blogKrize UKRAJINA

Spojené státy se chystají vyslat do Evropy své jaderné bomby

28.10.2022 

USA urychlují své plány na vytvoření zásob vylepšených jaderných zbraní v Evropě. Spojené státy urychlily plány na zavedení přesnější verze své jaderné bomby na základnách NATO v Evropě, jak vyplývá z amerického diplomatického materiálu a dvou osob blízkých této záležitosti.

Spěch USA. Jak uvedl server Politico, američtí představitelé sdělili spojencům NATO na uzavřeném jednání v Bruselu tento měsíc, že původně plánovaný příchod vylepšené gravitační bomby B61-12 je nyní naplánován na prosinec. Rozhodnutí, které zahrnuje nahrazení starších zbraní nejnovější verzí v různých skladovacích zařízeních v Evropě pro případné použití americkými a spojeneckými bombardéry a stíhačkami, přichází v době zvýšeného napětí kvůli ruským hrozbám použití jaderné zbraně na Ukrajině a rostoucím obavám, že Západ musí udělat více, aby Moskvu odradil od překročení této hranice. 

Politico připomíná, že program prodloužení životnosti B61-12 v hodnotě 10 miliard dolarů, který řídí ministerstvo energetiky, má za cíl nahradit několik starších verzí, včetně asi 100 bomb uložených na leteckých základnách v Německu, Itálii, Belgii, Nizozemsku a Turecku.

O modernizaci programu B61 se v rozpočtových dokumentech a veřejných prohlášeních otevřeně hovoří již několik let a představitelé Pentagonu tvrdí, že modernizace je nezbytná pro zajištění modernizace a bezpečnosti zásob. Mluvčí Pentagonu generál Patrick Ryder na žádost o komentář k tomuto prohlášení odpověděl e-mailem, Politico uvedl: “I když nebudeme diskutovat o podrobnostech našeho jaderného arzenálu, modernizace amerických jaderných zbraní B61 probíhá již několik let a zahrnuje bezpečnou a zodpovědnou náhradu starších zbraní modernizovanými zbraněmi B61-12. Tyto verze jsou součástí dlouhodobě plánované a naprogramované modernizace. Podle mluvčího nijak nesouvisí se současnou situací na Ukrajině a nebyla nijak urychlena. 

Přilévání oleje do ohně. Navzdory oficiálnímu prohlášení mluvčího Pentagonu však datum příchodu těchto nových zbraní některé dlouhodobé pozorovatele překvapilo, píší anglicky psaná média. Obávají se totiž, že tato dodávka ještě více vyhrotí již tak nebezpečnou situaci v Evropě. Oznámení na bruselské schůzce přišlo jen několik dní před zahájením každoročního jaderného cvičení NATO, známého jako Steadfast Noon. Dvoutýdenní cvičení končí v neděli a účastní se ho přibližně 70 letadel. Politico upozorňuje, že to vše se odehrává v době, kdy Rusko ve středu uspořádalo jaderné cvičení, které šéf jeho obrany označil za simulaci “masivního jaderného úderu” v odvetě za jaderný útok na Rusko.

Spojenci v západním táboře jsou nervózní. Server Politico však analyzuje, že “poselství, které se skrývá za prosincovým vysláním prvních bomb, může být zaměřeno spíše na evropské spojence, kteří se cítí vůči Moskvě obzvláště zranitelní. Dvě osoby obeznámené s chystanou dodávkou do Evropy však potvrdily zrychlený časový rámec uvedený v diplomatické zprávě. Vzhledem k citlivosti tématu si nepřáli být jmenováni. Z telegramu, který dosud nebyl zveřejněn a který byl napsán pro Pentagon a ministerstvo zahraničí, aby poskytl rozhodovacím orgánům přehled o tom, o čem jednali ministři obrany na schůzce NATO, je zřejmé, že spojenci jsou nervózní a že USA dodávají do Evropy nové jaderné zbraně. Tom Collina, politický ředitel odzbrojovací skupiny Ploughshares Fund, navíc varoval, že jakákoli iniciativa související s jadernými zbraněmi – bez ohledu na to, jak malá je – může mít nezamýšlené důsledky.
https://cutt.ly/gNOq91a

sdíletj na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
1. 11. 2022 21:22

Žije ještě Biden, nebo je to už jen hologram ? A vše řídí Sky net.

sizok
1. 11. 2022 21:25

Jak se zdá, tak amerika chce, aby v Evropě zůstala jenom pustina.
Buhužel pro ně, nezůstane jenom v Evropě. Ale s tím asi počítají, šmejdi.

janle57
1. 11. 2022 23:05

Jen ať je vyšlou,chtějí mermo mocí uskutečnit svůj plán aby z Helmutlandu,Anglie,Nizozemí
a dalších zemí,kam tyhle krámy dovezou, zbyly jen masné fleky než se jejich slavný šrot
jménem F-35 odlepí vůbec ze země.A to by to ještě, k velké radosti zapocené Černochové,
chtěli dopravit do Mošnova u Ostravy.

José
2. 11. 2022 07:08

Jen aby jich cestou polovinu nepoztráceli, jak je jejich dobrým zvykem.