blogpolitika

„Tak nenáviděná vláda není nikde. A výsledek?“ Hampl o opozici v ČR. Temný plán na udržení Fialy

„Téměř nikde na světě není vláda tak nenáviděná jako u nás. Nikoho vhodnějšího si opozice přát nemůže,“ soudí sociolog a pedagog Petr Hampl. Výsledek české opozice je pro něj katastrofální. „Všimněte si, že když se mluví o spojování, jde o spojování uvnitř malé komunity radikálů. Nikdo se nesnaží hledat společnou řeč s normální většinovou veřejností,” tvrdí. Naději vidí v Andreji Babišovi. A vidí plán na udržení Fialy a jeho vlády i po volbách: S pomocí Hradu, Ústavního soudu a malé skupiny veřejnosti.

Pane doktore, za celé roky, co se známe, řešíme stav a kondici národně-konzervativní části našeho politického spektra. Někdo by řekl „vlastenecké, antiunijní“… Když to vlastně vymezíme, abychom tím začali: Jaké pojmenování pro tento směr, jehož jste součástí, užíváte? Liberální nálepku „extrémní pravice“ asi ne.

Radikálně opoziční hnutí se změnilo tak, že už se nemohu pokládat za jeho součást, i když s mnoha lidmi a skupinami nadále sympatizuji a snažím se je podle možností podporovat. Antimigrační hnutí, ve kterém jsem byl aktivní, prosazovalo názory a stanoviska, jaká zastávalo více než 90 % populace. Dnešní alternativa se vymezuje vůči většinové veřejnosti a je pro ni typické, že spojuje rysy politického hnutí s rysy náboženskými.

Vedle toho je podstatné, že se posunulo celé politické spektrum. Zejména Andrej Babiš a jeho ANO jsou dnes mnohem nesrovnatelně radikálnější než před pěti lety. Z pohledu bývalého místopředsedy Bloku proti islámu bych řekl, že dnešní ANO má k našim ideálům blíž než jakákoliv jiná politická síla.

Především se ale změnila vládnoucí oligarchie. Od toho se vše odvozuje.

Jak se změnila?

Ještě před pár lety se zdálo jasné, že skupinovým cílem nové aristokracie je ustavit nebo posílit globální vládu a také posílit vlastní panství nad nižšími vrstvami. To zahrnovalo i zničení kultury a životního stylu nižších vrstev.

V roce 2024 je zjevné, že většina jejich kroků k ustavení či posílení globální vlády nesměřuje. Možná si myslí, že na tom pracují, ale jejich kroky americkou globální hegemonii de facto podrývají.

A nesměřují ani k jinému cíli. Jejich jednání je nesmyslné a čistě destruktivní. Čistě bláznivé. Ti lidé propadli davovému šílenství. Ohrožují sebe, vlastní národy, vlastní civilizaci a zahráváním s velkou jadernou válkou i většinu lidstva.

Pak je samozřejmě logické, že v opozici proti nim musí být každý myslící člověk. Jenže je taky logické, že opoziční skupiny jsou naprosto rozdílné a spojuje je pouze odmítání toho šílenství. Každá z těch skupin má úplně jinou představu, jak dál. A žel mají i velmi nízkou schopnost spolu hovořit. To vidíme i třeba v českých zemích, kde je opozice rozdělena do řady bublin, příslušníci těch bublin se navzájem cenzurují a v podstatě nejsou schopni spolu hovořit.

Každopádně volby do Evropského parlamentu na celoevropské úrovni měly přinést posun. Národně orientované strany posílily, vznikají nové frakce a aliance. Je to ale dost? Co tyto eurovolby vám osobně přinesly, z celoevropského hlediska?

¨Nic podstatného se nestane na evropské úrovni. Všechno důležité probíhá v jednotlivých evropských zemích. Potvrzuje se, co jsem napsal ve své poslední knize Střízlivění, že různé národy Západu jsou různými cestami a ty cesty budou čím díl víc odlišnější.

Ve Francii posílila Le Penová a Macron proti ní rozehrál riskantní hru. Pokud se mu povede, může být výsledkem rychlá a úplná islamizace země. V Německu razantně posiluje AfD, zejména mezi mladými lidmi. Podobně v Nizozemí a v dalších zemích. To není otázka názorové atmosféry v jednotlivých zemích. Je to otázka toho, že tam vznikly subjekty, které jsou schopny se vládnoucí vrstvě postavit, i když ji zatím nejsou schopny porazit. Mají jasnou strukturu, jsou schopny dlouhodobé systematické práce, produkují osobnosti.

Nic z toho, žel, nevidíme v českém prostředí. Téměř nikde na světě není vláda tak nenáviděná jako u nás. Nikoho vhodnější si opozice přát nemůže. A výsledek? ANO získalo jedno křeslo navíc, Konečná sebrala jedno křeslo Okamurovi, uspěl zábavný marketingový projekt Motoristé trochu podobný německé straně Bratwurstů… rozhodně se nestalo nic, co by signalizovalo mocenskou změnu. Fiala vyhrál troje volby po sobě a čtvrté neprohrál. Obávám se, že je za tím opoziční iluze, že není zapotřebí něco budovat. Že stačí udělat dobrou kampaň nebo natočit pár zábavných videí. To možná bude fungovat pro pár lidí, co se chtějí politikou živit. Ale zemi to neposune.

Jak Konečná, tak zejména Turek a jeho tým přitáhli voliče skrze nová média, zejména sociální sítě. A co je podstatné, Turek dle sociologů přitáhl mladé. Mládež si ovšem doposud „nárokovala“ liberální, zelená část spektra. Jak se díváte na její zděšení, že i národně a euroskepticky orientovaný subjekt může využít „její“ zbraně?

Doplním ještě jedno jméno. Jindřich Rajchl. Počínal si velmi podobně, ale měl smůlu, že jeho popularita dosáhla vrcholu příliš brzy. Tři marketingové komety, které přijdou, zazáří a zase zmizí.

Je to úspěch? Záleží, co je cílem. Jestli je cílem získat nějaké funkce a dát lidem trochu naděje, a jestli nevadí, že to zase rychle vyvane, pak je to v pořádku. Pak ale nemluvíme o hnutím politickém, nýbrž nábožensky terapeutickém.

Jestli má jít o dlouhodobou změnu, pak úspěšné měly být pouze prvním krokem. Bude zapotřebí, aby vyrostly skutečné subjekty, z nichž každý bude mít jasnou ideologii, jasné cíle a také schopnost dlouhodobě systematicky pracovat. Schopnost pochopit hloubku civilizační krize a přijít s pozitivním programem jejího překonání.

Zkrátka, buď uvidíme subjekty, které se zabývají sestavováním kandidátek a vedením reklamních kampaní, nebo subjekty schopné něco budovat. Vyčkejme. Neodepisujme ale SPD. Momentálně prochází krizí, nicméně je řada důvodů předpokládat, že jejich čas ještě přijde.

Volby vyhrál Andrej Babiš, který následně ukončil spolupráci s Macronovou liberální frakcí Renew Europe a spojil se s Orbánem, s rakouskými Svobodnými a zřejmě i s Marine Le Penovou. Prokázal tím odvahu, nebo jde jen o konjunkturální gesto?Konjukturální gesto určitě ne. Po Orbánovi ani po rakouských Svobodných není v českém prostředí poptávka. Ale je to jasné a viditelné vyhlášení války vládnoucí oligarchii.  

Rozložení sil je momentálně takové, že dění uvnitř hlavy Andreje Babiše je důležitější než cokoliv jiného na politické scéně. Viditelné přihlášení se k Orbánovi by snad mohlo znamenat, že vyhodnotil situaci tak, že brzy bude možné vládnoucí šílence zastavit. To nemusí zdaleka znamenat, že je schopen si uvědomit plnou hloubku té věci a provést velké systémové změny. Ale v tuto chvíli nic lepšího nemáme.

U Andreje Babiše si ale můžete všimnout toho, že nejde do konfliktu, pokud nevidí vysokou šanci vyhrát a pokud se nenabízejí jasné přínosy. Jestliže soudí, že má smysl postavit se po bok Orbánovi, je to dobré znamení.

Když jsem nedávno mluvil s nejmenovaným předním českým intelektuálem, vyslovil myšlenku: Nejlepší by bylo odejít z EU (či počkat, až v současné podobě skončí), a postavit cosi na půdorysu Rakouska-Uherska. Čili Visegrád, Balkán, možná Itálie. Jsou to halucinace, nebo se o něčem takovém máme reálně bavit?

Historická zkušenost je taková, že kdykoliv se o nás rozhodovalo v cizině, nebylo to k našemu prospěchu. Ať už se rozhodovalo ve Vídni, Berlíně, Moskvě, Washingtonu či Bruselu. Pokud by se o nás rozhodovalo v Budapešti, nebylo by to lepší. A ani se nezdá, že by bylo Maďarsko nebo Rakousko ochotno omezit svou svrchovanost kvůli regionální aktivitě.

Další rozumnou zásadou je princip neutrality. Nenechat se zatáhnout do žádného konfliktu. Osobní sympatie nejsou národní zájmy.

Proč se vlastně většina české střední třídy stále drží vládních politických stran, byť jim vládní politické strany svou konformitou se zelenou EU-politikou zdražují energie, zdražují dopravu, zdražují bydlení a znepříjemňují život? Jde o to, že střední třída jen nechce být v jednom pytli s „blbými důchodci a venkovany, kteří volí opozici“? Nebo volí vládu z lásky k Ukrajině a ze strachu z Putina? Či proč?

Naprostá až katastrofální neschopnost opozice. To není otázka toho, jestli vládnoucí moc ovládá média. Každá vládnoucí moc má k dispozici prostředky masivní manipulace. Koneckonců, opozice měla dost času a prostředků vybudovat média schopná zasáhnout většinovou veřejnost.Jako rozumná strategie vypadá to, co navrhuje můj kolega z Jungmannovy národní akademie Oskar Krejčí. Maximálně posilovat vlastní samostatnost a snažit se o co nejlepší vztahy či spojenectví se všemi. Krejčí to označuje výrazem politika všech azimutů. V tuto chvíli máme opravdu hodně společných zájmů s podobně malými státy regionu (ještě bych přidal Srbsko), ale časem to může být jiné.

Strategie „počkáme, až bude lidem dost špatně, pak za námi sami přijdou“, ta nefunguje a nikdy fungovat nebude. Země čeká na někoho, kdo dokáže přijít s pozitivní vizí a ukázat odhodlání tu vizi prosadit, i dostatečnou profesionalitu. Jenže jak chcete přicházet s vizí, když máte kandidátku sestavenou z osobností, z nichž každá má úplně jiné názory a spojuje je jenom vidina politické kariéry?

Na druhé straně je pravda, že vládní propaganda šikovně pracuje s rozdělením společnosti do navzájem nepřátelských bublin. Jenže opozice na tu hru ráda přistupuje. Nesnaží se spojovat. Všimněte si, že když se mluví o spojování, jde o spojování uvnitř malé komunity radikálů. Nikdo se nesnaží hledat společnou řeč s normální většinovou veřejností.
Parlamentní listy

sdílet na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jura S
8. 7. 2024 12:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Vláda národní POHROMY !
Ale je třeba dodat, že 8-leté “předskokanství” EUhnijního patolízala Blbiše tomu dalo patřičnou trampolínu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy.
8. 7. 2024 14:07
Odpovědět  Jura S

Hampl to nazval velice pěkně – jak chcete spojovat ty osobnosti, když se zdá, že je spojuje pouze vidina politické kariéry. Úplně přesně trefený hřebíček na hlavičku.

Standa
8. 7. 2024 16:13
Odpovědět  Jura S

Drž se Fialy. S ním dojdeš únijního štěstí.

cool
8. 7. 2024 17:17
Odpovědět  Standa

Unijního útesu lumíků.

Standa
8. 7. 2024 17:40
Odpovědět  cool

Myslíš , že skočí samy s útesu? Češi si tam skáčí sami!!!

Tom
8. 7. 2024 14:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Páni, opoziční politici! Svatopluk – nic?

Spam orinoko
8. 7. 2024 15:54
Odpovědět  Tom

Ono se to nějak vyřeší samo. Německý Khol byl proslulý tím, že problémy nechával vyhnít.
Česká opozice je na tom stejně jako ANÁL y tici. Ti také, každý podle svojí vize, mlaskaji svoje hovadiny. Věci musí dozrát. Nejen partaje, ale lidé v nich především, musí domluvit hlavní cíle. Jinak si nějaké spojení pro spojení nechte vyhnít. Příklad? Chátra 77. Jen se ocitl placatka na letišti místo v krimu, hned to šlo do řitě. Vím, o čem mluvím. Cosi jsem navrhnul kdesi a nastalo obří ticho. Každý Brouk Hovnivál si tlačí vlastní představu o trusu.

Spam orinoko
8. 7. 2024 16:11
Odpovědět  Tom

Z nedávné doby znám jeden případ, kdy kdosi opustil voličskou bázi ODS. Je to prý katastrofa. Nic s ním osobně neřeším, nemá to cenu. On potřebuje nějaké záchytné body a ty s mojí minulostí zůstávají furt stejné. Nicméně…. Nikdy předtím se mi nestalo, že bych byl obviněn z antisemitismu. Holokaust jsem nikdy nezpochybnil, jen se snažím neskrývat nikde konkrétní problémy. Celé politbyro Haliče jsou židi. A muslimové jsou rovněž semité. Jak je možné, že část rodiny si ukradne jakýsi termín pro sebe? Všichni TAM mají totožné DNA. A za antilopu mě označil šéfredaktor známého protest songu NR. O co vlastně jde? O součást hlavní meeeeedia scény?

Spam orinoko
8. 7. 2024 16:48
Odpovědět  Spam orinoko

Jen tak na okraj: Kam myslite, že etnicky přísluší běloruská Cihauska? Teď pojede krmit NATO svým vyvoleným způsobem, že je třeba udeřit na baštu Bělorusko. Zaměstná se tím Rusko. Tak vypadá plán poražených na Haliči.

JoFa
8. 7. 2024 17:31
Odpovědět  Spam orinoko

Dal som ti za to vyhníváni palec, v podstate som niečo podobné napísal nižšie a z toho Bieloruska by som nebol smutný, ako sa zišli, tak sa aj rozídu, stačí ak sa tam presunie Achmat alebo ženisti z Kórey a bublina splaskne.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jarek
8. 7. 2024 18:09
Odpovědět  Spam orinoko

Ta armáda nedobrovolných ,po ulici sezbíraných “urajinců” ,kteří jsou ostatně v podstatě
rusové, nebo rusky mluvící ,za toho feťáka z kabaretu bojovat nebude. Dostanou jen vítanou možnost přemístit se do bezpečí zdrhnutím do Běloruska a zachránit si život. Zpět z linie fronty ti nešťastníci nemůžou,protože za nimi stojí bandy ukronácků ,kteří se neštítí jim střílet do zad,pokud by chtěli couvat. A pár přiblblých zachlazených puberťáků kteří lezou na ukrajinu jako žoldáci,buď rychle odejde ” k pánu” , nebo zdrhnou k mamince, až uvidí co je to bojovat s rusem.

Jarek
8. 7. 2024 18:25
Odpovědět  Spam orinoko

Dovolím si malou vysvětlivku. Je velký rozdíl mezi semity a sionisty. O antisemitismu nejvíc
vykřikují sionisté , kteří hrají na tuto strunu když jsou jim vytýkánja jejich zvěrstva které léta páchají semitům ,kterými jsou třeba i peršané ,tedy íránci a další ,kolem Izraele , který je násilím vytvořeným státem na cizím území. Sionistický stát Izrael útočí i na semity , tedy i na židy kteří žijí v samotném Izraeli. Semita se řídí Tórou ,která ostatně vylučuje vytvořaní vlastního státu .
Kdežto sionista , který v mnoha případech ani není žid a jen si na něj hraje se řídí Talmudem,
co je větší svinstvo než Hitlerům MeinKampf a nabádá k rasové nenávisti. Na jeho základě páchají zvěrstva po celém světě a když na ně někdo poukáže , ječí,že jde o antisemitismus.
Jenže ono jde o antisionismus a to je rozdíl.

JoFa
8. 7. 2024 16:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Výborný článok resp. analýza, práve som ho dočítal na CZ24News. Ak to celé prečítate, tak zistíte, že Česi majú kvalitné podhubie preto, aby dospeli k úspechu, problém je, že tie sr..ačky súčasnej vlády tomuto podhubiu netvoria podmienky aby vyrástlo, ale je to len otázka času, kedy sa nájde houba, která ty sr..čky použije pro svúj rúst. Dúfam že čoskoro aj keď Babiš to podĺa mňa nie je. Dávam 5 hviezd.

JoFa
8. 7. 2024 18:01
Odpovědět  JoFa

Túto časť pre zmenu, považujem za podstatnú citujem:
“Jestli má jít o dlouhodobou změnu, pak úspěšné měly být pouze prvním krokem. Bude zapotřebí, aby vyrostly skutečné subjekty, z nichž každý bude mít jasnou ideologii, jasné cíle a také schopnost dlouhodobě systematicky pracovat. Schopnost pochopit hloubku civilizační krize a přijít s pozitivním programem jejího překonání.”

Standa
8. 7. 2024 17:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Co vlastně chcete? Mě stačí, jak se tady uráží jeden na druhého v žabomyšších válkách.Tady není nikdo kdo by měl stejný názor na stejnou věc a podráží názor toho druhého. Malinké válčičky. To se tedy povidlo …vládě a několika jiným i zde!

Albi
8. 7. 2024 22:03
Odpovědět  Standa

1+++

Slovan
9. 7. 2024 08:59
Odpovědět  Standa

😊 😊 😊

Gales
8. 7. 2024 21:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala se drží koryta jako hovno košile.

9. 7. 2024 16:03
Odpovědět  Gales

A přesně jako to howno na košili taky dopadne…

Putinovec
8. 7. 2024 21:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Co se týče Hampla , sociologa , který má v náplni své činnosti pomoci nadnárodním šmejdům vyhledávat ty správné sociopaty , pro pasení a škrcení davu , nevěřím mu .
Až příliš často se účastnil různých pro – národních projektů , v té všudypřítomné skupince , která všechny dokázala úspěšně rozhádat a potopit daný projekt .
Ti , kteří alespoň trochu chápou , jaké změny probíhají na globální úrovni , se připravují na převzetí kormidla , které je vyráženo z pazourů sebranky plnící agendu , státní elity USA .
A nejsnadnější způsob je postavit se do proudu tohoto procesu a být včas po ruce , až bude rvačka o to , kdo další bude pást dav , pro nového šéfa .

katango
9. 7. 2024 10:30
Odpovědět  Putinovec

U mne se shodil tím, jak plédoval pro “očkování”.

9. 7. 2024 16:18
Odpovědět  katango

U mě především tím, že paní Pekovou nazval “madam Smrt”
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Petr-Hampl-Madam-smrt-688229
a po dnešní dny se za svou zhovadilost neomluvil. Ale ono je toho víc, proč tomuhle úlisnému mudrlantovi už několik roků, tedy od dob dááávno před covidem, nedůvěřuji. Pamatuji, že jsem se jednou nas-ral a ty jeho kydy na NR rozebral a kus po kuse rozkrýval co za tím je – vytapetoval jsem tím tehdá diskuzi na NR skoro jako noobody občas diskuzi na pokecu -, načež tolik jeduflusů na mě z našeho břehu, že nesedět zrovna, tak mi sanice spadla na zem i s klapačkama. Ale s tou madame Smrtí mě teprve definitivně dožral tak, že jeho mudrování už vůbec nečtu. K čemu marnit čas s někým, komu nevěřím? Ani tenhle jeho výtvor jsem nečetl, ale na diskuzi jsem zacoural, že jsem byl zvědavej jak ho pokecálisti vnímaj. A dost bolo Hampla. Prostě ho mám za všivou lidskou bytost.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Joe Arp
9. 7. 2024 20:23
Odpovědět  Putinovec

Souhlas. Kdysi jsem ho rád četl, dnešní výplod tohoto sionisty bych ohodnotil jako kravský lívanec!

All
9. 7. 2024 08:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Aktivity uprostřed Evropy,které se nás týkají: ,, Fiala a Pavel darmo hodnotit,šmejdi.Poláci podobně,touží po velkopolsku.Orbán jedná se zelnou hlávkou,pak odlet do Moskvy a včera odletěl do Číny,ten pracuje. Máme tu stále několik variant, kdy Pavel s Fialou jsou rozpoutávači III.světové války,poláci touží po trojmoří s velkopolskem a zatím nejvíce radosti dělá Evropě Orbán.

Reskator
9. 7. 2024 10:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Hampl mluví o nejvíc nenáviděné vládě na světě, která je prý u nás a zároveň je nucen přiznat, že dostala jen o jedno křeslo méně než Babišův spolek. Tedy je skutečně tak nenáviděná ? Nebo je nenáviděná jen u opozičních vloličů ? Proč tedy lidé nedali najevo svou nespokojenost s touto vládou v eurovolbách daleko výrazněji ?
Evidentně to není jen o nenávisti. Je to o odvaze a schopnosti samostatně rozhodovat a myslet v manipulovaném mediálním prostředí. Je to o charakteru a umění rozeznat zlo od dobra. K tomu jsme zdaleka nedospěli, takže nám zbývá jen čekat až bude ještě hůře.

Antonín Körber
9. 7. 2024 11:12
Ohodnotit příspěvek :
     

..občané si zvolili ANO,SPD a KSČM,…proč se na ně nedalo a nespojilo se to ?,..dnes se to rýsuje znova,nenechte si ujít příležitost “SPOJOVÁNÍ” !!! ..