blog

Vidlákovy rady před tuhou zimou

Pamatujete na našeho energetického zmocněnce vlády Václava Bartušku? Který nejlépe věděl, jak se můžeme snadno odstřihnout od ruského plynu? Mnohokrát jsme ho tu rozebírali. Tak tento pán teď dal docela zajímavý rozhovor, který můžete najít zde:

https://www.idnes.cz/…/vaclav-bartuska-mzv-energetika…

Bohužel je to prémiový článek, ale poměrně snadno si najdete jeho přepisy i komentáře leckde na internetu či fejsbůku.

Tak i tento energetický optimista, který byl placen vládou, aby optimistou byl a zůstal, už optimista není. Naopak. Začíná před sebou také vidět konec Evropy a kupodivu najednou mluví rozumně. Zřejmě i jemu přišly nové zálohy a zjistil, že sice má velmi solidní plat, ale také solidní spotřebu proudu v jeho velmi solidním bydlení a zřejmě žádný záložní zdroj tepla. Takže se bude procházet ve svém vymrzlém obýváku a bude na tom stejně, jako každá socka.

Mimochodem… Všímáte si, že nejlépe jsou na tom teď vesničtí vidláci? Studna, zahrádka, kamna, dřevo, uhlí, zavařeniny, prasátko, maso, brambory… prostě všechno to zbytečné, co v moderním světě vůbec, ale vůbec nepotřebujeme. Jo, jo, mohli jsme jet k moři… ale brambory nepočkají.

Vzhledem k tomu, že se nám pohádali lídři a žádný jiný se zatím neobjevil a z těch našich dvou kluků ještě ani jeden nezvítězil, asi bychom se měli zaměřit především sami na sebe, šetřit síly a připravit se na nejhorší. Když jsem stál na Můstku a mluvil ke svým příznivcům, nabádal jsem je, aby počítali s tím, že nás čeká maraton, nikoliv sprint. Žádný rychlý konec vlády nás nečeká a i kdyby jedna zbloudilá střela Kinžál zasáhla naprosto přesně Strakovku při jednání vlády, díky zničeným Nordstrýmům stejně není o čem jednat. Pochybuji, že by Ukrajinci měli pochopení pro tranzit ruského plynu k nám… myslím, že těch 47 miliard vojenské pomoci je už zapomenuto.

Ne, nebojte se, on se nový lídr protestů najde. Zima a bída mu hodně pomohou. Ale než se tak stane, musíme se postarat především o sebe.

Začnu aktuálními zemědělskými radami:

V podstatě už můžete orat. Pokud jste si začátkem září rozryli trávník, tak teď už můžete půdu obrátit na celou hloubku rýče. Ještě nemusíte, ale za chvíli už přijdou první ranní mrazíky, teď už se plevel do jara nevzbudí. Pokud můžete, zaryjte hnůj a zaryjte ho hodně. Kdo hnůj nemáte, počkejte, až ze stromů spadne listí a zaryjte alespoň to listí. A kupte si nějaké hnojivo obsahující draslík a fosfor a před rytím si záhonky poprašte. Dávkování je 200 kg na hektar, tak si to přepočítejte.

Zavařujte. Především červenou řepu. Je levná a je to superpotravina. Stejně tak se teď dají koupit levná jablka, nadělejte kompoty. Kdo to umíte, zavařte si maso. Konzervy v ceně pěkně stouply, ale kilo vepřového ještě stále koupíte za relativně slušnou cenu. Ale už to dlouho nepotrvá. Cukr v minulých týdnech podražil skoro o 100%. Ceny ostatních potravin budou následovat. Už jsem tu psal, že se dojíždí turnus vepřového a pak to poskočí. Kuřata už jdou cenově nahoru a počkejte, až uvidíte jejich zimní ceny.

Kupte si med a kupte si kořalku. Obojí je solidní platidlo, které neztrácí na hodnotě. V naší zemi funguje univerzálně. A kdyby bylo nejhůř, tak si trochu osladíte život a opijete se. Obojí alespoň na chvíli pomůže, obojí se nezkazí.

Kdo si chcete zasadit česnek, tak už můžete, ale nevadí, když ještě počkáte. Ideální doba na sázení česneku je, když je v noci pod nulou a přes den nad nulou. Sadbový česnek je teď právě k mání. Nezapomeňte ho namořit. Buď koupíte přímo mořidlo na česnek a nebo použijete Sulku – na lahvi je návod, jak jí pro moření naředit. Česnekové stroužky necháte v roztoku 24 hodin koupat a pak je hned zasaďte. Česnek nemá rád bohatou půdu. Nemá rád přihnojování, nemá rád zavlažování. Prostě ho zasaďte a likvidujte plevel. Nic víc.

Pokud máte písčitou půdu, můžete pomalu set cibuli. Set, ne sázet! Teď je pomalu čas na cibuli ze semínka. Cibule ale potřebuje lehkou písčitou půdu. Zacházení s ní je podobné jako s česnekem. Jen je o něco choulostivější. Ve vyšších polohách, kde bývají tužší mrazy, tam ji nesejte. Nemusí přežít zimu. Vy prostě použijete na jaře sazečku.

Znáte to: Jezte cibuli, nebude k vám chodit lékař. Jezte česnek, nebude k vám chodit nikdo. Tolik k zemědělství.

Co dál:

Kupte si pořádné zimní boty, kvalitní zateplené papuče, dovybavte se oblečením. Pekarová sice mluví z cesty, ale ty svetry fakt budete potřebovat. Kdo bydlíte v bytech a nejste dlouholetí preppeři, případně nejste na tom finančně moc dobře, vy se alespoň postarejte, abyste si doma mohli uvařit horký čaj, protože to za pár neděl může být jediné teplo, které budete mít. Kupte si táborový vařič a zásobu plynových kartuší. Případně vařič na benzín, ale ten je přece jenom nebezpečnější a musí se s ním umět zacházet. Pokud bydlíte v paneláku, zvažte nějaké lano či pořádnou šňůru, co z vašeho okna bezpečně dosáhne až na zem. Kýbl se líp vytahuje, než se s ním běhá po schodech.

A teď to hlavní… Pokud se neznáte se sousedy, teď je nejvyšší čas, pozvat je na večeři. Nemusíte jim tam ventilovat své obavy, jen se prostě spřátelte. Dokud ještě máte plyn a elektriku. Nemusíte se chlubit, jak jste připraveni a co všechno máte doma, ale zavažte si je. Hostěte lidi z okolí. Především ty, se kterými nemáte žádný vztah. Pokud bydlíte ve společném domě, buď se víceméně všichni spojíte, nebo víceméně všichni špatně dopadnete.

Vy starší, vy pozvěte nějakou mladou rodinu. Zdravé třicetileté paže a nohy vám jednou mohou být zatraceně užitečné. A jim zase může hodně prospět hlídač pro děti, který už toho moc nenaspí a má minimální potřeby.

Vy preppeři, kteří jste připravení a víte, co se dělá, když je zle, vy si také programově budujte vztahy. Nepočítejte s tím, že budete svítit a topit, když kolem vás bude zima a hlad. Buď budete muset o svoje zásoby bojovat a nebo se rozdělit. Podle mě je lepší se rozdělit a mít díky tomu stoupence, kteří k vám budou vzhlížet, než být obklopeni hladovými a zoufalými sousedy, kteří nemají nic, ale vědí, že vy máte. Opět platí – buďto to dáte víceméně všichni, nebo víceméně nikdo. Postarejte se, aby k vám lidé cítili obdiv, ne závist.

Nejhůř na tom bude ten, kdo nikoho nemá. Jste-li misantropové, máte-li špatné vztahy s okolím, tak špatně dopadnete. Je nejvyšší čas dát své letoře rozumovou uzdu, stisknout zuby, zapomenout na staré křivdy, odpustit skutečné i domnělé hříchy a začít se družit. Sudič, kterému v posledních letech vadilo každé psí hovínko na chodníku, křik a dupot dětí na chodbě, který velkoryse nepřehlédl neumyté schody, to bude v dnešní době první hromosvod i první oběť. Pamatujte na to. Dobré vztahy jsou vaše šance.

Takže dezoláti! Ukažte všem, že jste připravení. Ukažte, že se umíme stmelit a budeme držet spolu. Ukažte všem, že jsme ještě neztratili ty správné návyky. Tohle je totiž nová situace. Za vlast nebojují mladí rebelové, ti nám s nadšením v srdci páchají kolektivní sebevraždu. Vlast teď budou zachraňovat taťkové, maminy a starouškové. Tak si dejme záležet.

Autor: Vidlák, zdroj: Litterate.Cz

Na snímku kalač a sekera – nástroje, které tuto a další zimy budeme určitě potřebovat.

sdílet na

34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
18. 10. 2022 21:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Furt čekám, kdy se tu vyplesknou “Vidlákovi rady před tuhou zimou pro paneláková ouška” a furt nic. Ne že by se mě to týkalo, ale jsem solidární. I v panelákách žijí semo tamo normálové.

Albi
18. 10. 2022 22:44

To by mě taky zajímalo, i když v paneláku už léta nebydlím.
Jenže ty rady – jsou jídla, která se stejně musí uvařit, upéct. Víc než půl roku se živit studeným masem – bez chleba, bez brambor, těstovin ….
A nebude-li elektřina, ta nakoupená kuřata uskladníme kde?

Pat
19. 10. 2022 07:35
Odpovědět  Albi

Za války a hladomorů se všechno nedá zachránit.
Musí se něco odepsat.
A to jsou lidé z paneláků.
Jídlo se vaří na kamnech na tuhá paliva.
Chleba si upečeš z minimálně sto druhů užitkových rostlin, obilnin, pícnin, brambor či jader čehokoli co najdeš na zahradě.
A kuřata se uskladňují v kurníku u slepičích mamin.
To prostě v panelácích nelze.
Lidé z paneláků jsou odepsaní.

Pavel z Moravy
19. 10. 2022 09:47
Odpovědět  Pat

Pan Pat to řekl na rovinu, tak jak to cítí. Tak to má být a když hlupáci nechápou, jejich věc.

Albi
19. 10. 2022 10:25
Odpovědět  Pat

Jistě, tomu rozumím.
Já jen reagovala na ty dobré rady.
Připadají mi jako “školení” novinářů jak “ušetřit energie”. Když vaříme, dávejme na hrnec pokličku, pokud pečeme buchty či maso, neotvírejme dvířka trouby apod.
Tohle ví (odkoukala ze života) i začínající kuchařka a to zásobování každý venkovan a často i měšťák – rovněž ze života.
Zatímco Vidlák rozdává rady, jako bychom včera spadli z měsíce a nebýt jeho, jsme úplně v háji.

Taky přidám “vidlákovskou” radu pro ty, kteří se chystají zavařovat maso. Na zavařování masa do sklenic používejte zásadně víčka s červenou gumičkou.
To nejspíš všichni víte, ale Vidlák takovou drobnost zapomněl sdělit. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
19. 10. 2022 11:10
Odpovědět  Albi

Červené jsou všechny ale používat tu tmavě červenou.Teď jsem viděl víčka a na nich bylo napsáno – Vhodné pro všechny typy potravin. Tak nevím co s tím.

Albi
19. 10. 2022 11:15
Odpovědět  Gales

Jsou i bílé – nebo aspoň donedávna byly.

Gales
19. 10. 2022 19:11
Odpovědět  Albi

Bílé jsou už, asi, jenom na těch šroubovacích.Ale i ty šroubovací jsou na maso akorát se též musí rozlišit ty gumičky.

Gales
19. 10. 2022 11:05
Odpovědět  Pat

Hlavně ten ,,panelákovej lid”by se měl snažit o to,aby byla vláda odejita.O jejich bytí se jedná.Vesnice přežije,bo jim to politicky myslí.

Commander Keen
20. 10. 2022 10:11
Odpovědět  Gales

Vesnici to politicky myslí? Nedělal jsem si statistiku.
Mám za to, že výhoda vesničanů je strategická:
+ žijí v přízemí, nepotřebují nosit vodu do x. patra, když na to dojde
+ mají zahradu, většinou si něco pěstují
+ lépe skladují potraviny

19. 10. 2022 11:23
Odpovědět  Pat

Bábrle mi vyprávěla, jak na Volyni za války lovili v noci ve stodole netopejry a ve dne krysy (ne potkany), sysly, ježky, vrabce a vrány, a vůbec všechno co se hejbalo a mělo křídla a dvě nohy, či čtyři nohy bez křídel, by přežili. A také o mouce ze žaludů; že je napřed museli nechat nějak vymáčet či co. Škoda že právě recept tady na to do deníků nenapsala, možná by se šiknul. A to měli mlejn! Jenže nebylo co mlejt.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
19. 10. 2022 16:34

A je obdivuhodné, jaký kus cesty za 3/4 století lidská civilizace udělala.
Co je proti tomu člověk na Měsíci a jeho “velký krok pro lidstvo“. 🙂

Commander Keen
20. 10. 2022 10:03
Odpovědět  Pat

Pokud vím, tak se vybíjí veškerá zvěř v kravínech chvílech a drůbežárnách, protože… by jim museli v zimě topit a to by přišlo při současných cenách energií draho.

19. 10. 2022 11:16
Odpovědět  Albi

Za oknem, bo bude zima. V do parapetu zabetonované, na tři obrovské zámky uzamčené truhlici, bo ti to jinak šlohnou a sežerou.

Commander Keen
20. 10. 2022 09:58
Odpovědět  Albi

Nejlepší je skladovat obilí, špagety, suché potraviny. Teoreticky se dá i maso vysušit, v indii to tak dělají, na slunci, které je tam hodně intenzivní.
No u nás v říjnu již na slunci nikdo nic nevysuší, protože slunce slábne.

Pavel z Moravy
19. 10. 2022 09:44

Díky, fakt jsem rád, že mně bereš za normála i když někdy si říkám, že být blbeček je dnes možná lepší způsob jak mezi blby zapadnout. Ha, ha.

19. 10. 2022 11:32
Odpovědět  Pavel z Moravy

O zapadnutí nejde, to je až vedlejší efekt. Podstatné je, že bl-bec je šťastný, bo není obtěžkán břemenem myšlení.

me2d44
20. 10. 2022 11:35

To je přesně i moje rčení. Jenom přitom rozlišuji “zapadnutí” a “západnutí” – to druhé (podřízení se západu) je větší průšvih. Když zapadeš, je šance se vyhrabat, když západneš, ani peklo tě nezachrání – je to jen o myšlení a smýšlení…

me2d44
20. 10. 2022 11:39
Odpovědět  me2d44

Dodatek: Čeština je bohatý jazyk, takže i změnou písmenka dokáže změnit obsah, nebo smysl řečeného. A já si s písmenky hraji rád – nepřipraveného na tom vždycky nachytám…

jirik
18. 10. 2022 21:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Evropská komise chce umožnit sledování lidí v reálném čase
Evropská komise (EK) chce za určitých okolností povolit sledování biometrické identifikace v reálném čase.
V současné době by EK chtěla ze zákazu biometrického sledování v reálném čase vyjmout případy únosů, kdy je třeba identifikovat oběti, nebo činnosti, které mají zabránit teroristickým útokům.

Pokud jde o oblast působnosti zákona, byla předložena výjimka, která by se vztahovala na země mimo blok a mezinárodní organizace, kde se umělá inteligence používá pro „mezinárodní politickou spolupráci“.
https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/evropska-komise-chce-umoznit-sledovani-lidi-v-realnem-case/

Commander Keen
20. 10. 2022 10:15
Odpovědět  jirik

To je hnus!

Frankie
18. 10. 2022 22:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Zakoupil jsem si 40q koksu a jsem rád, že jsem si ponechal svůj dobrý Viadrus na pevná paliva a kašlal jsem na dotace s podmínkou kotel na pevná paliva zrušit. Jsem zvědav čím budou topit malomašťáci v penelácích, kteří na venkov vždy pohlíželi s opovržením. A zvláště ti mudrlanti z Práglu. Místní zemědělec prodává výtečné brambory na uskladnění, takže zatím jsme tady optimisté. A s uhlíkovou stopu a “grindýlem” můžou jít do směle pr.dele. Lidé budou topit vším, co hoří o tom žádná. A ať zkusí nějaká soudružská komise přijít na kontrolu.

Albi
19. 10. 2022 10:36
Odpovědět  Frankie

Hlavně aby si pamatovali, že celá ekologie je hračka, podvod a nástroj mocných k prosazování svých zvrhlých nápadů.
Stačí jeden Putin a USácký příkaz a celá ekologie i s civilizací jde do háje, najednou je planeta na posledním místě. I s žabičkami a jejich přechodem přes silnici, nebo záchranou vlků či netopýrů. Ještě že je nenapadlo vystřílet třeba v Tatrách medvědy, pokud tam ještě jsou.

František
19. 10. 2022 17:43
Odpovědět  Albi

Žabí stehýnka, to není špatné maso.

Nospike
20. 10. 2022 10:39
Odpovědět  František

mě to neláká

František
19. 10. 2022 17:42
Odpovědět  Frankie

Já mám 25 tun dubového do kachlového krbu v obýváku se vzduchotechnikou a 15 metráků briket do kachlových kamen v ložnici a na vložkování komínů jsem taky hodil bobek.

Rapa
18. 10. 2022 23:39
Ohodnotit příspěvek :
     

CHodím,dívám se,zatím se moc trávníků na zahradách neporylo,přitom je velké množství varovných signálů,že je nejvyšší čas.Nu což,ovce se pasou ,vozí zadky a pokud nečučí na TV tak čučí do mobilu. Přitom poničené plynovody ničí rychle dál slaná voda,šejkové z arábie chtějí raději taky do BRICS a pár cysteren ropy z jižní moravy nás nezachrání.Na spadnutí je ofenzíva ruských vojsk společně s běloruskou armádou ze severu s ůtokem na Kyjev a Lvov v několika směrech tak,aby zbytky ukronacistů nemohli prchat do polska,slovenska,rumunska,byli chyceni a spravedlivě souzeni.Takže pokud tak,ropovod Družba sice poteče,ale hrdinná vláda fialovců bude dál odmítat a odmítat podle not svých pánů,dluhy až tak,že bilion sem,bilion tam,aby nám možná i něco dali z burzy spolku mafiánů. Za kolik potom bude chleba, za stovku,dvěstě,třista a na příděly,fialoví politruci vše zajistí.O něco šťastnější budou zahradkáři,kteří včas poryli navíc i další záhony a nabrousili sekery,aby mohli naštípat dříví z lesa a zbývá jen ještě vypálit trochu slivovice a mohli si zazpívat adios EU,dobře bylo,dnes už máme jen EUůů juchajdá jen to howno.

Pavel z Moravy
19. 10. 2022 09:58
Odpovědět  Rapa

Přátelé, může přijít bankrot státu a nikoho nezachrání nic. Protože vše má souvislost a je navázáno na sebe. Pamatuji si, že Vidlák byl pln optimismu když velebil své vůdce, proč najednou takový obrat? Zachránit se můžeme pouze když nás nebudou ovládat škůdci zemští, protože jak krachne zbytek toho našeho průmyslu, je po nás. Věřte tomu, že oni již balí kufry, tito škůdci tady nezůstanou. Jiná zpráva ale je, že přeformátovaní stejně nic nepochopí, takže se nedá dodat nic pozitivního.

František
19. 10. 2022 17:45
Odpovědět  Rapa

Žádní ukronacisti v té jejich prdeli už nejsou, všichni už parkují poršáky a bavoráky u nás.

Gales
19. 10. 2022 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Na snímku kalač a sekera – nástroje, které tuto a další zimy budeme určitě potřebovat…… Pro vzbuzení naděje bych připojil i srp a kladivo.

oldoo
19. 10. 2022 11:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslím,že pro paneláky se hodí doplnit.Když vyndáte sklo z jednoho okna a nahradíte ho plechem,není problém instalovat nějaká kamna.Venkovní kouřovod hlavně zaizolujte třeba skelnou vatou a alobalem,aby nenavlhla.Pokud to neuděláte,čím větší zima,tím to bude HŮŘ hořet.Na výhrady nedejte,až vám a dětem bude zima,s nějakým majitelem se nebudete bavit,nebo ho schodíte za schodů.Pokud někdo namítne jak dostat palivo ke kamnům,je idiot,který nepřežije.

Burák
19. 10. 2022 11:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Dovolil bych si některým oponovat, však diskuze je právě o střetu názorů:o)
Již 10let vlastním maličký dvoukolový malotraktor, který jsem zakoupil za pár korun ve zmíněné době. Pro zvědavce uvádím, že se jedná o slovenský výrobek z 93 roku a kompletní sada, kde je kultivátor, různé pluhy a vyorávač brambor, mě přišla na pouhých 7tis.
Určitě všichni znáte konkurenta, který je více rozšířený pod názvem Tera.Vari. No a nyní má polemika. Pokud dnes chcete koupit podobnou sadu, aby jste si založili políčko, musíte ale velmi hodně přitlačit, protože tyto sady, pokud jsou v dobrém stavu, vyskočili nad 50tis.
Co je ale horší, nejsou prakticky nabízeny! Tudíž dle mého selského rozumu velmi mnoho lidí vnímá současnou nebezpečnou dobu, jinak by se tyto stroje i mnoho jiných verzí, povalovali na každém webu a jejich cena by spadla na pár tisíc, protože by je logicky nikdo nepotřeboval. Takže si myslím, že mnoho lidí se již připravuje. Hezký den všem.

Pavel z Moravy
19. 10. 2022 14:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Vlast nemohou zachránit ani staří taťkové, maminy a starouškové, když omladina nechce. Vím li o někom, kdo je dobrý léčitel a já mám nějaký problém, musím já chtít jít za ním. Když nebudu mít zájem a on mi sám od sebe bude chtít pomoci, tak se přinejlepším setká s nezájmem. A stejné to je u zdejší mladé a střední generace, oni musí chtít změnu. Možná jsou tak dobře situovaní, většina těch IT má určitě na účtech miliony, tak jim to nevadí. A u těch chudých, nu ti mají rodiče a prarodiče a ti se přece uskromní jako vždy. Aby měl vnouček na nějaký nový supermoderní mobil, tak budou třeba jíst 14 dní brambory a zapíjet vodou. Jestli Vidlák myslel, že ty mlaďochy budou ti staroši zachraňovat takto, tak to má asi pravdu. Z několika příkladů z okolí vím, že tito mlaďoší co dostali od rodičů vše, nemají pro tátu potom ani pár drobných aby jeho popel strčili do urny a dali někde pod topol. Nechají ho rozprášit a hotovo. A to jim chudák starý fotřík odkázal barák za pár melounů a účet s dalšími čmrdlíky. Těch případů znám fakt dost. Ale jak říkám, takhle je starouškové zachrání. Nu, třeba jak s oblibou ti staří říkají, oni už nic nepotřebují, zato jejich rozverné dětičky mají pořád žízeň po penězích. Je to ale samozřejmě každého věc, ale proto jsme tak dopadli.

Nospike
20. 10. 2022 10:37
Odpovědět  Pavel z Moravy

Někteří mladí lidé jsou fakt neskutečná hovada a pro peníze cokoliv a vydírají vlastní rodič.e
Je to zvláštní doba.

Ale co se týče příprav na hladomor, tak musím říci, že ani staří lidé si nepřipouští, že by nějaký hladomor mohl být. Myslí si, že bude všechno takové, jaké bylo desítky let. Takže stařecká moudrost nikde.
Možná je to tím, že generace, co zažila válku, už z větší části nežije. Dnešní staří lidé se narodili za komunismu a to bylo již všeho dost.