšavské smlouvy přesunout do ČSSR dvě sovětské divize.

Okupace Československa do konce roku 1968 si vyžádala 137 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných.

Po okupaci začala v Československu tzv. normalizace. Politické vedení země občany v krizi zradilo /až na nepočetné výjimky/.

Lidé přišli o iluze a do komunistické strany vstupovali kariéristé bez zábran.

Velká část lidí kvůli existenčním zájmům tak či onak kolaborovala s mocí.

I dnes máme v republice kolaboranty a kariéristy bez skrupulí a zrádce národních zájmů na nejvyšších místech. I dnes by někteří politici rádi umísťovali cizí vojska na našem území.

I dnes jsme ve velmocenských hrách naprosto bezvýznamní a hlavní hráči nás hodí přes palubu, kdykoliv se jim to bude hodit.

To je historické poučení z událostí roku 1968.

Náš dnešní svět je ale mnohem nebezpečnější, než byl ten před 54 lety.

3.7 12 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.7 12 hlasy
Ohodnotit příspěvek
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
22. 8. 2022 21:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak říkám,Fricek a Pšonek ponoukal jako správní nazispojenci okrajince Brežněva…..dnes z Banderostánu.

Frakie
22. 8. 2022 22:12
Ohodnotit příspěvek :
     

V roce 1968 nás okupovali i ukroši a teď jsou tady znovu jako přátelé. A to ještě před rokem s nimi u nás kdekdo opovrhoval. A pak čas oponou trhnul.

vlasta
22. 8. 2022 22:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Co k tomu dodat. Bilak byl ovečka proti jestřábům typy Černochové , ti dnešní zachránci zvou cizáky a ani na záchod nemusejí, naprosto veřejně.

Frakie
23. 8. 2022 08:18
Odpovědět  vlasta

Věřím, že na všechny jednou dojde i na afroameričanovou a jí podobným.

Lev Prchala
23. 8. 2022 09:27
Odpovědět  Frakie

Nikdo tu eliminaci vlastizrádců za Čechy neudělá!

Kuks
22. 8. 2022 22:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale, nikdo nás neokupoval. Jen se zabránilo barevné revoluci, no.

Václav
22. 8. 2022 22:35
Odpovědět  Kuks

Zaplať pán bůh za 20 let klidu a pohody v té hnusné totalitě.

Velitel
22. 8. 2022 22:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Největší síly pro bratskou pomoc, po přepočtení na velikost armády nebyli sovětské, ale Polské. Władysław Gomułka nám posla na pomoc přes 28000 polských soudruhů s tanky a kalachy, Gomulka byl jedním z těch kdo tlačil Ukrajince Brežněva do bratrské pomoci, No a proto k nám přijel major Rodionovič Kličko se svými syny a jak vidíme z agilního sovětského pionýra nám v ČSSR vyrostl agilní nácíček, který řídí Kyjev s ulicemi Bandery s Suchčeviče.

Milan ze Zahrady Čech
23. 8. 2022 00:24
Odpovědět  Velitel

Nejen že byl jeddním z těch, ale právě on a Ulbricht tlačili na Brežněva nejvíc. Naopak Madarsko se přidalo až když ho k tomu donutili.

Albi
23. 8. 2022 00:56

Já tedy kdysi četla, že nejvíc na „vstupu“ trvali Gomulka a Todor Živkov – údajně z obavy, že by v jejich zemích mohl nastat stejný „obrodný proces“.

Milan ze Zahrady Čech
23. 8. 2022 01:37
Odpovědět  Albi

Tak ti nevím douče. Gomulka je bez debat; Pšonci byli vůči nám, s výjimkou jejich prvního knížete Mněška I. vždycky záludné swině. Takže se to táhne už přes tisíciletí. A i u toho Měška to bylo možná dáno tím, že si vzal dceru českého knížete. Kde jsem sebral Ulbrichta si už nepamatuji – myslím zdroj – ale celkem jsem tomu věřil. Vlastně doposud věřím. Už jen proto, že byl celej natěšenej jak vtrhne právě na Čechy; na dědičného nepřítele Němců. Tady ho ale Leonid klepnul přes prsty. Původně k nám totiž chtěl narukovat s velkou vojenskou silou, ale to mu Leonid zatrh, že by to v „Češích mohlo vyvolat neblahé reminiscence.“ Zdroj jsem zapomněl, ale tu větu ne. Nojo, no. Takhle blbě funguju. Takže těžko říct, kdo z těch dvou byl větší svině. Osobně mám za to že Ulbricht. Todor měl jen bobky aby se to nepřeneslo k nim, ale Ulbricht nás toužil pokořit. P.S. Netlačím to, jen předkládám k úvaze.

Anonymní jméno komentáře
4. 9. 2022 22:29

ty jsi ale sklerotik… 😀 😀 😀

Milan ze Zahrady Čech
23. 8. 2022 00:20
Ohodnotit příspěvek :
     

V článku je pouze pohled pod kámen A. Jenže když kámen A – se zkušenostmi více než tří dekád života ve „svobodném světě“ – otočím a podívám se co pod ním, vidím to jinak. Hodně jinak, než jak jsem to viděl do hadráku. Stručně řečeno, kdybych měl tehdy k dispozici informace jaké mám nyní – nemluvě už o porovnávání tehdy a nyní – určitě bych hanlivé protiivanovské nápisy po zdech nečmáral a podpisy pod protiokupační petice nesháněl. P.S. Muselo to ven.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
23. 8. 2022 00:59

Právě. INFORMACE – to je to klíčové slovo.

Milan ze Zahrady Čech
23. 8. 2022 02:06
Odpovědět  Albi

Právě to jsem měl, a vlastně doposud mám, komárům nejvíce za zlé. Že měli historickou šanci a sami si ji posr-ali. Zacyklili se a namísto komunikace nařizovali a frázomlátili. Kdyby více otevřeně komunikovali a méně žvanili až k uzoufání, nemusel Milouš trčet jako kůl v plotě. Něco jako bylo Volejte řediteli, akorát že by se to jmenovalo „Volejte prezidentovi“.
Všimni si Putina. Putin se svým národem komunikuje. Vyslechl jsem mnoho jeho projevů, ale ani jednou jsem ho nenačapal, že by žvanil a chrlil fráze. Putin se svým národem mluví. Putin svůj národ I N F O R M U J E. V tomto směru je jako státník naprosto ojedinělý. Ostatně i proto mu věřím. A že mně trvá hóóódně dlouho, než někomu začnu věřit. U něj mi to trvalo do r. 2018. (Což ale neznamená, že mu zblajznu Velkou Tartárii. Leč i tady mu vlastně věřím. Na Tartárii, po prostudování co se dalo a velkém dumání, sice nevěřím, ale důvod proč beru.) Takže véééélkej souhlas s tebou.

Masunta
2. 9. 2022 20:08

To s tou Velkou Tartárií je pravda. Byla i na mapách.

primak
23. 8. 2022 07:53
Odpovědět  Albi

„INFORMACE“, dneska maj lidi mnohem víc než dřív a mnohým to nic neříká. Všechno se dá zkroutit k obrazu svému.

Jak říkal velký George H.W. Bush: „mně žádný fakta nezajímaj…“ (správně česky: já na fakta pěkně zvysoka…)

primak
23. 8. 2022 07:56
Odpovědět  primak

Nakonec i my tenkrát jsme si všichni byli zajedno, i když zde jisté informace byly. Nevěděli jsme o Koree, o Vietnamu? Vždycky jsme na to měli jisté polehčující vysvětlení: no jo, oni holt se musej bránit těm zlejm komunistům…

Jája
23. 8. 2022 02:12

Mám stejný názor. Dnes se jeví rok 1968 úplně jinak, dostali jsme 20 let klidu a míru na víc.

Milan ze Zahrady Čech
23. 8. 2022 18:48
Odpovědět  Jája

Bez těch dvaceti let bych neměl rodinu.

[Trol-1] spam Petr
23. 8. 2022 03:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Esesesr říše zla, stejně jako Putlerovo Rusko. To druhé je naštěstí hodně ne(mocné) a zajde brzy na úbytě. Jako esesesr po Afghánistánu.

Lev Prch
23. 8. 2022 06:23
Odpovědět  [Trol-1] spam Petr

Halda nicků a pořád nejmíň info, protože v palici je flaška ala udavač Havel.

[Trol-1] spam Petr
23. 8. 2022 06:58
Odpovědět  Lev Prch

Ty máš v hlavě jen Havla a pak pár antisemitskej frází. Jo ještě banderovce. Jinak jen slámu.

Lev Prchala
23. 8. 2022 08:22
Odpovědět  [Trol-1] spam Petr

To,co máš v palici ty smrdí i přes monitor……ale to jsou zřejmě originál z amivelvysranectví,pěkně čerstvoučký viď,dutolebe?!

Lev Prchala
23. 8. 2022 08:23
Odpovědět  [Trol-1] spam Petr

A jaký fráze jsou antisemitský Vygume?

Milan ze Zahrady Čech
23. 8. 2022 18:49
Odpovědět  [Trol-1] spam Petr

(_!_)

Pat
23. 8. 2022 07:50
Odpovědět  [Trol-1] spam Petr

Uvědomuješ si ty moulo, že zatímco nás SSSR okupovalo se ztrátami našich obyvatel v počtech jednotek lidí, USA v tom období likvidovalo Vietnam a okolní státy, kde masivním bombardováním zavraždili přes 2 miliony civilistů.
A konkrétně na rok 1968 ve Vienamu vzpomínají na vesnici My Lai, kde kde američtí vojáci brutálně znásilnili, umučili a vyvraždili mezi čtyřmi a pěti sty obyvateli včetně dětí.

comment image

Pavel
23. 8. 2022 10:02
Odpovědět  Pat

Pate, se svými duševními kvalitami to tento človíček nemůže pochopit. Když už tady ti trolové otravují, kdyby alespoň něco pochopili a obohatili sebe a ostatní své přátele. Jenže jejich zubožená a přeformátovaná mysl není schopna samostatného myšlení. To je nikdo neučil.Toto jsou skuteční otroci globálu, opravdu ubohé osoby bez vlastních názorů a myšlení. Jací páníčci, takoví slouhové. Já je lituji, nechtěl bych být tak duševně zprzněný, tyto dětičky čeká tvrdý otrocký život, ve kterém jakékoliv vlastní názory budou považovány za úchylku. Sbohem svobodo. Co mně vadí, je že nedokáží komunikovat, fakty, ani ničím jiným. Jsou absolutně neznalí a přitom se pletou do debat dospělých. Scipio psal, že je to pokec, tedy diskuze různých názorů, ale Scipio, copak tito lidé diskutují, diskuze je umět svoje názory také zdůvodnit. Toto jsou pouze trolíci bez myšlenek. Já se jimi proto nezabývám a nereaguji na ně. Je to ztráta času a energie a ani mi za to nestojí. Jinak s vámi přátelé je mi tady moc dobře.

Masunta
2. 9. 2022 20:10
Odpovědět  [Trol-1] spam Petr

Už to svinstvo neber a alkol na něho už vůbec ! Někteří by si o tobě mohli myslet, že jsi vejr.

Pavel
23. 8. 2022 09:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak za prvé, vše je dávno pryč, tito současní patolízalové západu mají potřebu neustále vyvolávat nenávist proti Rusku a to hlavně těch, jak se říká, které tatík nosil ještě v pytlíku. Nu já jsem rád, že jsem mohl prožít téměř 40 roků v socialismu v pohodě a v klidu. Té zábavy s kámoši co jsme si užili, bez jakéhokoliv strádání a stresu. Slušně jsem bydlel, jídlo bylo kvalitní, zábavy dostatek, dovolená na úrovni, v nemoci se o nás postarali a hlavně byl klid. My jsme měli s přáteli tolik zábavy, že jsme snad ani neregistrovali kdo nám vládne. Když to přeženu, tak člověk věděl, že president je Husák a to bylo vše, alespoň z mé strany. Mě baví sport, tak naše téma s kámoši byl sport a samozřejmě o politiku jsme moc nezavadili, na to nebyl čas, no a potom on nám nikdo nevyhrožoval nezaměstnaností, bídou, zvyšováním cen apod. Nadávali jsme také, ale je nějaký mlaďoch co by si nezanadával i když k tomu moc důvodu nemá? Žít ale v tom co je teď, to by jsme asi sr..i jiné magi v kostkách.

Daniel
23. 8. 2022 10:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale no tak, vždyť nás nikdo neokupoval. Kontrolu nad naší zemí neměli. Jen přijeli s tankama a povídali si a pili s našimi občany. Česko nechtělo být ocas a kolonie západu bez pravomocí, využívané díky poloze k akcím západu proti (dnešnímu) Rusku. To jen pár kolaborantů podporovalo agenty z NATO, kteří pomalu získávali kontrolu nad Československem.

janle57
23. 8. 2022 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať raději udělají v TV Goebbels24 anketu,kolik příbuzných ze současných
banderovských ukrajinských migrantů mělo za předky ty,kteří sem přijeli
na obrněné vozbě v roce 1968,asi bychom se všichni divili,asi se tenkrát
jenom pomýlili,takže jim to soudruh Fiala milostivě odpustí a přihodí
jim o pár tisíc navíc.

Lev Prchala
23. 8. 2022 10:58
Odpovědět  janle57

Tak tomu říkám…Trefa na komoru!

Masunta
30. 8. 2022 18:49
Ohodnotit příspěvek :
     

V roce 1968 nešlo o okupaci. To stále troubí jen politimpotenti, primitivní antikomunisti a absolventi FF UK, podobně jako troubí, že tu před r. 1989 byl komunismus a bolševismus (byl tu siontrockismus – tedy skutečný socialismus jsme vůbec nepoznali).
Mezi spojenci, přáteli ani k okupaci ani nemůže dojít. Pro shluky politimpotentů: jestli netušíte co je okupace, vzpomeňte tu u nás ze strany Germánie od roku 1939. Popravy, zákazy, nuceně nasazení a podobně. Sověti u nás seděli tiše v kasárnách. Ze strany Sovětského svazu to byla kárná akce, kdy jsme nedodrželi své internacionální závazky. Letadla CIA už byla na Ruzyni, protitankové zátarasy na západní hranici byly odstraněny, fabulace s lidskou tváří připravily politickou vstřícnost občanů.
Kdyby Rusové na tancích nepřijeli, měli bychom tu svinský kapitalismus a členství v NATO už od tehdy. Záchranná akce a například i události v Maďarsku 1956 byly následek téměř vůbec neprovedené denacifikace, ačkoli to Jalta a Postupim ukládaly. Ovšem ty země se daly ofico na cestu socialismu, tak nebylo příliš vhodné fašisty vyhledávat a popravovat….

Masunta
2. 9. 2022 20:03
Ohodnotit příspěvek :
     

V roce 1968 nešlo o okupaci. To stále troubí jen politimpotenti, primitivní antikomunisti a absolveni FF UK, podobně jako troubí, že tu před r. 1989 byl komunismus a bolševismus (byl tu siontrockismus – tedy skutečný socialismus jsme vůbec nepoznali).
Mezi spojenci, přáteli ani k okupaci ani nemůže dojít. Pro shluky politimpotentů: jestli netušíte co je okupace, vzpomeňte tu u nás ze strany Germánie od roku 1939. Popravy, zákazy, nuceně nasazení a podobně. Sověti u nás seděli tiše v kasárnách. Ze strany Sovětského svazu to byla kárná akce, kdy jsme nedodrželi své internacionální závazky. Letadla CIA už byla na Ruzyni, protitankové zátarasy na západní hranici byly odstraněny, fabulace s lidskou tváří připravily politickou vstřícnost občanů.
Kdyby Rusové na tancích nepřijeli, měli bychom tu svinský kapitalismus a členství v NATO už od tehdy. Záchranná akce a například i události v Maďarsku 1956 byly následek téměř vůbec neprovedené denacifikace, ačkoli to Jalta ukládala. Ovšem ty země se daly ofico na cestu socialismu, tak nebylo příliš vhodné fašisty vyhledávat a popravovat….