blog

Sovětské dědictví se v rukou Íránu stává novou noční můrou NATO:

Ať k nám nelezou! (А пусть не лезут!)

Čím jednodušší, tím lepší, ne? Íránci se tedy rozhodli, že jim omezení jen prospěje, a vytvořili zdaleka ne nový a vůbec ne pokročilý typ dronu. Ale tak úspěšný, že ho ukázali ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi během jeho zářijové návštěvy Íránu a ten byl potěšen. Z jednoho prostého důvodu – ruské sklady jsou plné starých sovětských raket R-27T a R-27R, jejichž konstrukce je ideální pro přestavbu na záchytný dron.

Sergej Šojgu v Íránu

Ve skutečnosti se Íránci netají tím, že vzali sovětský vývoj a přizpůsobili ho svým vlastním účelům. Výsledkem byla záhadná věc nazvaná „objekt 358“, utajovaná až  po samou hranici možností, až „bolestivě“ dobrá. Z toho, co je známo, se jedná o dron, který sestřeluje téměř všechny typy existujících dronů. Jakýsi „vlkodav“ na obloze, speciálně vytvořený pro boj se zbraněmi moderní doby.

V úslovném včerejšku byly na obloze hlavně vysokorychlostní, ale „hloupé“ cíle – letadla a rakety, které byly sestřelovány protivzdušnou obranou pomocí ještě rychlejší a „hloupější“ munice. To byla logika té doby, dědictví protiletadlového dělostřelectva minulých epoch. Když padesát kg výbušnin na palubě vytvořilo obří mrak úlomků v naději, že alespoň pár z nich zasáhne cíl díky kinetické energii. Dnes je všechno jinak a dron dokáže dosáhnout cíle s milimetrovou přesností, přičemž sám může být dokonce sražen kamenem, je tak křehký.

Íránský dron

Proto je „objekt 358“ nevzhledný a malý, má podzvukovou rychlost, ale díky použití křídel ve tvaru X dokonale manévruje. Sovětské dědictví poskytuje možnost operovat pod úhlem startu až 40 stupňů a nevyžaduje další „kormidla“ nebo ovládací prvky. Další bonus – takový dron se může dlouho plahočit v oblasti odpovědnosti, kde jej lze spustit z jakékoli instalace, prakticky z kolena.

Zásluha Íránců je, že na dron namontovali rozsáhlý systém pro vyhledávání a rozpoznávání cílů pomocí různých parametrů. Drony, vyčkávací drony, chytré projektily, klouzavé bomby a další malé a pomalé hrozby z nebe jsou příliš odlišné. Ale íránský „objekt 358“ je schopen většinu z nich identifikovat a zachytit, což standardní systémy protivzdušné obrany nejsou schopny. A Rusko, připomeňme, dělá spoustu příprav na vybudování armády takových dronů. Takže „objekt 358“ neušetří ani vybavení, ani západní objeky.

https://dzen.ru/a/ZTjhXSJC-0Wcp3__

Překlad Peter 008

sdíletj na

46 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
27. 10. 2023 11:06

Chtěl bych vás všechny informovat, že se mému sousedovi Bedřichovi, krycí jméno Vibrátor, příslušníkovi BIS, Bezpečnostní informační služby podpraporčíka Michala Čoudelky, podařilo ukončit základní školní docházku. Bedřich se nyní v centrálním sídle BIS v pražské Nárožní ulici podílí na vypracovávání analýzy, že za nástupem současného chladného a deštivého počasí stojí cizí agenti.

Lubek
27. 10. 2023 12:18
Odpovědět  Teuton

To sa ešte uvidí. lebo od nás odišiel do ameriky vedec, analytik, polihistor a fešák Mr. M.Klus. V amerike sa bude práve zaoberať šiframi, manipuláciou, hoaxami, hejtami a vplyvom vyhynutia chrústa na koróziu zemskej osi. Skoro určite potvrdí, či vyvráti tvoju infomáciu a doloží ju certifikátmi, overeniami a povereniami… no, veď vieš koho.

ModrýKlokan
27. 10. 2023 15:05
Odpovědět  Teuton

@ Teuton

Máte nepřesné informace majore Teutone. Ve skutečnosti byla analýza již ukončena a odehrála se na interní poradě desátníka Koudelky s rotným Jiřinou Pospíšilovou. Došlo ke zjištění, že zprávy o chladném a deštivém počasí vznikly vinou špatně zkalibrovaného teploměru.

Po důkladné kalibraci vydal jejich tiskový mluvčí z Ministerstva opravy počasí Kupka von Hnoj zprávu, že nastalo významné oteplení.

Tímto Vám uděluji za Vaší desinformaci důtku a ruším vycházku na víkend. Rozchod!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
28. 10. 2023 16:01
Odpovědět  ModrýKlokan

A nebylo potřeba podložit teploměr dřevěným klínkem?

ModrýKlokan
29. 10. 2023 01:32
Odpovědět  katango

Zcela jistě. BDSM je jejich preferovaná výzkumná analytická aktivita.

josef
29. 10. 2023 19:31
Odpovědět  ModrýKlokan

Raději nepřemýšlím o tom k jakému tepelnému standardu byl onen přístroj kalibrován.

Gales
27. 10. 2023 11:12

Český premiér s papírem v ruce pozdravil Bibiho u hodin na zdi

Pokud jde o Fialu stojícího u hodin v Bibiho sídle, z papíru se čtou zásadně jen projevy a zdravice, ale ne formální přivítání. V diplomacii se nehledí na kvalitu a akcent výslovnosti jazyka, ale na schopnost elementární neskriptované komunikace. Vzít si do ruky papír během uvítání s premiérem jiné země je projevem naprostého křupanství a projevem absolutně nulového sebevědomí. Fiala by přece měl snad být schopný těch pár anglických vět říct hovorově z paměti, ani ten skřípavý czenglish akcent, který Fiala okopíroval od generál-prezidenta Petra Pavla, by nemusel vadit, ale přiletět na návštěvu za Bibim a pozdravit se s ním pomocí papíru v ruce, to je bizár…. Z Ajronetu

Gales
27. 10. 2023 11:15
Odpovědět  Gales

comment image

Gales
27. 10. 2023 11:20
Odpovědět  Gales

Jestli mají v tom Izraeli všechno jako tu zásuvku,tak tam mají líné pavouky.A Bibi asi vylezl ze záchodu přivítat našeho degeneráta.

jiří
27. 10. 2023 11:33
Odpovědět  Gales

Dobrý postřeh, také mě to praštilo do očí.

Pavel
27. 10. 2023 15:32
Odpovědět  jiří

udělat doma takhle zásuvky a tahat elektriku v lištách po stěně to by mě ta moje hnala to by byl rozchod od lože i stolu

jiří
27. 10. 2023 12:03
Odpovědět  josh-xy

comment image

Frank
27. 10. 2023 12:33
Odpovědět  josh-xy

Fialenko stále dokazuje, jaký je to hňup. Ale to přece už ví i většina jeho voličů.

Autor
27. 10. 2023 12:41
Odpovědět  josh-xy

Tomu se říká vyjádřit plnou podporu! Usmíval se proto, že muiu slíbili obnovovat nějakou tu část Gazy, když už to vypadá, že nebudeme obnovovat Luhansko!

ModrýKlokan
27. 10. 2023 15:12
Odpovědět  Gales

@ Gales

Kolego ty fotky sem dávejte s nějakým varovným upozorněním na škodlivý obsah. Jsem po obědě a málem jsem ho vyhodil.

František
27. 10. 2023 12:39
Odpovědět  Gales

Páni diskutéři. Co má blbost Fyjaly společného s Iránskými drony.??? K věci by tam něco nebylo:

Boomer
27. 10. 2023 14:02
Odpovědět  František

.. tož něco by se našlo. Je to předělávka původních sovětských raket země/vzduch, délka cca. 2,8 metru, vybavená inerciálním systémem navigace za použití satelitních dat, vertikálním gyroskopem a letovou datovou jednotkou. Může startovat z korby většího pickupu za pomoci klasického motoru na TPH, který po vyhoření odpadne a další pohon obstarává proudový motor. Tělo je stabilizováno a řízeno třemi sadami “ploutví do X”, raketa po navedení do cílového prostoru opisuje plochou osmičku a vyčkává/hledá cíle. K tomu je vybavena v čelní části dvojitou řasou vyhledávacích a naváděcích senzorů. Pokud najdou vhodný cíl, přebírá vedení primární senzor v přídi. Lze předpokládat, že dva prstence na obvodu zbraňové jednotky jsou redundantní, ale pracují na odlišných vlnových délkách, s cílem snížení účinnosti protivníkových směrových infračervených protiopatření a klamných světlic. S ohledem na nízkou letovou rychlost střely je uvažováno, že má sloužit především proti dronům a vrtulníkům.
První záchyty tohoto systému jsou z roku 2019 a lze předpokládat, že současné verze budou pokročilejší. Holt vývoj nelze zastavit a nejhorší je, když někdo vyvíjí a mlčí, utajuje, potom otevře vrátka.. a bum!

Boomer
27. 10. 2023 17:00
Odpovědět  František

.. jenže v jejich klimatických podmínkách je bejsbolka vzdušnější než baret a její kšilt lépe chrání obličej před sluncem. Navíc baret už mají dlouho propachtovaný revoluční gardy, od nichž se řadová armáda poněkud distancuje pro jejich krvavou minulost. Něco jako vztah SS a Wehrmacht..

Boomer
27. 10. 2023 17:30
Odpovědět  Boomer

..perforace na baretech je akorát tak na dvě věci..na howno a na nic. Odzkoušeno osobně dva roky. Ale sloužil dobře jako poznávací znamení armádní elity, na ženské to působilo na 110%. ;o)))

Turban je klasika, je víceúčelový, ale moderní vedení boje si žádá svoje.

Boomer
27. 10. 2023 18:19
Odpovědět  Boomer

.. no, já na symboly moc nedám, to by se z toho člověk po*ral hned po probuzení. Počet 88 leošů je sestava dvou tankových praporů Bundeswehru, a ti dají pryč jen tolik starých pleček, kolik mají novějších typů, kus za kus. A nepočítám další vozidla, Boxer, Puma, Marder, Fennek, Bv 206, ale to už je součást struktury celé obrněné divize.. 

Boomer
27. 10. 2023 18:27
Odpovědět  Boomer

..jo, a ty věnce ve tvaru osmičky jsou tradiční, tzv. věnec s hlavou(květinovou či jinak zdobnou), v minulém století běžně používané. Jsou větší, dekorativnější a používají se při opravdu slavnostních příležitostech..
Mordyje, minulé století, teda my už jsme fakt staří psi..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
EvaK
27. 10. 2023 19:51
Odpovědět  František

Těžko říct, ale Irán je na ráně, vadí Izraeli. A dokonce nějaký Izraelec vyhrožoval Putinovi. Prý za útok Hamásu může právě Putin.
A pindal něco o Ukrajině a kecal něco o likvidaci Moskvy.

Frank1
27. 10. 2023 11:49

USA prosi Rusko o zahajeni jednani o kontrole zbrojeni. Kdyz Rusove vznaseli v minulosti podobne pozadavky, USaci se jim skodolibe smali do ksichtu. Ze vsech smluv a ujednani demonstrativne utekli i za Trumpa, kdyz byl prezidentem!
Ted to bude obracene. S. Rjabkov ma US navrhy prozkoumat a vytre si s nimi asi…
Rusko je technologicky na spici a nenecha si preci sve rypakate nepratele cumet do hrnce, kde vyviji nove zbrane!

Ladislav 💤
27. 10. 2023 11:51

Chlapci Íránští, držím vám palce. 👍Braňte svou zemi čím se dá, amický válečný agresor a světový okupant musí konečně dostat přes rypak!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
27. 10. 2023 11:58

Fialova ubohost v primem prenosu u Sionisty Netanjahua. Olizal mu koule, polibil sionisticky prsten a precetl v zoufale angline a vyslovnosti co mu pripravili.
Pamatujete na doby, kdyz byl v opozici? Na jeho kecy ve snemovne, ze ‘Vlada selhala, Babis selhal, dari se nam stale hure. Vlada by mela udelat to a to’.
Babise jako premiera opozice neustale cela leta tyrala kauzou Capak a jejim vysetrovanim. Chazari za Babisem nestali, ale za opozici. Babis byl pro ne prilis nespolehlivy!
Ted byvala opozice je u vlady, spise je u lizu a skodi nam, kde jenom muze a dela Cesku ostudy pytel!
Jsou to loutky Sionistu, kteri jsou pripraveny kdykoliv prevleci kabaty!

Frank1
27. 10. 2023 12:00
Odpovědět  Frank1

Konkretne: Cesko je na konci tabulky s nejmensim HDP v Jevrope! Vysledek panovani petidemolice a ODS Fialy.

Prodost
27. 10. 2023 15:22
Odpovědět  Frank1

To jsou výsledky celkové hospodářské politiky za celé polistopadové období, počínaje narcisem Pružinským/Klausem a už tehdejší ODS. Znovu se mi otevírá kufr, vzpomenu-li na jeho “neviditelnou ruku trhu”, “rovné podmínky, svobodné/liberální podnikání”, loupež století (privatizaci) a “více takových Kožených”. A to vše zakončil legendární amnestií. Nejodpornější had v naší historii. Ostatní už jsou jenom kašpárci a hoštapléři. P.S. Pro většinu neviditelná pěst trhu nám vyrazila zuby. Kdo má ekonomické vzdělání tak ví, že tuhle válku jsme definitivně prohrály a nejspíš nás to bude stát existenci. P.P.S Víte v čem je problém tzv, demokracie? Ti nejschopnější jsou odsouzeni trpně snášet osudy armády pologramotných blbů. P.P.S Trhy je třeba vlastnit a žárlivě hýčkat, ekonomiku je bezpodmínečně třeba chránit a podporovat. To více než 30 let neděláme (v cizím zájmu) a proto jsme teď v prd*li jak Baťa s dřevákama. Otázka: Jak dlouho a jak vůbec chcete konkurovat s takovými cenami např. energií? A dalšími hrůzami? Do vyprodání zásob! Pak už neprodáte nic a nevyděláte ani na slanou vodu!!! Nechci Vás strašit, ale dluhy budeme pravděpodobně platit prodejem např. ČEZu, lesů a orné půdy. Atd..

Pavel z Moravy
27. 10. 2023 18:20
Odpovědět  Prodost

Nu, co vám k tomu říci, jenom to, že máte smutnou a krutou pravdu.

jiří
27. 10. 2023 12:19
Odpovědět  Frank1

Fiala, převlékač kabátů se před lety opřel do EU.
https://tadesco.org/zpravy-dne-25-10-2023/

ZMann
27. 10. 2023 16:23
Odpovědět  Frank1

Přesně tak lokajové, kteří když se chtějí vysr.. tak se musí dojít zeptat svých satanochazarských loutkovodičů, ale na každou samici od prasete se uvaří voda.

Jája
30. 10. 2023 19:31
Odpovědět  ZMann

Ano, ale vaří se už velmi dlouho.

Autor
27. 10. 2023 12:13

Nevím kam to “šoupnout”.
To jenom k tomu, že u nás není budoucnost mezi mladými. Vždycky jsem říkal – dívejte se kolem sebe a pak teprve suďte. Bohužel stále jsou vidět mnohem lépe ti, co řvou, skáčou, “zpívají” podle vládních not. Ti, co tak nedělají jsou “nezajímaví”, protože nekřičí. Nemají to zapotřebí. AQ hlavně nemají to v povaze.
Nejhorší je poddat se nepřátelské propagandě – dnes je to rusofobie – aniž si dáte vše dohromady. A nevěřte jen na výjimky. Vždyť všichni ti, co podporují dbnešní EU – tj. Západ v jeho “civilizovanosti” jsou docela obyčejní zrádci národa, země. Jakékoliv na tomto poloostrově.
Konec konců vy starší – co se říkalo o Vaší generaci mezi těmi staršími? He? Smáli jste se jim a teď jste mezi nimi? Je jen jedna cesta – skutečně přemýšlet.

Tdy je jedno videíčko, pokud jej neznáte:

https://www.youtube.com/watch?v=OtsiM5J6EIg&t=35s

Tupý hulvát
28. 10. 2023 11:05
Odpovědět  Peter 008

To je ovšem cesta,kterou jsme již skoro ztratili,návrat je možný jen po katastrofě,je jedno jaké.

Veny232
27. 10. 2023 12:46

Peršany není radno podceňovat…to mohlo Západu dojít, hned jak jim vyprášili kožich na základně v Iráku… 😀
Tisíciletý národ, kdysi nositelé vzdělání a pokroku pro celý svět…
Zatím co v Evropě probíhal Středověk…Na Východě byl zlatý věk…jejich lékařská věda byla o světelné roky před námi…
Polovinu toho co dnes známe, převzal Řím z Egypta..Persie…atd.
Zatím co u nás se umíralo i na škrábnutí…Peršané uměli uspěšně operovat a vyndat slepé střevo! I Bakterie znali a věděli že musí být sterilní…
Jen ti tupci na západě, mohou takové lidi podceňovat…možná chodí v pytlích,ale rozhodně to nejsou hlupáci.

Autor
27. 10. 2023 13:18
Odpovědět  Veny232

To převzetí je trošku jinak. Ale nebudu předbíhat i tohle je u mne v plánu a jen otázkou času, kdy se to tu objeví. A pro mnohé to bude šok, na čem stojí třeba evropská “civilizace” a už hodně dlouho.

ModrýKlokan
27. 10. 2023 15:33
Odpovědět  Peter 008

@ Peter 008

Tak na ten článek se těším. To bude určitě dost zajímavé.

Off topic: Podobný zajímavý historický údaje jsem objevil v edici Malá moderní encyklopedie. Dějiny matematiky, česky vydané 1963. Autor je nizozemský matematik Dirk J. Struik. Doplněné komentáři o českých historických reáliích autorského kolektivu českých matematiků.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
primak
27. 10. 2023 17:34
Odpovědět  Peter 008

Proto i Čingischán (a po něm Kublajchán) měl ve své říši perské odborníky.

Frank
27. 10. 2023 14:28

Írán není Irák a američtí zločinci to moc dobře vědí. A navíc Írán má plnou podporu Ruska a Číny.

josef
27. 10. 2023 14:35

Inu každého uvítat v tak důstojném prostředí, jaké si zaslouží.

Velitel
27. 10. 2023 17:17

“Z jednoho prostého důvodu – ruské sklady jsou plné starých sovětských raket R-27T a R-27R, jejichž konstrukce je ideální pro přestavbu na záchytný dron.”
Ví autor vůbec co píše?
Střely Vympel R-27 jsou protiletadlové nadzvukové střely vzduch vzduch, tedy něco čím střílí stíhačka po nepřátelském letadlu nebo raketě. Obecně rychlá věc s raketovým motorem, prostě něco co rozhodně není ideální na přestavbu na záchytný dron, ba právě naopak je to něco zcela nevhodného na přestavbu na dron, jak tvrdí výše uvedená věta.
Takže Iranci rozhodně nepředělávali střely R-27 Vympel a i Rusko žádné R-27 na drony předělávat nebude, protože to je nesmysl. Iran jen použil princip křídel ve tvaru X, které kombinují nosnou vztlakovou a řídící plochu do jedné. Nicméně tento princip nepochází z R27 i když je na nich použit koneckonců Ruské drony Lancet mají také křídla ve tvaru X.
Z mého pohledu je článek zavádějící a psal ho někdo kdo moc nevěděl co píše.

Boomer
27. 10. 2023 17:40
Odpovědět  Velitel

.. spíš to vypadá na předělávku 9M33.

josef
29. 10. 2023 20:08
Odpovědět  Velitel

To je zase úhel pohledu. Jestliže se ke mně blíží něco , o čem nejsem přesvědčen co to chce, budu potřebovat něco,co bude reagovat rychle a nenechá mne to zabít. Logicky DRAVÝ DRON. Problém je rychlost akce. Když je to raketa a místo výbušné hlavice má dravý dron ? Pak by to mohlo být ono. A když poslouží věci, které bych musel zlikvidovat ? Pak to nemá chybu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
pedro
27. 10. 2023 18:41

Malý, upocený mamánek, který žaloval ve škole, nikdy neměl kamarády, je debilní, zbabělý šprt. Honí kariéru za jakoukoliv cenu, lže, je tupý trotl, dělá s pomocí zločinců premiéra české republiky. Kudy chodím, tak se stydím, protože nás kvůli tomu blbštajnovi považují za sráče, podrazáky, potkany a tupý národ bez hrdosti a cti. Bliju z něj, tohle není chlap, je to jen zmrd, všech zmrdů král. Odporný a nechutný hnis ČR. Ženská, která mu dala, to je ještě větší zoufalá káča.

Dag
27. 10. 2023 22:06

Dříve jsem si myslela,že člověk, který má tituly pred jmenem i za jménem,musí být mozkovna.Prvni rozčarování byl Drahoš,jak promluvil. Druhé Fiala,když se ukázalo,že obor politologie na univerzitě zakládal a sám sebe docentem udělal. Pak už ta nebezpečná blbost býla pochopitelná.

josef
27. 10. 2023 22:38

Kdyby každý věděl z čeho a jak tohoto “predátora” mezi drony dělají, dělal by to každý. Logické také bylo, že na drony, které jsou stále levnější a účinnější něco přijít musí. Ať již v oblasti REB, PL, nebo něco jiného. Někde jsem dokonce zahlédl ranný iranský dron s namontovaným kalašnikovem. Legrace ? Možná! Ale létající automatická brokovnice, případně používající terbobarické breneky?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$