blognezařazené

Zemědělské protesty nasvítily zoufalství předsedy vlády Fialy i ministra zemědělství Výborného

Představte si finále traktorového protestu v Praze podle vysněného plánu naštvaných zemědělců: Petici, ve které žádají zrušení zelené evropské ideologie Green Deal, převezme ministr zemědělství Marek Výborný, kopii předá premiérovi Fialovi, a společně odfrčí soukromým vládním tryskáčem (ach, ta uhlíková stopa!) do Bruselu, kde ji předávají do rukou předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Zatímco Petr Fiala a Marek Výborný budou žmoulat čepice v předpokoji rozlohy fotbalového hřiště, ona si ve své pracovně petici přečte, rozrazí dveře, a s doširoka rozpřaženou náručí zvolá: „Vždyť oni ti vaši kluci zemědělští vlastně mají pravdu, pojďme ten hloupý Green Deal, který ničí nejen evropské zemědělství, ale veškerý průmysl, bez náhrady zlikvidovat!“ A zkoprnělým českým politikům začne líčit, kterak navrhne rušení norem a nařízení o společné evropské zemědělské politice (při slovech o tom, jak pomíjí národní specifika a že portugalský farmář má přece úplně jiné podmínky a starosti než bramborář z Jeseníků, vypadne Petrovi Fialovi překvapením osm nastřelených vlasů), úhorech, emisních povolenkách, dotacích, a jak se díky moudrému a jedině možnému rozhodnutí Evropské komise postupně vrátí na evropská pole zdravý selský rozum.

Tak to se samozřejmě nestane, milé děti.

Bez uhlíku, soudruzi!

Evropská unie zcela jistě bude i nadále trvat na svém ambiciózním plánu učinit z Evropy do roku 2050 bezuhlíkový kontinent, přestože existují v zásadě dvě možnosti, jak toho dosáhnout: popřít přírodní zákony nebo vybít nikoli evropská stáda skotu, ale zhruba osmdesát procent evropských obyvatel, aby ten zbytek nezahynul hlady a zimou. Nejlépe samozřejmě obojí.

Petr Fiala ani Marek Výborný žádnou petici s žádostí o okamžitém ukončení Green Dealu v Bruselu nikomu samozřejmě nepředají, popřeli by totiž poslední zbytky své politické existence. To raději budou i nadále chrlit v českých médiích bláboly o napojení organizátorů protestů na Kreml a tvrdit, že jsou součástí dezinformační scény a že vlastně v životě neviděli pole. A scházet se se zástupci profesních zemědělských sdružení, které se k vládě lísají a jsou tedy ty správné, demokratické a prozápadní – třeba s Agrární komorou nebo Zemědělským svazem.

Zelený úděl, náš vzor

O Green Dealu se prostě nediskutuje. Premiér Fiala zelenému blouznění plně propadl, na klimatické konferenci předloni v Egyptě, kde sám sebe pasoval na světového lídra, bez uzardění sliboval ve jménu zelené revoluce za Českou republiku ty největší zhůvěřilosti, včetně vybíjení stád skotu kvůli jejich nadměrné produkci CO2, která otepluje planetu. Což byl mimochodem jeden z důvodů, proč povstali nizozemští zemědělci a v tamních volbách neuspěl zelenorudý taškář Timmermans.

Mohou se nám některé postavy, přisáté k protestujícím proti vládě na pražském Malostranském náměstí, zdát politicky podezřelé a jejich motivy průhledné, ovšem poslouchat nebo číst argumenty zemědělců, případně navázaných odborníků a vědců, kteří je podporují, stojí rozhodně za to – jsou stokrát věrohodnější a autentičtější než aktivistické chiméry o nutnosti snižovat evropskou uhlíkovou stopu kvůli ochlazení planety. Společná evropská zemědělská politika, okysličována Green Dealem, nemá totiž s ochranou klimatu ani přírody vůbec nic společného, jde o ideologii, zaměřenou proti prosperitě, podnikání a tržním vztahům, která si klade za cíl krom jiného přerozdělit ohromné finanční prostředky do rukou vybraných zájmových a politických skupin a ideologickým vymýváním mozků vychovat nového, lepšího, zeleně uvědomělého federalizovaného Evropana.

Jediné, co Marek Výborný a Petr Fiala z požadavků protestujících možná uznají: Nadměrnou evropskou byrokracii, která dopadá na české zemědělce. „Ale nebojte se, my vám z Bruselu přivezeme kompenzační platby z některého z bohulibých evropských rozvojových fondů, a zase bude dobře…“

Cesta může se zdát chvílemi trochu trnitá, možná i hrbolatá, ale bezuhlíkové a cirkulární cíle jsou prostě správné, nezpochybnitelné a pětikoalicí vedená Česká republika jednotnou evropskou myšlenku nezradí a neuhne z ní ani o píď.

Takže ještě jednou: Vysvětlení, proč se vláda chová tváří v tvář zemědělským protestům tak hystericky, je prosté: zelený úděl je pro ni nepřekročitelné dogma, lze jen opatrně a konstruktivně diskutovat o jeho kosmetických úpravách, vylepšeních, ale žádat jeho zrušení je výrazem antisystémového chování protistátních živlů, „které to s naší zemí nemyslí dobře,“ jak už ostatně napsala lídryně hnutí STAN do Evropského parlamentu Danuše Nerudová.

Vraťme se na konec osmdesátých let, výraz Green Deal zaměňme za socialismus nebo perestrojku, Petra Fialu za Milouše Jakeše, Marka Výborného za Vasila Biľaka – a máme před očima staré známé kulisy v křečích se zmítajícího režimu s komickými politiky, kteří ztratili soudnost a schopnost vnímat realitu. Otázka, jak dopadnou ti dnešní, zůstává ovšem zatím otevřená.
ftot:fb

deník.to

sdílet na

33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
20. 2. 2024 20:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Bety
20. 2. 2024 23:55
Odpovědět  josh-xy

A už jste někdy něco pěstoval?Každý, kdo má na zahrádce nějaký rybíz, jahody, maliny ať si představí, že by toho měl na starosti hektar, nebo i víc. Řeknu vám rovnou, že nějakých sedm a půl tisíce by mě s tou dřinou nesmířilo.Okopával jste někdy řepu? Já tedy jen na brigádě, ale stačilo.
A už vůbec nemluvě o starosti o krávy.
A nějaké NENÁROKOVÉ dotace? To už je jen návod na korupci jak vyšitý.
Když dotace, tak by měly být nastaveny tak, aby vyrovnávaly šance našich zemědělců uspět na trhu,
což tedy nedělají. Přijít o potravinovou soběstačnost znamená neskutečnou závislost na dovozu,
případně recept na hladomor. Naopak se od začátku začalo dávat dotační výpalné zemědělcům, aby pole nechali zarůst plevelem, ale třeba taková řepka – hurá. Sice se jí nenajíte, ale to agresivní chemické hnojení co vyžaduje, znamená během pár let ztrátu půdy tak jako tak.
Všichni, kdo ohrnují nad “vidláky” nos, by měli nějaký čas chodit v jejich botách!!
Navíc dotace, nedotace, v konečném důsledku skutečný výdělek mají jen obchodní řetězce všeho druhu.

Jaris.
21. 2. 2024 05:59
Odpovědět  Bety

Skvely komentar. Myslim si, ze by se do takoveho okopavani zeleniny mohly zapojit deti ze skol misto ruznych neuzitecnych predmetu. Takova tydenni prace na cerstvem vzduchu by jim prospela a jeste by se neco studenti priucili, co se zemedelstvi tyce.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
21. 2. 2024 09:55
Odpovědět  Jaris.

Hlavne politrukove, tluchubove vseho druhu, kteri jsou prisati na nasich danich bez uzitku. Vaxxeri, nevladni organizace nahnat do zemedelstvi, do vyroby. Jako to predvedli komousi.

katango
21. 2. 2024 12:22
Odpovědět  Jaris.

My jsme ještě na základce na takové brigádě byli, byli jsme i na bramborách. Ovšem to je už víc než 55 let. Dneska jsou ty dětský práva, arci bez dětských povinností. Takže by to neprošlo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris.
22. 2. 2024 02:26
Odpovědět  katango

V Australii je bezne, ze studenti od 15 let pri studiu pracuji vetsinou jako pomocne sily v restauracich, fastfoodech, obchodech.

katango
23. 2. 2024 17:23
Odpovědět  Jaris.

To je tady taky možný. Ale to, o čem jsem psala, bylo jiný. My jsme na brigádě byli ještě na základce, většině z nás ještě 15 nebylo a bylo to místo vyučování.

Vlckova
21. 2. 2024 17:38
Odpovědět  Jaris.

Naprostý souhlas 🥳🥳🥳

Pavel z Moravy
21. 2. 2024 09:50
Odpovědět  Bety

A zase se ten článek jako každý jiný neobejde na jeduflus na socík, teď tedy konkrétně na naše zemědělství za socíku. Dost mých příbuzných v JZD pracovalo, družstva fungovala, země byla v potravinách soběstačná a kvalita potravin hlídána. Strejda, agronom v družstvu byl v létě, kdy jsem tam trávil prázdniny prakticky od rána do večera na poli a doma měli ještě hospodářství. A bylo to hospodářství po rodičích soukromnících a on tvrdil, že by to nikdy za soukromničení a tu dřinu nevyměnil, tedy tu kooperaci v družstvu. Já viděl jak makali, ale nestěžovali si, také si ale dobře žili. A další příbuzní zase makali v jiném družstvu v jiné oblasti a bylo to podobné. Jen těch prasátek a drůbeže co si vychovali za deputát. Ale koho to teď zajímá, když se stále dá plivnout na socík a hlavně Milouše. Ten tedy musel a dokonce ještě dnes musí ležet někomu fest v žaludku. Kdyby to věděl, mohl by být nadmíru spokojen jak se stále jeho jméno připomíná. O nickách se totiž nemluví, takže díky autore, že jste zase toho Milouše připomněl, bez toho by se zde již nedalo žít.

Bety
21. 2. 2024 10:24
Odpovědět  Pavel z Moravy

On každý, kdo plive na socialistická družstva, by se měl začíst do takového Jindřicha Šimona Baara, do těch starých zlatých časů, kdy lidé na venkově ve čtyřiceti byli z té dřiny na odpis a ti staří, co už nemohli, byli na svých výměncích trnem v oku pro své děti.

21. 2. 2024 01:49
Odpovědět  josh-xy

Až 9 784 na hektar za pěstování zeleniny? Hm… a nejvíc za zeleninu?… tož tam mrsknu zeleninu.. hektar… to máme 10 000 m2… to máme 97 halířů na metr2… kurnikšopa to je majlant! …a nafta kdovíkam vyleze… a postřiky, aby mi to housenky nesežraly… sakra, a kde splaším hnůj..? a za kolik mi to pak vykoupěj? Že bych se na to nevys-ral. Že bych si radši založil sad? Nojo, ale co hnojivo? A postřiky na hektar kolik koštujou? A co ta starost vokolo a průklest a česáčům zacvakat… jo a hlídání, aby mi to přes noce nevodrbali… a plašení ptáků… a pak to dát za hubana do marketu?! Se-ru na to! Nebo že by dobytek?… hm… já se tu budu mořit vod vidim do nevidim a než drobet vyroste, zakážou nám žrát maso a budem muset žrát brouky a červy… a místo mlíka budem žbrundat sojovej hnus… Nas-rat a rozmazat! Tobě vo tlamu, Prouzo! To už radši jít na socku pro podporu. Aspon mi nebude žádnej bl-beček závidět a mazat vo hubu tabulky, jak si namastím kapsy na dotacích. Tož makejte, makejte zeměvrti, když jste tak blbí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Francin
21. 2. 2024 09:41

Absolutní hodnoty dotací nelze objektivně posoudit pokud neznáme stejně dotace v jiných zemích. Možná jsou dobré, možná malé. Každopádně při takovýchto dotacích by měl stát dbát na to, aby vynaložené finance sloužili pro zásobování tuzemského trhu, ale jak jsme slyšeli soběstačnost je pouze z 50%. Tak potom jaká část je dotována ve prospěch různých exportů. Pokud chce zemědělec exportovat svoje výrobky tak jen za své a ne z daní občanů. Zdá se, že dobrým počinem by bylo založení národní zemědělské výkupní organizace, kam by měl povinnost dodávat každý zemědělec podle hektarů to co stát potřebuje pro své lidi a to ve výši 100% požadavků trhu. Samozřejmě za běžné výkupní ceny. Při nesplnění dodávky žádné dotace. Na našich polích vidíme jen obilí, řepku, kukuřici a travní semena na export. A samozřejmě na ministerstvu žádné kantory, ale perzony se zemědělským a ekonomickým vzděláním.

Bety
21. 2. 2024 10:29
Odpovědět  Francin

No jo, jsou to vyžírkové ti zemědělci. Ale ta hora byrokratů, která světe div se, žije z těch našich daní, nebo ty miliardy co platíme za nepotřebný vojenský šrot, nebo to dávání záruk za ukrajinské dluhy – TO VŠECHNO JE NÁM K NÁRAMNÉMU UŽITKU!!!

me2d44
21. 2. 2024 11:13
Odpovědět  Francin

Hezký den. A nezdá se Vám, že evropské – ale i státní – dotace jsou vlastně úplatek = korupce?? “Buď budeš pěstovat/chovat to, co si myslíme, že chceme (zbytek dovezeme přes půl světa/prý “ekologicky”) a dotaci dostaneš, nebo vyhlas bankrot, na udusané půdě bez orby a hnojení nevyroste ani plevel – ale k tomu hnojení je potřeba chlévská mrva – ta provzdušní půdu a přitáhne i žížaly. Ale když jsme si nechali vytlouct stáda krav kvůli BSE (údajná nemoc šílených krav, kde na základě PODEZŘENÍ se kafilerovalo celé stádo), tak kde tu chlévskou mrvu brát – dneska už je potíž sehnat i kejdu, když kvůli “prasečímu moru” rušíme i prasečáky. Jo, ono to pražákům, co začínají z Prahy zdrhat na vesnice smrdí? No jim vadí i to, že na vesnici se chovají slepice a kohout ráno kokrhá už po východu slunce! A na závěr: Je Vám jasné, že spousta dotací je podmíněna tím: “NIC NEPĚSTOVAT, NIC NECHOVAT!”? Za socialismu jsme byli potravinově soběstační – nebylo všechno, ale člověk se NAŽRAL!

me2d44
21. 2. 2024 10:51

Chtěl bych jen připomenout: Soukrommý zemědělec vstával před 04:00 ráno – nakrmit dobytek, někdy stihnul i snídani a do 22:00 létal kolem statku. Za socialismu – taky se nastupovalo kolem 04:00, ale po osmi až deseti hodinách nastupovala druhá směna (a po týdnu na střídačku, jednou si přispím já, podruhé ty). Dneska nikdo nechápe, že o zvířata je nutno starat se celý den. Mně je to jasné – a to jsem tak říkajíc elektrotechnik, ale děda byl rychtářem na vsi – zkušenosti předal… Jenže, zkuste vysvětlit současným “zemědělcům”, že hnůj se zaorával proto, že při tlení vytvářel póry v zemině! Vždyť dneska už si nevzomenou ani na to, proč se po staletí prováděla hluboká orba – naopak, raději dostanou dotaci za to, že nic nepěstují!!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
21. 2. 2024 13:17
Odpovědět  me2d44

Jo

Róbert
21. 2. 2024 08:48
Odpovědět  josh-xy

Nedavno som sa dostal k takemu cislu ze len povapnenie pody vychadza na zhruba 2500 korun na hektar. Tu podu bude treba este poorat, pohnojit, zasiat tam nieco a potom to popripade aj osetrit, alebo zaliat a nakoniec urodu pozbierat, odviezt a uskladnit. A nakoniec to mozno bude nepredajne lebo sa nakupi plesniva lacnejsia alternativa z Ukrainy alebo inej rite sveta.
Nakoniec by som povedal len tolko: Ak niekto polnohospodarom zavidi a veri tomu ze to maju lahke tak nech si to ide skusit robit. Ja im vobec nezavidim a som rad ze tuto pracu robia za nas ostatnych.

Králík
20. 2. 2024 21:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Tohle je zase ptákovina, která si dělá “srandu” ze systému, jehož shopnostem a efektivitě se ten současný není sto ani přiblížit, natož to překonat.

Dneska jsem četl článek na Aeronetu nazvaný “Občané, rozejděte se, tady to končí! Agroprotest zemědělců v Praze nebyl demonstrací proti vládě, ale aktivním opatřením Fialovy garnitury! Vedení agroprotestu se zrádně distancovalo od protivládního hnutí! Jindřich Rajchl na vlastní kůži zažil, jaká je protiruská indoktrinace české mládeže! Hradby jsou příliš vysoké, příkopy příliš hluboké!” a je to zase jeden, se kterým tam můžu souhlasit. To, co předvedli tzv. “čeští zemědělci” na demostraci je absolutně trapné.

Je třeba si uvědomit, že zemědělství by mělo řešit potravinovou soběstačnost a pokrytí – i v případě mimořádného stavu. Nemělo by to být primárně o jednoduchém získávání prostředků ze státního penězovodu bez ohledu na konečný výsledek!

skeptik
20. 2. 2024 21:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Srovnávat gryndýl se socialismem může jen neinformovaný jedinec o tom, co je socialismus.

Albi
20. 2. 2024 22:54
Odpovědět  skeptik

Taky mě takový závěr víc než překvapil.
Ten “socík” měl plno chyb – hlavně z nšeho tehdejšího pohledu – ale srovnání s dneške, je totálně “mimo mísu”.
Zřejmě ten text psal nějaký mladý “pamětník”, narozený tak možná v polovině devadesátek. 🙂

Autor
20. 2. 2024 23:37
Odpovědět  Albi

Mne to moc nepřekvapilo. Protože srovnávání – takového druhu – je založeno na tom, aby se takový nemusel stydět za to, že možná pomáhal zlikvidovat to, co bylo.
Před tím “listopadem” totiž nastala unikátní situace – poprvé na našem území byla dlouhodobě potravinová soběstačnost. Pravda, nebyla gumová rajská po celý rok, nebyly vždy banány, nebylo avokádo a co já vím, co si dnes lidi kupujou za zběsilosti – ale nebyl hlad! Za První republiky tomu tak nebylo, a navíc v době Velké krize po roce 1929 se dokonce potraviny ničily (mléko se vylévalo do země, dobytek zakopával rovnou do země, dokonce se pálil chmel atd. atd.), aby se nemusely prodávat za snížené ceny, či dokonce – ach ta bída pro kapitalismus (na tu dobu se dnes navazuje!) – dokonce rozdávat zdarma!! Během neúrody v r. 1947 a krize v potravinách po válce se někteří tehdy ještě velkostatkáři (např. Ladislav Karel Feierabend) zabývali bohulibým výkrmem svých prasat – mlékem, zatímco pro děti mléko nebylo ani na příděl … i proto mne to nemůže překvapit.

Navíc si takoví neuvědomují, že západní civilizace tak jak byla v jakékoliv podobě – tedy její “jako bohatství” – končí. Svět už unavilo být kolonií.

Tupý hulvát
21. 2. 2024 08:58
Odpovědět  Peter 008

Ale oni se najdou,podívejte se na nás,tomu říkali ti komunisté kteří ve všem ale ve všem lhali NEOKOLONIALIZMUS.Komunisté NELHALI skoro v ničem,o západu tuplem.

21. 2. 2024 01:56
Odpovědět  Albi

Škoda slov…

Pavel z Moravy
21. 2. 2024 10:03
Odpovědět  skeptik

Prostě to už je dnes folklór a povinná úlitba kopnout si do socíku a u nás obzvláště. Tak duševně vyprázdněný a ubohý národ jako je ten náš se asi dá stěží pohledat. To prostě není jako když Velký Muftí na Kavkaze promluvil k Rusům a řekl jim aby byli hrdí na to co v minulosti vybudovali a pyšnili se tím. Tady většina národa plive na svoji minulost a plive na práci svých rodičů a prarodičů, kteří jim za socíku umožnili hodnotně žít, žádné žebrání a parazitování na druhých. Ale proč to řešit když se s tím druhem člověka dnes stejně nedá nic dělat. Ať si žijí ti mlaďoši jak chtějí. Je to jejich budoucnost.

jsladin
20. 2. 2024 21:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Se nezlob, ale ani Bilak nebyl takový debil aby ho napadlo prosazovat takovu zhovadilost jakou je Green Deal.

Autor
20. 2. 2024 23:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud autor srovnává, pak něco připomenu:

  • Československo nemělo zahraniční dluhy a naopak mělo značné pohledávky, co máme dnes? Dluhy, které každým rozhodnutím vlády narůstají.
  • Československo bylo potravinově soběstačné a dnes musíme většinu potravin dovážet.
  • Československo umělo vyrábět takový rozsah výrobků, že mělo mnoho odborníků. Dnes máme odborníky na smontování cizích dílů a skladovací odborníky na ukládání do regálů a zpět …
  • Československo dokázalo uživit schopnou a silnou armádu a tento dnešní stát nedokáže utáhnout ani ty drobečky, co si nechal pro NATO …
  • Československo mělo schopnou diplomacii, dnes máme”taneční politiky – generály”, kterým se vysmívá celý svět …

A tak se dá pokračovat dále.

21. 2. 2024 02:03
Odpovědět  Peter 008

Že se vůbec namáháš. Je to vocas. Jeho články vždy jen přelítnu, že třeba konečně, ale marná snaha. A tím posledním odstavcem to korunoval. Milouš ani Nenasaka sice nebyli žádní obři ducha, ale na rozdíl tady od toho odsuvníka aspon věděli o čem mluví.

Jaris.
21. 2. 2024 05:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Zadne zoufalstvi Fialy nevidim. Ten spratek mel dost casu na to, aby sabotoval traktorovy protest. Ted si mne ruce a chechta se za zaclonou jak se zemedelci vybabral.

Pravdomluvny
21. 2. 2024 05:59
Odpovědět  Jaris.

Přesně, tlemí se zemědělcům dál s nemenší vervou.😡

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
skeptik
21. 2. 2024 06:13
Odpovědět  Jaris.

Já nějak nechápu to divadlo s traktory, když nechtěli Prahu zablokovat, a už vůbec ne na několik dnů či týdnů. To si jen hráli na Němce a Francouze?

Pravdomluvny
21. 2. 2024 05:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Protest se vůbec nevyvedl.
Krom předání požadavků černoprdelnickýmu volovi se žádné pořádné vystoupení jako ve Francii nebo Německu nekonalo…..a pětidemoliční vlastizrada má že zemědělců dál jen srandu 😡

Frank1
21. 2. 2024 09:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Ja jsem zvedav, kam se tahle pakaz brzy schova. Mysleji si, ze kdyz si obstaraji zfalsovane doklady, ze je nenajdou.

Jaris.
22. 2. 2024 02:38
Odpovědět  Frank1

Neschova, dokud tuhle bandu zradcu nenapichate na vidle. Nejlepe mimo infantilnich protestu. Vlada se ma bat lidi a ne naopak, aby se lide bali vladnich neuzitecnych parazitu.