blognezařazené

Zatímco Kazachstán hoří kvůli nerovnosti, bohatství elity je v bezpečí v Londýně

Tento týden v tichosti začaly v Kazachstánu rotesty. Náhlé zvýšení ceny zkapalněného ropného plynu, který je pro svou nízkou cenu oblíbeným druhotným palivem, vyvolalo veřejná shromáždění ve městech na západě Kazachstánu, kde se nachází odvětví přírodních zdrojů.

O pět dní později se však zdá, že systém budovaný od 90. let první kazašskou rodinou Nazarbajevových a jejich spolupracovníky je otřesen.

Vláda podala demisi, bývalý vůdce Nursultan Nazarbajev byl zbaven funkce předsedy Rady bezpečnosti země a protestující se pokusili vniknout do budov státní správy v podmínkách výjimečného stavu. Na žádost prezidenta Kassyma-Jomart

a Tokajeva vstoupily do země ruské jednotky. Podle mluvčího místní policie byly ve městě Almaty orgány činnými v trestním řízení údajně zabity desítky protestujících.

Čtyři tisíce kilometrů daleko v Londýně však britská aktiva kazašské vládnoucí třídy sedí v klidu. Podle údajů zveřejněných v nedávné zprávě Chatham House vlastní elita středoasijského státu v Londýně a na jihovýchodě země luxusní nemovitosti v hodnotě nejméně 530,4 milionu liber. Přibližně 330 milionů liber z tohoto luxusního majetku vlastní rozvětvená rodina Nazarbajevů.

Labouristická poslankyně Margaret Hodgeová pro openDemocracy uvedla, že rozsah “majetku, který kazašská vládnoucí rodina vlastní v Londýně, ukazuje, jak je Spojené království zapleteno do akcí tohoto autoritářského režimu”.

Majetkové portfolio rozvětvené rodiny Nazarbajevových, do níž patří dcera bývalého prezidenta Dariga Nazarbajevová, její syn Nurat Alijev, Nazarbajevův miliardářský zeť Timur Kulibajev a Kairat Boronbajev, kazašský podnikatel, jehož dcera byla provdána za vnuka Nursultana Nazarbajeva, se pohybuje od nemovitostí za 140 milionů liber mezi ulicemi 215 a 237 Baker Street až po luxusní sídlo na londýnské Bishops Avenue, známé jako “miliardářská řada”. V roce 2007 koupil Kulibajev od prince Andrewa sídlo Sunninghill Park – za 3 miliony liber nad jeho vyvolávací cenu.

Majetek rodiny Nazarbajevů již dříve přitahoval pozornost britských orgánů činných v trestním řízení. V roce 2020 podala Národní agentura pro boj proti trestné činnosti (NCA) žalobu na tři nemovitosti, v níž tvrdila, že byly zakoupeny z prostředků, které zpronevěřil Rakhat Alijev, otec Nuralijeva. Tento případ byl později zamítnut soudcem Vrchního soudu, který shledal, že tvrzení NCA je “nevěrohodné”. Alijev tehdy v projevu uvedl, že NCA “vedla nepodloženou a zlovolnou právní žalobu, včetně šokujících urážek na mou osobu, mou rodinu a mou zemi”.

Nemovitosti ve Spojeném království si pořídili i další spojenci Nazarbajevova režimu. Dcera měděného magnáta Vladimira Kima vlastní byt za 27,5 milionu liber v mamutím luxusním komplexu One Hyde Park na okraji centrální zeleně hlavního města. Bankéřka Aigul Nurijevová, kterou Rakhat Alijev kdysi označil za správkyni financí první rodiny (Nurijevová toto tvrzení tehdy popřela), vlastní nemovitost v Regents Parku za 5,6 milionu liber.

“Tato částka 530 milionů liber je pravděpodobně špičkou ledovce,” řekl Thomas Mayne, hostující pracovník Chatham House, který se zabývá výzkumem korupce ve Střední Asii. “O některých velkých britských nemovitostech jsme se dozvěděli až díky nařízení o nevysvětlitelném bohatství a souvisejícím vyšetřováním. Je pravděpodobné, že jich bude mnohem více.”

V Londýně však neukládají své bohatství jen lidé z režimu, ale kapacita města pro ukládání majetku přitahuje i jejich odpůrce, včetně bankéře Muchtera Abljazova, jehož dramatický pád z nemilosti vedl k tomu, že ho kazašská vláda v uplynulém desetiletí pronásledovala po celé Evropě. Abljazov, který veřejně podpořil současné protesty, vlastnil v hlavním městě Spojeného království pět nemovitostí, z nichž každá stála 18 milionů liber. V současné době pobývá ve Francii poté, co ztratil azylový status ve Spojeném království kvůli tomu, že neodhalil svůj majetek.

“Vládnoucí elita kolem rodiny Nazarbajevových a jejich klíčových spolupracovníků využívá stát k tomu, aby těmto několika rodinám nahromadila obrovské bohatství. A to prostřednictvím kontroly ropného a plynárenského průmyslu,” řekl John Heathershaw, docent mezinárodních vztahů na Exeterské univerzitě a spoluautor nedávné zprávy Chatham House.

Za možnou příčinu současných protestů označuje luxusní životní styl a bohatství kazašské vládnoucí rodiny a jejich spolupracovníků.

“V průběhu let se lidé v Kazachstánu dozvěděli o tomto životním stylu, což vyvolalo obrovskou nelibost,” uvedl Heathershaw a zdůraznil některé z protestních požadavků týkajících se dceřiných společností státních podniků, jakož i předčasného odchodu do důchodu a zvýšení přídavků na děti a důchodů.

Ačkoli prezident Nursultan Nazarbajev po 29 letech v úřadu v roce 2019 odstoupil, jeho systém rozdělování ekonomických výhod Kazachstánu mezi elitu, nikoli mezi lid, zůstal zachován. Podle zprávy společnosti KPMG z roku 2019 vlastní v zemi 50 % jejího bohatství 162 lidí. Tajné platby a offshorová vozidla jsou totiž již dlouho charakteristickým rysem života elity v zemi, kde se v 90. letech 20. století američtí a britští energetičtí giganti přetahovali o přístup k jejím ropným a plynovým polím.

“Z těchto protestů vychází skutečná kritika celé povahy politické ekonomie země,” řekl Heathershaw.

Jak nedávno pro openDemocracy upozornil kazašský novinář Dmitrij Mazorenko, nerovnost v zemi se zhoršila během globální pandemie, kdy se oficiální seznam miliardářů v zemi zvýšil ze čtyř na sedm – přesto se mnozí uchýlili k půjčkám, aby mezi vysokými cenami a inflací vyšli s penězi.

Zda se tato kritika dostane i do Londýna, bude pravděpodobně záviset na britské vládě a orgánech činných v trestním řízení. První z nich otálela se zavedením opatření pro finanční transparentnost, jako jsou registry zahraničních vlastníků nemovitostí a nové ověřovací pravomoci pro Companies House, které by mohly pomoci odhalit rozsah bohatství elit ve Spojeném království; druhé zatím zaznamenaly jen málo úspěchů při potírání potenciálně podezřelého bohatství.

Dokud Spojené království nezačne přebírat odpovědnost za usnadnění převodu extrémního bohatství elitních skupin v autoritářských státech, budou stopy i nadále vést ke společnostem na Britských Panenských ostrovech, tajným přídělům akcií a londýnským nemovitostem za miliony liber. A to je pro “globální Británii” ostudná pověst.

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
8. 1. 2022 01:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Británie unese jakkoli velkou “ostudnou pověst” a ještě se pohrdavě ušklíbne.

Michal47
8. 1. 2022 10:59
Odpovědět  Milan

Od sebestředných a o své “vyjímečnosti” nabubřele přesvědčených britských narcistů vzývajících tu starou škatuli v Buckinghamu jako “evangélium” nelze nic jiného očekávat?! sic! Jejich vrozená omezenost jim prostě nedovoluje vidět pravdu o tom, že už jsou ostatnímu světu pro srandu králíkům!!

ZMann
8. 1. 2022 16:45
Odpovědět  Milan

Povstání v Kazachstánu se točí okolo uranu a nedávno zprovozněné americké biologické laboratoře skupiny BSL-3 v Alma-Atě, kde americká armáda spolu s vědci z Fort Detrick zahájila výzkum vzorků dýmějového moru z konce středověku! Ruští výsadkáři v noci jako první obsadili právě tyto laboratoře, všechno ostatní bylo podružné, tvrdí ruské zdroje z místa operace! Za okatě nalíčenými nepokoji může stát ruská rozvědka s cílem definitivně ukončit “láskování” Kazachstánu se Západem. Velký přítel Západu a globalistů Nursultan Nazarbajev opustil kvapně zemi i s rodinou! Kreml vloni ukončil “láskování” Běloruska s EU, teď je na řadě Kazachstán?Včerejší článek na AENews.

Buchtik
8. 1. 2022 19:09
Odpovědět  ZMann

Vy těm žvástům vážně věříte? Vždyť ten člověk se odkopává čím dál víc. On rozhodně na straně Ruska nestojí. Kope za USA a to konkrétně ty mocenské kruhy, které myslím i na tomto webu někteří označují za státní elity. Prostě za zachování modelu Pax-Americana.

Vtipný je, že má plnou hubu keců o židech, ale přitom je víc než pravděpodobně, že on je pražský žid.

Jeho kamarádovi slepému Vítkovi Jiráskovi dokonce pražští Židé dali nedávno medaili za jeho novinářské zásluhy. Nechal se u toho vyfotit s Kurasem.

Ale Putina podle nich řídí ruští Židé a to je fuj fuj.

Pavel
8. 1. 2022 09:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono by možná stálo za to posvítit si na ty naše miliardáře a jejich majetky a hlavně kde je mají uložené. Máme jich pěknou řádku a to zde ani nemáme nějaké strategické suroviny, ze kterých takové bohatství vzniká. Naše národní bohatství nám neodcizil Nazarbajev, my tady máme dost svých zcizitelů.

Pav-el
8. 1. 2022 10:43
Odpovědět  Pavel

Ano, to je zcela jisté. Kde se v Česku po hadráku vzali ti dolaroví milionáři, potažmo miliardáři? Po komunistickém řádění, dle Klause st. a Zemana bylo naše hospodářství zdecimované a ztrátové? Kde je těch 300(?) jmen těch ctihodných?