Že by se rýsovalo politické zemětřesení? Komentář Štěpána Chába

Cesta tří premiérů do Ukrajiny. Cesta, která proběhla minulý týden a v našich luzích a hájích byla mnohými označena za úspěšnou předvolební kampaň prezidentského kandidáta Petra Fialy na nejvyšší politický post v republice. Že by Fiala kandidoval na prezidenta? Troufnu si podotknout, že je to vysoce nepravděpodobný scénář a dovolím si nabídnout jiný, daleko divočejší. Pojďme si na chvíli hrát na alternativní budoucnost, kde je vše možné.

Iniciativa Trojmoří je projekt polského prezidenta Andrzeje Dudy a je oživením iniciativy Mezimoří, která vznikla v meziválečných letech také v Polsku. Trojmoří má sdružovat 12 států (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko a Rumunsko), které leží mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Až na Rakousko se jedná o země, které byly pod nadvládou Sovětského svazu (vím, i Rakousko bylo v područí, ale jen chvilinku).

Zpočátku bylo Trojmoří pouze formální, zmíněné státy se k němu stavěly rezervovaně. Ale zájem rostl a rostl. V roce 2020 dostala iniciativa od USA finanční podporu ve výši jedné miliardy dolarů. To už je panečku pěkná investice na budoucí budování světlých zítřků.

Cesta tří premiérů na Ukrajinu by mohla být předznamenáním politické bouře, která nás čeká s přestavbou bezpečnostních opatření v Evropě. Logicky, NATO se do konfliktu s Ruskem pustit nemůže. Jsou to dvě strany, které by proti sobě stály s jadernými zbraněmi. Evropská unie také nemůže na válku na Ukrajině reagovat jinak, než reagovala celých předchozích osm let, tedy sankcemi a průběžným a setrvalým ignorováním. A tak by povstala nová vojenská síla vedená Polskem, kde bychom se stali valem mezi Ruskem a západní Evropou. Ale i mezi Balkánem a Ruskem. A to vše pod politickým dozorem nejvyššího investora.

Z čistě praktického hlediska to dává dokonalý smysl. Rusko by se odřízlo. A to seskupením států, které mají vzhledem k minulosti velmi rezervovaný vztah k Rusku (v tomto ohledu si troufám předpokládat, že Rakousko by z Trojmoří couvlo). Zítra se americký prezident Joe Biden staví ve Varšavě. Proč tam zaparkuje? Kvůli projednávání Ukrajiny, jejího zásobování? To by mohli vyřešit poradci obou prezidentů za dopoledne přes e-mail. Vysocí politici na mezinárodní scéně se setkávají, jen když je třeba něco vyřešit beze svědků.

Proč je pro Ameriku vhodnější Trojmoří než osamostatnění Evropy a vyzbrojení Evropy? Důvod je jednoduchý. Státy západní Evropy jsou příliš svéhlavé. Němci nejdéle vzdorovali požadavkům na to, aby se na Rusko uvalily ty nejtvrdší sankce, Francie je svéhlavá už ze své podstaty. A hlavně jsou ti na Západě zhýčkaní a do války se prostě neženou. Rozumně, nutno podotknout, protože válka je fakt vůl. My, z východní Evropy budeme sloužit s nadšením. Polsko i Česká republika se slovy a činy svých politiků staly nejhlasitějšími zastánci potrestání Ruska, my posíláme na Ukrajinu bezpříkladné množství zbraní.

Výhody jsou očividné. Putinova armáda by se vyblbla na omezeném prostoru, a to aniž by byl Západ smluvně zavázán se konfliktu zúčastnit, zároveň by bylo dost lidí s označením kanonenfuter a prostoru pro to, aby se Rusko ekonomicky i vojensky vyčerpalo, aby mohlo konečně padnout na kolena. Ze Západu by probíhala pouze zásobovací podpora zbraněmi a humanitárními potřebami. Nevýhoda je, že bychom byli součástí blbnutí ruské armády. A při blbnutí armád dochází k umírání ve větší než přípustné míře. Možná nás čeká válka, ukryjte si dcery a synům kupte vzduchovku, aby se naučili alespoň mířit na cíl. A ne pouze na ten na sociálních sítích, ale na ten pohyblivý cíl v křoví, který mu bude usilovat o život.

Já vím, je to úplně fantaskní představa. Náš premiér Fiala že by kul pikle a chystal nás do války? Naprosto fantaskní a přihlouplá představa. Ale hledat za cestou na Ukrajinu jen gesto? Nebo Fialovu prezidentskou kampaň? Teď už žijeme v trochu jiné době, která nemá malých cílů. Celý text je samozřejmě jen spekulace, jen taková hra s budoucností. Velmi citelně celé spekulaci stojí v cestě to, že jsme součástí NATO a EU a že bychom se z těchto společenstev museli vyvázat, aby mohlo fungovat společenstvo nové. A to je silně nepravděpodobné. Ale kdo ví. Není malých cílů.

autor: Štěpán Cháb https://bit.ly/3IEBE8n

3.6 11 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.6 11 hlasy
Ohodnotit příspěvek
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Bozena K
25. 3. 2022 20:40
Ohodnotit příspěvek :
     

není to úplně fantasmagorie…. o tom se uvažuje už delší dobu, jako o nárazníkovém pásmu a samozřejmě by to vyhovovalo Západu, abychom se tady slovanské národy popraly mezi sebou a vyvraždily se navzájem…NATO a EU se rozpoadne, utvoří se jiná sekupení

Albi
25. 3. 2022 20:42
Ohodnotit příspěvek :
     

„Náš premiér Fiala že by kul pikle a chystal nás do války? Naprosto fantaskní a přihlouplá představa“.

Tak to vůbec ne. Ne, že by to mělo nějaký výsledný efekt, natož snad kladný, ale dnes už premiér F. vyrostl natolik, že by si nějakou tu pikli občas zkusil.

Jenže u projektu Trojmoří bychom měli být hodně, hodně ostražití. Je to projekt CIA a mohlo by se nám to hodně nevyplatit. A navíc aktivita Polska tu opatrnost jen podporuje.

zdena
25. 3. 2022 21:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo… hlavně nenechat ten válečný ohníček zhasnout, ale pořád přikládat až do úplného vyčerpání Evropy i Ruska ….. a smát se tam za velkou louží, jak jsme pitomí….

Gales
25. 3. 2022 22:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinizace Trojmoří… Ať chcípnou.

Gales
25. 3. 2022 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.youtube.com/watch?v=BbSdoonrFFg

Lubek
25. 3. 2022 23:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Polsko a tie ďalšie štáty „Trojmoria“ sú v NATO. Je síce zrejmé, že žiadne dohody a zmluvy už veľmi neplatia, ale aj tak. Založenie nového paktu a členstva krajín „Trojmoria“ v ňom, by zrejme nič nemenilo na fakte, že sú to štáty NATO a Rusi by sa podľa toho asi zachovali.
Osobne, tak podvedome cítim, že práve preto Rusi poslali na ukrajinu iba cca 20% svojej armády. Posmešky a popichovanie, že Putin sa musí za svojich vojakov hanbiť beriem ako zlosť, že sa Rusi nedali nachytať a nevohnali väčšinu armády do vleklých bojov na ukrajine. Kým by bojovali o Kiev a Odesu s fanatikmi, mohli by sa zo severu pohnúť sily, ktoré sa tam už roky vlakmi prevážajú. Možno fantazírujem, možno ani nie. Rozohraná hra môže mať viac levelov.

Gales
26. 3. 2022 10:08
Odpovědět  Lubek

Putin nie je cocot aby si něpokryl chrbát.Preto všeci zayebanci revajů,bo im nědal šancu ho napadnuť.

Milan
25. 3. 2022 23:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Trojmoří nebo EU? Ohromnej výběr! Chceš setnout nebo zastřelit?

Petr
26. 3. 2022 06:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak nevím , nechybí mu už jen kouzelné sluchátko a Šebestová (Černochová) A byl by to hezkej večerníček ! Ale v reálu je to jen směšnej kašpárek !

Pavel
26. 3. 2022 10:02
Odpovědět  Petr

Přátelé, v každém případě z nás chtějí udělat nesvéprávné občanstvo, které nemá mít žádnou možnost cokoliv ovlivnit. Je skutečností, že celých 30 roků zde až na výjimky vládli prospěcháři, ale teď je to skutečně na nejvyšší míru slouhovská a proradná mašinérie, které již na národu, jeho jazyku a kultuře vůbec nezáleží. Stali jsme se rukojmími těchto proradných sil, které nás mají zaprodat na věčné časy amíkům za velkou louží.

Pedro
26. 3. 2022 14:58
Odpovědět  Pavel

Kdo věří anglosasům a chce s nimi kámošit, páchá sebevraždu!

Milan
26. 3. 2022 19:16
Odpovědět  Pavel

Nechtějí udělat. Už udělali.

Tarch
27. 3. 2022 11:37
Odpovědět  Pavel

Přesně tak

Milan
26. 3. 2022 19:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Politický zemětřas nevím, ale v každém případě velké svinstvo a prohra. Se rýsuje. Jediný bezděky kladný politický počin Všaška Pravdolásky, spoluzaložení V4 (tehdy V3), se zřejmě rozloží.

Milan
26. 3. 2022 19:59
Ohodnotit příspěvek :
     

„Je to fialový a štěká to. Co je to?“
„Náš premiér?“
„Ne. Fialovej pes.“

„Je to fialový a houpe se to. Co je to?“
„Fialovej pes na houpačce?“
„Ne. Spravedlnost.“

Veteranb
28. 3. 2022 00:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala nikdy na Ukrajině nebyl. Kdo tomu věří, je primitiv. Ale probrali to v Polsku.