blog

Ukrajinští špióni s hlubokými vazbami na CIA vedou stínovou válku proti Rusku

The Washington Post

 Greg Miller a Isabelle Khurshudyan 23. října 2023

KYJEV – Narvané auto s matkou a její 12letou dcerou se zdá, že sotva stojí za pozornost ruských bezpečnostních úředníků, když se blíží k hraničnímu přechodu. Ale to nejméně nápadné zavazadlo – přepravka pro kočku – bylo součástí propracovaného smrtícího spiknutí. Ukrajinští operativci nainstalovali skrytou přihrádku do přepravky pro zvířata, podle bezpečnostních úředníků se znalostí operace a použili ji k ukrytí součástek bomby.

O čtyři týdny později zařízení explodovalo těsně před Moskvou v SUV řízeném dcerou ruského nacionalisty, který naléhal na svou zemi, aby „zabíjela, zabíjela, zabíjela“ Ukrajince, exploze signalizující, že srdce Ruska nebylo by ušetřeno válečného masakru.

Operaci řídila ukrajinská domácí bezpečnostní služba SBU, podle úředníků, kteří poskytli podrobnosti, včetně použití přepravky pro domácí mazlíčky, které nebyly dříve zveřejněny. Útok ze srpna 2022 je součástí zuřící stínové války, ve které ukrajinské špionážní služby také dvakrát bombardovaly most spojující Rusko s okupovaným Krymem, pilotovaly bezpilotní letouny na střechu Kremlu a vyrážely díry do trupů ruských námořních plavidel v Černém moři. .

Tyto operace byly nasazeny jako extrémní opatření, které Ukrajinabyla nucena přijmout v reakci na ruskou invazi v loňském roce. Ve skutečnosti představují schopnosti, které ukrajinské špionážní agentury vyvinuly během téměř deseti let – od doby, kdy Rusko poprvé obsadilo ukrajinské území v roce 2014 – období, během kterého si tyto služby také vytvořily hluboké nové vazby se CIA.

Mise se účastnily elitní týmy ukrajinských agentů, dosazené ze seznamů, vytvořených, vycvičených a vybavených v úzké spolupráci se CIA, dle současných a bývalých ukrajinských a amerických představitelů.Od roku 2015 CIA utratila desítky milionů dolarů na proměnu ukrajinských sovětských služeb na silné spojence proti Moskvě, uvedli úředníci. Agentura poskytla Ukrajině pokročilé sledovací systémy, vycvičila rekruty na místech na Ukrajině i ve Spojených státech, postavila nová velitelství pro oddělení ukrajinské vojenské zpravodajské agentury a sdílela zpravodajské informace v rozsahu, který by byl nepředstavitelný tehdy, než Rusko ilegálně anektovalo Krym  a rozpoutalo separatistickou válkuna východní Ukrajině. CIA udržuje významnou přítomnost v Kyjevě, uvedli představitelé.

Rozsah zapojení CIA s ukrajinskými bezpečnostními službami nebyl dříve zveřejněn. Představitelé amerických tajných služeb zdůraznili, že agentura se nijak nezapojila do cílených zabíjení ukrajinskými agenturami a že její práce se soustředila na posílení schopností těchto služeb získávat informace o nebezpečném protivníkovi. Vysoký zpravodajský úředník řekl, že „jakékoli potenciální provozní obavy byly jasně sděleny ukrajinským službám“.

Početné ukrajinské tajné operace měly jasné cíle a přispěly k obraně země. Atentát na auto, který zabil Dariu Duginovou, však podtrhl, že Ukrajina přijala to, co úředníci v Kyjevě označují jako „likvidace“, jako válečnou zbraň. Za posledních 20 měsíců provedla SBU a její vojenský protějšek GUR desítky atentátů proti ruským představitelům na okupovaných územích, údajným ukrajinským kolaborantům, vojenským důstojníkům za frontou a prominentním válečným podporovatelům hluboko uvnitř Ruska. Mezi mrtvými je podle ukrajinských a západních představitelů bývalý velitel ruské ponorky joggující v parku v jihoruském městě Krasnodar a militantní bloger v kavárně v Petrohradu.

Příchylnost Ukrajiny ke smrtícím operacím zkomplikovala její spolupráci se CIA, což vyvolalo obavy ze spoluúčasti agentury a vyvolalo znepokojení mezi některými úředníky v Kyjevě a Washingtonu. I ti, kteří vidítakové smrtící mise jako obhájitelné ve válečné otázce, užitečnost určitých úderů a rozhodnutí, které vedly k zacílení na civilisty včetně Duginy nebo jejího otce Alexandra Dugina – jenž byl operativcema zamýšlen jako terč – spíše než Rusy, přímo spojené s válkou.

„Máme příliš mnoho nepřátel, které je důležitější neutralizovat,“ řekl vysoce postavený ukrajinský bezpečnostní činitel. „Lidé, kteří odpalují rakety. Lidé, kteří spáchali zvěrstva v Buče.” Zabití dcery proválečného buřiče je „velmi cynické,“ řekl úředník.

Jiní uváděli širší obavy z ukrajinské bezohledné taktiky, která se nyní může zdát oprávněná – zejména proti zemi obviněné z rozsáhlých válečných zvěrstev –, ale později se může ukázat jako obtížné ovládnout.

“Jsme svědky zrodu skupiny zpravodajských služeb, které jsou jako Mossad v 70. letech,” řekl bývalý vysoký představitel CIA s odkazem na izraelskou špionážní službu, která je dlouho obviněna z provádění atentátů v jiných zemích. Ukrajinská odbornost v takových operacích „má riziko pro Rusko,“ řekl úředník, „ale nese i širší rizika.

„Pokud se ukrajinské zpravodajské operace stanou ještě odvážnějšími – zaměří se například na Rusy ve třetích zemích – dokážete si představit, jak by to mohlo způsobit roztržky s partnery a dostat se do vážného napětí s širšími strategickými cíli Ukrajiny,“ řekl úředník. Mezi tyto cíle patří členství v NATO a Evropské unii.

Tento článek je založen na rozhovorech s více než dvěma desítkami současných a bývalých ukrajinských, amerických a západních zpravodajských a bezpečnostních činitelů, kteří hovořili pod podmínkou anonymity s odkazem na bezpečnostní obavy a také na citlivost tématu. Tlak na Kyjev, aby dosáhl vítězství proti Rusku a našel způsoby, jak odradit další agresi, vytváří pobídky k zveličování rekordů a schopností ukrajinských služeb. The Washington Post prověřil klíčové detaily s více zdroji včetně západních úředníků s přístupem k nezávislým proudům zpravodajských informací.

CIA to odmítla komentovat.

Partnerství mezi CIA a Ukrajinou

Úředníci SBU a GUR popisují své rozšiřující se operační role jako výsledek mimořádných okolností. “Všechny cíle zasažené SBU jsou zcela legální,” uvedl ředitel agentury Vasyl Malyuk v prohlášení poskytnutém The Post. Prohlášení se konkrétně nezabývalo cíleným zabíjením, ale Malyuk, který se minulý měsíc setkal s nejvyššími představiteli CIA a dalšími americkými představiteli ve Washingtonu, řekl, že Ukrajina „dělá vše pro to, aby spravedlivý trest ‚dohnal‘ všechny zrádce, válečné zločince a kolaboranty“.

Současní a bývalí američtí a ukrajinští představitelé uvedli, že obě strany se snažily udržovat opatrnou vzdálenost mezi CIA a smrtícími operacemi prováděnými jejími partnery v Kyjevě. Představitelé CIA vyjádřili po některých operacích námitky, řekli představitelé, ale agentura podporu nestáhla. “Nikdy jsme nezapojili naše mezinárodní partnery do tajných operací, zejména za frontovou linií,” řekl bývalý vysoký ukrajinský bezpečnostní úředník. Pracovníci SBU a GUR nebyli doprovázeni protějšky CIA. Ukrajina se vyhýbala používání zbraní nebo vybavení, které by bylo možné vysledovat k americkým zdrojům, a dokonce byly odděleny skryté zdroje financování. „Měli jsme mnoho omezení ohledně operativní spolupráce s Ukrajinci,“ řekl bývalý americký zpravodajský důstojník. Důraz byl „více na bezpečnou komunikaci a obchod“ a sledování nových proudů zpravodajských informací v Rusku „spíše než „tady vyhazujete do povětří starostu“. Nikdy jsem neměl pocit, že jsme se tak podíleli na navrhování jejich operací.”

Přesto úředníci uznali, že hranice byly občas nejasné. Důstojníci CIA v Kyjevě byli informováni o některých ambicióznějších plánech Ukrajiny na údery. V některých případech, včetně bombardování Kerčského mostu, zaregistrovali američtí úředníci obavy.

Ukrajinští špióni vyvinuli své vlastní linie o tom, o kterých operacích diskutovat a které držet pod pokličkou.„Byly věci, o kterých bychom radši nemluvili“ s protějšky CIA, řekl druhý ukrajinský bezpečnostní činitel zapojený do takových misí. Řekl, že překročení těchto hranic by vedlo k stručné odpovědi od Američanů: “Nechceme žádnou účást tohoto.”

Hluboké partnerství CIA s Ukrajinou, které přetrvalo, i když se země zapletla do skandálu s impeachmentem kolem prezidenta DonaldaTrumf,představuje dramatický obrat pro agentury, které strávily desetiletí na opačných stranách studené války. Částečně kvůli tomuto dědictví, uvedli představitelé, teprve v loňském roce CIA odstranila Ukrajinu ze seznamu „nebratrské“ agentury, které jsou považovány za taková bezpečnostní rizika, že kontakt s jejich státními příslušníky pro zaměstnance agentury je bez předchozího povolení zakázán.

CIA-Ukrajinaspolupráce zakořenila v důsledku politických protestů v roce 2014, které přiměly ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyče k útěku ze země, následovala ruská anexe Krymu a vyzbrojování separatistů ve východních oblastech Doněcka a Luhanska. Počáteční fáze spolupráce byly předběžné, uvedli představitelé vzhledem k obavám na obou stranách, že do ukrajinských služeb stále silně proniká FSB – ruská agentura , která je hlavním nástupcem KGB . Aby CIA zvládla toto bezpečnostní riziko, spolupracovala s SBU na vytvoření zcela nového ředitelství, řekli představitelé, takového, které by se zaměřovalo na operace takzvaných „aktivních opatření“ proti Rusku a bylo izolováno od ostatních oddělení SBU. Nová jednotka byla prozaicky nazvána „Páté ředitelství“, aby se odlišila od čtyř dlouholetých jednotek SBU. Od té doby bylo přidáno šesté ředitelství, řekli představitelé, pro spolupráci s britskou špionážní agenturou MI6.

Školicí místa byla umístěna mimo Kyjev, kde byli osobně vybraní rekruti instruováni zaměstnanci CIA, uvedli úředníci. Plánem bylo vytvořit jednotky „schopné operovat za frontovými liniemi a pracovat jako tajné skupiny,“ řekl ukrajinský představitel zapojený do tohoto úsilí. Agentura poskytla bezpečné komunikační zařízení, odposlouchávací zařízení, které Ukrajině umožnilo odposlouchávat ruské telefonní hovory a e-maily, a dokonce poskytla převleky a separatistické uniformy, které umožnily agentům snadněji proklouznout do okupovaných měst.

První mise se zaměřily na nábor informátorů mezi ruskými zástupnými silami a také na opatření v oblasti kybernetického a elektronického odposlouchávání, uvedli úředníci. SBU také zahájila sabotážní operace a mise k dopadení separatistických vůdců a ukrajinských kolaborantů, z nichž někteří byli převezeni do tajných vazebních zařízení. Operace ale brzy nabraly smrtelný obrat. Během jednoho tříletého období bylo zabito nejméně půl tuctu ruských agentů, vysoce postavených separatistických velitelů nebo kolaborantů při násilí, které bylo často připisováno vnitřnímu vyřizování účtů, ale ve skutečnosti bylo dílem SBU, uvedli představitelé Ukrajiny .

Mezi zabitýmibyl Jevgenij Žilin, vůdce proruské militantní skupiny na východní Ukrajině, který byl zastřelen v roce 2016 v moskevské restauraci. O rok později byl velitel rebelů známý jako „Givi“ zabit v Doněcku v rámci operace, při níž byla žena, která ho obvinila ze znásilnění, najata, aby po jeho boku nastražila bombu, tvrdí bývalý úředník zapojený do mise. Ukrajinští představitelé uvedli, že obrat země k smrtelnějším metodám byl vyvolán ruskou agresí, zvěrstvy připisovanými jejím zástupcům a zoufalstvím najít způsoby, jak oslabit silnějšího protivníka. Mnozí také citovali údajnou ruskou historii provádění atentátů v Kyjevě. „Kvůli této hybridní válce jsme čelili naprosto nové realitě,“ řekl Valentyn Nalyvaičenko, člen ukrajinského parlamentu, který sloužil jako ředitel SBU v roce 2015, kdy bylo vytvořeno páté ředitelství. “Byli jsme nuceni školit naše lidi jiným způsobem.” Odmítl to upřesnit.

Transformace ukrajinské vojenské rozvědky

 

I když pomáhala budovat nové ředitelství SBU, CIA se pustila do mnohem ambicióznějšího projektu s ukrajinskou vojenskou zpravodajskou službou. S méně než 5 000 zaměstnanci byla GUR zlomkem velikosti SBU a měla užší zaměření na špionáž a operace aktivních opatření proti Rusku. Měla také mladší pracovní sílu s menším počtem pozůstatků ze sovětských časů, zatímco SBU byla stále vnímána jako proniknutá ruskou rozvědkou.

“Uvážili jsme, že GUR je menší a svižnější organizace, kde bychom mohli mít větší dopad,” řekl bývalý americký zpravodajský důstojník, který pracoval na Ukrajině. “GUR bylo naše malé baby.” Všem jsme dali nové vybavení a školení.“ Důstojníci GUR “byli mladí kluci, ne generálové KGB ze sovětské éry,” řekl úředník, “zatímco SBU byla příliš velká na reformu.”

Zdá se, že i nedávný vývoj takové obavy potvrzuje. Bývalý ředitel SBU Ivan Bakanov byl nucen odejít z funkce loni uprostředkritiky,žeagentura nepostupovala dostatečně agresivně proti vnitřním zrádcům. SBU také loni zjistila, že v sítích agentury se stále používají modemy ruské výroby, což vyvolalo snahu o jejich odpojení. Od roku 2015 se CIA pustila do tak rozsáhlé transformace GUR, že během několika let”Nějakým způsobem jsme to přestavěli od nuly,” řekl bývalý americký zpravodajský důstojník. Jeden z hlavních architektů tohoto úsilí, který sloužil jako šéf stanice CIA v Kyjevě, nyní vede pracovní skupinu pro Ukrajinu v sídle CIA.

GUR zahájila nábor pracovníků pro své vlastní nové oddělení aktivních opatření, uvedli úředníci. Na místech na Ukrajině a později ve Spojených státech byli operátoři GUR trénováni v dovednostech od tajných manévrů za nepřátelskými liniemi až po zbrojní platformy a výbušniny. Američtí představitelé uvedli, že cílem výcviku bylo pomoci ukrajinským operativcům chránit se v nebezpečném prostředí kontrolovaném Ruskem, spíše než ublížit ruským cílům. Někteří z nejnovějších rekrutů GUR byli převedeni z SBU, řekli úředníci, přitahováni ke konkurenční službě zaplavené novými úřady a zdroji. Mezi nimi byl Vasyl Burba, který řídil operace pátého ředitelství SBU, než se připojil ke GUR a sloužil jako ředitel agentury v letech 2016 až 2020. Burba se stal tak blízkým spojencem CIA – a vnímal moskevský cíl –, že když byl donucen odejít po zvolení prezidenta Volodymyra Zelenského, mu agentura poskytla obrněné vozidlo, uvedli úředníci. Burba odmítl komentovat tento článek.

CIA pomohla GUR získat nejmodernější systémy sledování a elektronického odposlouchávání, uvedli úředníci. Zahrnovaly mobilní zařízení, která mohla být umístěna podél Ruskem kontrolovaných linií na východní Ukrajině, ale také softwarové nástroje používané k využívání mobilních telefonů kremelských úředníků navštěvujících okupované území z Moskvy. Ukrajinští důstojníci obsluhovali systémy, řekli představitelé, ale vše nasbírané bylo sdíleno s Američany.

Z obavy, že stárnoucí zařízení GUR byla pravděpodobně kompromitována ruskou rozvědkou, CIA zaplatila nové budovy velitelství pro polovojenskou divizi GUR „spetsnaz“ a samostatné ředitelství odpovědné za elektronickou špionáž. Nové schopnosti byly transformativní, uvedli úředníci. “Za jeden den bychom mohli zachytit 250 000 až 300 000 jednotlivých komunikací” od ruských vojenských jednotek a jednotek FSB, řekl bývalý vysoký představitel GUR. “Informací bylo tolik, že jsme je sami nezvládli.” Zásoby dat byly předávány přes nové zařízení vybudované CIA zpět do Washingtonu, kde je prozkoumali analytici CIA a NSA, uvedli úředníci. “Dávali jsme jim možnost – skrze nás – sbírat” ruské cíle, řekl bývalý úředník GUR. Na otázku o velikosti investic CIA úředník řekl: “Byly to miliony dolarů.”

Časem GUR také vyvinul sítě zdrojů v ruském bezpečnostním aparátu,včetně jednotky FSB odpovědné za operace na Ukrajině. V míře důvěry mezi USA a Ukrajinou, uvedli představitelé, bylo CIA povoleno mít přímý kontakt s agenty naverbovanými a řízenými ukrajinskou rozvědkou. Výsledný zpravodajský výtěžek byl z velké části skryt před zraky veřejnosti, s občasnými výjimkami. SBU začala zveřejňovat usvědčující nebo trapné odposlechy komunikace, včetně jednoho, ve kterém byli ruští velitelé zajati při diskuzi o vině své země při sestřelení dopravního letadla Malaysian Airlines v roce 2014 .

Přesto úředníci uvedli, že zpravodajské informace získané americko-ukrajinskou spoluprací mají své limity. Prozíravá varování Bidenovy administrativy o odhodlání ruského prezidenta Vladimira Putina svrhnout kyjevskou vládu se například zakládala především na oddělených proudech zpravodajských informací, kterých se Ukrajina zpočátku netýkala. V některých ohledech, uvedli představitelé, vlastní ukrajinské sbírkové úsilí živilo skepticismus, který Zelenskij a další měli k Putinovým plánům, protože odposlouchávali vojenské jednotky a jednotky FSB, které samy nebyly informovány až do předvečera války. “Dostávali přesný obrázek od lidí, kteří o tom nic nevěděli”, řekl jeden z amerických úředníků.

Cílení na Moskvu pomocí dronů

Ruským silám se nikdy nepodařilo dobýt Kyjev . Ale obě struktury GUR, které CIA financovala, patřily mezi desítky klíčových zařízení, na která se v prvních dnech války zaměřily ruské údery, podle úředníků, kteří uvedli, že zařízení přežila a nadále fungují.

Nové zpravodajské schopnosti Ukrajiny se ukázaly jako cenné od začátku války. SBU například získala informace o ruských cílech vysoké hodnoty, což umožnilo údery, které zabily několik velitelů a těsně minul ruského vysokého důstojníka Valerije Gerasimova.

Během posledního roku se mise bezpečnostních služeb stále více soustředily na cíle nejen za nepřátelskými liniemi, ale i hluboko do Ruska.

Pro SBU nebyl žádný cíl vyšší prioritou než Kerčský most, který spojuje ruskou pevninu s anektovaným Krymským poloostrovem. Most je klíčovým vojenským koridorem a pro Putina má také takový symbolický význam, že předsedal jeho inauguraci v roce 2018.

SBU zasáhla most dvakrát za poslední rok, včetně bombového útoku v říjnu 2022, který zabil pět lidí a vytvořil díru v jízdních pruzích směrem na západ.

Zelenskij zpočátku ukrajinskou odpovědnost popíral. Ale ředitel SBU Malyuk popsal operaci mimořádně podrobně v rozhovoru na začátku tohoto roku a uznal, že jeho služba umístila silnou výbušninu do náklaďáku převážejícího role celofánu průmyslové velikosti.

Stejně jako ostatní spiknutí SBU se operace účastnili nevědomí spolupachatelé, včetně řidiče kamionu zabitého při explozi. “Prošli jsme sedmi kruhy pekla a udrželi tolik lidí v nevědomosti,” řekl Malyuk v rozhovoru o té operaci, která jak řekl, že závisela na citlivosti „obyčejných ruských pašeráků“.

Američtí představitelé, kteří byli předem informováni, vyjádřili obavy z útoku, v obavě z ruské eskalace. Tyto obavy se pravděpodobně rozplynuly v době, kdy SBU o devět měsíců později zahájila druhý úder na most pomocí námořních dronů, které byly vyvinuty jako součást přísně tajné operace zahrnující CIA a další západní zpravodajské služby.

Malyukův vysoce veřejný popis operace se vzpírá typickému zpravodajskému řemeslu, ale slouží kyjevské potřebě dosáhnout úspěchu a odráží vznikající rivalitu s GUR. Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, má ve zvyku vychvalovat úspěchy své agentury a vysmívat se Moskvě.

Tyto dvě služby se do určité míry operačně překrývají, ačkoli úředníci uvedli, že SBU má tendenci vykonávat složitější mise s delšími dodacími lhůtami.zatímco GUR má tendenci pracovat v rychlejším tempu. Ukrajinští představitelé to také popřeli, žeAgentura byla přímo zapojena do útoku na plynovod Nord Stream 2 v Baltském moři v září 2022, ačkoli americké a další západní zpravodajské agentury dospěly k závěru, že Ukrajina byla do plánu zapojena.

GUR použila vlastní flotilu bezpilotních letounů k zahájení desítek útoků na ruské území, včetně úderů, které pronikly ruskou protivzdušnou obranou a zasáhly budovy v Moskvě. Mezi nimi byla operace z května 2023, která nakrátko zapálila část střechy v Kremlu.

Tyto útoky zahrnovaly oba dálkové drony vypuštěné z Ukrajiny na území Ruska, stejně jako týmy operativců a partyzánů pracujících uvnitř Ruska, uvedli představitelé. Motory pro některé drony bylykoupeny od čínských dodavatelů se soukromým financováním, které nebylo možné vysledovat k ukrajinským zdrojům, podle úředníka, který řekl, že byl zapojen do transakcí.

Atentáty v Rusku

GUR se také pustil do atentátů, uvedli úředníci.

V červenci byl bývalý velitel ruské ponorky Stanislav Ržitskij čtyřikrát střelen do hrudníku a zad v Krasnodaru, kde údajně pracoval jako vojenský náborový důstojník. Rzhitsky , 42, byl známý tím, že používal fitness aplikaci Strava k zaznamenávání svých každodenních běžeckých tras, což je praxe, která mohla odhalit jeho polohu.

GUR vydalo opatrné prohlášení, které odvrátilo odpovědnost, ale citovalo přesné podrobnosti o okolnostech Rzhitského smrti a poznamenalo, že „kvůli silnému dešti byl park opuštěný“ a nebyli žádní svědci. Úředníci v Kyjevě potvrdili, že za to může GUR.

I když ukrajinští představitelé přiznávají odpovědnost za takové činy, prohlašují si proti Rusku morální přednost. SBU a GUR se snažily vyhnout poškození nevinných přihlížejících i při smrtících operacích, řekli představitelé, zatímco ruské nálety na spálenou zemi a nevybíravé útoky zabily nebo zranily tisíce civilistů. Bezpečnostní úředníci uvedli, že žádná velká operace SBU nebo GUR neproběhne bez povolení – tichého nebo jiného – od Zelenského. Mluvčí Zelenského na žádosti o komentář nereagoval.

Skeptici se nicméně obávají, že Ukrajina sice používá cílené zabíjení a nálety bezpilotních letounů na moskevské výškové budovy, ale to nepomáhá ani její věci proti Rusku, ani jejím dlouhodobým aspiracím na vstup do NATO a EU.

Vysoký ukrajinský úředník, který úzce spolupracoval se západními vládami na koordinaci podpory pro Ukrajinu, uvedl, že útoky na nebojovníky a bombardování moskevských budov živí Putinův falešný příběh, že Ukrajina představuje pro obyčejné Rusy rostoucí nebezpečí. “To hraje do karet jeho lžím, že si pro ně Ukrajinci jdou,” řekl úředník.

Zdá se, že tento názor je v menšině. Jiní vidí útoky jako posílení morálky mezi obleženými Ukrajinci a dosažení určitého stupně bdělé odpovědnosti za údajné ruské válečné zločiny, k nimž jsou mnozí Ukrajinci skeptičtí , někdy povede k adekvátním sankcím ze strany Organizace spojených národů a mezinárodních soudů.

Atentát na auto, který loni zabil Duginu , nadále vystupuje jako jeden z nejextrémnějších případů smrtelné pomsty – takový, který nejen že se zaměřoval na nebojovníky, ale byl proveden i ukrajinskou ženou, za účasti pravděpodobně nevědomé osoby, teenage dívkou.

Ruské úřady sotva dokončily odklízení trosek, když FSB identifikovala Natalii Vovkovou (42) jako hlavní podezřelou. Podle FSB vstoupila do Ruska z Estonska v červenci, vzala si byt ve stejném komplexu jako Dugina a strávila týdny sledováním, než po výbuchu vyklouzla se svou dcerou zpět do Estonska.

FSB také identifikovala údajného spolupachatele, o kterém Rusko tvrdilo, že poskytlo kazašské poznávací značky Vovkové, aby je použila na svém vozidle Mini Cooper, když cestovala po Rusku; pomáhal sestavit výbušninu; a před útokem uprchl do Estonska.

Ukrajinské úřady uvedly, že Vovková byla částečně motivován ruským obléháním jejího domovského města Mariupol. Odmítli komentovat povahu jejího vztahu k SBU nebo místo jejího současného pobytu.

Útok měl zabít Dugina a jeho dceru při odjezdy z kulturního festivalu, kdeproválečný ideolog, někdy označovaný jako „Putinův mozek“, měl přednášku. Očekávalo se, že oba budou cestovat společně, ale Dugin nastoupil do jiného vozidla. Festivalu se podle FSB zúčastnil i Vovková. Ukrajina tehdy rázně odsoudila účast na útoku. “Ukrajina s tím nemá absolutně nic společného, protože nejsme zločinecký stát jako Rusko, ani teroristický,” řekl Zelenského poradce Mychajlo Podoljak.

Úředníci však v nedávných rozhovorech v Kyjevě uznali, že tato odmítnutí byla falešná. Potvrdili, že SBU operaci naplánovala a provedla, a uvedli, že ačkoli Dugin mohl být hlavním cílem, jeho dcera – rovněž hlasitá podporovatelka invaze – nebyla žádnou nevinnou obětí.

“Je dcerou otce ruské propagandy,” řekl bezpečnostní úředník. Bombardování auta a další operaceuvnitř Ruska jsou „o vyprávění“ a ukazují nepřátelům Ukrajiny, že „hrozí trest i pro ty, kteří si myslí, že jsou nedotknutelní“.

Shane Harris ve Washingtonu a Mary Ilyushina v Rize v Lotyšsku přispěli k této zprávě.

zdroj: JaM

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
26. 10. 2023 10:41

Holt jsou nebezpeční pro jiný stát.Zato naši čučkaři jsou nebezpeční pro nás.

Pavel z Moravy
26. 10. 2023 10:42

Alespoň se přesně odhaluje co jsou zač. Toto přesně dělala CIA na Kubě. Stovky různých atentátů, které zabíjely nevinné osoby. Atentáty v hotelech, restauracích, na nádražích, v letadlech a všude kde to šlo. Prostě typický amík, toužící po moci.

skeptik
26. 10. 2023 10:44

Ukrajinští představitelé uvedli, že obrat země k smrtelnějším metodám byl řízen ruskou agresí, zvěrstvy připisovanými jejím zástupcům a zoufalstvím najít způsoby, jak oslabit silnějšího protivníka. Mnozí také citovali údajnou ruskou historii provádění atentátů v Kyjevě.

No a kdo rozšiřuje nepravdivé informace o zločinech Ruska a protiruskou propagandu a podněcuje tak nenávist proti Rusku?? Přece hlavní média s největším dosahem.
Je třeba těm šiřitelům propagandy a ideologie pořád připomínat, že podporují ukrajinský terorismus a mají na rukou krev nevinných lidí.