„Největší příspěvek.“ Jak Chorvatsko vlastně „bojovalo proti nacismu“

Pamětní události v Polsku věnované 80. výročí vypuknutí druhé světové války nepochybně přispějí k přepisování dějin. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová v projevu jasně řekla. 

„Jsme tu, abychom vzdali hold všem obětem války. Tak jako v Polsku, které jako první vstoupilo do boje proti nacismu, tak ve všech ostatních zemích, které se postavily na obranu svobody a míru v Evropě a ve světě jako celku. Chorvati, vzhledem k celkovému počtu obyvatel, nejvíce přispěli k antifašistickému boji v Evropě: zúčastnilo se ho více než půl milionu chorvatských občanů,“ uvedla tisková služba chorvatské prezidentky.

Existuje legenda, že německý polní maršál Keitel, když podepisoval dokumenty o bezpodmínečné kapitulaci, vykřikl překvapením, když viděl francouzskou delegaci v hale:

„A oni nás také porazili?“

Jaké překvapení by Keitel zažil, kdyby věděl o „největším příspěvku chorvatského lidu v antifašistickém boji“.

Nejprve oddělíme zrno od plev:

o tom, že mezi Chorvaty, byli i ti kteří skutečně bojovali proti fašismu, nejsou pochybnosti. Ale tito Chorvaté byli součástí jednotek Národní osvobozenecké armády Jugoslávie pod vedením Josipa Broza Tita. Tito hrdinové se však považovali za Jugoslávce a raději se nespojovali s těmi, kteří se tehdy nazývali „občany Chorvatska“.

Příběh „chorvatských občanů“ bojujících proti nacismu je podobný příběhu včel bojujících proti medu.

Na jaře 1941 napadla Třetí říše spolu se svými spojenci Jugoslávii. 10. dubna 1941, chorvatští nacionalisté, vedeni Ante Pavelićem, vyhlásili vytvoření nezávislého Chorvatského státu.

Genocida Srbů, Židů a Romů byla součástí chorvatské veřejné politiky. 

Jeden z vůdců režimu Mile Budak, řekl:

„Jednu část Srbů zničíme, druhou vysídlíme, zbytek převedeme na katolickou víru a převrátíme na Chorvaty. Jejich stopy se tak brzy ztratí a to, co z nich zůstane, bude jen špatnou vzpomínkou na ně. Pro Srby, Cikány a Židy máme tři miliony kulek.“

Přesný počet obětí genocidy Srbů v letech 1941-1945 provedený Ustašovci není dosud znám. 

Podle nejkonzervativnějších odhadů bylo vyhlazeno asi 200 000 lidí, většina historiků se však domnívá, že počet obětí je mnohem větší a může dosáhnout 800 000. 

Až 400 000 Srbů bylo ze svých zemí vyhnáno, další čtvrt milionu bylo násilně převedeno na katolicismus.

Chorvatské sebeobranné síly, vytvořené se svolením nacistického Německa, bojovaly na straně nacistického bloku. V roce 1944 byly obranné síly – „chorvatské domobrany“ – spojeny s milicemi Ustašovců a začleněny do chorvatských ozbrojených sil.

Na vrcholu bojové činnosti bylo v „domobraně“ asi 130 000 lidí a po sjednocení s ustašovskými chorvatskými ozbrojenými silami jich bylo asi 200 000.

V květnu 1945, po porážce nacistického bloku, chorvatské síly ustoupily do Rakouska, kde se chtěly vzdát západním spojencům. Samostatné skupiny Chorvatů se stavěly na ozbrojený odpor až do poloviny května 1945.

Ale to není vše. 

Nacisté si cenili Chorvatů natolik, že z nich vytvořili útvary, které byly přímo začleněny do struktury Wehrmachtu. V červenci 1941 vznikl 369. chorvatský pěší pluk, známý také jako chorvatská legie.

Byl vytvořen z Chorvatů a bosenských muslimů. Chorvatská legie se zúčastnila bitev na sovětsko-německé frontě. 369. pluk ukončil svou historii u Stalingradu, kde byl v lednu 1943 zcela poražen.

Začátkem roku 1943 byla z chorvatských rekrutů vytvořena 369. (chorvatská) pěchotní divize. Do svého středu nabírali dobrovolníky.  Zpravidla se jednalo o nacionalistické Ustašovce, jejichž ruce již byli zkrvavené během trestních činů spáchaných na svých spoluobčanech. 

Divizi plánovali vyslat na východní frontu, ale situace se změnila, takže většinu nepřátelských akcí vedla na území Jugoslávie.  Zbytek divize se vzdal až 15. května 1945, jako jedena z posledních v Evropě. 

369. divize se podílela na trestních akcích proti civilistům, za což byl její velitel Fritz Naidholdt odsouzen k smrti soudem v Bělehradě v únoru 1947.

Z chorvatských dobrovolníků byly také vytvořeny dvě další divize Wehrmachtu: 373. a 392. („Modrá“). Byly také vytvořeny Chorvatské letecké legie a Chorvatské mořské legie, které se účastnily války na sovětsko-německé frontě.

V roce 1943 byla v Chorvatsku vytvořena 13. horská pěší divize SS Chandžar, její příslušníky byli muslimové Bosny a Chorvati. ESeSáci se účastnili protipartizánských operací a represivních akcí proti civilistům.

Vytvoření druhé chorvatské divize SS v roce 1944 bylo přerušeno rychlou ofenzívou Rudé armády.

Kromě toho na okupovaném území Jugoslávie působila chorvatsko-německá policie s počtem 32 000 osob. 

Hitlerovo velení si vysoce cenilo činnosti chorvatských policistů.

Po porážce Třetí říše přestalo loutkové Chorvatsko existovat. Její vůdce Ante Pavelić uprchl do Španělska, kde našel útočiště u diktátora Franca.

Mnoho chorvatských válečných zločinců se však dostalo před soud a dostalo zasloužený trest.

Například Miroslav Filipović, chorvatský františkánský mnich, byl za války velitelem táborů smrti Jasenovac a Stará Gradiška. 

Filipović, přezdívaný „Ďábel z Jasenovace“, byl organizátorem masakru tisíců žen, starých lidí a dětí. 

Tento řeholník obzvláště rád prořezával hrdla malých dětí a zabíjel lidi takzvanými „kladivy na Srby“. 

V roce 1946 byl Ďábel z Jasenovace odsouzen k smrti a pověšen.

V květnu 1945 partyzáni chytili Mile Budaka, který  slíbil miliony kulek Srbům, Židům a Cikánům a popravili ho v Záhřebu.

Po rozpadu Jugoslávie a vytvoření nezávislého Chorvatska se stal již všem známý příběh. 

Postavy Nezávislého chorvatského státu, nacističtí spolupachatelé, začali být ospravedlňováni a povýšeni na úroveň národních hrdinů.

A nyní chorvatská prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovicová oznamuje „největší přínos chorvatského lidu v antifašistickém boji“.

Andrej Sidorčik

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://aftershock.news/?q=node/785859

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře