blog

Snížení těžby ropy ze strany OPEC+ slouží Bidenovi jako poetická spravedlnost

Demokratická strana by mohla v nadcházejících volbách v polovině volebního období dostat na frak, pokud ceny ropy opět vzrostou.

Bradley Blankenship je americký novinář, publicista a politický komentátor. Má syndikovaný sloupek v CGTN a je nezávislým reportérem pro mezinárodní tiskové agentury včetně Xinhua News Agency.

@BradBlank_

prezident USA Joe Biden. ©  Justin Sullivan/Getty Images
Minulou středu skupina OPEC+ oznámila, že sníží produkci ropy o 2 miliony barelů denně, s odkazem na „nejistotu, která obklopuje vyhlídky globální ekonomiky a ropného trhu“. Tento krok pravděpodobně povede k tomu, že ceny pohonných hmot v zemích, jako jsou USA, opět vzrostou na maxima z počátku tohoto roku – a Bílý dům je údajně tímto rozhodnutím rozzlobený.

Z pohledu OPEC+ je jasné, že země spotřebovávající ropu by neměly vyžadovat od svých dodavatelů. Jsou také naštvaní na strop pro ruskou ropu navržený G7, který by vytvořil špatný precedens pro země produkující ropu a jejich schopnost vzkvétat na trhu. A konečně jsou také překvapeni, že jim USA zvyšují konkurenci tím, že využívají strategické zásoby ropy v zemi, aby snížily domácí ceny pohonných hmot.

Zřejmě nejrozzlobenější ze zemí kartelu byla Saúdská Arábie, protože státní společnost Aramco ve čtvrtek oznámila, že sníží ceny ropy pro Evropu, ponechá je stejné pro Asii, ale zase je zvýší pro USA. Pro Bílý dům to byla obrovská urážka – opět – poté, co obvinil OPEC+, že „se staví na stranu Ruska“ ve svém rozhodnutí omezit produkci ropy.


Ze zprávy, kterou ve středu získal Wall Street Journal, jsme se dozvěděli, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena plánuje zmírnit sankce vůči Venezuele, aby americké společnosti pumpovaly více ropy ze země a na mezinárodní trh. Výměnou za uvolnění sankcí by venezuelský prezident Nicolás Maduro souhlasil s jednáním s poničenou opozicí své země a uspořádáním voleb v roce 2024.

Dohromady to vypadá, že Bidenova administrativa tak zoufale touží po ropě, že oslovuje zemi, kterou se léta snažila politicky destabilizovat a svrhnout. A není ani jasné, kolik ropy by mohla přinést dohoda s Caracasem. Venezuela má údajně největší potvrzená ložiska ropy na světě, ale nedostatek přístupu ke správným strojům znamená, že ropa uvízla v zemi. Tak proč je vlastně Biden tak zoufalý?

Jednoduše řečeno, jde o politiku. Ve Spojených státech platí staré přísloví, že lidé volí peněženkami. Jedním z nejvíce rozpoznatelných nákladů na existenci v Americe jsou ceny pohonných hmot. Pokud se zvýší, okamžitá prudká reakce mnoha lidí bude obviňovat prezidenta. Děje se to pořád. Vzhledem k tomu, že letos v listopadu přijdou klíčové volby v polovině období, které rozhodnou o budoucnosti jeho prezidentství, chce se Bidenova administrativa jakkoli vyhnout poškození jeho Demokratické strany.

Od 7. října volební model FiveThirtyEight ukazuje, že demokraté jsou mírně upřednostňováni pro vítězství v Senátu a republikáni jsou mírně favorizováni pro vítězství ve Sněmovně reprezentantů. Ztráta kterékoli komory by znamenala, že Bidenova legislativní agenda, která již byla nevýrazná ve srovnání s jejími ambiciózními prodejními nabídkami, bude mrtvá ve vodě.


Stránka poznamenává, že existuje dokonce několik důvodů se domnívat, že republikáni mohou překonat tento model, a další průzkumy, které ukazují demokratům náskok. Za prvé, fundamenty upřednostňují Republikánskou stranu: Republikáni si většinou vedou dobře ve volbách v polovině období, Biden je nepopulární, Američané jsou nešťastní ze směřování země a Team Red má strukturální výhodu v Senátu. Zdá se také, že problémy, které zdůrazňují selhání Team Blue, budou v nadcházejících měsících ještě výraznější, včetně cen plynu.

Je vysoce nepravděpodobné, že by lídři OPEC+ nevěděli o nadcházejících volbách pro Bidenovu stranu, které jsou tak zoufale důležité, což dále naznačuje, jak jsou naštvaní na jeho administrativu. Poselství je jasné: Držte se mimo naše podnikání, nebo vás zasáhneme tam, kde to bolí. Ale vzhledem k tomu, že USA jsou největším obchodníkem se zbraněmi pro většinu zemí kartelu, je to pro ně docela odvážný krok, aby takhle napínaly své síly.

Samozřejmě, tyto země pravděpodobně také vědí, že Biden není v pozici, aby zastavil dodávky zbraní do jejich zemí, protože to ve skutečnosti není on, kdo kontroluje dodavatele obrany, ale naopak. A to je důvod, proč vidíme, jak se Bidenova administrativa chová tak zoufale a snaží se najít ropu pod jakýmkoliv nedotčeným kamenem – včetně jednání s vůdci, které se USA již několik let doslova pokoušejí vraždit.

Představte si ten rozhovor. ‘Ahoj Nicku, promiň, že jsme se tě pokusili zabít, neposlal bys nám trochu oleje?’ … Ne, opravdu, už se to nebude opakovat… Řekl jsi: ‘Proč si nejdeme promluvit s prezidentem Juanem Guaidó?’… Nicku, pojď, potřebujeme tě tady… Ptáš se proč tak moc potřebujeme váš olej? … No… vidíte… máme tyhle volby…“

Je to komedie, která se píše sama, upřímně. Nejen kvůli nahodilému sblížení s Venezuelou, ale také proto, že lidé už roky varují americké vůdce před tím, že budou kamarádi se Saúdskou Arábií, zemí, která vede genocidu v Jemenu a jejíž de facto vůdce osobně nařídil rezidentovi USA, aby se nechal rozřezat pilami na železo. . Nyní vidíme, jak se to obrací tím nejepičtějším způsobem.

USA se obořily na OPEC kvůli “nemoudrému” rozhodnutíDíky sólokapru, který ve středu získal deník Wall Street Journal, jsme se dozvěděli, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena plánuje zmírnit sankce vůči Venezuele, aby americké společnosti mohly ze země odčerpat více ropy na mezinárodní trh. Výměnou za zmírnění sankcí by venezuelský prezident Nicolás Maduro souhlasil s tím, že povede rozhovory se znesvářenou opozicí ve své zemi a v roce 2024 uspořádá volby.

Dohromady to vypadá, že Bidenova administrativa tak zoufale touží po ropě, že natahuje ruku k zemi, kterou se už léta snaží politicky destabilizovat a svrhnout. A není ani jasné, kolik ropy by dohoda s Caracasem mohla přinést. Venezuela má údajně největší potvrzená ložiska ropy na světě, ale nedostatek přístupu k příslušným strojům znamená, že ropa uvízla v zemi. Proč je tedy Biden vlastně tak zoufalý?

Jednoduše řečeno, jde o politiku. Ve Spojených státech se říká, že lidé hlasují peněženkou. Jedním z nejznámějších nákladů na existenci v Americe jsou ceny automobilových paliv. Pokud se zvýší, okamžitou reakcí mnoha lidí je svalit vinu na prezidenta. Stává se to neustále. Vzhledem k tomu, že se letos v listopadu blíží klíčové volby v polovině volebního období, které rozhodnou o budoucnosti jeho prezidentství, chce se Bidenova administrativa vyhnout tomu, aby jakýmkoli způsobem poškodila svou Demokratickou stranu.

Volební model FiveThirtyEight k 7. říjnu ukazuje, že demokraté jsou mírně favorizováni na vítězství v Senátu a republikáni na vítězství ve Sněmovně reprezentantů. Ztráta obou komor by znamenala, že Bidenův legislativní program, který byl již tak nevýrazný v porovnání s jeho ambiciózními prodejními plány, bude mrtvý.

Krok OPEC vyvažuje “chaos, který vytvářejí Američané” – Kreml

Web poznamenává, že existuje dokonce několik důvodů domnívat se, že republikáni mohou tento model překonat, a další průzkumy, které ukazují náskok demokratů. Za prvé, základní údaje hovoří ve prospěch GOP: Biden je nepopulární, Američané jsou nespokojeni se směřováním země a tým rudých má strukturální převahu v Senátu. Zdá se, že v nadcházejících měsících se do popředí dostanou i problémy, které zdůrazňují neúspěchy modrého týmu, včetně cen benzínu. 

Je velmi nepravděpodobné, že by vedoucí představitelé OPEC+ nevěděli o nadcházejících volbách pro Bidenovu stranu, které jsou tak zoufale důležité, což dále naznačuje, jak jsou naštvaní na jeho administrativu. Vzkaz je jasný: nepleťte se do našich záležitostí, nebo vás udeříme tam, kde to bolí. Ale vzhledem k tomu, že USA jsou největším obchodníkem se zbraněmi pro většinu zemí kartelu, je to od nich docela odvážný krok, když takto napínají svou sílu. 

Tyto země samozřejmě pravděpodobně také vědí, že Biden není v pozici, kdy by mohl dodávky zbraní do jejich zemí zastavit, protože to ve skutečnosti není on, kdo kontroluje dodavatele obranných zařízení, ale spíše naopak. A proto vidíme, že Bidenova administrativa jedná tak zoufale a snaží se najít ropu pod každým neobráceným kamenem – včetně toho, že se angažuje u vůdců, které se USA doslova pokusily zavraždit f

Krok OPEC vyvažuje „chaos, který vytvářejí Američané“ – Kreml
Dmitrij Peskov označil rozhodnutí skupiny snížit těžbu ropy za „vítězství zdravého rozumu“


Rozhodnutí omezit těžbu ropy ze strany OPEC a jeho spojenců na začátku tohoto týdne je „vítězstvím zdravého rozumu“, řekl Dmitrij Peskov, tiskový tajemník ruského prezidenta Vladimira Putina.

‘Nechci říkat, že je to pro nás nějaké vítězství.’ Ne. Je to vítězství zdravého rozumu,“ řekl v neděli na televizním kanálu Rusko-1.

Peskov poznamenal, že Washington se snaží prosadit svá rozhodnutí o trhu s ropou a manipulovat s cenami, a to i za cenu destabilizace globálního energetického trhu. Částečně se to již podařilo, dodal poté, co využil své vlastní rezervy a ovlivnil EU, aby ve svém nejnovějším balíčku sankcí zavedla strop cen ropy. OPEC+ však podle mluvčího může taková opatření vyvážit.

„A skutečnost, že [těmto akcím] čelí vyvážená, promyšlená a plánovaná práce zemí, které zaujímají odpovědnou pozici v rámci OPEC+, včetně naší země, je velmi dobrá. To alespoň trochu vyvažuje chaos, který Američané vytvářejí,“ zdůraznil Peskov.

OPEC+ začátkem tohoto týdne oznámil, že země tvořící skupinu sníží od listopadu těžbu ropy o 2 miliony barelů denně. Snížení bude rozděleno na základě kvót v rámci dohody OPEC+ ze srpna 2022. Cílem omezení těžby bylo stabilizovat globální trh s ropou před sezónním poklesem poptávky a uprostřed obav z globální recese.


Mezitím podle zpráv může Rusko kvůli novým sankcím snížit svou produkci o více, než předepisuje OPEC+.

Americký prezident Joe Biden vyjádřil zklamání z rozhodnutí OPEC+, zatímco šéfka amerického ministerstva financí Janet Yellenová označila tento krok za „neužitečný a nemoudrý“.

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
10. 10. 2022 23:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Dny děda Josefa jsou sečteny. Tolik se snažil Trumpa podvodem po prvním volebním období odstranit elektronickou manipulací s hlasy, vedenou přes Irsko. Nyní půjde s hanbou za své četné destruktivní činy do politického pekla, asi jako nejhorší americký prezident. Hodně zemí si znepřátelil a nové přátele nezískal. Snad jen kvazi – že byl založen vojenský pakt USA, Británie, Austrálie.
Ruský politolog jej nazval blbcem. Avšak tolik kiksů nepůjde napravit ani za 3 kroky.

Aleš
11. 10. 2022 07:45
Ohodnotit příspěvek :
     

USA, falešná maska svobody a pod ní vrah.

Pat
11. 10. 2022 08:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Výsledek jednání OPEC je krásným příkladem jak se slova a činy v politice rozcházejí.
USA v OSN na všechny tlačilo a vydíralo, aby odsoudily jednání Ruska na Ukrajině.
Většina států to stejně vyřešila šalamounsky, z vydíracího amerického chomoutu se vyvlékly a raději se zdržely hlasování.
Ovšem jakmile dochází na činy, tak stojí za Ruskem.
Výsledek jednání OPEC je toho výstižným příkladem.

Markýza
11. 10. 2022 09:05
Odpovědět  Pat

Ti Amíci jsou prostě praštění – vždyť takhle jednají všude a s každým. Podle mě Putin udělal pro převrat ve světě nejvíc tím, že s ostatními jedná slušně a “jako rovný s rovným” jak poznamenal tuším Ramaphosa. Prý na rozdíl od Amíků.
Já si myslím, že u nich je to určitá setrvačnost – tak dlouho z nich byli všichni poprdění (ó, kolaloka! Ó muž na měsíci!) že teď ne a ne pochopit, jak to, že už to nefunguje.

Pavel z Moravy
11. 10. 2022 09:50
Odpovědět  Markýza

Oni se nemohou změnit, výbojnost a pocit nadřazenosti mají v genech, je to jako u určitých jednotlivců. My – panský rod, Vy – otroci. Je můžete pouze poslat do toho pomyslného pekla. Ničemu jinému nevěří.

Per
11. 10. 2022 08:18

A proto, že klesla poptávka po ropě v souvislosti se snižující se ekonomikou,, se snižuje i její cena?
Výborně, to je dobrý argument trotla.
Nezapomeň, že USA ropu ze Saudské Arábie zoufale potřebuje, protože potřebuje naftu pro těžkou dopravu. A z lehké ropy, kterou USA těží, nafta a mazací oleje nejde vyrobit.
Takže suma sumárum, Bidetovi se to těžce vymklo z rukou. Tohle už nepůjde napravit “vývozem demokracie”, to znamená pro tebe, který takové věci nechápe, že USA obsadí státy, které jsou proti zájmům monopolů.
USA prohrály v ekonomické válce, kterou samy vytvořily. Tečka.
Nebereš historické souvislosti do úvahy, nebereš ani přímé souvislosti do úvahy. Je to pro tebe jednoduše moc.
Tak to je i v případě SVO na Okrajině. Pro tebe to začalo v únoru 2022. Pro Rusko to začalo už před minimálně v roce 2014. Tečka.
Zkrátka, jsi člověk, co člověk, jsi osoba, která říká jen to, co se píše a vidí v médiích, bez souvislostí, které si neumíš dát dohromady.
Anebo jsi placen BIS za takové žvásty, které tady vyplodíš.