Silný kouř: Jak může iPhone otrávit Afriku?
Silný kouř: Jak může iPhone otrávit Afriku? Kontinent se stává skládkou elektronického odpadu, který nese hlavní nápor rychlého světového technologického pokroku
Zatímco většina afrických zemí získala nezávislost před desítkami let, nová forma vykořisťování narušuje základy jejich svobody. V našem věku rychlých technologických inovací se chuť po nejnovějších přístrojích neukojitelně zvyšuje a Afrika je po Asii hodnocena jako nejrychleji rostoucí trh s telefony na světě.
Každý rok vznikají miliony tun elektronického odpadu (e-odpadu), když spotřebitelé horlivě přecházejí na nejnovější modely a často vyřazují stále funkční zařízení. Velká část tohoto elektronického odpadu, včetně všeho od chytrých telefonů po ledničky, si najde cestu do Afriky, což způsobuje rostoucí ekologickou a zdravotní krizi.
Elektronický odpad pokrývá široké spektrum cenných elektrických a elektronických produktů obsahujících neušlechtilé kovy, jako je železo, měď a hliník; drahé kovy jako zlato, stříbro a platina; a plasty a nebezpečné látky, jako je mimo jiné olovo, sklo, rtuť, baterie, retardéry hoření a kadmium. V roce 2019 se na světě vyprodukovalo asi 53,6 milionů tun (Mt) elektronického odpadu, přičemž Asie se umístila nejvýše s 24,9 Mt, následuje Amerika s 13,1 Mt a Evropa s 12 Mt. V Africe je průměrně 2,5 kg e – v roce 2019 vznikl odpad na hlavu a celkem 2,9 milionu tun elektronického odpadu, zatímco v roce 2021 se na kontinentu vytvořily odhadem 3 miliony tun elektronického odpadu.
Manipulace s elektronickým odpadem se v afrických zemích často omezuje na prostředky pro zpracování surového materiálu na dvorcích, například rozbíjení nebo rozbíjení otevřených obalů, ruční odstraňování elektronických desek za účelem dalšího prodeje a spalování za účelem získávání materiálů a jiných hromadných součástí. Tento způsob nakládání s odpady má zničující dopad na zdraví a životní prostředí.
Příliv e-odpadu v Africe
Odhaduje se, že 16 až 38 % odpadu z elektrických a elektronických zařízení (OEEZ) shromážděného v EU a 80 % v USA je odesíláno „legálně a/nebo nelegálně“ do rozvojových zemí ve formě znovu použitých nebo vyřazených zařízení. Krize elektronického odpadu v Africe je jasným projevem odpadového kolonialismu. Nedostatečná zařízení pro nakládání s odpady a možnosti recyklace vážně ohrožují zdraví komunity a životní prostředí. Nebezpečné materiály elektronického odpadu, jako je olovo, rtuť a kadmium, při nesprávné likvidaci znečišťují půdu a vodu.
Podle Institutu OSN pro výcvik a výzkum bylo z 5,1 milionu tun elektronického odpadu přepraveného přes hranice v roce 2022 3,3 milionu tun přepraveno z rozvinutých zemí do rozvojových zemí.
Západní státy vyvážejí použité elektronické položky pod rouškou darů nebo „použitého zboží“. Mnohé z těchto položek však nejsou funkční, což vede k masivním skládkám elektronického odpadu v afrických zemích, jako je Ghana, Nigérie a Keňa. Tyto země dostávají naplněné kontejnery elektronických zařízení, jako jsou telefony, kuchyňské spotřebiče a dokonce i automobily.
Do sběru odpadu se často zapojují mrchožrouti, typicky děti, a pracně rozebírají předměty na nebezpečné úlomky. Společná zpráva Mezinárodní telekomunikační unie OSN (ITU) a její výzkumné pobočky UNITAR uvedla, že recyklace značně zaostává za hromadným produkovaným elektronickým odpadem a pouze 20 % elektronického odpadu je řádně recyklováno.
Děti v ohrožení
Lagos, Nigérie a několik městských čtvrtí v Jižní Africe, Keni, Zimbabwe, Zambii a Botswaně se pro rozvinuté země stávají stále atraktivnějšími místy, kde mohou vyhodit svou starou elektroniku. Podle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) končí nevysledovaný odpad v Africe a podle zprávy zveřejněné v Environmental Health Perspectives dorazí každý měsíc jen do nigerijského přístavu Lagos 100 000 použitých osobních počítačů.
Ghana se také potýká s problémy při kontrole dováženého elektronického odpadu. Elektronický odpad se likviduje hlavně na skládkách, z nichž největší se nachází v Agbogbloshie, obchodní čtvrti poblíž centra Akkry. Přestože elektronický odpad obsahuje některé relativně neškodné materiály, elektronická zařízení obsahují stovky vysoce toxických látek.
RT hovořil s obyvatelem Agbogbloshie, kde končí velké množství takového odpadu, a dal nám nahlédnout, jak se recyklují elektronické skládky.
‘Většinou se potulují a hledají dráty, konzervy a cívky z ledničky, aby získali kovy pomocí magnetických nástrojů, aniž by používali ochranné materiály, jako je nosní maska, rukavice a další, které jim pravděpodobně způsobí onemocnění nebo tak něco. Poté, co našli tyto cenné kovy, vysypou zbytek objemu do vodních toků, což je řeka Odaw,“ řekl RT.
„Zdravotní riziko představuje silný kouř, který vzniká většinou spalováním plastových předmětů. Aby oheň udrželi v plamenech, používají staré pneumatiky automobilů, které znečišťují ovzduší a které neovlivňují jen je, ale i účastníky silničního provozu a také lidi žijící v těchto oblastech. Místní vyjadřují obavy z negativního dopadu skládek elektronického odpadu na jejich zdraví a životní prostředí. Mnozí se obávají toxických chemikálií vypouštěných do řeky, které kontaminují zdroje potravin a způsobují zdravotní problémy,“ dodal.
Většinu elektronického odpadu dopravovaného do metropolitních přístavních měst Lagos a Accra nelze zachránit a ti, kteří tento elektronický odpad často rozebírají, pocházejí z chudších a mladších skupin populace. Děti s nízkými příjmy, mimo jiné v Ghaně a Nigérii, často končí spalováním elektronického odpadu ve vysoce nebezpečných podmínkách, aby zachránily to málo drahých kovů, které zbyly.
Děti jsou zranitelnější vůči toxicitě elektronického odpadu kvůli jejich rychle se vyvíjejícím orgánům. Prostřednictvím dermálního kontaktu a inhalace, stejně jako nepřímo prostřednictvím kontaminovaných potravin a vody, mohou děti vystavené neurotoxinům a karcinogenům elektronického odpadu trpět poškozením mozku a ledvin, respiračním onemocněním, vývojovými poruchami a poruchami chování a nakonec rakovinou.
Proč regulace nefunguje
Mutiu Iyanda Lasisi, hlavní vizionářský ředitel datové společnosti Infoprations Limited v Nigérii, se domnívá, že snahy omezit tuto hrozbu se ukázaly jako neúčinné.
„Viděli jsme několik summitů, konferencí a sympozií na toto téma. Úvahy se však nikdy absolutně nepromítly do hmatatelných výsledků. Političtí vůdci Západu vědí, jaké důsledky může mít velká část odpadu ve svých doménách. Proto často volí tuto cestu,“ řekl RT.
Mezinárodní společenství učinilo několik pokusů regulovat tok e-odpadu, zejména prostřednictvím Basilejské úmluvy, založené v roce 1989 v reakci na veřejné pobouření ohledně dovozu toxických odpadů do rozvojových zemí. Basilejská úmluva stanoví, že s těmito nebezpečnými odpady, jak jsou definovány v přílohách I a VIII, by se nemělo obchodovat bez předchozího písemného oznámení a souhlasu mezi obchodními partnery. Rovněž zavazuje strany, aby nakládaly s elektronickým odpadem způsobem šetrným k životnímu prostředí.
Evropská unie vypracovala další předpisy, včetně požadavků na předchozí oznámení před odesláním OEEZ, zákazu vývozu nebezpečného odpadu do zemí, které nejsou členy OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) a norem pro návrh výrobků pro zvýšení míry recyklace.
Basilejská úmluva však byla při omezování nezákonného obchodu s elektronickým odpadem z velké části neúčinná. Tato neúčinnost je způsobena především tím, že Spojené státy neratifikovaly úmluvu a dodatek zákazu.
Členské státy Africké unie také v roce 1998 formulovaly Bamackou úmluvu, která měla zablokovat příliv nebezpečných odpadů do afrických zemí, čímž se zabývala mezerami, které Basilejská úmluva nedokázala zaplnit. Navzdory těmto snahám zůstávají mezinárodní a vnitrostátní zákony určené k usnadnění nakládání s elektronickým odpadem a regulaci obchodu s elektronickým odpadem neúčinné.
Ve Spojených státech vyjímá zákon o ochraně a obnově zdrojů (RCRA) značnou část elektronického odpadu z přísných ekologických předpisů spojených se správnou recyklací a metodami likvidace. Kromě toho mezera v oblasti opětovného použití Basilejské úmluvy umožňuje výrobcům a recyklátorům elektronického odpadu legálně odesílat toxický elektronický odpad do rozvojových afrických zemí. Vzhledem k tomu, že USA nejsou smluvní stranou Basilejské úmluvy, mohou tuto mezeru zcela ignorovat.
Toto regulační prostředí vytváří dokonalou bouři: vysoká poptávka po použité elektronice v Africe, vysoké náklady na recyklaci ve vyspělých zemích a laxní mezinárodní zákony, které účinně povolují mezinárodní obchod s elektronickým odpadem. V důsledku toho vývozci elektronického odpadu nadále posílají svůj odpad do zahraničí jako ekonomicky racionální možnost.
Nedostatek rozlišení mezi opakovaně použitelnou elektronikou a odpadní elektronikou navíc brání úsilí o omezení dovozu elektronického odpadu. V současné době globální harmonizované celní kódy nerozlišují mezi novou elektronikou, použitou elektronikou a odpadní elektronikou. Tento nedostatek diferenciace brzdí snahy zaměřit se na konkrétní dovozy a snížit množství elektronického odpadu vstupujícího do afrických zemí. Dokonce i cílené přístupy afrických národů jsou odsouzeny k neúspěchu, pokud nemohou určit, které produkty jsou opakovaně použitelné. V důsledku toho kontejnery s toxickým elektronickým odpadem nadále proudí nezmenšeně z rozvinutého světa do rozvojových afrických zemí, s malým ohledem na to, co se stane s odpadem po jeho přepravě.
Řešení krize elektronického odpadu vyžaduje mezinárodní spolupráci, přísná opatření a udržitelné postupy. Rozvinuté země musí převzít odpovědnost za svůj odpad a podporovat africké národy při rozvoji správné infrastruktury pro nakládání s elektronickým odpadem. Ratifikace mezinárodních smluv, jako je Basilejská úmluva, a prosazování stávajících předpisů stále zůstávají zásadními kroky ke zmírnění problému elektronického odpadu.
Akpa Uzochukwu Margaret, mezinárodní novinářka, mediální specialistka a analytička konfliktů
Nemůžete dát opici do ruky samopal. Na to jsem si vzpomněl, jak před mnoha lety kolovalo světem video, když někde ve Rwandě dali místní vojáci opici do rukou samopal a strašně se smáli. Pak ta opice zmáčkla spoušť a pokropila okolí celou dávkou. Tomu se nešlo smát 🙂 A tak je to se vším – dej opici do ruky rádio, nebo nůž, nebo volant 🙂 Dopadne to vždycky stejně.
A pak se tady začne rozčilovat teplej Pospíšil, kterého plakát s opicí a nožem pohoršuje…, prý opice je také lidská bytost. Jasně buzno !!! Ty nebudeš mít vlastní děti nikdy, protože tvoje péro neslouží rozmnožování, ale zasouvání do mužského konečníku, jenž je určeno k vylučování exkrementů. Nikdy nepochopíš, co viděly ty dívenky v Anglii vteřinu před smrtí. Viděli tu opici s nožem, tupče teplej !!! A nikdy nebudeš rodič, který to všechno zažije.
Já mám dost. Prísám bohu, že kdyby vedle mě seděl buzik Pospíšil, že mu rozpárám zadek tak, aby si už NIKDY nesedl.
S tou opicí nemáš pravdu….https://www.youtube.com/watch?v=DJsn1QivbKM&ab_channel=Unai
Jste odvážný ve státě plném udavačských krys, souhlasím a podporuji tyto resumé!!!
No, já bych ty opice viděl – samozřejmě jako metforu, aby nevznikl omyl (boihužel i tady je to nutno napsat) – na tý druhý straně. Tj. tady v Evropě, Americe, kde se zbavují “použitých aoučástek” jako opice – hodí to kousek dál, darují to.
Být opicé totiž znamená nemyslet na druhý den, nemyslet co budu žrát příště, nemyslet na nic, než na teď “plnění rozmnožovacích pohybů” (pro slušňáky – je to dost hnusný popis, správně tolerantně uhlazený??) plnej bachor, pro to aby se TEĎ NEMUSELO NIC DĚLAT. No ono to zejtra nějak dopadne …
Kdepak, ty opice máme tady na Západě, i na té naší periférii Západu, máme je v řídících funkcích a jímá mne jiná otázka: jESTLIŽE “naši” politici ve funkcích jsou opice, kdo jsou jejich obyvatelstvo a kdo jejich voličstvo a to bez ohledu na příslušnost k nějaké politické opičí tlupě? Kdo jsou tedy ti, kdo je volí a kdo dopouští, že mohou své opičí pracky strkat kam oni chtějí .. CO POTOM JSME MY?
Jsme na tom stejně jako tenhle?
Není tohle o většině lidí?
Samozřejmě,že to myslel metaforicky. Přeloženo , vyjádřil skutečnost ,že svěřit cokoliv co vyžaduje inteligenci a znalosti ,někomu kdo těmito potřebnými atributy neoplývá , vždy dopadne špatně. Viz třeba fialová vláda , či činnost pirátských fetek ve věcech jako je digitalizace.
Samozřejmě, že NEMYSLEL.
A ještě – kdopak jim ten jedovatý odpad “daruje”? Není to náhodou “bílý sáhib”? Doma si uklidí (jakž takž) a na “zaostalé opice” pak bude ohrnovat nos!
No a na Sahaře zase naše skvělá civilizace “skladuje” miliony tun tzv. textilního odpadu. Který “textilní odpad” jsou ve skutečnosti neprodané, ale jinak fungl nové textilní výrobky. Neměli to před stoletím, s tím cukrem co sypaly do vody, aby se ceny cukru udržely, jednodušší?
Takže jak to zlikvidují? Nejspíš to tam jednou záhadně čapne, tak jako u nás záhadně čapaly haldy původem německého odpadu, který si různí podnikavci nechali svézt za úplatu na své pozemky, které si za tím účelem ve skutečnosti zakoupili. Horší to bude s listy z větrných elektráren, které jsou nespalitelné a nerecyklovatelné, které amíci skladují někde v pustině. Naštěstí pro svět (zatím) v americké pustině.
Hmm ale tím hnusem na 4% pohlaví, co jste zde vypotili akorát děláte úplně to samé, co oni. Myslím tím kolektivní vinu, kterou odsuzujeme u Rusů ale čile se praktikuje na muže, kteří se pouze snaží žít, jak jim bůh nadělil. Mohu vám sdělit, že znám hned několik a všichni žijí úplně normálním životem. Prostě sekají trávu, vaří, perou a ke všem v okolí jsou velmi vlídní. Proto mě to uráží, co jste tu popsal. Kupříkladu anální sex provozuje polovina heterosexuálů a velmi čile. Některé ženské to mají raději, než klasicky. Naopak někteří homosexuálové ani anál neprovozují, protože se jim zdá nehygienický a mají vůči tomu odpor. To by jste věděl, kdyby jste se s takovými bavil. Dokonce jich mnoho odsuzuje gay pride a vždy nadávaji. Pospíšila nesnáším ale tohle??? Můžete mu nadávat do slizounu, čeština je na nadávky velmi bohatá.
Takhle jsem to přece nemyslel. Vzal jsem do úst pouze jednoho hnusáka. Sory, jsem silně konzervativní a nebudu se ohýbat jen proto, že mnozí lidé se chovají jako prasata a tvrdí o sobě, že jsou lidské bytosti. Klobouček u těch, kteří jsou tím postiženi, ale nechávají si to pro sebe. Ti kdo vyřvávají do světa svou úchylku jsou u mě hnůj. Ale o tom jsem nepsal. Dal jsem akcent na “jednoho z nich”, kteří nemají pocity rodičů podřezaných děvčátek. A když je nemají, mají držet hubu. Asi tak.
Kámo souhlasím, také se mi z tohole tvora dělá šoufl. Je to zlý mocí opojený parchant. Ale narovinu a bez předtvářky, není to naše vina, že tenhle píčus nám řídí stát? Samozřejmě nejen on, je jich daleko více, je jich najebaná celá Praha. Ano tam je to buzer hnízdo deviantů stažené z celé republiky. Tam aby se člověk bál ohnout pro pětikorunu. No a o těch dětech, to je hrozný, ale víš kolik takových dětí je zabito po celém světě? To si my tuna na Pokecu neumíme ani představit. Nechci ani o tom psát, bo mě to připadá šílené, že tohle dospělej člověk může udělat. Zdar.
Rozumím ti, ale psát se o tom musí. Chápu, že většině lidí se dělá zle a doslova se bojí o tom mluvit. Já se podle nich řídit odmítám. To bych popřel celý svůj život. Dokonce mě štvou lidi, kteří odmítají islamizaci, ale když přijde řeč na ten plakát, tak vyjeknou, že “samozřejmě s tím nesouhlasím”… Vystrašenci, nesvéprávní, necitliví, strašpytlové… To je sebevražedná tendence – vědí že je to zlo, ale bojí se na něj ukázat. Raději odsoudí plakát, který to zlo identifikuje.
No já si myslím, že i u nás by se našli tupci, kteří by se samopalem a opicí udělali totéž. A nějak mi vadí ten přezíravý postoj k Africe zavalené odpadem když si vzpomenu, jak nám západní Němci po otevření hranic zavalili příkopy a lesy v pohraničí svými pytli s odpadem. Hlavně že měli u svých načinčaných zahrádek čisto. Můj známý, který tam začal jezdit jako řidič autobusu měl přímo poručeno, že veškerý odpad musel na konci směny k nám. A ten tupec to dělal – no přece prachy jsou prachy. A to ani nemluvím o tom, jak se tu množili černé skládky. To je jen připomenutí, jak jsme pro Němce byli na civilizačním žebříčku vysoko – a navíc to sem bylo podstatně blíž než do Afriky, ne? Že se Západ nechal ve své tupé nadřazenosti přečíslit imigranty a ti teď mu dávají sežrat jejich medicínu a chovají se jako hovada co na to říct? Kde je síla, tam je přece právo na cokoli.!
Nazývat obyvatele Afriky opicemi, může jen kreatura, která nesahá opicím po kotníky.
Ani jsem to nedočetl. Tohle je přece ten kapitalismus o jakém jsme snili – nekonečný konzum a říkat tomu vyspělost a svoboda.
Souhlas. Konzumizmus by měl být jen pro ty, kteří ho vytvoří. Ale i tak je to zhýralost. Neumíme myslet. Ženeme se po zrcátkách a kuličkách, abychom je taky měli a byli světoví. Mamon.
YouTuberka, která svým followerům vnucovala očkování proti COVID-19, náhle zemřela na lymfocytární myokarditidu
https://aktax.cz/youtuberka-ktera-svym-followerum-vnucovala-ockovani-proti-covid-19-nahle-zemrela-na-lymfocytarni-myokarditidu/
Konec dobrý všechno dobré, přirozený výběr, dementi jsou odstraněný z dalšího rozmnožování. Netřeba chodit do Austrálie. U nás ředitelka nemocnice a hlavní propagátorka včeliček, kdo se naočkuje neonemocní a nikoho dalšího nenakazí, zemřela letos na embolii v 50 letech.
Problém je, když vám otec 3x očkovaného 22 letého kluka, který zemře na infarkt když ho záchranáři s covidem a 40 horečkou povzbuzují, do té sanitky dojdete jste kus chlapa řekne, že to nijak nesouvisí.
Nedivte se, je přetěžké říci naplno, že syna nejspíš donutil k vrahcínám. A teď s tím uvnitř sebe sama musí žít.
A vy si myslíte že to takovému blbovi dojde. Chá pochybuji, tedy jestli jsem dobře pochopil co Velitel napsal. Já měl takovou ségru, která tenkrát nechtěla domů pustit svého mažela, který byl nakupovat v krámu. Musel se chudát desinfikovat jak to dělájí ta naše protichemická jednotka z Přerova. Taky jsem musel nastoupit a před nastoupenou jednotkou jsem ji seřval do bezvědomí.
No, on je velký rozdíl donutit mužského, aby si umyl ruce a donutit syna k opichu a pak o syna přijít a s tím žít po celý život.
Ale Heleno samozřejmě, to bezdebat, ale já reagoval na to, že říkal že jeho smrt NESOUVISÍ s jeho “přáním” aby se syn dal oočkovat. Tím pádem čistá hlava, lidi sou různí a různé koníčky maj…….
Adrenochromový whistleblower: Zelenskyj a další lídři jsou závislí na dětské krvi
https://aktax.cz/adrenochromovy-whistleblower-zelenskyj-a-dalsi-lidri-jsou-zavisli-na-detske-krvi/
Co je to odpad? Odpad je něco, co neumíme, tedy spíše nechceme zpracovat. A extrém zpracování ? Pentagon zadal kdysi cosi v soutěži do řídících systému zbraní. Tedy hlavně aby to bylo co nejlacinější. Nabidli to Číňani. Číňani dodávali a američani testovali a vkládali do zbraní. Pak se na to koukli odborníci a ne jen úředníci na ceny. Odborníci ze zjištěného dostali osypky. Číňani součástky těžili z elektrošrotu. Ty zběžně testovali a hlavně vizuálně renovovali. Osadili na patřičné desky a amíci osadili do zbraní … .
Rokle 1km x1 km, hluboká 50 m, je 50 mil. tun vody……..