blogKrizepolitika

Válka v Gaze znamená katastrofu pro energetickou bezpečnost Evropy

Stát na straně Izraele v tomto konfliktu znamená hájit evropskou kulturu. Tak určitě.

Článek v The Cradle, od autora Mohamada Hasana Sweidana, naznačuje, jaká ke budoucnost ideologcky zaťaté Evropy:

„Zdá se, že izraelská válka v Gaze přeroste v celoregionální konflikt v západní Asii, hlavním evropském zdroji ropy a plynu od přerušení dodávek z Ruska. Jakýkoli regionální požár vyžene ceny energie nahoru, zvláště když konflikt prosákne do vodních cest Perského zálivu.

Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině před téměř dvěma lety uvalili Evropané omezené embargo na Rusko, které vlastní šest procent světových zásob ropy a významných 24 procent světových zásob plynu.

Toto strategické rozhodnutí donutilo Evropu, aby urychleně hledala alternativní zdroje energie, včetně západní Asie a severní Afriky, regionů, které společně obsahují přibližně 57 procent světových zásob ropy a 41 procent prokázaných světových zásob plynu.

Nahrazení ruského zemního plynu jiným, dražším a logisticky problematičtějším dovozem plynu stálo Evropany vysoké náklady. Ale dnes mohou být i tyto sekundární zdroje energie vážně ohroženy, pokud izraelské bezohledné bombardování Palestinců v Gaze bude dále eskalovat a zatáhne do války další země v energeticky bohatém regionu.

Energetické zdroje v západní Asii a severní Africe

Západní Asie a severní Afrika jsou již dlouho klíčovými hráči na globální energetické scéně. Podle údajů zveřejněných Mezinárodní energetickou agenturou v roce 2022 tento region představoval zhruba 50 procent celosvětového vývozu ropy a 15 procent vývozu zemního plynu.

V důsledku toho, když se Evropská unie rozhodla snížit svou závislost na ruském plynu, považovala producenty ze západní Asie a severní Afriky za potenciální zachránce při uspokojování energetických potřeb kontinentu.

V roce 2021 se Saúdská Arábie (14,5 procenta celosvětového vývozu ropy), Irák (7,57 procenta), Spojené arabské emiráty (6,15 procenta) a Kuvajt (4,21 procenta) staly nejvýznamnějšími vývozci ropy v regionu západní Asie a severní Afriky. Pokud jde o vývoz zemního plynu v roce 2022, mezi přední hráče patřil Katar (136,3 BCM/rok), Alžírsko (38,4 BCM/rok), Írán (17,7 BCM/rok), Omán (11 BCM/rok) a Egypt (8,9 BCM/rok). rok).

Konflikt na Ukrajině vedl ke zvýšení spotřeby ropy v Evropě o 2 procenta ve srovnání se spotřebou v předválečném období. Údaje o dovozu ropy do EU ve druhém čtvrtletí roku 2023 ukázaly, že Saúdská Arábie, Libye, Irák a Alžírsko byly předními zeměmi vyvážejícími ropu do Evropské unie, které společně dodávají více než čtvrtinu potřeby ropy v Unii.

Spotřeba plynu v Evropě naopak ve stejném období klesla o 15 procent. Údaje o dovozu plynu do EU ve druhém čtvrtletí roku 2023 ukázaly, že Alžírsko, Katar, Omán, Libye, Turecko a Egypt byly primárními dodavateli plynu do EU, ať už v kapalné nebo potrubní formě. Tyto země dohromady tvořily více než třetinu unijních potřeb plynu.

Zranitelnost Evropy vůči válce v západní Asii

Historicky jakékoli významné napětí nebo válka v západní Asii ovlivňuje energetické trhy tím, že snižuje regionální dodávky ropy a zvyšuje globální ceny energie. Například v roce 2019, když jemenské jednotky vedené Ansaralláhem zaútočily na saúdskoarabská zařízení Aramco, vývoz saúdské ropy se propadl o téměř 5,7 milionu barelů denně.

Po zahájení útoku palestinského odporu – Potopy Al-Aksá na Izrael 7. října vzrostly ceny zemního plynu v Evropě o 35 procent. Tento nárůst byl přičítán uzavření ložiska plynu u okupovaného palestinského pobřeží z bezpečnostních důvodů a výbuchu potrubí v Baltském moři. Stručně řečeno, ukrajinský konflikt a válka v Palestině se střetly, což mělo nepříznivý dopad na ceny energií v Evropě.

Po Potopě Al-Aksá provedla Světová banka studii geopolitické analýzy rizik, aby posoudila dopad tohoto palestinsko-izraelského konfliktu na světové ceny ropy. Studie kategorizovala eskalaci napětí do tří úrovní: malá, střední a velká.

Ve scénáři „malého napětí“ podobném válce v Libyi v roce 2011 počítá Světová banka s globálním snížením dodávek ropy o 0,5 až 2 miliony barelů denně, což povede k počátečnímu zvýšení ceny ropy o 3 až 13 % – mezi 93 až 93 dolary 102 dolarů za barel.

Ve scénáři „středního napětí“, podobném válce v Iráku v roce 2003, Světová banka očekává snížení globální nabídky ropy o 3 až 5 milionů barelů denně, což vyvolá počáteční nárůst cen ropy o 21 až 35 %, neboli náklady mezi 109 dolarů a 121 dolarů za barel.

A konečně, ve scénáři „vysokého napětí“, který se podobá například arabskému ropnému embargu z roku 1973, Světová banka předpokládá snížení globální nabídky ropy o 6 až 8 milionů barelů denně, což povede k počáteční eskalaci ceny ropy o 56 % na 75 % procent, přičemž náklady raketově vzrostou na 140 až 157 dolarů za barel.

Jakékoli takové zvýšení cen ropy by znamenalo katastrofu pro Evropu, která se již nyní potýká s břemenem nákupu energetických zdrojů za přemrštěné ceny, aby kompenzovala svou reputaci posnížení dovozu z Ruska.

I když se studie nezabývala dopadem eskalace napětí na ceny zemního plynu v západní Asii, zdůraznila propojenost energetických zdrojů. Jak zásoby ropy klesají, dominový efekt se rozšiřuje i na další zdroje energie, přičemž jsou ovlivněny zejména ceny plynu.

Změna závislosti na plynu

Evropa vystupuje jako kontinent, který bude s největší pravděpodobností svědkem výrazného nárůstu cen plynu v důsledku odklonu od ruského plynovodu, což vede ke značně zvýšené závislosti na zkapalněném zemním plynu (LNG) přepravovaném USA.

Kromě bezprostředních důsledků eskalace napětí a hrozící regionální války, která pohání celosvětové ceny ropy a zemního plynu, čelí Evropa mnoha dalším faktorům, které by mohly hluboce ovlivnit vývoz energie z arabského světa.

Rozsáhlý regionální konflikt zahrnující země Osy odporu, jako je Írán, Jemen, Irák, Sýrie a Libanon, by mohl mít strašlivé následky. Tyto země, Které všechny mají přístup k mořím a průlivům, by mohly potenciálně narušit obchodní cesty do Evropy, včetně pohybu ropy a zkapalněného plynu.

Hormuzský průliv, který se nachází mezi Ománem a Íránem, má obrovský význam jako světový primární energetický koridor, prochází přes něj více než pětina globálních dodávek ropy a třetina celkových dodávek LNG.

Na tento průjezd spoléhají hlavní země vyvážející ropu, včetně Saúdské Arábie, Íránu, SAE, Kuvajtu a Iráku. Kromě toho Katar, největší světový vývozce LNG, přepravuje většinu svého vývozu LNG přes Hormuzský průliv.. Vzhledem k tomu, že úžinou prochází zhruba 20 procent globálních toků LNG ročně, jakékoli uzavření ze strany Íránu nebo jeho spojenců by mohlo vážně ovlivnit evropské dodávky ropy a plynu.

Jak bude Palestina krvácet, Evropa to pocítí

Další potenciální scénář zahrnuje uzavření průlivu Bab al-Mandab, strategického průchodu míjejícího Jemen, který funguje jako základní pilíř námořní obchodní cesty spojující Středozemní moře a Indický oceán přes Rudé moře a Suezský průplav.

Většina vývozu LNG z Perského zálivu vede touto cestou a v roce 2017 prošlo úžinou téměř 9 procent veškeré ropy a rafinovaných produktů přepravovaných po moři, přičemž více než polovina směřovala do Evropy. Zablokování průlivu Báb al-Mandab by mohlo donutit tankery z Perského zálivu odklonit se kolem jižního cípu Afriky, což by vedlo ke zvýšení přepravních časů a nákladů na přepravu.

Evropě by zůstala tvrdá volba: přijmout přemrštěné ceny za nepřetržitý tok ropy a plynu, který způsobuje vážné ekonomické napětí – nebo přehodnotit svůj postoj k ruskému plynu, který bude mezinárodně vnímán jako ponižující zpětný chod.

EU se zpočátku obrátila na západní Asii, aby kompenzovala své zmenšující se dodávky ruského plynu, i když to znamenalo vyšší náklady. Rostoucí pravděpodobnost, že palestinská válku přeroste v konflikt v celém regionu, však nyní vážně zpochybňují spolehlivost západoasijských dodávek ropy a plynu do Evropy. Jakákoli eskalace konfliktu pravděpodobně povede k raketovému nárůstu cen energií a zasadí zničující ránu klíčovým sektorům evropských ekonomik, zejména Německu.

V očekávání hrozící krize začal německý kancléř Olaf Scholz v tichosti hledat alternativní zdroje energie: právě minulý týden navštívil Ghanu a Nigérii v naději, že pro Evropu zavede nové zdroje energie.

Jak Izrael zesiluje bombardování Gazy americkými a evropskými zbraněmi, riskuje vznik nových bojových front, které otevřou vojensky sofistikovanější prvky osy odporu v regionu, což hrozí masivní eskalací v celé západní Asii a potenciálně uvrhne Evropu do ekonomické propasti.

Časy, kdy se Evropa těšila nepřetržité prosperitě, zatímco západní Asie trpěla důsledky západo-izraelské politiky, jsou dávno pryč. Osa odporu – ve spojení s rostoucím vlivem multipolárních mocností, jako je Rusko a Čína – nyní disponuje schopnostmi a možnostmi, které by mohly napadnout západní osu, od Washingtonu po Brusel a Tel Aviv, a zásadně přetvořit globální energetický trh, jak dobře víme.

https://new.thecradle.co/articles/axis-of-resources-gaza-war-spells-disaster-for-europes-energy-security

Jana Kunšteková Maříková

sdíletj na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
9. 11. 2023 14:59

ČR musí dotěžit uhlí i pod ochrannou limitů a začít stavět Temelín ETE34 jako prověření ETE12, elektrifikace železnice, podpora levné MHD, pro teplárny SMR pouze teplárenské parametry TÚV 180 stupňů C, středotlak TN,….musíme investovat do energetiky namísto zbraní !!! Do zbraní a tryskáčů investují šílení zabijáci == naši politici !!!

Pavel z Moravy
9. 11. 2023 15:28
Odpovědět  ijn

To byste chtěl vy. Škůdci ale dostali jiné zadání a odmlouvat globálním nadnárodním molochům zakázáno. Jako kolonie západu s tím nemůžeme nic dělat, když nás vlastní přes ty dosazené osoby k řízení státu. A ti další jsou připraveni v té řízené opozici. Prašť jak uhoď.

Autor
9. 11. 2023 19:48
Odpovědět  Pavel z Moravy

Má to také – paradoxně – dobrou stránku.

Nebudou moci provádět kvalitní totální kontrolu lidí. Kolísání dodávek el. energie JIM způsobí obrovské potíže a nám dá prostor pro “úniky” z edigitrálního koncentráku. Právě v tom je degradace “elit”. Nejsou schopni vidět aspoň tři tahy dopředu. Kdyby toho byly schopni, nesekli by se tak s Ruskem a ani se “zbytkem” světa, který je – paradoxně – mnohem větší než ten “základ”:

Vyřešení problémů – jen těch současných s el. energií – bez ohledu na to jak se bude vyrábět, bude trvat nejméně 20 – 30 let!! Nejen nové elektrárny, ale i nová vedení atd. atd. mám na mysli celou tu KOZU.

My bychom mohli ještě tak 5 – 10 let žít jen z toho, co nám zanechali ti – i zde některými – nenávidění komunisté. Oni myleli dopředu a ne soukromníci, či kapitalističtí politici, kteří myslí jen na vlastní kapsy.

Jo, jo, život je plný paradoxů ….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
10. 11. 2023 10:08
Odpovědět  Peter 008

Nu, 34 leté budování světlých kapitalistických zítřků s pečenými holoubky padajícími přímo do papule zdejšího lidu a hle – nyní je tu rozvrácený, rozkradený a zruinovaný stát. Dobře jste to kapitalističtí chartisté a jejich podporovatelé tady vybudovali, jen co je pravda. A těm, kterým to došlo musí být smutně. A těm dalším co jim to také došlo, ale nechtějí to vidět, neboť nenávist k socialismu jim zalepila oči se určitě očička orosí v blízké budoucnosti až s touto bandou přijdeme o vše. Jak správně psal Pedro, 200 rodin si nás po převratu podalo a takhle zruinovalo, jenom aby jejich rody byly zabezpečené na věky. Proto také vstupovali někteří z nich do strany, aby si připravili půdu. A pak již stačilo spojit se západními úderkami, které měly za cíl zde vše rozebrat, přizvat si k tomu další ochotnou suitu těch různých bijců proti socíku, kterých je plná sněmovna a další státní instituce a výprodej a likvidace státu mohla začít. Nu a 34 roků uplynulo a je tady z původního normálně prosperujícího společenství ruina. Bravo šiřitelé pravdy, lásky a kapitalismu bez hranic. Vaší výhodou je, že vaše omladina má již přeformátované vědomí, takže ta vás neodsoudí. Takže likvidujte dál.

Pavel z Moravy
10. 11. 2023 10:27
Odpovědět  Pavel z Moravy

Petře, s touto společností, jaká zde je, s většinovou duševní úrovní této populace je jisté, že ten digitální koncentrák je zde na spadnutí. Tak kupříkladu Česká spořitelna v rakouských ručkách již začíná s plnou digitalizací a kdo nechce vstoupit do tohoto schématu, musí jim poslat doklad písemně s ověřenými podpisy, že nesouhlasí. Je jasné kolik lidí to asi udělá. A těm co to neudělají to pěkně vše prodraží. To je cíl jak vás do toho dostat. A až to takhle všude budou mít zdigitalizováno, mohou přejít na bezhotovost a koncentrák je připraven. Když byste se ale zeptal, zda li se chystají zrušit hotovost, řeknou vám, že ne, určitě ne a přitom už v šuplíku budou mít k tomu příkaz. Doufám, že máte pravdu s těmi 5-10 roky, to už bych měl být na druhém břehu. V tomto ohledu jsem sobec, neboť žít v něčem takovém bych nedokázal. Takže i to stáří je někdy výhoda, obzvláště když se schyluje k příchodu otrockého systému a s těmito většinově vytuněnými generacemi toho oni zde dosáhnou.

mis12
10. 11. 2023 10:08
Odpovědět  Pavel z Moravy

ANO – to je čistá řízená opozice, která je rovněž řízena stejnými orgány jako demoparta. Vedení jsou podobné zaprodané xichty. ale hodně lidí jim tu “opozici” žere , volením babišova spolku se obratu k nezávislé pozici nedopracujete.

Jaris
12. 11. 2023 00:31
Odpovědět  mis12

Naprosto presne! ANO je jen dalsi tlupa vyzirku a hajzlu. Lidi nemaji dlouhou pamet a zapominaji, jak jim mafiansky kmotr za koblihu ukradl prumysl. Zapominaji, jak je nutil do ockovani proti kovidu. Zapominaji na pripad Vrbetice. Zapominaji, jak zidak Babisz podporoval Ukrajinu a byl proti RF.

EvaK
9. 11. 2023 19:37
Odpovědět  ijn

Vesnice a levné MHD? Jo zase budeme stávat o 2 hodiny dříve, aby jsme se někam dostali, to určitě.

Gales
10. 11. 2023 09:20
Odpovědět  ijn

U nás se nic budovat nesmí.Žijeme v kapitalismu a ne v socialismu……. Český lid pod bičem otrokáře žil…

Pavel z Moravy
10. 11. 2023 10:32
Odpovědět  Gales

👍👍👍.

Mike
9. 11. 2023 15:08

Odmítnutím dodávek ropy a plynu z Ruska se Evropa střelila do vlastní nohy, rána se nehojí, naopak hnisá, takže hrozí gangréna a amputace.

Ladislav 💤
9. 11. 2023 15:18
Odpovědět  Mike

Až zmizne zločinecké amícko z map, problém s ropou bude vyřešen!

EvaK
9. 11. 2023 19:39
Odpovědět  Ladislav 💤

“Oni” se přesunou jinam, už teď se tlačí na jinou část zeměkoule. Chvíli bude klid, ale ne tady. Na dobré si člověk zvyká rychle, na zlé pomalu a bolí to, říkával tchán.

Pijack
9. 11. 2023 15:39
Odpovědět  Mike

Je to skvělá pozice pro Rusko. Jakmile budou ohroženy dodávky z BV a těžba ropy i plynu, pak se bude smíchy Putin válet pod stolem v Kremlu jako malý klučina 🙂 Okamžitě přijde nová poptávka po Ruských produktech a Rusku bude úplně šumák, jaká cena bude na trzích. Ovšem předpoklad je zřejmý – 1/ i kdyby cena byla Amerikou “zastropovaná” (jak vyhrožují), tak jí Rusko prodá i tak víc a vyjde to nastejno. Za 2/ ale cena poroste, včetně poptávky a objem Ruské ropy automaticky, bez námahy. Pro Rusko ti vylízanci z KOZA nemohou udělat lepší věc 🙂 Třeba jim konečně docvakne, že si vyhrožováním nakadili do vlastního hnízda a židé z FEDu utřou nos 🙂

Putinovec
9. 11. 2023 15:19

Je to stejný ideologický projekt , jako covid teror . Má stejné skupiny majitelů , cíle i způsoby řízení .
Někomu taková situace vyhovuje z důvodů vytváření chaosu a rabování zdrojů , jinému pro tu možnost , nepřetržitě zvyšovat smrtnost lidí , snižovat porodnost a tím prudce snižovat počet obyvatel planety Země .

Pavel z Moravy
9. 11. 2023 15:30
Odpovědět  Putinovec

No jo, ale zkuste to vysvětlit většině.

Pijack
9. 11. 2023 15:42
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavlíku neboj. Ta umlčená většina to pochopí velmi brzo 🙂

Pavel z Moravy
10. 11. 2023 10:45
Odpovědět  Pijack

Myslíš až jim budou mrznout zadky a na talíři mít to Gatesovo umělé maso, kterým si chudák přivydělává na své chudé živobytí? A víš kolik lidu českého by se na tom chtělo určitě podílet a tak levně zbohatnout? Ten dělá to a ten zas tohle, to tady neletí. Teď je tu hlavně ta skupina co dělá to – tedy mastí si kapsy. Ale doufám, že budeš mít pravdu a nějak to stáří ještě trochu normálně dožijeme. A Pijacku, co vaše kasemata na Špilberku, zahálejí a zahálejí, že.

zuzana
9. 11. 2023 16:23

Západní média publikují LŽI, aby ospravedlnila Izraelskou GENOCIDU v Gaze a vymazala historii konfliktu

https://aktax.cz/zapadni-media-publikuji-lzi-aby-ospravedlnila-izraelskou-genocidu-v-gaze-a-vymazala-historii-konfliktu/

zuzana
9. 11. 2023 17:34

Proč smlouva EU o LGBT představuje zkázu pro Africké, Karibské a Tichomořské země

https://aktax.cz/proc-smlouva-eu-o-lgbt-predstavuje-zkazu-pro-africke-karibske-a-tichomorske-zeme/

Jaris
10. 11. 2023 00:38

Arogantni Jewropa si rada hraje na grandiozni furianty. S prozidovskym nahledem pomaha Ukrajine a Izraeli zasilanim zbrani, obrovskych financi a hlasitou medialni podporou. Na RF se diva s despektem (zrejme ze zavisti) a ruskym surovinam dala ze sve pomstychtive natury utrum. Ooo, jak genialni! Ze si podrezala pod sebou vetev jeste tem skopovym palicim politiku z EU nedoslo. Evropa neni a nikdy nebyla unii, ale kolonii Nemecka (rozumej nemeckych zidu). Cela Evropa je v jejich podruci a take to podle toho vypada. Kdyby totiz byla unii, bylo by v EU vse jednotne, ceny, platy, mena, a to neni. Jsou v ni obrovske rozdily, jak je nakonec videt ze skandalu Fialova nakupu u Helmutu ze sajrajtu a Ceska.

Pavel z Moravy
10. 11. 2023 10:51
Odpovědět  Jaris

Jaris, to nelze vyřešit. Tady u nás za to tzv. bohatství, které není ničím jiným než lejnem zaprodali zemi a o jejich cti již nemá cenu mluvit. Tu oni nemají. Mistr Jan to takto viděl před 600 lety, nu a vidíš, dnes je to úplně stejné.