blog

Vladimír Štěpán u Vidláka

autor: Vidlák

Ano, TEN Vladimír Štěpán, který zařizoval energetické kontrakty pro půlku Evropy, který ví úplně všechno o plynu i elektřině, se v neděli zastavil u mě na návštěvě. Domluveni jsme byli už delší dobu a v neděli dopoledne najednou SMSka, že odpoledne pojede kolem a mohl by se zastavit. Tož rýchtyk, kdo jiný mi řekne, jak vypadá situace a kolik času nám zbývá, než plyn dojde? Kdo jiný mi řekne, jak je to s cenami elektřiny a co se stane, až nebude plyn a všichni si ze zoufalství zapnou přímotopy?

A tak přijel… ale žádný osobák. Velká dodávka z půjčovny. Taková ta, co je pořád do tři a půl tuny, ale můžete ji o dvě tuny přetížit a nic se nestane. Tož se ho hned na úvod ptám, co to má za auto… „To víte pane Vidlák,“ odpovídá mi, „plyn nebude a tak si domů do Říčan vezu z chaty dřevo. Měl jsem tam nachystané proschlé bukové a dubové dříví, doma jsem si koupil kamna a zprovoznil komín…“

Chcete důkaz, že jsme v prdeli? Tady ho máte. Energetik Štěpán, který ví o energiích první poslední, který byl u všeho důležitého, co se u nás na poli plynu a elektřiny odehrálo, si domů do Říčan veze polena z chaty a dělá to, dokud se ještě dá zaplatit půjčovné a benzín. Už se nehraje na to, že plyn bude drahý, ale že nebude vůbec. Super příběh, že? Osobně jsem jeho dodávku zkontroloval, fakt v ní měl dřevo a fakt to vezl do Práglu. Hele, vy, co jste z toho velkoměsta, vy se tam v zimě nejspíš pozabíjíte.

Poslouchejte dál…

Letní denní spotřeba plynu v Kotlince je cca 8 milionů kubíku plynu. Říjnová spotřeba pak bývala kolem dvanácti milionů kubíků denně. A v zimě je spotřeba padesát milionů kubíků denně.

Plynové zásobníky, co patří Němcům jsou na tom tak, že se celá přepravní kapacita z nich ani nedá využít pro domácí potřeby. Ministr Hýkela sice mluví o tom, že plyn koupený Němci v zásobnících na našem území, bude sloužit pro naše potřeby, ale v praxi to nepůjde, protože trubky vedoucí do naší sítě mají příliš malý průměr. Ale zato ze zásobníků vede trubka tlustá jako sviňa přímo do Bavorska, protože ty zásobníky se stavěly, abychom za valuty zásobovali imperialisty přesně podle smlouvy i v případě výpadku.

Takže… v současné době k nám denně přitéká cca třináct milionů kubíku plynu a to je z Dojčlandu maximum. Větší kapacita není k dispozici. Samozřejmě, jakmile teploty ještě klesnou, nebude nám Německo pouštět nic, protože sami budou mít málo. Z Holandského terminálu k nám žádné trubky napřímo nevedou. Ale i kdyby byli Němci ultrasolidární, víc jak těch třináct milionů kubíků denně k nám nepřiteče. K tomu jsme schopni z našich zásobníků čerpat zhruba dalších třináct milionů kubíků denně. Víc ne. Kolik je zimní spotřeba? Padesát milionů kubíků denně. Co nám z toho plyne? Ano milé děti, zhruba půlka potřeby nám chybí a je úplně jedno, že v Holandsku máme podíl v terminálu a u nás máme plné zásobníky. I kdyby naše vláda vyhlásila deset stavů nouze, tak půlku kapacity v zásobnících nevyužije, protože se to nedá dostatečně rychle vycucnout. Ale jinak jo, při poloviční či třetinové spotřebě plynu by nám zásobníky vystačily až do jara. Teda… pokud si je nevysají Němci svojí rourou. To je radosti co?

Štěpán si domů veze dřevo, protože ví, co se stane. Plyn bude trochu pro domácnosti, trochu pro pekárny a krematoria a budeme rádi, když to takhle dopadne. Buď půjde do řiti průmysl, nebo domácnosti. Jak dlouho bude trvat, než i Hýkelovi dojde, že bez průmyslu prostě umřeme? A pak pojede omezeně průmysl a vy budete rádi, když si z okna vystrčíte rouru od kamen.

Jo, a víte co se stane, až nám zastaví plyn uprostřed ledna? Všichni si zapnou přímotopy. A to naše síť nevydrží.

Dále jsem se dozvěděl, že ČEZ horečně staví další vedení do Německa, aby do zimy posílili linky, protože Německo je na tom ještě mnohem hůř než my a fakt jim reálně hrozí celonárodní blackout. My máme jen to štěstí, že do Německa můžeme dodávat jen zhruba tolik elektřiny, co dodáváme, protože víc by dráty nevydržely. Ale pracuje se na nových vedeních. Třeba mám mezi čtenáři někoho, kdo to může potvrdit. Německá realita je na kompletní zhasnuto se všemi důsledky. S mrtvolami, kompletně zastaveným průmyslem, dystopickými městy, apod, apod. Česká realita by mohla vypadat tak, že proud nepůjde jen po několik hodin denně. Ale pokud klekne německý průmysl, nemusíme už mít obavy. Ten český subdodavatelský klekne vzápětí taky. Všem firmám, co montují pro Dojčlandy nezbývá než popřát příjemné křeče.

Super vyhlídky, že? Musím říci, že při jeho vyprávění jsem do sebe klopil sklínku za sklínkou a vysloveně jsem se chtěl opít.

Dál mi Štěpán vysvětloval, jak by to udělal, kdyby mohl, aby se cena elektřiny dostala na 100 EUR za MWh. Jak by se co dalo zastropovat, jaký legislativní rámec by použil a mně to dávalo logiku. Najděte si jeho rozhovory pro Mladou frontu a Svobodný vysílač. Tam to vysvětluje docela dobře. Ale i tak je to zjednodušené, protože energetika je komplexní problematika se vším všudy. Mně to po dlouhém vysvětlování smysl dávalo.

Chcete ještě jednu jobovku? Všichni ti, co mají LNG, tak ho teď nedodávají, protože dobře vědí, že v zimě bude hůř a Evropa bude platit zlatem. Tak vypadá euroatlantická solidarita v praxi. Samozřejmě v tomto ultravelkém byznysu je Česká republika pod rozlišovací schopnost a nikdo neřeší, jestli těmi tenkými německými troubkami doteče nějaký plyn i sem. Fialová vláda – změna, která fakt bude vidět.

Samozřejmě jsem se ptal na roztržku mezi Vrábelem a Havlem… o účast na demonstracích se nebojím, zima a bída bude svolávat lépe, než deset aktivistů. Ale přesto jsem na pana Štěpána apeloval, aby napřáhli k Vrábelovi ruku a smířili se. Aby pro to udělali všechno, protože jednota je teď nesmírně důležitá. Zdálo se mi, že pro to mají pochopení. Doufám, že se toto pochopení promění v činy.

Takže přátelé… Vy ještě nemáte kamna? My tady všichni máme kamna. Vy ještě nemáte dřevo? My tady všichni máme dřevo. Víte, jak to říkali meteorologové v tom vtipu: „Nevíme jak tuhá bude zima, ale Štěpán už tři týdny vozí dříví do Prahy.“

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
10. 10. 2022 17:55
Odpovědět  josh-xy

S chutí jsem se zasmál.Představuji si místo toho týpka Putina.

Helena
10. 10. 2022 14:33
Ohodnotit příspěvek :
     

ááá my už máme kamna dávno-v záloze, teď jsme je zprovoznili. Děcka chtěly bramboračku s hříbkama a bramborové placky pečené nasucho na kamnech. Musela jsem se usmívat, jak se oháněly obracečkou. Samy si je obracely na plotně a pak měly boule za ušima. Tak nepropadejte depresi. Večer se u kamínek hřály a povídali jsme si jak to kdysi bejvávalo. Žádnej mobil, žádnej tablet, žádnej počítač. Jen teploučko, praskání dřeva a láska v duši.

Pijack
10. 10. 2022 15:06
Odpovědět  Helena

Zrovna jsem dojedl vynikající houbovou omáčku. U nás rostou. Kam se hrabou ty vyschlé hambáče a kebaby 🙂

10. 10. 2022 15:10
Odpovědět  Helena

No to je fajn a těch 5 miliónů lidí v panelácích má dělat co? Nikomu nepřeji nic zlého, ale možná by jste se měla zajímat třeba o skutečnost, kterak Stanjurovo ministerstvo připravuje zákon o dani z nemovitosti. Příkladem je jim francouzský model, kde se platí až 2% z odhadní ceny nemovitosti. Takže z domku o ceně 4 miliónů (což asi dnes není vysoká cena) se jedná o daň v hodnotě 80 000,- Kč/rok. Z panelového domu v hodnotě 50 miliónů zaplatí družstva nebo sdružení vlastníků asi 1 milión za rok. To by mělo do státního rozpočtu dodatečně nalít 50-60 miliard korun ročně. Takže jásat asi opravdu není nad čím.

Helena
10. 10. 2022 15:30
Odpovědět  pavelpe

Myslím, že složité tvoření daní nebude potřeba, astronomické ceny energií, PHM- k legálnímu vyvlastnění bytů, domů, firem, provozoven i těch haciend, co si podnikatelé za posledních 30 let postavili bude stačit. Jak říkám: teď jim stačí jen čekat a nic nedělat. A exekutoři s kámoši z vládní mafie si před létem přijdou na své. Tohle nikdo nezaplatí. Proto to taky dělali.

janle57
10. 10. 2022 15:56
Odpovědět  pavelpe

Daň z tržní ceny nemovitostí je vládní sebrankou už připravená,
přišli s tím levicoví Piráti s Bartošem v čele,jen se neví,od kdy
to spustí,pokud státu zmizí daňové příjmy od krachujících firem,
což je již na stole a dorazí to odchod Škodovky,máme to tady,většina
lidí přijde o nemovitosti,na které si spořili celý život a na které
splácejí ještě hypotéky,jestli z tohoto nebude u nás už krvavá
revoluce,tak už potom nikdy,Žižka se v hrobě musí 1 000x za den
obracet,když vidí v jaké ovce na porážku se proměnili místní lidé.

Jarda
10. 10. 2022 14:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak jsem si říkal, kde toho starouše zase vytáhnete. Ale jo, kamna mám. I když LNG už je dost, čili zřejmě netřeba.

10. 10. 2022 15:01
Odpovědět  Jarda

No, zda je dostatek LNG nevím. Cena m3 plynu v pátek 4,51,-Kč, cena dnes 5,88,-Kč/m3. Zdroj – kurzy.cz. Cena za MW plynu je 4578,-Kč – vše jsou ceny nákupů – tedy bez distribučních a dalších poplatků. Co to udělá s domácnostmi nevím, co to udělá v průmyslu a zemědělství?
Stávka ve Francii – pracovníci Exxon a Total jsou ve stávce, 60% rafinérských kapacit ve Francii je mimo provoz. Nejvýznamnější hutní závod Krivorožstal je v důsledku raketových útoků na elektrárnu v Krivoj Rogu dlouhodobě mimo provoz. To bude znamenat pohromu pro odstavené francouzské jaderné elektrárny, kterým měl dodat jedinečnou ocel nutnou pro jejich opravu.
Analytici z agentury Blomberg dnes vydali varování, že zákaz dovozu ruské ropy do EU po moři bude znamenat deficit až 2 milióny tun nafty, což nutně povede k obrovskému nárůstu cen a likidaci části nákladní přepravy v Evropě. To znovu zvýší až o 3 procentní body inflaci v EU.
Tohle se vám opravdu zamlouvá? To je to, co vám imponuje? Nemohu říct, že bych obdivoval Rusko, ale radovat se z toho, jak se totálně likvidují Evropu a nás s ní – pokud vás tohle bere, pak teda musíte být obrovský exot.

Pat
10. 10. 2022 15:45
Odpovědět  pavelpe

Zbytečně se snažíš.
Utká-li se ideologie s fyzikou, tak absolutně vždy fyzika zvítězí.
Ovšem ideologa to neotřese, protože ideologie fyziku neuznává.

Pan Tau.
10. 10. 2022 15:13
Odpovědět  Jarda

Já bych řekl, že už sis tady dnes vydělal dost a teď bys mohl už odtáhnou za stejně postiženejma na Seznam a Novinky.

Aleš
10. 10. 2022 14:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Už zbývá jen zatknout SPOLU a BIS.

skeptik
10. 10. 2022 19:44
Odpovědět  Aleš

SPOLU chyceni, SPOLU pověšeni.

Pat
10. 10. 2022 15:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak že prý již první LNG plyn z “našeho” terminálu v Nizozemsku už je u nás v ČEZku.
Budiž, třikrát sláva!

Ale co mi nejde na pochop, to je ta urputná snaha neodhalit skutečnou cenu.

U Ruského plynu, než začal být ideově závadný, bylo vše jasné.
U dlouhodobých smluv se vědělo od začátku do konce přesně kolik a na jak dlouho.
Po geniálním zrušení dlouhodobých smluv se ale i u těch spotových cen vědělo okamžitě přesně za kolik, včetně poplatků za přepravu. Česká lžidovize a ostatní dezinformační portály pohyby v cenách ruského plynu oznamovaly i několikrát denně.

Ale dnes? Za kolik???

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zkapalneny-zemni-plyn-z-nizozemska-se-uz-pouziva-cesku-40411129

Helena
11. 10. 2022 12:44
Odpovědět  Pat

No a to ten plyn jistě vozí Pekarová s Fyjalou v igelitce. Jinak to není možný. Trubky sem od tama nevedou, a nepřetržitý tok cisteren sem a tam taky není. Tak to mě po.erte, jak sem ten plyn proudí? Anebo ten LNG plyn proudí jen v ČT? :)))))

Jo Fa
10. 10. 2022 18:29
Ohodnotit příspěvek :
     

V tejto situácii by sme mali myslieť nielen na seba, ale aj na ostatných. Plánujme riešenia už nielen pre seba, ale ľudí v panelákoch. Zabezpečme drevo na vykurované väčšie miestnosti, kde sa budú môcť ľudia prísť ohriať alebo vyspať do tepla aj z paneláku, zabezpečte si ivermektín a antibiotiká, celé to speje k vzájomnej pomoci a zdieľaniu utrpenia. Tento satanistický princíp vás musí urobiť lepšími ľuďmi a nie horšími, iba tak sa dá poraziť zlo ktoré momentálne útočí. Spolupatričnosť, solidarita a aj drobná pomoc svojmu okoliu z nás stále robí slušných ľudí, ktorí budú a tvoria budúcnosť, ak toho nebudeme schopní- vytvoríme cestu pre zlo a uvrhneme naše deti do otroctva.

Jo Fa
11. 10. 2022 07:45
Odpovědět  Jo Fa

V nadväznosti na popísané opatrenia, by mohli pomôcť majetnejší podnikatelia a umožniť /vyriešiť/ vykurovanie takýchto väčších priestorov, kde by ľudia sa mohli nielen zohriať zadarmo, ale si aj niečo privyrobiť/ alebo za stravu / tzn. jednoduché manuálne práce potrebné pre nejakú výrobu, by mohli vykonávať a tak byť užitoční a byť v teple, prebiehala by zároveň antisatanistická osveta a diskusie k pálčivým témam priamo v týchto ohrievacích zariadeniach. Doma v byte prespíte aj v zime, ale cez deň by ste mali byť v teple !

Jo Fa
11. 10. 2022 07:50
Odpovědět  Jo Fa

Takéto komunity môžu byť v každom meste, veď ide o charitu, takže sa zapoja určite aj nesatanistické ostatné charity a organizácie- treba prepojiť podnikateľskú výrobu a využiť schopnosť ľudí v takýchto zariadeniach !

Jo Fa
11. 10. 2022 08:01
Odpovědět  Jo Fa

Nebojujte na uliciach- prežite ! Učte sa a počúvajte a keď prídu voľby tak im to poriadne osolíte, pretože z národu už vyvstanú rozumnejší a spoľahlivejší ľudia. Ti čo volia, musia byť uvedomelí a rozlišovať klamstvo, zlo, pretvárku a k tomu treba viesť národ- potom budete mať vodcov, ktorých si želáte. Celé to začína pri jednotlivcovi, jeho povznesením a chápaním celého pozadia tohoto satanského cirkusu.

Jirka
10. 10. 2022 21:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Vidláku, fakt ses dozvěděl, že to vedení do Reichu staví ČEZ a nikoli ČEPS ? Já vím , možná jen technický detail, ale energetický odborník, jakým pan Štěpán je by to asi nespletl.