blog

Tady se o tom nemluví. Ale pro ČR to bude katastrofa. Alena Vitásková upozornila na něco, co vláda musí vědět

6.7.2022 4:43 odp. | Rozhovor

Dojde k zastavení dodávek zemního plynu z Ruska? Česká republika předsedá Evropské unii, ovšem jaké kroky premiér Fiala připravil pro záchranu průmyslu ČR? Mají si Češi pořídit kulicha a hrubé ponožky? Na tyto otázky odpovídala Alena Vitásková, bývalá šéfka ERÚ a předsedkyně Institutu Aleny Vitáskové.

Zůstaneme bez plynu?

Ještě před pár týdny jsem tomu nevěřila, nyní mohu sdělit, že je to více než pravděpodobné, že letošní podzim a zima bude pro naši zemi krutější než pro kteroukoli jinou zemi. Již v létě se to pravděpodobně projeví, že nastává situace, kterou si laik nedokáže představit.

Z čeho vycházíte a proč se obáváte nejhoršího?

Vycházím ze zjištění, která pochopitelně nemusejí být relevantní. Ale vláda Petra Fialy to musí vědět a mlčí.

Tak za prvé: v těchto dnech si obchodníci nominují přepravní kapacity v plynárenských tranzitních systémech pro tzv. plynárenský rok, tj. říjen 2022–září 2023.

Údajně si ruský Gazprom nenominoval žádnou přepravní kapacitu v tranzitních systémech dopravujících zemní plyn do Evropy přes Jamal, plynovody na Ukrajině, předávací stanice například Kapušany atd. Tyto informace by měla mít naše vláda a na zasedání krizového štábu (dříve tam byli i představitelé energetických firem) toto projednávat.

Za druhé: pokud Gazprom nenominoval přepravní kapacity, tak přes tyto potrubní systémy neuvažuje dodávat zemní plyn do Evropy, to snad pochopí i děcko. Pokud tedy bude plyn na základě dlouhodobých kontraktů do Evropy dodávat, tak asi bude chtít zvolit jinou tranzitní cestu, např. Nordstream 2. Tím by nemusel hradit tranzitní poplatky majitelům tranzitních systémů jak na Ukrajině, tak v Polsku, Slovensku, České republice. Jen pro informaci uvádím, že poplatky za tranzit zemního plynu přes území Ukrajiny platí Gazprom Ukrajině ve výši cca 2,5 mld. USD/ročně.

Nordstream 2 není stále v provozu, přestože je dílo dokončeno a plynovod je připraven dodávat plyn do Evropy. Německé úřady nevydaly v loňském roce příslušná povolení ke zprovoznění tranzitního plynovodu.

Ale prosakují zprávy, že chce Rusko zastavit dodávky dříve než od října 2022?

Ano, hovoří se o pravidelných odstávkách, které se na tranzitních plynovodech, kompresních stanicích a všech souvisejících technologiích provádějí pravidelně a vždy v období léta, kdy tyto systému jsou využívány jen částečně. Údržba a opravy tak probíhají z důvodu nutné připravenosti na zimní období. V dřívější době byly tyto systémy v zimním období využívány na maximální výkon a musely být na toto období připraveny.

Délka oprav a údržba je přísně plánována a vychází zjednodušeně řečeno z technologických postupů, např. pro turbíny, kolik mají najeto hodin atd. Není to jiné ani v letošním roce, ale díky konfliktu na Ukrajině, sankcím může být za touto pravidelnou odstávkou i něco jiného. Odborníci vědí, že tranzitní systémy na Ukrajině potřebují nutně rozsáhlou rekonstrukci, modernizaci, že některé části jsou v havarijním stavu. I to může přispět k omezení dodávek zemního plynu, pokud by nebyl úplně zastaven z jiných, např. ideologických důvodů

Co nastane, pokud plyn skutečně bude z Ruska v říjnu plně omezen, zastaven?

Nechci být poslem špatných zpráv ani zastrašovat lidi. Opravdu se obávám, že plyn bude zastaven podstatně dříve. Nevím, zda má Česká republika šanci se na to připravit. Občané v EU na tom budou někde špatně, někde méně špatně a jinde katastrofálně po všech stránkách. Méně špatně na tom budou ti, kteří nemají průmysl a hospodářství v takovém rozsahu napojené na zemní plyn, nepotřebují tolik topit, protože jsou u nich zimy velmi mírné, tudíž občané neumrznou. V některých státech EU se připravují a začínají připravovat obyvatelstvo na celou řadu zásadních omezení. Například že budou mít teplou vodu jen v určitý čas, že se budou sprchovat jen pár minut a další a další omezení, regulace a restrikce spojené s přídělovým systémem, který známe z poválečného období po druhé světové válce. Nechci, aby se lidé báli, aby žili stále ve stresu, který přináší jen úzkost a nemoci. Pokud to necháme dojít do krajnosti, tak nás čekají občanské nepokoje rozsahu, které nemají obdoby. Hlavní úder nedostatku totiž nastane před zimou, v zimních měsících, tj. ve zranitelném období pro všechny.

Obávám se, že se příležitosti chopí populisté, kteří rozvrat společnosti budou chtít eskalovat, ale nebudou mít „tah na branku“, aby problém bez krveprolití vyřešili. Obávám se, že ti, kteří by chtěli a skutečně mohli problém řešit, budou upozaděni nevybíravým způsobem.

A je nějaké řešení?

S odkládáním řešení se jen krize bude prohlubovat a náprava bude mnohem složitější a nákladnější. Především nesmíme lidem lhát, uspokojovat je „nápady“, které problém neřeší, jen vyčerpávají jejich peněženky a státní rozpočet. Energetické zdroje, jako jsou fotovoltaiky, tepelná čerpadla, nejsou záchranou a zajištěním energetické bezpečnosti nejen pro občany, ale i firmy. Jsou jen malou pomocí bez záruk potřebných dodávek elektřiny a tepla. Nejsou celospolečenským řešením energetické krize, která zachvacuje naši společnost.

Proto je nutné zahájit bezodkladně kroky k záchraně a nečekat na nejhorší. Je mi to líto, ale vláda Petra Fialy na to nemá.
https://bit.ly/3bJsiNI

sdílet na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
7. 7. 2022 00:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Neodkladné kroky? Jsou jen dvě možnosti. Buď demise vlády, nebo převrat.

oldoo
7. 7. 2022 07:51

Neříká poslední věta totéž !?

Pozor
7. 7. 2022 09:28
Odpovědět  oldoo

Ani výmena vlády P. Fiali nič nevyrieši, ak raz plyn nie je tak nie je a jeho dodávky do EU nezáležia ani od ČR ani od SR. Jednoducho EU ako celok a hlavne Nemci a Francúzi sa musia vzoprieť SŠA a povoliť otvorenie NS 2, to je jediné riešenie a k tomu musí byť ešte politická dohoda s Ruskom, čiže napr. skončí dodávanie zbraní na Ukrajinu, iného riešenia niet.

Janka
7. 7. 2022 13:45
Odpovědět  Pozor

mozno to nemusi byt uplne pravda, kedze CR by malo cez SR a HU napojenie na Turkstream. Stepan tvrdi, ze stale sa da dohodnut s Rusmi na plyne, len sa musi chciet. Zatial oficialne tusim embargo na plyn nie je

7. 7. 2022 17:35
Odpovědět  oldoo

Neříká. Demise je např. vzor Nečas, převrat je vzor Fidel Castro.

ijn
7. 7. 2022 00:18
Ohodnotit příspěvek :
     

do energetiky se musí vrátit odborníci a zbavit se politických intrikánů, ……..podpora armády s nacistickými sklony je velmi nebezpečná a zničující taktika, kterou nikdo z obyvatel ČR a voličů ODS nepodpořil, …..takovou změnu si nepřál a přesto nastala!…… Co dělat? Vyzvat vládu k demisi !!! Vrátit strategickou energetiku odborníkům, …. ČEZkoBeneš není odborník, ale pouhý šmelinář s elektřinou, a těm musíme prostor pro šmelinu s EE omezit!!!

oldoo
7. 7. 2022 08:07
Odpovědět  ijn

” kterou nikdo z obyvatel ČR a voličů ODS nepodpořil,”
A kdo tam tedy toho fialu,který nosil tašku Posseltovi volil,to nebyla ODS ?Kdo volil všechny ty strany,které už roky jásají při bourání ruských soch,oslavování Vlasova,které kvičí o vymyšlených Vrběticích,Skripalovi a mlčky schvalují roky trvající ostřelování Donbasu?
 Ty patříš mezi ty,kteří si myslí,že jsou nevinní,ale v demokracii žádní nevinní nejsou,jen děti.

Pavel K
7. 7. 2022 08:09
Odpovědět  ijn

…ale ti co nám sem dosadili tyhle intrikány, tak ti právě chtějí aby to bylo v tomto stavu, bo ještě hůře. Na všetko nám treba odbornikou a my je máme, tak proč tam jsou tihle neumětelové že? Divné co?!!! Ale to je hlavně záležitost ovcí co jen čumí a čeká až zahřmí. To se načekáme.

Albi
7. 7. 2022 00:31
Ohodnotit příspěvek :
     

“…restrikce spojené s přídělovým systémem…”
Znovu a už po několikrát se ptám: Jak se přiděluje to, co NENÍ?
Prostě co fyzicky není.
Proč se na tohle nikdo Fialky neptá? Proč všichni mlčí a nechají Fialku žvanit a kvokat a jen následně komentují jeho žvásty?

Autor
7. 7. 2022 01:29
Odpovědět  Albi

Proč všichni jen papouškují? Je to proto, že se k moci po ´89 dostali šmelináři, veksláci, hazardní hráči, manipulátoři, neználkové, kariéristé všech druhů, a hlavně ti, kteří viděli řešení všeho jenom v nedotknutelném soukromém vlastnictví. Společným jmenovatelem všech, zdůrazňuji prakticky všech, co se dostali k moci, je neznalost problematiky, co měli řešit a hlavně i neochota nejen něco řešit, ale také vůbec hájit zájem státu, lidí.

Pavel
7. 7. 2022 14:58
Odpovědět  Peterko

Světový kapitál si je vybral už dopředu, dávno před převratem v roce 1989. Jenže ten dav, který ještě nevěděl o co přichází to nepochopil co s ním provádí. V každé situaci je potřeba se zamyslet kdo co dělá a kdo z toho bude mít užitek. Kdyby si lidé zjistili co byl Vašek a Saša zač. Nu, to je ale kdyby. Teď už je to pryč a ti chytří a odvážní z toho zbytku mladé generace, co nejsou zombifikovaní by měli začít jednat. Je to na nich.

7. 7. 2022 02:46
Odpovědět  Albi

Podle vládní směrnice “Slibem nanasereš”.

me2d44
7. 7. 2022 12:51
Odpovědět  Albi

Na to je jednoduchá odpověď: Půlka národa ještě nepochopila a druhá půlka zapomněla na českou tradici: říká se tomu DEFENESTRACE. No, myslím, až nám Rusové vypnou plyn – a my s hrůzou zjistíme, že zásobníky s plynem na našem území patří Němcům, pak si teprve někdo uvědomí, že strategické suroviny a astrategický průmysl nepatří do zahraničních rukou a MUSÍ být státní (a tomu debilovi, co prosadil, že stát nesmí podníkat, bych zajistil kastraci a doživotí – kastraci proto, aby už nenadělal více takto postižených dětí).

Petr
7. 7. 2022 07:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Tahle ,,vláda,, ksindlů , zlodějů , narkomanů a Pekarky patří vykopat a postavit před soud !!!!!!

Pavel K
7. 7. 2022 08:10
Odpovědět  Petr

To nejsou jen tihle, možná by se to ani nevešlo na stadion.

janle57
7. 7. 2022 09:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Několikonásobné zdražení elektřiny v řádech stovek % pro plebs,Lipská vyděračská
energoburza,rozdělení 160 milionů ze zisku jako odměn pro 5 hlavounů v mafii
jménem ČEZ,kteří půlku z této částky musí odevzdávat těm správným politrukům
typu Babiš a Fiala,kteří si je do těch koryt dosadili,jak dlouho tohle ještě budeme snášet?
Najde se tu konečně někdo,kdo ty lidi do ulic konečně dostane?

Pavel
7. 7. 2022 09:43
Odpovědět  janle57

Janle, většina lidu je skutečně asi přeformátovaná. Myslím, tedy jsem, jim nic neříká. To není urážka těchto občanů, to je holá skutečnost, tak to je. Jsou pohodlní a líní přemýšlet. Koneckonců to přece znáte z té naší série filmů s Heřmánkem. Pepane, že nemusím přemýšlet? Vždyť přece většina normálních občanů musí vidět co a kdo jim tady vládne od roku 1989. Teď bez urážky, nebo jsou již opravdu všichni takoví trotli, kterým stačí pohodit kost a oni ji ožerou. Včera jsem u nás sledoval na náměstí holuby. Někdo jim hodil kousek pečiva, na ten kousek se slétli holubi z celého okolí, bylo jich snad padesát a jak se rvali. Toto čekejme i nyní u našich lidských jedinců.

janle57
7. 7. 2022 09:50
Odpovědět  Pavel

Dobrý den Pavle,ono to bude asi tím,že jim ten systém po roce 1989 nějaké
drobky zatím házel a oni se s tím spokojovali,teď však dochází k lámání
chleba,kdy v brzké době ani ty drobky již nebudou, v tom je ta největší naděje
pro nějakou změnu,podívejte se do historie a zjistíte,že Velká francouzská
revoluce a ruská říjnová revoluce vykvasily z doby,která se teď kvapem blíží.

Pavel
7. 7. 2022 09:50
Odpovědět  Pavel

Sakra, vždyť lidé přece takovou kapitalistickou společnost chtěli, většina se na ni třepala, Budu podnikat, budu se mít, že budu ale svého bližního okrádat? Co mi je po něm, ať to dělá též. Takové je většinové uvažování. Ano, jsou to tvrdá a cynická slova, ale takový je většinově český človíček. Proč si lhát do kapsy? To nikomu nepomůže. Postavme do čela vlasteneckého vůdce, dejme mu oporu alespoň 2 milionů lidí, kteří myslí a nejsou
omezení a bude vyhráno. Howg.

ryba
7. 7. 2022 14:21
Odpovědět  Pavel

Myslíte,že se najde někdo,kdo bude riskovat život? To by bylo to první,oč by se ti z.mrdi pokusili – fyzická likvidace!!!

Pozor
7. 7. 2022 09:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Jediným reálnym ekonomicko-hospodárskym riešením je poprosiť Rusko o spustenie Nordstrím 2.
Ani politické riešenia v podobe výmeny vlád nič iné nevymyslia a preto je úplne jedno kto to urobí ale inej cesty niet ako spustenie plynovodu Notdstrím 2. Dokonca sme zistili, že sa ani bez ruskej ropy nezaobídeme a len hlupáci veria že áno.

václav
7. 7. 2022 12:24
Odpovědět  Pozor

To není pravda, vydržíme celé dva dny.

václav
7. 7. 2022 12:15
Ohodnotit příspěvek :
     

No jo, ale my jsme v Chorvatsku, Egyptě, Turecku, Řecku a tady je teplo a zima je daleko.Nestrašte s Mikulášem ve žňa. Tento národ fakt nepochopil, že je má celá vláda a EU na háku a klidně je nechá pochcípat a bude je zachraňovat max.jen očkováním proti covidu.

Vladimír
7. 7. 2022 12:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Historie se pořád opakuje. Kdo by si pomyslel, že se možná dožiju soudů za vlastizradu a věšení lidí. Protože co jiného je konání současné vlády, a co jiného by si zasloužili.

All
7. 7. 2022 18:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Řekla to dost jasně: ,,vláda Fialy na to nemá.A když přijde k nejhoršímu,přijdou na řadu Populisté,kteří budou provokovat,budou burcovat k násilí,dokonce krveprolití”.A toto ! právě Brusel,USA a Globalisté chtějí,chtějí to vše vyvolat. A Babiš a nyní Fiala to taky připravovali a připravují a fialovci ůplně okatě.

All
7. 7. 2022 18:46
Odpovědět  All

Je naprosto nutné začít zcela ignorovat vládu i tu bruselskou kliku,ignorovat všechna nesmyslná nařízení a vyhlášky a zařídit se podle sebe a vlastních možností,spojovat se dole mezi svými.