Skandály s jedy v ukrajinském obilí a salmonelou v brazilském kuřecím Bruselu nevadí

Skandály s jedy v ukrajinském obilí a salmonelou v brazilském kuřecím Bruselu nevadí

Mudr. Ivan David

Plenární zasedání Evropského parlamentu, které tento týden probíhá ve Štrasburku, je „skvělým“ důkazem, že skutečným cílem reformy Společné zemědělské politiky je likvidace zemědělců a výrobců potravin v EU, aby uvolnili tržní prostor pro dovozy ze třetích zemí. Evropská komise ráda halí všechna opatření ke snížení zemědělské produkce v členských státech do žvástů o ochraně klimatu a planety. Všechna omezení používání hnojiv – včetně přírodních statkových – a přípravků na ochranu rostlin, bez výjimky i těch, jejichž bezpečnost při správné provozní praxi byla prokázána mnoha vědeckými studiemi i léty praxe, komisaři obalují frázemi o zvýšení kvality potravin v EU. Raději téměř vždy zamlčují, že vedlejším důsledkem bude růst cen. Nebo to uvedou v dokumentech kdesi vzadu v poznámkách pod čarou.

V Zemědělském výboru (AGRI) během doby mého mandátu vystoupila v diskusích s odbornou veřejností řada předních expertů, kteří europoslance i zástupce Komise varovali, že regulace projednávané v rámci balíčku Zeleného údělu způsobí pokles množství v Evropě vyráběných potravin, zhoršení jejich kvality a v neposlední řadě i zdražení. Komise i probruselští poslanci na jejich varování obvykle nereagují vůbec, nebo větami typu: „S tím nejde nic dělat – musíme zachraňovat klima“.

Před projednáváním každé směrnice a nařízení, které se týkají zemědělství, se dopady Komisí navržených opatření snažím konzultovat s odborníky z praxe. Hodně mi v tom pomáhá Zemědělský svaz. V době, kdy byl prezidentem Agrární komory Zdeněk Jandejsek jsem cestou komory získal řadu cenných kontaktů na přední experty z jednotlivých profesních svazů, jako je například Českomoravská šlechtitelská a semenářská asociace (ČMŠSA). Většina takových odborných zemědělských spolků má ve svých řadách špičkové odborníky z praxe. Často celoevropsky známých. Z profesních organizací se mi téměř ke všem návrhům směrnic a nařízení, které ve výboru projednáváme, podařilo získat velmi fundované a i pro laika pochopitelné vysvětlení problémů spojených s návrhy eurokomisařů i kolegů z výboru. Experti z většiny zemědělských spolků se také často ochotně podílí na přípravě pozměňovacích návrhů, jejichž cílem je odvrátit negativní dopady bruselských výmyslů na zemědělce a potravináře.

Už když jsme před rokem jednali o prvním návrhu na odbourání cel a kontrolních opatření při dovozu ukrajinského obilí, jsem byl varován, že tímto rozhodnutím se na společný trh mohou dostat velmi nebezpečné jedy. Při jednání výboru jsem citoval zprávu českého člena monitorovací mise osivářů, který důrazně varoval před neexistencí zákazu používání nejjedovatějších a prokazatelně lidskému zdraví škodlivých chemických látek v ukrajinském obilnářství, a upozorňoval na praktickou nefunkčnost ukrajinského systému kontrol. Při jednání o návrhu Komise na uznání „stejnosti“ ukrajinské pšenice s obilím pěstovaných v EU za mnohem přísnějších podmínek pro bezpečnost spotřebitele jsem kolegům předčítal ze stížnosti velkých výrobců postřiků – včetně západních, kteří upozorňují na rozšířenou ukrajinskou praxi výroby postřikových „samohonek“.

Jak to dopadlo dnes už všichni víte. O jedech v ukrajinském obilí, které odhalily kontrolní orgány v Německu, Polsku, Maďarsku, na Slovensku, v Rumunsku a v Bulharsku – jen v ČR kupodivu nikoli, už si mohl přečíst každý, koho zajímá bezpečnost potravin. Dokonce i v „mejnstrýmu“.

Podobně se i do největších sdělovacích prostředků pro nejširší spektrum diváků, čtenářů a posluchačů minulý týden dostaly informace o aféře s kuřecím masem dováženým do EU z Brazílie, u něhož bylo při kontrole odhaleno, že je zamořeno salmonelou. Na okraj si dovolím uvést, že na můj dotaz: „Kolik procent dovážených potravin je celní správa a zemědělská inspekce schopna zkontrolovat?“, mi bylo pracovníky obou institucí odpovězeno, že „o procentech se nemůžeme v žádném případě bavit – a dokonce ani o celých promilích“. Kontrola je v podstatně jen náhodná a nikoli systematická.

Soustavnému dozoru kvality dovážených potravin prakticky brání právě taková nařízení a rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady ministrů, jako je to loňské uznání stejnosti ukrajinské pšenice s pšenicí pěstovanou za zcela odlišných právních podmínek v zemích EU. Tímto rozhodnutím byly průběžné kontroly zrušeny a kontrolní orgány nastoupily v některých zemích na „šťáry“ až po hlášení výskytu zdravotních problémů konzumentů.

Ptal jsem se kolegů, jestli jim není trapné hlasovat pro další povolení dovozů zemědělských komodit a potravin z Ukrajiny v době probíhající aféry s kontrolními orgány prokázanými vysokými hodnotami plísňových toxinů a jedovatých pesticidů v ukrajinské produkci. Většinou mi odpovídali, že kdybychom to neodhlasovali nyní, tak by Rada ministrů návrh nestihla projednat včas, což by v červnu způsobilo úplné zastavení dovozu ukrajinské produkce do celé EU. Na můj dotaz, co na tom považují za špatného, mi nikdo nedokázal odpovědět.

Veteráni, kteří v europarlamentu zasedají již několikáté volební období, stejně jako poslanci, kteří chtějí být zadobře s Komisí, se vůbec nepodivují ani nad faktem, že v rámci schvalování dodatku BREXITové dohody mezi EU a Velkou Británií, kterou má být mezi EU a Brity rozdělena celní kvóta na dovozy potravin z Brazílie, máme schválit zvýšení objemu bezcelních dovozů z plantáží vzniklých vypálením tropických deštných lesů. Původní kvóta, která byla Evropskou komisí v době britského členství v Unii vyjednána ve Světové obchodní organizaci (WTO) ve skutečnosti nebude rozdělena mezi zbytkovou EU a Velkou Británii poměrným dílem, ale do EU bude povoleno bez cla dovážet více zemědělských komodit a potravin z Brazílie. O stovky tisíc tun u mnoha položek. Včetně kuřecího masa, u něhož bylo kontrolními orgány prokázán rozsáhlý výskyt salmonely.

Mezi komodity, jichž Komise navrhuje z Brazílie dovážet více, patří i hovězí maso. Korunu této absurditě nasadil fakt, že pouze několik minut před povolením zvýšení dovozů potravin z Brazílie jsme hlasovali o jednom z nařízení z „protimetanového balíčku“. Podle Komise je metan nebezpečný plyn, který prý způsobuje globální oteplování. Na právě probíhajícím plénu jsme schvalovali omezení používání metanu v průmyslu. Na některou z dalších schůzí půjde návrh nařízení, jehož cílem je snížení počtu chovaných krav v Evropě.

Oficiálně Komisi vadí, že krávy prdí a vypouští metan i při říhání. Komise proto navrhuje krávám do krmiv přidávat příměsi, které by omezovaly produkci metanu. I když to zřejmě kravám způsobí zdravotní problémy a nikdo neví, co se stane s kvalitou jejich masa. Chovatelům většího množství ustájených mléčných krav chce Komise uložit povinnost kravíny vybavit klimatizací s filtry na technické úrovni vzduchotechniky kosmické lodi. Pokud by návrh byl schválen opět by to dramaticky zvýšilo provozní náklady evropských zemědělců. A logicky zdražilo maso i mléko.

Právě probíhající plénum EP průkazně usvědčuje Komisi, že jí nejde o žádné klima, ale o likvidaci evropských zemědělců a nahrazení evropských potravin dovozem ze třetích zemí. Vydělat by na tom nechutně mohly jen obří nadnárodní korporace, které se zabývají globální šmelinou s jídlem. Při jednání AGRI výboru o nařízení proti metanu ze zemědšlství jsem se ptal zástupce Komise, proč jim vadí, že krávy prdí v EU a nevadí, že krávy prdí v jižní Americe. Eurokrat mi neodpověděl a v podstatě moji otázku „zakecal“ obecnými frázemi.

sdíletj na

3.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel z Moravy
10. 5. 2023 10:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Včera jsem si chtěl koupit mražené kuře, protože chladírenská nejím, bo nevěřím tomu, že to neprodávají prošlé. Oni v našem obchůdku měli pouze ukrajinská v zeleném obalu, i když doteď vždy prodávali naše. Tak se ptám prodavačky, To máte pouze ta banderovská kuřata a ona na mne asi 45 letá žena vyvalila očiska a ptala se cože, jaká a já říkám no ta banderovská. Ona nezabrala, tak jsem řekl ukrajinská a odporoučel se. Oni asi o bandernacismu neslyšeli. Co jim ti rodiče předali?

Albi
10. 5. 2023 11:41
Odpovědět  Pavel z Moravy

Rodiče jim nic předat nemohli, protože sami většinou nevědí. Ono se to ani v minulém režimo moc nerozpitvávalo. Ukrajina byla část SSSR a asi by to ani tenkrát nebylo vítané. Ale “nezatloukalo” se to. Tedy až historicky do nedávna.
Teď už je jasné, že je to pomluva a všechno bylo a je jinak.

Navíc dnes zákon přímo zakazuje pomlouvat ukrajinské sadisty, když už víme, že sadisty jsou výhradně Rusové. Včetně těch, kteří třeba celý život nevhodně zaclánějí na území Ukrajiny a umíněně mluví třeba aspoň doma rusky.

Pozn.: Podle doporučení Petera 008 upozorňuji, že něco je ironie, něco myslím vážně.
Záleží na každém, jak co vyhodnotí. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
10. 5. 2023 11:51
Odpovědět  Albi

Všechno je to pomluva ,proruská dezinformační bublina ! Banderovci , Babí Jar nikdy neexistoval.
Ovšem podle mě , kdo podporuje fašismus je fašista! P.Pavka , Řehek ,Adam, Černoch, Vystrčil , Koudel….atd.

Helena
10. 5. 2023 11:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak už se rýsuje, jak bude vypadat česká obnova ukradiny!! Na ukradině nikdo nic investovat nebude, protože ve fašistickém banderostánu je to stejné, jako investovat v Afghánistánu/možná už je méně korupční a bezpečnější i ten Afghánistán/ a ukradina nikdy jiná nebude ! Tak budeme ukrošům platit zlatem za jedovaté obilí, jedovaté oleje a zkažená kuřata. A ty prachy skončí u ukradinských mafiánských bosů.

Milan ze Zahrady Čech
10. 5. 2023 12:29
Odpovědět  Helena

Ne všechny. Část těch prachů se zadře za nehty našim darebákům.

Albi
10. 5. 2023 13:09

Ani kuře nehrabe zadarmo. A humanita je drahá záležitost. Jen jeden tank na co přijde! 🙂

Radegast
10. 5. 2023 12:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Chazaři vybydleli Ukrajinu jak Chanov. Ukrajina je nejchudší země v Evropě, také nejzkorumpovanější, státní správu na Ukrajině samozřejmě zastávají jen Chazaři.

O chudou Ukrajinu nestojí, klidně hodí většinu Ukrajiny na krk Rusku. Chtějí Halič se Lvovem připojit k Polsku, tzv. čínská mírová dohoda.

Chazaři chtějí žít v luxusu v Trojmoří čili v novém Velkém Izraeli. To je trojúhelník Baltské moře – Jaderské moře – Černé moře čili 12 členských států Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko a Rumunsko.

Trojúhelník je také zednářský symbol.

Nový Izrael Trojmoří připadne do sféry hegemona Číny. Protože Izrael v Palestině v letech 1948-2023 ukázal, že jak nemají na kom parazitovat, jsou paraziti v háji. Celých těch 75 let existence Izraele musely USA živit Izrael. Do budoucna by je tedy měla živit Čína.

Nový Izrael Trojmoří bude cordon sanitaire, zeď, nárazník, oddělující Rusko od EU, aby se nemohly spojit.

6 milionů ukrajinských Chazarů se v roce 2022 nacpalo do zemí Trojmoří jakože uprchlíci a 8 milionů izraelských Chazarů se do Česka tajně stěhuje už mnoho let.

Vraždí Čechy:

  • bídou, nezaměstnaností, nízkými mzdami, exekucemi,
  • falešným covidem, lockdowny a injekcemi,
  • válkou proti Rusku, uměle předraženým plynem, vodou, elektřinou a jedovatými pesticidovými potravinami ať od Babiše nebo z Ukrajiny!

Chtějí abychom chcípli, chtějí domy v Česku. Zatím jsou uprchlíci v obecních bytech a “přemalovaných kravínech”.

Braňme se!

zuzana
10. 5. 2023 16:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Rozsáhlá studie zjistila, že lidé, kteří podstoupili očkování proti COVID-19, mají vyšší riziko poškození zraku

https://aktax.cz/rozsahla-studie-zjistila-ze-lide-kteri-podstoupili-ockovani-proti-covid-19-maji-vyssi-riziko-poskozeni-zraku/

Frank1
10. 5. 2023 18:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Pozivani zemedelskych produktu je dnes spojeno s nebezpecimi. Neni jasne do jake miry jsou otravene pesticidy, Round upem, zda jsou GMO modifikovany.
vedle toho se neustale zamlcuji zpravy o lidech, kteri byli ockovani proti COVIDU a maji ted zdravotni potize. Je jim dokonce odmitana zdravotni pece. I u nas je toto tema tabu. Ani media, ani zdravotnici ani pacienti – pro ne to neni tema. Jestli znate podobne pripady, napiste zde.
Znam jednoho duchodce co se nechal 5 x ockovat. Od te doby je stale nemocny, ted v rehabilitacni klinice. CDC vydala tabulku ocekavaneho umrti ockovanych v zavislosti na poctu injekci. Pochopitelne, ze jejich delka zivota klesa.
Strcit hlavu do pisku ovsem neni dobra cesta jak tento problem resit.
V Nemecku jsou uz plne spitaly. Namisto skod skrze ockovani se uznava pouze tak zv. post postcovidovy syndrom, kdy lide maji problemy, ktere vyzaduji dlouhodobe leceni a terapii. Zda se, ze techto problemu pribyva. To znamena, ze ockovani stale mohou jeste onemocnet. Proc? mRNA modifikuje DNA a zasahuje do stavby bunek. Ty pak produkuji samy hrotovy protein, ktery je pro telo toxicky. Vyvolava zanety, poskozuje organy a ucpava krevni reciste.
https://cz24.news/pocet-pacientu-s-problemy-po-podani-genovych-injekci-v-nemecku-velmi-rychle-roste/