blogKrize UKRAJINA

Ukrajincům se povedl další doslova husarský kousek

Jaroslav Štefec

Ukrajincům se povedl další doslova husarský kousek. Pravděpodobně pomocí amerického systému Patriot sestřelili nad územím Ruské federace nedaleko Bělgorodu přistávající těžký vojenský dopravní letoun Il-76. Na jeho palubě bylo celkem pětasedmdesát lidí, nikdo nepřežil. Zdánlivá kapička v moři krve, tekoucí denně po ukrajinské zemi. Paradoxem je, že pětašedesát mrtvých patřilo k ukrajinským válečným zajatcům, kteří měli být vyměněni za ruské vojáky, zajaté ukrajinskou armádou.

Podle ruské strany zajatce přepravovala dvě letadla, po sestřelení prvního stroje byl druhý letoun odkloněn na jiné letiště. Ukrajinská strana po počátečním nadšení ze sestřelu rychle „vychladla“ a později odpoledne už jen potvrdila, že plánovaná výměna zajatců v dohodnutém čase neproběhla. Oslavné titulky o sestřelení Il-76 nahradil neutrální „pád letadla u Bělgorodu“. O pouhý den později už Zelenskij požaduje, aby „proběhlo mezinárodní vyšetřování pádu letadla“. Chápu to, reminiscence na „vyšetřování“ letu MH17 je stále živá. Už jsem se ostatně dočetl, že povinností Ruska bylo ty rakety sestřelit, nebo že lže o zajatcích na palubě.

Válka na Ukrajině, krmená západními zbraněmi a penězi, si vyžádala dalších sedmdesát pět lidských životů. K útoku na letoun podle Moskvy došlo i přes to, že výměna zajatců byla vyjednána a lety byly ukrajinské straně oznámeny. Nemám důvod tomu nevěřit a nedivím se, že Moskva viní kyjevský režim z úmyslného sestřelení letadla. Proč by to ale Kyjev dělal?

Válku na Ukrajině ovlivňují kromě Ruské federace už jen dva další aktéři – Velká Británie a USA. Jejich aktuální zájmy se ale dost výrazně liší, ačkoliv mají společný cíl – co nejvíce oslabit a poškodit Rusko, samozřejmě bez sebemenšího ohledu na ztráty a škody, které utrpí Ukrajina a její obyvatelé. Britům vyhovuje válka na Ukrajině jako taková. Po Brexitu se EU stala britským konkurentem, kterého válka na Ukrajině oslabuje ekonomicky, politicky i vojensky, bez ohledu na to, kdo má navrch. Čím déle tedy bude trvat, tím lépe pro Británii.

Naproti tomu USA mají v současné době zájem konflikt na Ukrajině co nejdříve ukončit. Samozřejmě jim, stejně jako Britům, není proti mysli ani oslabení, případně (jako bonus) i rozpad Ruska, ani likvidace EU jako ekonomického konkurenta. Stejně tak jim vůbec nezáleží na osudu Ukrajinců a Ukrajinu, nebo to, co z ní zbude, vnímají jen jako zdroj budoucích příjmů a prostředek kontinuálního vojenského tlaku na Rusko. Klíčovou roli v tom ale hraje prezident Biden a snahy o jeho znovuzvolení.

V poslední době proto kroky administrativy USA, zaměřené na urychlené ukončení konfliktu, začínají „přetlačovat“ britské snahy o jeho pokračování. Nasvědčují tomu probíhající změny osob na vedoucích místech kyjevského režimu, které začaly po poslední návštěvě Zelenského v USA. Další katastrofu ve stylu slavného útěku z Afghánistánu si Biden před volbami už prostě nemůže dovolit.

Velmi významnou roli v této „strkané“ může sehrát nesporný britský vliv na Zelenského a jeho lidi ve vedení ukrajinské armády. Hodně napověděla neočekávaná návštěva Borise Johnsona na Ukrajině 10. dubna 2022. Johnson vyrazil osobně do Kyjeva okamžitě poté, co se britské tajné služby dozvěděly, že rusko-ukrajinská mírová jednání v Turecku byla úspěšná a mírová smlouva už jen čeká na podpis obou prezidentů. Zelenskij ještě týž den nařídil rozhovory ukončit, oficiálně za britský slib podpory Ukrajiny až do jejího vítězství nad Ruskem. Ten formálně potvrdil při své poslední návštěvě Kyjeva také nový britský premiér Rishi Sunak. Zároveň oznámil i další navýšení britské pomoci Ukrajině a s prezidentem Zelenským podepsal bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci.

Sestřelení letadla se zajatci proto podle mě není náhoda. Pravděpodobně se jednalo o operaci pod taktovkou britských zpravodajských služeb s cílem zajistit další pokračování války. Zatím se nedá tak úplně odhadnout, nakolik se Britům jejich záměr podařil. Určitě se jim ale povedlo na dlouhou dobu zablokovat výměny zajatců obou stran, za což jim budou neskonale vděčny jejich rodiny.

Velkou otázkou také zůstává reakce USA, které mohou považovat tento krok svého největšího spojence v Evropě za hodně ošklivý podraz. Otázkou ovšem je, jestli si mohou nějaký ten „úkrok stranou“ dovolit v okamžiku, kdy je pro ně současná podpora Británie v akcích na Středním východě skutečně klíčová. Jak to vypadá, o Ukrajinu jako takovou jde všem zúčastněným opravdu až na posledním místě.
fb

sdíletj na

33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jiří
26. 1. 2024 22:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Dávејtе ѕі nа všесhnо роzоr včеtně těсh tzv. dеbаt bеz сеnzurу аvšаk nе bеz náѕlеdků ро něm. Vímе со је rеžіm zаč а јаk tоhо budеt сhtít znеužít. Vzhlеdеm těсh Սkrајіnѕkу vураdајíсí осhrаnkу u té dеbаtу tо můžе být соkоlіv.
comment image
Мůžе vám ро dеbаtě рřіјít dоріѕ kvůlі nеѕrоvnаlоѕtеm v lејѕtrесh а náѕlеdné рůl rоční šіkаnа nа úřаdесh. Мůžоu váѕ ѕtrčіt nа Սkr. ѕtránku Муrоtvоrес а рřеѕ dаrkwеb vурѕаt оdměnu zа vаšі hlаvu. Nеbо “zаřídіt” vуhоzеní z рráсе. Рřі nејhоrším vám rоzbоmbаrdоvаt váš bаrák роmосí “аnоnуmníhо udání” čí unéѕt vаšеhо rоdіnnéhо рříѕlušníkа nа оrgánу. Α těсh рříklаdů је јеště víс.
comment image

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
26. 1. 2024 22:56
Odpovědět  jiří

Žіјеmе v рѕеudоdеmоkrаtісké dіktаtuřе.
Α dnеѕ dávејtе vеlmі vеlký роzоr hlаvně nа роlісіі.
Вěhеm Коvіdu јеště něјасí (ѕрíš málо) Čеští роlісіѕté mělі něјаký mоrální kоdеx рřеѕ ktеrý už nеšlі. Αlе tеď už tо budе јіný !
Սkrајіnсі‚ ktеří јѕоu Rаkušаnеm nаvеrbоvаní budоu hоrší hоvаdа. Dávејtе ѕі роzоr !
comment image

26. 1. 2024 23:30
Odpovědět  jiří

Normálka. Taková nová řeka ve starým korytě. Gustík zasejc sbíral fóry o sobě. I s interprety těchto, rozumí se. Vzpomínám si, jak na mě jednou dělali skoro celou noc bububu za tuhle infantilní bl-bost.
Dějiště – krčma U Cikána. A já zurčím:
“…a Kosigin povídá: “Ale ne, Lonide Iljiči, to jenom v Praze sněží…”
“Fuj. Už jsem se lek, že škubou Husáka.”
No uznejte – to je kravina hodná třetí třídy ZDŠ. A nepráskla mě nějaká dobrá duše (jmenuje se Václav Novotný, má zlatej zub, říkali jí Zlatozub a jestli nepagibla, bydlí ta svi-ně v Litoměřicích) ? Samosebou práskla.

Standa
27. 1. 2024 08:42
Odpovědět  jiří

Pouze drobný dodatek! Letadla je škoda! A Ukrajinci? Mrtvý …stejně by je znovu nasadili.Tak se vyřešila situace, tak, jako tak..Dalo byse to tak řešit i v Praze a obchodech! Řvou, hádají se ,uráží Čechy.
JENŽE, dostante je do letadla!!!

Pravdomluvny
27. 1. 2024 10:25
Odpovědět  Standa

Pytle jsou k mání u Rak-Ušana 😉

skeptik
27. 1. 2024 16:33
Odpovědět  Standa

Na druhou stranu je dobře, že tím že schováváme Ukrajince utečené před povolávacím rozkazem, pomáháme Rusku.

zdendulka
27. 1. 2024 10:31
Odpovědět  jiří

prosím ??? čtu to dobře ? Česko má ukrajinské policisty ??? Prosím, vyveďte me z omylu, pokud jsem to pochopila špatně…. to by byla katastrofa…..

Pravdomluvny
27. 1. 2024 11:24
Odpovědět  zdendulka

Katastrofa už jsou Banderonacističtí pseudolékaři 😡

Honzas
27. 1. 2024 13:39
Odpovědět  zdendulka

A co jste si myslela? Přijmou je do Evropy a začnou nám tady dělat pořádek. Ten jejich!!!

EvaK
28. 1. 2024 00:16
Odpovědět  zdendulka

Víťa žije s Ukrajinkou a ne ledajakou.

Pravdomluvny
28. 1. 2024 06:40
Odpovědět  EvaK

S Banderokurvou……ale přizpůsobilse rychleji, než Emanuel Moravec nacistům 😡

Pravdomluvny
27. 1. 2024 08:24
Odpovědět  jiří

Proto je nutno je hladit do úplného vyhlazení 👽

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Tupý hulvát
27. 1. 2024 10:31
Odpovědět  Pravdomluvny

Jsi stejné rasistické a nenávistné prase jako náckové na Ukrajině.

Pravdomluvny
27. 1. 2024 11:24
Odpovědět  Tupý hulvát

Vy jste totální reklama na F73

zdendulka
27. 1. 2024 10:33
Odpovědět  Pravdomluvny

češtinka je kouzelný jazyk….. 🙂

Pravdomluvny
27. 1. 2024 11:24
Odpovědět  zdendulka

🙂

Gales
27. 1. 2024 11:08
Odpovědět  jiří

Ropušani řekli staré Blažkové že ji za ty protistátní řeči nezavřou ale musí jim nahlásit ty kteří ji poslouchají…

Honzas
27. 1. 2024 13:33
Odpovědět  jiří

A co jako? Prosím myslíš že před nějakýma papalášema máme všichni padnou na p****. Zavřít můžou, pustit musej. Nechat si s*** na hlavu a ještě si to tam rozmazat to fakt nemá cenu. Za co by ten život stál?

EvaK
28. 1. 2024 00:15
Odpovědět  jiří

Má údajně žít s členkou Tymošenkovic klanu. Tož proto Vítek má takové kamarády a co ta plynová princezna je zač víme.

Pravdomluvny
28. 1. 2024 06:42
Odpovědět  EvaK

Takovým plynařům by měli jejich vlastní obyvatelé předvést,jak v reálu vypadá
“””””Pojď stoupat jak dým…….”””””

sergej
26. 1. 2024 23:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Bůůůůů kanýři

26. 1. 2024 23:13
Ohodnotit příspěvek :
     

A ke všemu se ještě 26 států USA postavilo na ozbrojený odpor proti federální vládě. Pravda, tu první občanskou Konfederace prohrála, ale to čítala víc než dvakrát menší počet států (jedenáct) – taková čmouha s cancourkem, na jihu USA na mapě to byla – a ve zbrani měla o polovinu méně mužů než unie. Zato ted to vypadá úplně jinak.
Hmm… Vypadá to (zatím) že se hegemon odhegemonizuje, díky své aroganci a tuposti, sám. Nějak se “těm za oponou” začmodrchali špagátky, zdá se. Zelenej trpajzlík se cuká a dělá si co chce, arabskej svět se od špagátků pomalu ale jistě odstřihuje, v Africe se od nich odstřihují afričtí absolventi usauniverzit, první žid je cpe do genocidní války, košiláči v sandálích jim chutě zatápěj na moři, a co nejhoršího, není jim co rozbombardovat, Si s Gosudarem furt něco špekulujou a čilej zahraniční kmitl…
Ale nic ještě není ztraceno! Ještě jsme tu my, středoevropská velmoc, nevěrnější přátelé strejdy Šmuela! A ne že někdo z vás řekne: https://www.youtube.com/shorts/rxcWDvuDzcc To bysme nebyli kamarádi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rajko
27. 1. 2024 10:28

Konfederace prohrála hlavně proto, že už tehdy ji anglosas podrazil (sliby o dodávkách zbraní, lokáda na moři). Historie se jenom opakuje a slušňák čumí co anglosas umí

Laci
27. 1. 2024 07:22
Ohodnotit příspěvek :
     

tento echtspert je kovidovy svedok, za plandemie ziadal, aby sa ludia opichavali. mal by sa splachnut a navzdy zaniknut

Markýza
27. 1. 2024 08:57
Odpovědět  Laci

No a?? Je tu snad řeč o kovidu, očkování, nebo o čem vlastně? Řeč jde o sestřelení letadla.
Vyjadřujte se k problému, ne k člověku.

zdendulka
27. 1. 2024 10:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud vím, tak ukrajinci mají zakázáno se vzdávat. Je proto možné, že režim se na výměnné vojáky dívá jako na zrádce a sestřelení bylo úmyslné jako varování těm, co by se také chtěli vzdát. Možná je to blbost, co říkám,ale napadlo mě to jako jediné logické vysvětlení…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
27. 1. 2024 19:41
Odpovědět  zdendulka

Ti co se dobrovolně vzdali se z Ruské strany do výměn nezapojují a zůstávají bud v ruském zajetí nebo mohou dobrovolně bojovat na ruské straně.

Kelly
27. 1. 2024 10:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen se nepodělejme strachy, když bude jeden rebelovat, tak ho Rakušan dá do basy, když nás bude mnoho, tak si na nás nedovolí. Postavme se syndromu zbabělosti tohoto národa.

Pravdomluvny
27. 1. 2024 11:26
Odpovědět  Kelly

Ani společnou demonstraci nejsou schopni ti, kteří se chtějí zbavit pětidemoliční vlastizrady dohodnout…..

Honzas
27. 1. 2024 13:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Hergot. Tak ti Ukrajinci začínají být profíci zabíjení vlastních vojáků kteří jsou v zajetí. Nejdřív to bylo to vězení na ruském území a teď letadlo. Asi Mají strach a vidí jejich vojáci nezačali mluvit. Teda oni už mluvili před ruskými orgány ale to jim svět nevěří. Kdyby se dostali na svobodu a začali mluvit tak by se asi všichni divili. To nebylo v zájmu Ukrajiny.

Pravdomluvny
28. 1. 2024 06:42
Odpovědět  Honzas

Dolfa je vzorem 👽

Velitel
27. 1. 2024 20:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo a proč vydal rozkaz k sestřelení bude jasnější v okamžiku kdy se vyjasní čím se střílelo. Osobně nevěřím, že by jakémukoliv většímu západnímu PVO na Ukrajině velel a střelbu řídil ukrajinec. Větší část těchto systému obsluhují “zahraniční” specialisté. Další věc, nevěřím, že by Rusové strpěli běžící vyhledávací radar jakékoliv PVO řádově 120km od svých hranic v zóně SVO. Bez radaru obsluha PVO nevidí cíl a nemůže po něm střílet. V podttě je jen jedna možnost, střelbu částečně na slepo provedl na základě dat z AWACSů NATO, pak v tom jede USA nebo Britové s trochou fantazie i možná Frantici. Protože museli data předávat obsluze PVO a ta pak vlastní střelecký radar zapla jen na několik minut při střelbě na cíl jehož polohu už znali. Rozka z k něčemu takovému mohou vydat zahraniční loutkovodiči nebo někdo z generálního štábu ukrowehrmachtu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
EvaK
28. 1. 2024 00:21
Odpovědět  Velitel

Prý to koordinovali z Pobaltí, ale možná i z Rumunska, tam krouží tento špión každý den. A Frantíci jsou namíchnutí za ty mrtvé a nebyli to žoldnéři, ale řadoví vojáci.