blogKrize UKRAJINA

Za konflikt na Ukrajině mohou USA a Velká Británie – prohlásil bývalý český prezident

Za konflikt na Ukrajině mohou USA a Velká Británie
Konflikt mezi Moskvou a Kyjevem skutečně začal v roce 2008, kdy NATO souhlasilo s přijetím Ukrajiny, řekl Václav Klaus

SOUBOROVÉ FOTO: Bývalý český prezident Václav Klaus ©  Global Look Press / Chris Emil Janox
Pokračující konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je výsledkem řady chyb, kterých se dopustily USA a jejich spojenci v NATO, řekl bývalý český prezident Václav Klaus na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v projevu zveřejněném v pátek.

Zjevné ignorování geopolitického kontextu ze strany Západu vedlo k této „tragické historické události“, které „mohlo a mělo být zabráněno,“ řekl Klaus, který vedl Českou republiku v letech 2003 až 2013.

„Tato válka začala 4. dubna 2008,“ argumentoval Klaus s odkazem na summit NATO v Bukurešti, kde se členové bloku vedeného Spojenými státy rozhodli podpořit Ukrajinu a Gruzii „aspirace na členství“ a řekli, že se oba národy „stanou členy NATO. “ někdy v budoucnu.

Klaus si připomněl událost, které byl přítomen, a označil ji za „tragickou chybu“. Řekl, že se osobně postavil proti rozhodnutí a „pokoušel se proti němu argumentovat“, ale bylo „prosazeno USA a Spojeným královstvím“.


Většina ostatních členů NATO, včetně Německa a Francie, byla v té době také proti, řekl a dodal, že mnoho z přítomných prezidentů a premiérů zůstalo „nezodpovědně zticha“ tváří v tvář tlaku Londýna a Washingtonu.

Západ zůstal lhostejný k povaze ukrajinské státnosti, argumentoval Klaus a označil zemi za příklad „neúspěšného a nedokončeného přechodu od komunismu k parlamentní demokracii a tržnímu hospodářství“.

Ukrajina podle něj není „konsolidovanou zemí“, protože mezi severozápadem a jihovýchodem má velké rozdíly v etnickém složení a politických preferencích. Země byla ve stavu „občanské války“ již od roku 2014, dlouho před současnou eskalací, řekl Klaus.

Po puči podporovaném USA v roce 2014 odmítly tehdejší ukrajinské regiony Doněck a Lugansk, známé jako Donbass, přijmout novou vládu, která stále více přijímala nacionalistickou ideologii. Regiony vyhlásily svou nezávislost a Kyjev odpověděl vojenskou kampaní, která vedla k letitému konfliktu.


„Předstírat, že tomu tak není, a diskutovat o současné válce… jako by se odehrávala ve vzduchoprázdnu, není ani užitečné, ani produktivní,“ argumentoval Klaus a dodal, že „bylo velkou chybou nevěnovat pozornost této zásadní rozdělení“ v rámci země.

Klaus také tvrdil, že Moskva neměla v úmyslu okupovat Ukrajinu, když zahájila svou vojenskou operaci v únoru 2022, ale pouze se snažila zabránit jejímu vstupu do NATO. Ruský prezident Vladimir Putin také nedávno poukázal na rozhodnutí NATO z roku 2008, které učinilo konflikt nevyhnutelným, protože „drasticky změnilo situaci ve východní Evropě“. Moskva opakovaně prohlásila, že zabránění vstupu Ukrajiny do NATO je jedním z klíčových důvodů její vojenské kampaně.

Nyní je jasné, že „všechny strany konfliktu se přepočítaly,“ řekl Klaus a dodal, že frontové linie zůstávají „zamrzlé“ a konec konfliktu je v nedohlednu. Vyzval Západ, aby změnil svůj přístup a zahájil smysluplný dialog s Moskvou.

‘Moje skromná rada je začít vyjednávat,’ uzavřel Klaus.

Ukrajinský konflikt byl po roce 2008 nevyhnutelný – Putin prohlásil 16.1.2024

Ukrajinský konflikt byl po roce 2008 nevyhnutelný
NATO položilo základy pro současnou patovou situaci tím, že „otevřelo dveře“ Kyjevu, řekl prezident


Západ vyprovokoval pokračující konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou lákáním Kyjeva s vyhlídkou na členství v NATO. Tento krok drasticky změnil bezpečnostní situaci na kontinentu, řekl 16.1:2024 prezident Vladimir Putin. Současná patová situace nezačala v roce 2022, ale v roce 2008, dodal, když hovořil s představiteli místních komunit z celého Ruska.

Putin poté citoval bývalého českého prezidenta, který „nedávno“ přiznal, že „válka“ mezi Kyjevem a Moskvou začala v létě 2008, kdy se blok vedený USA rozhodl „otevřít své dveře Ukrajině a Gruzii“. Není jasné, zda Putin mluvil o Miloši Zemanovi, který měl řadu let úzké vztahy s Moskvou, ale v únoru 2022 Rusko ostře odsoudil po zahájení jeho vojenského tažení proti Kyjevu.

V rozhovoru s představiteli místních komunit prezident uvedl, že rozhodnutí NATO z roku 2008 „drasticky změnilo situaci ve východní Evropě“. Putin také poznamenal, že když se Ukrajina na začátku 90. let stala nezávislým státem, vyhlásila svou neutralitu.


Deklarace státní suverenity Ukrajiny přijatá v červenci 1990 oznámila, že tehdejší Sovětská socialistická republika prohlásila „svůj záměr stát se … trvale neutrálním státem, který se neúčastní žádných vojenských bloků a drží se nejaderných principů: nepřijímat, vyrábět nebo získávat jaderné zbraně.’

Situace se začala rychle měnit po převratu na Majdanu v Kyjevě v roce 2014 podporovaném Západem. Později téhož roku přijal ukrajinský parlament – ​​Nejvyšší rada – změny svých zákonů, v nichž byl opuštěn jeho neutrální status. Úpravy představil tehdejší prezident Petr Porošenko.

V roce 2017 byl vstup do NATO prohlášen za prioritu zahraniční politiky Ukrajiny podle nové legislativy. O dva roky později ukrajinští zákonodárci upravili národní ústavu, aby prohlásili „strategický kurz k získání plného členství v EU a NATO“ za „základ vnitřní a zahraniční politiky“.


Rusko opakovaně vyjádřilo své obavy z pronikání NATO k jeho hranicím a označilo to za hrozbu pro národní bezpečnost. Před vypuknutím současného konfliktu Moskva přišla s komplexním plánem bezpečnostních záruk v Evropě.

Návrh předložený v prosinci 2021 obsahoval požadavky, aby NATO oficiálně zakázalo Ukrajině stát se členem vojenského bloku a aby NATO stáhlo své síly tam, kde byly předtím, než se aliance rozšířila na východ v roce 1997. Plán, jehož cílem bylo zmírnit napětí v Evropa také vyzvala blok vedený USA, aby se zavázal, že nebude expandovat dále na východ.

Moskva také požadovala, aby USA stáhly jaderné zbraně, které rozmístily na území svých nejaderných spojenců v Evropě, a také veškerou příslušnou infrastrukturu rychlého nasazení. Předehra byla z velké části odmítnuta USA a jejich spojenci.
RT

sdíletj na

51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav 💤
30. 1. 2024 18:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Dědek Klausů konečně objevil ameriku?
Dokud se amícký válečný okupant nezničí, nic se ve světě nezmění!!

Dkeletor
30. 1. 2024 18:35
Odpovědět  Ladislav 💤

Ale že mu to trvalo, no ono přes ty miliardy zadřené za nehty “při vracení nakradeného” alias privatizace, je velmi špatně vidět.

Mee Twoo
30. 1. 2024 18:54
Odpovědět  Dkeletor

BILIJÓNY! si nakrad!

sergej
30. 1. 2024 19:21
Odpovědět  Mee Twoo

70? vyhulil “trhu, sám nebyl
čas 59.30
https://www.facebook.com/61551549951801/videos/938758684479484/
Časem vylézá vše, ale jak se mají lidé poučit? S manstreamem úžerů? 🙂 🙂

Tupý hulvát
31. 1. 2024 09:20
Odpovědět  Mee Twoo

A co takhle TRILIJÓNY,ty matematiku?

Jaroslav
30. 1. 2024 18:45
Odpovědět  Ladislav 💤

Klaus byl jediný evropský pplitik, který správně označil agresora v gruzínsko ruské válce v 2008. Tehdy existovala osa 3 států, u kterých jsem měl obavy, že chtějí rozpoutat válku s Ruskem. Gruzie, Ukrajina a Polsko. Gruzie se poučila a chová se celkem přiměřeně, Polsko je opatrné a Uk uvěřila západu a platí krvavou daň. Škoda, rus vraždí rusa, koza se směje a šmejdi počítají krvavé zisky. Money, many, prachy zlotuvky peněži, to je oč tu běží

Editor
30. 1. 2024 23:27
Odpovědět  Jaroslav

V roce 2009 jako agresora označila vyšetřovací komise EU Gruzii. Jde to dohledat.

petr
31. 1. 2024 09:05
Odpovědět  Jaroslav

Přesto že nemusím Klause jako ekonoma za privatizaci, je to jediný rovný prezident po roce 1989.Neschvaloval bombardování Jugoslavie, na rozdíl od Zemana, který povolil přelet bombardérů přes Českou republiku a taky válku na Ukrajině správně pojmenoval jako válku Nato s Ruskem, kde taky dědek Zeman chtěl vpád Nato do Ruska!

sergej
30. 1. 2024 18:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to plán businessmanu, s pobídkami.
https://www.youtube.com/watch?v=zK87uDviI7M
Jsem si říkal kdy vlítnou po africe a jižní americe na rusko a kolonii kalergi, no. Dočkali jste se.

Neckář
30. 1. 2024 18:57
Ohodnotit příspěvek :
     

V Davosu z toho museli kadit broky. Takhle jim říkat pravdu do očí.

Autor
30. 1. 2024 20:04
Odpovědět  Neckář

Byl ještě nějaký mladičký – zřejmě aktivista – který jim to tam řekl naplno a přihlížející “čestní pozorovatelé” odešli z pódia. Bohužel nemám odkaz, protože jsem nemohl uložit odkaz a kromě toho jsem si myslel, že to někdo tady ukáže 🙂 🙁 a ono nic. Ateď to video ani nemohu najít.
Ale tohle jste slyšeli? https://dzen.ru/video/watch/641c8b4ab3a7e51dc1970825

Pravdomluvny
30. 1. 2024 18:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Na rozdíl od zEMANA se nepos@@@@ral a řekl nahlas to, co jsi většina občanů ČR myslí 👏👏👏👏👍

sergej
30. 1. 2024 19:06
Odpovědět  Pravdomluvny

Futrál na pero bys mu nedal? 🙂

Pravdomluvny
30. 1. 2024 19:15
Odpovědět  sergej

O5 o 💩💩💩💩

Frank
30. 1. 2024 22:22
Odpovědět  sergej

Ty nejsi jen obyčejný hňup.

sergej
31. 1. 2024 00:38
Odpovědět  Frank

A hemese kde nám exhiboval před stejnou kulisou s “multioperatéry s pobídkami toho co jedou 200. let businessmani již s tradicí mimo 7. hubených let.
https://www.youtube.com/watch?v=culwTBGSefY
https://www.youtube.com/watch?v=zK87uDviI7M
Jenom podotknu že velikán světové literatury Molliere řekl že velké majetky jsou z velkých zločinů, ale klidně si mysli co chceš.
https://www.rodon.cz/print/clanek.php?id=3886
To pdf tisku si vypněte.

Pravdomluvny
31. 1. 2024 05:59
Odpovědět  Frank

Máš tam chybu,je to hňup NEobyčejnej 🤡

petr
31. 1. 2024 09:08
Odpovědět  sergej

Klidně i zlaté pero . Jediný prezident, který bojoval za Českou republiku a ne za západní zájmy. Varoval před Lisabonskou smlouvou , přijetím EURA .

sergej
31. 1. 2024 09:43
Odpovědět  petr

Pokud si nechránil vlastní hnojníček.
https://www.youtube.com/shorts/DqAxAS15hiY

skeptik
31. 1. 2024 14:03
Odpovědět  petr

Cože?? Bojoval tak, že nechal rozkrást co se dalo a spolu s Mečiarem protiústavně rozbili Československo. Oba měli skončit ve vězení za vlastizradu.
Ten bojoval jen za své ego aby byl za hvězdu.

Pravdomluvny
31. 1. 2024 14:46
Odpovědět  skeptik

V roli prezidenta varoval před Lisabonskou smlouvou a Greendealem,chytrolíne!

skeptik
31. 1. 2024 17:12
Odpovědět  Pravdomluvny

To je hezký že varoval. A proč ji teda podepsal??
V roli prezidenta škodil co mu pravomoce umožnili, chytrolíne!

Pravdomluvny
1. 2. 2024 09:00
Odpovědět  skeptik

Kulový 💩

sergej
1. 2. 2024 11:24
Odpovědět  Pravdomluvny

Styl já sem vám to říkal že vám mam dát drátem do voka, nemluv.

Jaris.
2. 2. 2024 01:13
Odpovědět  skeptik

Klaus nebyl diktator. Asi jste zapomnel, jak se proti nemu srotili ruzna individua vcetne hlupaku a chteli jej zbavit svepravnosti. Hajzl Hnizdil by mohl vypravet. Kdyz Klaus videl ten odpor vetsiny Cechu, rekl si nejspis, proc by mel dal bojovat proti debilum. At maji, co chteji a podepsal.

Jaris.
2. 2. 2024 01:06
Odpovědět  skeptik

Byli to Slovaci, kteri chteli samostatnost a s Cechy nechteli mit nic spolecneho. Klaus jim v tom nebranil. A proc taky. Kdyz se jedna o rozvod, tak se vsim vsudy.
Umite si predstavit jak by Slovaci jeste vic ‘Cehuny’ nenavideli, ze jim brani v rozletu k lepsim zitrkum?

30. 1. 2024 19:08
Ohodnotit příspěvek :
     

novinkycz/clanek/krimi-muz-z-kutnohorska-vyzyval-k-utokum-na-politiky-i-vlaky-hrozi-mu-az-15-let-40459072
Zabijte ty svině! Nenechte se odvézt živý! Zabijte jich kolik jen půjde těch gestapáckých sviní! A těch zkurvených Satanovo Soudců!
Kdo se nechá zatknout živej,a neveme jednu tu Nacistickou svini sebou, není chlap!

Gales
30. 1. 2024 19:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle proroctví pasáčka budou Čechy srovnané s terénem.A to všechno kvůli pražské svoloči co volila pětidemolici.- https://www.dotyk.cz/magazin/proroctvi-stormberger-treti-valka-21000927.html

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
30. 1. 2024 19:40
Odpovědět  Gales

Metropolníci jsou všude na světě postižení s centry administrativ “bílých límečků přelivu prostředků “kapsářům galérky i ofiko. Ale že pasou region potom jak koně na betoně.

30. 1. 2024 19:51
Odpovědět  Gales

A tomu se dá zabránit…nakrmit s těmi Nácky Vrány…to Bůh rád.

sergej
30. 1. 2024 20:18
Odpovědět  Veny232

Jo, kam nás posunuli seberadoranti. Nejhorší země k životu sešupem “lajtnanty nativně?
https://www.facebook.com/reel/1393682947907969

Administrátor
P.A.Semi
30. 1. 2024 20:43
Odpovědět  Gales

Tahle německá proroctví proti Čechám (včetně Irlmayera) jsou nechutný Program, žádná Předpověď…
To by se jim hodilo, šmejdům…

V tom článku na dotyk.cz jednak mají fotku Irlmayera, a druhak ten jejich pasáček údajně žil do 1820, ale proroctví jsou z roku 1830? Vypadá to celé na podvrh, organizovanou kampaň Sudeťáků proti Čechům…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ModrýKlokan
31. 1. 2024 00:54
Odpovědět  P.A.Semi

Bývalí čeští němci, zrádci vlastního státu, spolu s nynějšími našimi zrádci a poskoky západu, si nedají pokoj, dokud nedostanou pořádně nakopáno do zadku.

Administrátor
P.A.Semi
31. 1. 2024 01:50
Odpovědět  P.A.Semi

(když napíšu, že to tu nechali pro případ, že by mě bylo potřeba vymazat i s češtinou, tak si budete myslet, že to je “blbost”, protože to pořád ještě nechápete dost…)
(na druhou stranu to ukazuje a připomíná, že když “je” jenom vyženete, budou se ještě generace na to mstít, někdy i takhle dalekosáhle předem podobnou odpornou “magií”, tedy společenským programováním nejen ale také pomocí podobných “proroctví”…)
(na další stranu, možná to bude i zasloužená karma…)

πα½

Editor
30. 1. 2024 22:34
Odpovědět  Gales

Praha volí cca 11% poslanců i senátorů, Ale proč si do Prahy nekopnout, když nejvíc debilů na Moravě volí lidovce (co lidovec, to pitomec) a STAN. Pan farář řekli, ať volíme Jurečku!

petr
31. 1. 2024 09:11
Odpovědět  scipio

Veškerý bordel v Československu i v České republice vznikl v Praze. A je jedno zda to bylo za pomoci náplav nebo bez nich!

Aleš
30. 1. 2024 19:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Zapomněl na kriminální gang EU

Autor
30. 1. 2024 19:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Nač se nad Klausem rozčilovat?
Jednak se ukázalo, že ani ti z “prognosťáku” nebyli žádná esa a za druhé se každý může přece jen poučit. Ovšem netřeba si pěstovat iluze. Můj táta některé z těch znal, ale moc valné mínění o nich neměl. Nicméně základní postoje závisí na vnitřních hodnotách a tradicích.
Ale ta nevyhnutelnost konfliktu dnes zpětně je dobře vidět od slavné Putinovy řeči v Mnichově r. 2007. Po tom, jak tam ta řeč byla přijata, či spíše de facto nepřijata, začal jednat Putin ihned po ní. Teda zase – on to byl a je podmíněný Putin – jedná se o celou jeho základní “komandu”.
Je to jednoduché, USA chtěly už tehdy přece začít zavádět NWO, viz “nemoc šílených krav” a “ptačí chřipka”. A rovnice i tehdy byla jasná – bez zdrojů Ruska a práce Číny se jim to nikdy nemůže podařit. Tehdy to však s Čínou nebylo tak jednoduché, u moci byli de facto “komsomolci”, přiznivci liberálních myšlenek – a což je paradox – čínští de facto Gorbačovové a tak podobně. Naštěstí pro svět tehdy neměli takovou moc, která by stačila na jejich plný přechod na stranu USA(na úkor obyč. číňanů). A pak přišel Si. A ten se dodnes musí pozorně brát za vnitřní boj.

Putinovec
30. 1. 2024 20:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Nezapomínejte na to , že se chystá přeformátování států , Evropy i ostatního světa , v rámci toho , kde kdo uchopí opratě . A v rámci těchto procesů , bude odstraněna současná sebranka a i když se Vám to třeba nelíbí , tak bude snaha dosadit sebranku novou .
A pracuje se na tom samozřejmě s předstihem .
Umíte si představit , jaká příležitost je to pro generačně parazitické klany , působící v jednotlivých státech , často i s přesahem do sousedních států ?
Klaus je členem takového klanu a velice dobře chápe , tuto generační klanovou výhru .
Prostě se tlačí na start a to nejen on .

petr
31. 1. 2024 09:13
Odpovědět  Putinovec

Klaus se nikam netlačí a už si nic nemusí dokazovat, jen si zachoval rovnou páteř na rozdíl od Zemana, který udělal vývrtku o 180 stupňů.

Pavel z Moravy
31. 1. 2024 11:19
Odpovědět  petr

Putinovec mluví o klanech, ne Klausovi.

Gales
31. 1. 2024 11:32
Odpovědět  petr

Prý Synové smlouvy.Podle Dolejšího. –V České republice jsou jeho členy V. Klaus, V. Havel, V. Mlynář, K. Kühnl, J. Tošovský, E. Lánský (Löwy), I. Klíma (Izák Kauders), M. Žantovský, L. Dobrovský (Hamerschlag), P. Moos, V. Železný (Eisenkraft), J. Wagner, J. Štern. R. Palouš, a další.”
(Miroslav Dolejší, soukromá korespondence, 1998)

Joe Arp
31. 1. 2024 11:32
Odpovědět  petr

Klaus se nikam tlačit nemusí, svůj kus už si urval, pohádku o páteři nech pro nepamětníky.

skeptik
31. 1. 2024 13:57
Odpovědět  petr

Ten o Klausové rovné páteři fakt pobavil. Většího křiváka aby pohledal.
On to má vidět i v ksichtě jak je “rovný”.

Pravdomluvny
31. 1. 2024 14:48
Odpovědět  skeptik

Nejrovnější páteř měl udavač Havel!

Ijn
30. 1. 2024 20:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Za rozkradenou ČR AKTIVA = PODNIKY může zejména VK a jeho přátelé. !!! Ukrajinou a USA to nezamlouvej a zmiz ze scény………kuponovy podvodníků !!! Proč nás okrádají cizáci??? Protože zrůdy nám vládly a vládnou

Max
31. 1. 2024 10:09
Odpovědět  Ijn

A české banky rozprodal Zeman, pokud je známo…..

skeptik
31. 1. 2024 13:46
Odpovědět  Max

Zemanovi nezbylo nic jiné, než vytunelované banky Klausovým sociálním bankovnictvím zachránit před krachem jejich prodejem cizákům.

sergej
1. 2. 2024 04:40
Odpovědět  Ijn

No, vylézá to. Ale s křížkem po funuse. Mainstream 2-3 globálních zahraničních vlastníků to nedá, nejsou lidoví a demokrati, cha.
59:30
https://www.facebook.com/profile.php?id=61551549951801

stan
30. 1. 2024 22:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Ač Klause nemusím, tak náhled na politickou situaci má realistickou a vidí, že říše zla není na východě, ale na opačné straně.

Frank1
31. 1. 2024 08:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Dedek Klaus je dobre informovan. Skoda, ze to z neho vylezlo v mediich tak pozde. My to vime uz davno, kdo za valkou na Ukrajine a Ukrosema stoji! Doplnuji, ze USA podlehaji rizeni z Londyna, ktere chtel Trump ukoncit. USA jsou silovou slozkou k uskutecnovani geopolitiky SIonistu v Londyne.