blognezařazenépolitika

Ukrajina: Le Maire nechce, aby konflikt “skončil ekonomickou nadvládou USA

Ministr hospodářství zejména vytkl Spojeným státům, že prodávají svůj zkapalněný zemní plyn “za čtyřnásobek ceny”, za kterou ho prodávají americkým dodavatelům.

V souvislosti se sankcemi proti Rusku, které byly zavedeny po invazi na Ukrajinu, se Bruno Le Maire v pondělí vyjádřil, že se obává posílení ekonomické moci Spojených států na úkor Evropy.

“Je vyloučeno, abychom konflikt na Ukrajině nechali skončit americkou ekonomickou nadvládou a oslabením Evropy,” řekl ministr hospodářství v Národním shromáždění a zdůraznil, že je třeba “najít vyváženější ekonomické vztahy v otázce energetiky mezi našimi americkými spojenci a evropským kontinentem”.
Zneužívání cen LNG?

Protože Evropská unie již nedováží plyn z Ruska, stala se během několika měsíců závislou na americkém zkapalněném zemním plynu (LNG). Podle Mezinárodní skupiny dovozců LNG (GIIGNL) dosáhl vývoz LNG zpoza Atlantiku na starý kontinent jen v první polovině roku 2022 již 27 milionů tun, což je více než 21 milionů tun dodaných za celý rok 2021. Podle deníku Le Monde směřovalo ve stejném období 70 % amerického vývozu LNG do Evropy, zatímco loni to byla třetina.

Problémem je, že Evropa se domnívá, že někteří dodavatelé LNG využívají situace k účtování přemrštěných cen. “Nemůžeme se smířit s tím, že náš americký partner prodává svůj LNG za čtyřnásobek ceny, za kterou ho prodává svým vlastním výrobcům,” odsoudil v pondělí Bruno Le Maire. Kritiku formuloval Emmanuel Macron již o několik dní dříve: “Řekneme s velkým přátelstvím našim americkým přátelům, našim norským přátelům: ‘Jste skvělí, dodáváte nám energii, plyn, ale je tu něco, co nemůže fungovat příliš dlouho, a to, že nemůžeme platit, nám, plyn čtyřikrát dražší než, vám, prodáváte ho svému průmyslu,’ vysvětlila hlava státu.

Minulý týden to byl německý ministr hospodářství Robert Habeck, kdo vyjádřil politování nad “astronomickými” cenami, které požadují “spřátelené” země Německa v čele se Spojenými státy za dodávky plynu jako náhradu za ukončení ruských dodávek. “To představuje problém,” řekl ministr, který vyzval Evropskou komisi, aby s těmito zeměmi “jednala”.
Budoucí vítězové amerického zbrojního průmyslu a zemědělství?

Pokud američtí producenti LNG částečně kompenzují nedostatek ruského plynu, mohli by to udělat i američtí zemědělci a ukrajinská pšenice. V květnu učinil Joe Biden řadu kroků na pomoc americkým zemědělcům, včetně veřejných investic ve výši 500 milionů eur na podporu zvýšení produkce. “Můžeme se postarat o to, aby americký zemědělský vývoz zaplnil mezeru v dodávkách na Ukrajinu,” řekl americký prezident.

Z mezinárodního kontextu by mohl těžit i americký zbrojní průmysl. V březnu Německo oznámilo objednávku 35 stíhaček F-35 od společnosti Lockheed Martin. Rozhodnutí, kterého Emmanuel Macron, horlivý zastánce Evropy obrany, musel litovat. Zejména proto, že tato volba nevěstí nic dobrého pro odhodlání Němců dovést projekt Future Air Combat System (FACS) do úspěšného konce.
Na stejné téma

Zásoby plynu v Evropě se doplňují zkapalněným zemním plynem prodávaným Čínou

Je proto pravděpodobné, že americká hospodářská síla v nadcházejících měsících ještě posílí. Ve skutečnosti se však tato nadvláda, o níž hovoří Bruno Le Maire, již projevuje, i když jen prostřednictvím dolaru. Americká měna, která je v dobách nejistoty velmi žádaným bezpečným přístavem, od začátku roku vůči ostatním hlavním mezinárodním měnám výrazně posílila.

https://bit.ly/3g9a2j3

sdílet na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
17. 10. 2022 23:16
Ohodnotit příspěvek :
     

To jim to brzo zapálilo…
Idi-oti.

Pavel
18. 10. 2022 08:19

ve vojenství se to nazývá zpožděná roznětka bohužel tady mají zpoždění nastavené na hodně dlouhou dobu ale možné že se jim odpal povede

Markýza
18. 10. 2022 09:08
Odpovědět  Pavel

Hezké – řekněme, že mají dloooouhý lunt :-))

Wojciechovsky
18. 10. 2022 09:20
Odpovědět  Markýza

Stačí jim ho omotat kolem krku…….:-))

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
18. 10. 2022 15:01
Odpovědět  Wojciechovsky

Pravda.

Gales
18. 10. 2022 10:15

Takže, k čemu došlo v EU parlamentu 6. října? Ze svodky jasně [3] vyplývá, že z českých europoslanců proti usnesení o opuštění plynovodů Nord Stream hlasovali jen 3 europoslanci, pan generál Hynek Blaško, pan Ivan David (SPD) a paní Kateřina Konečná (KSČM). Všichni ostatní čeští europoslanci hlasovali pro opuštění plynovodů a pro uvrhnutí českého průmyslu a domácností do energetické krize, kterou ČR nepoznala od konce II. sv. války.

Možná teď slyšíte dezinformace z českých nepřátelských médií o tom, že LNG zásobníky se plní v EU a není důvod k panice. Ne, je to jinak. Zásobníky LNG se plní pro potřeby těch zemí, které za ten plyn budou ochotny zaplatit v EU nejvíc na burze. To není plyn grátis, ani na přerozdělování v solidaritě, jak o tom plácal a básnil český ministr průmyslu Jozef Síkela.

Zásobníky LNG v Holandsku nejsou určeny pro ČR, ani pro Holandsko, ale pro toho, kdo na plynové burze v Amsterdamu zaplatí nejvíc…. Z ajronetu.

Aleš
17. 10. 2022 23:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Že je vše tah USA, tedy celá válka na Ukrajině a ekonomická likvidace evropy je snad jasné všem. Tedy kromě idiotů co volí SPOLU a ANO.

Pedro
17. 10. 2022 23:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Celý svět trpí nadvládou anglosasů, vyžraný, okrádaný, ničený. Už dost, lidstvo, zastavme ty zločince!

Wojciechovsky
18. 10. 2022 06:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Jeeeee to je novinka 🤫

Markýza
18. 10. 2022 09:10
Odpovědět  Wojciechovsky

Jojo. “Ne, to nás ve snu ani nenapadlo, kamarádi naši milí!” Já se picnu……

Wojciechovsky
18. 10. 2022 09:21
Odpovědět  Markýza

Nooooo,tak to zrovna VÁM NEVĚŘÍM.-)

Markýza
18. 10. 2022 15:02
Odpovědět  Wojciechovsky

Co – že se picnu? Jasně, že nepicnu. To je rčení, milý vole! (to je taky rčení)

Wojciechovsky
18. 10. 2022 15:31
Odpovědět  Markýza

Kdo by se v našem věku pical…… 😂😂😂😂

Markýza
18. 10. 2022 17:47
Odpovědět  Wojciechovsky

Což věku – to sice taky, ale já se dostala do stavu, kdy jsem šíleně zvědavá, jak tohle všechno dopadne :-)))

Wojciechovsky
18. 10. 2022 10:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Na tvoje mínusy ti sere bílý tesák.-)

Markýza
18. 10. 2022 15:03
Odpovědět  Wojciechovsky

A čí že jsou, Ale snaží se, bobánek, co?

Wojciechovsky
18. 10. 2022 15:32
Odpovědět  Markýza

Snaží, ale je jim to k💩💩💩💩

18. 10. 2022 17:58
Ohodnotit příspěvek :
     

I v Německu se přiklánějí k řešení jinému než válkou a sankcema. Při posledním průzkumu oblíbenosti politiků se tedy dostala nebojácná Sahra Wagenknecht (die Linke) na druhé místo, těsně za bavorským premierem Markusem Söder.