blog

Stropnický: Mainstream podporuje válku, jako vždycky. O profesorech nemohou říct, že jsou dezoláti. Ale strašně by chtěli…

„V mainstreamu nás nenávidí, protože mainstream válku podporuje. Jako vždycky. Díky signatářům nás ale nemůžou proválečná média spláchnout do žumpy jako dezoláty, i když strašně chtějí. Jestli jsou totiž dezoláti i univerzitní profesoři, kdo je potom vlastně ta elita, žejo?“ komentuje pro ParlamentníListy.cz Matěj Stropnický kritické ohlasy na mírovou výzvu v médiích a vysvětluje dezinformace o ní. Vyjádřil se k zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a k lidem kolem něj. „Obávám se, že až bude Petr Pavel pronášet ústavní slib věrnosti České republice, nebude říkat pravdu. Náš nový prezident vůbec nebude náš,“ podotýká Matěj Stropnický.

Jak přibývají podpisy na vaší mírové výzvě? Máte k ní pozitivní ohlasy?

Podpisy přibývají, máme jich pod výzvou Mír a spravedlnost po měsíci téměř 14 tisíc. Mezi nimi zatím i skoro čtyřicet univerzitních profesorů, šest opozičních poslanců a mnoho známých osobností: sociolog Jan Keller, filosof Marek Hrubec, publicisté Ivan Hoffman, Martin Hekrdla, Daniel Veselý nebo Petr Žantovský, ekonomka Ilona Švihlíková, politologové Zdeněk Zbořil a Petr Drulák, právníci profesor Václav Pavlíček nebo Klára A. Samková, lékař Jan Hnízdil, odboráři Pavel Kučera ze svazu Stavba a Alena Sobolová z Mittalu, i herečka Kateřina Macháčková. Všichni signatáři jsou odvážní a já si jejich podpisů moc vážím.

Jsou některé z nich i z Ukrajiny?

Drtivě převažují podpisy obyvatel České republiky, což je jasné, protože je výzva adresována české vládě. S odstupem následují Slováci. Výzva má pět jazykových mutací: anglickou, francouzskou, německou, ruskou a samozřejmě ukrajinskou. Podpořilo nás ukrajinské mírové hnutí a jeho mluvčí Yurii Sheliazhenko. Podpora přišla i ze Slovenska od prof. Eduarda Chmelára ze Zjednotení za mier nebo z Německa od prof. Moeglinga, který organizuje obdobnou výzvu u nich, a také z Maďarska. Dánové se na nás dokonce obrátili, jestli mohou text naší výzvy přeložit a použít pro vlastní mírovou iniciativu v Dánsku.

V mainstreamových médiích apod. ale schytáváte kritiku, někde jste označován za proruského aktivistu, na Aktualne.cz je text s titulkem, že vaše mírová výzva „je esence hnusu“, na Forum24, že jde o nechutný pamflet ve prospěch Ruska atd. Co tomu říkáte?

V mainstreamu nás nenávidí, protože mainstream válku podporuje. Jako vždycky. Díky signatářům nás ale nemůžou proválečná média spláchnout do žumpy jako dezoláty, i když strašně chtějí. Jestli jsou totiž dezoláti i univerzitní profesoři, kdo je potom vlastně ta elita, žejo?

Provládní média, jako třeba SeznamZprávy, to řeší tak, že do článku o naší iniciativě oslovili rovnou zástupce vlády (v případě SeznamZpráv Tomáše Pojara, národního bezpečnostního poradce premiéra, což je funkce vytvořená pro něj po vzoru USA), který redaktorovi pohotově řekl: Výzva je nesmyslná, Kreml by měl radost. Redaktor povyskočil radostí, že má titulek a „objektivně“ dal slovo „oběma stranám“, čili naší iniciativě a vládě, a SeznamZprávy text vydali pod titulkem: V Kremlu mají radost, sepsul Pojar českou iniciativu Mír a spravedlnost, přičemž překroutili i citace mých kolegů z výboru výzvy prof. Václava Hořejšího a exministra zahraničí Jana Kavana tak, aby to vyznělo, že vyzýváme k ukončení dodávek zbraní Ukrajině ještě před uzavřením příměří, což je lež a ani jeden by to nikdy neřekl.

A jak je to tedy ve vaší výzvě?

Ve výzvě k této věci stojí doslova, že vyzýváme českou vládu, aby „podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní“. Chápete? „Jehož součástí…“, ne tedy předem. SeznamZprávy publikovaly o naší výzvě naprosté dezinformace. Navíc: čtete dobře: „sepsul“. Pojar sepsul. Umíte si představit, že by na SeznamZprávy vyšel první článek o iniciativě Milion chvilek pod titulkem: Babiš řekl, že Milion chvilek je pitomost – třeba? Že prostě tzv. ochránci občanské společnosti a demokracie nechají vládního poradce vyhejtovat občanskou aktivitu hned v titulku prvního textu o té iniciativě?

Říkám to tak podrobně pro ilustraci, takových případů byla celá řada a je to naprostá nehoráznost. Také jsem se proti článku jménem iniciativy písemně ohradil k redakční radě SeznamZpráv, kterou vede Jindřich Šídlo. Po měsíci to smetli ze stolu s tím, že je článek v pořádku a že děkují za podnět k titulkům. Oni vědí, co dělají; vědí, že spousta lidí si přečte jen titulek a „má jasno“. Chtěli nás hned v zárodku udusit, ale to se jim nepovedlo a nepovede.

Zelení, jichž jste byl kdysi předsedou, se od vašich „mírových aktivit“, jak to nazvali, před pár dny na sjezdu distancovali, co na to říkáte?

Přijali velmi hloupé usnesení, jímž se bezvýhradně přihlásili k válečné politice Fialovy vlády a distancovali se ode mne a hlavně od úsilí o mír. Zelení kdysi vznikli jako součást mírového hnutí, dnes se od úsilí o mír distancují, dávají ho posměšně do uvozovek a stojí na válečné straně. Mrzí mě to, ale nepřekvapuje. Naše cesty se rozešly už před časem. Tím jsem nepřestal hájit zájmy ochrany přírody, to v žádném případě. Čeští zelení v tomto svém postoji nejsou jediní, obzvlášť neuvěřitelné kadence to má v osobě německé ministryně zahraničí za zelené Annaleny Baerbockové. Kam se na ni hrabe Condoleezza Rice.

Jenomže Baerbocková samozřejmě ví, co říká a dělá: voliči zelených v Německu jsou v průměru lidé s nejvyššími příjmy ze všech politických stran. Těm válka nevadí, těm nevadí zabíjení, ti mají profity za všech okolností a za všech okolností u toho mluví o lidských právech. Správně to zhodnotil jeden ze signatářů naší výzvy profesor Václav Pavlíček, který před rokem 1989 vedl právní sekci Československého helsinského výboru, což byla protirežimní lidskoprávní organizace: Největším nepřítelem lidských práv je válka.

Obáváte se eskalace konfliktu na Ukrajině a velké války. Proč?

Samozřejmě, je to hlavní důvod, proč jsme iniciativu Mír a spravedlnost založili. Obě strany konfliktu, tedy Rusko na jedné straně, a Ukrajina spolu se Západem na druhé, prohlašují za své válečné cíle zcela nerealistické požadavky. Rusko chce jednat o příměří teprve pokud Ukrajina uzná „novou územní realitu“, tedy fakt, že přišla válkou o čtyři velké regiony. Něco takového požadovat jako předpoklad pro to, aby byly vůbec zahájeny rozhovory, je velmi tvrdé a není možné to akceptovat. Sjednávání příměří nikdy nezahrnuje uznání územních anexí; otázka území je vždy předmětem teprve jednání o míru samotném.

Na druhé straně, ukrajinský prezident navrhl „mírový plán“, podle nějž by se územní rozsah jeho státu měl vrátit do stavu před obsazením Krymu, tedy do stavu před rokem 2014. Nic takového také není možné a nic takového není ani „mírový plán“ v pravém smyslu toho sousloví: jde o válečný cíl. Nezapomínejme navíc, že v této válce nejde pouze o území. Oběma zemím, tj. Rusku i Ukrajině, jde samozřejmě o mnohem víc. Bude Ukrajina členem EU, NATO, nebo obou těchto organizací? Bude mít v takovém případě na svém území základny aliance, například? Co se stane s ruskojazyčnými většinami na Donbasu, jaká budou mít „lidská práva“ v případě, že se Donbas stane znovu ukrajinským, například? Může Rusko strpět v rámci vlastní bezpečnostmi, že se hranice Severoatlantické aliance posunou „na dostřel“ od Moskvy? Strpěly by to Spojené státy? Ostatně strpěly to 1962 na Kubě, třeba? Zdá se tedy, že ani jedna strana nemá důvod ustoupit a že obě strany chtějí ve válce pokračovat – a to je velmi nebezpečné.

Evropa na právě probíhající mnichovské konferenci naprosto kapitulovala před Washingtonem a souhlasí teď už se vším. Pryč jsou Macronovy telefonáty. Teroristický útok, který zničil plynovod Nord Stream (americký novinář, nositel Pulitzerovy ceny za válečné zpravodajství o válce ve Vietnamu, Seymour Hersh, tvrdí, že ho vyhodily do povětří Spojené státy) umlčel i německého kancléře Scholze. A tak prezident Zelenskyj žádá výkonnější tanky, poslat jich víc. Tanky ještě na Ukrajinu nedorazily a Zelenskyj už požaduje stíhačky, a než přiletí stíhačky, bude chtít jadernou bombu. A budeme tam, kde jsme fakt být nechtěli: úplně v loji.

Jak do toho zapadá zvolení generála Petra Pavla prezidentem České republiky?

To je velmi vážná otázka, proto podrobněji. Zaprvé: Petr Pavel není žádným „zvoleným prezidentem“. Podle Ústavy ČR se prezidentem stává až složením slibu věrnosti České republice a do té doby je pouhým vítězem voleb. Titulováním „zvoleným prezidentem“ (po americkém způsobu: „president–elect“) papouškují česká média Pavlův PR tým a vytvářejí dojem, že už jsou jeho politické kroky politicky legitimní. Nejsou. Má se připravovat a začít by měl pečlivějším čtením ústavy. Pro jistotu dodávám – té české.

Zadruhé. Krátce po zvolení jsem Petra Pavla nazval prezidentem Eskalátorem. Smršť jeho těžko uvěřitelných výroků k ukrajinskému konfliktu dala beze zbytku za pravdu Babišovým protiválečným billboardům během 48 hodin od Pavlova zvolení. Petr Pavel, „světový diplomat“, ještě nesložil slib, a už stihl naštvat Čínu telefonátem s tchajwanskou prezidentkou. Vzápětí v BBC oznámil, že Ukrajina patří do NATO, pokračoval tím, že pro něj nejsou tabu ani dodávky stíhaček (přitom to den před tím odmítl i prezident Biden), a uzavřel, že vlastně pro zbrojní dodávky z jeho pohledu neexistují „téměř žádné limity“. V dalších rozhovorech pokračoval třeba tím, že Ukrajině je třeba poskytnout všechno kromě jaderných zbraní. A po návratu z týdenní dovolené navázal, kde přestal, a sdělil, že si není jistý tím, že Rusko nechce napadnout NATO. To všechno jsou velmi silná a nevhodná vyjádření i ve volební kampani, po zvolení jsou skandální a vysvětlit je lze jedině tak, že Petr Pavel je tady proto, aby válku pomáhal eskalovat. Samozřejmě to nedokáže sám. Je to další hlas k fanatickému, válečnému Polsku. „Nová Evropa“, jak země bývalého východního bloku kdysi označil prezident Bush ml., přebírá iniciativu a jejím motorem je páchnoucí resentiment vůči Rusku: Polsko se chce mstít za celé své dějiny a Češi za osmašedesátý.

A za třetí: jak popsaly Parlamentní Listy.cz, Petr Pavel je obklopen lidmi napojenými na Washington. To je třeba říct zcela otevřeně. Připomeňme, že Radko Hokovský, s nímž Petr Pavel založil spolek Pro bezpečnou budoucnost, je někdejším ředitelem spolku „Evropské hodnoty“. Ten byl podle své výroční zprávy za rok 2021 financován šesti a půl miliony z rozpočtu ministerstva zahraničních věcí USA, což byl zdaleka největší zdroj jeho příjmů, a mezi jeho další sponzory patří i americké či britské velvyslanectví. Mezi zakládajícími členy Pavlova spolku byl i jeho dnes nejbližší poradce, někdejší velvyslanec ČR ve Spojených státech Petr Kolář, placený americký lobbista.

To vše je velmi vážné. Petr Pavel má prostě svou „hidden agenda“, skrytou misi, kterou vyjevuje teprve postupně a jejím jádrem je, podle mne, posilování amerického vlivu v EU a ve střední Evropě zvláště. Pokud je pravda, že USA za svého hlavního soupeře a nepřítele ve světě považují nikoli Rusko, ale Čínu, a chystají se na nějakou formu střetu s ní, potřebují USA, aby Evropa byla v takovém případném konfliktu o světovou hegemonii k USA zcela loajální. Na tom se pracuje právě teď, a tak jako přestaly být Francie a Británie světovými velmocemi po druhé světové válce, přestává být během této války samostatnou velmocí i EU. K energetické závislosti se přidává absolutní podřízenost politická. Zvolení Petra Pavla je toho malou, bezvýznamnou, ale přesto užitečnou součástí.

Kéž bych se ve všem výše uvedeném mýlil; bohužel mnohé nasvědčuje tomu, že zhruba tak si stojíme. Obávám se, že až bude Petr Pavel pronášet ústavní slib věrnosti České republice, nebude říkat pravdu. Náš nový prezident vůbec nebude náš.

Jaký si představujete ideální scénář kolem této války a jak ho naplnit, co je třeba pro něj udělat?

Tuto válku je třeba brzdit a postupně zastavit obrovským veřejným tlakem na potřebu vyjednávat o příměří, jeho sjednání, zastavení bojů i zbrojních dodávek a zahájit jednání o mírové smlouvě. Jednat třeba deset let, i to je lepší, než pokračovat v zabíjení. Naše mírová iniciativa Mír a spravedlnost k tomu samozřejmě může přinejlepším trochu přispět, musí se ale stát součástí ostatních mírových snah po Evropě, podílet se na vytvoření evropského mírového hnutí, a to se musí pokusit zastavit tuhle evropskou kapitulaci před válkou.

Bez spolupráce s ostatními iniciativami po Evropě nedokážeme reálného nic, ale zároveň bez podpisů českých obyvatel nebudeme bráni vážně v Evropě. Proto je potřeba, aby naši výzvu podepsalo co nejvíce lidí, což je možné zde: https://miraspravedlnost.cz/chci-podepsat.

Německou mírovou výzvu podepsalo za týden půl milionu lidí. Je to jako s důchodovou reformou: Macron chtěl ve Francii zvýšit věk odchodu do důchodu, jak to chce i Fialova vláda. Jenomže protesty v ulicích Francie byly vzápětí statisícové, takže reforma tam půjde opět k ledu. Bez odporu si prostě udělají, co budou chtít.

Co by měla v této věci prosazovat česká vláda?

Vládu ČR žádáme, aby přestala potlačovat názory kritizující válku a aby přestala šířit nenávist, jak to dělá ministryně Černochová v tričku Fuck Putin nebo ministr Rakušan s Putinem v pytli na budově ministerstva. Žádáme, aby vláda začala urychleně jednat o příměří, jehož součástí bude i přerušení dodávek zbraní na Ukrajinu, a následně o míru. Chceme také, aby byla vyhodnocena účinnost sankcí; domníváme se totiž, že poškozují víc Evropu než Rusko. Do doby, než toto vyhodnocení proběhne, žádáme, aby vláda další sankce nepodpořila.

A konečně, chceme, aby se vláda ČR věnovala pořádně krizím v Česku a aby pomáhala českým obyvatelům a firmám je zvládnout. Zatím dopady krizí Fialova vláda spíš zvětšuje, ale to už by bylo na samostatný rozhovor.

Parlamentní listy

sdílet na

59 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
All
20. 2. 2023 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Pravdu máš, Matěji Stropnický. Kolikrát ten rudohnědý chameleon zrazoval a to má být náš president ? Nikdy. Navíc se objevují podezření že volby byly zmaniulované a že babiš měl o více jak půl milionu hlasů více. Šavel vždy sloužil cizím zájmům a nikdy české republice,je to darebák,kariérista bez svědomí.

Jaroslav
20. 2. 2023 11:01
Odpovědět  All

All, volby jistě nebyly zmanipulované a to, že PP dosáhl prakticky shodného volebního výsledku jako Makron a Čaputová je zcela náhodné. Zřejmě je to dáno sčítacím softvérem (pravděpodobně ve všech třech případech stejného původu), který objektivně sčítá volební hlasy. Je tak nastaven! Já jsem měl matemetiku až do úrovně pravděpodobnosti, variace, kombinace permutace atd. (dnes jenom matná vzpomínka). No a když já tomu “věřím”, jak můžou pochybovat studenti, kteří ani nemusí z matematiky maturovat, mnozí jsou matematičtí analfabeti.

Dolis
20. 2. 2023 17:13
Odpovědět  All

Nezapomínejme čí je to synáček. Opět naskakujete na Chazarský podfuk jak dostat do politiky své lidi. Krátká paměť je problém…

Markýza
20. 2. 2023 19:04
Odpovědět  Dolis

Každý z vás je něčí synáček. To nemusí být zrovna mozková vada.

Albi
20. 2. 2023 21:21
Odpovědět  Markýza

Taky myslím, že každý člověk by měl být posuzován hlavně podle sebe a rodinné prostředí brát jen jako možné vysvětlení jeho slov i činů,
Protože různé chyby pohledem různých lidí děláme všichni. Výjimky neexistují.

zdena
20. 2. 2023 10:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Trochu pozdě…. Rusové po provalení minského podvodu už nebudou chtít žádné smlouvy, ale ein jistoty založené na vlastním vítězství. Znáte to úsloví : “Ztratil jsi důvěryhodnost? Víc už jsi ztratit nemohl.”

Jaroslav
20. 2. 2023 11:07
Odpovědět  zdena

Zdeno, Rusové mají geneticky naprogramovanou touhu, aby je “západ” bral jako sobě rovné. Je to marné, je to marné, je to marné! Kdysi jsem svému ruskému kolegovi natvrdo vysvětlil, je se narodil jako Rus a umře jako Rus (jeho touha byla se stát “nastojáščij amerikáněc”- neboli skutečným američanem). Čili je dobré být spíše opatrným optimistou. Obdobně je tomu u našich (j)elit, které touží po tomtéž a stejně marně. Zrádci jsou všem protivní, řečeno metaforicky. Veškerá podobnost s osobami žijícími, mrtvými, nebo zvolenými je samozřejmě zcela náhodná.

Jan
20. 2. 2023 13:08
Odpovědět  Jaroslav

On je bude brat jako sobe rovne. Bude muset. Az rupne ta prolhana propaganda a nenavistna rusofobie. To je manipulace verejnosti.

Markýza
20. 2. 2023 19:06
Odpovědět  Jan

Jestli něco rupne to nevím, ale jo. Tahle válka se – mimo jiné – vede taky kvůli tomu. A mám ten dojem, že už se s tím veze spousta jiných států, které taky chtějí být brány jako sobě rovné.

Standa
21. 2. 2023 06:48
Odpovědět  Markýza

Brány , jako,, sobě rovné”?
No, když to se právě někomu nehodí!

krtek
20. 2. 2023 11:43
Odpovědět  zdena

A vše bude úplně jinak: https://www.michalapetr.com/. O tom se u nás mlčí.

ladik
20. 2. 2023 12:24
Odpovědět  krtek

Však se to zítra dovíme. A doufám, že to budou pro fašisty zdrcující zprávy.

Autor
20. 2. 2023 14:45
Odpovědět  zdena

V mnoha asijských kulturách je nejhorším co se může někomu stát, když někdo ztratí tvář, zradí své slovo, nesplní závazek, slib.
Když bývaly takové kultury silné a na vzestupu, bylo to železným pravidlem, udržet si tvář.
No a “naše civilizace” se proměnila díky systému, díky skupince mocichtivých v civilizaci mloků jak podle Karla Čapka.

Albi
20. 2. 2023 21:26
Odpovědět  Peter 008

Petře, mohu-li vás požádat – opravte v poslední větě slovo díky za kvůli, protože za tohle té skupince opravdu děkovat nejde.

Markýza
21. 2. 2023 13:56
Odpovědět  Albi

Abys nedopadla jako já s těma ú-ů :-)))

Teuton
20. 2. 2023 10:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Na současnou českou vládu lze nazírat jako na zlo. Totální a absolutní zlo, které vždy a za všech okolností dává přednost zahraničním zájmům před zájmy českými. Spousta lidí zde u nás je na hraně sociální propasti či dokonce už za ní, ale pro fialové zlo je přednější nakoupit americké stíhačky za stovky miliard, čímž se zadlužují i budoucí generace. Teď nejnověji vláda podojila důchodce, aby měla prostředky na podporu ukrajinských nacistů. Proti této vládě je legitimní se vzbouřit.

Jaroslav
20. 2. 2023 11:10
Odpovědět  Teuton

Teuton, naše vláda byla zvolena a to i těmi, kteří jsou na hraně sociální propasti. mají co si přáli, proč je litovat? Jsou snad nesvéprávní?! Opačně bych si musel myslet, že volby byly/jsou podvod a to bych nerad!

Juraj
20. 2. 2023 11:58
Odpovědět  Jaroslav

Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali……….o nejnovější produkt lidové moudrosti se nejedná.
Kvórum je kvantitativní podmínka pro voleb nebo hlasování. Ve volbách a v referendu stanoví, jaký minimální podíl oprávněných voličů se jich musí účastnit, aby byly platné…..proč si tuto kvantitativní podmínku stanovujeme? Proč se muže zástupce lidu zdržet hlasování?…………….o tom, zda jsou volby podvod raději psát nebudu, protože vlády jednotlivých státu byť by jen Evropské uhnije samotné jsou podvodné, na základe svého chování jak v zahraniční, tak ve vnitrostátní činnosti a pusobí proti lidu vlastní země. No, co z toho plyne, že?

All
20. 2. 2023 11:18
Odpovědět  Teuton

A co jiného? Mydlil je moravský kníže Sámo,mydlil je Jan Žižka z Trocnova,máme své tradice a speciality,včetně vykopnutí z oken.Co s takovou verbeží,co je stejná,jako za II.světové,kolaborovali v Praze s Hitlerem a jak se blížila rudá armáda, šup-honem- honem převraceli a organizovali pražské povstání,z udavačů partyzán během hodiny.Dnes to samé,to samé.

PENNYS
20. 2. 2023 13:33
Odpovědět  All

100%

Jája
20. 2. 2023 15:08
Odpovědět  All

Velká pravda.

skeptik
20. 2. 2023 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Ačkoli o příčinách války lze vést nekonečné spory, je jasné, že podle mezinárodního práva je za její bezprostřední rozpoutání odpovědné Rusko

Proč je v té výzvě tento nesmysl. Válka na Ukrajině vypukla už v r. 2014 po puči organizovaném USA. Rusko za to nenese žádnou zodpovědnost.
Že tento fakt budete ignorovat na tom nic nezmění.

ladik
20. 2. 2023 12:29
Odpovědět  skeptik

protože pisatel je stejně předpojatý jako provládní hochštapleři.

Albi
20. 2. 2023 15:00
Odpovědět  skeptik

Dobře, že ta výzva vznikla a taky potcrzuje slova prof. Staňka z videa ve včerejším článku. Alenemlžeme chtít všechno hned a dokonalé. Ta slova z první věty, která uvozuje váš kommentář mi nějak unikla, ale zato jsem zaznnamenala jiná, taky důležitá:
“Chceme také, aby byla vyhodnocena účinnost sankcí; domníváme se totiž, že poškozují víc Evropu než Rusko”.
Vyhodnocena už dávno jsou – oběma stranami a samozřejmě diametrálně odlišně, ale přidala bych k tomu ještě třetí – proč vůbec vyhodnocovat. a pokud uznáme, že Rusko (a konkrétně Putin) bylo k rozpoutání války vyprovokováno, pak není nejmenší důvod cokoliv zkoumat, naopak odmítnout hned.
A není ani nejmenší důvod zavádět sankce proti jakémukoliv státu z mnoha důvodů. Jeden z nich je tak očividný, že se divím, proč “demokratické” vlády demokjratických států ho nevidí.
Každá sankce dopadne výhradně na “obyčejné” občany. Těch “ovlivnitelů” se nejen nijak nedtknou, ale s největší pravděpodobností na nich vydělají a spíš víc než málo.

skeptik
20. 2. 2023 17:22
Odpovědět  Albi

Je faktem a je neuvěřitelné, že někomu příjde normální a v pořádku, že USA trestají “neposlušné” státy uvalováním sankcí a požadují to i po jiných.
Jakým právem?? Kdo jim k tomu dal mandát. Vždyť je to ve skutečnosti genocida proti obyvatelům těchto států.

Markýza
20. 2. 2023 19:10
Odpovědět  skeptik

Je to idiocie, to je pravda. A možná to tato válka změní. Myslím pohled na celou věc.

Markýza
20. 2. 2023 19:09
Odpovědět  Albi

Už jsem chtěla psát něco podobného 🙂 Jen bych dodala, že si myslím, že signatáři dobře vědí, že “účinnost sankcí je vyhodnocena”. To, že to dali do výzvy, bych viděla jako rýpanec.

Albi
20. 2. 2023 21:41
Odpovědět  Markýza

Ano, souhlas – a přečti si, jak to naši “nosiči pochodní poznání” = novináři, ještě přikrmují.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-priciny-valky-na-ukrajine-opojeni-z-vitezstvi-a-sileny-diktator-225357#
Stačí úvod. Na čtení celého článku a tentokrát ani vzorku diskuzních příspěvků jsem dnes neměla žaludek.

Markýza
21. 2. 2023 09:18
Odpovědět  Albi

Náhodou mě překvapili. Je to malá pootočka, ale je! Já to totiž přečetla celé a vnímám v tom minimálně trochu rozpaky, jestli “my jsme to vyhodnotili správně”, něco takového. Ne že by rovnou sebereflexe (na to se musí pomalu) ale posun tam je.
Zkusím poo i diskusi a řeknu ti 🙂

Albi
21. 2. 2023 10:38
Odpovědět  Markýza

Tak jo. díky. Možná už si začínají připravovat a oprašovat jiný kabát. 🙂

Markýza
21. 2. 2023 13:56
Odpovědět  Albi

Je to možné, ale to tak bývá vždycky.

Markýza
21. 2. 2023 14:04
Odpovědět  Albi

Tak jsem zvládla prvních asi pětadvacet komentářů – no, žádná sláva. Ale připadá mi to přeci jen maličko méně fanatické, než třeba před půl rokem.
Já se totiž bojím, že Ukrajina je zástupná pro trauma, které má u nás spousta chlapů – je to trauma “proč-jsme-se-kurwa-nebránili.” Sice se v konečném výsledku vždycky ukázalo, že to bylo dobře, ale chápu to.
No a Němci jsou už v čase daleko a momentálně nikoho nekoušou, tak to odnášejí Rusové.

unor 2022
20. 2. 2023 11:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Je nam lito, ale s ohledem k bodu II je vyzva neakceptovatelna.
Materialu popisujiciho skutecny stav toho co se deje, jak to vzniklo a kdo jake cile sleduje je dost.
Rusko bylo zahnano do kouta a melo plne pravo se branit. Byt na uzemi toho, kdo spolu s jinymi na Rusko vsechno to SVINSTVO nachystal.
Z nasi strany dobove heslo .. nejsme jako oni.. uz zdaleka neplati. Jsme jeste horsi.

Markýza
20. 2. 2023 19:11
Odpovědět  unor 2022

Vy mi člověče připomínáte jednu kamarádku. Pro tu byl taky “neakceptovatelný” každý chlap – jeden neměl tohle, další zas ono….konec příběhu si jistě domyslíte sám.

All
20. 2. 2023 11:06
Ohodnotit příspěvek :
     

CHtít Mír je ,,Esence hnusu ” ? Tyhle informační bludy naše média šíří.Kdo jim to napovídá,kdo jim to diktuje ? Co budou kvákat,až se vše zase otočí ? Válka je potom radost ze života,ráj na zemi.Kdy tahle kurwárna skončí a jak? Hnědopich z anglie Sumak posílá banderonacistům rakety dlouhého doletu,anglie reve,řve a skuhrá jako první,chce aby byla belgorodem spláchnuta a skončila pod mořem, ta ,Esence z anglie,.. Peklo je na Zemi,tam venku , mimo Zemi je Dobro,proto už zase cypouši z pentagonu a jejich filmaři straší mimozemskými loděmi,ti kokoti už neví,co by ovcím vyguglili do dutých palic bez lidských neuronů. Hmyzáci hmyzu.

ROJ
20. 2. 2023 11:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro mě je nejdůležitější, že v Mnichově vystoupila hlava Deep state Soroš, který lačnil po krvi a válce s Ruskem. Dokonce snil o světě bez Ruska. To znamená, že hodlá zvýšil sázky až do jaderné války. Soroš je se svou mafiánsko-ideologickou chobotnicí skutečným vládcem celé západní polokoule a tohle nevěstí vůbec nic dobrého. Soroš rozhoduje, kterým směrem se na západě pohnou ledy. Neříkám to rád, ale tohle vypadá na eskalaci a velkou válku. Soroš je ideologický fanatik s jasnou představou, jak má svět vypadat, a který půjde až do konce jako Hitler.
Žádné ztráty západu nebudou dostatečně velké, aby to zastavily. Tohle je ideologická záležitost.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
All
20. 2. 2023 13:54
Odpovědět  ROJ

Soroš,potomek chazarských banditů,fanatik to je.Fanaticky přísahali,že se vrátí a krutě se pomstí za rozprášení chazarskožidovskéhu chalifátu jedním z posledních knížat Kyjevské Rusi. Bandité,lupiči,vrahové a výpalníci- chazaři se vrátili přes anglii a usa s ideologií bandery,chazarnacismem.Ideologie vymýšlejí nejvyšší kněží na ůrovni černých mágů.Ti tvoří až takové zrůdy a idioty,kteří se později sami povýšují na bohy,jako to nyní udělal Schwab se Sorošákem.

All
20. 2. 2023 13:59
Odpovědět  All

A mají mezi sebou svého nejvyššího vyvoleného nadčlověka označovaného jako ,,Ahriman” – satan,alias ,,Prediktor”.Jinak tlupa lepšolidí a naprostých zhovadilců,odpadlíků.

Jaroslav
20. 2. 2023 11:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Mám pocit, že u Matěje Stropnického se rozum i cit vyrovnává. Vidím ho jako naději, morálně vysoce převyšujícího průměr jeho generace. Pro jeho otce bych prst do ohně nedal, pro tohoto kluka ano. Jenom aby mu to vydrželo.

Albi
20. 2. 2023 15:11
Odpovědět  Jaroslav

Tak!
Sice to má drobné nedostatky, ale kdo a co je dokonalé. Velmi přínosné je, že vlůbec taková výzva vznikla a že se potvrzují slova prof. Staňka (jak píšu i výše) – že nejen Evropa, ale celý svět už toho má dost a začíná se bouřit.

My to tu tolik nevidíme, protože zas až tak “revoluční” nejsme, přece jenom to “švejkování”, kterým se údajně prý (sic!) bráníme 🙂 máme “pod kůží” víc, než třeba buřičství Karla Havlíčka Borovského.
“Za pravdu je dvojí sazba.
Jednou pomník, jindy vazba.
Kdo ji řekne dřív než včas,
tomu pravda zlomí vaz”!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
20. 2. 2023 19:12
Odpovědět  Jaroslav

Překvapuje, že? příjemně, musím říct, alespoň mně.

Albi
20. 2. 2023 21:48
Odpovědět  Markýza

Ano. Dobrý příklad, že nemáme automaticky soudit syny podle otců, ale ani třeba dodatečně otce podle synů, Viz rozdíly nezi otcem a syny Mašínových.

unor 2022
20. 2. 2023 11:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Cela ta vyzva pripomina Haskovu .. Stranu mirneho pokroku v mezich zakona.
Dokud nepojmenujeme ZASADNI VECI pravymi jmeny, neukazeme prstem na praveho vinika, nehneme se z mista.
Zustaneme zase jen, PO CESKU, preslapovat na miste s hrejivym, problem neresicim pocitem.

Autor
20. 2. 2023 14:50
Odpovědět  unor 2022

Ne, on jenom chce, aby bylo to, co de facto bylo předtím a způsobilo to, co je. Nechápe, že už to je buď a nebo.
Ti “mladí” si to budou muset prožít natvrdo a začít sami měnit svoje představy. Když nic neudělají, přijdou i o to, co si myslí, že vlastně mají, i když už to nemají. Jen o tom zatím ještě neví.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
20. 2. 2023 21:50
Odpovědět  Peter 008

1+

zuzana
20. 2. 2023 11:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Pentagon odmítá odpovědět, zda sestřelil balón za 12 dolarů raketou za 400 000 dolarů

https://aktax.cz/pentagon-odmita-odpovedet-zda-sestrelil-balon-za-12-dolaru-raketou-za-400-000-dolaru/

Markýza
20. 2. 2023 19:14
Odpovědět  zuzana

Bodejť by odpovídal :-)))) ostuda je to už takhle.

Albi
20. 2. 2023 21:55
Odpovědět  Markýza

A ještě by Čína mohla žádat, aby škodu zaplatily. A pak by nebylo do ukrajinské černé díry na povinný poplatek.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
20. 2. 2023 21:58
Odpovědět  Pavel K

Jo jo – hezky se to čte. A odpovídá to situaci, o které mluví vedle ve videu prof Staněk. Svět (samozřejmě mimo asi poloviny toho anglosaského) už toho začíná mít už dost. ČR se jako vždy zřejmě připojí jako poslední.

Aleš
20. 2. 2023 14:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Jediné místo, kde bych redaktorům Seznam.cz Aktuálně. Cz a Fórum 24 umožnil něco psát je akvárium na Marsu a šířit to do místních poštovních schránek.

Autor
20. 2. 2023 14:53
Odpovědět  Aleš

A co chudáci Marťani? Za co je chcete trestat?

Albi
20. 2. 2023 22:06
Odpovědět  Peter 008

Vždycky se něco najde. Pořád se může tvrdit, že Marťani jsou proruští. To zabere spolehlivě. 🙂

Ignacius
20. 2. 2023 19:42
Ohodnotit příspěvek :
     

„Nová Evropa“, jak země bývalého východního bloku kdysi označil prezident Bush ml., přebírá iniciativu a jejím motorem je páchnoucí resentiment vůči Rusku: Polsko se chce mstít za celé své dějiny a Češi za osmašedesátý… pan Stropnicky prekvapuje nejen pozitivni zmenou mysleni a k tomu nutnou odvahou, otazkou zustava smysluplnost jeho pocinani…mel by si vsak vzdy pred vynesenim zasadniho konstatovani, za ktere vyse uvedeny uryvek povazuji, ujasnit historicka fakta sic zalozi pochybnosti jak o svych nazorech tak i o sobe samem…Cesi se totiz nemaji duvod mstit Rusum za rok 1968 (podporou stavajicimu rezimu na Ukrajine), logiku by mel obraceny postup…o srpnove invazi do Ceskoslovenska rozhodlo ve 12-clenem politbyru UV KSSS 7 Ukrajincu (vcetne Brezneva), Belorus, Kyrgyz a Kazach, zdrzel se Litevec a jedinym proti byl Rus, nazdar!

Standa
21. 2. 2023 07:00
Odpovědět  Ignacius

Mimochodem………………..
Zde ( kromě jiných vojsk) zde v r. 68 nebyli Rusové , ale ukrajinci ! Měli to blíže!

Standa
21. 2. 2023 06:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak funguje současné zpravodajství?
Pozor na seniory!
https://email.seznam.cz/?hp#inbox/44476

Albi
21. 2. 2023 10:54
Odpovědět  Standa

Nejde otevřít. Co s tím?

Standa
21. 2. 2023 06:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Můj názor!Seniora.
Před 30 lety prý budeme v životní úrovni dohánět ,, Západ”.
A dnes?
Snažíme se dohnat životní úroven před 30 lety.

Markýza
21. 2. 2023 09:20
Odpovědět  Standa

Aspoň vám popadají ty růžový brejle, lidi. 🙂