blogKrize UKRAJINA

Zelenského “potrava pro děla”

Zelenského “potrava pro děla”: Podivné životy a zbytečná smrt zahraničních žoldáků bojujících na Ukrajině
“Moji kamarádi umírali a umírají. Viděl jsem tady věci, které jsou z vojenského hlediska nepřijatelné,” říká jeden z australských bojovníků.

Od začátku ruské vojenské operace na Ukrajině se k ukrajinským ozbrojeným silám připojily tisíce zahraničních žoldnéřů. Na Ukrajinu přišli z celého světa, ale nejvíce z Polska, USA a Kanady. V poslední době se však zdá, že jejich zájem bojovat za Kyjev výrazně opadl. Vyplývá to jak z odhadů poskytnutých ruským ministerstvem obrany, tak ze zpráv zahraničních médií.

Žoldáci ztrácejí zájem 
Od 24. února 2022 vstoupilo do Ozbrojených sil Ukrajiny (OSU) odhadem 11 675 zahraničních žoldnéřů z 84 zemí. Uvedlo to 10. července ruské ministerstvo obrany.

Nejvíce žoldnéřů zřejmě přišlo z Polska (přes 2 600), USA a Kanady (po více než 900), Gruzie (přes 800), Velké Británie a Rumunska (po více než 700), Chorvatska (přes 300) a také z Francie a části Sýrie kontrolované Türkií (po více než 200).

Podle Moskvy byl vrchol přílivu zahraničních žoldnéřů v březnu až dubnu loňského roku, ale po prvních obětech se tempo růstu náhle snížilo. 

Zdá se, že počet zahraničních žoldnéřů na Ukrajině rychle klesá. Ruské ministerstvo obrany se domnívá, že v současnosti jich zůstává jen asi 2 000. Tvrdí také, že asi 5 000 zahraničních dobrovolníků uprchlo z Ukrajiny poté, co vidělo, jak s nimi úřady zacházejí. 

Při výsleších zajatí ukrajinští vojáci údajně uvedli, že velitelé frontových jednotek AFU nenesou odpovědnost za ztráty mezi žoldnéři.

“Ukrajinské velení vrhá jednotky se zahraničními žoldáky do takzvaných ‘útoků na maso’ na ruské pozice. Zranění žoldnéři jsou evakuováni jako poslední, až poté, co jsou [z bojiště] odstraněni všichni ukrajinští vojáci,” uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Krátce po zahájení ruské ofenzívy oznámil prezident Vladimir Zelenskyj vytvoření Mezinárodního legionu teritoriální obrany s cílem přilákat na Ukrajinu zahraniční dobrovolníky. Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdilo, že se k němu chce připojit více než 20 000 lidí. 

V březnu letošního roku však deník New York Times označil tyto údaje za přehnané. 

“Ukrajinští představitelé se zpočátku chlubili 20 000 potenciálními dobrovolníky Legie, ale ve skutečnosti se jich přihlásilo mnohem méně. V současné době je v organizaci asi 1 500 členů,” uvedl článek. 

“Ukrajinští představitelé se zpočátku chlubili 20 000 potenciálními dobrovolníky Legie, ale ve skutečnosti se jich přihlásilo mnohem méně. V současné době je v organizaci asi 1 500 členů,” uvedl článek.

Noviny s odvoláním na interní dokumenty uvedly, že Legie má problémy a že nábor “stagnuje”. Jak v březnu tvrdil washingtonský projekt Counter Extremism Project, v legii a dalších skupinách s ní spojených “nadále působí osoby, které jsou všeobecně považovány za nezpůsobilé k výkonu svých povinností”. 

Nové náborové regiony 
Moskva nyní tvrdí, že kvůli problémům s mobilizací na Ukrajině a značným ztrátám začal Kyjev aktivně verbovat bojovníky z Asie, Latinské Ameriky a Blízkého východu – zejména z Argentiny, Brazílie, Afghánistánu, Iráku a “oblastí Sýrie kontrolovaných USA”. Mezitím v Polsku, Velké Británii a dalších evropských zemích zájem o boj za Ukrajinu klesá. 

Článek v New York Times potvrzuje informace ruského ministerstva obrany o zemích, které se aktivně snaží získat žoldáky pro boj na Ukrajině. Píše se v něm o Ryanu Routhovi, bývalém stavebním dělníkovi ze Severní Karolíny, který loni strávil několik měsíců na Ukrajině a nyní hledá rekruty mezi afghánskými vojáky, kteří utekli před Talibanem. Plánuje je přesunout na Ukrajinu z Pákistánu a Íránu – v některých případech nelegálně. Přesto o ně zřejmě projevily zájem desítky lidí. 

“Pravděpodobně můžeme některé pasy koupit přes Pákistán, protože je to tak zkorumpovaná země,” řekl Routh v rozhovoru z Washingtonu. 

Není známo, zda Routhův plán vyšel. Jeden bývalý afghánský voják však uvedl, že byl kontaktován a že má zájem o boj, pokud mu to umožní opustit Írán, kde žil nelegálně.

FILE PHOTO. A man who said his name is Ian, who is from a town near Liverpool in the United Kingdom, prepares to enter Ukraine to join the fight against the Russian army at the Medyka border crossing on March 3, 2022 at Medyka, Poland. ©  Sean Gallup/Getty Images

Více výdajů než příjmů 
Podle německé televize RTL cizinci, kteří vstoupí do Mezinárodní legie, podepíší smlouvu s ukrajinskou armádou a dostávají plat ve výši přibližně 500 eur (550 USD) měsíčně – nebo 3 000 eur, pokud slouží na frontě.

Televizní kanál tvrdí, že většina francouzských občanů, kteří se připojí k AFU, si kupuje vlastní vybavení, protože ukrajinská armáda nemůže všem poskytnout výstroj. Jeden žoldák, který je na Ukrajině od začátku konfliktu a přál si zůstat v anonymitě, uvedl, že utratil téměř 50 000 eur. Například útočná puška stojí 4 000 eur, ale někteří jdou tak daleko, že si kupují auta, aby mohli jet na frontu. Někteří utrácejí své osobní úspory, jiní vyhlašují online kampaně na sbírku, uvádí RTL. 

Média na začátku konfliktu uváděla, že se dobrovolnými bojovníky chtělo stát asi 800 francouzských občanů, ale ve skutečnosti jich do ukrajinské armády vstoupila jen asi polovina. Někteří vojáci zůstali v zóně konfliktu několik dní a vrátili se do Francie – těm se přezdívalo “bojovníci TikTok”. Jiní “odcházeli a čas od času se vraceli”. Podle RTL v současnosti na Ukrajině bojuje 100 Francouzů.

Deset minut na hodnocení kandidátů
Ne každý, kdo chce vstoupit do legie, je způsobilý. Podle RTL mají ozbrojené síly Ukrajiny specifické požadavky – chtějí lidi s předchozími bojovými zkušenostmi nebo vojenským výcvikem, kteří jsou obeznámeni s manipulací se zbraněmi.

Někteří kandidáti dokonce zfalšovali údaje ze svého životopisu, aby mohli sloužit v legii – což prozradilo několik bývalých členů legie deníku New York Times. Podle nich někteří tvrdili, že se účastnili bojových operací a bojovali za Spojené státy, a někteří uváděli, že mají zkušenosti ze speciálních jednotek, ačkoli to nebyla pravda. Ukrajinská strana však hodnocení každého kandidáta nevěnovala více než deset minut. 

Výsledkem takového špatného hodnocení bylo, že polský občan, který byl dříve na Ukrajině odsouzen za porušení pravidel zacházení se zbraněmi, dlouhou dobu zastával v legii vedoucí funkci. Jak vojáci sdělili deníku Kyiv Independent, během své služby v legii kradl munici, pokoušel se obtěžovat ženy a vyhrožoval vojákům.

Jednoduchý postup nutný pro vstup do legie je také tím, co přivedlo amerického občana Johna McIntyra na Ukrajinu. Říká, že vstoupit do legie bylo stejně snadné jako “projít dveřmi”. Přestože na ukrajinské velvyslanectví v USA přinesl dokumenty a osvědčení o vojenské službě, byl kontrolován pouze jeho pas. Jediné, co musel udělat, bylo podepsat smlouvu.

John McIntyre. ©  RT

Podle Johna se chtěl přidat k ukrajinské armádě ne proto, že by podporoval Ukrajinu, ale proto, že chtěl podpořit druhou stranu.

“Nejdřív jsem chtěl jít bojovat na stranu Ruska, ale říkal jsem si: ‘Sakra, jsem na to úplně sám. Můžu jen trpět při výbuchu a zemřít’. Pak jsem se rozhodl, že když navštívím druhou stranu, budu moci získat více informací a více pomoci ruské armádě. Mluvil jsem o tom se svými přáteli. Říkali: ‘Ne, je to sebevražda. Nedělej to. Nikdy se ti to nepodaří. Ale já jsem tady, sedím ve vašem studiu a mluvím s vámi,” řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Komsomolskaja pravda.

Podle McIntyra bylo před útokem na základnu Cizinecké legie v Javorově umístěno 1000 žoldnéřů. Poté jejich počet klesl na 600. O měsíc později, po první bitvě a následném rozpadu jedné z čet legie kvůli neshodám s velitelem, zůstalo 300 bojovníků. O týden později se tento počet ještě snížil, a to na pouhých 150 osob. 

“Ti lidé nejsou mrtví – jsou to uprchlíci. Američané, Kanaďané a další chlapi se zkušenostmi z armád NATO, s vynikajícím vybavením – poté, co viděli nějaké ruské bomby, prostě utekli domů,” řekl McIntyre.

Hovořil také o ukrajinských válečných zločinech, jichž byl svědkem – zejména o tom, jak byli popravováni ruští zajatci, jak se ukrajinská armáda převlékala za civilisty a vstupovala do osad, jak převážela zbraně v sanitkách a schovávala se ve sklepě školy, zatímco civilisté zůstávali v horních patrech. 

“Všude jsou mrtví lidé”
Situace na frontě vyděsila 28letého žoldáka z Irska Rhyse Byrna, který v rozhovoru pro Sky News označil ukrajinskou protiofenzívu za “chaos”.

Na “nulové linii” je to hrůza. Je to hrůza. Je tam prostě genocida. Je to masakr. Všude jsou mrtví lidé. Mrtví Rusové. Mrtví Ukrajinci…. největší problém, který máme, když jdeme do zákopů, je šlapat po všech těch mrtvých tělech, která tam už jsou od posledních lidí, [kteří] tam šli – takové věci vás opravdu straší,” řekl.

Pro Byrnea bylo “poslední kapkou” setkání s ruským tankem a ruskými vojáky, v jehož důsledku málem zahynul. Podle Byrneho bylo úkolem jejich jednotky vstoupit do ruských zákopů, vyčistit je a udržet pozice, dokud nedorazí pomocné jednotky. Stalo se však to, že jejich jednotka o 40 lidech, včetně Ukrajinců, Američanů a Britů, neměla letecké krytí a několik ukrajinských tanků dokonce během bitvy opustilo své pozice.

V jednu chvíli spatřili další tank a usoudili, že je to jeden z jejich tanků, protože rozlišit ukrajinskou a ruskou techniku může být obtížné. Tank však střílel přímo na ně. Ti, kteří přežili, se ukryli v lese.

Nakonec je zachránil ukrajinský pickup, ale bojovníci si nějakou dobu mysleli, že zemřou, protože ruský tank je stále pronásledoval.

“Teď k nám tank doslova vyjel a začal nás pronásledovat. A to je děsivé, když vidíte, že se na vás řítí velký T-72 a vy jste v pick-upu Humvee. Jo, je to jako horký nůž projíždějící máslem. Jste vyřízený. Takže všichni křičíme, jeďte Humvee, jeďte Humvee. Šílel jsem z toho,” řekl.

“Nejhorší den v Afghánistánu a Iráku je skvělý den na Ukrajině.”
David Bramlette byl na cestě k získání magisterského titulu v oboru mezinárodních vztahů na Univerzitě Johnse Hopkinse, když začala ruská ofenziva na Ukrajině. Jak uvedl v rozhovoru pro The Daily Beast, jen několik dní před ofenzivou se zabýval pravděpodobností ozbrojeného konfliktu a považoval ji za nepravděpodobnou. 

Když však boje začaly, David, který předtím sloužil v Iráku a Afghánistánu, se cítil povinen se konfliktu zúčastnit.

Bývalý mariňák Troy Offenbecker se také rozhodl jít bojovat na Ukrajinu. Pro The Daily Beast uvedl, že se tak rozhodl poté, co se doslechl o “ruských zvěrstvech vůči Ukrajincům”.

“Je to moje třetí válka, ve které jsem bojoval, a tato je zdaleka nejhorší. Rozbíjejí vás dělostřelectvem, tanky. Minulý týden mi letadlo shodilo bombu vedle nás, asi 300 metrů od nás. Je to děsivé,” řekl.

Troy Offenbecker.

Říká, že když se dostal na Ukrajinu, napsali mu kamarádi z armády a zeptali se ho, jak vstoupit do legie. On však jejich vzkazy několik měsíců ignoroval.

Upřímně řečeno, bylo to dost špatné, takže jsem do toho nechtěl nikoho dalšího zatahovat,” řekl.

Bramlette souhlasil a řekl, že bojové mise na Ukrajině byly vyčerpávající. “Nejhorší den v Afghánistánu a Iráku je skvělý den na Ukrajině,” řekl bojovník. 

Offenbecker zůstává ve válečné zóně, pohánějí ho morální ohledy. “Dívám se na ty děti a mám vlastní dítě, neteř a synovce. Kdyby to byla okolnost pro ně, doufal bych, že lidé z celého světa přijdou a budou se snažit pomoci, aby i oni byli v bezpečí a chráněni. To je to, co mě tu drží,” řekl.

Indická snaha o návrat starožitností domů

Bramlette se však rozhodl jinak. Řekl, že s příchodem zimy se rozhodl poslat členy své malé jednotky zpět domů, aby si odpočinuli. V té době už bylo stále obtížnější zůstat mimo dohled ruských jednotek, protože listí zmizelo a nebylo se kam schovat. Kromě toho se jednotce neustále porouchávala vozidla a docházely jí peníze. Obávali se, že bez změny bojové taktiky neuspějí. “Prostě jsem se bál, že vyrazíme a budeme dělat to, co obvykle, a všichni v podstatě zemřeme,” řekl.

Bramlette se na frontu už nikdy nevrátil. Při přehodnocování situace během zimní dovolené dospěl k závěru, že není připraven vrátit se a pokračovat v boji. 

Ne každý však má to štěstí, že může opustit válečnou zónu. Australan, který bojoval proti Rusku na straně AFU, řekl rozhlasové stanici ABC, že zahraničním vojákům bylo za pokus o odchod vyhrožováno vězením. V obavě o vlastní život se představil jako “Bush” (fiktivní vojenský volací znak) a řekl, že neschopnost velitelů ukrajinské armády ohrožuje životy zahraničních žoldnéřů.

“Moji kamarádi umírali a umírají. Viděl jsem tady věci, které jsou z vojenského hlediska více než nepřijatelné a bohužel Ukrajině ubližují,” řekl. Na otázku, zda se obává o svou bezpečnost, odpověděl: “Rozhodně, na sto procent.”

Christina Sizova, moskevská reportérka zaměřená na politiku, sociologii a mezinárodní vztahy.

sdíletj na

34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
24. 7. 2023 22:34

Jen idiot může bojovat za banderismus.

janle57
25. 7. 2023 08:36
Odpovědět  Aleš

Se žoldáky je to stejné jako v roce 1620 na Bílé Hoře,tehdy za naší samostatnost bojovala sebranka z celé Evropy a platilo jediné heslo:kdo zaplatí víc,za toho bojujeme !! Podle toho to s námi také tehdy dopadlo,od té doby se vůbec nic nezměnilo a na Ukrajině to platí dvojnásob,co na tom,že
se ten jejich žold dneska platí z našeho státního rozpočtu.

Milan ze Zahrady Čech
24. 7. 2023 23:16

Natožoldáci? Vyhubit do posledního!
Líto mi je akorát těch harantů, co na ně pořádaj safari a pak je ženou pod palbu, ale tuhle svoloč vymlátit do posledního zmr-da je bohulibej čin.
Teď by se chtěli vrátit k mamince, zmetci? A pročpak? Jo ták, vono to není lážo plážo safari na rusáky, vono de vo kejhák? Kéž byste tam zařvali všichni, zkur-vysyni! Bez vás bude na Zemi líp.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
25. 7. 2023 00:38

Přesně tak. Jako žoldáci jsou přece placeni a věděli předem, o jakou práci jde.

Skeletor
25. 7. 2023 06:48
Odpovědět  Albi

To sice vědí, ale jejich představa je jiná oni si to představují jako video hru, když zjistí jaká je skutečnost, tak shánějí pemprsky a chtějí k mamince. Nechť je to jak chce, bez milosti likvidovat.

msot
25. 7. 2023 17:39
Odpovědět  Skeletor

Divíte se? Vždyť ve všech západních filmech a hrách jsou Rusové líčeni jako podlé negramotné poloopice, které je záslužné a velice lehké střílet jako na střelnici. Při tom by většina těchto blbů mohlo Rusům jejich historii, kulturu, vzdělání a vlastenecké uvědomění závidět.

Vladimír
25. 7. 2023 00:32

Kamarádi umírali – to se jako snaží někoho dojmout? Jsou tam snad pro to, aby za peníze zabíjeli. Ukrajina je taková denacifikační a demilitantní past pro celý svět.

delnas
25. 7. 2023 03:09
Odpovědět  Vladimír

Jo super dohoda mezi super velmocemi s ucelem de-nacifikace….
Problemy s nimi jsou na obou stranach barikady….

primak
25. 7. 2023 07:30

Tady taky jeden navrátilec vypráví – s klikou se dostal domů – jak záhadně?
https://telegra.ph/INTERVIEW-WITH-BONEFACE—US-NEO-NAZI-EX-MEMBER-OF-AZOV-BATTALION-11-12

Pavel K
25. 7. 2023 09:39
Odpovědět  primak

Tvl toto s nad nejsou ani lidi né?!! Evoluční omyl. 👎👎🤦‍♂️🤮🤮

msot
25. 7. 2023 17:40
Odpovědět  Pavel K

Toho minula Darvinova cena.

unor 2022
25. 7. 2023 08:13

Deni na Ukrajine je hodno zidovskeho genia. Resit a mozna i vyresit nekolik hlavnich a s nimi i vedlejsich veci soucasne za penize svych konkurentu a nepratel to se hned tak nevidi. Velmi, velmi poucne.

Frank1
25. 7. 2023 08:30

Tema sajrajty proti COVIDu, kterym rikaji chybne vakciny, ackoliv to zadne nejsou. Je to nevyzkousena genova terapie.
Nejnovejsi poznatky:
https://www.badatel.net/novinky-o-covide-ako-preludy-kultu-smrti-infikuju-nasu-dobu/

Pavel z Moravy
25. 7. 2023 09:26
Odpovědět  Frank1

Franku to bylo celkem jasné od začátku, proto na tu aplikaci toho sajrajtu tak tlačili. Pouze můj názor-“dle mne se to nějak podílí na změně vědomí. Potvrzovalo by to, že s většinou těch opíchanců prakticky nelze hovořit. Snad pouze ti, kteří možná dostali placebo jsou z toho venku.

Rattus
25. 7. 2023 11:37
Odpovědět  Pavel z Moravy

Byl jsem dvakrát.V Praze Motole se rýsovala operace páteře,která mě mohla zbavit
mnohaletých denních bolestí.Podmínka očkování,jinak budu vyřazen z programu.
Pak zjistili,že to operativně nelze řešit.Takže nic.Zůstalo mi jen očkování.Doufám
v placebo.

zuza
25. 7. 2023 13:05
Odpovědět  Pavel z Moravy

zdravotnícky personál je zaočkovaný takmer komplet, tak možno keď aj pochybujú o účinnosti vakcíny alebo už aj pripúšťajú, že má škodlivé účinky, tak si povedia, že keď som to musel riskovať ja, tak nech to riskni aj Ty. Ale sú medzi nimi aj také hovadá, čo aj dnes podmieňujú nejaký zákrok očkovaním. Tak pred 4 mesiacmi donútili syna mojej známej nechať sa očkovať, potreboval operáciu prostaty.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Aragonit
25. 7. 2023 15:03
Odpovědět  zuza

Očkovanie je už ako rozsudok smrti. To je už stredoveká metóda zneužívaná na genocídu ľudstva. Lekárom ani vede už nie je možné dôverovať. Za prachy a granty urobia čokoľvek. Očkovanie je nutné poslať do zabudnutia a starať sa o svoje zdravie už dôkladnou prevenciou. Turistika krásno spolupatričnosť, posilovanie pohyb, otužovanie zaraďovať do jedálnička superpotraviny teda čo najzdravšie sa stravovať. Zbaviť sa postupne nadváhy a všetkých špatných návikov, fajčenia pitia alkoholu závislostí na drogách atď.

Aragonit
25. 7. 2023 15:03
Odpovědět  Aragonit

A meditovať

zuza
25. 7. 2023 20:34
Odpovědět  Aragonit

v r. 2020 donútil onkológ môjho skoro 80ročného suseda na očkovanie. Sused mal už 4 rokov rakovinu, bral nejakú biologickú liečbu, cítil sa dobre, nič mu nebolo. O dve mesiace na to sme ho pochovali.
Lekári sa nájdu aj takí, pre ktorých liečenie ľudí je naozaj aj poslanie, ale väčšina študije medicínu pre prachy a pre prestíž.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
25. 7. 2023 20:09
Odpovědět  Frank1

Podrobnosti k žábě a dalšímu znaku:
Při nákupu věnujte pozornost těmto cedulím.
Poté, co „ genocidní očkování “ neproběhlo podle plánu, bylo nyní od očkování upuštěno a byl nalezen nový způsob, jak vyřadit lidi ze života „společensky přijatelným“ způsobem pomocí nejnovější elitní vědy kontaminací potravin mRNA! Stát samozřejmě hraje a zajišťuje, aby existoval alespoň jeden požadavek na označování, díky kterému je kontaminovaná potravina rozpoznatelná, ale je také legální, což znamená, že již nemáte zákonné prostředky k ochraně svého života! …
https://odysee.com/@camaeleon:a/Siegel-Frosch-Video:f?r=3NHUwK8XvEBZAt81Vn6PuRW6zKfZMRv
Tato organizace stojí za zločiny..
https://www.gatesfoundation.org/about/committed-grants/2007/11/opp45625
https://www.rainforest-alliance.org/de/https://www.gatesfoundation.org/about/committed-grants/2007/11/opp45625

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
25. 7. 2023 20:11
Odpovědět  jiří

POZOR, na některých potravinách už neobjevíte logo žabičky, ale pouze zmínku „Certifikováno Rainforest Aliance“ ve složení oné p-otraviny.
comment image

zuza
25. 7. 2023 20:39
Odpovědět  jiří

neviem po nemecky, ak je tam logo tej žaby, znamená to, že tá potravina neobsahuje mRNA?

jiří
25. 7. 2023 21:07
Odpovědět  zuza

Právě, že ano a aby to nebylo tak nápadné, přešli na nápis ve složení výrobku – „Certifikováno Rainforest Aliance“.

All
25. 7. 2023 09:09

Rusko si vůbec nemůže dovolit ani příměří,protože NATO by rusko v tuto dobu obkličovalo ze všech stran s cílem likvidace Ruska. Rusko nemůže čekat.Jasně to nastínil Utkin vagnerovcům: ,,Vítejte v pekle,teprve nyní to začne “.Vypadá to,že to někdo schytá,není potřeba říkat kdo,pšakrev motyka krumpáč.Někdo potřebuje znovu vyprášit kožich. Naši by měli konečně přestat provokovat,politici bez ůrovně se zbláznili docela,vše překrucují,provokují a eskalují k rozšiřování války v Evropě,včetně jaderné.Vláda a parlament by si měli zbalit plnou polní a jít nám všem příkladem,měli by jít bojovat do první linie proti zlu a ukázat co skutečně umí a dovedou,neremcat,neprovokovat,nezadlužovat náš stát a naše občany,kdy nevytváří vůbec žádnou budoucnost,jen horují pro válku a smrt a zkázu,tvoří sami genocidu,genocidu a genocidu.Na to je máme ?

Pavel z Moravy
25. 7. 2023 09:35
Odpovědět  All

Alle, vždyť jsou to odchovanci tohoto plutokraticko- kapitalisticko- neoliberálního systému. Dělají co je jim nařízeno. Přece vás to nemůže udivovat. Udivovat by nás mělo, že většina národa je přeformátovaná a mlčí. To je ta tragédie. Jak to říká kamarád Sizok, že se s tím již vnitřně vyrovnal, tak já s ním souhlasím. Tady s tou situací naše malá skupina myslících jedinců nic neudělá. Musí dojít k absolutnímu krachu. Holt, socík většině smrděl a dál už je to známo.

Pavel K
25. 7. 2023 10:14
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tak já Pavle “jen” včera v čekárně u zubaře narazil na tři spřízněné duše a celkem hezky jsme si pokecali. Ale podotýkám, že s vícero lidmi jsem ten den nekomunikoval. Takže mohu vyhlásit 100% úspěšnost. Mušíš mezi lidi. 😊🙋‍♂️

zuza
25. 7. 2023 09:32

emerický žoldák Offenbecker “zůstává ve válečné zóně, pohánějí ho morální ohledy. Dívám se na ty děti a mám vlastní dítě, neteř a synovce. To je to, co mě tu drží”
Tak ma to dojalo až k slzám, vagnerovci si určite dávajú ukrajinské nemluvňatá na raňajky, obed aj večeru a ruská armáda tie nemluvňatá znásilňuje. A tento hrdina voči tým netvorom statočne bojuje. A vo voľnom čase ešte chodí do Donecka zbierať tie malé motýlikové míny, ktorými ruská armáda s obľubou posýpa detské ihriská.
A to ten statočný yankee už bojuje v svojej tretej vojne – predtým bojoval za iracké a afgánske deti (muníciou s ochudobneným uránom)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
25. 7. 2023 09:58

Počet žoldnéřů z vyjmenovaných zemí je stupnice idiocie jejich vlád. Ať sípnou.

Aragonit
25. 7. 2023 15:11
Odpovědět  Gales

žoldnieri s vymytými gebulami robia len pre prachy. Na západe je všetko len o prachoch preto ten svet takto biedne dopadol. Kultúra smrti to je dnešný západ, šeď a lebky na tričkách len sa pozrite do našich obchodov s oblečením. Kultúra feťákov genderideológie a absolútneho morálneho úpadku

Dorka
25. 7. 2023 15:02

Není se čemu divit. Naivita žoldáků pramení z am. filmů, kde usaci vždy hrdinně zvítězí. Jak bylo řečeno na casus belli, usa vždy prováděla útočnou válku, oni nemuseli bojovat proti moderním zbraním atd..V Afganistánu dostali na prdel z jiného důvodu, ale jinak vždy útočili na slabšího protivníka s minimum moderní výzbroje. Z toho pramení přesvědčení, že není nad usa vojáky. Jejich vojenská technika je i takto postavená, pouze na útok, nikoli obranu.

Pavel K
25. 7. 2023 17:34
Odpovědět  Dorka

Ta poslední věta, dobrý postřeh. 👍👍👍🙋‍♂️

msot
25. 7. 2023 17:53
Odpovědět  Dorka

Akorát že na reálném válčišti není moc platná. Hlavně na ukázku. Už to svědčí o omezenosti tohoto “národa”. Není divu. Jejich předci byla lůza, která odešla z domovských zemí. Nejvíc mne ale pobaví, jak se ostentativně při hymně drží za srdce.

Spam Janka
25. 7. 2023 17:53

za 3000 USD riskovat zivot na najtvrdsej fronte za poslednych 40 rokov?? Amik, ktory si to moze zarobit soferovanim kamionov?? je niekto z nich normalny??

Drak
26. 7. 2023 12:40

Jó. lehkoživkové zjistili, že nebojují proti bosým pasáčkům krav a koz, jako jinde, kde byli nasazeni.