blogKrize UKRAJINA

V posledních dnech vypuštěné zprávy o přesunu tanků Leopard, Challenger, Abrams či Leclerc na Ukrajinu mě vedou k úvahám, kam až jsou šílenci v USA a EU ochotni zajít.

Jindřich Rajch

Jeden z aktivních podporovatelů naší strany PRO mi zaslal tento velmi aktuální text vzhledem k dodávání tanků západní provenience na Ukrajinu.
Opravdu stojí za přečtení!
Obrázek si následně udělejte sami. Já osobně opět opakuji, že jedinou cestou je usednout co nejdříve k jednacím stolům a dohodnout nejlepší možné podmínky příměří a následně i míru. Vše ostatní je zbytečně plýtvání penězi a především lidskými životy.

———————————————-

V posledních dnech vypuštěné zprávy o přesunu tanků Leopard, Challenger, Abrams či Leclerc na Ukrajinu mě vedou k úvahám, kam až jsou šílenci v USA a EU ochotni zajít.

Během základní vojenské služby v polovině 80. let jsem sloužil jako řidič tanku. První jízdy na legendárním T-34, následně na modernizovaném T-55 a ke konci i na T-72. Na rozdíl od mnoha samozvaných „odborníků“ jsem na vlastní kůži zažil pobyt v železné rakvi po dobu dvou let, zažil jsem nespočet ostrých střeleb, zažil jsem jízdu pod vodou a další podobné „atrakce“.

Ukrajina nebyla 24. února neozbrojenou zemí. Disponovala dva a půl tisíci bojeschopných tanků, měla k dispozici kolem 4 tisíc bojových vozidel pěchoty. Stejně tak Ukrajina disponovala moderním velkým komplexem na výrobu obrněné techniky – charkovským tankovým závodem. Mimo to Ukrajina získala stovky dalších tanků a tisíce bojových vozidel pěchoty. Dnes je tato technika v drtivé většině sešrotovaná. O tom mimo jiné vypovídá množství videí (paradoxně i v mainstreamu), kdy jsem s údivem sledoval 50-60 let staré tanky T-55 či T-64. Laik to rozezná obtížně, protože je povětšinou ověšen pasivním systémem proti PTŘS (protitankovým řízeným střelám). Člověk, který tuto techniku zná, dokáže podle tvaru a pojezdového ústrojí tyto stroje rozeznat bezpečně. Pokud tedy za 10 měsíců Ukrajina ztratila 3 000 tanků a tisíce bojových obrněných vozidel, položme si otázku, co může změnit pár desítek tanků západní provenience.

V prvé řadě, výcvik osádky tanku trval již za nás zhruba 6 měsíců v základním ovládání a další 3-4 měsíce potom secvičení osádky. A to mluvíme o mnohem jednodušší technice. Mnoho lidí trpí zjednodušenou představou, že řidič si sedne do korby, nastartuje a jede, střelec se chytí zaměřovačů a spouští a střílí, velitel koukne do periskopu a velí. Jenže řídit tank není tak jednoduché – zejména v terénu. Potřebujete odhad, máte velice omezený rozhled a řídíte padesátitunové monstrum, kde je minimální odpružení a každá díra může mít fatální následky na provozuschopnost tanku. Dále musíte ovládat technické parametry pohonu, musíte znát a provádět základní údržbu, musíte umět bleskově reagovat na pokyn velitele nebo střelce. Střelec se musí naučit základní znalosti fyziky, vyhodnocovat cíle, ovládat věž, zbraně a typy munice v závislosti na cílech, a rychle reagovat na velitele souběžně s pokyny řidiči na směr jízdy nebo přizpůsobení rychlosti. Velitel musí mít předpoklady pro rychlé a bezpečné rozlišení a stanovení cílů, stanovení priorit, koordinaci posádky, vyhledávání ve složitém terénu. To vše je pak nutné konat v bojových podmínkách a mohu vás ubezpečit, že to není nic jednoduchého ani při výcviku, kdy po vás nic nestřílí, nikdo vás neohrožuje a nejhorší co se vám může stát, je vyčinění od nadřízeného. Pro ilustraci několik zajímavostí. Při střelbě z T-55, který disponoval pouze 100 mm kanónem s daleko menším výkonem, jste musel udržovat motor na 2500 otáčkách. Při menších otáčkách po výstřelu zpětný ráz motor zhasnul. Na promazání pojezdového ústrojí jsem spotřeboval 12 kg vazelíny a 3 hodiny času.

Na tanky západní provenience budou muset být zaškoleni stovky ukrajinských branců. Mimo jiné pro ně bude zcela nová pozice nabíječe, protože ta v sovětské technice odpadla díky samonabíjecímu systému už od tanků T-64. Ze západních tanků tímto disponuje pouze francouzský Leclerc. Připočtěme k tomu jazykovou bariéru, naprosto odlišné systémy pohonu a systému řízení palby a rozdílnou munici. Obrovské problémy pak budou v logistice. Během druhé války byla noční můrou nacistických plánovačů přes 250 různých typů bojových a nákladních vozidel z celé okupované Evropy, různé typy munice, náhradní díly, opravárenské čety či pohonné hmoty.

Celá infrastruktura Varšavské smlouvy byla přizpůsobena sovětské technice. Ta je však podstatně lehčí než západní. Pokud bychom to teda převedli do normální mluvy, veškeré silniční mosty byly dimenzovány na 20 a 50 tun – což byla váha obrněných vozidel pěchoty a tanků. To samozřejmě platí i pro Ukrajinu. Je to jeden z důvodů, proč Polsko nakupuje korejské tanky Black Panther – podstatně lehčí než tanky Abrams nebo Leopard. Byl to mimochodem důvod, proč se uvažovalo o jejich nákupu i pro českou armádu. Abrams M1A1 váží 67 tun, M1A2 pak 71-73 tun, Leopard 2 pak 68-73 tun dle verze. Tank Abrams má v terénu rychlost 30 km/h a spotřebu 6-8 litrů paliva na 1 km jízdy. Leopard pak má spotřebu 5 litrů paliva na kilometr. Co však bývá největší nevýhodou Abramsu, je jeho turbínový motor, který trpí velkou poruchovostí. Mimochodem Ukrajinci vyrobili několik tanků T-80 s turbínovými motory a velice rychle od této varianty ustoupili.

Co tedy očekávat? Pochopitelně nic, výsledek bude obdobný jako s dělostřeleckými systémy ze západu. Přibude několik tisíc mrtvých na obou stranách. Různé typy houfnic, které dostala Ukrajinská armáda, jsou na tom obdobně jako ruské houfnice. Po 50-100 výstřelech je potřeba provést údržbu a povětšinou výměnu hlavně. Rusové provádí údržbu na frontě, Ukrajinci je musí odesílat do Pobaltí, Polska, Slovenska nebo k nám. S těmi tanky je to obdobné. V dodávkách munice a pohonných hmot je situace obdobná. Po vyřazení značné části energetických zdrojů došlo k velkému omezení železniční přepravy na Ukrajině. Dieselových lokomotiv je málo a odlišný rozvor kolejí neumožňuje dodávky lokomotiv z Evropy. Dalším aspektem je pochopitelně skutečnost, že všechny dodávky je nutné na hranicích Ukrajiny překládat.

V letech 1942-44 vládl na bojištích tank Tiger I. Byl to bezkonkurenčně nejlepší tank v podstatě bez soupeře. Jenže Němci jich vyrobili za dva roky 1341 a spojenci dokázali v roce 1944 vyrábět 8000 tanků měsíčně. Navíc vzdušná nadvláda nedovolovala Němcům nic víc než urputnou obranu odsouzenou k neúspěchu. V této opotřebovávací válce neměli šanci. A podobné vyhlídky čekají Ukrajinu. Mrzí mě to s ohledem na běžné obyvatelstvo, které bude zdecimováno. Ztratí značnou část mladých lidí a bude traumatizováno.

Ještě bych upozornil na jednu věc. Rusové od padesátých let mají totožné ráže zbraní a munice od 50. let je plně kompatibilní po celou éru SSSR i Ruska. Můžeme se jen domnívat, jaké množství munice mají Rusové ve skladech. Je velice pravděpodobné, že výroba je v Rusku mnohem efektivnější a levnější než v zemích NATO. Ruský rozpočet na celou armádu činí 68 miliard USD, vojenská pomoc USA a EU Ukrajině činila za 10 měsíců 56 miliard USD! Efekt pro Ukrajinu? Stovky tisíc mrtvých a zraněných bez vyhlídky na úspěch. Zelenskyj nařídil novou vlnu mobilizace na vytvoření záloh 200 000 vojáků. Výsledek? Podle svědectví lidí ze Zakarpatí, kteří utekli před ukrajinskými náhončími z SBU do Maďarska, odvádějí do armády 16leté kluky. Nepřipomíná to něco?

Snad Vám tato moje stať pomůže při odpovědích na otázky možného dopadu nesmyslných kroků kolektivního Západu, které si jistě se svými spolupracovníky musíte chtě nechtě pokládat. Vždy jsem si myslel, že racionalita vůdců euroatlantické civilizace nedovolí přímý střet mezi jadernými mocnostmi, který nemůže mít vítěze. V poslední době o tom začínám pochybovat a s příchodem Petra Pavla na hrad v kombinaci s amazonkami typu Černochové nebo Pekarové-Adamové mě skutečně jímá hrůza a strach.
fb

sdílet na

40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jiří
30. 1. 2023 16:10
Odpovědět  josh-xy

Estonské ministerstvo zahraničí potvrdilo vyhoštění ruského velvyslance, na což ruské ministerstvo reagovalo příkazem, aby estonský velvyslanec opustil Rusko nejpozději do 7. února. Přerušení diplomatických vztahů, tj. uzavření velvyslanectví, představuje poslední krok před zahájením války.
Litva si vzala příklad z Estonska a oznámila, že také vyhostí ruského velvyslance.
https://zvedavec.news/komentare/2023/01/9521-dva-staty-evropske-unie-se-chystaji-prerusit-diplomaticke-vztahy-s-ruskem.htm

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
30. 1. 2023 18:12
Odpovědět  jiří

Pro lidi, kteří teprve nedávno pochopili, že se jim celý život ve všem lhalo, a s tím bohužel přišlo i zjištění, že všechno je tak trochu víc v prdeli, než si mysleli. Tohle zjištění moc nepotěší a může až pořádně vyděsit.
https://antivirus.22web.org/av/230125-pro-ty-co-se-probudili-teprve-nedavno.htm?i=1

Jannn
31. 1. 2023 11:00
Odpovědět  jiří

Díky.

Pedro
30. 1. 2023 18:24
Odpovědět  jiří

Co americký ksicht, to psychopat.

Helena
30. 1. 2023 15:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Nu, Zelenský praví, že Ukradina bude do 2 let v EU. A má PRAVDU! EU=Ukrajina, a to úplně ve všem. Ukrajinu nejvíce přeji Německu a Francii, ti si Ukrajinu zaslouží nejvíce, dokonce už jsou tak trochu i v Sýrii, Lybii, Maroku, Eritrei.. Jsou to prostě jedničky, jsou světoví a ještě k tomu budou zelení.

Autor
30. 1. 2023 15:33
Odpovědět  Helena

Jestli Zelenský nemyslí, že do 2 let bude Ukrajina přestěhovaná do EU.

Pavel z Moravy
30. 1. 2023 19:21
Odpovědět  Peter 008

Je to hrozné, ten banderovec ničí celý genofond národa, ať už někdo tvrdí, že jsou národ nebo ne. A nejhorší je, že všichni ostatní Ukrajinci tomu přihlížejí. Celá tato Evropa je šílený a zdebilizovaný svět. Kdo by si pomyslel, že ta nacistická organizace Pavouk, která vznikla po válce se znovu tak obrodí.

Pavel K
30. 1. 2023 19:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

😊 😊 😊 🙋‍♂️ 🙋‍♂️

Aleš
30. 1. 2023 15:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Západ je evidentně spolupachatel.

Pekos
30. 1. 2023 15:45
Odpovědět  Aleš

Západ je evidentně strůjcem všeho svinstva a to odjakživa.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jiří
30. 1. 2023 15:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslím si ,že současná situace je opožděnou reakcí na minulých 30let. V současnosti se bude tzv.kalit ocel. Rusko si uspořádá hranice na západě a EU se bude točit do kola pod bičem USA

Autor
30. 1. 2023 18:06
Odpovědět  Jiří

Mimochodem v Rusku navrhují vrátit do škol i román Jak se kalila ocel.

Autor
30. 1. 2023 15:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Tiger nebyl nejlepší tank. Jednak realita ukazuje na to, který a jak typ výzbroje je efektivní, jednak záleží na všech parametrech V CELKU.
Německé tanky prakticky bez výjimky (kromě trofejních sovětských) byly velmi citlivé na pohonnéhmoty, jednak ne vždy se vypořádávaly s prostředím bojů. Rudá armáda po počátečním “šoku”, podobném šoku Němců z tanků T34, kdy jej nedokázali efektivně ničit, změnili typo nábojů a dokázali to, pak Sověti se naučili ničit i tyhle tanky a to změnou taktiky. Vytvářeli “protitanková hnízda” v takových rozestupech, aby vždy přišlo střílet na tanky Wehmachtu a SS z boku. Součástí taktiky bylo také to, že Němci nedokázali, podle nejednoho přiznání velitelů německé armády, prakticky nikdy odhalit včas takové opěrné body RA. Dost se zapomíéná na to, že značnou sílu německých tankům, včetně Tigerů, ničila tehdejší novinky, “maličké bombičky” shazované ze sovětských letadel v jakémsi “paklíku”, kdy pak bombičky zasáhly zaručeně oblast cca 20-30na cca 10-20 metrů. Bylo to mnohem efektivnější, než jedna “velká” bomba, ta totiž musela cíl přímo zasáhnout a byla “osamocená”. Bombičky prorážely naprosto spolehlivě brnění tanků ze shora, o mnoho slabší než ta z čela a boků.
Tank to byl, co rozhodl výsledek války. Byl levný, psotupně se zlepšovala vyzbroj a síla děla i náboje. Ke konci války měla RA k dispozici tanky IS-2, které vjely do Berlína a také i k nám.

pokr.

Autor
30. 1. 2023 16:04
Odpovědět  Peter 008

Podle parametrů byl tento tank naprosto srovnatelný s nejsilnějším německým tankem a navíc šel do stavu armády v průběhu války. Navazoval na IS-1, který byl pro Němce rovněž – a déle – nepřekonatelnou překážkou. Slabinou na počátku války bylo tzo, že ylo málo tanků T34 a IS-12 ve stavu RA.
T34 byl velice na tehdejší poměry rychlý, živý, hlavně byla snadná jeho výroba, nakonec i jeho opravitelnost, kdy od r. 1942 sama posádka dokázala opravovat jeho základní poruchy či poškození.
Takže výsledek je jasný. Němci měli největší použité dělo (na kolejích) ve Druhé sv. válce a říci, že to bylo nejlepší dělo ve válce je pofidérní, protože jednak obsluha bylo početně obrovská, rychlost palby mizivá, a reálná účinnost ve skutečnosti skoro nulová (Němci jej pak již prakticky po bojích na jihu SSSR již prakticky nepoužívali). Vždy je nutno všechno posuzovat komplexně. Co komu bude platno, když bude mít pro jízdu po dálnici fomuli 1, když jeho “rychlý vůz” ujede na jedno natankování max. 100 km …

Autor
30. 1. 2023 16:05
Odpovědět  Peter 008

Připomíná to jedny vzpomínky, kdy se kluk ptá dědy: Proč ti čistí, vyspalí, sytí a zdraví Němci naskákali do aut a ujeli před těmi, co pak došli špinaví, unavení, zaprášení, nevyspalí do vesnice krátce po jejich odjezdu. A děda říká – podívej se jim do očí. Je nic nezastaví!

janle57
30. 1. 2023 15:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Při veřejně známé bojové morálce a bojovému odhodlání veškerých armád NATO,
zejména pak armád Španělska,Itálie,Řecka a dalších,Rusové,zcela logicky nemají
jakoukoliv obavu z konvenční války s NATO,ve chvíli vyhlášení války dojde ve Francii
a Německu k takovým protiválečným masovým demonstracím,které způsobí rozklad
NATO,s fanatiky z Polska a pobaltských rybích republik stejně jako s námi
a Slováky,kde je veřejné mínění zcela na straně p.Fica,si RF hravě poradí,takže ruské
tanky mohou být za pár měsíců u nás i v Berlíně a nebude jim nic stát v cestě,jadernou
válku zahájí v agónii se hroutící Amerika,takže si nad sebou a svými kamarádíčky
podepíše rychle svůj ortel,nemyslete si,že se toho reichsführer Pavel,Fiala,Černochová
a další naši váleční štváči nebojí a s touhle noční můrou můžou klidně usínat.

orinoko
30. 1. 2023 16:08
Odpovědět  janle57

Emero krevní tučnice zásadně nebojuje, pokud jí za prd@lí nejede sprcha. Viděl jsem záběry z A. Emero tlusťoši brečeli za kameny , když na ně zaútočil Taliban. Všichni ne, to je pravda, ale použitý matroš měl většinově plné gatě. Proto upláceli Taliban, aby na ně neútočil.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
30. 1. 2023 17:50
Odpovědět  orinoko

Pšššt! A pak Taliban z těch peněz za neútočení zaplatill hanebný úprk US Army z Afghánistánu! 🙂

janle57
30. 1. 2023 16:09
Odpovědět  janle57

jen na dovětek,je historicky dokázané,že husité pod vedením bratra Žižky dokázali
po 20 let porážet tehdejší nejlépe vyzbrojenou elitu Evropy i při cca 20ti násobné
početní převaze nepřítele,měli jedinou rozhodující zbraň a to,jednotu a odhodlání
položit svůj život za spravedlivou věc,takovou zbraň mají dnes Rusové,kdy je
v současné době jejich médii navozena atmosféra roku 1941,kdy je také přepadla
celá Evropa,při kvalitě zbraní,kterou dnes mají a při nejlepších zdrojích a zázemí
pro vedení války nemám sebemenší pochybnosti,že by je prohnilá anglosaská
bezmorální žumpa sdružená v agresivní bandě jménem NATO porazila

Autor
30. 1. 2023 18:03
Odpovědět  janle57

Zrádci umožnili porazit Husity, takže Rusko by si i vzhledem na vlastní zkušenosti mělo vypořádat v první řadě s vlastními zrádci. Ta “druhá” strana to dělá naprosto běžně. Stačí si připomenout, co dělali jenom při té takzvané pandemii. Pochopil jsem, že odříznout nepřítele od možnosti zasahovat do věcí je základním postulátem všeho. Kdo to neudělá, prohraje. I proto “fialovci” slibují to, co slibují a proto teď slaví. Ale všechno postavili na jedné podmínce – USA musí být hegemon. Naše jediná šance je právě ta, že hegemon nebude hegemonem “aspoň tady”.
Mimochodem za První republiky byly politické tresty naprosto běžné, samozřejmě v drtivé většině pro komunisty … teď se “jen” vracejí ve stejném “vydání” tehdejší postupy a přístupy. Stále tvrdím, že První republika je vzor všech těch v té jejich “koalici”.

40c95dff67l.jpg
Pavel z Moravy
30. 1. 2023 19:36
Odpovědět  janle57

Janle, jak by mohla tahle čummobilová děcka, tito mamánkové jít se samopalem do bitvy. Vždyť je to nanejvýš úsměvná představa. Ti, kteří nebyli na vojně a zvláště ti, kteří neabsolvovali službu v době normalizace na začátku sedmdesátek nemají vůbec potuchy jaký byl výcvik. S plnou polní pochoďák 20 km, na buzeráku jsme pochodovali se zbraní klidně i tři hodiny v kuse. Mládenečci, buďte rádi, že jste u maminek. Mít náš výcvik, tak prosím, to byste možná přežili, ale takto ne. Běžte si již pro sichr nechat dát modrou knížku. To, co se děje na Ukrajině bychom být ve vašich letech možná, nebo skoro jistě nezvládli ani my. Když jsme měli my takový perný výcvik, dokážete si představit ten ruský. Já ho občas zahlédnul, když jsem šel kolem ruských kasáren.

.

Rapa
30. 1. 2023 23:09
Odpovědět  Pavel z Moravy

V sedumdesátých létech jsem byl na cvičení jako záložák. Ráno po snídani 6 km pochod na ,,bojiště”,pak následovaly nepřetržité ůtoky 2km proti kopci nahoru,potom zase zpátky a to celý den bez přestávky do 17 hod.,bez odpočinku a bez jídla. Až pozdě večer jsme dostali naráz oběd i večeři v kasárnách. Na vrcholu kopce byla meruňka obsypaná zrajicími plody,dodnes jsem nezapomenul jakou chuť jsem na ně měl,dycky mě to vyšlo, že jsem se mohl jenom dívat asitak ze 30 metrů a jenom slintat.Pak nás zavezli transportem do Libavy,týden jsme se tam spíše váleli a hleděli na ruskou jednotku dole,museli nám závidět,oni totiž už jen při ranní rozcvičce běželi tak 5km,bylo mi jich líto.Potom ráno ve 4hod.poplach a velký šrumec,kdy jsem dokonce zalitoval,že jsem se málo zakopal,ale dopadlo to nakonec dobře.

Pavel z Moravy
31. 1. 2023 09:41
Odpovědět  Rapa

Já jsem nastoupil na základní službu v dubnu 70 a fakt hlavně ten první rok to nebyla pr.del. A na prvním cvičení jako záložák to vypadalo jako na základní službě. Až ty další cvičení záložáků už byly víceméně v pohodě. A to tam již byli i někteří téměř 40 letí chlapi.

orinoko
30. 1. 2023 16:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Právě jsem zhlédl propagační video o emero přesunu obrněné vozby do někam. Paráda, fšechno bylo v rychtyku. Jen mě zaujalo velké množství balených emero vlajek. S ohledem na příslušný protokol jde možná o nezbytné vybavení na cestu zpět.

Pijack
30. 1. 2023 16:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové jim už chystají překvapení – Ruské robotické vozidlo „Marker“, dokáže snadno zničit tanky Leopard a Abrams

Po zprávách o tancích vyrobených v NATO, které mají zaplavit Ukrajinu, řekl bývalý šéf ruské vesmírné agentury Dmitrij Rogozin ruskému listu Pravda, že ruská armáda proti těmto tankům, nasadí bojová vozidla „Marker„.

Marker je produktem výzkumného a výrobního sdružení Android Technology. Podle Rogozina byl robot testován jako bezpečnostní systém pro kosmodrom Vostočnyj.

Rogozin vysvětlil, že robotický tank bude schopen automaticky rozpoznávat a útočít na ukrajinskou techniku, včetně tanků NATO, a to vše díky systému umělé inteligence a technologii strojového učení. Ve středu Rogozin napsal na svém  telegramovém kanálu:

Boomer
30. 1. 2023 16:41
Odpovědět  Pijack

.. na něčem obdobném pracují v Polsku, měl by to být pásový stroj osazený britskými raketami Brimstone. Jedna verze na podvozku BMP 1 s dvanácti střelami, další na novějším s 24 kousky.
https://1url.cz/7rgxZ

zuzana
30. 1. 2023 16:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Pfizer přiznává, že „vytvořil“ nové kmeny COVID-19, aby vyvinul nové vakcíny
https://aktax.cz/pfizer-priznava-ze-vytvoril-nove-kmeny-covid-19-aby-vyvinul-nove-vakciny/

unor 2022
30. 1. 2023 16:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko ma jen jeden problem.
Vyporadat se doma s vlastnimi darebaky, kteri by je prodali za par grosu do jejich vlastnich kapes. Az jich jeste par vypadne pri vyklaneni z oken, nebude Rusko k porazeni. Rusove budou bojovat za svoji zem pod svyma nohama.
Coz v nasem pripade uz nehrozi. Cesko uz Cechum nepatri.
To je neco uplne jineho nez boj band zoldadu treba na te Ukrajine za prachy. Tam je nasazeni jenom kus od hranice vlastni smrti. Po ni by si zoldu nijak neuzili. A za idealy oni nebojuji.
Bojovat za vlastni zem je neporazitelnou zbrani, kterou nikdo jiny tady nema.
..
Ze ano, pane generale PP.

delnas
30. 1. 2023 17:51
Odpovědět  unor 2022

Libi se mi ta zkratka PP….
Dam vam hadanku co to je..?..napoveda. ? oboji smrdi….

unor 2022
30. 1. 2023 18:11
Odpovědět  delnas

Nezbyva mi, nez se ‘nechat poddat’. Jinak bych mohl byt za .. A to bych nerad.

30. 1. 2023 16:57
Ohodnotit příspěvek :
     

ALBI

před chvílí jsem ti pod článek “Konference o dělení Ruska…. atd.” hodil odpověď na tvé otázky. Pro sichr ti někam to upozornění připíchnu ještě jednou, když už jsem si s tím dal tu práci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Hans von Hagen
30. 1. 2023 17:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Blahoslaven budiš, Andrej Babiš!

zuzana
30. 1. 2023 18:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Americký generál šokuje Washington přípravou jednotek na boj s Čínou
https://aktax.cz/americky-general-sokuje-washington-pripravou-jednotek-na-boj-s-cinou/

unor 2022
30. 1. 2023 18:26
Odpovědět  zuzana

Cina se doposud chova velmi zdrzenlive. I ve svych projevech k v podstate americkemu konfliktu s Ruskem na Ukrajine. Je nabiledni, kam takova hloupa prohlaseni povedou. Jen k priklonu k ruskemu zpusobu reseni problemu Ukrajina.
Nebyt jistych cinskych investic na zapade a baliku americkych dluhopisu jez Cinane vlastni, bylo by vse jinak.

Jan
30. 1. 2023 18:32
Ohodnotit příspěvek :
     

robot-emil-for-president.jpg

Bozena K
30. 1. 2023 19:17
Ohodnotit příspěvek :
     

velmi dobře a profesionálně zhodnoceno…bohužel, politici jsou šílení, nejen u nás, ale, jak vidíme, v celém tzv. kolektivním Západě a mám obavu, že nás nečeká nic dobrého

Markýza
30. 1. 2023 19:37
Odpovědět  Bozena K
Frank
30. 1. 2023 21:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Mně by zajímalo, u kterého útvaru měli v polovině 80 let tanky T-34? Já jsem sloužil u tankového pluku v Podbořanech v letech 1971-73 a měli jsme jen T-55 v počtu necelých 100 kusů. T-34 jsem viděl pouze na obrázcích. V Nučničkách jsme brodili pod Labem a s úzkým komínem to byl pro posádku adrenalinový zážitek. A jen pro upřesnění, u kolejí to není rozvor, ale rozchod. A jen tak na závěr, Rusko disponuje cca 12400 tanky. Takže nějakých pár desítek těžkých západních křápů s astronomickou spotřebou paliva na válce nic nezmění. Než se s tím naučí ukroši zacházet, možná bude po válce a nedojedou ani na frontu. Někde jsem četl, jak ukroši šmelí nejen se zbraněmi, které dostávají od západu, ale i s palivem. Takže značnou část z této pomoci rozkradou jako straky, aby si přilepšili. Odkud by zelenina disponovala 1,5 miliardami dolarů?

David
30. 1. 2023 21:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Však už se vypisují odměny za jejich zničení či ukořistění. Na Bradley jsou už vypsány. Takže hoši, dobrou mušku! `