blog

Sic transit gloria mundi: EU souhlasí s přeměnou USA v “zemi-čerpací stanici” pro Evropu

Evropská unie chce ze Spojených států udělat hlavního dodavatele zkapalněného zemního plynu (LNG), uvádí dokument Evropské komise „Obchod LNG mezi EU a USA“.

“Data ukazují, že v roce 2021 byl objem LNG do EU nejvyšší, činil přes 22 miliard metrů krychlových s odhadovanou hodnotou 12 miliard eur. V lednu 2022 dosáhl dovoz maximální měsíční hodnoty 4,4 miliardy krychlových metrů, <…> to se odhaduje na 4,1 miliardy eur,“ cituje RIA Novosti text zprávy.

Dokument zdůrazňuje, že další transatlantická spolupráce by měla vést k tomu, že USA se stanou hlavním dodavatelem plynu pro kontinent, kterým je v tuto chvíli Rusko.

“Zemní plyn hraje ústřední roli v energetickém systému EU, a to i v souvislosti s energetickou transformací. Pokrývá 23 % poptávky po energii. <…> Evropa v současnosti dováží asi 90 % svých potřeb plynu a očekává se, že v příštích letech se tento podíl bude zvyšovat,“ píše se v dokumentu.

Dříve média uvedla, že Washington jednal s hlavními prodejci paliv v severní Africe, na Středním východě, v Asii o jejich připravenosti „dočasně zvýšit“ produkci plynu pro Evropu.

Vysoký představitel americké administrativy řekl novinářům, že taková opatření jsou potřebná v případě, že bude přerušen ruský tranzit přes Ukrajinu, protože Washington považuje narušení exportu jinými cestami za méně pravděpodobný scénář. Vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy budou schopny uspokojit potřeby Evropy prostřednictvím alternativních zdrojů během zbytku jara a zimy.

Kreml uvedl, že Rusko vždy bezchybně plnilo své smluvní závazky ohledně dodávek plynu do Evropy a nikdy nezavdalo důvod pochybovat o jeho spolehlivosti.

https://bit.ly/3oXEL44

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
19. 2. 2022 00:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to bude plyn pěkně drahý od USA a Německých lichvářů. Děkujeme p. Fialo a celá vládo “odborníků”.

Pavel
19. 2. 2022 10:23
Odpovědět  krtek

Toto jsou pouhé loutky globálního kapitálu, o těch je zbytečné se vůbec bavit. Kdo se chce dobře uživit, založí si nějakou straničku nebo hnutí, vymyje lidem mozečky svými kecy a ti je pak navolí. S inteligencí a odborností to nemá nic společného. Jsou zde samozřejmě výjimky, ale to by měl již každý samostatně myslící tvoreček poznat, kdo je grázl a komu jde skutečně o národ. Těmto jde bohužel bezvýhradně o sebe a svoje posty. Lidé asi nikdy nepochopí, že výměny vlád v současném systému nic neřeší. Kapitál a u nás hlavně zahraniční vlastní veškeré výrobní prostředky a tím je struktura moci ve společnosti daná. Howg.