historiepolitika

Jak si SSSR za dvě sekundy otevřel Bosporský průliv pro sovětské lodě

Během staleté historie Turecko opakovaně naráželo hlavou do Ruska. A pokaždé prohrálo s drtivým skóre. 
Dospělo to až k tomu, že vojska Alexandra II. se zastavila jen pár kilometrů od Konstantinopole a pouze nerozhodnost cara a závist předků současných vůdců NATO zastavily tehdejší chod dějin.

Pozoruhodné je, že zeměpisná poloha a hospodářské vazby vytvářejí všechny předpoklady pro silné a spolehlivé přátelství.  Nakonec, díky vzájemnému spojenectví, Rusko a Turecko vzájemně zbohatnou. 
Ale jak se to stalo mnohokrát, vždy existovali poradci, jejich vlastní i ti druzí, kteří obrátili Turecko proti Rusku. 
U prvního se to vždy změnilo na velký incident.

K jednomu z takových incidentů došlo i během sovětské éry. 

V roce 1952 vstoupilo Turecko do NATO, pak Američané rozmístili na jeho území jaderné hlavice. USA vyplatily přednostní půjčky a současně vyzbrojily spojence. 
V té době se tureckým vůdcům opět zatočila hlava z imaginární moci a někteří si už začali vzpomínat na dobré časy Osmanské říše. A nikdo z nich si neuvědomil, že je dvacáté století.

A když jsme opět tak skvělí, mysleli si Turci, pro sovětské lodě uzavřeme Bospor. Ačkoliv v souladu s Montreuxskou úmluvou Turecko nemá právo uzavřít průliv. Slovo však není vrabec – prohlášení bylo dáno. Není žádným tajemstvím, že tento trik byl zformován tisíce kilometrů od Istanbulu v USA, které neustále tlačily Turecko do ozbrojeného konfliktu se SSSR.

Ale žertovat a zahrávat se můžete pouze se sobě rovnými, se Sovětským svazem se takové věci nedělaly.

Moskva neudělala znepokojenou tvář, nezavolala tureckého velvyslance a nestrčila mu pod nos diplomatickou nótu, ani si nakonec nesedla za kulatý stůl. 

Ne, udělali jsme to jinak. 

Sovětský ministr zahraničí soudruh Gromyko v rozhovoru s americkými novináři uvedl, že sovětská flotila nepotřebuje Bospor na vstup do Středozemního moře. 

Na co zákonitě začali pršet otázky – jak je to možné, učili jste se zeměpis?

Gromyko klidně odpověděl: postačí pouze dvě salvy a kromě Bosporu bude ještě více průlivů, i když nejsem si jist, zda Istanbul zůstane!

Ještě týž den byly všechny nároky turecké strany zrušeny. Musíte se poučit z historie!

Sergej Makarov

Armádny magazín.sk
https://bit.ly/3kn8dM8

sdíletj na