bloghistorieKrize UKRAJINA

Velká lež za moderní Ukrajinou: Proč Kyjev odmítá řádně vyšetřit záhadný ‚masakr na Majdanu‘ z roku 2014?

Velká lež za moderní Ukrajinou: Proč Kyjev odmítá řádně vyšetřit záhadný ‚masakr na Majdanu‘ z roku 2014?

Aktivní fáze bojů na Ukrajině trvá již více než 500 dní. Během této doby zemřely desítky, možná stovky tisíc lidí.

Mezitím západní vlády utratily miliardy na podporu války a v Rusku se začalo aktivně diskutovat o možnosti použití jaderných zbraní.

Ivan Katchanovski, kanadský badatel ukrajinského původu, se domnívá, že první domino v této posloupnosti se převrhlo téměř před deseti lety, kdy v ukrajinském hlavním městě vypukly masové protesty, které se staly známými jako “Euromajdan”. 

Během jednoho dne bylo v Kyjevě zabito více než 100 lidí, včetně protestujících i policistů. Ukrajinské vedení, západní politici a média z toho obviňovali speciální policejní jednotku Berkut, ale řada faktů naznačuje, že protestující mohli zastřelit kolegové z opozice.

Ve svém článku “Odhalení v procesu a vyšetřování masakru na Majdanu: Katchanovski ukazuje, jak neschopnost řádně vyšetřit deset let staré zločiny pomohla přivést mezinárodní vztahy do současného stavu. 

Masakr na Majdanu: Maidan: výsledky vyšetřování
Příslušné události začaly 21. listopadu 2013, kdy ukrajinská vláda pozastavila přípravy na uzavření asociační dohody s Evropskou unií. Kolem 22. hodiny téhož dne vypukly na hlavním kyjevském náměstí první protesty, které podpořili hlavní představitelé tehdejší opozice. 

Zpočátku se na shromáždění nesešlo tolik lidí. První den se v parku sešlo 1 000 až 1 500 aktivistů. Po několika dnech však radikálové – vycítivše příležitost – postavili na Majdanu stanové městečko. Nakonec se zmocnili několika administrativních budov, vytvořili ozbrojené “síly sebeobrany” a dostali se do přímého konfliktu s pořádkovými silami. 

Události vyvrcholily mezi 18. a 20. únorem 2014, kdy neznámí odstřelovači zahájili nad Majdanem palbu. V důsledku toho bylo zabito více než sto lidí, včetně protestujících i příslušníků speciálních policejních sil Berkut, které jsou součástí ukrajinského ministerstva vnitra. Podle generální prokuratury bylo během Euromajdanu zraněno 2 442 osob. Někdo musel být za masakr zodpovědný a ti, kteří se dostali k moci v důsledku převratu, rychle našli údajné “pachatele”.

Bylo zahájeno trestní řízení proti exprezidentovi Viktoru Janukovyčovi, který uprchl ze země. Byl obviněn z masové vraždy civilistů. Ze zločinů na Majdanu – včetně použití zbraní proti civilistům – byly obviněny také speciální policejní jednotky Berkut. 


Lidé pokládají květiny a vzdávají úctu u památníku protivládních demonstrantů zabitých při střetech s policií na náměstí Nezávislosti 23. února 2014 v Kyjevě na Ukrajině. ©  Brendan Hoffman / Getty Images

Obětní beránci
V únoru 2015 prokuratura tvrdila, že se na střelbě do demonstrantů podílelo 25 příslušníků Berkutu a další neidentifikované osoby. O dva roky později šéf oddělení speciálních vyšetřování generální prokuratury Sergej Gorbatjuk rovněž tvrdil, že příslušníci Berkutu za použití síly proti demonstrantům nezákonně obdrželi prémie ve výši 3 000 až 5 000 hřiven (v té době 337 až 562 dolarů).

V celé zemi začalo stíhání bývalých policistů, což přimělo mnoho příslušníků Berkutu k odchodu do Ruska. Narativ naznačující, že vraždy na Majdanu v únoru 2014 spáchal Berkut, nebyl nikdy zpochybněn ukrajinskými představiteli ani jejich západními sponzory. 

Vyšetřování však pokračuje dodnes. V únoru loňského roku generální prokurátorka Irina Venediktová uvedla, že ukrajinské soudy vynesly rozsudky nad 50 lidmi za zločiny související s událostmi na Majdanu. Dále uvedla, že bylo obviněno 518 osob, podáno 248 obžalob a 372 osob bylo shledáno vinnými. 

Mnoho otázek však zůstává nezodpovězeno. Nevyřešeny zůstávají vraždy prvních “aktivistů” Majdanu. Otevřený zůstává i zmíněný “případ odstřelovačů” – ti, kteří stříleli na demonstranty a strážce zákona, nebyli obviněni. Nevyšetřují se ani trestné činy proti policistům, ačkoli podle generální prokuratury jich bylo během událostí na Euromajdanu zraněno 721.

“Dominantní narativ na Ukrajině a na Západě připisuje masakr demonstrantů na Majdanu Janukovyčově vládě a většinou ignoruje zabíjení policistů. Až na výjimky západní a ukrajinská média také neinformovala o soudním procesu a vyšetřovacích odhaleních týkajících se masakru na Majdanu a odstřelovačů v budovách kontrolovaných Majdanem,” říká Ivan Kačanovski. 

Co se skutečně stalo?
Verzi událostí, která tvrdí, že policejní síly Berkut vždy postrádaly podpůrné důkazy. Právník Alexandr Gorošinskij v roce 2019 pro RIA Novosti uvedl, že ráno 20. února 2014 bylo zraněno 39 policistů a vojáků a čtyři byli zabiti. Do večera téhož dne bylo zraněno 63 osob. 

V dubnu 2014 provedla německá státní televizní stanice ARD/Das Erste TV novinářské šetření a dospěla k závěru, že vyprávění schválené ukrajinskou prokuraturou je nekonzistentní. Novinář Stephan Stuchlik předložil důkazy, že protestující byli střeleni do zad svými vlastními spolupracovníky.

“Několik důležitých otázek zůstává otevřených. Jednou z nich je, zda opozičníci byli 20. února skutečně střeleni do zad. To je důležité, protože hned za nimi stál hotel Ukrajina, který ovládala opozice. To znamená, že na ně mohli střílet jejich vlastní lidé. O této záležitosti jsme hovořili s očitými svědky, odborníky na střelbu a balistiky. Ti tvrdí, že ano, určitě (ti lidé) byli střeleni do zad,” uvedl novinář.

Možnost, že masakr mohl začít, když protestující stříleli na policii, se objevila i ve vyšetřování BBC. Muž jménem Sergej britské státní televizi řekl, že spolu s dalším mužem střílel na policii z budovy, která byla v té době pod kontrolou protestujících. Podle něj výstřely, které vypálil na policisty Berkutu, donutily policii ustoupit.

ITU Research také poznamenal, že “z forenzních důkazů je jasné, že lidé byli střeleni do zad” a “někdo střílel ze střech”. 

Tyto zprávy potvrdil i bojovník Ivan Bubenčík. V roce 2016 v projevu v dokumentárním filmu “Branci” (“Zajatci”) režiséra Vladimira Tichého přiznal, že střílel na policisty ministerstva vnitra ze samopalu. “Říkají, že jsem je zabil zezadu do hlavy, a je to pravda. Stáli ke mně otočeni zády. Neměl jsem šanci počkat, až se otočí. Střílel jsem z okna nejdále od Majdanu, za sloupy ve třetím patře. Odtud jsem jasně viděl policisty se štíty, rozmístěné u Stély,” řekl Bubenčík.

Protivládní demonstranti nesou zraněné během pokračujících střetů s policií na náměstí Nezávislosti, a to navzdory příměří dohodnutému mezi ukrajinským prezidentem a opozičními vůdci 20. února 2014 v Kyjevě na Ukrajině. ©  Jeff J Mitchell / Getty Images

1 000 hodin videozáznamů, desítky svědků
To jsou jen některé z veřejně dostupných výpovědí očitých svědků v případě vražd na Majdanu. Katchanovski vycházel z přibližně 1 000 hodin oficiálních videozáznamů z procesu s masakrem na Majdanu, z procesu s Janukovyčem pro velezradu a z vyšetřování těchto událostí ve více než 2 500 soudních rozhodnutích dostupných v oficiální online databázi.

Katchanovski upozorňuje, že u soudu byly předloženy záběry, na nichž policejní jednotky Berkut střílejí do demonstrantů. Čas a směr střelby na videu se však neshodoval s dobou střelby na Majdanu. Podle něj videa a další důkazy předložené během soudního procesu potvrdily, že tři protestující byli zabiti (na ulici Institutskaja) ještě před příjezdem policie, která zahájila palbu. 


Právníci Berkutu zároveň poukázali na to, že čas a směr výstřelu protestujícího z lovecké pušky (jak je vidět na videu a fotografii) se shoduje s časem a směrem výstřelu, který usmrtil důstojníka speciálních sil, jak zjistili státní soudní znalci. 

Katchanovski tvrdí, že střelec z Majdanu byl identifikován, ale nebyl obviněn.

U soudu byly rovněž promítnuty nezveřejněné videozáznamy pořízené belgickou televizí VRT. Na záběrech je vidět, jak jeden z protestujících varuje ostatní, aby nepostupovali vpřed, protože odstřelovači rozmístění uvnitř hotelu Ukrajina stříleli na protestující, a že viděl záblesky z vypálených výstřelů. Na videozáznamu VRT je také vidět, jak kulka zasáhla strom směrem ke skupině protestujících. Ti se otáčejí, ukazují na hotel a křičí na odstřelovače, aby nestříleli.

Asi 51 ze 72 zraněných protestujících z Majdanu, které policie Berkut obvinila z útoku 20. února a jejichž výpovědi byly zveřejněny, během vyšetřování a u soudu tvrdilo, že byli zastřeleni odstřelovači z budov nebo území kontrolovaných aktivisty Majdanu. Vypověděli, že odstřelovače osobně viděli nebo o nich slyšeli od jiných protestujících. Celkem 31 zraněných demonstrantů uvedlo, že byli napadeni z hotelu Ukrajina, banky Arkada, Říjnového paláce, budov na Musejní třídě a Goroděcké ulici, což byly budovy a území, které tehdy kontrolovaly opoziční síly.

Gruzínští odstřelovači
Podle jednoho z vyprávění nestříleli na demonstranty ukrajinští občané, ale zahraniční žoldáci, mimo jiné z Gruzie. Poprvé to prohlásil bývalý velitel elitní gruzínské armádní jednotky “Avaza” generál Tristan Citělašvili, který tvrdil, že ví, že se událostí na Majdanu účastnili Gruzínci.

Protivládní demonstranti procházejí mezi troskami a plameny poblíž obvodu náměstí Nezávislosti, známého jako Majdan, 19. února 2014 v Kyjevě na Ukrajině. ©  Brendan Hoffman / Getty Images

V únoru 2018 se několik gruzínských občanů v rozhovoru pro RIA Novosti přiznalo, že stříleli na demonstranty. Koba Nergadze, bývalý voják gruzínské armády, uvedl, že odstřelovači přijeli do Kyjeva s pomocí Mamuky Mamulašviliho, bývalého poradce bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Nergadze a jeho skupina dostali 10 000 dolarů a po návratu z Kyjeva jim bylo slíbeno dalších 50 000 dolarů. Na Ukrajinu vstoupili s falešnými pasy. V Kyjevě skupina sídlila v Ušinského ulici a každý den se účastnila akcí na Majdanu.


V rámci svého vyšetřování Katchanovski poznamenal, že v rozhovorech pro americká, italská, izraelská, makedonská a ruská média gruzínští odstřelovači tvrdili, že spolu se skupinami odstřelovačů z pobaltských států a ukrajinskými odstřelovači spojenými s krajně pravicovými hnutími dostali rozkaz střílet na demonstranty i policii, aby zabránili Janukovyčovi a vůdcům Euromajdanu podepsat mírovou dohodu. 

Nikdo nebyl obviněn 
Navzdory četným skutečnostem, zkoumání důkazů, videozáznamů a výpovědím očitých svědků je Katchanovski šokován tím, že za vraždu a zranění policistů nebyl nikdo odsouzen ani zatčen.

Je to podle něj proto, že v čele generální prokuratury stáli buď politici z krajně pravicových stran Svoboda a Lidová fronta, kteří se na událostech z let 2013-2014 přímo podíleli, nebo blízcí spolupracovníci pozdějších prezidentů Petra Porošenka a Vladimira Zelenského.

“Skutečnost, že do čela Generální prokuratury byli vybráni vedoucí členové stran Svoboda a Lidová fronta, přestože tyto strany byly obviněny jinými aktivisty Majdanu a přiznáním gruzínských členů odstřelovačských skupin Majdanu z přímé účasti na masakru, naznačuje zastírání a kamufláž,” říká Katchanovski. 

Poukázal také na to, že soudní proces odhalil případy manipulace s důkazy. Kulky z údajně mrtvých a zraněných demonstrantů se objevovaly a mizely bez jakékoli dokumentace, stejně jako měnily velikost, tvar a obal. Například v pitevní zprávě Maxima Shymka byl uveden jeden žlutý a tři šedé fragmenty kulky, ale při forenzní balistické expertize byl šedý fragment nahrazen nově nalezeným žlutým fragmentem kulky mnohem větší velikosti. Poté byl tento nový fragment střely přiřazen k pušce Berkut Kalašnikov, čímž byla zvrácena řada předchozích forenzních zkoumání, aniž by bylo poskytnuto jakékoli vysvětlení.


Muž reaguje vedle květin zanechaných protivládním demonstrantům zabitým při střetech s policií 22. února 2014 v Kyjevě na Ukrajině. ©  Jeff J Mitchell / Getty Images
Co bude dál?
Podle Katchanovského jsou tyto závěry důležité pro pochopení Euromajdanu, příčin konfliktu na Ukrajině i konfliktů mezi Ruskem a Ukrajinou a mezi Ruskem a Západem. Tvrdí, že masakr pod falešnou vlajkou vedl de facto k Západem podporovanému násilnému svržení ukrajinské vlády, což mělo za následek připojení Krymu k Rusku, ozbrojený konflikt na Ukrajině a ruskou ofenzívu v únoru 2022.

“Procesy a odhalení z vyšetřování ukazují, že nikoliv lidové protesty ‘Euromajdanu’, ale tato zinscenovaná masová vražda a pokusy o atentát na Janukovyče byly rozhodující pro jeho svržení. Ukazují, že na rozdíl od převládajících narativů na Ukrajině a na Západě byla politická transformace během Euromajdanu nedemokratická. Toto masové zabíjení demonstrantů a policistů bylo také jedním z nejvýznamnějších politických zločinů a porušování lidských práv v historii nezávislé Ukrajiny,” píše Katchanovski. 

Ukrajinská strategie “bleskové války” selhala, kde tedy zůstává její tolik opěvovaná protiofenzíva?
Zelenskyj se domnívá, že selhání ukrajinských orgánů činných v trestním řízení a justičního systému při zajišťování řádného řešení událostí na Euromajdanu podkopalo právní stát a vyhlídky na usmíření v ukrajinské společnosti, která se ocitla rozdělená, pokud jde o podporu protestů na Majdanu, jakož i dalších politických otázek během Euromajdanu a po něm.

Mezitím je nepravděpodobné, že by soudní verdikt o masakru na Majdanu přinesl spravedlnost kvůli politizaci případu a nedostatečné nezávislosti ukrajinského soudního systému, zejména v době probíhajících nepřátelských akcí mezi Ruskem a Ukrajinou.

Různé narativy o masakru na Majdanu komplikují jakékoli mírové řešení situace na Krymu a v Donbasu, stejně jako konfliktu mezi Západem a Ruskem, a otravují vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou.

“Postavení skutečných pachatelů masakru na Majdanu na Ukrajině před soud je obtížným, ale nezbytným krokem k vyřešení těchto nebezpečných konfliktů,” uzavírá autor. 

Stejně jako mnozí další si Katchanovski plně uvědomuje, že faktická podpora Západu násilnému svržení demokraticky zvolené vlády na Ukrajině – dosažená pomocí masakru na Majdanu – vedla ke konfliktům na Krymu a Donbasu, ke konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a mezi Ruskem a Západem. V důsledku “euromajdanu” se Ukrajina stala klientským státem Spojených států, píše Katchanovski. Poznamenává také, že to nakonec vedlo k nepřátelství mezi Ukrajinou a Ruskem a k zástupné válce mezi Západem a Ruskem na Ukrajině. 

Masakr na Majdanu a neschopnost Ukrajiny zajistit spravedlivé vyšetřování měly globální důsledky. Je dokonce možné, že nakonec vyústí v přímou válku mezi NATO a Ruskem, která se může změnit v jadernou.

Christina Sizova, moskevská reportérka zaměřená na politiku, sociologii a mezinárodní vztahy.

sdíletj na

38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
18. 7. 2023 11:18

Spravedlivé vyšetřování nemohlo být, protože – by Majdan byl označen za nelegální akci! V režii zahraničních tajných služeb, tzv. “Pěti očí”. Kořeny leží mnohem hlouběji, od té doby, co se kdo snažil odtrhnout Ukreajkinu, teda toto území, od ruského vlivu. Ale to novodobé začíná snahou vytvořit dnešní Ukrajinu, která navíc tehdy byla silným státem po všech stránkách. Měla jen jednu, ale rozhodující slabinu – politiky. Majdan byl vyvrcholením, kdy se ukázalo, že za normálních okolností to nepůjde tak rychle, jak si “neviditelní kurátoři” přáli.
Vždyť v Rusku se objevila Putinova “klika”, která se rozhodla vrátit Rusku jeho sílu a pokud možno jej rozvíjet. Právě proti Putinovu směru politiky směřoval Majdan. A Západ Rusku nemůže nikdy odpustit, že jej několikrát “usměrnilo” na správnou cestu, že porazilo obrovskou armádu III. říše, že zvedlo hlavu poté, coi se zdálo, že je definitivně na kolenou, ba plazí se po zemi a to nahé, plné ran a boláků. A hlavně mu nemůže prominout, že má obrovské zdroje, a to je mnoho dosud neznámých!!, že má vlastní civilizaci.
My jsme podlehli německofašistické EU.

Jura S
18. 7. 2023 17:22
Odpovědět  Peter 008

Nejvíc tomu “mejdanu” “podkuřovali” ti anlosasové, co dělaj ty divný průvody s “královnama a králi” původem né vůbec Windsorů, ale NĚMCŮ – větev rodinné degenerace Sasko-Anhaltsko- Koburbové…. s vazbami na nacisty… (odstoupený král nácek za II. sv)

Pijack
18. 7. 2023 11:35

Tak se nám tu zavedl další móres infantilních Rusofobů – jejichž imbecilita roste do fenomenálních rozměrů… ani smát se už nad tou debilitou nejde, nemám síly 🙂 Ve státních médiích se totiž pravidelně začal opakovat výraz, a teď se držte židle – “Ukrajina je pocitově již součástí NATO” 🙂 🙂 🙂 POCITOVĚ 🙂 🙂 🙂 Jak se to dá definovat? Jako počasí? Co znamená to pocitově? To jako že kvíkalka Tachecí na Radiožumpě má pocit? Ježíííííííííííš, to je masakr 🙂 Tak sluníčkáři utrpěli úpal a mají pocit. Děs běs. Už jsem si myslel, že větší humor od doby zešílení ze syndromu z Ruska se nedočkám. A je to tady – POCITOVĚ 🙂 ale můůůůůůůůůůůůůůhehehehehehehehe

miro
18. 7. 2023 12:07
Odpovědět  Pijack

Debilové vymějšli samé bludy,pozitivní diskriminace,politická korektnost,úhel pohledu, ……..

Helena
18. 7. 2023 12:22
Odpovědět  Pijack

Ale kdepak! Tyto věty jsou velmi sofistikované a skrývají svůj význam.
Průměrná vovce vnímá jen holé věty. Tudíž průměrná vovce slyší: Ukrajina je již součástí NATO. Proto méédia jedou dle rozkazu USA a Británie tyhle podivné slovní obraty. Pak už vovci nebude divné, že uslyší: NATO válčí s Ruskem na ukradině. Jsme v NATO, jsme ve válce účastníky od první minuty/vzpomínáte?/. Tak si sbalte raneček, pojedete na ukradinu do zákopů. Už chápete?

Pijack
18. 7. 2023 12:29
Odpovědět  Helena

Já to tak chápu, ale nechápu to zpitomělé stádo ovcí, kterým to slovo “pocitově” nespustí v mozečku blikající žárovku “pozor”. Jde jednoznačně o salámovou metodu – natlouct lidem do hlavy že bude brzo povinná homosexualita… dnes už nasouvají lidem, že ti stejní lidé chtějí platit kartou, nikoliv papírovými penězi… že solární panely ochlazují atmosféru… a samé kraviny a výmysly. Něco je v kolektivní inteligenci obyvatelstva špatně.

jiří
18. 7. 2023 12:37
Odpovědět  Pijack

comment image

ModrýKlokan
18. 7. 2023 12:43
Odpovědět  Helena

@ Helena, Pijack

Pro mě je vrchnost kolektivního západu pocitově banda kriminálníků, vrahů a mafiánů. A naše protektorátní vláda je pro mě pocitově výprava chovanců z ústavu na procházce.

Pijack
18. 7. 2023 12:55
Odpovědět  ModrýKlokan

BING HO !! Tady slovo “pocitově” v kontextu politické galerky sedí jak ulitý. 100%

Autor
18. 7. 2023 12:52
Odpovědět  Pijack

Ještě že nesleduji česká média, jen titulky, abych byl v obraze. Asi bych se byl uřehtal k smrti.
Teď jsem zahlédl titulek, že Ukrajinci na Krymu dávají Rusům na frak a těm znemožňují odpovědět … hádejte kdo? Turisté! Samo, že mi ani nenapadlo si to přečíst. Všeho – i smíchu – moc škodí. Stali bychom se nesmrtelnými …

delnas
18. 7. 2023 13:38
Odpovědět  Peter 008

Ano, Velke Divadlo pokracuje….

Pavel K
18. 7. 2023 15:20
Odpovědět  Peter 008

Seznam, jak jinak a vřele doporučuji diskuze k těmto článkům. To je nálož. 🤣

Gales
18. 7. 2023 15:12
Odpovědět  Pijack

Nevím kde jsou pocitově ale v reálu jsou v pr.deli.

Pavel K
18. 7. 2023 15:24
Odpovědět  Gales

….ale z hlediska teorie by tohle měli i cítit, nebo se pletu? 🙄🤦‍♂️🤣🤣🙋‍♂️

Markýza
18. 7. 2023 18:51
Odpovědět  Pavel K

Já bych řekla přebytky adrenalinu a serotoninu najednou. 😎
Ovšem tohle je bobmička…………………… 😀 😀 Co teď, Ameriko?

https://www.youtube.com/watch?v=grfEaQzT1M4

Gales
18. 7. 2023 19:47
Odpovědět  Markýza

Bejt to do Barmy tak bych řekl že to Fiala vyslal jasnej signál harému.Ale do Mali,tak to vypadá na administrativu Bájdna,páč tam nikdo nesmí bejt chytřejší než je šéf.

Markýza
18. 7. 2023 20:33
Odpovědět  Gales

No někdo prý jen vynechal písmenko v názvu domény 😀 Řekla bych, že v Moskvě už to študujou.
A ještě jeden bonbonek od Kisrche – zvláště si povšimněte myšlenkového postupu na téma “jak zjistit, proč Rusové vyhrávají” Normálně se tu řehním jako blázen.
https://www.youtube.com/watch?v=WXPzfC5oAEY

EvaK
18. 7. 2023 21:38
Odpovědět  Gales

Co jsem četla, tak měli tu doménu a Nizozemce (proč?), kteří po 10 let kontrolovali poštu a když jim končila smlouva, přestali kontrolovat co kam píšou a odesílají. No a teď je z toho tahle šaráda.Holanďané jsou už doma.
Hm, ti Holanďani jsou také součástí Anglosasů, když měli tak důležitý úkol.

Pavel K
19. 7. 2023 07:58
Odpovědět  Markýza

🙄 🙄 🙄 🤣 🤣 🤣 🤣 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 🙋‍♂️

unor 2022
18. 7. 2023 12:14

Okamzite po oddeleni od SSSR se Ukrajina cim dale tim vice stava, co se tyka lidi ve vedeni jeji spolecnosti, lidskym prasecim chlevem. A to bychom v mnohych pripadech ta prasata urazeli.
To nam to trvalo od jisteho data trochu dele. Lec dockali jsme se v podobe mene strmejsi exponencialni krivky hribu, reporyjcu, piratu, premieru a dalsich. A ti tedy stoji zase za to.
Oh .. Boze, treba ODS nikdy nebyla buhvico, ale cim je dnes je des.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
18. 7. 2023 12:20

“Postavení skutečných pachatelů masakru na Majdanu na Ukrajině před soud je obtížným, ale nezbytným krokem k vyřešení těchto nebezpečných konfliktů…”

Však se dočkáme. Jen co bude západní hranice Ruska “kopírovat” západní hranici bývalého SSSR, dojde i na ně.

Pijack
18. 7. 2023 12:57

Ostatně, přece viníky tohoto masakru zná celý svět. Jsou to nacistické hordy Zelenského vlády – vlády nacistů. K čemu pak takové vyšetřovací šaškárna? Kdo má IQ přes 90, nemusí čekat na výroky soudů.

Me Two
18. 7. 2023 16:59
Odpovědět  Pijack

.. neměli bychom zapomínat na soudružku Nudelmannovou a jejích 50nebokolikM$ – a spolu s ní všechny ty další reprezentanty “svobody a demokracie”, co se tam tenkrát producírovali …

Evžen
19. 7. 2023 05:29
Odpovědět  Pijack

S velíkou podporou západu bez které by nebyl maidan…!!!!

Pijack
18. 7. 2023 13:03

Ještě dovětek – rád bych znal členy “kabinetu” v naší zemi, který vládne naší dosazené vládě narcise a vystrašeného králíčka Fialy. Ta jména prosím. Je zjevné i slaboduchým jedincům, že současní ministři naprosto servilně plní rozkazy někoho na pozadí. Sami by přece na takové kraviny a zločiny nepřišli. To je o nápovědě, o notách, o zadání, o tom, že budou plnit to, co slíbili před volbami, aby je Rychetský mohl podlým způsobem k moci nainstalovat. Tuším, že v ČR vládne nějaký rodinný klan napojený na bezpečnostní struktury, na které mají USA kompromitující materiály. Oni za oceánem moc dobře vědí, jak jsou češi zaprodané svině… tak toho notně zneužívají.

Helena
18. 7. 2023 13:15
Odpovědět  Pijack

Podívejte se na záběry osob, které byly vítat Zelenského v Praze: v 1. záběru členové usambasády, ukrambasády, agent Pávek, Pyjala a jeho věrná zlodějská družina. Pak si přečtěte kdo je ve firmách napojených na vládu – firmy, které dělají megastátní zakázky+politické a LGBT neziskovky. Pak si ty jména dejte dohromady – a chapadla i hlava chobotnice, která rdousí tuhle zemi jsou jasná.

ModrýKlokan
18. 7. 2023 13:29
Odpovědět  Pijack

@ Pijack, Helena

Kdesi jsem četl, že kořeny českýho Deep State jsou v asi 200 “disidentských” rodinách, který se motaly v Praze v osmdesátkách kolem Charty 77. Jejich členové se najdou skrytí v řadě nejlukrativnějších podnikatelských oborů, nebo veřejnoprávních či státních institucích. Jejich archivní složky z StB jsou “skartované” již od barevného převratu 89. Další složky popřevratové vyrobil Mrázek. No a někdo je všechny má. Dál asi pokračovat nemusíme :D)))….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
18. 7. 2023 15:22
Odpovědět  ModrýKlokan

Takto nějak to bude. Odtud šlehají plameny z té dračí hlavy.

Pavel K
18. 7. 2023 15:30
Odpovědět  ModrýKlokan

….a ty si myslíš že Gosudar a jeho “politbyro” v RF ty jména neznají?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
delnas
18. 7. 2023 13:40
Odpovědět  Pijack

Presne,…nejsi daleko od pravdy…

Aragonit
18. 7. 2023 13:23

Všetko to zlo pochádza z Majdanu z násilného prevratu aj dnešná zástupná vojna

primak
18. 7. 2023 14:17

Srovnejme s obsazením Capitolu ve Washingtonu D.C., 6.ledna 2021, kdy jsou stovky lidí pořád za mřížemi bez pořádného soudního přelíčení. Úloha FBI při podněcování davů, lživé líčení událostí. Kam se hrabou naše stalinistické procesy…

Autor
18. 7. 2023 14:41

Nedávno jak změnil Erdogan rétoriku, zak možná dostal odpověď:

Ruský prezident Vladimir Putin zatím nemá v plánu kontakty s tureckým vůdcem Recepem Tayyipem Erdoganem. Uvedl to tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov.
“Ještě ne ,” řekl Peskov na briefingu.
Erdogan dříve řekl, že chce s Putinem vést telefonické a osobní rozhovory o dohodě o obilí.
https://ren.tv/

Veny232
18. 7. 2023 14:58

To jsou otázky 😀 Proč asi…

Pavel z Moravy
18. 7. 2023 15:10

Vždyť toto byl přece dlouhodobý plán amíků na destabilizaci celé Evropy a hlavně Ruska. Je jasné, že Evropa té doby byla sociálně a ekonomicky z celosvětového hlediska na tom nejlépe. Musela být zničena a těch faktorů k jejímu zničení bylo připraveno několik. Poté přišla imigrace, následuje LGBT, zelený úděl a je vymalováno, o covidu se raději ani nezmiňuji. Včera jsem četl, že přitom jak se vše vyvíjí v Evropě, bude prý mezi USA a Evropou v roce 2035 takový ekonomický rozdíl jako dnes mezi Japonskem a Ekvádorem. A tyto řeči přichází prosím od amíků. To pokrytectví této bandy a slouhovství zdejších se snad ani nedá komentovat. Takže amíci se nám ještě smějí. To je tedy gól do vlastní brány.

Pijack
18. 7. 2023 18:20
Odpovědět  Pavel z Moravy

Palec nahoru !!! – Dlouhodobá koncepce židobolševiků USA, kterým se hroutí FED pod rukama.

Karel
18. 7. 2023 18:15

Celá tragedie Kyjevského majdanu nese rukopis největšího teroristy světa USA. Důvodem je zoufalá snaha pokořit Rusko a přes Ukrajinu se přiblížit těsně k ruské hranici.

Aleš
19. 7. 2023 08:36

Další zločin USA a EU.