blogpolitika

Šílenost. To bude za týden pryč. Fialovo stropování: Rajchl zděšen

Spekulace roztočí cenu plynu do takové výše, že oněch 130 miliard, vyčleněných na zastropování cen plynu, bude pryč za týden, kritizuje lídr strany PRO a řečník z Václavského náměstí Jindřich Rajchl oznámený vládní plán na zkrocení cen energií. Rovněž varuje, že akci stejně zaplatí občané.

Po devíti měsících nicnedělání a pasivního přihlížení masivnímu nárůstu cen základních energií v České republice se naše vláda zničehonic zavřela do svého kamrlíku, a když z něj vylezla, tak vítězoslavně oznámila, že zachránila občany naší země tím, že zastropovala ceny elektřiny (6 Kč/kWh) a plynu (3 Kč/kWh) a že mávnutím kouzelného proutku bude vše v pořádku. Skoro to vypadá, že pan předseda vlády na svém předvolebním turné, kde málem dostal od lidí nalískáno, pochopil, že jde do tuhého a že příště už by z Moravy bez úhony na svém zdraví neodjel, a tak se v panice jal nastalý problém bleskurychle, a tedy zcela nekoncepčně, vyřešit. Jak došel právě k těmto částkám, to nám jaksi vysvětlit nedokázal. Osobně bych si troufl odhadnout, že použil vysoce vědeckou metodu olíznutí ukazováčku a řekl „tak třeba 6 a 3 kačky, kluci, co říkáte“.

Do toho vstoupil pan Stanjura s tvrzením, že nás to bude stát asi 130 miliard, ale že to nikdo neumí spočítat, a hned po něm se vyjádřil pro změnu pan Rakušan s naopak zcela konkrétním odhadem, že elektřina bude v roce 2023 stát 12 Kč/kWh. Příště bych chlapcům doporučoval si před tím, než se postaví před kamery, aspoň trochu sladit notičky. Takhle nám dávají dost jasně najevo, že levá ruka netuší, co dělá pravá.

PR agentura, kterou si stát za desítky miliónů korun najal, je už jistě připravena roztočit propagandistickou mašinerii na plné obrátky a pokusit se přesvědčit českou veřejnost, že problém je vyřešen a že už není důvod jít do ulic. A že každý, kdo tam teď půjde, už je definitivně pouze proruský troll.

Petr Fiala však skutečně není David Copperfield a tento jeho děravý strop žádným reálným řešením není.

Tady je drobný výčet oněch masivních děr, jež způsobí to, že nám tento fialový strop brzy spadne na hlavu. A bude to pořádně bolet.

  1. Plyn o 50 % levnější než elektřina?

Rád bych znal metodiku, na jejímž základě naše vláda stanovila strop plynu na poloviční úrovni než je strop elektřiny. Zatímco elektřinu totiž budeme vyrábět stále za stejnou cenu (cca 0,45 Kč/kWh), tak pokud tady v zimě nebude žádný ruský plyn, tak ten norský, jenž kapacitně nemůže pokrýt evropskou poptávku v topné sezóně, se bude vyvažovat zlatem. Jeho cena překoná všechny rekordy a jednotlivé státy roztočí „bláznivou aukci“, kdy budou ochotny za něj zaplatit jakoukoliv cenu. Jak totiž říká Pavel Janeček – nejdražší kilowatthodina je ta, která vám chybí. Ceny plynu tak prorazí všechny myslitelné rekordy a Stanjurových 130 miliard nám bude stačit asi tak na týden.

  1. Obchodníci budou nakupovat za jakoukoliv cenu

Cenový strop = obchodníkův sen. Pokud obchodníci vyrazí na trh s tím, že mohou koupit plyn či elektřinu za jakékoliv peníze, neboť stát jim bude povinen dorovnat rozdíl mezi cenou regulovanou a cenou tržní, tak logicky budou nakupovat cokoliv za jakoukoliv cenu. Nemusí se obávat toho, že něco neprodají. Nemusí se snažit kupovat za co nejmíň, aby je konkurence nevytěsnila. Žádná konkurence nebude – všichni budou prodávat za strop. Což znamená jediné – tržní ceny poletí nahoru a stát se nedoplatí.

  1. Nechci slevu zadarmo

Geniální bonmot Slávka Šimka sedí na fialový strop jako zadní část těla na hrnec. Ač si mnoho lidí stále patrně myslí, že státní peníze rostou někde na stromech, realita je poněkud jiná. Jsou to naše peníze, které nám sebere z kapes a následně je pouze přerozděluje. Jinými slovy, vše, co stát uhradí obchodníkům na pokrytí rozdílu mezi regulovanou a tržní cenou, musí vzít z našich kapes. Buď formou daně, nebo formou inflace. Navíc s rekordním úrokem. Tak jen pro ty, kterým to ještě nedošlo – tu slevu si stejně zaplatíme z vlastních kapes.

  1. A jeden dobrý vtip na závěr – strop prý sníží inflaci!

Bohužel se mi nepodařilo dohledat autora této skvělé anekdoty, kterou náš tisk v souvislosti s oznámením vzniku fialového stropu uveřejnil, ovšem jsem si jist, že kdyby jej někdo třeba na zkoušce u Mirka Ševčíka na VŠE s vážnou tváří zopakoval, tak by vyletěl ze dveří během vteřiny. Ve skutečnosti tomu totiž bude přesně naopak. Někdo totiž bude muset tenhle mejdan zaplatit. A tím někým budeme my. Jak už jsem uvedl výše, bude to buď na daních, nebo ve zvýšené inflaci. Velmi pravděpodobně se bude jednat o kombinaci obou těchto finančních instrumentů. Ceny totiž porostou, stát to bude muset cvakat, a tudíž se masivně zadlužovat a nalévat do systému víc a víc ničím nekrytých peněz. Tedy tvrzení, že fialový strop bude mít pozitivní efekt na snížení inflace v České republice, může vyplodit pouze ekonomikou zcela nepolíbený analfabet. Důvodně se obávám, že tímto analfabetem je náš ministr financí.

Jaký pak bude skutečný efekt fialového stropu? Tržní ceny energií porostou, stát se bude exponenciálně zadlužovat a pokud bude chtít v zimě zajistit z Norska alespoň nějaký plyn pro naši republiku, tak za něj bude nucen zaplatit minimálně to samé, co Německo. Spíše o něco víc. V takový moment bude regulovaná cena 3 Kč/kWh naprosto neudržitelná. Tato situace může mít pouze 3 východiska:

  1. stát bude muset regulovanou cenu plynu buď zcela zrušit nebo výrazně zvýšit, což povede ke krachu průmyslu, zemědělství i domácností, neboť to nikdo nebude schopen zaplatit
  2. stát regulovanou cenu udrží, což povede k naprostému rozvratu veřejných financí a inflaci nad 30 %
  3. žádný plyn tady nebude

Ani jeden ze scénářů nevypadá úplně růžově. A bohužel ani fialově. Je to jedna černá varianta vedle druhé.

Skutečným řešením by byl odklon domácí spotřeby elektřiny z lipské burzy a její zobchodování za výrobní ceny s přiměřenou marží (za tržní cenu bychom prodávali pouze exportní přebytek), okamžité opuštění zdegradovaného sytému emisních povolenek (ETS) a zajištění dodávek ruského plynu za fixní ceny prostřednictvím Maďarska. Vše lze zrealizovat velmi rychle – avšak pouze za předpokladu, jenž naší vládě fatálně chybí. Tím předpokladem je odvaha. Odvaha upřednostnit zájmy našich občanů před zájmy soudruhů z Bruselu a potažmo z Berlína. Jenže jak řekl poslanec ODS Jan Skopeček – z lipské burzy nemůžeme odejít, protože bychom tím poškodili Německo.

Malá reminiscence na závěr – pamatujete, když Orbán zastropoval ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v Maďarsku, jak to naše vládní koalice i naše servilní média kritizovala, s tím, že se jedná o neudržitelné řešení, jehož důsledkem bude naprostý kolaps dodávek ropy pro maďarské občany? Některé naše deníky tento krok dokonce označily jako „cestu do pekel“. Nevíte, co se od té doby změnilo? Protože najednou – simsalabim – to v naší zemi a s plynem problém není. Naopak nám je totéž řešení servírováno naší vládou i našimi médii jako cesta do ráje. Rád si počkám na to, jak Seznam a podobné provládní plátky spustí podobně drtivou kritiku, kterou častovaly Viktora Orbána, na Petra Fialu. Jen se obávám, aby to nebylo pověstné čekání na Godota. Naše mainstreamová média už totiž zcela otevřeně přijala roli nekritických šiřitelů vládní propagandy. Aneb když dva dělají totéž, není to vždy totéž. To samé, co je v podání Orbána naprostou šíleností, se ve fialovém kabátku zázrakem stává účinným řešením. Pak se ovšem nemůžeme divit, že to u nás vypadá tak, jak to vypadá.

A pokud se naši občané nechají znovu ukolébat tímhle kouzelnickým trikem, tak za tuhle šílenost ještě zaplatíme. Draze. Uvidíte v prosinci.
https://bit.ly/3xfKsPd


Záznam Jindřich Rajch z 11.9.2022 – Staroměstské náměstí.

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
13. 9. 2022 16:56

To snad ani nejde komentovat. Z dementního člověka Einsteina neuděláme.
A v souzčasné vládě není jediný normální člen, to jsme snad už všichni poznali.

Mimo téma – dala jsem odkaz u minulého článku, dám ho ještě sem.
Podívejte se a určitě si nevzpomenete na jediného ministra, který by rozuměl své práci víc, než tenhle. Pokud snad někdo ano, prosím jmenujte.
Ale aspoň se pobavíte, to taky není k zahození – zvlášť v dnešní době.
https://www.youtube.com/watch?v=KMj-1F_VfiY
Vypovídající hodnota o situaci nulová, ale řvát smíchy určitě nebude jen překladatel.
(Tento idiot /Lipavský/ a americký zpravodaj – doplněno poznámkami překladatele)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
13. 9. 2022 21:06
Odpovědět  Albi

Díky Albi. Aj na ruswebech rádi citují Lipavského. Takže ostuda, jakou nám to mamánko natropilo, je už globální, páč jsem na jeho moudra už narazil i na čínských a indických webech.

Albi
13. 9. 2022 21:35

No vida – začínáme být světoví! Sice takovou pofidérní náhodou, ale když na víc nemáme…..

Zmatený
13. 9. 2022 17:05

Jurečka elektřinu v zemědělství už vyřešil. Prý jí bude přebytek…

1662940805_123.jpg
Lev Prch
13. 9. 2022 17:47
Odpovědět  Zmatený

To nebyl nápad Pekari- Adama?🤮

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gene
13. 9. 2022 21:24
Odpovědět  Zmatený

Jenze chovy prasat se omezily a ten zbytek se prestehoval do snemovny a senatu. Z nich tak nanejvys dostanete plyn.

Albi
13. 9. 2022 21:36
Odpovědět  Zmatený

Budou plánované bouřky v regionech podle pořadníku? 🙂

Ladislav
13. 9. 2022 17:06

💤 Tu naši zrádnou ne-vládu by chtělo taky zastropavat, ale oprátkou co nejvýše ke stropu!

Lev Prch
13. 9. 2022 17:28

Jukněte na AC24,tak se k tomu vyjadřuje i donedávna provládní ekonomka Lenka Zlámalové👍

Administrátor
P.A.Semi
13. 9. 2022 17:39

Inu, budeme tady platit “spravedlivou” cenu za gigantickou Lež a Nenávist proti spravedlivému Rusku.

A kde je Lež, obvykle skrývá nějaký Podvod, v tomto případě plánovaný podvod Burziánů na okradení Evropského obyvatelstva prostřednictvím cen energií… A nějaké stropování cen jen zajistí, že to těm nosatým Burziánům doplatí Stát, co nebudou moci vysát z Obyvatel přímo…
A než to lidem dojde, bude pozdě bycha honit…

πα½

janle57
13. 9. 2022 18:17

Jestli tohle lidé Fialovi a jeho bandě zbaští, bude to svědčit jakým ubohým národem jsme,
pokud částka 145 mld,kterou tohle bude stát lidem a firmám dotovat z našich daní s nikým
nehne,pak je to pro informaci přesně to,co jsme zdarma věnovali Helmutům,aby tam
měli za co chudáci svítit,jen za předchůdců Fialy t.j. Babiše,Sobotky atd. to nebyl takový
ranec,protože ceny elektřiny spekulanti nevyhnali tam,kde jsou dnes,vybudoval jsem
letos střešní 6kWp FVE na baráku,snad mě to zachrání,abych nemusel v zimě svítit
petrolejkou a uživil mrazák s ledničkou.

Milan ze Zahrady Čech
13. 9. 2022 21:08
Odpovědět  janle57

A proto 28.9. všichni patrioti na demonstraci národního odporu!

Marek
13. 9. 2022 18:33

Jak můžou zastropovat cenu komodity, jejíž cena se určuje na zahraniční burze?
Pravděpodobně budou dorovnávat cenu plynu a elektřiny ze státního rozpočtu.
To zase ale povede ke strašnému zadlužení, to úplně položí stát.
Místo aby stáhli ČEZ z Lipské burzy, zrušili emisní povolenky a vyšachovali solární barony, což jsou jediná racionální řešení, přivedou stát na buben!

Jediný dolárek amerických lichvářů nesmí být ohrožen!

Fiala jako agent amerických lichvářů:
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Expert-Pravda-o-Sikelove-plynu-Rusky-plyn-pod-znackou-USA-Nelze-slusne-komentovat-713733

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Misa z Moravy
13. 9. 2022 19:30

Právník už je i expertem na energie? Jenom sebere hlasy SPD.

Lev Prch
13. 9. 2022 19:36
Odpovědět  Misa z Moravy

SPD musí začít dělat vlastní demonstrace , musí být VIDĚT.

Milan ze Zahrady Čech
13. 9. 2022 21:16
Odpovědět  Lev Prch

Už na to pozdě Vláďo; tenhle vlak si nechali ujet. SPD teď nezbývá, než se spolehnout na své voliče, že od ní všichni nezdrhnou k PRO. Kdyby teď počala SPD s vlastními demoškami, byla by to ostuda zívajících náměstí. Tedy podle mě.
Ale zviditelnit se, to jo. Na to ještě úplně pozdě není.

Lev Prch
13. 9. 2022 21:33

Tentokrát to chytili za špatný konec a ještě to pozdě zaregistrovali,ale třeba si to zapíšou za uši a vzpomenou si na to při volbách do Parlamentu….

Albi
13. 9. 2022 21:43

Nejlíp by se SPD zviditelnila, kdyby se spojila s PRO. A aby to dala dost hlasitě – co nejhlasitěji – všem na vědomí.
Za prvé by to vládu vyděsilo ještě víc a za druhé by ukázala, že i opozice se dokáže spojit.
A když to dokázala Pětihlavá saň, opozice má mnohem vážnější důvod udělat totéž.

Aleš
13. 9. 2022 20:39

Tyto informace by se měly dostat k lidem. Teď jsem potkal jednoho, co řekl ” vláda to už vyřešila. ” Ne, nic nevyřešila. Co chtít od vlády která cvičí teroristy pro Ukrajinu.

Frankie
13. 9. 2022 22:16

Čekat nějaké smysluplné kroky naší zločinecké a kolaborantské vlády může jen idiot. Je to banda kazišuků a neumětelů, kteří by měli šéfovat maximálně veřejným záchodkům. A možná ani to ne. Kde se taková chátra vzala opravdu netuším.