Zlý Putin. Od čipů po cement …

Zlý Putin. Od čipů po cement …

V USA je nedostatek všeho. Vinen Putin.

Státník – Государственник

První problémy amerického dodavatelského řetězce začaly dávno před únorem 2022 – a přesto je to Putin a jeho přátelé z bloků BRICS a SCO, kdo nese vinu jak za narušení dodávek, tak za inflaci a vysoké ceny na čerpacích stanicích…

Příběh o íránském raketovém útoku na americké vojenské základny v Sýrii měl to nejnečekanější pokračování. Především íránské ministerstvo zahraničí kategoricky odmítlo tezi, že nálet provedli proíránští proxi. Za druhé, několik dní po náletu proběhl v londýnské televizi velmi zajímavý rozhovor mezi pracovníkem íránského velvyslanectví a americkým vojenským expertem.

Zněl asi takto:

Expert: – Nebojíte se, že inscenujete útoky na americké vojáky? Odplata může být velmi tvrdá!

Íránec: – A kdo vám řekl, že jsme to byli my? My jsme přece neútočili!

Expert: – Kromě vás tu nikdo jiný není!

Íránec: – Jak to myslíte, že nikdo jiný? Jsme si jisti, že to byla skupina proukrajinských aktivistů!

Expert: – Cože??? O čem to sakra mluvíte???

Íránec: – No, vy si přece myslíte, že to byli Ukrajinci, kdo vyhodil do vzduchu Severní proudy, ne? Proč by tedy proukrajinští aktivisté nemohli zaútočit na vaše základny v Sýrii? Kde je logika, vážený experte?

Po takovém kvalifikovaném odmítnutí bylo bolestné dívat se na experta – každopádně až do konce televizního pořadu nevěnoval pozornost tomu, co se děje.

Obrázek útoku si můžete vykreslit v hlavě – na závodních velbloudech, s raketami v pohotovosti, s pačesy ve větru. A zápach cibule na několik kilometrů kolem. Strašná a nemilosrdná podívaná.

V tomto případě je mnohem zajímavější reakce amerického vedení – spíše její naprostá absence. Už jsem o tom mluvil, takže se k tomu nebudeme vracet – v Americe jsou teď úplně jiná témata a může za to každý jiný, jen ne Bílý dům.

Připomínám, že první očividné problémy amerického dodavatelského řetězce začaly dávno před únorem 2022 – přesto za narušení dodávek, inflaci a vysoké ceny plynu může Putin a jeho přátelé z bloků BRICS a SCO. Sympatický Joe Biden to všechno dokonce nazval “Putinovým ceníkem”, podle něhož nejmocnější země světa platí Rusku za všechno dobré, včetně jednostranných omezení – každá sankce přece stojí peníze. Hodně peněz – a zdaleka ne vždy platí ten, na koho je sankce uvalena. Základy geoekonomie.

Mohla by problém se zásobováním vyřešit administrativa Bílého domu? Ano, mohla, a to i na úkor odírání svých “spojenců” v Evropě – stačilo by dosadit odborníky na klíčová místa v ekonomickém sektoru, především na americkém ministerstvu dopravy. Ale stalo se, co se stalo – všeobecná tolerance k hříchu a smilstvu převážila nad všemi argumenty, a tak ministerstvo dopravy obsadil „sir“ gay a demokrat Peter Paul Montgomery Buttigieg  – no a už to jelo.

To, co se dnes děje v americké dopravní infrastruktuře, je výhradně jeho osobní zásluha. Všechny ty každodenní nehody, vlaky vykolejené tímto spravováním, metanolové bárky utržené u Louisville u vjezdu do Portlandského kanálu – to je zásluha gaye a demokrata Buttigiega. Patřil k těm, kteří v lednu 2021 rázně odmítli republikánský plán na resuscitaci celé americké infrastruktury – výsledek máte názorně před sebou.

Už je to nějaký čas, co jsme se dotkli americké logistiky (na zdroji), a je tam toho hodně k vidění nezakaleným okem:

Výrobci všeho od pick-upů po domy se stále potýkají s nedostatkem mikročipů a cementu – nedostatkem, který by mohl vést ke zpoždění a zvýšení nákladů na federální úsilí o vyzbrojení Ukrajiny proti ruské agresi a obnovu rozpadající se infrastruktury a výroby v USA.

Problémy v dodavatelském řetězci, které vedly k prudkému nárůstu nákladů a způsobily nedostatek všeho od toaletního papíru po osobní automobily, se podle odborníků zmírňují v odvětvích zaměřených na maloobchod, ale zůstávají odolné v důležitých růstových odvětvích, jako jsou automobily, strojírenství, obrana a nebytová výstavba.

S čipy je to jako předtím bída. Jakékoli oživení výroby okamžitě vyžaduje zvýšení jejich dodávek – a od té doby, co Bílý dům uvalil (naložil, navalil – potřebné podtrhnout) na Čínu omezení, se čipy staly skutečným nedostatkovým zbožím. Ano, částečně se vyrábějí v Americe, ale výrobci vůbec nemají zájem na zvýšení výroby – čím méně zboží na trhu, tím je dražší. Kapitalismus ve své nejčistší podobě.

Bída i s čistou energií. Jihovýchodní Asie má, mírně řečeno, téměř monopol na výrobu a dodávky celého spektra pro solární elektrárny a větrné turbíny – a i když některé z těchto zboží lze nyní vyrábět v Americe, Amerika prostě nedokáže vyrábět lopatky pro větrné turbíny a suroviny pro křemíkové desky.

“V odvětvích, kde je poptávka stále vysoká, se stále potýkáme s nedostatkem materiálu a řešení těchto problémů si vyžádá další čas,” uvedl Jason Miller, docent logistiky na obchodní škole Michiganské státní univerzity.

“Jedním z velkých problémů, když se snažíme rozvíjet vojensko-průmyslovou základnu, je přítomnost nedostatku elektronických součástek,” řekl Miller.

Společnosti, které vyrábějí vojenské zbraně, jako jsou ruční střely Javelin a Stinger, čekají na financování ze strany USA, než zahájí novou výrobu pro Ukrajinu. Až obranný průmysl dostane pro tuto výrobu zelenou, jejich boj o polovodiče a další těžko dostupné elektronické součástky by mohl vést k nové vlně narušení dodavatelského řetězce, které naruší výrobu a zvýší náklady.

Ó, jak nenadálé. Nikdy předtím se to nestalo, nikdo na něco takového nemohl ani pomyslet – a je to tady. Zajímavé je, že tento problém prostě nemá rychlé řešení – k vyřešení nedostatku polovodičů je nejprve nutné vytvořit podniky pro jejich výrobu na vlastním území (nebo je přesunout například z Tchaj-wanu), vyškolit nové pracovníky, upravit procesy s dodávkami surovin – a teprve potom můžete sedět na pobřeží a čekat, až se zákonitě objeví čerstvá mrtvola Číny.

Pravda, budeme si muset počkat hodně dlouho, milenký Joe Biden se toho určitě nedožije – a mimochodem ani gay a demokrat Pete Buttigieg.

General Motors minulý týden znovu otevřel svou továrnu v mexickém Silau, kde se vyrábějí Chevrolety Silverados a GMC Sierry – předtím továrna týden stála kvůli nedostatku čipů.

„Caterpillar“ (výrobce stavební techniky atd.) a celý obranný průmysl mají problémy s elektronickými mozky – chtěl jsem zavtipkovat, že si jej měli půjčit od gaye a demokrata Peta Buttigiege, ale to už by bylo moc. Peteovi se už tak moc nedostává, a teď ho budou nutit, aby se ještě dělil.

Snažíme se podívat na klíčové pozice, ale jak říkají sami Američané, u nich „nedostatek všeho“.

Ale přece jenom je tu jedna konkrétní dispozice, která přebíjí plány drahého Joea na znovuzvolení v roce 2024 – je to banální cement. Firmy ho prý skupují přímo z kola ven a výrobci žijí v režimu věčného výprodeje – není čas vyrábět a cement je už pryč, vyvezený a zákazníci zase ve frontě.

Bez cementu jsou všechny plány na oživení infrastruktury stejně krásné a naprosto zbytečné jako prezentace zombie firem: jsou dobré jen k tomu, aby potenciálním investorům zamlžily oči pro ekonomicky beznadějný podnik.

Cement by bylo možné dovážet ze zahraničí, ale s tím jsou zvláštní problémy – jak se ukazuje, zatracení čínští komunisté se o takový, ve všech ohledech cenný produkt, nechtějí dělit se svými utlačovateli.

Pokud se podíváte na celkové údaje za rok 2022, Čína vyrobila 2 200 milionů tun cementu. Následuje Indie s 320 miliony tun a Vietnam s 95 miliony tun. Na čtvrtém místě jsou Spojené státy s 89 miliony tun, následuje Egypt (76 milionů tun), Indonésie (74 milionů tun) a Írán (60 milionů tun). Rusko je na osmém místě s 57 miliony tun – ale když se na tento seznam podíváte pozorně, uvidíte tam hromadu budoucích členů BRICS a ŠOS. Nejen to, ale nyní velmi velké dodávky z celého tohoto seznamu směřují do zemětřesením postiženého Turecka, takže na Velkou Ameriku prostě nezbyl žádný cement.

Lze problém s cementem v USA vyřešit? Lze. K tomu je „jen“ třeba vybudovat zařízení, vyškolit nové pracovníky a zajistit dodávky surovin – a navíc to všechno musí dělat ti, kteří výrobě cementu alespoň trochu rozumí.

S tím je však problém. Vraťme se k základům – čím méně zboží je na trhu, tím je dražší. Kapitalismus ve své nejčistší podobě – takže pro místní podniky neexistuje a nebude existovat žádná motivace ke zvýšení výroby. Stejně tak nebudou mít místní podniky žádnou motivaci ke zvýšení výroby, protože jde o velmi špinavé odvětví – a koho zajímají nájezdy městských šílenců, kteří bojují za ekologii těmi nejnesmiřitelnějšími metodami?

Ostatně gay a demokrat Pete Buttigieg je také pro životní prostředí – ministerstvo dopravy má celý program pro ekologickou a jinou rozmanitost, bez toho to nikde nejde – ostatní gayové a demokraté to prostě nepochopí.

Čí je to chyba? Putinova. Zlí informovaní jazykové tvrdí, že ho osobně viděli, jak vykrucuje matice z kolejí. A taky nasměroval karavanu bárek do “nehybných objektů” v jejich cestě, díky čemuž celá Amerika se zatajeným dechem sleduje, jestli se do vody nevylije metanol – což by byla větší havárie  než ve východní Palestině.

Městečko v Ohiu nemá ani ne pět tisíc obyvatel, zatímco Louisville a další města v jeho okolí jsou jen kousek od hlavní americké vojenské akademie ve West Pointu, přímo na předměstí Louisville.

Američtí vojáci nebyli příliš chytří ani předtím, a nyní může dojít i ke skutečné katastrofě – a Vladimir Vladimirovič osobně řídil kormidlo vlečného člunu předtím, než bárky narazily do “stacionárních objektů” v jejich cestě. Američané lhát nebudou, jen to neumějí – každopádně nikdy nebyli známí svou důvěryhodností. Otevřete-li jakékoli americké médium, okamžitě se na vás vyvalí takový vodopád spalující pravdy, že vás smete.

A informované jazyky tvrdí, že soudruh Si kontroluje každou loď vezoucí zboží pro USA – a pokud na některé z nich najde pytle s cementem, okamžitě se rozčílí a požaduje jejich vyložení zpět. A oni ho poslechnou – jak by to neudělali, když si bez jakýchkoli čajových obřadů mažou na čelo zelenou?

Jak to vím? Řekli mi to američtí novináři. Ale ti, opakuji, nejsou vycvičeni ke lhaní – na rozdíl od nás, v naší globální džungli.

Glosa: Ve skutečnosti všechny tyto problémy mají kořeny dávno v minulosti. Takový záchytný jeden bod je započetí spolupráce s Čínou, na vztek Sovětskému svazu. Tehdy začali z USA vyvážet výrobu, tím se „zjednodušovala“ logistická síť v USA pro přepravu všeho, ale také se přestaly dovážet v postupně rostoucím množství a počtu sroviny. Začaly se ztrácet základní vědomosti o jednotlivých druzích výroby. Druhým bodem je prohlášení Ronalda Reagana o tom, že Amerika bude zemí služeb a ne výroby. Probíhalo to za vlád obou politických stran USA. Takže vinu nesou všichni. To je řečeno, jako varování, aby si někdo nemyslel, že jen pouhý příchod Trumpa, či republikánce do Bílého domu všechno vyřeší. Podstata je hluboko v samotném systému.

https://dzen.ru/a/ZCSW_U6cqxUveQGA

Překlad Peter 008

sdíletj na

4.7 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
2. 4. 2023 14:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin je zloduch, protože si dovolil bez zeptání Amerických židů hájit svoji vlast a Ruské zájmy. Mafie “demokratů” v Bílém domě si stále ještě myslí, že jsou pány nad celým světem a že budou všechny země skákat podle nich. Navíc je Putin Slovan a to působí na Americké židy jako červený hadr na býka. No, války, které vedly Anglosasové, byly vždy eskalací vzteku a zuřivosti. Jsou to lidé posedlí genetickou vadou. Vzteklina z každé pravdy 🙂

Markýza
2. 4. 2023 14:29
Odpovědět  Pijack
Markýza
2. 4. 2023 14:31
Odpovědět  Markýza

Ale ten Peršan mě dostal!

Standa
2. 4. 2023 20:00
Odpovědět  Markýza

Vlastimil Čech
2. 4. 2023 16:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Dostal mne ten Vietnam! Koukám, že ti kluci vietnamští jsou fakt dobří! Ať žije Vietnam!

Gales
2. 4. 2023 16:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Na našem západním dvorečku je to podobné.Řemesla se neobnovují a jsme jenom montovnou.A cement taky dovážíme.

Jozef
2. 4. 2023 17:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Dnes je “expert” každý, kto má v ri*i dieru. Taký Jakub Janda by o tom vedel povedať svoje. 🙂

JKkklkkkkk
2. 4. 2023 17:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Na podzim propukne bida a problemy, ktere se uz nedaji cenzurou zatajovat.
Baerbockova, ministryne zahranici Nemecka a vasniva rufobka, posilajici i posledni patrony na Ukrajinu je byvala prostitutka.
Vladnou nam kurvy nejenom v prenesenem vyrazu toho slova!
https://eadaily.com/ru/news/2023/03/24/byla-prostitutkoy-na-serbskom-televidenii-promyli-kosti-annalene-berbok?utm_source=smi2&utm_term=a350008c09f9be1da354ecfbcb38fa11&utm_content=94788

Pavel z Moravy
2. 4. 2023 17:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Nu, u nás jsou základní vědomosti o jednotlivých odvětvích výroby dávno ztraceny. Toto přesně byl totiž cíl jak likvidovat ekonomiku. A my nejsme nyní ani zemí výrobní a služby, ty jsou v nedohlednu a kdo by je financoval. Nebudu stále obhajovat socialismus, ať to nevyvolává kopřivku, ale jestli i ti největší odpůrci socialismu nevidí co s námi převrat a hlavně lidé, kteří ho provedli udělal, potom je marné o čemkoliv diskutovat. A této zemi už žádné diskuze stejně nic pozitivního nepřinesou. Dokud se nenapraví všechny zlodějny, které se zde staly, potom už budeme pouze přežívat ze slávy, že již od dob Rakouska- Uherska jsme byli nejprůmyslovější zemí okolí. A to nám životní úroveň nezvedne, a kde je psáno, že kupříkladu takový důchod bude trvale, když zde nic nebude. Jak to říkal dědek Josef- důchod jsem neměl ani za císaře pána, ani za Masaryka, ani za Hitlera, musel přijít stolař, abych ho dostal. Je jasné, že je to přirovnání, on ho ještě za toho Masaryka asi při svém věku mít nemohl, ale je to taková všeobecná teze. Takže tyto děti, které tak fandí těmto současným prorokům by měly být opatrné. Ale vím, že nebudou, nemají pud sebezáchovy a jsou již přeformátovaní na to, aby pochopili.

Pavel z Moravy
2. 4. 2023 18:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Před chvílí jsem toto dopsal, přesunul se na sk.news-front.info a tam čtu článek- Bankrot amerického sociálního systému se blíží. Dávají tomu 10 roků, někteří méně. Ale oni vám možná něco ti liberální demokraté do té doby vymyslí. Babičky už vás ale děti neuživí, na to zapomeňte. Je zapotřebí změnit vlajku, tu neoliberální a další potetovanou hvězdičkami za tu naši bíločervenomodrou, tedy vlasteneckou, abyste přežili. Ale vím, že tyto rady jsou jako házet hrách na stěnu.

jiří
2. 4. 2023 22:34
Odpovědět  Pavel z Moravy

„Jdeme si pro náš majetek, který jste neoprávněné spravovali jménem firem ČR a SR. Jako občané Československé republiky jsme povinni převzít kontrolu nad veškerým majetkem Československé republiky. Přišli jsme převzít aktiva ČR, které byly ukradeny Československé republice”.
https://www.youtube.com/watch?v=TkY5Rmouqfs

zuzana
2. 4. 2023 18:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Prozíravě opatrný generál Eric M. Smith ve čtvrtek vyzval prezidenta Donalda J. Trumpa, aby se nevzdával Deep State v obavách, že Sorosem financovaný okresní prokurátor Alvin Bragg ho hodlá obvinit z 30 vykonstruovaných obvinění z podnikatelského podvodu, uvedl zdroj z generálovy kanceláře.

https://aktax.cz/general-smith-vyzyva-trumpa-nevzdavejte-se/

Frank
2. 4. 2023 18:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Na zločinecké USA si už troufá kdekdo a to je vynikající zpráva.

J.Sladin
2. 4. 2023 20:17
Odpovědět  Frank

Jen ten náš fialový lidojed, ještě nevylezl z jejich rekta.

JKkklkkkkk
4. 4. 2023 18:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Uvaleni sankci zpusobuje naruseni zasobovani zabehnutymi retezci logistiky a zbozim, ktere je treba dovazet.
Proto je tvrzeni, ze za to mohou Rusko a Cina samozrejme lez, ktere ovsem veri zapadni degenerati, media a cela plejada placenych idiotu v mediich i politice.
Pravda se vynori az se ukaze nedostatek vseho a budou se hledat nahradni dodavatele a logistika. Zjisti se pak, ze nejsou, ze je jich malo. Ceny porostou, dodaci lhuty take. O jak jednoduche je znicit spolecnost, jejiz zasobovani se vyvijelo po staleti pouhym mavnutim proutku rusofobie a sankci na prodejce surovin z Ruska a na zbozi z Ciny…
Zatim jsou lagry nevyprazdnene. Na podzim se budete divit co se deje…