blog

USA mají novou sadu nástrojů k šikanování světa

6. října 2023

V New York Times Christopher Caldwell zdůraznil nové nástroje, které USA používají k šikanování světa. Vysvětluje, jak si podmanili Evropu, aby se aktivně zapojila do války proti sobě. USA vždy vadila náklonnost Evropy k levným ruským energetickým produktům, které zajišťovaly konkurenceschopnost evropského průmyslu, a její exportní náklonnost k velkému čínskému trhu. Také proto je Evropa dvěma geopolitickými konflikty (s Ruskem a Čínou) od obou odpojena a je nucena účastnit se války proti sobě samé. Jak to USA dělají? V tomto ohledu Caldwell odkazuje na novou knihu „ Podzemní impérium “ amerických profesorů Henryho Farrella a Abrahama Newmana.: Jak Amerika vyzbrojila globální ekonomiku“. Šlo především o evropskou politickou a vojenskou nesuverenitu, ale nyní jde o „vyzbrojení“ financí: o finanční podrobení instrumentalizací dolaru a prostřednictvím systému SWIFT a samozřejmě hrozbou omezení disponování měnových rezerv.

Caldwell je skeptický, že se USA podaří takto dlouhodobě udržet globální hegemonii. Podařilo se jim svrhnout švýcarský bankovní systém a německý průmysl, ale vývoj sankcí Ruska, Číny a Íránu ukazuje, že se vytvořil alternativní finanční systém, který je odolný vůči americkému „vyzbrojení“ financí.

___________

Největší vedlejší škody způsobila loňská ruská invaze na Ukrajinu různým západoevropským členům NATO, kteří náhle zjistili, že jejich národní zájmy jsou podřízeny zájmům jejich nejsilnějšího spojence.

Spojené státy už dlouho chtějí, aby Evropané překopali dva pilíře, na kterých stojí jejich ekonomiky: dovoz levné energie z Ruska a vývoz vyspělých výrobků do Číny, ruského spojence. S ruskou invazí v loňském roce se tyto požadavky staly důležitějšími. Evropa je do značné míry splnila. Evropská unie hlasovala pro embargo na ruskou ropu v prvních dnech války. Německo, kde je závislost na Číně pravděpodobně nejsilnější, loni v létě zveřejnilo svou první komplexní strategii pro „odstranění rizika“ svého obchodu s Čínou.

Cena byla vysoká. V případě Německa Mezinárodní měnový fond a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předpovídají, že si letos povede hůře než kterákoli jiná vyspělá ekonomika. Důvodů pro zpomalení Německa je jistě mnoho: úrokové sazby jsou vysoké, dodavatelské řetězce byly narušeny nemocemi a válkou a automobilový průmysl v zemi čelí nové konkurenci elektrických vozidel. Ale nepomáhá to, jak nedávno napsal sociolog Wolfgang Streeck v časopise American Affairs, Německo je žádáno, aby se účastnilo „ekonomické války, která je do jisté míry také válkou proti Německu samotnému“.

Zatímco většina Evropanů považuje Rusko za hrozbu na svém prahu, nemají stejný názor na Čínu. Studie Evropské rady o zahraničních vztazích z loňského léta zjistila, že velká většina, 62 procent na celém kontinentu, by si přála, aby Evropa zůstala neutrální, pokud by Spojené státy a Čína někdy vstoupily do konfliktu o Tchaj-wan. Když však loni v dubnu francouzský prezident Emmanuel Macron naléhal na své spoluobčany, aby si zachovali svou „strategickou autonomii“ v čínsko-amerických záležitostech a nenechali se strhnout „logikou bloku proti bloku“, byl odmítnut, nejen americkými politiky. ale také některými jeho evropskými spojenci.

Kdysi platilo, že když Evropané potřebovali trochu prostoru pro pohyb od amerického impéria v otázce zoufalé důležitosti, mohli si to jednoduše nárokovat. V letech 2002 a 2003 se německý kancléř Gerhard Schröder a francouzský prezident Jacques Chirac vzepřeli vládě George W. Bushe a odmítli se zúčastnit invaze do Iráku. Co se změnilo, aby americké preference získaly sílu svazujícího imperiální dikátu?

Částečně je to tím, že evropské země jsou vojensky závislé na Spojených státech. Vzhledem k tomu, že většina z nich po mnoho let počítá na obranu výrazně pod 2 procenty svého hrubého domácího produktu, jsou pravděpodobně závislejší než před dvěma desetiletími. Ale systém, kterým se Spojené státy snaží stanovit zákony pro celý svět, má více společného s ekonomikou než s hrubou silou. Během posledních dvou desetiletí Spojené státy využily neotřelou, často záhadnou sadu nástrojů k odměňování těch, kteří jim pomáhají, a k trestání těch, kteří ji překročí.

Tato sada nástrojů je nyní o něco méně záhadná, a to díky dvěma politologům, Henry Farrell z Johns Hopkins a Abraham Newman z Georgetownu. Jejich kniha, která vyšla minulý měsíc, „ Podzemní impérium : Jak Amerika vyzbrojila globální ekonomiku“ odhaluje, jak Spojené státy těží ze souboru institucí vybudovaných koncem minulého století jako neutrálních prostředků k zefektivnění globálních trhů.

Mezi tyto instituce patří dolar a systém bankovních zpráv známý jako Swift (Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci), který sídlí v Belgii a je řízen mezinárodním výborem, ale je zranitelný vůči americkému tlaku. Pomáhá to, že vzestup internetu učinil ze Spojených států domovem velké části kabelových obvodů a infrastruktury, včetně v současnosti některých velkých cloudových výpočetních center Amazon Web Services, Microsoftu a Google.

Spojené státy mají nyní možnost zkoumat a ovlivňovat světové komunikační a dodavatelské řetězce, pokud se tak rozhodnou. Po útocích z 11. září se rozhodlo. Ohýbala instituce, ke kterým měla přístup, v obrannou (jak to tehdy viděla) zbraň ve válce proti terorismu. “Aby ochránil Ameriku,” píší pan Farrell a pan Newman, ” proměnil Washington pomalu, ale jistě prosperující ekonomické sítě v nástroje nadvlády .”

Bylo zapotřebí vynalézavosti čtyř prezidentských administrativ, aby zabudovaly globální ekonomiku do strategického aktiva USA, které má být použito proti (především) Íránu, Číně a Rusku. Byl to George W. Bush, kdo schválil zákon USA Patriot Act, jehož hlava III měla za cíl zabránit teroristům v praní špinavých peněz v rámci finančního systému USA, ale nakonec poskytl americkým regulátorům páku na zahraniční finanční subjekty všeho druhu.

V polovině Obamovy administrativy američtí představitelé úspěšně dotlačili Swifta, aby zablokoval íránské banky, a vyhrožovali švýcarským bankéřům trestním stíháním, pokud neodstraní staleté tradice bankovního tajemství země. Tím skončil starý a lukrativní bankovní model Švýcarska. Přátelé i nepřátelé se měli čím dál tím více systému obávat.

Trumpova administrativa se s chutí chopila moci americké sítě a naplnila plán na rozvrácení čínského telefonního giganta Huawei. Jak uvádějí pan Farrell a pan Newman ve své knize, londýnská banka Huawei, HSBC, byla nucena sdílet data se Spojenými státy. Tato data vytvořila důkazy, které vedly ke kanadskému zatčení finančního ředitele Huawei ve Vancouveru v roce 2018. V samostatném případě se příští rok ministerstvo zahraničí snažilo podplatit indického námořního kapitána, který byl podezřelý z dodání zásilky íránské ropy, a naléhal, aby odevzdat svou loď do přístavu, kde by mohla být zabavena.

Za prezidenta Bidena Spojené státy porušily další svěřeneckou tradici, která je vázala v dobách před 11. zářím. Zařídily zmrazení nejen skromných rezerv centrální banky Afghánistánu ve výši 7 miliard dolarů v důsledku jeho ústupu z této země, ale také s pomocí svých spojenců ruské rezervy (desetikrát větší) po invazi v roce 2022. Spojené státy nyní také navrhují utratit část těchto rezerv na to, co považují za výhodnější: odškodnění obětí 11. září v prvním případě, přebudování Ukrajiny ve druhém.

Američtí politici vyzbrojili světovou ekonomiku způsobem, který je pro demokracie těžké zaregistrovat, natož ovlivnit. Existuje mnoho legitimních populistických stížností na tento druh kontroly elit: V Itálii a Polsku neustále slyšíte například o tom, jak Evropská unie uvěznila členské státy ve svých programech zotavovacích fondů po Covidu a pak je připojila nepřiměřené podmínky pro dodání peněz.

Nejnápadnější věcí na kritice Farrell-Newman – a možná zdroj její síly – je to, že není populistická . Autoři chápou rusko-ukrajinský konflikt – jako nevyprovokovaný ruský útok vůdce, který „zdá se, že věří, že studená válka nikdy neskončila“ – se jen málo liší od chápání ministerstva zahraničí. Dokonce i jejich vyprávění o americkém regulačním impériu je spíše popisem než reptání. Autoři naznačují, že by se z těchto regulačních prostředků nemuseli ani z poloviny tak obávat, pokud by sloužily hodnotnějším cílům – řekněme v boji proti změně klimatu namísto ochrany americké hegemonie.

Ať už to může být použito k čemukoli, zbrojení globální ekonomiky se ukazuje jako nespolehlivý nástroj americké moci. Problém je v tom, že v ekonomice, jaká existuje od studené války, obchoduje téměř každý s každým. Země, které mají největší důvod obávat se Spojených států, reagovaly snahou vytvořit alternativní uspořádání. Za poslední rok a půl Rusko prokázalo odolnost vůči totální ekonomické válce, kterou Čína a Írán pravděpodobně použijí jako vzor. Naproti tomu ty země, které jsou ke Spojeným státům nejpřátelštější – před deseti lety Švýcarsko, dnes Německo – trpěly tím, že své ekonomiky dosud neochránily proti americké ekonomické zbrani.

Vir: Cristopher Caldwell , New York Times

sdíletj na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
7. 10. 2023 20:07

Na nás byl použit nástroj, Fialova pětidemolice.

All
8. 10. 2023 08:17
Odpovědět  Gales

Fiala nás posílá zpět ,,na stromy” a král blbosti a pitomosti z hradu se dokázal za velmi krátkou dobu zesměšnit tak,že je to absolutní rekord.Vzpomínám na týdenník Dikobraz,kdyby vycházel,měl by nekonečně mnoho motivů a ministra ,,Bacha” by musel trefit šlak.Ale směju se i tak,bez Dikobrazu,té nekonečné blbosti,podlézavosti a pitomosti škůdců z pětikoalice,protože,,Jaký Pán,taký krám”.

Frank
8. 10. 2023 08:47
Odpovědět  All

Bohužel to, co tady provádí zločinecká vláda, není moc k smíchu.

Gales
8. 10. 2023 09:02
Odpovědět  All

A Hašek by měl téma na další román.

Pavel z Moravy
8. 10. 2023 09:54
Odpovědět  Gales

Chápete, že je potřeba změnit systém a ne jen přemalovat budovu. Vždyť je prohnilá až do základů. Vyhodíte tuhle partu, přijde druhá. Ále, komu to říkat, když většina má hluché uši a zalepené oči. Je zapotřebí vidět podstatu problémů a příčinu tohoto marasmu. A kdo to vidí, třeba Skála? No to je kujwa málo. To, že je síla v jednotě asi nikdo nevidí a čestní lidé jak vidno se nespojí, tak se tedy každý patlejme se svými pidiproblémy, tak aby nás banda škůdců minulých i současných dostala tam kam chce, neb jede ruku v ručce a ser.me na to.

laskra
8. 10. 2023 11:04
Odpovědět  Pavel z Moravy

Oči a uši jsou vedlejší, ale ten obsah v makovici je rozhodující.

Helena
8. 10. 2023 15:18
Odpovědět  Gales

Myslím, že Fialova pětidemolice se začíná hodně potit a Pávek hledá červenou knížku. Všechno, co se teď děje ve světě – hlavně v Izraeli, je známkou, že v USA to vře a dojde tam k velkým změnám.

Janek
7. 10. 2023 20:44

Přeji dobrý večer. Mimochodem, dne 7.10. má V.V.Putin narozeniny. A ještě jedna věc, aby se překryly události o státu 404, je třeba nějaké větší události ve světě. Tou jsou dnes události v Izraeli, tak bude masírka veřejnoprávní televize a na stát 404 se elegantně zapomene. A poslední věc, představitelé států EU chtějí jeden z nejzkorumpovanějších států světa přijmout bez otázek do EU a poté řešit nějaké podrobnosti. To je jako kdyby USA přijaly jako 51. federální stát Mexiko, které je v úrovni korupce na stejném místě jako stát 404.

Putinovec
7. 10. 2023 23:03
Odpovědět  Janek

Mě to nepřijde jako maskirovka . Spíše to vypadá na startovní výstřel přeformátování současného světa . Uvidíme , až se procesy začnou více seřazovat .

Putinovec
8. 10. 2023 00:44
Odpovědět  Putinovec

Dalším kamínkem v informační mozaice toho , co je spuštěno , je i tato informace , obsažena v článku : https://1url.cz/Tupgc
Zde je okopírovaná věta z tohoto článku .

  • Podle izraelské armády probíhají boje na 22 místech poblíž rozvodí mezi Gazou a Izraelem.

To číslo 22 znamená podpis Globálního Prediktora , který tímto dává veřejně informaci o tom , že likviduje svůj nepotřebný nástroj Globálního řízení .

Helena
8. 10. 2023 14:21
Odpovědět  Putinovec

Zajímavé: kde vzal Hamás tolik zbraní – moderních? Od Zelenskýho-tam cpe západ zbraně několik let a Alzák s jeho kumpány je vesele prodává všude po světě. Tak nakonec amícké zbraně a zbraně západu budou likvidovat dítě Ameriky – Izrael. Myslím, že USA skončily ten den, kdy to Hamás rozjel. Jen o tom nikde ani slovo. Stejně v ten den skončila mediální ukradinská “válka”. Je to velmi, velmi “zvláštně” načasováno, nenapadá vás nic? Žid Zelenský prodává zbraně, které jsou použity proti židům. No-možná dojde i na ty nejvyšší židovské špičky ročildi a spol. Jako že jo. Zdá se, že Hamás to má dobře promyšlené a zorganizované a že ty největší ryby neuniknou.

Helena
8. 10. 2023 14:25
Odpovědět  Helena

Možná to Izraelské špičky tušily, proto sem chtěli Izraelci přijet, aby si pojistili útěk, protože v USA už nemají žádnou perspektivu. Ale nestihli to. Každopádně nás má Pámbu rád, že sem ti židáci nedorazili, nic dobrého by sem určitě nedovezli – zas jen nějakou další prasárnu.

Gales
8. 10. 2023 09:04
Odpovědět  Putinovec

K Palestincům se přidali i Libanonci.

All
7. 10. 2023 23:37

Mohl by mi někdo vysvětlit,proč se na podzim a v zimě v EU čeká velký nedostatek léků ? Prý se o tom jednalo nyní i v Grenadě,němci doporučují udělat si zásoby léků na půl roku,švédsko podobně.Jen Fiala vůbec nic,ticho,jakoby ten bordel řídil a plánoval i s pepkem na hradě taky,obadva vše podporují a zhoršují.Fiala s presidentem a ministrem ,,Bachem” se jeví spíš jako největší nepřátele České republiky,největší nepřátelé občanů ČR,jen ničí,ničí a ničí.Jsou už myšlením mezi kretény,anebo už občany ČR velmi nenávidí,anebo obojí ? Tohle je mimo chápání,aby nám dělali takhle zle a připravovali ,,peklo v ČR”,v zemi,kde se sami narodili a proměnili se takto,ve zrůdy.

Putinovec
8. 10. 2023 00:04
Odpovědět  All

Když si představíte , že jde jednak o příslušníky generačně parazitických klanů , trvale od dětství oblbovaných o jejich vyjímečnosti a dále o osoby zdánlivě podobné člověku , s určitým pokřiveným stupněm morálky do nemorálnosti , tak to pochopitelné je .
K vyhledávání vhodných typů sociopatů slouží tzv. sociologové , tvořící čuchací psy , cítící ten správný morální rozklad .

ANTIUKRAJINEC
8. 10. 2023 07:56
Odpovědět  All

Soudruh pávek nemá teď na takový pičoviny čas-jako kovanej židobolševik je teď v duchu u svých bratři v izraeli,co je mu po nějakých podřadných gojímech v ČR??😮

Albi
8. 10. 2023 09:22
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Už zase židoBOLŠEVIK? V tom případfě byste si snad měl odstranit ANTI” z nicku!!!

A za druhé – PePa neřídí stát, PePa je vnější “znak” republiky se specifikými pravomocemi, ke kterým starat se o dostatek léků, nebo finance nepatří.

Pavel z Moravy
8. 10. 2023 11:20
Odpovědět  Albi

Ten bude dnes hlasovat Albi za totalitu WHO v N.Y. 11 zemí je proti, ale to nebude mít vliv na schvalovací proces. Je hotovo definitivně, pokud neodejdeme právě do těch zemí, které se nepřipojí. A jelikož jsem starý, tak to ani nejde i když já bych jinak odešel na Kubu. A určitě mi dáš za pravdu, že tady se většina podrobí a s námi odmítači si oni, tedy diktátoři a zmanipulovaný lid poradí. Je hotovo, buď opustit tuto zemi, nebo odejít na druhý břeh, protože oni tě tam stejně jinak dostanou. Není zde uvědomělý a důstojný národ, myslím většinově a jelikož téměř každý si hudlá svoji písničku a nechápe, že síla je v celku, že spojí li se špatní lidé a utvoří sílu, musí se spojit i čestní lidé a utvořit sílu, neb je to prosté, přichází jak to zde již bylo řečeno Feudalismus ll. A v tom bude život pro normálního svobodného jedince nemožný. A věř tomu, že sotva si to schválí, bude zde okamžitě epidemie se všemi znaky tyranie. Píši to právě tobě, protože vím, že ty to moc dobře chápeš, co se děje. Neměníme systém, nevypadli jsme z totalitních organizací EU a NATO a končíme. Už jsou opravdu blízko ta slova Živí budou závidět mrtvým. Včera jsi psala, že se virtuálně ještě párkrát potkáme,

Pavel z Moravy
8. 10. 2023 11:29
Odpovědět  Pavel z Moravy

no možná to ještě párkrát bude, ale už to nic nezmění na tom co pro nás nachystali a mlčící většina to přijme, aby přežila. O tom tedy nepochybuji. Já osobně jsem rád za svůj věk, že rozhodování bude jednoduché, neboť stát se otrokem není nic pro mne. Jinak jsem se dočetl, že včera i přes pár výjimek si schválili agendu 2030, takže dnes se očekává to stejné. Orwell se již opravdu naplňuje a to se přitom většina ještě před pár roky smála jaké jsou to vše konspirace. Tak se měj a přeji pěknou neděli.

Pavel z Moravy
8. 10. 2023 12:03
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ještě Albi toto, celý BRICS s výjimkou Ruska v té totalitní agendě WHO jede. Země, které odmítli tento nástroj jtotality jsou – Bělorusko, Bolívie, Kuba, Severní Korea, Eritrea, Írán, Nicaragua, Rusko, Sýrie, Venezuela, Zimbabwe.

Pavel z Moravy
8. 10. 2023 12:21
Odpovědět  Pavel z Moravy

Myslím, že Rusko je skutečně demokratická země, jako jedna z mála a kolik zde bylo lidí, kteří naletěli řečem o autokratickém Putinovi. Tak tady to máte přátelé jasně na stole.

Pavel z Moravy
8. 10. 2023 12:17
Odpovědět  All

Alle, nezlobte se na mne, ale říkal jste, že ten slovanský duch se tomu všemu postaví, že jsme v jiné dimenzi než zdegenerovaný západ. Omluvte mne, ale divím se, že se mnoho lidí diví tomu co s námi dělají. Byli k tomu vybráni, aby zlikvidovali naši svébytnost a aby nás zahraničí zlomilo, kolonizovalo a zotročilo. A většině to nedošlo a nedojde. To lamentování je k ničemu, když se většina národa nespojí a neudělá tomu přítrž. Dnes to tady píši již podruhé, v N.Y dnes bude WHO schvalovat své totalitní praktiky. Pouze 11 zemí je proti a s BRICS je proti pouze Rusko. Všichni jinak jedou ve stejném módu. Otrokářský systém se blíží. Tak čemu se divíme?

Milan ze Zahrady Čech
8. 10. 2023 02:56

Úplně mimo, ale nedokázal jsem to nechat ležet. Akorát to chce místy proklikávat. Od 8:36 je ale skutečně zajímavých cca 6 minut. Kdo neviděl, neuvěří:

https://www.youtube.com/watch?v=vJ9lFl3H6SE

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
All
8. 10. 2023 07:50

Ta těžkotonážní odpružená dřevěná koloběžka s ohledem na to,kolik práce odvede,zajímavé.Potom ten svoz dřeva náklaďákem,který by se hodil jako unikát z Konga pro muzeum Tatra Kopřivnice by byla další rarita,kdyby ji tatrováci vyměnili za jejich novější náklaďák, tak by s ním ale zplundrovali tolik pralesů,že raději ne.Ale koumáci to jsou,zajímavé video.

Gales
8. 10. 2023 09:17

Naši ,,politici” by s těma koloběžkama měli jezdit po vlastech českých na mítinky.Aby bylo vidět kam až jsme při jejich vládě klesli.

Vladimir888
8. 10. 2023 12:41
Odpovědět  Gales

Zajímavý náhled do budoucnosti české republiky

Vladimir888
8. 10. 2023 12:43
Odpovědět  Vladimir888

taková videa je třeba archivovat, pro pozdější využití.

Markýza
8. 10. 2023 15:58
Odpovědět  Vladimir888

A omlacovat o palici prosazovatelům elektroaut.

Frank1
8. 10. 2023 13:29

Rozervanim NS 1 a 2 skoply USA sveho vazala EU s kone a zacaly ho krmit vlastnim x krat drazsim LNG. Fobie na Cinu a Rusko jsou praktikovany a zarucuji US Zidum hegemonii v Evrope. Hospodarske ukazovazele v USA rostou a v EU padaji. Coz je loutkovym vladam USA v Evrope jedno. Pro ne je dulezita spokojenost hegemona a jistota vlastnich koryt.

Miro 2
9. 10. 2023 12:01

Za blbost se všude platí. Evropané si kvůli svému blbému vedení podělali všechno sami. Skočili na špek USA. S tím už se teď nedá nic dělat. Rusko teď už ani EU nevěří a je jim ukradená. Nyní je pozdě “bycha” honit. Však on se ten celý Západ (KoZa) sám vytrestal a začíná se potápět jako kdysi bájná Atlantida. Škoda je, že se ČR k tomu Západu sama tak přilepila a je ochotná se pro něj zbavit i své suverenity. Západní Evropu budou brzy se svými nahromaděnými problémy následovat také USA, ta nejhorší říše zla. Ale konečně budou platit za zlo, které zosnovali a které dohání i je samotné. Tam je také obyčejný lid, který není úplně blbý, vnímá co se děje a dá o sobě brzy vědět.