Budapešť … Paměť o válce …

V Maďarsku na rozdíl od ostatních hlavních měst EU velmi pečlivě uchovávají Paměť o válce a pamatují si, že Rudá armáda osvobodila Budapešť od fašistického jha …

Před 75 lety, 13. února 1945, sovětská vojska osvobodila Budapešť od nacistických útočníků. 

K památnému datu ruské ministerstvo obrany odtajnilo dokumenty o strategických útočných operacích.  Zúčastnili se jich vojáci 2. a 3. Ukrajinského frontu, jakož i lodě Dunajské vojenské flotily. 

Dokumenty vydané vojenským oddělením zdůrazňují, že „příchod Rudé armády <…> nemá jiný účel než osvobození maďarského národa od nacistického útlaku.“ 

Ministerstvo obrany také představilo fotografie města, které se z větší části stalo ruinou. 

Fotografie zničeného hlavního města Maďarska a záběry odminování města jsou v galerii NEWS.ru.


Nejvíc mě zasáhly tyto boty … 

Němci přivedli vězně k řece a stříleli do zadní části hlavy, aby je nemuseli zakopat …

Nejsilnější pouliční bitvy v roce 1945 se vedly v Budapešti … během osvobození Budapešti zahynulo za den 1000 vojáků Rudé armády …

Rudá armáda v Budapešti po 108 dní vedla nejdelší a nejdivočejší pouliční bitvy v roce 1945, těžší to bylo jen ve Stalingradu, řekl Michail Mjagkov, vědecký ředitel Ruské vojenské historické společnosti.


„Medaile za město Budapešť“

Ti, kteří milují téma „na mrtvých nezáleželo“, samozřejmě okamžitě poběží, aby porovnali ztráty Rudé armády a posádky Budapešti. 

Ano, Obergruppenführer a generál SS, velitel obrany Karl Pfeffer-Wienderbruch měl asi 50 tisíc zabitých a 138 tisíc vězňů. 

Archivní dokumenty, podle kterých Rudá armáda použila minimum tanků a letadel kvůli ochraně města a životů jeho mírumilovných obyvatel, však těmto amatérům poskytnou dobrou odpověď . 

Budapešťská skupina vojsk se skládala ze 3 střeleckých sborů a 9 dělostřeleckých brigád. 

Generálmajor Gelotsi také ocenil kroky sovětského velení:

 “Vedení Rudé armády je velkolepé, schopnost zasáhnout tam, kde to nepřítel neočekává, je obzvláště ohromující.” 

“Takový byl útok maršála Tolbuchina, který převrátil celý systém německé obrany. Když se Němci vrátili zpět do mého rajonu, zeptal jsem se jich:.. „Už jste tady? Proč?”

” Všichni odpověděli jedním hlasem, že Rusové prorazili tam, kde je nikdo nečekal …”

https://bit.ly/2OS9HRA

sdíletj na