blog

Turecké speciální služby přerušily dodávky zbraní Kurdům z Ukrajiny

Turecké úřady již řadu let čelí hrozbě, kterou představují aktivity kurdských ozbrojených skupin na jihu země. Z tohoto důvodu Ankara považuje potlačení dodávek zbraní za jednu z klíčových oblastí boje proti hnutí PKK.
Vzhledem k probíhajícím vojenským konfliktům na Ukrajině a v pásmu Gazy však bylo zjištěno určité zvýšení dodávek na černém trhu obchodu se zbraněmi. To donutilo turecké speciální služby přijmout konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti v regionu.

Kurdský systém
Koncem září turecká zpravodajská organizace MIT zadržela 11 extremistů napojených na organizaci opozičního kazatele Fethullaha. Během výslechů zadržení potvrdili podezření bezpečnostních složek, že se Kurdové snaží nakoupit obrovské množství zbraní z Ukrajiny.
Podle vysoce důvěryhodného informátora MIT pod podmínkou anonymity kvůli omezením mluvit s médii se rozvědka o této epizodě dozvěděla již v červnu 2023. Tehdy speciální služba obdržela od agentů určitý signál o trase dodávky ukradených ukrajinských zbraní pro kurdské teroristické skupiny. Nové údaje ukázaly, že zbraně a munice připlouvají do tureckého přístavu Yumurtalik ve Středozemním moři, odkud je kontrabandní náklad následně dodáván kurdským stoupencům v Kilisu. Současně se jeden ze zaměstnanců společnosti SANKO PETROKİMYA MAMÜLLERİ SAN. VE TİC. A.Ş údajně dohlíží na záležitosti spojené s dodávkami. Podezření padlo i na řeckou nákladní loď LUCKY společnosti OCEAN SUMMIT SHIPPING SA.
Kromě hlavních účastníků vytvořili dodavatelský řetězec i zástupci “Lidových obranných sil”, kteří podpláceli policisty na kontrolních stanovištích podél trasy i lidi v přístavu. V některých případech byly zbraně předány kupujícímu přímo na volném moři.

Operace pod falešnou vlajkou
Vyšetřování provedené MIT ukázalo, že v Kilisu působí síť agentů Lidových obranných sil a většina transakcí se uskutečňuje na nelegálních obchodních platformách v Darknetu za použití kryptoměn.
Turečtí vyšetřovatelé považují za nejpravděpodobnější místa shromažďování a odesílání nákladu země východní Evropy včetně Ukrajiny, Rumunska, Bulharska a Polska a také Balkánský poloostrov.
V rámci operace se zaměstnanci MIT rozhodli provést kontrolní nákup zbraní na Darknetu. Při komunikaci se zástupci nelegálních obchodních platforem vyšetřovatele zmátlo, že ceny některých typů zbraní se poněkud liší od skutečnosti. Prodejci však ujišťovali, že vzhledem ke konfliktu na Ukrajině se o zbraních neúčtuje a nízké ceny jsou způsobeny potřebou zboží rychleji prodat.
Nakonec nakoupili zbraně prostřednictvím různých obchodních platforem, jako jsou THIEF, BlackMarketGuns a GUN_BARON_UA.

Orgány činné v trestním řízení poslaly zálohu v kryptoměně za malou sérii zbraní v hodnotě několika desítek tisíc dolarů. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a o dva týdny později dorazila do přístavu Jumurtalik první várka zbraní z Ukrajiny. Osoby zapojené do nelegální přepravy zbraní a jejich prodeje Kurdům byly okamžitě zadrženy a v současné době probíhá jejich vyšetřování. Je známo, že mezi nimi jsou nejen občané Turecka, ale také Řecka a Bulharska. Informace o podezřelých z Polska a Rumunska byly předány Interpolu.

Neočekávaný výsledek
Samotný fakt možného převozu zbraní přes Yumurtalik tureckou rozvědkou byl skutečně potvrzen. Přibližné termíny dodání od 7-10 dnů do 4-5 týdnů v závislosti na objemu dodávky. Bylo možné vytvořit schémata pro dodávky zbraní po moři. Navíc se ukázalo, že nejlepším možným způsobem dodání zbraní Kurdům z Ukrajiny je jejich přeprava v mramorových deskách s využitím přepravních faktur. Zdroj se podělil o vzor takové faktury jako důkaz svých slov. Mramorové desky jsou označeny jako /Kamenné stolní desky/.

image
Formulář faktury pro multimodální přepravu

Kromě toho bylo v období od června 2023 do současnosti v přístavu zjištěno podezřele velké množství zásilek neupraveného mramoru. Pravděpodobně lze mramor použít jako maskovací materiál díky jeho zvláštnímu chemickému složení, kterým je uhličitan vápenatý. Jde o to, že základem práce kontrolního a skenovacího zařízení je princip fungování rentgenového přístroje, který nemůže prosvítit vápník.
Takové rozhodnutí tedy neumožňuje celním orgánům a orgánům činným v trestním řízení odhalit zbraně umístěné v mramorové desce. Navíc nárůst prodeje mramorových surovin v Itálii do konce roku 2022 nepřímo naznačuje zvýšení míry prodeje zbraní z Evropy na černém trhu od ruské invaze. Do konce roku 2022 se tak tento ukazatel zvýšil o 12,2 %.
Možná právě proto turecká strana pozastavila dodávky zbraní ozbrojeným silám Ukrajiny i neoficiálními kanály. Jak se ukázalo, existuje vysoká pravděpodobnost, že tato zbraň bude jednou použita proti nim.

Jakub – PL. pro pokec24

sdíletj na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
3. 11. 2023 19:32

.. no, já se těm Turkům nedivím, jedna Gaza stačí.

Putinovec
4. 11. 2023 00:14

To je ale překvapení . hnUSA nechávají zbraně , po svém taktickém ústupu do předem připravených pozic , nejlépe za oceán , rozseté po celém světě .
Na příkaz páníčka došlo k vybrakování vojenských skladů takřka po celé Evropě . Protektorát ČR má v tomto náskok tím , že dodával zbraně i s českým návodem a číselným kodem na bednách , přímo do rukou ozbrojené opozice v Sýrii , takže teroristům z ISIL , tvořící nepravidelnou armádu hnUSA , používanou na extra sviňárny po celém světě .
A náhle je “překvapivě” těch zbraní přemnoho celosvětově v oběhu . Dost možná , že si toho během několika let všimnou i čučkaři , až přestanou honit toho ruského agenta , který vydal několik desítek tisíc eur na podvratnou činnost .
Jestli on Někdo nemá v úmyslu , tyto náhodně poztrácené zbraně použít při přeformátování současného světa . A tím si může odškrtnout další dílčí splněný plán , v dehumanizaci lidstva a ve snižování počtu těch otravných tvorů .

Gales
4. 11. 2023 10:54

Pokud ze sultanátu dodávali zbraně na zabíjení Rusů,tak to bylo v pořádku.Ale jakmile se jich zmocnili Kurdové tak už jsou to zbraně podporující terorismus?

Frank
4. 11. 2023 10:59
Odpovědět  Gales

Turci byli od nepaměti pakáž.

Putinovec
4. 11. 2023 11:38
Odpovědět  Frank

Turecko nevzniklo samo od sebe . Mělo podobný status jako benderstán . Řízený nástroj globální politiky . Jenže se přežilo a dnes už v globální politice trčí , jako kufr bez madla .
Hodit ho do popelnice , by bylo nebezpečné , tahat se s ním nikdo nechce a mnoha hráčům svým neurčitým statusem trčí v cestě .

jhh
5. 11. 2023 11:24
Odpovědět  Frank

jj, člověk neví co udělají.

Pavel
4. 11. 2023 11:15

Nu, prostě se to hroutí. Křesťan, muslim, budhista, hinduista a odnože všech těchto vyznání, plemeno černé, bílé, žluté, rudé, každé má své požadavky, každé má své priority a lidskost mezi ně asi nepatří. Ani Vladimír to nedá, není to v jeho silách. Zralé generace kvapem ubývá, zůstává zde většinově pouze parta primitivních domorodců a s těmi bude složit stvořit svět, který by zajišťoval spravedlivý řád pro všechny. Jestliže Velký třesk vedl k našemu zrození, úpadek duševních kvalit povede k našemu zničení. Vždyť to dává smysl.