blogKrize

Ukrajinec obviněný z bombardování Nord Stream tvrzení WaPo popírá

Ukrajinec obviněný z bombardování Nord Stream tvrzení WaPo popírá
Nedávná zpráva novin posiluje vyprávění o okrajové sabotérské skupině jednající nezávisle na vedení v Kyjevě

Ukrajinský vojenský důstojník, který byl v nedávné zprávě Washington Post označen za osobu, která údajně hrála klíčovou roli při zničení ruských plynovodů Nord Stream v roce 2022, tato tvrzení odmítl jako „ruskou propagandu“.

Roman Červinskij, ukrajinský plukovník kyjevských sil pro speciální operace, údajně řídil logistiku a podporu šestičlennému sabotážnímu týmu, který údajně provedl útok, uvedl WaPo v sobotu.

„Všechny spekulace o mé účasti na útoku na Nord Stream šíří ruská propaganda bez jakéhokoli podkladu,“ řekl listu Chervinsky, přestože citoval oficiální ukrajinské a evropské zdroje a další „lidé znalé podrobností tajná operace.’

Od té doby, co byly plynovody Nord Stream 1 a 2, které byly vybudovány za účelem dodávky ruského zemního plynu do Německa, zničeny podvodními explozemi u dánského ostrova Bornholm v září 2022, se objevily dvě konkurenční teorie o tom, kdo je za to zodpovědný.

Podle vyprávění západních médií použil tým ukrajinských komand pronajatou jachtu k přepravě výbušnin na místa výbuchu; CIA a evropské zpravodajské agentury byly o spiknutí informovány několik měsíců předem, zatímco prezident Vladimir Zelensky byl údajně držen mimo smyčku.

Červinskij, který je v současné době zadržován v Kyjevě za to, že jednal „bez povolení“ v jiné tajné operaci, údajně jednal na příkaz vysokých úředníků podřízených vrchnímu ukrajinskému vojenskému veliteli generálu Valeriji Zalužnému.

CIA se minimálně od roku 2015 intenzivně zapojuje do ukrajinských záležitostí, utrácí „desítky milionů“ dolarů a udržuje „významnou přítomnost“ v Kyjevě, podle předchozích zpráv Washington Post. USA však nebyly zapojeny do výbuchové operace Nord Stream a CIA dokonce řekla Ukrajincům, aby plán zrušili, podle jiného článku WaPo.

Americký investigativní novinář Seymour Hersh tvrdil, že americký prezident Joe Biden nařídil CIA, aby vyhodila potrubí do povětří. Hersh s odvoláním na zdroje ze zpravodajské komunity tvrdil, že potápěči CIA spolupracující s norským námořnictvem loni v létě umístili na linii dálkově spouštěné bomby pomocí cvičení NATO v regionu jako krytí.

Hersh tvrdil, že zničením ropovodů měl Washington v úmyslu přerušit energetické vazby Německa s Ruskem, a tak zabránit Berlínu ve zrušení sankcí vůči Moskvě, aby zachránil svou ekonomiku závislou na plynu. Biden začátkem února 2022 varoval, že v případě vojenské akce ze strany Ruska „už nebude Nord Stream 2. Uděláme to konec“.

Ruský prezident Vladimir Putin v březnu prohlásil, že „plně souhlasí“ s Hershovými závěry. Putin argumentoval, že USA z útoku profitovaly díky své pozici

konkurenčního dodavatele plynu do Evropy.


Vyšší ukrajinský důstojník koordinoval výbuchy Nord Stream – WaPo


Vyšší ukrajinský důstojník koordinoval výbuchy Nord Stream – WaPo
Plukovník identifikovaný jako Roman Chervinsky byl nedílnou součástí sabotážní operace, tvrdí server

Ukrajinský vojenský důstojník sloužící u národních speciálních operačních sil sehrál klíčovou roli při útoku na ruské plynovody Nord Stream na podzim 2022, uvedl v sobotu Washington Post s odkazem na zdroje z ukrajinských a dalších evropských představitelů a také na „informované lidi“. o podrobnostech tajné operace.“

The Post tvrdí, že Roman Červinskij, ukrajinský plukovník, 48, byl údajně zodpovědný za řízení logistiky a podporu šestičlennému sabotážnímu týmu, který útok provedl. Muž měl údajně hluboké vazby na ukrajinskou rozvědku a armádu.

Údajně sloužil u jednotky speciálních operačních sil odpovědné za koordinaci sabotážních a podvratných aktivit. Důstojník také zastával vysoké pozice v ukrajinské vojenské rozvědce a národní bezpečnostní službě (SBU) a byl „osobně blízký klíčovým vojenským a bezpečnostním vůdcům,“ uvedla americká média.

Červinskij se přihlásil generálmajorovi Viktoru Hanuščakovi, který podle Post komunikoval přímo s nejvyšším ukrajinským vojenským velitelem generálem Valerijem Zalužným.

Důstojník nevedl sabotážní operaci Nord Stream, uvedl Washington Post a dodal, že nejednal sám a nebyl odpovědný za plánování, ale pouze jednal na základě rozkazů vyšších ukrajinských úředníků podléhajících Zalužnému.

Červinskij prostřednictvím svého právního zástupce popřel, že by se na sabotáži podílel. ‘Všechny spekulace o mé účasti na útoku na Nord Stream jsou šířeny ruskou propagandou bez jakéhokoli podkladu,’ uvedl v písemném prohlášení pro americká média. Byl zatčen v dubnu 2023 na základě obvinění ze zneužití své moci v jiné ukrajinské zpravodajské operaci. Muž tvrdil, že jeho zatčení bylo politicky motivované, a obvinil vysoké úředníky v administrativě prezidenta Vladimira Zelenského, včetně nejvyššího poradce Andreje Jermaka, z toho, že jsou ruskými „špióny“.

V srpnu německá média uvedla, že všechny důkazy v případu sabotáže Nord Stream ukazují na Ukrajinu. Ti, kdo jsou obeznámeni s vyšetřováním, „považují stopy [ukazující na] Ukrajinu za zvláště přesvědčivé,“ uvedl tehdy německý zpravodajský kanál ZDF a dodal, že „neexistují žádné spolehlivé důkazy“, které by naznačovaly, že za útokem stojí Rusko.

Plynovody Nord Stream 1 a 2, které byly vybudovány za účelem dodávky ruského zemního plynu do Německa, byly zničeny podvodními explozemi u dánského ostrova Bornholm v září 2022. Západní média uvedla, že důkazy dosud odhalené v případu ukazují na Ukrajina. Kyjev účast na incidentu popřel.

Útok údajně provedla skupina sabotérů, kteří si pronajali jachtu – Andromedu – pomocí falešného pasu. Plavidlo bylo údajně použito k přepravě výbušnin na místo. Podle srpnových zpráv německých médií se skupina, která si jachtu pronajala, nacházela na Ukrajině před výbuchy a po nich.

Ačkoli několik evropských národů, včetně Německa, Švédska a Dánska, zahájilo vyšetřování incidentu, žádné z tvrzení médií o identitě údajných pachatelů dosud úředníci nepotvrdili ani nevyvrátili.
http://6b.cz/LpF1

sdíletj na

47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
13. 11. 2023 14:17

Že by to přece jenom udělal ten dobytek?
Tomu už může věřit jenom naše nutella.

janle57
13. 11. 2023 20:45
Odpovědět  sizok

Až vyhodí někdo z Nigeru podmořský datový datový kabel z Hotdoglandu do Evropy,
budeme možná té pohádce o banderovských žabích mužích na Baltu věřit,vůbec bych
se nedivil,kdyby se tenhle akční thriller už natáčel někde v Hollywoodu,Popcorni
jsou na tohle blbí víc než dost,ale podrobnosti nám o tom brzy určitě prozradí zuřivý
reportér Patrik Kaizr nebo český Ukrajinec Matyáš Zrno.

Dulcinea1
14. 11. 2023 11:27
Odpovědět  sizok

No urcite to neurobila ziadna zena alebo dieta ! Vojaci, armada su problem tohto sveta, tejto zeme ! Kym dovoli slovensky premier vyrabat zbrane a dovoli obchodnikom so zbranami ich predavat, a je jedno komu, tak sa NIKDY nic nezmeni !! Co robi slovenska armada ke uz nema udajne ziadne zbrane? Vyvaluju si vstci vratane generalov a ich civilnych poskokov sunky pred computrami a vypisuju na blogoch, pozeraju porno a podobne, ze?! Naco platime tykych darmozracov? Trba zrusit armadu! Naco je, nech mi to niekto vysvetli !

Helena
14. 11. 2023 11:40
Odpovědět  Dulcinea1

Ako to viete? Neurážajte žien! Taký Džon Zerozero7 býval žena, no dnes je Džony potápač, místo kulí pod pasom so semtexom za pasom.

Helena
13. 11. 2023 14:27

A teď ještě tu o Červený Karkulce. Ukroš leda tak se šnorchlem, jo? USA a Anglie to rozkázaly a připravily k tomu podmořský vercajk. Ukrouše k tomu tak možná vycvičili a najali, ale dost o tom pochybuju – k tomu potřebovali zdatný potápěče-makáče, který odvedou práci na 1, a ne ukrajinský vožralý fanatiky.

Vladimír
13. 11. 2023 14:28

Myslím, že řeči o účasti ukrajinců na akci Nord Stream šíří spíš americká propaganda. V tom se pan plukovník trochu spletl…

Dulcinea1
14. 11. 2023 11:30
Odpovědět  Vladimír

Bliza setkani pateho druhu je film, ktory tym, co maju par neuronov mozgu, vela vysvetli !! Howgh !

Markýza
13. 11. 2023 14:45

Ruská propaganda z Washington Post……………ó tempora, o mores! No že popírá, to je něco divného? Asi to přizná ne – soudruzi, normálně jsem si přivázal dva metráky semtexu, to byla zátěž a pak už jen šupity šup a byl jsem dole. On je ten semtex takovej plastelínovatej, tak jsem tím ten Nordstrým omotal a bylo.

PeterStuyvesant
13. 11. 2023 15:38

Možná jsem natvrdlej ale nemohli ty plynovody přeci vyhodit do vzduchu Američani i Ukrajinci zároveň. Někdo si tady nestydatě a já už tušim kdo to je!

PeterStuyvesant
13. 11. 2023 15:39
Odpovědět  PeterStuyvesant

Oprava, mělo tam být, …někdo si tady nestydatě vymýšlí…

Markýza
13. 11. 2023 15:40
Odpovědět  PeterStuyvesant

A proč ne? Jsou to přeci spojenci. Amíci zařídili logistiku, krytí a faktický zákrok, Ukrajinci zase mlžení.

Markýza
13. 11. 2023 15:42
Odpovědět  Markýza

Abych upřesnila ukrajinskou úlohu: můj muž (dej mu pámbu nebe), když potřeboval, aby mu takříkajíc nebylo vidět do karet, tak takzvaně “vířil” (tak tomu říkal on) Neboli čeřil a vydával chaotické informace.

Boomer
13. 11. 2023 16:51
Odpovědět  Markýza

.. jo, tak s vaším chlapem bych si zřejmě rozuměl. Zamotat blbounům šišky a potom trumf…

Markýza
13. 11. 2023 17:02
Odpovědět  Boomer

No, kdyby se nesnažil takhle motat šišku i mně, oceňovala bych tuhle vlastnost daleko víc 😀 ale jo, přesně tak. On hrál mimochodem skvěle mariáš.

Vaska
13. 11. 2023 19:10
Odpovědět  Markýza

jó na průmce nam jeden kantor říkal, že mariáš by zavedl jako povinný předmět vyuky

Jura
13. 11. 2023 20:31
Odpovědět  Vaska

Mariáš tříbí nejen logiku, a odhaduje protihráče , nádherná hra , a kdysi korunový to byl hazard.

Boomer
14. 11. 2023 23:06
Odpovědět  Vaska

.. jo, pro nás venkovské kluky to bylo pokoukání na obyčejné chlapy v hospodě, jak perfektně zvládají cosi, s čím jsme se my potkali až na střední v matematice, když došlo na kombinatoriku..

Joe Arp
13. 11. 2023 17:38
Odpovědět  Boomer

Je to tak, i já ti rozumím, i když jinak. Ty přes tlačenou erudici nejsi nijak složitej, ale to narcisové nebývají, mají klapky jak funebrácký koně! Tvůj fanda Kolínský

Boomer
13. 11. 2023 19:00
Odpovědět  Joe Arp

.. Pepiku, pokud vidíš, že se baví slušný chlap se slušnou ženou, ty jakožto celoživotní neotesanec a vemeno máš stát stranou, mlčet a snažit se něčemu přiučit aspoň koukáním. Až se budu chtít zasmát, já si tě na najdu, ju? Tady nejsi u vás na fotbale…

Joe Arp
13. 11. 2023 19:25
Odpovědět  Boomer

No to je ten problém, slušný chlap je kde? A se mnou už se moc nezasměješ blbě otesaný ovčárský Podvemeno.

Markýza
13. 11. 2023 20:20
Odpovědět  Joe Arp

Poslyšte Joe – ráda bych vás o něco požádala: štengrujte se jak chcete, ale prosím jich pěkně – nelezte mi do diskuzí – pokud to dokážete.

Joe Arp
14. 11. 2023 09:59
Odpovědět  Markýza

Dokážu, není problém. Vaše diskuze o motání šišek mě fakt nezajímají. Jsem tu na přímou žádost Boompariho, který se cítí být mými příspěvky osvěžen, jak zjistíte pod jinými články, rád se “kočkuje” a pak naoko hudruje.

Markýza
14. 11. 2023 13:03
Odpovědět  Joe Arp

Ano, přesně o tom jsem mluvila. Kočkujte se, ale někde v rohu, jo? Nestojím o to, hledat koment, na který chci odpovědět, půl kilometru nahoře.
A mimochodem, když jste takový taktní vy – budu i já: mně zase absolutně nezajímají vaše diskuse o poměru pasu, ani vaše náhledy na Boomera. Já se chci bavit s ním a ne s vámi.
Děkuji za pochopení.

Joe Arp
14. 11. 2023 19:39
Odpovědět  Markýza

Tak madam musím vás zklamat, diskuze zde je veřejná, nikoli vaše! Pokud vyžadujete soukromí dejte si rande třeba v cukrárně. Takže posílejte do rohu laskavě svého čokla!! Jinak reaguji na Boompariho, dle jeho přání, takže mě laskavě vypusťte a přeskakujte třeba kilomert a půl.

Slovan
14. 11. 2023 19:52
Odpovědět  Joe Arp

🙋‍♂️ 👍 👍 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Joe Arp
14. 11. 2023 20:23
Odpovědět  Slovan

Ahoj chlape dáma nám Boomparovatí, už to tu zkouší řídit, bude asi dobrá organizátorka.

Boomer
14. 11. 2023 23:01
Odpovědět  Joe Arp

.. mládenci, já naprosto chápu příčiny vašeho rozhořčení. Ona ta zatrolená ženská je totiž o hodně chytřejší než vy dva dohromady.. a to si dovolila moc!!!! Na to vy nejste stavění, na to vy ani nejste zvyklí, holt v jakých vodách lovíte, takové ryby ve vezírku nosíte.
Tak, a teď vy moji sádelníčci kulatí vylulat a šupajdá chrnět na svoje obvyklá místa, někde hodně daleko nalevo od bodu IQ 100…

Markýza
15. 11. 2023 09:02
Odpovědět  Joe Arp

Ano. Je veřejná. Proto jsem vás slušně žádala. Nikoli posílala do rohu, to bylo……..ále, to nemá smysl, co. Samozřejmě, není vaší povinností mi vyhovět, ovšemže, kdepak…….možná to raději ani nezkoušejte, mohlo by to být nebezpečné. Velmi nebezpečné!

Joe Arp
15. 11. 2023 09:42
Odpovědět  Markýza

Váš přítel po boku už to výše “pocukroval”. No nicméně mám z etud vás obou, jak to slušně…? No, rozpačitý pocit.

Jura
13. 11. 2023 20:33
Odpovědět  Joe Arp

Tak jste se pobavili a zasmáli , a nyní něco k věci.

Joe Arp
14. 11. 2023 10:01
Odpovědět  Jura

…..no k té věci, čekáme???

Boomer
14. 11. 2023 23:29
Odpovědět  Joe Arp

.. Pepiku, když tak trpělivě čekáš, co si takhle přečíst Čekání na Godota? V posledním obraze je takový zajímavý dialog:

Estragon: Já už nemohu takhle pokračovat. 
Vladimír: To říkáš jen tak. 
Estragon: Co kdybychom se rozešli? Snad by to šlo líp. 
Vladimír: Zítra se oběsíme. (Ticho) Když nepřijde Godot.

Vono to tvoje čekání stejně k ničemu nepovede, ty už zůstaneš furten stejnej.. ale nejsi v tom sám.

Joe Arp
15. 11. 2023 09:43
Odpovědět  Boomer

Hoď to sem v jidiš, tohle neodráží plně tvou erudici!

pedro
13. 11. 2023 16:01
Odpovědět  Markýza

Zapomněli jste na šmejdy z Londýna.

Markýza
13. 11. 2023 16:21
Odpovědět  pedro

Tak zase – nemusejí zvládat úplně všechno, že 😀

Mike
14. 11. 2023 08:36
Odpovědět  PeterStuyvesant

Udělal to agent 007, najatý Čínou, placený Íránem, s ruskou potápěčskou výbavou, na tchajwanské jachtě s ukrajinskou vlajkou na kyslíkovém přístroji, vycvičený v České republice. My sice nemáme moře, za to umíme vlézt našim uzurpátorům do pr:dele jako nikdo jiný.

Jiří
13. 11. 2023 15:49

Směšný pokus Západu vyvinit z toho Ameriku a hodit to na někoho, s kým ani ukrajinské vedení nemá nic společného. Ruská propaganda za tím rozhodně nebude, Putin ani nepochybuje, že jsou za tím Amíci, stejně jako každý se zdravým rozumem. Západ je absolutně nedůvěryhodný zmetek bez morálky, země EU američtí lokajové bez jakékoliv sebeúcty.

Vladimír
14. 11. 2023 12:37
Odpovědět  josh-xy

Bidet to nebyl, tomu by ve vodě zvlhla plínka.

Ladislav 💤
13. 11. 2023 16:36
Odpovědět  Jiří

👍 bingo, za každou, opakuji za každou prasárnou ve světě je válečny gengstr usa!

Dag
13. 11. 2023 22:47
Odpovědět  Jiří

Jo.Taky se mi zdá,že kromě leváren ještě vymysleli,že to hodí na krk Ukrajiné. Využít,znemožnit a odkopnout.

Veny232
13. 11. 2023 16:47

Tomu že ten vyšinutý bezdomovec mohl něco takového provést může věřit jen blázen…

Jaris
14. 11. 2023 05:20

Zniceni Nord streamu ma na svedomi hnUS.Dokonce tim verejne senilni jelito Biden verejne vyhrozoval, ze je to v planu. Je naprosty nesmysl svalovat vinu na jakehosi neznameho Ukrouse.

miro
14. 11. 2023 08:29

Už jim zůstal jenom Mat a Pat stejně jako Vrbětice.

Karel
14. 11. 2023 09:03

Je téměř jisté, že plynovod byl zničen ukajinci. Ale akce byla naplánována v USA v CIA. PLán a logidtika byly americké. Jen vlastní akci provedli Ukrajinci co by prodloužená ruka CIA.
Když Rusové dokončili Nord Strem, ptali se novináři Bidena cos tím udělá. On jednoznačně odpověděl, zastavíme to. Jednoznačný důkaz americké akce proti plynovodu.

Markýza
15. 11. 2023 16:24
Odpovědět  Karel

Kdyby jen to – on to přeci řekl Scholzovi do xichtu a ten se jen žalostně usmíval.
Jen jsem se dočetla, že je na to zapotřebí velice specielně školeného personálu, což mi nepřipadá, že by Ukrajina mohla mít.

Pijack
14. 11. 2023 09:38

Věřit Ukrajincům? To je jako čekat, až něco na internet napíše Masaryk a nebo věřit Halíkovi, že se modlí s Marťany 🙂