blog

Stovky milionů proletělo komínem. Nemuselo, ale to by nesměla chybět vůle.

Komentář Štěpána Chába

Michaela Marksová před osmi lety rozjela digitalizaci sociální správy. Ta, jak je u nás nemilým zvykem, naprosto selhala. Systém se nerozjel, utopily se v něm částky přesahující miliardu, užitek nulový. Ministr pracáků Jurečka nyní celý vývoj stopnul s tím, že je to k ničemu. Ve výčtu katastrofického nezvládnutí vytyčeného cíle mě zaujala jedna věta: „…za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“

Volat po tom, aby někdo konkrétní nesl odpovědnost za šlendrián, kterým se celá digitalizace sociálního systému stala, je v této zemi asi k ničemu. Dali jsme každý z kapsy stovku, aby se kamarádi těch správných kamarádů měli dobře. Rozvojová země hadr, dá se popsat stav našeho veřejného prostoru, který slouží ke krmení neschopných schopnými. Ano, Michaela Marksová by už teď měla stát před přepážkou nějakého šťoury s pravomocemi, který by se ptal a ptal a následně Marksovou, nebo její podřízené, kteří se na věci podíleli a přiživovali, poslat do uranových dolů. Šlendrián za miliardu prostě nejde přejít mlčením. Ale tady se to prostě stopne a jde se dál. Jak říkám, rozvojová země hadr.

Ale vraťme se k oné větě „…za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“ S ohledem na pravidlo „s péči řádného hospodáře“, které musí stát naplňovat, se ptám, jestli nákup licencí nadnárodního molocha jako je Microsoft je ona péče řádného hospodáře. A to s ohledem na fakt, že vedle operačního systému Windows je k dispozici open source operační systém Linux, který je pro státní správu jako stvořený.

Linux zvládne stejnou práci jako Windows, je stabilní a spolehlivý, navíc je velmi ohebný, státní složky si jej mohou přizpůsobovat podle vlastního uvážení, což s Windows nejde, protože nelze zasahovat do jeho zdrojového kódu. Linux je postavený právě na tom, že lze pracovat s jeho zdrojovým kódem a přetvářet ho podle vlastních potřeb. Pro vytvoření digitalizace sociálního systému (i mnoha dalších) by Linux byl nesmírně výhodný. Ne pouze pro to, že by za jeho licenci stát nemusel dát ani korunu.

Je to blbost? Ale tak se rozhlédněme po světě. Americký Národní úřad pro jadernou bezpečnost provozuje desátý nejrychlejší superpočítač světa IBM Roadrunner, který jako operační systémy používá Red Hat Enterprise Linux spolu s linuxovou Fedorou. Takže desátý nejvýkonnější počítač světa, který hlídá jadernou bezpečnost USA, jede na Linuxech. Je možné, že sociální systém České republiky je mnohem komplikovanější než jaderná bezpečnost USA?

Ale jdeme dál. Flotila jaderných ponorek amerického námořnictva běží na Linuxu. Americká armáda jede na Red Hat Linux. V dubnu 2006 americký Federální úřad pro letectví oznámil, že dokončil migraci na Red Hat Enterprise Linux. Přechod ušetřil v tu dobu 15 milionů dolarů na provozních nákladech datového centra. Kolik ušetřil na licencích pro Microsoft? Pánbu ví.

Vedení města Largo na Floridě v USA používá Linux a získalo si i mezinárodní uznání za jeho začlenění do správy města. Jedeme dál. Francouzská národní policie přešla na Linux. Jen na licenčních poplatcích pro Microsoft ušetřila 50 milionů euro. Francouzské ministerstvo zemědělství jede přes Linux. Na Linuxech jedou i rozvojové země, které si licence Microsoftu nemohou dovolit.

Podobných přechodů na Linux v rámci státních struktur je po světě velké množství. Včetně třeba Severní Koreji, která vyvinula svůj vlastní systém postavený na linuxové distribuci. A třešnička na závěr. V rámci odporu proti sankcím za usebraný Krym začalo přecházet na Linux i Rusko. V roce 2014 Rusko oznámilo plány přesunout své ministerstvo zdravotnictví na Linux jako protiváhu vůči sankcím za anexi Krymu Ruskou federací a jako prostředek k poškození zájmů amerických společností jako je Microsoft. Což je ve výsledku humorné. Nákup licencí od Microsoftu jako vyjádření loajality či neloajality vůči USA korporaci. Politika i v obyčejném operačním systému počítače. Takže hodnotu Microsoftu na burze můžeme sledovat jako mezinárodní výkaz dominance USA nad světem? No, dá se to tak brát. 

Ale primárním důvodem jsou, měly by být, peníze. Proto se vrátím k větě, kterou jsem zmínil v úvodu: „…za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“ Nemusel to dělat. Povinností řádného hospodáře je šetřit a využívat s co největší efektivitou veřejné statky. Jenže ve státní sféře České republiky převládá mylný dojem, že z cizího krev neteče. Teče, jen tu není doktor, který by ten proud zastavil. Spíš si tam po každých volbách posedají exempláře těch, kteří se snaží krvácení urychlit (a přesměrovat ke svým spřáteleným kruhům).

https://bit.ly/3zOODTc

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
6. 11. 2022 11:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevím, zdali to už víte, ale BIS, Bezpečnostní informační služba, v jejímž čele stojí veřejně známý principál, a sice podpraporčík Michal Čoudelka, zjistila, že za nástupem chladného počasí stojí “dvojice cizích agentů z Vrbětína.” Zpravodajci zároveň vyzývají k maximální opatrnosti a ostražitosti, neboť hrozí nebezpečí, že se tito agenti pokusí zrušit Vánoce. Ne, v BIS žádná komická kopyta a tragikomičtí pohádkáři nejsou, jde o na slovo vzaté doktory a inženýry. Prosím, přestaňme je už konečně považovat za zbytečné blbce a legrační joudy.

Keller
6. 11. 2022 12:56
Odpovědět  Teuton

Zajímavý komentář, ale nějak jsem nepochopil, jak to souvisí s nepovedenou digitalizací sociální správy. Snad to nějak vysvětlíte.

Teuton
6. 11. 2022 13:12
Odpovědět  Keller

Souvislost až tak velká není, přesněji řečeno si strašně rád dělám veřejně srandu z těch hňupů a legračních jelit, tedy z BIS. Nikdy by mne nenapadlo si ze zpravodajské služby dělat kozy, ale po těch loňských Čoudelkových pohádkách o “agentech z Vrbětína” jsem pochopil, že z těchto zoufalých hovádek, které nedovedou ani hodnověrně lhát, si utahovat lze. Z americké CIA či ruské FSB bych si srandu nedělal, z Mossadu už vůbec ne, ale z panoptikálních vemen z BIS ano !!! Hej, Čoudelka, nechceš zase změnit obsah školních učebnic dějepisu, aby více vyhovovaly tvým americkým šéfům ?! A co heroinové čípky, furt si jimi léčíš hemeroidy ?!

me2d44
6. 11. 2022 13:12
Odpovědět  Keller

Nevím, jak Vy, ale mne ty “aktualizace” Windows někdy dohánějí taky k šílenství – a že se mi objevují 4x v týdnu, to Vám nemusím ani vysvětlovat. Chci na PC pracovat – a ono se “rozhodne”, že potřebuje aktualizaci – většinou na 5 minut (a to mám Athlon na 3GHz, 4 MB RAM, grafiku solidní, ale PC s s aktualizací pere – asi mi chtějí nacpat bez ověření systému aktualizaci pro WIN11 a já mám oficiál WIN10). A se software sociální správy je to asi podobné. (ze zkušenosti vím, že co pod DOS trvalo pár vteřin, pod Widnows se stalo minutami až hodinou – holt programátoři z USA).

Pan Tau.
6. 11. 2022 13:43
Odpovědět  me2d44

Buďte rád, že ty záplaty tohoto děravého systému neplatíte, to už byste byl v exekuci. Kdysi tento paskvil byl ozdoben za dodaném systémovém cd, abyste se v případě problémů obrátil na dodavatel hw (tedy počítače). Tak asi podobně to bude jak s vakcínami.

Buchtík
6. 11. 2022 15:33
Odpovědět  me2d44

Vývoj Windows už nějakou dobu probíhá v Indii, pokud mám správné informace. Je možný, že design je pořád v USA a v Indii jen samotný vývoj, nebo je to jinak sdílené, ale Indové na tom minimálně spolupracují.

Aleš
6. 11. 2022 14:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Vlády za 32 let po roce 1990 patří za mříže. Nejvíc Topolánek, Sobotka, Babiš a celé SPOLU

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Karel
6. 11. 2022 14:54
Odpovědět  Aleš

A co nejgeniálnější ekonom, pardon – dokonce profesor financí – všech dob? Já bych ho dal před Sobotku s Babišem, tolik škody tito nápáchat nestihli.

Davor
6. 11. 2022 15:14
Odpovědět  Aleš

V tom seznamu mi přišel na mysl Standa Gross, který se přiklonil Pánu v době trestu nejvyššího s pokáním, ale nebyl z nějakého důvodu vyslyšen.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
skeptik
6. 11. 2022 17:40
Odpovědět  Aleš

Většina lidí jen dokola omílá lži, kterými je krmí “objektivní” “nezávislá” média, přestože se už mohli tisíckrát přesvědčit, že se jim nedá věřit ani co by se za nehet vešlo.

Který ministr financí nejvíc zadlužil ČR https://www.spisovatelskelisty.cz/stanislav-hudsky/ktery-ministr-financi-nejvic-zadluzil-cr/
Co se týká zadlužení za Sobotky jako ministra financí je třeba si uvědomit, že to převzal po dvou mafiánských vládách ODS, která rozkradla co se dalo a ekonomika šla do řiti.
Znovu nastartovat ekonomiku šlo jen masívními investicemi a tudíž zadlužením. Že se ekonomiku podařilo nastartovat dokazuje růst HDP.

Editor
6. 11. 2022 18:32
Odpovědět  skeptik

Sobotka jako ministr financí nastoupil ve Špidlově vládě v roce 2002, před ním vládla ČSSD pod vedením Zemana. To už bylo dost rozprivatizováno, ale ještě dost zbývalo. Jako ministr financí řešil náklady po povodních 2002.

Koks
6. 11. 2022 14:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Jakožto linuxový systémový vývojář můžu říct, že pro tyto aplikace je celkem jedno na čem to běží. Windows, Linux, možná ne BSD a jiné Unixy kvůli chybějícímu nebo malému podhoubí.

A je otázka, zda ty licence jsou opravdu “licence” za program, nebo spíš hlavně poplatky za podporu a garanci. Z toho žije Red Hat a nemají se špatně. Chci říct, Linux se hned nerovná zadarmo.

Buchtík
6. 11. 2022 15:31
Odpovědět  Koks

Aspoň někdo k tématu. Ano, Red Hat už je dnes vlastně placená distribuce, takže ono by to ve výsledku možná ani laciněji nevyšlo. Nemluvě o tom, že Red Hat je americká společnost, takže je jasný, že to používá jejich armáda a jiné instituce. A kolik tam mají backdoorů, to ví jen oni.

Takže z mého pohledu finanční hledisko je diskutabilní, bezpečnostní vyjde na stejno (nemluvě o tom, že když to poběží na procesorech Intel, tak tam jsou backdoory už na hw úrovni, proto Rusové dělali vývoj těch jejich Elbrusů), a uživatelské hledisko společně s možností modifikace, jak zmiňuje autor, tak je pravda, že pro servery je jednoznačně lepší Linux, u pracovních stanic už záleží, co potřebuje daný člověk používat za sw, ale že by si naše státní správa modifikovala zdrojový kód toho operačního systému, zvlášť když by to byla distribuce Red Hat, kterou autor neustále předhazuje, tak o tom si může nechat akorát zdát a je to totálně lichý argument. Přizpůsobitelnost Linuxu a daleko větší možnosti v serverové sféře jsou něco jiného.

Buchtík
6. 11. 2022 15:31
Odpovědět  Buchtík

Takže obecně souhlasím, že by Linux byl pro státní správu vhodnější, ale rozhodně ne Red Hat, ale když už, tak Debian. Rusové si udělali už dřív svoji vlastní distribuci Astra postavenou na Debianu.

Kurz
6. 11. 2022 22:49
Odpovědět  Buchtík

Tak ono většina Linuxových distribucí má otevřené kódy, protože licenčně musí. Nehledě na fakt – co tvoří linuxovou distribuci: 1) jádro (to je ve většině případů stejné pro všechny, maximálně s minimálními úpravami), 2) GNU základ pro jůzrspejs plus nějaké další běžné prográmky (shell, jednoúčelové programy, co každý považuje za skoro součást shellu, hlavní démony), 3) hlavní spuštěč/SystemD (vzhledem, jak se SM rozrostl a prorostl jsem jej vyčlenil zvlášť – dneska toho dělá fakt hodně), 4) grafický desktop s XWindow systémem nebo Waylandem, 5) miliony programů třetích stran zabalíčkovaných tak, aby na tom systému šly spustit.

Vytvořit sestavovacího robota a splácat zmíněné do základního provedení distribuce není nic extra náročného, jde to udělat v pár lidech. Stejně tak vytvořit vlastní distribuci založenou na nějaké jiné distribuci.

Kurz
6. 11. 2022 22:55
Odpovědět  Kurz

Problém je, že je to pracné. Pracné ne jenom na tu samotnou práci, ale i na řízení. Daleko jednodušší pro stát je si půjčit stovku miliard a koupit si to od nějaké firmy jako hotové. Vytvořit státní podnik, najmout lidi, vytvořit zákony a systém distribuce a řízení a vyvinout si to od základů by mělo obrovské výhody pro republiku, ale žádné pro osobu politika.

Žádný z nich se nechová státotvorně, tak nemůžeme mít takovéto věci.

Nehledě na to, že procpat škodlivý kód do Linuxu taky není nemožné. Už několik takových průniků bylo. Takže by tato státní iniciativa musela mít lidi, co by veškerý kód analyzovali. A to je další bazilion práce navíc.

A pak ano, jádro je jenom slupka 0. Pod mí je ještě, co si pamatuji, slupka -1 a slupka -2. Obecně mikrokód procesoru a přidružených čipů. Do toho nemá nikdo krom Intelu/AMD přístup a pro uživatele je to binární monoblok. Intel má mít v těchto nízkých vrstvách dokonce funkční webserver. A co se děje v rámci SMI, to taky člověk nemá moc šancí omezit.

Respektive nějaké pokusy jak všechno obejít (vypnout daný webserver atd.) jsem viděl v rámci Corebootu, ale pokud Intel/AMD budou chtít, šance nejsou.

Lubek
6. 11. 2022 15:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Už som z toho vonku, no pamätám si, pamätám. Netuším aký je stav teraz, no za mojich čias bolo akýmsi štandardom, posťahovať si, nakopírovať programov od výmyslu sveta. Čo kto spomenul, zamci vláčili na disketách, či CD. V skutočnosti užívateľ nevenoval veľa času ovládaniu, nebodaj využívaniu programu, ale “mal to nainštalované.” Veľa programov bolo licencovaných, samozrejme MS Office chcel mať každý v plnej verzii. V strojárskej firme vtedy frčal AUTOCAD. Čo by to bol za technik, aby ho nemal nainštalovaný? Licencie neboli lacné a mali sme cez 300počítačov. Vychovaný ešte náboženstvom, pioniermi som vnímal a rešpektoval: “nepokradneš.” Vyžiadal som si najskôr od manažmentu, aby určili počítače, na ktoré bude licencovaný SW nainštalovaný. To bolo tóčo! Urazení zamci, ktorí neboli vybraní, či oni nemôžu mať tiež AUTOCAD? Tak som za pár peniazov nakúpil AUTOCAD LT. Bol to skutočne zlomok nákladov proti CADu, aj bez 3D modulov. Zasa urazení zamci, či oni s takým niečím majú pracovať? “Ukážte, že viete pracovať aspoň s CAD LT, doložte, zdôvodnite z pracovnej náplne, čo vlastne potrebujete kresliť, obhájiteľné inštalácie dokúpime.” Že som nemal veľa kamarátov vo firme nemusím uvádzať. Ťahalo sa to. Prešli sme na WIN sieťový OS, doménovú správu, výkonnejšiu LAN. Kúpil som dáky SW, ktorý nad members of domain sledoval ich aktivity. Rekord mal jeden z urazených, neuznaných kresličov. Za dva mesiace CAD nespustil ani raz.
Neviem, ako je to teraz, …ani už nechcem vedieť.