blog

Švédsko se stalo rájem gangsterů

napsal(a) Peder Jensen

Překlad původního textu: How Sweden Became a Gangster’s Paradise
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Ve švédských ulicích probíhá válka gangů. Počet členů gangů již převyšuje počet policistů a nadále roste. Na snímku: Policisté si prohlížejí fotografie zabavených zbraní na policejní stanici ve stockholmské čtvrti Rinkeby. 31. srpna 2022. (Foto: Jonathan Nackstrand / AFP prostřednictvím Getty Images)

Poté, co Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu, rozhodly se Švédsko a Finsko ukončit svoji dlouhodobou neutralitu a požádaly o členství v NATO. Ve švédských ulicích však již válka probíhá – válka gangů, která však s Ruskem nijak nesouvisí.

Mezi lednem a květnem 2023 švédská policie zaznamenala v průměru jeden pumový útok za každé dva dny. V odvetných akcích útočí soupeřící gangy stále častěji dokonce i na příbuzné svých nepřátel.

Začátkem května 2023 uvedl šéf švédské policie Anders Thornberg, že každý rok je ve Švédsku přijato do zločineckých gangů více než 1 000 lidí. I přes řadu zatčení nevykazuje rychlost tohoto náboru žádné známky zpomalení. Se třemi novými rekruty denně, z nichž je nápadně mnoho mladistvých, je snížení celkového počtu aktivních členů gangů prakticky nemožné. Thornberg odhadl, že do řádění gangů je nyní ve Švédsku zapojeno více než 30 000 lidí a pro srovnání uvedl, že Švédsko má v současnosti 22 600 policistů. Počet členů gangů tedy již převyšuje počet policistů a nadále roste. Podle Thornberga je situace “extrémně vážná”, organizovaný zločin infiltruje a korumpuje demokratickou společnost i podnikatelský a státní sektor.

Skutečnost, že se Švédsko stalo jednou z nejnásilnějších zemí Evropy, konečně přitáhla mezinárodní pozornost. Francouzský večerník Le Monde si posteskl nad “bezmocností Švédska tváří v tvář organizovanému násilí.” Le Monde citoval premiéra Ulfa Kristerssona z Umírněné koaliční strany (Moderaterna), který prohlásil, že situace je “nekontrolovatelná” a “předtím, než se zlepší, tak se zřejmě spíš zhorší”. Kristersson označil desítky zločineckých gangů ve Švédsku za “domácí teroristy”.

Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer připustil ve státní televizi SVT, že s 62 smrtícími přestřelkami v roce 2022 švédská společnost v boji proti organizovanému zločinu jednoznačně selhala. Strömmer uvedl, že neexistuje žádné rychlé řešení nárůstu zločinnosti gangů v zemi, a varoval, že vládě potrvá, než se s touto situací vypořádá.

Podle článku Davida Jonese v deníku Daily Mail ve Švédsku nyní žijí asi dva miliony imigrantů, kteří tvoří 20 % populace. Mnoho imigrantů pochází z nejproblematičtějších částí Asie a Afriky a do švédské společnosti se nezačlenili. Mezi konkurenčními gangy nyní pravidelně probíhají přestřelky. Jen ve Stockholmu podle policejní zprávy o kontrolu nad rozmáhajícím se obchodem s drogami bojuje 52 gangů, které jsou stále bezohlednější. Některé děti, které jsou členy gangů, dokonce nosí výbušniny ve svých školních termoskách. David Jones napsal:

“Před dvaceti lety zde kriminalita s použitím střelných zbraní téměř neexistovala. Děsivé vraždy v severských detektivkách jsou ale dnes již běžnou realitou. Švédsko je zaplaveno podcasty, dokumentárními filmy a knihami o zločinech ze skutečného života.”

Podle jeho názoru švédský soudní systém, “o kterém si mnozí myslí, že upřednostňuje práva mladistvých pachatelů před právy jejich obětí”, selhal při řešení ultranásilných zločinů spáchaných gangy nových imigrantů.

“Ve Stockholmu dnes jen zřídka uplyne den bez přestřelky nebo pumového útoku,” poznamenala švédská novinářka Paulina Neuding.

“V jedné městské části byli obyvatelé sídliště informováni o tom, co mají dělat, když se jejich bytový dům stane cílem pumového útoku. A to je pro příliš mnoho Švédů nový normál.”

“Podle švédských zákonů nemohou být děti mladší 15 let odsouzeny k žádnému trestu a starší teenageři dostávají jen zřídkakdy trest vyšší než čtyři roky v tzv. povinné péči. Mafiáni proto nyní verbují děti a teenagery, vyzbrojují je termoskami s výbušninou nebo pistolemi a posílají je do boje jako pěšáky ve válkách gangů.”

“Liberální systém švédského trestního soudnictví a skutečnost, že švédská policie nebyla nikdy vyškolena na takové problémy, způsobují, že je život gangů v přistěhovaleckých čtvrtích celkem bezstarostný.”

“Švédsko se stalo rájem gangsterů – a ukázkou toho, jak neintegrovat migranty,” napsal Fraser Nelson, redaktor časopisu The Spectator a sloupkař deníku The Daily Telegraph. Nelson dále poznamenal, že “v systému liberální migrace a liberálního trestního soudnictví se ve Švédsku vyklubala šokující subkultura násilí”. Podle Nelsona ztrácí švédská policie kontrolu nad některými městy a obcemi.

Je to pravda, ale musíme poznamenat, že spoustu vlastních problémů s násilnou trestnou činností mají i Francie, Velká Británie a další západoevropské země. Nigel Farage, bývalý vůdce Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), uvedl, že se obává, že pokud se do Británie budou nadále valit vlny mladých mužů – ilegálních migrantů – tak bude Británie čelit stejnému osudu jako Švédsko. Jeho varování přišlo po zatčení čtyř žadatelů o azyl z Afghánistánu obviněných ze znásilnění 15leté dívky v hrabství Kent. Podezřelí připluli do Británie ilegálně z Francie přes Lamanšský průliv na malých člunech pašeráků lidí.

Téměř všichni členové gangů ve Švédsku jsou buď z první, nebo druhé generace imigrantů a obvykle pocházejí z islámského světa nebo Afriky. Ačkoliv si to mnozí politici neradi přiznávají, tak tento problém byl do Švédska z velké části importován.

Jama Omar, somálský imigrant žijící na problematickém stockholmském předměstí Rinkeby, přišel o syna při smrtící přestřelce v srpnu 2021. Policie dosud nikoho nezatkla. Omar deníku Aftonbladet řekl, že nevěří, že právní systém ve Švédsku funguje. Omar obvinil Švédy z rasismu a označil jej jako příčinu toho, proč bylo tak mnoho somálských imigrantů zabito při zločinech souvisejících s gangy. A dodal:

“Přestřelky probíhají po celém Švédsku, ale zvlášť tvrdě zasáhly somálskou komunitu. Stát je zodpovědný za bezpečnost obyvatel, ale našich dětí se tato ochrana zjevně netýká.”

Podle Christoffera Bohmana, který na začátku roku 2023 rezignoval na svoji funkci u švédské policie, se násilí gangů ve Švédsku rozšířilo do takové míry, že policie již není schopna tento problém zvládat.

Jeden sloužící švédský policista, který požádal o zachování anonymity, varoval, že nekontrolovatelně bující zločinecké gangy využívající děti ke své trestné činnosti tlačí zemi směrem k bodu, odkud nebude návratu. Řekl, že Švédsko “ztratilo kontrolu” nad pořádkem a že gangy nyní de facto mají volné pole působnosti.

“Před deseti až patnácti lety jsme u 14letých pachatelů řešili krádeže v obchodech, dnes 14letí pachatelé obchodují s drogami a mají automatické zbraně,” konstatoval policista.

“Starší zločinci využívají děti, aby se sami vyhnuli dopadení, a pro tyto vybrané děti je to známka postavení mezi jejich vrstevníky. Pro děti, které nejsou schopné předvídat následky, to začíná jako velká švanda, ale nakonec se zapletou do vražedných konfliktů gangů.”

Posteskl si také nad zapojením “velmi zranitelných” dětí, z nichž mnohým je méně než 15 let, a ve Švédsku tedy nedosahují minimálního věku pro trestní odpovědnost. Policista zůstává ohledně budoucnosti pesimistický. “Nemáme žádnou šanci. Bude to už jen horší a horší,” odpověděl. V oblastech obydlených imigranty “prostě neexistuje žádný respekt k policii,” řekl.

Když policie dostupné zdroje věnuje vyšetřování přestřelek a pumových útoků, tak se ostatní trestné činy, jako jsou například vloupání a krádeže, stanou fakticky beztrestnými. Tato inverze vymáhání práva přispívá u mnoha Švédů k rostoucímu pocitu bezpráví. Jaký mají zákony smysl, když se nevynucují nebo se používají pouze k potrestání poctivých občanů?

Od roku 2010 se krádeže v obchodech ve Švédsku zdvojnásobily. V článku publikovaném v deníku Aftonbladet řada majitelů obchodů uvedla, že situace švédských obchodů s potravinami je naléhavá. Jeden obchodník s potravinami v Uppsale řekl, že z obchodu večer odváží drahé maso, aby nebylo přes noc ukradeno. Krádeže v obchodech se staly velkým problémem, kterému právní systém v zemi nedává vysokou prioritu. Za krádež je nyní ve Švédsku stíháno jen málo lidí. Obchodníci proto naléhají na politiky a policii, aby vynaložili více prostředků na zastavení každodenních zločinů, které se dotýkají mnoha lidí – a také tvrdí, že je to nutné k udržení společenské smlouvy a ochoty občanů platit daně.

Ignorována nebo odkládána je přetíženými policisty také další závažná trestná činnost. V Uppsale si oběti znásilnění stěžují, že na pohovor na policii musí čekat celé měsíce. Některé z nich se kvůli tomu rozhodly své trestní oznámení stáhnout. “Jsou zde ženy, které čekaly až osm měsíců, než se dostaly do kontaktu s policií poté, co podaly trestní oznámení [o znásilnění],” řekla Josefine Agius, koordinátorka ženského útulku v Uppsale. Podle důstojníka místního oddělení policie Andrease Pallindera je tato situace bolestivá a je důsledkem nedostatku lidských zdrojů. Většina policistů se nyní věnuje boji proti zločineckým gangům.

Navzdory přesměrování policejních zdrojů z vyšetřování jiných druhů zločinu se znepokojivý počet vražd a pumových útoků ve Švédsku nikdy nevyřeší. Reportéři Sveriges Radio prošli všechny pumové incidenty, které se ve Švédsku odehrály v letech 2020 a 2021 a celkem prošetřili 186 pumových útoků. Jejich pátrání ukázalo, že pouze ve 12 z těchto 186 případů byla nějaká osoba odsouzena za naplánování nebo provedení pumového útoku. Jon Wåhlander, vedoucí operací v policejním národním pyrotechnickém týmu, připustil, že současná míra úspěšnosti usvědčení pachatelů pumových útoků ve výši pouhých 6 procent je nepřijatelná.

Násilí se rozšířilo do všech sektorů švédské společnosti jako rakovina. Agentura pro pracovní prostředí (Arbetsmiljöverket) obdržela od posádek sanitek Rychlé lékařské pomoci v různých částech Švédska rostoucí počet zpráv o výhrůžkách a násilí při výjezdech. V roce 2022 bylo takových zpráv více než třikrát více než o pět let dříve. Patří sem vyhrožování záchranářům zbraněmi, vyhrožování smrtí, bití a fyzické bránění opuštění místa nehody.

Stále více násilí je také ve švédských školách, a to se týká jak učitelů, tak i žáků. Počet hlášení o výhrůžkách a násilí ve školách se od roku 2012 více než zdvojnásobil. Tyto zprávy se týkají především studentů, kteří na učitele zaútočili výhružkami, údery pěstí nebo škrcením.

V Malmö, třetím největším švédském městě, jsou rodilí Švédové už v menšině. Město zažívá svoji verzi “bílého útěku”. Mnoho rodilých Švédů se stěhuje do menších měst, aby pro své rodiny našli bezpečnější prostředí a školy.

V Malmö byla nedávno obviněna z těžkého ublížení na zdraví skupina pěti arabských imigrantů. Incident se odehrál 22. listopadu 2022. Gang šikanoval ukrajinského řidiče kamionu, který u řeky rybařil, shodili ho do mrazivě studené vody a smáli se tomu, jak bojuje o život a celé si to natočili na mobilní telefon. Když záchranáři vytáhli muže z vody, tak jeho tělesná teplota byla pouhých 34 °C, což je klasifikováno jako hypotermie.

Při výslechu na polici jeden člen gangu trval na tom, že se pouze “bavili“. Čtyři jsou z Iráku. Do Švédska dorazili v letech 2007 až 2014 a všichni nyní mají švédské občanství. Pátý přijel do Švédska ze Sýrie v roce 2014 a švédské občanství získal v roce 2016.

2. března 2023 pobodal íránský imigrant v Göteborgu desetiletou turistku z Nizozemska a její babičku. K útoku, který byl, zdá se, zcela nevyprovokovaný, došlo za bílého dne v centru města. Dívka utrpěla život ohrožující zranění. Podle nezávislých zpravodajských serverů Samnytt a Fria Tider měl útočník v rejstříku trestů zapsáno 52 trestných činů. Již dříve byl ve Švédsku odsouzen za mnoho zločinů, včetně loupeží a napadení, ale vždy vyvázl jen s mírnými tresty.

Několik měsíců předtím, než málem zavraždil toto dítě, byl odsouzen za krádež počítače v obchodě poblíž místa činu. Státní zástupce chtěl, aby byl odsouzen do vězení, ale vyvázl jen s podmínkou. Soudce uvedl, že je toho názoru, že došlo ke “zlepšení jeho osobní a sociální situace”.

Asi 20 % Švédů nyní uvádí, že by se ve své zemi cítili bezpečněji, kdyby měli právo na sebeobranu se střelnou zbraní. Toto číslo by mohlo být považováno za nízké v USA, s jeho Druhým dodatkem garantujícím právo držet a nosit zbraň. Pro skandinávský národ však toto představuje zásadní historický posun ve veřejném mínění. Zatímco vlastnit loveckou pušku není ve Švédsku neobvyklé, vlastnit střelnou zbraň za účelem sebeobrany nebylo ve Švédsku až donedávna důvodem k udělení zbrojního průkazu.
https://rb.gy/zi1ue

Peder Jensen je norský spisovatel a esejista.

sdíletj na

69 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
18. 7. 2023 19:23

Pořádně si to přečtěte vovčani, pravdoláskaři a trolldové, ať víte, co nás – i vás, blbánkové – všechny čeká.

Autor
19. 7. 2023 06:16

Teď jsem si vzpomněl, jak se čas od času objeví ty články o tom, jak se bílá Češka provdá za cizince a pak je celá nadšená tam, za pár let, pokud se jí to podaří, je ráda, že se může třeba náhodou vrátit a popisuje, jak si jí tam “demokraticky vážily”.
Jk se objevil nějaký výzkum, že na velikosti záleží (čeho, že asi 🙂 ?) A že nejlepší jsou v tom právě TI TAKOVÍ cizinci ne bílé pleti, … Tak jsem si před časem při pozorování jednoho takového “příběhu” během cca 12-15 let, který však probíhal tady na území Čech – čirá náhoda že jsem to mohl zpovzdálí sledovat – uvědomil, že zlomená ruka, noha, samé modřiny, nějak podivně prořídlé vlasy, strhané rysy, několik mouřenínků kopajících do mámy na potkání, nakonec odvrhnutí manželky a odvoiz všech dětí za pomoci soudu, že na velikosti asi skutečně nezáleží ale záleží na mnoha jiných faktorech.

Pijack
19. 7. 2023 08:36
Odpovědět  Peter 008

Též jsem si vzpomněl na jeden případ bývalé blondýnky, která se upnula k černouškovi s velkým pérem… a po třiceti letech se vrátila a škemrala, aby měla v ČR právo na důchod. Halt starou už neměl kdo živit 🙂

katango
19. 7. 2023 09:27
Odpovědět  Peter 008

Jako žena si dovoluji nesouhlasit. Velké to oné může být dost na překážku a tu druhou stranu bolet. Hodně záleží na technice, ale troufám si tipovat, že ty tmavší vůbec nezajímá, jak se přitom žena cítí.

Pavel K
19. 7. 2023 09:52
Odpovědět  katango

Mušíte se přece uvolnit, jako na rehabilitaci. 😊😊😊👍🙋‍♂️

katango
19. 7. 2023 10:15
Odpovědět  Pavel K

Záleží na technice, pravím. Musí bejt pořádná předehra. A netvrďte mi, že takovej čmoud něco podobnýho zná a pokud ano, rozhodně ji nepraktikuje. Podle nich totiž žena nemá mít ze sexu potěšení.

Pavel K
19. 7. 2023 11:43
Odpovědět  katango

😊 😊 😊
…..potěšení? 🤦‍♂️🙄🙄A jak to poznám-e? Voni ty můry jsou mazaný, zahrají divadlélko, šup šup tak už slez. 🤣 Tak jaké potěšení.

katango
19. 7. 2023 13:19
Odpovědět  Pavel K

To vás lituju, asi jste v životě neměl štěstí. Nebo to s ženskejma neumíte.

Pavel K
19. 7. 2023 15:36
Odpovědět  katango

Je to možné, žádný krasavec, peněz málo, no a nářadí? já tomu říkám středoevropský průměr.

Markýza
19. 7. 2023 17:12
Odpovědět  Pavel K

Ani jedno nepotřebujete k tomu, abyste to se ženskýma uměl 😉

Rattus
19. 7. 2023 17:23
Odpovědět  Markýza

Stačí mi to jen číst a rudnu jak sovětská fangle a to nejsem
nejmladší.

Markýza
19. 7. 2023 17:37
Odpovědět  Rattus

Takovej jste stydlín? 😀

Rattus
20. 7. 2023 13:46
Odpovědět  Markýza

Jojo od přirození mám plachou povahu.

Pavel K
19. 7. 2023 17:51
Odpovědět  Markýza

Joóó už jsem si vzpomněl, kecat a blafovat, zkrátka ji vyvrtat díru do hlavy, to mě to trvalo. 🤣🤣🤦‍♂️🙋‍♂️

Markýza
19. 7. 2023 18:34
Odpovědět  Pavel K

A netrefil………….. 🙂

Pavel K
20. 7. 2023 15:13
Odpovědět  Markýza

Vzdávámto já začátečník, tak prosím prozradit, ať si ještě v důchodu vrznu. 😊🙏

ModrýKlokan
19. 7. 2023 12:49
Odpovědět  katango

@ katango

Tyhle sexistický urban legends jen blbnou ovčanům hlavy. O skutečných vztazích a sexu ví kulový. Staří už nemají s kým, mladí blbnou s fetem a mobilama. Ze sexuality znají několik poloh z porna a buzerantský animovaný filmy ze školy, který jim pouští progresivní retardovaný učitelky.

Podle rozsáhlých statistických výzkumů z doby, kdy se ještě směly provádět, jedna z největších průměrných hodnot velikosti penisu je u nizozemských a dánských mužů. Češi taky patří do top ten. Legenda afrických penisů vznikla náhodně jako popkulturní efekt a obliba neobvyklostí v médiích. Bývalka co žila dlouho v USA a má syna černýho jak bota, i když je to čech jak poleno, mi to taky tvrdila.

Spousta málo zkušených mladých holek při reálným sexu s větším penisem docela kňučí a hlášky o velikosti penisů používají jako zavedený stmelující kecy v hejnu, nebo jako urážku. Větší penis reálně vyhovuje většinou starším zkušeným ženám, dívkám s větší netrénovanou vaginou a nebo rodičkám. Vlastní zkušenosti za 35 let sex života.

katango
19. 7. 2023 13:19
Odpovědět  ModrýKlokan

Jo, s tím bych souhlasila.

Pavel K
19. 7. 2023 09:49
Odpovědět  Peter 008

Ve vedlejším městě konkrétně v místních železárnách byli už za komunistů na zapracování kubánci. To byla rošáda po pár měsících pobytu. Manžel šel do garáže a kubikula do bytu, že prý mají sametové hlavičky. 🤣🙄🤦‍♂️
No samozřejmě že byly ženské které odjéchaly na CUBU s milovaným. No a jakpak se rychle vracely, když mušely demokraticky podržet v rodině všem. No a že to početná rodina byla. Takové to jsou krávy a dnes je to v bleděmodrém. Zachoval bych se jako v době prvohor. Prznění rodu. Táhni bez možnosti návratu. Tak bych postupoval i dnes. Máš ráda černoušky, nelíbí se ti v ČR táhněte všichni a neotravujte nám tu alespoň vzduch. Zassrranáá pátá kolono.

Standa
19. 7. 2023 10:31
Odpovědět  Pavel K

Nemáte pravdu! Mám chalupu pod Blaníkem a mám situaci dlouhodobě prohlédnutou. Kubánci byli na praxi ve zbrojovce Sellier@Belot vždy několik měsícůa vraceli se domů a přijela další várka atd.atd.Učili se pracovat na strojích.Nikdy se nevraceli.Byli bez rodin a dětí. Spali ve Vlašimi v ubytovně.Nechodili ven-zakázáno.Nevím, kde berete mylné informace.!!!!
Ty ,, černoušky “sem zatáhla do Evropy EU a tyto vlády!

Pavel K
19. 7. 2023 12:13
Odpovědět  Standa

Tohle je záležitos skoro 40 let, detaily si nepamatuji. Takže pravdou je že tuna byli bez rodin. Pravdou je že spali na ubytovně. Bylo jich více než deset. Vždycky se o výplatě složili a jeden z nich si koupil Jawu Bizona. Jinak chodili prý i na zábavy, do hospody NE!! Že občastovávali místní paničky a ne jednu to taky. Místní dělníci nesli těžce že dostávali plat a ještě se jim něco posílalo na CUBU. I jednoho museli deportovat bo o zábavě někoho z domorodců napadl nožem. Takže Stando prosímtě mám už věk měj úctu ke stáří a kde bereš tu jistotu že kecám. Nemám proč abych vám tu psal nepravdy, tedy cíleně. Odzdrojovat tě to nemohu, nemám jak, bo tel. číslo na šváru ti sem dávat nebudu, bo teď jsem s ním mluvil jestli si to po těch letech dobře pamatuji. Švagr totiž s nimi pracoval. 😊 🙋‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
19. 7. 2023 16:09
Odpovědět  Pavel K

Tohle o čem píši je starší 50 let. S nimi pracoval můj strejda , děda , teta- vlastně do zbrojovky chodila celá vesnice. Jezdil jsem tam na celé prázdniny.Mám také věk, ale nebudem se licitovat. Narodil jsem se , když umřel Gottwald.

Pavel K
19. 7. 2023 17:42
Odpovědět  Standa

Tak to vám budu chodit pro pivo, já zase vyletěl do vesmíru. Ale v tom případě nechápu vaše slova i když slušně napsaná že kecám. Jak jsem nakoupil tak prodávám. Představte si, že mě ještě švagr volal op chvili zpět, že těch pipin co chdili roztahovat kubáncům zná osobně sedm. Dvě se tam dokonce provdaly. Jako bonus jsem si vzpomněl na vyprávnění kamaráda co jezdil po světě, že se setkal někde na ostravsku při bitce kubánců (ale teď nevím jestli mezi sebou), nebo s ostraváky, že tamní starosta povolal cubánského atašé, že si neví rady co s nimi. Atašé prý dorazil a k překvapení místních měl říci, tak prý pro výstrahu jednoho zastřelte a basta.🤣🤣🙄🤦‍♂️

Pavel z Moravy
19. 7. 2023 09:23

Vzal jsi mi to z úst, takže je zbytečné cokoliv dodávat. Syn tam kdysi dávno jezdíval za svým známým, ale to ještě bylo Švédsko úplně jiné. Myslíš si kamaráde, že naši mamánci a mamánkyně něco chápou? Myslím ti naši ve smyslu národa, nemám na mysli vlastní potomstvo. Víš co chápou, tady a teď co nejvíce urvat a budoucnost, osud vlasti a koneckonců i své rodiny mají v zádeli. S tím již nikdo nehne, alespoň ne zde v těchto částech Evropy. Dulles chtěl vychovat hlupáky a omezence a vše se zdařilo. Toto přesně je ta nová Evropská civilizace. Možná jsem pesimista, ale kdo říká, že v tomto a tady půjde žít je lhář a pracuje pro globálního, aby to tady vypadalo přesně tak jako na západě, severu a jihu Evropy. My bychom se mohli zachránit pouze tím, že vystoupíme z EU, NATO a dosáhneme neutrality. Jelikož s touto populací to zde není možné, skončíme časem stejně. O to se už globální parchanti a domácí škůdci postarají. Potřebují ještě vším svinstem zlikvidovat i střední a východní Evropu. A když budou u moci pokračovat tito aspeňáčtí ufouni, přijde to brzy a navíc hrozí ekonomický krach, protože tato různá nová etnika již tato kolonie neuživí. Neříkám to rád, ale máte se děti na co těšit.

Pavel K
19. 7. 2023 09:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

😊 😊 😊 😊

Milan ze Zahrady Čech
19. 7. 2023 14:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

K té poslední větě dodávám: …pokud Gosudar nedosáhne svých cílů. Sdílím tvůj pesimismus co se týká “mládí vpřed”, ale na druhou stranu čerpám optimismus ze svého přesvědčení, že Gosudar nepoleví, dokud jich nedosáhne.

Pavel K
19. 7. 2023 15:41

Milane, kdoví co na nás přes ty ruský židáky hrají za hru. Asi není úniku. Vetřelec vs Predátor. A my mezi nimi. 🙋‍♂️

Milan ze Zahrady Čech
19. 7. 2023 17:40
Odpovědět  Pavel K

No, ono se obecně neví, že právě právě jim Gosudar vyhlásil válku. Sice nevěřím, že si na to klikneš a přečteš si to, ale co kdyby:
https://www.voltairenet.org/article215852.html

janle57
19. 7. 2023 11:26

Švédsko,po léta vzor sociálního státu,dnes stát v rozvratu s největší kriminalitou
přivandrovaleckých gangů,bezmocná policie,lidé ve strachu se bojí jít na ulici
nebo nakoupit,největší migrace mladých vzdělaných lidí směr Nový Zeland,Austrálie,
tihle novodobí severští blbci aspirují na to,aby se stali prvním islámských státem
v Evropě,kde budou vládnout islámští kulturní obohacovači, v bandě jménem NATO
z nich musí mít obzvlášť radost.

Milan ze Zahrady Čech
19. 7. 2023 17:48
Odpovědět  janle57

Problém je, že po vraždě Olafa Palmeho to tam začínalo sklouzávat k anarchii. Ono víc příčin a málo prostoru, ale jak říkala bábrle: “Demokracie je fajná věc, ale jak nemáš za prd-elej klacek, máš z toho v cukuletu anarchii.” A dodávala: “Povol všecko všem a ani klacek tě nezachrání.”

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
18. 7. 2023 19:23

Vlepím to sem, že nevím kam jinam to dát.
Jak se vlk nažral a koza zůstala celá, by mohla dokaličit KoZu.
“Wagner rozpuštěn!” “Konec wagnera!” a podobné titulky jásavě oznamovaly – a ještě oznamují – světu, jak má Kuchtík po pyči a jak s ním Putin zamete a kterak Kuchtík skončí o žebrácké mošně v nějakém zapadlém koutě Sibiře.
A na pozadí toho humbuku se zatím děly věci. V Rusku, včera, takovéto:

„Orchestr“ zcela opouští Rusko. Dnes … uspořádali oficiální ceremonii spouštění vlajek Ruska a PMC “Wagner”… Oficiálně bude základna uzavřena 30. července, v tento den ji opustí poslední zaměstnanci PMC Wagner. Přestože nebyly žádné zprávy o novém místě nasazení společnosti, s největší pravděpodobností bude nasazena v Bělorusku. … kolony techniky nadále opouštějí Rusko. PMC odjíždí bez těžkých zbraní, všechny byly předány ruskému ministerstvu obrany. V předvečer bylo známo, že „orchestr“ bude součástí regionálního seskupení vojsk státu Unie jako další jednotka. Financování „orchestru“ bude navíc probíhat z prostředků ruského ministerstva obrany, nikoli běloruského. Předpokládá se, že to výrazně posílí seskupení vojsk na území Běloruska…” https://1url.cz/SuJnb

Milan ze Zahrady Čech
18. 7. 2023 19:24

Načež, tumáš Káčo lívanec, se dnes čirou náhodou začaly dít věci i v Bělorusku. Tam se pro změnu tumloval Baťka:
“Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko podepsal zákon o lidových milicích a zákon o vytvoření bojových výcvikových středisek. Dokument vytváří právní základ… … Tento zákon umožňuje vytvoření lidové milice… … Milice budou povolány k ochraně objektů a občanů před zásahy zločinců. Pod kritérium milice se vešli bojovníci vzbouřeného PMC, kteří odešli do Běloruska.
Kromě toho Bělorusko ratifikovalo dohodu s Ruskem o zřízení bojových výcvikových středisek pro vojenský personál. Zákon také vymezuje postup pro interakci mezi ministerstvy obrany v této otázce. “Wagner” je tedy v Bělorusku skutečně legalizován… “Wagner” se také mohou připojit k ofenzivě ruské armády z území Běloruska, řekl běloruský vojenský analytik Alexander Alesin. 
https://deita.ru/article/538729

Milan ze Zahrady Čech
18. 7. 2023 19:24

A do třetice (tím časem se nedejte zmást, Deita sídlí ve Vladivostoku)
Zkráceno:
Bělorusko potvrzuje možnost Wagnerovy pomsty za krymský most18. července 2023, 21:30
Invaze PMC může být reakcí na výbuch krymského mostu, uvedla tisková agentura DEITA.RU.
V noci na 17. července zaútočily ukrajinské drony na most přes Kerčský průliv, v důsledku čehož došlo k poškození vozovky konstrukce. Zemřel manželský pár a lékaři bojují o život jejich dcery.
Prezident Putin během jednání o útoku slíbil reakci na akt agrese.
Jeden z možných scénářů se nazývá „probuzení“ Wagnera. Běloruský vojenský analytik Alexander Alesin řekl, že by se mohli připojit k ofenzivě ruské armády z území Běloruska. … Od běloruských hranic do hlavního města Ukrajiny je vzdálenost krátká, a tak ji kdysi rebelující PMC dokáže rychle překonat. Přítomnost takové příležitosti prokázali během pokusu o vzpouru na konci června.
https://deita.ru/article/538727
Uááááhááááhííííííí…!!! Ha! Ha! Ha!

Autor
18. 7. 2023 19:46

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Já jsem přece psal, že to není tak jednoznačné, proto jsem přinesl i ty materiály o nich. A nakonec došlo na moje slova – Putin to vyřešil tak, jak vůbec málokdo čekal, čili všechno řeší JEN lidi, kteří to mohou udělat. A jestli Wagner skutečně půjde na Kyjev, to by teda dokonale zamíchalo hlavy všem analytikům Západu. To by už přežil málokdo … ono by úplně i stačilo, kdyby naučili běloruskou armádu to, co umí.
A co když se chystaji na Švédsko? To už po dlouhá a dlouhá desetiletí vidí za každým rybím prdem (doslova) ruskou, nebo dříve sovětskou, ponorku …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vaska
18. 7. 2023 20:35
Odpovědět  Peter 008

eurosojuz nařídil Haagskému soudu odsoudit Lukašenka (soudruzi jsou zřejmě zoufalí) – https://t.me/casusbellilive/117666

Pavel z Moravy
19. 7. 2023 09:54
Odpovědět  Vaska

Jen ať jsou zoufalí, čím více budou zoufalí tím více kopanců budou dělat. Chtějí válku, chtějí zavádět zvrácenosti NWO, třeba cítí, že ne všichni jejich otroci mají chuť se podrobit. Nikdo rozumný už vás nemá rád bruselané. Jednou se vše provalí, všechna ta svinstva, která jste pro tyto národy připravili. Možná, že ta duchem slabá většina již bude zotročená, ale vězte, že všichni ne, jsou zde stále bojovníci, které nezlomíte. Jak to řekl Spartakus, i kdyby jeden povstal, tak to bude symbol odporu, pak možná povstanou miliony, protože většina potřebuje svého vůdce, aby se odhodlala k bránění svých práv. A i když se to časem možná vrátí do starých kolejí, protože s přibývajícím blahobytem většinou člověk degeneruje, vše se bude znovu opakovat. A já věřím, že právě jedinec žijící normálním skromným způsobem života přichází na nejlepší myšlenky. Lukulské hody s šampáňem na závěr vás nezachrání, vaše chudé myšlenky ničím neobohatí. Tím si buďte jistí. Prozatím vám to vychází, slouží vám hodně sluhů, kteří čekají na drobky z vašeho stolu, ale co bude až sluhové dojdou, protože je nebudete již mít čím podplatit.

Markýza
18. 7. 2023 21:01
Odpovědět  Peter 008

No vidíte – a že budou v zádech Kyjevu, to mě napadlo jako první. Jestli já nemám něco v tornistře 😎
Já vám jednu lahůdku dám ještě sem, a to celou stránku (pro dnešek to končí videem Putinovi muži postoupili o dva kilometry). Dneska jsou tam totiž neuvěřitelně zábavná videa – o tom, jak si Amíci spletli doménu, jak Britové zkoumají tanky, aby zjistili, proč Rusové vyhrávají a moc pěkné je taky to dvoudílné o obilné dohodě. Tam zejména doporučuju začátek druhého dílu, kde Alzák srdceryvně hovoří “k celému světu”.
No dneska je to tam pr.del na prd.el!
Přeju pěknou zábavu všem 🙂 🙂

https://www.youtube.com/@bokasanjo/videos

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
18. 7. 2023 22:02
Odpovědět  Markýza

V tornistře? Sichr máte. Vařečku, vodítko, a hajzlapír 🙂
P.S. Ještě že nevidíte, jak se chechtám. Hned byste mě vzala sandálem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
19. 7. 2023 08:47

Sandálem? Cha, vzala bych vás tím vodítkem, má na konci velkou a těžkou karabinu! A když před tím prchaj vlci, prchal byste taky 😎

Milan ze Zahrady Čech
18. 7. 2023 22:44
Odpovědět  Markýza

Nerad vám kazím radost, ale Indové tu zprávu zkopali. Ve skutečnosti, cituji ze svodky:
“Na Kupjanském směru pokračují jednotky Západní skupiny sil v úspěšných útočných operacích ve svém prostoru odpovědnosti. Celkový postup byl až dva kilometry podél fronty a až jeden a půl kilometru do hloubky.”
https://1url.cz/5uJxz
Mě to bylo totiž divný, páč linie fronty čítá cca 1 500 kiláků a nikde ne ruswebech žádná nadměrná juchanda, tak jsem se začal pídit, kde to Hindus sebral. Tedy ne až teď, ale hned jak jsem na tu zprávu narazil – chodím na Kirsche jukat průběžně, co nového.. A vidíte, stačí zaková maličkost, jakou je vynechání “prostoru odpovědnosti”, a ze dvou kiláků podél linie “ve svém prostoru odpovědnosti” je v tu ránu 1 500 kiláku o dva kiláky vpřed. Ale jinak tam sranda byla. Vlastně i ten kopanec je sranda. 🙂

eFPe
19. 7. 2023 00:22

Já bych tady opět nepopulárně krotil nadšení jakkoliv jsem na stejné straně barikády. Z dlouhodobého hlediska je obrovským problémem chování Litvy a Polska vůči kaliningradské oblasti.No a samozřejmě je hodně ošemetná pozice Podněstří, Útok na most jen potvrdil, že je skutečně hodně těžké uhlídat úplně všechno. Běžní ukrajinci tu juntu nesvrhnou a tak se bude muset buď zhroutit koza, nebo budou rusové vojensky pomaličku postupovat. A krev poteče, a nenávist mezi Slovany bude narůstat.

Milan ze Zahrady Čech
19. 7. 2023 14:16
Odpovědět  eFPe

Ono se zapomíná na to, co Gosudar prohlásil o cílech specoperace a pak to opakovaně ve svých projevech, ale i v intervjů, připomínal. To jest explicitně demilitarizaci a denacifikaci tzv. ukrajiny a implicitně, “mezi řádky”, vynucení si bezpečnostních záruk silou, když to po dobrém nešlo. Každý soudný, pokud si body bezpečnostních záruk přečte, musí k tomuto závěru dojít. Poté k tomu ještě asi cca po roce přidal: “a bude-li to nutné, deamerikanizace Evropy”, což ještě nejméně dvakrát zopakoval.
A ne, nesvrhnou. Akorát bych neřekl běžní, ale normální ukrajinci. Tak jako u nás normální Češi a v Evropě obecně normální Evropané. Jak tam, tak u nás, tak v Evropě, jsou normálové v silné menšině.
A jo, krev poteče. Jenže jiná cesta, bohužel, už neexistuje. Hmm… nenávist mezi Slovany… Jenže kdo ji zasévá, kdo ji podněcuje? Anglosionisté přes jimi nainstalované “vládní” struktury, že. Zbavte anglosionisty moci a celý ten anglosionistický konstrukt se zhroutí. Včetně nainstalovaných “vlád”, včetně Eurosajuzu. Je jasné, že ani pak nebudou Srbové a Chorvati, nebo pšonci a Rusové, k sobě navzájem vzhlížet s nehynoucí láskou, ale mírové soužití už bude možné.

Markýza
19. 7. 2023 08:50

Jo tohle – já to použila jen jako označení koncovky dne, ani jsem to neposlouchala. Sdostatek mě pobavilo to ostatní.

Pavel z Moravy
19. 7. 2023 09:33

Díky za zprávy, zdejšímu občanstvu jsi určitě udělal radost a pozvednul sebevědomí. To potřebujeme jako koza drbání, neb situace je sice složitá, ale ne neřešitelná, dokud ještě pár vlastenců u nás dýchá.

Gales
18. 7. 2023 19:36

Ať si je chrání NATO.S Ruskem chtějí válčit,tak nač naříkají.Mají chcípnout na frontě nebo doma.To mají jedno.

Jaris
19. 7. 2023 01:49

https://aeronet.news/ruska-duma-schvalila-zakon-o-zavedeni-digitalniho-cbdc-rublu-do-obehu-jako-3-formy-ruske-meny-zakon-zakazuje-manzelske-a-sdilene-ucty-ktere-by-znesnadnily-identifikaci-koncoveho-spotrebitele/

Dnes mi zmrznul usmev na tvari. Tohle bude pro Rusko pruser. Proc tu sfini Nabiullinu Putin davno neodstavil? Je videt, ze zidacka pata kolona je skutecne silna a dela si co chce.

Autor
19. 7. 2023 06:03
Odpovědět  Jaris

Používáte karty? Platíte přes internet nebo mobil? Pak už jste tam. Všechny platby, které jste uskutečnil bez hotových peněz jdou touhle cestou.
V Rusku se o mnoho víc než tady platí kartama a přes mobily, také je tam více podvodníků přes tyto operace – především z Ukrajiny.
Digitální měna je něco jiného, než digitální kontrola!!
Ale tady – např. – máte vše jednoduše vyloženo:https://www.kp.ru/daily/27527/4792101/

A mimochodem, AEnet to sponzorování, o které žádá také, je za hotové nebo digitální cestou?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
19. 7. 2023 08:15
Odpovědět  Peter 008

Vetsinou pouzivam hotovost. Pokud muzete pouzivat hotovost i kartu, je to podle me v poradku. Vetsina lidi, jak jsem si vsimla neplati jinak nez kartami nebo telefonem. Ja mobil odmitam a pripadam si jako bila vrana. Ovsem jina situace nastane, pokud budete nucen kartu pouzivat a hotovost navzdy zmizi z obehu. A k tomu to, bohuzel, smeruje a neni sila, ktera by tento despoticky system zastavila.

Pijack
19. 7. 2023 08:34
Odpovědět  Jaris

Mnoho věcí tomu zabrání a hotovost zůstane. Jinak by měli nosit žebráci u sebe terminál místo klobouku a dárci jim do nich budou strkat kartičky… už se na takovou legraci těším 🙂
Ne všichni, ale propaganda nám to začíná nasouvat. Buďte ve střehu, vyplatí se to.

Standa
19. 7. 2023 09:29
Odpovědět  Pijack

Zájmem elit je hotovost vymazat. Pak vás bude moci digitálně , dokonale sledovat.Či vymazat z povrchu země prostým zablokováním.Nekoupíte ani rohlík!

Pijack
19. 7. 2023 10:09
Odpovědět  Standa

To je pochopitelné. Jejich miliardy v bankách jsou ohroženy. Takže když zavedou digitální měnu, nikdo jim ty banky nevyloupí (obrazně řečeno). Prostě si chrání své nakradené bohatství. Jenže obyčejný lid je může ignorovat. Výměnný obchod taky existuje… a oklikou se to pak vrátí zase k hotovosti 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
19. 7. 2023 12:02
Odpovědět  Standa

No já nevím…..už si představuju všechny ty mafie (a že jich po světě je) jak se nechají digitálně sledovat………..

Standa
19. 7. 2023 12:14
Odpovědět  Markýza

Bude se obchodovat se zlatem, diamanty, osmiem 188,lidmi….atd.
zn. dám starší kolo za pytel brambor.

ModrýKlokan
19. 7. 2023 13:18
Odpovědět  Standa

Vyměním starší manželku za nový kolo…

Markýza
19. 7. 2023 17:15
Odpovědět  Standa

Nojo, to máte asi pravdu. Už jsem taky zvažovala, že nakoupím zásobu kvlitní vodky a rumu jako platidla…..cigára ne, ty poschnou.

Pavel z Moravy
19. 7. 2023 10:04
Odpovědět  Peter 008

Platím pouze hotovostí, žádné karty jsem nikdy neměl a nemám, účet také nemám. Peníze mám uložené v maršálské torně na jednom neznámém místě, ukryté od
slídících zraků novodobé finanční inkvizice.

katango
19. 7. 2023 13:22
Odpovědět  Peter 008

Zkuste D-FENS a nejnovější článek tam od Mrcasíka.

Markýza
19. 7. 2023 17:20
Odpovědět  katango

Tak jsem zkusila a došla jsem do třetiny: jednak je to dost techoptydepe a druhak mi vstávaly vlasy.

Gales
19. 7. 2023 09:08
Odpovědět  Jaris

Já nejsem proti. Akorát to nesmí organizovat zločinci. Takové ,,dávky” by měli být vypláceny pouze v digitální měně.

Pijack
19. 7. 2023 08:29

Ne nadarmo se u nás v Brně říká: “Blbej jako Švéd” 🙂
Asi se to traduje od doby obléhání Špilasu Švédy. Ti byli tak vylízaní, že uvěřili i kostelnímu zvonu, který bimbal o hodinu dřív, tak ukončili bitvu a odtáhli. Čas si prostě nezkontrolovali 🙂
Podle mě jejich mentalita koresponduje i s tím, že Švédsko nebylo nikdy koloniální zemí, takže by na svém území neměli mít žádné “emigranty” ze svých bývalých kolonií. ALE mají jich tam hafo. Proč? Protože jim jejich blbost řekla, že EU má pravdu – – – v Bruselu zabimbal zvon a Švédové rychle poslechli a pustili si do země muslimy, se kterými nikdy v historii neválčili. Prostě blbej jako Švéd 🙂

Standa
19. 7. 2023 08:43
Odpovědět  Pijack

Kolonie je závislé území nebo město bez vlastní vlády, které patří nějakému státu, ale není součástí jeho území. Od kolonií je třeba odlišovat satelitní státy a dominia s vlastní vládou a oficiálně nezávislá, i když mohou být de facto ovládána jiným státem. Zlaté pobřeží( ghana) byla švédská kolonie.
I, když podle definice je kolonií i Česko, máme sice vládu, ale podřízenou do zahraničí. Jsme ovládáni jiným státem.

Pijack
19. 7. 2023 09:13
Odpovědět  Standa

To souhlasí, ale v Ghaně neexistovali muslimové… 🙂

Standa
19. 7. 2023 09:24
Odpovědět  Pijack

16% islám.

Pijack
19. 7. 2023 10:06
Odpovědět  Standa

Pak se ovšem nabízí otázka, kolik inženýrů a doktorů z Ghany je současně ve Švédsku jako přijatý migrant 🙂 Myslím, že o Ghanských odbornících tam ještě neslyšeli 🙂

Milan ze Zahrady Čech
19. 7. 2023 14:51
Odpovědět  Pijack

“… že Švédsko nebylo nikdy koloniální zemí…”
Nic ve zlém, ale bylo. Pomíjíte třísetletou éru Vikingů.

Frank1.
19. 7. 2023 08:43

Svedska volnost a svoboda rodi mafiozni prostredi, ktere ohrozuje vsechny. To je vysledek tolerance vseho. Cesta k poradku bude tezka, jestli vubec nejaka bude v islamskem Svedsku.
Ty utoky nozem na ty, co jim davaji bezpeci a zivobyti jaou soustavne cenzurovany od zacatku muslimske invaze vsude, kde se udaly.

Pijack
19. 7. 2023 09:24
Odpovědět  Frank1.

To je výsledek naší korektnosti. Tuhle korektnost vtloukali Evropskému obyvatelstvu sluníčkoví lemplové, rozuměj zhýčkaní politici v jakési útlocitnosti a lidství. Prý demokracie, mír a láska 🙂 Jenže muslimové NIC takového neznají a ani nepotřebují. Oni nikdy nepochopí, že bezpečí jim poskytne někdo jiný. Oni jsou vychováváni Koránem, ohněm a mečem. Oni neuznávají, že jim tyhle “hodnoty” poskytne cizí a nemají tudíž důvod někomu být vděční. Tohle zdegenerovaní politici Evropy nepochopili a mysleli si o sobě, že jsou pupkem světa… asi jako kolonisté, kteří šířili pokrok a v zájmu své “velikosti” nechápali svět. Na muslimy nemá smysl nadávat. Tohle zavedli zdegenerovaní politici a sluníčka v jakési namyšlené úvaze, že jen oni jsou odpovědní za svět. Takže blbost a debilita zvítězila nad normálností…

Standa
19. 7. 2023 10:08

To je Švédsko . Nějak se vynechává třeba Norsko:
Za poslední měsíce, nicméně, bylo městské centrum Osla svědkem výbuchu nevyprovokovaných útoků na náhodné oběti – většinu z nich norské muže – ze strany toho, co policie popsala jakožto gangy mladistvých, každý se skládal od pěti do deseti mladých imigrantů. Útoky se typicky staly o víkendech. V sobotu 19. října bylo zaznamenáno až 20 takových útoků, s obětmi, které utrpěli různé stupně zranění.
Můžeme uvést Dánsko -stejné, Francie ( horší),GB-tam je s v Londýně skutečný Brooklin. a Bronx.
Jsou to vši , které nám nasadili do kožichu.

Vladimír
19. 7. 2023 14:53

Gangy už určitě nemají jen víc členů, ale vsadil bych se, že i víc zbraní. Jen tak dál, třeba NATO pomůže… :-)))))