Tři háčky pro západní Popelku aneb Jak chytit Ameriku pod krkem.

Tři háčky pro západní Popelku

Pořád slyším a čtu, že Putin tentokráte zklamal. Co to vlastně řekl? Dohady, dohady a málokdo čte a dává do souvislostí. V jednom svém komentáři jsem napsal, že toho řekl mnoho. Jsem rád, že mohu předložit pohled v těchto dohadech netradiční. Ona to totiž je BOMBA, ta řeč. Nemusíte řvát a máchat rukama, ani pořádat velkolepé šou, abyste spustili bombu, prostě stisknete to správné tlačítko … Peter 008

Znovu jsem si tu četl projev Náčelníka k Federálnímu shromáždění a najednou mě napadá ucelený obraz – hned se o něj podělím. Stalo se toto – v hlavě se mi trochu zamotaly myšlenky a daly dohromady tři vzájemně související věci – takže začněme tím, co přesně Putin řekl.

Za prvé: ruské jaderné zbraně jsou obnoveny na 91 %. Super? Super. Pokračujeme dál.
Za druhé: Protože USA systematicky porušují smlouvu START III, Rusko pozastavuje její platnost a je připraveno o ní začít v podstatě jednat až poté, co budou do START III zahrnuty Británie a Francie.
Za třetí: Putin nařizuje příslušným orgánům zahájit přípravy na jaderné testy, ale až poté, co stejné testy zahájí USA.Rosatom je nadšen, ministerstvo obrany je v euforii a západní média křičí o novém ruském imperialismu.

A teď si vyjasněme situaci z pohledu Ameriky – protože z pohledu Evropské unie není co vyjasňovat, tamní lidé jsou závislí, udělají, co se jim řekne. Když se jim řekne, aby skákali, tak budou skákat; když se jim řekne, aby dělali „hudry hudry“, tak budou skákat taky, protože mají příliš krátké zuby a drápy téměř vytržené z kořene.

Co tedy Putin 21. února oznámil? Nic moc, jen zahájil závody ve zbrojení v Americe – a vybral si k tomu pro ně ten nejhorší možný okamžik.

Na Rusko a USA připadá zhruba 90 procent světových jaderných hlavic – a protože na světě je celkem zhruba 12 000 hlavic, lze snadno říci, že na Rusko a Američany dohromady připadá zhruba 10 800 hlavic. Francie má 280 hlavic a Británie 220.

Je důležité si uvědomit, že před podpisem smlouvy START v roce 1987 měly Rusko (SSSR) a USA 60 000 hlavic, ačkoli i současný počet je zcela schopen zcela zastavit veškerý život na Zemi. Smlouva INF je smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu, od níž USA v roce 2019 odstoupily – a tehdy se zdálo, že Washington nejen chytil čerta za rohy, ale sám sebe jmenoval do této důstojné funkce.

A nyní je čas přejít k tématu, co řekl Putin. A ten vlastně zahájil závody ve zbrojení právě POUZE pro Američany, a to v tu nejnevhodnější pro ně dobu.

Kdysi USA stavěly centrifugy na obohacování uranu v podobě 12-15 m sloupů. Došlo to tak daleko, že závod v Pincktonu dovedl jejich počet na 3 tisíce z plánovaných 4,4 tisíce – dokud se v závodě nestal nějaký neznámý průser, po kterém byl závod nejen uzavřen, ale na jeho místě vystavěno ekologické muzeum. Co v roce 1985 explodovalo, se dodnes s jistotou neví, ale poté se Amerika stala zemí s chronickým nedostatekem nízkoobohaceného uranu pro jaderné elektrárny a vysocobohaceného pro výrobu zbraní.

Dne 5. června 1985 USA zcela zastavily svůj program obohacování uranu na odstředivkách a v roce 1987 podepsaly první smlouvu o dodávkách uranu se společností Techsnabexport ze SSSR. Od tohoto okamžiku lze považovat kompetenci k obohacování tohoto zázračného prvku v USA za ztracenou.

Na nedávno zprovozněné kaskádě AC100 (sto odstředivek) v Piketonu v roce 2010 přebíral od dodavatelů práci tým vedený mužem s krajně podezřelým příjmením Chu – a právě v tu chvíli bylo hlavní čerpadlo odstaveno kvůli údržbě.

Místo aby Steven Chu zapnul záložní chladicí čerpadlo, jednoduše odpojil napájení odstředivek – protože tam ještě nebyl fluorid uranu, obešlo se to bez úniku radioaktivity. Co je zajímavé: horní ložisko takové odstředivky je elektromagnetické.

Když zmizelo napájení, zmizelo i ložisko. A když po pěti (!!!) hodinách boje o přežití objektu Chu konečně uhodl, že zapne elektrické napájení v elektrických obvodech ložiska, zůstalo v relativně stavu schopném práce jen pět odstředivek ze sta. To je právě včas na otázku ohledně neuvěřitelné technologické převahy USA – a teď jsem připraven vyslechnout si dalšího řečníka o kapitalizaci Applu.

Rusové šli úplně jinou cestou – výška jejich centrifug nepřesahuje 70 centimetrů a Rosatom „sází“ generaci za generací – nyní obohacuje Rusko uran na centrifugách už 10. generace. Zároveň připomínám, že Amerika v letech 1960 až 1985 investovala do vývoje centrifug 3,5 miliardy dolarů – a vše bylo promarněno. Ale protože kolem už bylo demokratické Rusko, příliš mu to nevadilo – Boris Nikolajevič (Jelcin) věrně dodával uran obohacený pro jaderné elektrárny na 5-7 %. Palivový uran.

Je důležité si uvědomit, že USA vyvinuly nadkritické odstředivky – čím více otáček rotoru, tím větší odstředivá rychlost ke stěnám rotorové mřížky, tím více práce (ERR) odstředivka vykoná – proto ta 15metrová výška jako u Set 3 (podle egyptského boha smrti Seta) a šílená rychlost otáčení a vyšší základní kapacita.

Rusové se naopak vydali zcela jinou cestou – vytvořili podkritické malé odstředivky, které pak spojili do kaskád o stovkách tisíc jednotek – a přestože kapacita každé takové odstředivky byla 40krát nižší než u Američanů, byly bezpečné, vzájemně nezávislé a energeticky velmi úsporné.

Když se toho Američané v roce 1995 chytili, pompézně spustili nový projekt “American Centrifuge” (zkráceně AC), ale protože neznali jinou technologii než síťovou, nedopadlo to dobře.

To jen stručně pro pořádek – přesto se Američanům podařilo obohatit uran na zbraňovou kvalitu na 90 % v jediném zbývajícím zařízení pro tento účel v Los Alamos.

Hlavice se „sázely“ v Coloradu v závodě Rocky Flat, odkud v roce 1989 unikla radiace a všelijaké chemické svinstvo – v důsledku toho do závodu přišla FBI. Vyšetřování skončilo až v roce 1992, kdy byl závod skutečně zbourán a bylo odvezeno 21 tun radioaktivních materiálů a 1,3 milionu tun chemicky kontaminované zeminy a odpadu – a na místě bývalého závodu byla zřízena přírodní rezervace. Majitel závodu, společnost Rockwell, byl shledán vinným z deseti trestných činů proti životnímu prostředí a byla mu uložena pokuta ve výši neuvěřitelných 18,5 milionu dolarů. Celá sanace stála společnost přibližně 7 miliard dolarů a byla dokončena až v roce 2005.

Nakonec zůstala v provozu pouze laboratoř v Los Alamos, kde byly veškeré práce zastaveny v roce 2013 kvůli porušení předpisů o nakládání s radioaktivními materiály – obnoveny byly až v roce 2021.

Mimochodem, náčelník generálního štábu dobrovolně zastavil inspekce našich jaderných zařízení už v roce 2020 – prý není co obcházet a šířit tím módní virus Wuhan.

Jinými slovy, Rusko si je dobře vědomo stavu jaderného průmyslu v USA – a toho, že tento průmysl nelze spustit bez plnohodnotných zkoušek munice. Proto ten bod o přípravě našich testů – šéf ví jistě, že Američané budou stejně nuceni je na svém území zahájit.

Zároveň ve Washingtonu slyší signál, že Rusové si s těmito zbraněmi vedou dobře, zatímco USA panikaří, že zaostávají v jaderné paritě. Nejenže má Rusko o sto hlavic více, ale má také všechny do jedné – proto je naléhavě nutné je dohnat a předehnat. A na paty jim šlape také Čína.

Kdyby se tyto události odehrály v jiné době, bylo by to (pro ně) v pořádku. Ale ne, zákeřný kremelský tyran si zrádně vybral okamžik, kdy vnitřní složité rozpory v USA dosáhly vrcholu. Došlo k tomu ve chvíli, kdy bývalá demokratka a kongresmanka Marjorie Taylorová Greenová vyzvala k civilizovanému rozvodu v Americe: republikánské státy na jedné straně a demokratické státy na straně druhé. Jinak může situace kdykoli vzplát a s tolika zbraněmi v rukou obyvatelstva si žádná Národní garda neporadí, a to ani s Pentagonem.

To je ta pravá chvíle pro nové závody ve zbrojení – a i Evropa už je v tomto ohledu polovičatá. Němečtí zbrojaři mají tu drzost tvrdit, že nové výrobky budou německý rozpočet stát dvakrát tolik, protože energie, suroviny a plyn také zdražily – a kdo nesouhlasí, může si projít trh a poohlédnout se po levnějších položkách.

Například Uralvagonzavod – a ti zatracení Rusové se rádi ujmou výroby západní techniky s využitím tajných technologií. Inflace, astronomické dluhy, strukturální krize, šílený FED – a Putin se vysmívá.

Ve skutečnosti jim zadal šéf takovou motanici, že z toho západní experty rozbolela hlava, a když si uvědomíme, že celý jaderný průmysl v Americe je ze 40 % závislý na dodávkách z Ruska, pak si dokážete představit zděšení v očích americké armády, politiků a podnikatelů z amerického vojensko-průmyslového komplexu.

Tolik tedy ke křížovce. Přímo podle metodičky od Kremlu pro neuvěřitelně technologicky výjimečný národ s šílenou kapitalizací Aplle.

Státník

Государственник
https://dzen.ru   

Přeložil Peter 008

sdíletj na

3.7 18 hlasy
Ohodnotit příspěvek
80 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
2. 3. 2023 10:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tohle je fakt výživné…. díky moc za zveřejnění…

Albi
2. 3. 2023 15:00
Odpovědět  zdena

Přidávám se s díky redakci a rozšiřuji je i o díky Peterovi 008 za překlad.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
2. 3. 2023 15:12
Odpovědět  Albi

K článku přidávám odkaz, který s ním pravděpodobně dost
souvisí:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-prvni-jednani-po-dlouhe-dobe-blinken-stihl-lavrovovi-rict-tri-veci-226958#
Ty tři věci:
1) Blinken podle informací agentury AP Lavrova ujistil o nekončící americké podpoře Ukrajiny. Vyzval ho také k návratu k dohodě Nový START. 🙂 🙂 🙂

2) Zdůraznil, že USA budou Ukrajinu v konfliktu podporovat tak dlouho, jak bude třeba k ukončení války.
Řekl mu také, že by Rusko mělo zrušit své rozhodnutí o pozastavení účasti na smlouvě Nový START, poslední platné dohodě mezi USA a Ruskem, která reguluje jaderné zbraně.

(Dost drzost, když uvážíme, že jsou to USA, které od Ruska něco žádají. A něco pro ně moc důležitého!)

3) Blinken Lavrova vyzval k propuštění Paula Whelana, Američana zadržovaného v Rusku kvůli obvinění ze špionáže.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janka
3. 3. 2023 11:36
Odpovědět  Albi

a Zacharovova (hovorkyna) pritom povedala, ze o tom Whelanovi v realite ani nepipol a toto cele vyjadrenie je len PR. Pravdepodobne jedine o com hovorili bol START, podla mna

Boomer
2. 3. 2023 10:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Na současnou situaci bylo zaděláno už dříve.
Ve válečném umění má strategie rozhodující slovo. V šachu tomu tak není. Na šachovnici se
situace vyvíjí poněkud jinak. I zde je taktika podřízena strategii, ale úloha taktiky je zde
neobyčejně významná. Velká chyba způsobená jediným tahem často znamená prohru.
Znamená to, že taktická operace v libovolném stádiu partie může rozhodnout o jejím
osudu. V praktické hře ve složitých postaveních se neočekávaná řešení objevují v každém
tahu.
Je dobře známé rčení, že k prohře v šachu stačí pouhý jeden tah.

Putin prý má šachy rád.

“Máme prezidenta, který věří, že pouhou silou své osobnosti může ovlivňovat globální události. Máme prezidenta, který věří, že cestováním po světě a pronášením projevů může ovlivnit chování dalších národů.” Takto senátor Rubio kritizoval presidenta Obamu.

“Obama hraje kuličky, zatímco Putin hraje šachy.”
Šéf výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Mike Rogers

Nakolik se změnila situace za vlády 46.presidenta USA.. ?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
2. 3. 2023 12:14
Odpovědět  Boomer

no čmoudík uměl alespon ty kuličky a udržet stolici dnešní bidet ten ani neví kde se nachází a co se děje https://www.facebook.com/watch/?v=1328898017684188&t=11

Markýza
2. 3. 2023 14:27
Odpovědět  Boomer

Myslíte co hraje Biden? To je otázka……………….možná hraje prší?

jiří
2. 3. 2023 15:32
Odpovědět  Markýza

Nemocní u moci. Joe Biden, vládce světové velmoci.
https://www.facebook.com/MUDr.Jan.Hnizdil/videos/1328898017684188/?t=11

Albi
2. 3. 2023 16:23
Odpovědět  jiří

Naši představitelé – budoucí prezident, současný premiér, Diplomat s velkým D a jiní na první lidský pohled a na druhý medicínbský jsou zdraví jako rybka
v živinami dobře a pravidelně zásobovaném rybníku – čím se dají omluvit oni, držící se moci, na kterou očividně nemají schopnosti, empatii, odvahu, ani tu obyčejnou slušnost? A ještě kradou a dokonce se tím veřejně chlubí a prohlašují to za činnost prospěšnou celému národu.

Teuton
2. 3. 2023 10:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Aby mohla Fialova vláda dotovat a sponzorovat ukrajinské nacisty, okrádá a bere u držky české seniory. Připadá vám, že žijeme v normální zemi ? A troufám si tvrdit, že spoustě lidí se otevřely oči, když viděli, jak v Práglu na Václaváku Ukroušové 25. února tohoto roku mávali nacistickými vlajkami.

Pavel K
2. 3. 2023 10:36
Odpovědět  Teuton

Spoustě lidem je to jedno a mládež je proti nám naprogramovaná.

jiří
2. 3. 2023 11:19
Odpovědět  Teuton

Plzeňský hnus nejen na tento den!
Známý bloger Petr Vlk reaguje na chování úředníků plzeňského magistrátu, kteří trpí srazy ukrajinských nacistů ve městě a na šokující cenzuru provozovanou zaměstnanci společnosti Seznam.cz v diskuzích o Banderovi a banderovské párty konané již popáté v Plzni.
https://www.novarepublika.online/2023/03/plzensky-hnus-nejen-na-tento-den
comment image

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
2. 3. 2023 15:29
Odpovědět  jiří

Ta podoba.
comment image

me2d44
2. 3. 2023 12:44
Odpovědět  Teuton

Sami si rozdali statisícové odměny, sami si prosadili několikatisícové zvýšení platů (a důchodcům závidí i těch pár stovek ze zákona?). Na placení bytů Ukrajincům vláda má, na placení výpalného Kyjevu taky, armádu nám skoro odzbrojili a teď mají tendenci očesat důchodce a invalidy? Co takhle ze svého začít vracet do důchodového fondu (svého času si z něho “půjčil” Klaus -Tehdy ještě ODS – 80 mld, má nás to postihnout znovu, Hyeny?).

Markýza
2. 3. 2023 14:29
Odpovědět  me2d44

Rozdali, Medvěde. Co měli chudáci dělat? Vždyť to bylo ze zákona! A mně teď zajímá jedna věc: jak si budou přidávat, pokud takový zákon zruší.

Albi
2. 3. 2023 16:38
Odpovědět  Markýza

Vymyslí nějakou výjimku, není problém, v některých zákežitostech jsou vynalézaví. Hodně vynalézaví. A pohotoví.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-boj-o-pridani-duchodcum-pokracuje-poslanci-si-v-noci-dali-6-hodin-pauzu-226927#
„Já blbec.“ Poslanci ANO se špatně domluvili, vláda zmatku využila:.
Souhlasím. Jen váhám – omyl nebo tichá dohoda?

Markýza
2. 3. 2023 20:37
Odpovědět  Albi

No to máš bohužel pravdu, že si nejspíš vymyslí nějakou výjimku 🙁

Albi
2. 3. 2023 14:31
Odpovědět  Teuton

Premiér to možná schválil – v každém případě jsem nečetla ani zmínku, že by něco takového zkritizoval. Určitě tam byly ukrajinské vlajky v převaze (jak jinak, když to byla ukrajinská akce ukrajinských obyvatel, dislokovaných v ČR proti vůli Čechů – něco jako výsadek na pláži Omaha?))
Nepohoršila ho ani “reklama” na státní budově (ukr. vlajka a prezident Putin – nenapadlo ho, že příště tam může být nainstalován pytel s libovolným premiérem?).
A nový majstrštyk – ostuda ČR z dílny našeho zamini Lipovského
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cina-okrikuje-cesko-aby-nechalo-vytrznosti-vadi-ji-setkani-lipavskeho-s-tibetany-40424551#
Co si od toho slibuje – svou velijost? Zapsání zlatým písmem do historie?

Quo vadis, ČR? A proč?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
2. 3. 2023 15:35
Odpovědět  Albi

Výtržností! No to je velice povedené! 😀 Já pro to pořád neměla slov, ale výtržnost, ta sedí krásně.

Milan
3. 3. 2023 09:00
Odpovědět  Markýza

Taky se mi to moc líbí. Za starejch vošklivejch časů se výtržníkům říkalo chuligáni. A teď máme chuligánskou vládu. No, není to paráda co hrajem?

Markýza
3. 3. 2023 16:31
Odpovědět  Milan

Chuligánská vláda……..až jsem se zasnila! 😀 Dobře pojmenovat je polovina úspěchu.

Spam Bety
3. 3. 2023 19:09
Odpovědět  Albi

Než se v Tibetu chopila vlády Čína, měli tam velmi tvrdé nevolnictví, kde za neposlušnost
se sekaly ruce, nohy a tak podobně. Tento poznatek nemám ani z Ruska, ani z Číny, ale
z přednášky německého profesora, jež byla svého času na internetu. Také se tam lidé stahovali z kůže. Po té přednášce jsem si řekla, že to byl asi ten pravý důvod, proč byl
Hitler Tibetem tak okouzlen.
A mnozí, jež se dnes považují za mocné, by návrat těchto časů asi uvítali.

J.Sladin
2. 3. 2023 10:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten starý dement už hraje jen kapesní kulečník a hru “spadnu nebo nespadnu na schodech”

Jan Vok
3. 3. 2023 14:25
Odpovědět  J.Sladin

Tomu se říkávalo ,,Vole lehni´´ pokud si dobře pamatuji. Byla to karetní hra pro děcka.

jiří
2. 3. 2023 10:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Biden a Putin jako tancující showmani. Respektive jejich dvojníci. Svět oblétá video, kde dvojník Bidena spolu s dvojníkem Putina tancují.
https://www.eluniversal.com.mx/video/mundo/putin-y-biden-hacen-trend-de-baile-juntos-causan-furor-en-redes

Markýza
2. 3. 2023 14:30
Odpovědět  jiří

To nejsou dvojníci, to jsou herci krátkých skečů. Ale vyvedení pěkně, to jo.

jiří
2. 3. 2023 16:17
Odpovědět  Markýza

A jaký je rozdíl mezi dvojníky a herci krátkých skečů?

Markýza
2. 3. 2023 20:39
Odpovědět  jiří

Aha, tak to je nedorozumění. Měla jsem za to, že myslíte takové ty dvjníky, co se o nich pořád špekuluje – že nahrazují toho a onoho a tuhle a támhle.

Velitel
2. 3. 2023 11:03
Ohodnotit příspěvek :
     

“Nejenže má Rusko o sto hlavic více, ale má také všechny do jedné.”
Dává někomu tahle věta smysl?

unor 2022
2. 3. 2023 11:20
Odpovědět  Velitel

Treba tem, k nimz dorazily zvesti o hlavicich ztracenych ci vselik zmizelych?

Pavel
2. 3. 2023 12:25
Odpovědět  Velitel

no asi tento http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/premena-jadernych-hlavic-na-palivo-pro-jaderne-elektrarny–10920 nebo hodně bomb poztrácely bombardéry a tipnu si že je všechny nenalezli ani všechny havárie nenahlásili https://zoom.iprima.cz/zaostreno-na-valky/ztracene-atomove-bomby-kam-se-podely-kdo-je-ma-0 tak to je asi 10 minut na netu přes seznam včetně psaní na to že máte nic VELITEL máte rozum horko těžko frajtra

Velitel
2. 3. 2023 15:19
Odpovědět  Pavel

Vás by mohli ukazovat v muzeu o věci víte kulové a hrajete si na experta. Vy si fakt myslíte, že se v roce 2023 do počtu jaderných zbraní počítají nějaké ztracené nebo neztracené bomby z 50 let? Nebo uran zbraňové kvality použirý v elektrárnách?
Nepočítají a to i kdyby jste nakrásně chtěl, důvod , žádné neexistují. Jaderné bomby první generace, tedy to co se vyrábělo mezi lety 1950 až 1961 obsahovali jako neutronový iniciator Polonium 210, které má poločas rozpadu 138 dní a tak se po vyrobení jaderné bomby skladovaly rozložené a když by je chtěli použít mělo USA normu 72 hodin na složení s tím, že každých 180 dní se museli staré neutronové iniciátory vyhodit a z továrny dovést nové . Stálo to šílené prachy, boby byly těžké a použitelné až po 72 hodinách.
Jak se počítají hlavice?
Popravdě ony se moc nepočítají, protože to vlastně ani nejde, je to tak malá věc, že ji je sndné schovat a skoro nemožné nají. Atak se počítají nosiče, ty jsou pro měnu velké a je obtížné je schovat.

Velitel
2. 3. 2023 15:22
Odpovědět  Velitel

Start 3 povoluje pokud se nepletu každé straně 800 nosičů. u raktet se ví kolik mlžou nés hlavic a je jisté, že více než jednou jí použít nejde a tak se vezme pořet raket a vynásobí max počtem nesených hlavic. U bombrdéru je to obtížné a tak se pro potřeby Salt bere jeden bomardér jako jeden nasič a jedna hlavíce pro celkový počet se jaksi započítá odhad kolik tam bombiček asi pro každý bombardér mají.

Jaroslav
2. 3. 2023 15:31
Odpovědět  Pavel

Několik ponorek s jadernými hlavicemi se potopilo a jsou na dně moře. Z Kurdska prý byly ukradeny jaderné havice (doufám že informace z veteranstoday.com jsou jenom od agentury “jedna paní povídala”). A zajímavé info o možném použití “čisté” jaderné minihlavice je v odkazu v angličtině na https://journal-neo.org/2015/06/02/yemen-practical-nuclear-survival/, nebo https://www.veteranstoday.com/vt-nuclear-education/, kde je více odkazů

Albi
2. 3. 2023 14:48
Odpovědět  Velitel

Nebo nevěnovali ani po jedné USA a Británii
1) aby je přesvědčili, že neblafují
2) jako státní dar USA – myslím tím, vystavit ho v Kongresu vedle busty V. Havla?
(A případně by si ho mohli s Británii střídavě půjčovat,)

Jaroslav
2. 3. 2023 15:23
Odpovědět  Velitel

Nějak mně ten článek mate a budu si to muset ověřit. Z minulosti vím, že USA (částečně i Fr+) obohacovali uran difuzí přes membránu-(snad až do 90 let kdy začli přecházet na centrifugy), Rusové tradičně odstředivkama. Ty mají již x-té generace (já vím o 9. generaci). Odstředivky jsou méně energeticky náročné (difuze=25x více energie). Výška centrifugy 15 metrů v článku je fantazie.
Za druhé američani nejspíše stratili část kapacity obohacení uranu na zbraňovou čistotu. Pro energetické Rusko “ředilo” nadbytečný zbraňový uran na energetický (ca 4%) a tento dodávat USA. Pro USA bylo ekonomicky nerentabilní si ho, čímž se stali do jisté míry závislé Rusku.
Ohledně jaderných hlavic, mluví se o strategických. Nepočítá se s taktickými. Zde si Rusko prý ponechalo všechny TJZ, a USA je zničilo. Dnes, USA “vyrábějí” TJZ ze strategické ponechají “roznětku” o síle kilotun/desítek kilotun.
Pak jsou informace, že mini jaderné zbraně 4-5. generace mají velice malé zamoření, a že byly použity- věže v NY, Čína, Beirut, Jemen). Na každém šprochu pravdy trochu.
VVP vše tohle jistě ví a proto pozastavil domluvu o strategických J

Markýza
2. 3. 2023 20:41
Odpovědět  zuza

:-))) děkuji za obveselení! Njn……….když se na Ukrajině ztrácejí ve velkém Himarsy a tanky, proč ne nějaká ta bombička.

unor 2022
2. 3. 2023 11:18
Ohodnotit příspěvek :
     

A pak, ze neni Buh.
Pro ateisty a agnostiky okamzik na zamysleni.
Zrovna nedavinko totiz nasi mili amerikanci halasne prohlasovali, ze uzbroji Rusko.
A dnes?
Rusko tise a skromne uzbrojuje USA. Uz ted se jim rozpada prestarla infrastruktura,
preslechtena a prestarla spolecnost jde celkove do kytek, na ulicich plno houmelesu,
oplocena ase zbranemi hlidana exkluzivni sidla. A za takoveho stavu chteji zmobilizovat narod a rozbehnout vyrobu.
Takze kluci americky, Bozi mlyny ..
Takze kluci cesky, pro vas to plati stejne.

Markýza
2. 3. 2023 14:32
Odpovědět  unor 2022

Boha bych v tom neviděla, ale přírodní/sociální zákonitosti, to ano.

Albi
2. 3. 2023 16:52
Odpovědět  Markýza

Správně. Boha určitě ne. Spíš bych to připsala lidské neomluvitelné neznalosti.
U nás lze použít známé “Pýcha předchází pád”, příp. “kdo jinému jámu kopá….”, nebo “Kdo seje vítr….”.
Jiné národy mají jistě podobné moudrosti, jen popsané jinými slovy.

A USákům by stačilo aspoň občas použít to bílé neznámé cosi, co mají v hlavě, mnozí celkem zbytečně.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
2. 3. 2023 20:45
Odpovědět  Albi

Mám za to, že oni moc nemůžou používat to bílé cosi – alespoň ne zdravě. Myslíme ovšem věrchušku, žejo? Normální americký sedlák, nebo učitel nejspíš uvažují jako každý normální člověk všude jinde.
Ale věrchuška nemůže…….jsou strašlivě zpovykaní. Celosvětovým obdivem a láskou, kterou zřejmě neunesli a začali spratkovat.

Jaroslav
2. 3. 2023 15:54
Odpovědět  unor 2022

Technicky si myslím, že USA nebudou uzbrojeny, jako nebyl uzbrojen ani Sovětský svaz. To bylo uděláno mnohem elegantněji, zradou elit. USA jsou rozkrádány elitama, které soutěží který z nich je větší miliardář. VVP jim může jenom dopomoci do hrobu, kam se sami rvou, tím že je donutí k výdajům na které již jejich elity nenechali zdroje. Další “hřebíček do rakve” může být vzpoura vykořisťovaných států v důsledku ztráty prestiže USA. Jakmile tyto stratí svou vojenskou dominanci, a vazalové pocítí slabost bude běda. Žádný petrodolar, prodávání potištěného papíru za cenu peněz. Pak se projeví, jakou hodnotu má ten jejich HDP, přesný součet nepřesných čísel. Stát, který nemá alespoň 20-30% HDP z průmyslové výroby není silný. Nebezpečí pro nás je, že nevěřím, že by se nechali pohřbít stejně pokojně jako Sovětský svaz. Nejspíš by to dopadlo jako s tou …jící kobylou.

Albi
2. 3. 2023 16:57
Odpovědět  Jaroslav

Mnohé indicie naznačují, že “hřebíček do rakve” byl konečně aktivován a už se zatlouká.
A dokonce samými USA. 🙂

Markýza
2. 3. 2023 20:50
Odpovědět  Albi

Mají dojem – jak řekl profesor Drulák – že mission accomplished. Dobře tak. Jen aby je ještě netrklo:
https://www.youtube.com/watch?v=ljYkczL9CXY

Problém možná bude v tom, že Ukrouši praštění si dali DO LEGISLATIVY!! že s Ruskem se nejedná. Pořád říkám, že mají ohromný destrukční potenciál a možná, že bude autodestrukční.

unor 2022
2. 3. 2023 12:27
Ohodnotit příspěvek :
     

sk.news-front.info/2023/03/02/ceske-ministerstvo-obrany-vyzvalo-pripravit-sa-na-rozsiahly-konflikt-s-ruskom/
České ministerstvo obrany vyzvalo pripraviť sa na rozsiahly konflikt s Ruskom
..
Co k tomu dodat tak dodat.
Ukrajinci budou poradat v Cechach ‘bandera party’ a cesky kluci budou na Ukrajine ‘chcipat’ v zakopech? Takhle si to pane premiere predstavujete?

jiří
2. 3. 2023 16:05
Odpovědět  unor 2022

comment image

Albi
2. 3. 2023 17:00
Odpovědět  jiří

A to je radosti v malém donečku! Šťastni jak malé děti, že si vyškemrali lízátko před večeří (volbami) zakázané. 🙂

Pijack
2. 3. 2023 12:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Dnes náš Český bulvár a propaganda mainstreamu oblažila informací, že prý se Rusové nezastaví před ničím, i když mají velké ztráty na životech – a prý postupují přes mrtvoly 🙂 Dobrých zpráv není nikdy dost a tahle propagandistická špína mě rozveselila. Protože Rusové postupují přes mrtvoly ukrajinských nacistů. To se těm ulhaným propagandistům fakt povedlo 🙂 🙂 🙂

unor 2022
2. 3. 2023 12:33
Odpovědět  Pijack

Chybicka se vloudila. Rusove totiz postupuji pres živoly. Ukrajinske vedeni hlasi minimalni ztraty na zivotech.

Markýza
2. 3. 2023 14:37
Odpovědět  Pijack

Já dnes zaslechla zpráva v rádiu (asi tak po roce) Prý že Rusové střílejí z jedné strany řeky na druhou a střílejí semhle a střílejí támhle…..tak jsem napjala ucho a čekám, kdy v těch zprávách začnou střílet taky Ukrajinci – a ono nic.

Pavel K
2. 3. 2023 14:52
Odpovědět  Pijack

Já zase četl jak Ukrajina TVRDĚ zasáhla drony ruské území, pochytala zajatce atd.
Za nějaký čas, Putin svolal válečný štáb, že muzí zabránit vniknutí na ruské území a zlikvidovat záškodníky. Hned se ozvalo od Zeleniny že to není pravda, že je to výmysl a záměr Ruska zaútočit na Kyjev. Atd. Tak nevím. 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 🤦‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
2. 3. 2023 15:27
Odpovědět  Pavel K

To mi nedělejte, tohle! S mou šílenou představivostí…….jak vás čtu, hned se mi vybavily drony, jak se střemhlav vrhají do zákopů, tam tasí pařáty, čmajznou zajatce a letí na Ukrajinu 😎 Jinak je to ovšem zprávička ze stejného pytle, jako ta moje dnešní rozhlasová 😀

Albi
2. 3. 2023 17:15
Odpovědět  Markýza

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Perfektní s těmi drony. To by se mohlo hodit na Mikuláše – strašit tím děti, na čerta už stejně asi mnoho dětí nevěří,
Nikdy ho neviděl a ten, který ještě možná občas přijde, má na nohou strejdovy půjčené pantofle – ale drony, to je jiná.

Pavel K
2. 3. 2023 19:29
Odpovědět  Albi

Albi a to si představ, že svítilo sluníčko, co by se asi stalo kdyby pršelo, to by byl mazec. 🤣🤣🙋‍♂️

Markýza
2. 3. 2023 20:52
Odpovědět  Albi

Týýjo……….jakpak by schroupli chlapečci, že jim do baráku vtrhla jedna z těch potvor, co si s nimi jinak hrají? A dutým kovovým hlasem by zavřeštěla “řekni básničku, nebo tě odnesu na Ukrajinu”? 😀 😀 😀

Pavel K
2. 3. 2023 19:27
Odpovědět  Markýza

Stejná ne, podobná ju i jsem si říkal jestli to mám napsat abych nebyl obviněn z plagiotárství. 🤣🤣 Zachytil jsem to opět v týlu nepřítele, celkem sranda.

Markýza
2. 3. 2023 20:54
Odpovědět  Pavel K

Však neříkám stejná, jen že ze stejného pytle. To je tak, když zabásnou vrchního elfa a propustěj Klímu – hned začnou řádit dezínformace jako divý! 😀

Pavel z Moravy
2. 3. 2023 19:52
Odpovědět  Pavel K

Na Lentě jsem četl, že vnikli na ruské území nějací záškodníci a byli tam dva mrtví lidé. Tuším u Brjanska, ale nějak mi to vypadlo to místo z hlavy, ale asi tam. Putin prý zrušil nějakou cestu, aby je tam asi navštívil.

Eva
2. 3. 2023 12:57
Odpovědět  Standa

Nejkrásnější hymny:
1. Československá
2. Česká
3. Sovětská
4. Ruská

PENNYS
2. 3. 2023 14:17
Odpovědět  Eva

1.

PENNYS
2. 3. 2023 14:16
Odpovědět  Standa

To je jedna z nekrásnějších skladeb co znám

Eva
2. 3. 2023 12:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo si počká, ten se dočká…
A ano, Putin je vynikající šachista…

Markýza
2. 3. 2023 14:39
Odpovědět  Eva

Jestli šachista nevím, ale džudista určitě, však má černý pás. Tenhle tah, jak ho popsali v článku, mi připadá právě džudistický: využívá energie soupeře proti jemu samému.

katango
2. 3. 2023 21:51
Odpovědět  Markýza

Šachista i džudista. A uliční rváč. Tohle všecko dohromady je neporazitelný.

Janka
3. 3. 2023 11:40
Odpovědět  katango

a doto je pravnik a ma PhD z makroekonomiky

Markýza
3. 3. 2023 16:33
Odpovědět  Janka

To jsou mi věci….že je právník to vím, o makroekonomice slyším prvně.

PENNYS
2. 3. 2023 14:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Urááááááááááááááááááááááááááá at žie “ROSS -ijá!!!”

zuzana
2. 3. 2023 16:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že některé západní státy by mohly brzy vyslat na Ukrajinu vojáky. Kritizoval také skutečnost, že sankce EU proti Rusku stály maďarské daňové poplatníky desítky miliard eur.

https://aktax.cz/viktor-orban-energeticke-sankce-eu-stoji-obcany-miliardy/

zuzana
2. 3. 2023 19:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Na pozadí bezprecedentních západních ekonomických sankcí ze strany Washingtonu a EU kvůli válce na Ukrajině se indická vláda vůdce BJP Naréndry Módího stala jedním z nejdůležitějších ekonomických partnerů Ruska. Zde se dozvíte, jak George Soros spřádá plány na svržení indického premiéra Naréndry Módího.

https://aktax.cz/jak-george-soros-planuje-svrzeni-indickeho-premiera-narendry-modiho/

Markýza
2. 3. 2023 20:56
Odpovědět  zuzana

Bože, ten dědek hnusná ještě žije? Séreš, samozřejmě. Módí je dědek pěkná a bude to hodně silná osobnost.

Juraj
2. 3. 2023 20:36
Ohodnotit příspěvek :
     

 Spojme sa všetci obyčajní ľudia t.j. 99% Slovenska …sveta, my všetci chceme bezpodmienečný a okamžitý mier , všetci obyčajní a normálni ľudia , či už sme rusofili, rusofóbi alebo nestranní , lebo inak budeme spolu za chvíľu poslaní do ukrajinských zákopov pod ruské delá a nič nám nepomôže…Ale na vine je ten čo nás do vojny naženie a ten ( politik, elita do vojny určite nepôjde…), ten bude na nej len nehorázne zarábať! …

Pavel z Moravy
3. 3. 2023 08:38
Odpovědět  Juraj

Juraji, to byste musel změnit systém. Tam kde jde pouze o prachy, moc a chamtivost lidské hodnoty nenajdete. Jak můžete chtít změnit člověka v užitečného tvora, když mu jde pouze o výše zmíněné hodnoty. A kapitalismus říznutý tímto neolibetalismem zdegeneroval a teď vidíte jeho výsledky. Snad si nikdo proboha nemyslí, že mávnutím kouzelného proutku zde bude slušná společnost, když za tisíce let vývoje se to nezdařilo. Vše jde totiž stále po spirále. Myslím, že teorie Tytlerova kruhu tomu odpovídá. Jsme ve fázi apatie a přichází otroctví. Vždyť se na to již možná spousta lidí těší. Budou mít v ruce nebo lebeni čip, a už nebudou muset nosit karty ani průkazy či jiné zbytečnosti. Budou to dle plánu vládců takoví malí roboti služebníčci. A ještě na to budou hrdí.

Autor
2. 3. 2023 21:26
Ohodnotit příspěvek :
     

No a ted si uvědomte, že podnik ze země, která de facto ztratila jadernou technologii a nemá dostatek zdrojů ani pro sebe, jako má dostavět naše jaderné elektrárny.
Ve skutečnosti šlo a jde o podobnou diverzi jako na plynovody Nord stream! Je o totiž přímý útok na energetickou nezávislost naší země! No a teď si to dejte dohromady s tím, jak se choval “p-remiér Fiala a kam vláda poslala peníze … na jako řešení problémů s energiemi. V celé této posloupnosti jde o promyšlený skutek státní zrady.
Naše země díky práci režimu od r. 1948 až 89 byla dokonale energeticky zajištěna a to na dlouhou dob dopředu. A dnes by bylo možné na třeba vytápění klidně využít el. energii a mohli ji ještě dát za “hubičku”.
No a teď už to všechno dokonale ladí, ne?

Pavel z Moravy
3. 3. 2023 08:54
Odpovědět  Peter 008

Petře, rusofobové řízení bezbřehou nenávistí ke komunistům nepřiznají jak soběstační jsme byli a kdo se na té soběstačnosti podílel. Mne v záporném smyslu fascinují lidé, kteří odsoudí šmahem člověka, protože ho z nějakých důvodů nemilují, ale nedovedou přiznat, že je to třeba výborný fyzik, i když ho nemusí. A to stejné se třeba váže i k socialismu. Pro některé je absolutně zavrženíhodný a nepřiznají mu ani chlup dobrého. Nu a že to vše je útok na naši energetickou nezávislost musí být jasné každému kdo netrpí slepotou a hluchotou. Ono je to ale ještě horší, kolonizovaná země nemá na výběr. A ta naše je plně v područí cizích zájmů, řízená lidmi k tomu účelu vybranými. Já slov vláda a premiér nepoužívám, protože tito lidé toho nejsou hodni. Ale chápu, že ti kdo si je zvolili jsou plně spokojeni. Vrána k k vráně sedá. To mohou samozřejmě říci i oni o nás.

Janka
3. 3. 2023 11:42
Odpovědět  Peter 008

tak Westinghouse ma tusim u Vas stavat JE, ktorej variantu ale este nikde nepostavil. Takze to pravdepodobne dopadne ako v USA, termin sa natiahne trojnasobne, cena tiez a je otazka ci to vobec niekedy dokoncia:-(

Eva
3. 3. 2023 08:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslela jsem, že bude třeba průliv mezi Kanadou a Mexikem.
Nebude. Naše média informují jenom velice jemně o přírodních katastrofách – popravdě jsou mnohem horší. Bouchá jim jedna fabrika za druhou, vlaky mají nehody skoro jak na běžicím pásu. Bohužel jsou plné nebezpečných chemikálií a okolí havárie se stává neobyvatelným.
A třešnička na dortu – stále častěji
se mluví o rozdělení země na dvě části – republikánské státy a demokratické státy.
Tak nevím. Ono si to asi příroda a nějaká ” Vyšší moc ve Vesmíru” zařídí sama.
Asi fakt platí, že karma je zdarma.

Markýza
3. 3. 2023 16:41
Odpovědět  Eva

Nedávno jsem na to téma zkoukla Carlsona. Říkal, že jen za loňský rok měli TISÍC!! vykolejených vlaků. Lidí kolem těch chemických katastrof je mi velice líto. A ten pitomej Bajdn tam dokonce odmítá jedzdit.
Já bych řekla klidně, že karma je zdarma s tím, že prostě dospěli do bodu zhroucení. Ostatně, jako celý svět…..jen Američani asi měli nějak pocit, že jich se to netýká.
To je normální přírodní zákon……

Jan Vok
3. 3. 2023 14:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Článek absolutní pecka, o těch centrifugách jsem četl kdysi dávno, skládá se to jak pucle a má to ligiku. Doufám, že tohle už světový čert nerozchodí, teď budou pro změnu uzbrojeni oni. Jóóó, jednou si dole – jednou nahoře a žádný strom neroste….