“USA neobětují Chicago kvůli Varšavě”: Ruští experti vysvětlují, proč NATO zametlo incident s raketami v Polsku pod koberec.

“USA neobětují Chicago kvůli Varšavě”: Ruští experti vysvětlují, proč NATO zametlo incident s raketami v Polsku pod koberec
Jak reakce vedená USA na zásah ukrajinské zbraně na území bloku odhaluje nerovnováhu v jeho řadách
.

Média se rozpovídala poté, co tento týden dopadla na polské území raketa a připravila o život dva civilisty. Vzhledem k obviněním vzneseným na adresu Ruska v hodinách následujících po incidentu by nebylo úplným překvapením odvolání se na článek 5 Smlouvy o NATO upravující kolektivní bezpečnost.

To by ovšem nepochybně vedlo k zahájení třetí světové války.

Ukázalo se však, že Západ o přímý ozbrojený konflikt s Ruskem nestál. Západoevropští a američtí představitelé spěchali, aby zmírnili své rozhořčení a situaci utlumili.

Kdo je na vině?
Incident v polské obci Przewodow, která hraničí s Ukrajinou, opět vyvolal otázky o účinnosti mechanismů společné obrany NATO. Během 24 hodin po úderu byly jednoznačně zjištěny dvě skutečnosti: Byla odpálena protiletadlová řízená střela S-300 a byli zabiti dva lidé.

Krátce po incidentu přispěchalo polské ministerstvo zahraničí se závěrem, že to, co dopadlo do vesnice, byla “raketa ruské výroby”. S-300 byl vyvinut Sovětským svazem v době, kdy jeho členy byly Moskva i Kyjev. Rusko v té době jako samostatný stát neexistovalo. 

Polský prezident Andrzej Duda byl méně kategorický a uvedl, že nemá ověřené informace o původu rakety, ale že “s největší pravděpodobností šlo o raketu ruské výroby”.

Polské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance ve Varšavě Sergeje Andrejeva. Mezitím premiér Mateusz Morawiecki svolal mimořádné zasedání Úřadu národní bezpečnosti a členů Výboru pro národní bezpečnost a obranu. Na schůzi bylo přijato rozhodnutí uvést některé vojenské základny v zemi do stavu zvýšené pohotovosti.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že raketa, která dopadla do Polska, byla odpálena z ukrajinského systému S-300. Ministerstvo dodalo, že Rusko neútočilo na žádné cíle v blízkosti ukrajinsko-polské hranice a že přesné údery byly provedeny pouze na území Ukrajiny a nikoliv ve vzdálenosti 35 km od hranice s Polskem. Ruská armáda poskytla ujištění, že všechny rakety, které odpálila, přesně zasáhly své cíle a že obvinění z toho, že její rakety dopadají na Polsko, jsou záměrnou provokací.


Vojenský komentátor a plukovník ve výslužbě Michail Chodarenok v rozhovoru s RT poznamenal, že nejpravděpodobnějším viníkem tohoto incidentu je ukrajinský 540. protiletadlový raketový pluk dislokovaný ve Lvově. Pluk odebírá řízené střely 5V55R z továrny ve Višněvsi u Kyjeva, která je začala vyrábět po získání nezávislosti Ukrajiny.

“Pro 540. pluk se večer 15. listopadu odehrál pravděpodobně následujícím způsobem. Pluk byl zapojen do bojové operace a vedl palbu na vzdušné cíle. Je docela možné, že jedna z divizí (nebo obě za použití soustředěné palby) prováděly starty na stíhací kurzy o azimutu 240-300 stupňů (západním směrem).”

“Je možné, že v jednom z naváděcích kanálů došlo k chybě (to není v náročné a rychle probíhající letecké bitvě nikterak vzácné) a dvě řízené střely 5V55R skončily v polském vzdušném prostoru. Po chybném navádění se střely přepnuly do autodestrukčního režimu, a to prostřednictvím povelu časového mechanismu (nebo vypnutím plného výkonu), hlavice explodovaly a jejich trosky dopadly na zem,” uvádí se v plukovníkově popisu toho, co se mohlo stát.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov rovněž poznamenal, že incident v Polsku nelze považovat za důvod k eskalaci. Prohlášení řady západních politiků označil za “další příklad hysterické rusofobie”.

Krátce poté sama Varšava uznala, že pravděpodobně falešně obvinila Moskvu. Sám Duda prohlásil, že je “vysoce pravděpodobné”, že raketa pocházela z ukrajinské protivzdušné obrany.

Západní představitelé se raději zdrželi míření agresivních obvinění na Rusko. Americké ministerstvo obrany uvedlo, že nedisponuje důkazy, které by mohly potvrdit zprávy o pádu ruské rakety na polské území. Prezident Joe Biden poznamenal, že předběžné informace nasvědčují tomu, že raketa nepocházela z Ruska. Kromě toho, jak později uvedla agentura Reuters, varoval vedoucí představitele skupiny G7, že to, co spadlo v Polsku, mohla být ukrajinská raketa protivzdušné obrany.

Peskov označil americkou reakci za zdrženlivou a profesionální.

Jak řekl plukovník Chodarenok, “vyrovnanost Bílého domu je zjevně založena výhradně na nezvratných údajích amerických zpravodajských služeb”.

Kategorických hodnocení se zdržel i francouzský prezident Emmanuel Macron, který uvedl, že v současné době není možné zjistit, kdo je za raketový incident v Polsku odpovědný.

Šéf NATO Jens Stoltenberg vysvětlil, proč rakety nebyly zachyceny protivzdušnou obranou, a uvedl, že neexistovalo žádné varování před hrozícím útokem a incident neměl takové charakteristiky.

Ty jsou pod kontrolou: Francouzské elity se v soukromí obávají USA a nový výzkum vysvětluje proč.

Bezprostředně po zprávách o úderu na polské území začala média hovořit o článcích čtyři a pět Smlouvy o NATO. Článek čtyři je předposledním krokem v systému reakce bloku vedeného USA na hrozby, kterým čelí členské země. Vyzývá členy k vzájemným konzultacím, pokud některý z nich čelí ohrožení své územní celistvosti, politické nezávislosti nebo bezpečnosti.

Článek pět Washingtonské smlouvy předpokládá okamžitou kolektivní vojenskou reakci NATO, která musí být poskytnuta, pokud je některý ze signatářů smlouvy vystaven útoku. Tento článek byl dosud uplatněn pouze jednou: Po teroristických událostech z 11. září 2001 v USA, po nichž Američany vedená koalice vtrhla do Afghánistánu.

Je pozoruhodné, že jedním z prvních, kdo se k tomu vyjádřil, byl ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj, který odpovědnost za “raketový úder” připsal Rusku. Uvedl, že se jedná o útok na kolektivní bezpečnost a výraznou eskalaci, čímž jasně naznačil, že se jedná o útok na člena NATO.

Alexej Danilov, tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany (RBNO), uvedl, že Kyjev nesouhlasí se závěrem Západu, že raketa byla ukrajinského původu, a požadoval, aby byl expertům jeho země umožněn přístup na místo. Uvedl, že Kyjev chce svým stoupencům předat “důkazy o ruské stopě”, a ptal se, jak dospěli k závěru, že šlo o ukrajinskou protivzdušnou střelu.

Jak však poznamenal plukovník Chodarenok, pro Varšavu by nebyl problém poskytnout důkazy o původu rakety, vzhledem k tomu, že protiletadlové řízené střely se po odpálení hlavice jen Jaderná pomsta Mrtvé ruky: Co by se stalo, kdyby Západ zaútočil na Rusko?

“Z rakety zůstaly poměrně značné fragmenty, které umožňují poměrně snadno identifikovat identifikační číslo (série, šarže, číslo, rok výroby, výrobce) samotné rakety i čísla jejích součástí. Kromě toho by technické štítky na fragmentech byly pravděpodobně v ukrajinštině. Střely pro 540. pluk byly vyrobeny v továrně ve Višněvsi u Kyjeva v letech po získání ukrajinské nezávislosti. V souladu s tím by veškeré označení mělo být v národním jazyce. Polští specialisté, kteří přijeli na místo, si toho byli pravděpodobně vědomi od samého počátku, jakmile začali studovat fragmenty střel,” řekl. 

Z toho vyplývá, že pro Ukrajinu měl incident spíše politický než vojenský význam.

“Je zřejmé, že Ukrajina chce do konfliktu zatáhnout Polsko a USA, aby byly důvody pro uplatnění článku pět,” řekl RT Konstantin Blochin, vedoucí výzkumný pracovník Centra bezpečnostního výzkumu Ruské akademie věd. “Ukrajina chce, aby se USA do konfliktu zapojily přímo, místo aby vedly hybridní válku.”

USA se však zjevně nehodlají zapojit přímo, domnívá se Blochin.

“Nechtějí jít do války kvůli Polsku, natož kvůli Ukrajině. A Poláci válku také nechtějí. Proto teď všichni ustupují. Biden i Stoltenberg mnohokrát řekli, že jakákoli vojenská konfrontace s Ruskem by vedla ke třetí světové válce. Chtějí všechny své problémy vyřešit za nižší cenu pomocí Ukrajiny,” dodal.

Polsko mezitím již přehodnotilo svůj plán uplatnit článek čtyři. “Průběh událostí a údaje, které přišly přes noc, nás vedly k přesvědčení, že nešlo o úmyslný útok na Polsko. Podle našich informací v tuto chvíli neexistoval plán útoku na Polsko,” řekl Morawiecki.

Toto rozhodnutí bylo zcela očekávané vzhledem k tomu, že USA nemají vůbec zájem odvolávat se na článek o kolektivní bezpečnosti.


“Přiblížili jsme se k okamžiku pravdy v kolektivní konfrontaci mezi Západem a Ruskem. Když k němu došlo, bylo jasné, že by se mohlo jednat o útok ze strany Ruska. Tato situace prověřila účinnost strategie NATO pro zajištění bezpečnosti kolektivního Západu,” uvedl pro RT starší vědecký pracovník Institutu pro americká a kanadská studia Vladimir Vasiljev.

Poznamenal, že samotný incident obsahoval prvek náhody, ale pomohl osvětlit dlouholetou otázku: Do jaké míry je Západ připraven uplatnit článek 5 na obranu členů NATO? Jak Vasiljev poznamenal, v této situaci Západ “vše zabrzdil” a USA se rychle kryly verzí, že šlo o ukrajinskou raketu.

“Vždy existovala otázka, do jaké míry budou USA připraveny zasáhnout ve prospěch Rigy, Vilniusu nebo Varšavy a obětovat přitom Boston, Chicago nebo Kalifornii. A nyní se ukazuje, že je tu problém a že USA nejsou ochotny obětovat vlastní bezpečnost, vlastní území,” řekl Vasiljev.

Podle jeho slov je tato epizoda pro Rusko nesmírně důležitá, protože ukazuje, že USA nejsou připraveny uplatnit článek pět, dokud nebude ohrožena samotná země nebo alespoň některý z nejdůležitějších členských států bloku, především západní Evropa.

“Existuje určité pochopení, že konflikty, jako je tento, by měli řešit jiní. Spojené státy s radostí postaví do palebné linie Polsko, pobaltské státy, Bulharsko a Rumunsko, zatímco samy zůstanou mimo válečnou zónu. V tom se celá architektura NATO začíná hroutit. Vnitřní politika bude mít vždy přednost,” dodal Vasiljev.

Z této situace lze podle něj vyvodit dalekosáhlý závěr: Ukrajina v žádné podobě není pro NATO žádoucí. Podle Vasiljeva je zřejmé, že USA hrají geopolitickou hru proti Rusku s využitím Ukrajiny, která je postradatelná. To umožňuje, aby životní zájmy Washingtonu zůstaly nedotčeny. Stejně tak se podle něj za životně důležité zájmy nepovažují země východní Evropy, Finsko a Švédsko a pravděpodobně i Türkije.

Co můžeme očekávat v budoucnu?

Experti se domnívají, že to, co se původně zdálo být velkou událostí, bude nakonec zameteno pod koberec a do týdne si na to nikdo nevzpomene. Již nyní je dostatečně jasné, že Západ zůstane u své rétoriky, že to, co dopadlo do Polska, byla ukrajinská raketa, což znamená, že nejenže nejsou žádné důvody pro uplatnění článku čtyři ani pět Smlouvy o NATO, ale že v souvislosti s incidentem nebudou ani žádné sankce.

“Nevíme, co bude Ukrajincům soukromě řečeno, pravděpodobně něco ve smyslu ‘už to nedělejte’. Ale z hlediska veřejného pořádku bude tato otázka odložena, protože Rusko není viníkem a Ukrajina je přátelský stát, který se jen snaží bránit. Každopádně obecné poselství, které se již artikuluje, je, že Rusko je na vině tak jako tak, protože nebýt války na Ukrajině, tak by k tomu nedošlo,” řekl RT ředitel Valdajského diskusního klubu Fjodor Lukjanov.

Ve skutečnosti přesně takové prohlášení učinila mluvčí Rady národní bezpečnosti USA Adrienne Watsonová, která zdůraznila, že “ať už budou konečné závěry jakékoliv, je jasné, že stranou, která je v konečném důsledku za tento incident odpovědná, je Rusko”, protože “vypustilo na Ukrajinu palbu raket, které byly speciálně určeny k zasažení civilní infrastruktury”, a proto měla Ukrajina “plné právo se bránit”.

Hlavním výsledkem této situace bude pravděpodobně posílení vlastní protivzdušné obrany NATO a také dodávky západních zbraní protivzdušné obrany Ukrajině, domnívá se Oleg Barabanov, profesor mezinárodních vztahů na fakultě světové ekonomiky a mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické.

Plukovník Chodarenok souhlasí, že takový výsledek je docela pravděpodobný:

“Existují všechny důvody domnívat se, že nejbližší důsledky incidentu v Przewodowě spočívají v tom, že kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny (Ramstein-7) ve Washingtonu, která se dala do pohybu následující den, zvýší vojenskou pomoc Ukrajině.”

Nakonec, bez ohledu na ostrou rétoriku posledních měsíců, přinejmenším v prvních dnech po incidentu projevily USA a NATO jednoznačnou neochotu připustit možnost přímého vojenského střetu s Ruskem. Zdá se, že se mu snaží vyhnout.

Autor: Lidia Misnik, moskevská reportérka, která se zabývá politickými procesy, sociologií a mezinárodními vztahy.

stroj.překlad https://bit.ly/3OhlMx3

sdíletj na

4.7 15 hlasy
Ohodnotit příspěvek
66 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
miro
19. 11. 2022 11:02
Ohodnotit příspěvek :
     

šašci debilní bided+štolverk neví kudy kam,Putin to je jiná třída smiřte se s tím že na něj nemáte idioti

Veny232
19. 11. 2022 12:23
Odpovědět  miro

Přesně

sizok
19. 11. 2022 15:45
Odpovědět  Veny232

Jak jsem psal, ukrajinci lhali, lžou a budou lhát.
Jenom aby dosáhli svého, zatáhli celou Evropu do války.

Pavel
19. 11. 2022 16:13
Odpovědět  sizok

no stačí se kouknout na ten film o přivandrovalých ukrajincích co si hráli v československu na elitu – DÍKY ZA KAŽDÉ NOVÉ RÁNO tam je krásně vidět co je to za svoloč a to si jistě paní pawlovská ještě svou rodinu hodně přikrášlila nemohla napsat krutou realitu v syrové pravdě

Pedro
19. 11. 2022 13:29
Odpovědět  miro

Ráno, 3 h, podzim, v pšonsku jede taktor “sklízet obilí” a přilítne ukr raketa, dva pšonci uhynou. A tupci na celém světě to sežerou. Nebo byli v putyce? Aha, traktor vysílal signály.

Gales
19. 11. 2022 17:45
Odpovědět  Pedro

Teď mě to napadlo. Vono nejde o tu noc,jedná se o sušku a tam jedou nepřetržitě,bo se to suší horkým vzduchem a nechtějí nechat vyhasnout pec – jestli topí uhlím.Ale,bych řekl,že to obilí ukradli pšontci na ukrajině a ti jim na to silo za trest poslali rakety.Proto i ty zprávy jsou zmatečné.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
19. 11. 2022 14:12
Odpovědět  miro

👍 👍 👍 👍

jiří
19. 11. 2022 23:33
Odpovědět  miro

comment image

Albi
19. 11. 2022 11:14
Ohodnotit příspěvek :
     

…..USA nejsou ochotny obětovat vlastní bezpečnost, vlastní území,“
A proč by taky měly? Tato povinnost platí přece jen pro jejich spojence. A tím (nejen) Ukrajina přes všechnu rétoriku není a nikdy nebude.

Markýza
19. 11. 2022 13:55
Odpovědět  Albi

Ale Rusku to nahrálo. Vy nejste ochotni? No my ale taky ne.

Albi
19. 11. 2022 15:20
Odpovědět  Markýza

Nahrálo, ale je mu to k ničemu. Stejně je vinno a dočasně ho zachránil jen fakt hrozící likvidací “Chicaga”

Ale – Rusko je odolné, to soustavné zápaďácké kopání “okovanou botou” mu nedovoluje podlehnut rozmazlenosti a ztrátě pudu sebezáchovy. Podobné dopady měly sankce.
Často si připomenu, když mu mnozí “gaučáci” předpovídají zbabělý útěk před všemocným NATO váš komentář před několika dny – že si umíte představit ruskou prohru, umíte si představit jeho kapitulaci, ale NIKDY útěk. Není to doslova, originál komentáře už bych hledala hodně dlouho, ale hlavní myšlenku jsem, myslím, pochopila dobře = antické: “Buď s ním, nebo na něm”.

Markýza
19. 11. 2022 15:34
Odpovědět  Albi

Pravda. Nepřestává mě fascinovat, jak naprosto hloupě a neznale se k němu přistupuje – a pak se diví.
Už jste slyšela ten vtípek, že by Putin měl dostat Nobelovku za medicínu? Protože se mu během dvou dnů povedlo vymýtir kovid :-))

Jan
19. 11. 2022 17:59
Odpovědět  Albi

Pro Rusko predstavuje nebezpeci jenom jeho pata kolona zidovskych oligarchu, kteri si nakradli za Perestrojky a potrebuji, aby Rusko valku prohralo. Chteji pomery jako ted v USA, kde je u moci chazarska mafie. Proto dokonce podporuji Ukrajince zbranemi i penezi. Je to velezrada vyzadujici potrestani a vyvlastneni.
Za by Rusko beze zrady uvnitr prohralo? To je prece neaivni. Ma suroviny, neni zadluzene, vzdoruje uspesne tisicum sankci zadluzeneho a degenerovaneho zapadu, ktery se ma za neco vic. Jsou to ubozaci, vedeni loutkami do rite! Pri tech cenach energii nebude EU schopna konkurence s Eurazii, ktera ma levne suroviny z Ruska a Iranu.
V Rusku se vedla diskuse, jestli se maji udelat skromnejsi oslavy konce roku, to je jejich nejoblibenejsi svatek. Naprosta vetsina byla proti. A tak uvidime v ruske TV na internetu (satelitni kanaly ruskeho zpravodajstvi uz davno na Hotbird 13 E nechala EU komise vypnout!) rozzarene deti v osvetlenych mestech, plnych radosti. Ksefty plne zbozi a doma teplo.

Albi
20. 11. 2022 00:39
Odpovědět  Albi

Omlouvám se, až teď jsem si všimla, že závěr mého příspěvku vyznívá nejen nelogicky, ale vyloženě blbě. Tak doplním vysvětlení:

Těmi slovy spartské (?) matky prý podávaly štíty svým synům, když je posílaly do boje.
Z bojů se měli vrátit buď se štítem (živí), nebo na něm (padlí v čestném boji), neseni na štítu svými spolubojovníky.

Nikoliv jako zbabělci, zabití při útěku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
20. 11. 2022 09:01
Odpovědět  Albi

Odpovídala jste mě a já si to ještě z hodin latiny pamatuju 🙂 i když…v originále už ne, sakra. Taky je to let….

Gales
20. 11. 2022 10:13
Odpovědět  Albi

Teď tu povinnost přebral ten přičmoud z anglie.

M.Š.
19. 11. 2022 11:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono to bylo podobné,jako incident s tím letadlem,který sestřelili ukrajinci a svedli to na Rusko a tzv.západní holandská justice rozhodla,jak rozhodla.Jsou to lháři,darebáci a podvodníci,celej ten zmagorovatělej západ.

Pavel K
19. 11. 2022 14:13
Odpovědět  M.Š.

👍 👍 👍 👍

Autor
19. 11. 2022 20:37
Odpovědět  M.Š.

Bohužel jsme v něm v tom západě až po – nevoní to, je to mazlavé a hnojí se tím.

josef
19. 11. 2022 11:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to divné. Nečlen NATO, tedy Ukrajina způsobí újmu členskému státu NATO, tedy Polsku a ono nic?! Žádná reakce. Podivný spolek. No vlastně ani né. Vojenská část EÚ. Čemu se tedy divit !

Markýza
19. 11. 2022 14:05
Odpovědět  josef

Ocituju vám dnešní noviny:

O tom, že…Przewodów zasáhla raketa z Ukrajiny, a ne ruská střela, věděla vláda ve Varšavě velmi brzy.Polští představitelé ale byli v rozpacích,jak tuto informaci sdělit veřejnosti (co třeba polsky, há?)a čekali na USA. Napsal včera s odvoláním na zdroje v polské a ukrajinské vládě polský list Gazeta Wyborcza.

Tohle Drulák kouzelně nazval “interpretační svrchovanost”. A mmch dodal, že Alzák získal pocit této interpretační svrchovanosti, a to proto, že mu až dosud Amíci jeho fámy nevyvraceli – a nyní je zcela zmaten, proč najednou kurva chtějí, aby mluvil pravdu :-)))

Autor
19. 11. 2022 20:40
Odpovědět  Markýza

Dobrý, s tou polštinou. 🙂 🙂
Pravda?! Vždyť celý ten “náš” západ je založen na lži, krádeži, klamu a násilí.
Výše je příspěvek, že tomu zabránil faktor Chikaga. očasně. Ne, to je trvalý faktor.

Markýza
20. 11. 2022 09:05
Odpovědět  Peter

No, buďme spravedliví – nejen Západ. Co svět světem stojí, používá se lež a klam. Se Západem je spíš ta potíž, že si myslí, že ho nepoužívá, že lež a klam jsou zlý,špatný, fujky (ne vždy) zkrátka – Západ si stvořil Ďábla (ať máme na koho svádět svoje průsery) a tváří se, že s ním nemá lautr nic společného. Což se mu pochopitelně muselo někudy vrátit – jako Západu.

Veny232
19. 11. 2022 12:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud je to pravda tak v tom jedou i Pšonci. Protože ta trajektorie kterou vydali včera je dlouhá 64km a ta raketa má dolet jen 45 km…..takže nemohla letět po trajektorii kterou ukazují. A tudíž od začátku lžou jak Goebbels! Pak je ale vše jasné, Ukrajina po dohodě s Polskem Českem a Slovenskem provedla operaci pod falešnou vlajkou s cílem zatáhnout NATO do války.
Zodpovědní lidé již mají sedět v cele, nenapadá mě totiž ani jeden jediný zákon co tím neporušují, a s ustavou si vyloženě vytírají zadek…
Na co ještě Policie čeká? Tohle je přeci tak jasný důkaz Vlastizrady, Sabotáže, přípravy utočné války… že větší ani být nemůže.
Jenže Demokrati zavedli takové pravidlo, že co vidíš není důkaz, dokonce dnes už ani fotky a videa nejsou považované za 100% důkazy. V podstatě nelze Papaláše z ničeho obvinit, protože ani milion lidí, kteří vidí Vlastizradu, do morku kostí zkorumpované Justici, nestačí. Když k nim přijdete bez hlavy budou vám tvrdit že jí máte…a budou chtít důkaz že ne.To je jejich strategie…bagatelizace faktů a důkazů.

Velitel
20. 11. 2022 01:03
Odpovědět  Veny232

5V55R má dolet 75km

Aleš
19. 11. 2022 12:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano, byla to Ukrajina, ne Rusko. Ale tak jak reagovali politici SPOLU, to lze považovat za trestný čin šíření poplašné zprávy. Policie nic ?

Pekos
19. 11. 2022 13:23
Odpovědět  Aleš

Politici SPOLU, nejsou politici, ale protistátní všehoschopná HOVADA.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
PENNYS
20. 11. 2022 13:36
Odpovědět  Pekos

Co převzali vládu demoličníci- tak z nich “PADAJÍ SAMÉ how- NA”

Ratus
19. 11. 2022 12:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Podobný výraz jako má ten na fotce,jsem viděl v nějakém dokumentu u Hitlera.Co podobný,
naprosto stejný.

Pijack
19. 11. 2022 13:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Bylo by nanejvýš vhodné toho ukrajinského Hitlera zpacifikovat, dokud je čas. Co by se stalo, kdyby zabili Hitlera? Byla by válka? Nezabili ho, válka vypukla. Věci nemusí být složité. Jednoduchá řešení mají smysl a význam. A je to tak prosté. Možná, že kdyby se na Ukrajině našli odvážní lidé a toho zfetovaného kašpara odstřelili, že by tam pak vtrhly USA a začaly dosazovat tu svou demokracii… soudě podle toho, že do Hitlera investovaly Rockefellerova i Rothschildova famílie. Jim nevadí utrpení milionu lidí. Těmto grázlům vadí, když jim někdo chce investice znehodnotit.

Ratus
19. 11. 2022 13:36
Odpovědět  Pijack

Naprostý souhlas.

Pavel K
19. 11. 2022 14:17
Odpovědět  Pijack

👍 👍 👍 👍 👍 👍

Albi
19. 11. 2022 15:43
Odpovědět  Pijack

Byla by válka.
Válku si nevymyslel a nepřipravil Hitler sám, “vlastní rukou”. Války nejsou záležitostí jednoho muže. Hitler byl (a zůstal do dneška) “obchodní značka”.

Vidět za válkou jen Hitlera – a koho za 1. světovou? Ubohého zabitého niásledníka R-U? Tak ho celý svět miloval, že kvůli němu válčil???
Nenechte se vysmát a přijměte konečně fakt, že za každou válkou jsou peníze tj. majetek a to v jakékoliv formě. Jen ten umozňuje a přináší moc a možnost ovládat. A o to jde.

František
20. 11. 2022 18:13
Odpovědět  Pijack

Čau Pijacku. Mám knihu, velmi poučnou, Berlín za Hitlera. V jedné kapitole je popsáno, jak Churchil za pomoci SAS chystal odstřel Hitlera v Berghofu. Hitler chodil každý den na procházku a byl určen odstřelovač, který by na sebevražedné misi Hitlera zastřelil i s doprovodem. Ale po Stalingradu a bitvě u Kurska ten plán zrušili. Jejich analytici doporučili nechat ho naživu, protože v té době už byl těžce závislý na drogách, nekompromisně zasahoval do strategie a rozhodnutí generálů a vyloženě amatérsky ničil jejich práci. Prostě likvidoval Wehrmacht líp, než Rudá armáda.

Boomer
19. 11. 2022 14:26
Ohodnotit příspěvek :
     

..dle mého je celý incident předehrou k výměně stráží na Ukrajině. Zelenský už začíná být na obtíž, nedokáže udržet v rovnováze svoje požadavky a práci za jejich splnění odvedenou. Nástupcem bude pravděpodobně Zalužný, speciálně proškolený v US, jeho cílem bude udržování ohně pod kotlem a soustavné okusování ruských sil za minimalizace materiálních nákladů, ale bez ohledu na lidské ztráty.. jistěže domácích.
US politická scéna už po desítky let trpí vietnamským syndromem, v jehož rámci panický strach politiků vyvolávají z letadla vykládané rakve hrdinů, zabalené do hvězd a pruhů. Tudíž se bude bojovat, ale za minimální fyzické účasti, nejvýš tak velitelských kádrů a specialistů. Kanonenfutter musí být samodomo, v případě nouze nejvyšší z blízkého okolí.
Evropské členské státy NATO mají tudíž jisté oprávněné obavy z blízké budoucnosti, tohle už nemusí být akce, primárně určené k získání stužek pro další služební postup nebo splácení hypotéky.. tady budou chodit soustrastné dopisy.

Markýza
19. 11. 2022 15:40
Odpovědět  Boomer

To zní logicky. Včetně toho “syndromu vietnamské války.” Neslyšela jsem o tom, ale je to jasné. Ale to mně řekněte, když se to v těch správných kruzích tak nějak ví, jak je možné, že si vůbec nikdo neuvědomuje ruské trauma z druhé světové? Americké nepochopení je vcelku, no…. kdo by zkrátka hledal u Amíků pochopení. Ale Evropani?

Boomer
19. 11. 2022 17:53
Odpovědět  Markýza

..Evropa má v čerstvé historické paměti dvě krvavé války a na nějaký ten milion mrtvých se nehledělo a nehledí.. navíc každý národ se jaksi utěšuje, že umírali taky ti druzí.
Amerika je založená na principu jednoho občanství a od roku 1865 žádné větší ztráty neutrpěla, navíc se už bojovalo jen mimo její území.
Ruské trauma nikoho v Evropě nezajímá.. panuje obecně rozšířený postoj, že si s tím po staletí nedělají problém ani Rusové(nas mnogo..), tak proč si lámat hlavy druhou světovou, konec konců Rusko bojovalo především o vlastní záchranu, v evropských zemích nacisté zas tak zlí nebyli. Selektivní vnímání reality..
Rusko je pro mnoho lidí stále jakási velká neznámá, dlouho bylo izolované a brzy zase bude.. ovšem ten vjem, kdo bude izolován, může být značně subjektivní.

Jako v tom vtipu o chlapečkovi, který za socialismu s tatínkem kouká z kopce přes dráty do Rakouska a ptá se.. tati, a kdo žije za těmi dráty? My, chlapče, my..

Markýza
19. 11. 2022 18:08
Odpovědět  Boomer

To máte sice pravdu, že to možná pro Ameriku byl větší šok. Že my jsme tak nějak zvyklejší. Ale já si myslím, že Rusové utrpěli skutečné trauma – přese všechna “nas mnoga”. Celonárodní. Že to už mají v genech. Víte, já si umím Rusa představit, jak se lekne, jak je traumatizovanej – ale neumím si ho představit, jak se někde třese strachy. Ani při mé bujné představivosti ne. No a právě proto, pro ten nedostatek bázně mám dojem, že se jim to celonárodně zapsalo hluboko do povahy. Když si odmyslíme ty miliony obětí a všechny ty Stalingrady a tak.
Protože si všimněte, že u téhle “války” žádné “nas mnoga”! Přímo naopak.

Boomer
19. 11. 2022 18:26
Odpovědět  Markýza

.. v Rusku asi těžko hledat rodinu, která nebyla v poslední válce zasažena nějakou ztrátou. A stejně tak rodinu, která necítí hrdost, že to dokázali přežít a vyhrát. A tento mem jim hodně pomáhá.. my jsme oproti nim vlastně nikdy nic nevyhráli jako ucelený národ. Ještě dnes si vzájemně plijeme na předky jen proto, že bojovali na jiné frontě než ti druzí.. ač obojím šlo o stejnou zemi a národ.
A pak to ještě zazdí Prasopes reporyjensis..

Markýza
19. 11. 2022 18:41
Odpovědět  Boomer

Právě. Ale my hledáme tu hrdost na špatné straně – my máme být nač hrdi. My umíme zmrtvýchvstání a to se taky tak honem nevidí 🙂 Obraze rámu prastarého – víte? Já totiž myslím, že přežít v tom našem kráteru není úplně jednoduché – ono je to náramně lákavé, podnebí ideální, krajina štědrá, poloha taky ideální…..kdekomu by se líbilo. Taky je nás poměrně logicky pět a půl – no, já jsem vážně dost pyšná na to, že tu pořád jsme.
Ovšem s tím plitím na předky, to mě teda taky štve. A kdyby na předky – my si dokážeme plivnout sami sobě do xichtu. Ale už se to taky vylepšuje.

Albi
20. 11. 2022 00:54
Odpovědět  Markýza

Jo – a za vzor se bere těch pár kolaborantských prašicvců a nad těmi, kteří riskovali a bojovali beze zbraně tak jak mohli, se voda zavře.

A máme tu hned obraz národa, který se někomu moc hodí.

Markýza
20. 11. 2022 09:10
Odpovědět  Albi

Nojo, to je ten náš masochismus, ten se náramně hodí – kdekomu. Pamatujete, jak Němci po Plyšáku všude psali “Čechy, vy nekrast tady”? No…..jedna známá tehdy prodávala v Kotvě a byla z těch nápisů úplně nepříčetná; prý – nám tu Němci kradou léta jako straky, ale nikoho by nenapadlo psát o nich cedule!
A takhle je to se vším. Potřebujeme víc sebejistoty a sebevědomí.

Nwwo
20. 11. 2022 00:41
Odpovědět  Boomer

Geniálne pomenovanie tej obludy z Řeporyjí, 100 bodov ! A veľká pravda je aj o tom kydaní na minulosť, ktorú sa súčasná riadiaca garnitúra usilovne pokúša prepisovať. Riadok po riadku, odstavec po odstavci, až sa nápadne-nenápadne prepíše celá kapitola… Tomu fuj!!!

František
20. 11. 2022 18:24
Odpovědět  Boomer

Na své předky plivou jen blbí čecháčci a nová zblblá generace, nevzdělaná a neznající historii 20. století. U nás na Hané jsou ještě pořád pomníky s rudoarmějci a dokonce v květnu s květinami a věnci. Ovšem záleží, jak dlouho ještě. Pamětníci vymírají, mladá hovada ničí nebo staví pomníky vrahům.

František
20. 11. 2022 18:19
Odpovědět  Boomer

Západ nikdy nepochopí mentalitu Rusů, tak jako já absolutně nechápu mentalitu “západních” Němců.

Albi
19. 11. 2022 15:54
Odpovědět  Boomer

“Kanonenfutter musí být samodomo, v případě nouze nejvyšší z blízkého okolí..
A kde ho vezmmou pro další roky, když Ukrajinu už skoro vylidnili? Z blízkého okolí? Jak dlouho k tomu to okolí bude vstřícné?

A když už jde opravdu do tuhého, vidíme, že i veliké USA dají přednost svému vrabci v hrsti (Chicagu), než holubovi na střeše (Rusku).

Boomer
19. 11. 2022 17:54
Odpovědět  Albi

.. myslím, že v US už odpískali vizi vítězství nad Ruskem, ale ještě pořád jim jde o výrobu problémů pro EU, u níž jim není po chuti snaha Německa o hospodářskou dominanci. Nadělat zde nevraživostí na dalších padesát let, udržet kontinent na hranici rozvratu. Možným zdrojem dalšího masa pro mlýnek může být Polsko, o nějaké území přišli po II. světové a ještě to nestrávili, navíc jde o část, která pro Rusko není nijak atraktivní.
Slabá rozhádaná Evropa byla US cílem i na konci první světové války..

Uvidíme, jak s kartami zamíchá letošní zima a generál Surovikin..

Markýza
19. 11. 2022 18:11
Odpovědět  Boomer

Jestli ono to nakonec nebude stravitelnější, než Uršulí prosazovaná Čtvrtá říše.

Boomer
19. 11. 2022 18:19
Odpovědět  Markýza

.. malé zlo, velké zlo. To už je asi náš osud..

Markýza
19. 11. 2022 18:43
Odpovědět  Boomer

:-)))

František
20. 11. 2022 18:16
Odpovědět  Boomer

Připomnělo mi to to blbé heslo blbého Zemana – ” V Afghánistánu bojujeme za Prahu”.

Drak
19. 11. 2022 14:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Pisatelka by si měla přečíst č. 5, o kterém píše. Ten nezakládá žádnou povinnost členských států zapojit se povinně do konfliktu, pokud je členský stát napaden, ale nechává na členském státu, zda se zapojí, případně jak.

Drak
19. 11. 2022 15:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestliže je snímek v článku autentický, tak se nejedná o samodestrukci rakety, ale o přímý zásah. Pokud by došlo k samodestrukci , vybuchla by ve vzduchu a nemohla by vytvořit tak hluboký kráter a rozházet poměrně mohutně traverzy mostu a převrátit traktor s vlekem. Výbuch by měl působit shora dolů a ne obráceně. Vypadá to že Ukrajinci buď zbodali zamíření, nebo, a to je pravděpodobnější, vypustili střelu schválně, aby vyprovokovali, odpověď NATO. Ti kryplové, co Ukrajinu řídí, jsou naprosto bezskrupulózní šmejdi.

josef
19. 11. 2022 16:19
Odpovědět  Drak

Dle platné technické dokumentace munici (raketám) pro S-300 jsou povinné :
a) prohlídky motoru a po určité době výměna motoru a tuhé pohonné hmoty, ve které časem dochází k degradaci (trhliny a nekontrolovatelné hoření).
b) nastavení gyrokompasů a dalších navigačních a komunikačních zařízení
c)revize bojové části včetně autodestrukčního zařízení.
Na to jsou potřebná specializovaná pracoviště s potřebným, často jednoúčelovým zařízením.
Co z toho Ukrajina splnila, nebo nesplnila ?

Vladimír
19. 11. 2022 16:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Na takovou vzdálenost trefit traktor, to je umění. A banderovci jsou umělci! :-)))))

Boomer
19. 11. 2022 17:57
Odpovědět  Vladimír

..já bych taky vyzdvihl pracovitost polských traktoristů. U nás by nikdo chlapy do traktoru nedostal už ve tři ráno..

Markýza
19. 11. 2022 18:46
Odpovědět  Boomer

No, jen jestli to není lepší, když vidíme, jak pilní Poláci dopadli! 🙂 Mně by zajímalo, co na to polský lid, na tohle všechno. Jestli je to nenavnadilo urvat si ten Lvov a okolí. Pokud vím, doposud se k tomuto pěknému armádnímu plánu stavěli dost vlažně.

Markýza
19. 11. 2022 19:03
Odpovědět  Markýza

Jediné, co dokážu najít, byla Gazeta a tam rozhovor se synem toho zabitého traktoristy; pod tím asi šest příspěvků – všechno velmi umírněné. To mi lidi řekněte, jak můžou Poláci hladit Ukrajince po hlavičkách? Po zkušenostech s nimi? Nechápu.
Ale byla tam zmínka, že už do vsi dorazil ukrajinský ambasador a vysolil rodině milion.

Boomer
19. 11. 2022 20:48
Odpovědět  Markýza

.. Poláci hladí především svoje Ukrajince s polskými kořeny a čekají na svoji příležitost, zatím dodržují status quo EU, ale mají v myslích také status quo ante bellum. Lvov byl kdysi polský Lwów, stejně tak i Vilnius byl Wilno. Každá válka kreslí nové hranice na mapách, ale nedokáže zcela vymazat ty dřívější z paměti lidí. A totéž platí pro křivdy a zlé činy.

Markýza
20. 11. 2022 09:16
Odpovědět  Boomer

No vidíte, to mě nenapadlo. Že mají ty Ukrajince rozdělené. U nás to přeci probíhalo jinak, nám vpodstatě žádní “naši” Němci nezbyli – možná proto, že šli všichni za Heinleinem.
Hranice v pamětích…..já si hned představuju, jak to čtu. A vidím, co je ta Evropa za zmatek…..a začínám chápat, proč na sebe s Američany musíme nutně hledět jako telata na nová vrata.
Víte co? O to horší mi přijde, v co se zvrhla původní myšlenka Evropského společenství….vlastně to jediné bylo zřejmě schopno tyhle hranice nějak……rozumně uspořádat. Volný pohyb lidí, zboží, služeb – u toho mělo zůstat.

Markýza
20. 11. 2022 09:18
Odpovědět  Markýza

Jo o statu quo ante bellum už mluvili před časem docela otevřeně.

Boomer
20. 11. 2022 12:00
Odpovědět  Markýza

.. no právě! A moje poměrně čerstvé informace z Polska, od party našich montérů, tomu nasvědčují. Oni totiž ti jejich uprchlíci považují ty naše uprchlíky za bandu vyžírků a upřímně nás litují..
A ti jejich uprchlíci taky v hloubi duše doufají, že se jednou vrátí do svých opuštěných domovů, aniž by museli někomu zase dávat úplatek za překročení nějaké hranice..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
20. 11. 2022 13:42
Odpovědět  Boomer

Tak takové party montérů by měly podávat report, sakra. Novináři jsou k ničemu, když se potřebujete něco dozvědět.
A mimochodem děkuji za parádní diskusi – dneska aby jedna špendlíčkem hrabala, když se chce normálně bavit, a ne hádat. Díky.

Jan
19. 11. 2022 17:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrosi a Psonci chteli vtahnout NATO do valky. Zidaci Duda a Morawiecki (puvodne se jmenoval Icik Dikman) se o to snazili moc a Zid loutka Zelenskij jeste vice.
NATO ani USA ale nepotrebuji a nechteji valku s Ruskem. O to vice se onanuji rusofobii a nenavisti k Rusku a povzbuzuji v tom i sve vazaly, i v Cesku Cernosku. Potrebuji sankcemi a valkou na Ukrajine Rusko neustale oslabovat a doufat na nepokoje v Rusku. Docilili toho, ze Rusove kolektivni zapad nenavidi, neveri mu, ztratili o nem veskere iluze a jsou si vedomi, ze jedine jednota a podpora vlady a armady obyvatelstvem je muze ochranit.

Nas by melo zajimat co bude s Nemeckem. Jsme na nem hospodarsky zavisli jako i cela EU.
Nevypada to s nim dobre. USA dokazuji sabotazi na NS-1 a 2, ze ho chteji ekonomicky znicit. Nestaci jim naprosta kontrola Nemecka od valky a jeho neustale projevovane nepratelstvi k Rusku. S Nemeckem bude koncit dosavadni blahobyt vsude v Evrope. Drahe suroviny a jejich nedostatek znici vse, co Evropa hospodarsky dosahla.

Tenhle clanek vam rekne o situaci vice:
https://www.topcz.net/moralni-kolaps-nemecka-uvnitr-ciny-scholzova-jedenactihodinova-navsteva-pekingu-znamena-katastrofu/

Rapa
19. 11. 2022 17:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Vše taky ukazuje,jak a kdo řídí planetu zemi. PREDIKTOR,nejvyšší mág v řízení Země si nepřeje jadernou válku,protože by sám zahynul,to se ihned projevilo v prohlášení státníků,že ůtok rusko neprovedlo.A že jaderný konflikt si přeje jen skupina odtržená od prediktora,kterou on sám,Prediktor už nechce.Kdo jí je,tou skupinou ? Především neokoni z USA ,židovský sion z USA a Anglie. Současně i pres.Putin taky k tomuto plánu prediktora výborně pasuje a vyhovuje jeho choutkám.Taky to ukazuje i na ČR,kdo je to,kdo tak pomocí ůst fialových idiotů vyje z našeho ůzemí…,dobře je vidět,kdo to je a kdo to vytí řídí ( Sion,neokoni..) A kdo na ty potvory doplácí nejvíce jsou sami ukrajinci spolu s evropou ( a nejvíce i my v ČR ) až po hrdinné ruské kluky na bojištích,ale za vlast. Co zbude z UK,až padne za prediktora a jeho tlupů idiotů z EU většina mladých na okrajině,nic, jen oběť.Putin to ví a nechce dát sionu za objetinu okrajinu a zachraňuje co se dá.Pryč s globalisty,fašisty a nacisty,oligarchy nadnárodních společností satanistů a mengele opichávačů,pryč s tím hnisem hnusem.

Jiří
19. 11. 2022 18:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Kvůli Waršavě neobětuje anglosas ani howno. Co si myslýte blbouni? Že anglosas něco pro slovany udělá?