Scott Ritter: Výhled pro Ukrajinu na rok 2023

Vzhledem k historii Minských dohod je nepravděpodobné, že by se podařilo Rusko diplomaticky odradit od vojenské ofenzívy. Zdá se tedy, že rok 2023 bude rokem pokračující násilné konfrontace.

Autor: Scott Ritter, 11. 01. 2023

Po téměř roce dramatických událostí, kdy se počáteční ruský postup setkával s  ukrajinskými protiútoky, se frontové linie v probíhajícím rusko-ukrajinském konfliktu stabilizovaly a obě strany vedou krvavou poziční válku, v níž se navzájem drtí v brutálním souboji a čekají na další významnou iniciativu z obou stran.

S blížícím se ročním výročím ruské invaze na Ukrajinu představuje skutečnost, že se Ukrajina dostala v konfliktu tak daleko, morální a v menší míře i vojenské vítězství.

Od předsedy sboru náčelníků štábů USA až po ředitele CIA velká většina vysokých vojenských a zpravodajských činitelů na Západě počátkem roku 2022 odhadovala, že ruská vojenská ofenziva proti Ukrajině povede k rychlému a rozhodujícímu ruskému vítězství.

Odolnost a houževnatost ukrajinské armády překvapila všechny, včetně Rusů, jejichž původní akční plán včetně vyčleněných sil se ukázal jako neadekvátní zadaným úkolům. Toto vnímání ukrajinského vítězství je však zavádějící.

Smrt diplomacie

Jak se usazuje prach na bitevním poli, objevuje se vzorec týkající se strategické vize, která stojí za rozhodnutím Ruska napadnout Ukrajinu. Zatímco západní vyprávění nadále vykresluje ruskou akci jako překotný akt nevyprovokované agrese, objevil se vzorec faktů, který naznačuje, že ruské argumenty pro preventivní kolektivní sebeobranu podle článku 51 Charty OSN mohou mít opodstatnění.

Nedávná přiznání představitelů odpovědných za přijetí minských dohod z let 2014 i 2015 (bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, bývalý francouzský prezident Francois Hollande a bývalá německá kancléřka Angela Merkelová) ukazují, že cíl minských dohod o podpoře mírového řešení konfliktu v Donbasu po roce 2014 mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty byl lživý.

Screen-Shot-2023-01-11-at-10.57.25-AM

12. února 2015: Ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Francois Hollande, německá kancléřka Angela Merkeová a ukrajinský prezident Petro Porošenko na jednáních normandského formátu v běloruském Minsku. (Kreml)

Místo toho byly minské dohody podle této trojice pouhým prostředkem, jak získat Ukrajině čas, aby mohla s pomocí NATO vybudovat armádu schopnou dostat Donbas na kolena a vyhnat Rusko z Krymu.

V tomto světle získává zřízení stálého výcvikového střediska USA a NATO na západní Ukrajině – které v letech 2015 až 2022 vycvičilo přibližně 30 000 ukrajinských vojáků podle standardů NATO s jediným cílem čelit Rusku na východní Ukrajině – zcela novou podobu.

Přiznaná dvojkolejnost Ukrajiny, Francie a Německa je v kontrastu s opakovaným naléháním Ruska před jeho rozhodnutím o invazi na Ukrajinu z 24. února 2022, aby byly minské dohody plně realizovány.

V roce 2008 bývalý velvyslanec USA v Rusku William Burns, současný ředitel CIA, varoval, že jakákoli snaha NATO o začlenění Ukrajiny do jeho řad bude Ruskem vnímána jako hrozba pro jeho národní bezpečnost a v případě pokračování vyvolá ruskou vojenskou intervenci. Toto Burnsovo memorandum poskytuje velmi potřebný kontext k iniciativám Ruska ze 17. prosince 2021, jejichž cílem je vytvořit nový evropský bezpečnostní rámec, který by Ukrajinu udržel mimo NATO.

Jednoduše řečeno, trajektorií ruské diplomacie bylo vyhýbání se konfliktům. Totéž nelze říci o Ukrajině ani o jejích západních partnerech, kteří sledovali politiku rozšiřování NATO spojenou s řešením krize v Donbasu/Krymu vojenskými prostředky.

Změna hry, nikoliv vítěz hry

Reakce ruské vlády na neúspěch ruské armády porazit Ukrajinu v úvodních fázích konfliktu poskytuje důležitý pohled na myšlení ruského vedení, pokud jde o jeho cíle a záměry.

Rusové, kterým bylo odepřeno rozhodující vítězství, se zdáli být připraveni přijmout výsledek, který omezuje ruské územní zisky na Donbas a Krym a dohodu Ukrajiny o nevstupování do NATO. Rusko a Ukrajina byly skutečně na pokraji formalizace dohody v tomto smyslu při jednáních, která se měla uskutečnit v Istanbulu na začátku dubna 2022.

Tato jednání však byla zmařena po zásahu tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona, který spojil další poskytování vojenské pomoci Ukrajině s ochotou Ukrajiny vynutit si ukončení konfliktu na bojišti, na rozdíl od jednání. Johnsonův zásah byl motivován hodnocením ze strany NATO, že počáteční ruské vojenské neúspěchy svědčí o ruské slabosti.

51995147383_940c79c78e_k-1536x1024

9. dubna 2022: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bere britského premiéra na procházku po Kyjevě. (Prezident Ukrajiny, Public domain)

Nálada v NATO, která se odráží ve veřejných prohlášeních generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga („Pokud zvítězí ruský prezident Vladimir Putin, bude to nejen velká porážka pro Ukrajince, ale bude to porážka, a to nebezpečná, pro nás všechny„) a USA ministra obrany Lloyda Austina („Chceme vidět Rusko oslabené do té míry, aby nemohlo dělat takové věci, jaké dělalo při invazi na Ukrajinu„) bylo využít rusko-ukrajinský konflikt jako zástupnou válku, jejímž cílem je oslabit Rusko do té míry, aby se již nikdy nesnažilo podniknout vojenské dobrodružství podobné tomu na Ukrajině. V kombinaci s nešťastnou ekonomickou válkou měl také za cíl svrhnout ruskou vládu, jak loni na jaře přiznal prezident Joe Biden.

Tato politika posloužila jako podnět k poskytnutí pomoci Ukrajině v hodnotě více jak 100 miliard dolarů, včetně desítek miliard dolarů na moderní vojenské vybavení.

Tento masivní příliv pomoci změnil pravidla hry a umožnil Ukrajině přejít z převážně obranného postoje k obnově ukrajinské armády, vycvičené, vybavené a organizované podle standardů NATO, která zahájila rozsáhlé protiútoky a úspěšně vytlačila ruské síly z velkých částí Ukrajiny. Nebyla to však vítězná strategie – zdaleka ne.

Vojenská matematika

Impozantní ukrajinské vojenské úspěchy, které byly umožněny díky vojenské pomoci NATO, přišly na obrovskou cenu v podobě životů a materiálu. Přestože je obtížné přesně vyčíslit ztráty, které utrpěla kterákoli ze stran, je všeobecně uznáváno, a to i ukrajinskou vládou, že ukrajinské ztráty byly obrovské.

Vzhledem k tomu, že bojové linie jsou v současné době stabilizované, otázka, kam se válka bude ubírat, se zužuje na základní vojenskou matematiku – stručně řečeno, na příčinný vztah mezi dvěma základními rovnicemi, které se točí kolem rychlosti vyhoření (jak rychle jsou ztráty udržovány) versus rychlosti doplňování (jak rychle lze tyto ztráty nahradit).

Zdá se, že NATO ani Spojené státy nejsou schopny udržet množství zbraní, které byly dodány na Ukrajinu a které umožnily úspěšné podzimní protiútoky proti Rusům.

Toto vybavení bylo z velké části zničeno a přestože Ukrajina neustále trvá na tom, že potřebuje více tanků, obrněných bojových vozidel, dělostřelectva a protivzdušné obrany, a přestože se zdá, že nová vojenská pomoc přijde, bude do bitvy přicházet pozdě a v nedostatečném množství, aby měla na bojišti vítězný dopad.

Stejně tak počet ztrát, které Ukrajina utrpěla a které někdy dosahují více než 1 000 mužů denně, daleko přesahuje její schopnost mobilizovat a vycvičit náhradníky.

52144156789_3a411ee659_b

Prezident Joe Biden přednesl 3. května 2022 v závodě Lockheed Martin v Troy v Alabamě poznámky „stoj s Ukrajinou“. (Bílý dům, Adam Schultz)

Na druhé straně Rusko právě dokončuje mobilizaci více než 300 000 mužů, kteří jsou podle všeho vybaveni nejmodernějšími zbraňovými systémy z ruského arzenálu.

Až tyto síly dorazí v plném počtu na bojiště, někdy koncem ledna, nebude mít Ukrajina žádnou odpověď. Tato krutá realita ve spojení s ruskou anexí více než 20 % ukrajinského území a škodami na infrastruktuře blížícími se 1 bilionu dolarů nevěstí pro budoucnost Ukrajiny nic dobrého.

Staré ruské přísloví říká: „Rus zapřahá pomalu, ale jezdí rychle.“ Zdá se, že právě to se děje v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem.

Ukrajina i její západní partneři se snaží udržet konflikt, který sami iniciovali, když v dubnu 2022 odmítli možné mírové urovnání. Rusko se po začátku na zadních nohou do značné míry přeskupilo a je připraveno obnovit rozsáhlé útočné operace, na které Ukrajina ani její západní partneři nemají adekvátní odpověď.

Vzhledem k historii minských dohod je navíc nepravděpodobné, že by se podařilo Rusko odradit od vojenské ofenzivy prostřednictvím diplomacie. Zdá se tedy, že rok 2023 se rýsuje jako rok pokračující násilné konfrontace vedoucí k rozhodujícímu ruskému vojenskému vítězství.

Jak Rusko poté toto vojenské vítězství promění v udržitelné politické řešení, které se projeví v míru a bezpečnosti v regionu, se teprve ukáže.

****

Scott Ritter je bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty, který sloužil v bývalém Sovětském svazu při provádění smluv o kontrole zbraní, v Perském zálivu během operace Pouštní bouře a v Iráku při dohledu nad odzbrojováním zbraní hromadného ničení. Jeho poslední knihou je Odzbrojení v době perestrojky, kterou vydalo nakladatelství Clarity Press.

Originál článku a obrázků: Consortium News
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ

sdíletj na

4.4 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
Souhlas
Upozornit na
45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
24. 1. 2023 14:37

Nejhorší je to čekání…

Markýza
24. 1. 2023 15:18

To chce si zapálit a hledět do nebe 🙂

Boomer
24. 1. 2023 15:36
Odpovědět  Markýza

.. ano, jako bývalý kuřák uznávám, že pravdu díte. Taková blankytná obloha, zkrášlovaná kroužky dýmu z doutníku Partagas, to nemá konkurenci a myšlenky potom přicházejí samy od sebe.. boli časy, boli, ale sa minuli.

Vaska
24. 1. 2023 16:32
Odpovědět  Boomer

no včera to byl spíš chemtrails co zas sypali

Boomer
24. 1. 2023 18:05
Odpovědět  Vaska

.. jo, to nedokážu posoudit, nekouřím už 40 let.

Milan ze Zahrady Čech
24. 1. 2023 19:54
Odpovědět  Boomer

Já ujížděl na Korách. Přesně na den čtvrt století.

Boomer
25. 1. 2023 14:54

.. a když si k tomu chlap představil, jak ten doutník válela hezká mulatka na vlastním stehně..

Albi
24. 1. 2023 17:08
Odpovědět  Markýza

Ale jinak – sdělil pan Scott Ritter něco, co bychom už dlouho nevěděli?

Markýza
24. 1. 2023 17:44
Odpovědět  Albi

To nesdělil 🙂 leč sdělil to veřejně, nahlas a z pozice experta. Jestli s uvozovkami, nebo bez, to nedokážu posoudit, ale vypadá tak.

Boomer
24. 1. 2023 18:13
Odpovědět  Markýza

..já teda dost napjatě čekám, jak Putin dokáže využít zostřené situace, jak si poradí s pátou kolonou, jak dokáže zapřáhnout Gerasimova do chomoutu a přesvědčit ho, aby děla to, co fakt umí a dělal to jak potřebuje Rusko.

Milan ze Zahrady Čech
24. 1. 2023 20:03
Odpovědět  Boomer

Politruk Pjakin tohle téma ve svém posledním vidku zajímavě rozvinul. Jinak mi připadá, že s tou opotřebovávací válkou bude muset RF nejpozdějš do začátku května skončit, jinak se jí to může vymstít. Nemá to Gosudar lehký, vést válku v podstatě na třech frontách.

Milan ze Zahrady Čech
24. 1. 2023 19:49
Odpovědět  Albi

No, snažil se, ale dopadlo to jako vždycky.

Gales
24. 1. 2023 17:11
Odpovědět  Markýza

Jointa?

Milan ze Zahrady Čech
24. 1. 2023 19:52
Odpovědět  Markýza

To jo, jenže to elektronický cigáro mě ochuzuje o rituál zapalování. Navíc postrádám takový to kuřácký chrchlání. Není to zkrátka vono. Ale kroužky jo, ty dělat jdou. Aspoň tak.

Markýza
24. 1. 2023 20:17

Elektronický taky nemůžu. Není to vono, máte recht. Kuřácky sice nechrchlu a ani to nepostrádám, ale rauchpauza má prostě svoje pevně dané zákonitosti.

ladik
24. 1. 2023 15:35

Pusť si od Mládka Černou hodinku.

Markýza
24. 1. 2023 17:45
Odpovědět  ladik

Jo, taky dobrá!

Albi
24. 1. 2023 17:04

A když už musíme čekat, pusť si “politruka” – ty ruské “neúspěchy” jdou na triko ruské 5. oligarchistické koloně.
A taky vysvětlení, jak totálně se v hodnocení situace tentokrát spletla analýza MAP, uveřejněná i na Aeronetu.
Jinak jsou tam vysvětlena taky ta škatulata hejbejte se s výměnami těch generálů a vůbec situace v genštábu.
A jedna zajímavost navrch – jistý vlivný činitel (jméno je tam uvedeno, ale hledala bych ho dlouho) se “prokecl”, do konce čtvrtletí (tedy března) měl proběhnout ten dlouho očekávaný plánovaný převrat v Rusku – naštěstí to už nevyjde.
Tady je odkaz:
https://www.konceptualcz.cz/post/ot%C3%A1zka-odpov%C4%9B%C4%8F-v-v-pjakina-ze-dne-16-01-2023

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
24. 1. 2023 20:28
Odpovědět  Albi

Díky ďouče, já politruka pravidelně poslouchám tady: https://odysee.com/$/search?q=pjakin To ti posílám pro strejdu Příhodu kdyby náhodou, jeden nikdy neví co zablokují.
Teď jsem dokonce zjistil, že lepší to je bez dabingu (Yveta na to už dvakrát hodila bobek a nenadabovala ho), jen s titulky. Že když se proklikám hluchy a občasným politrukovým běsněním a pod. zkrátím si to tak čtvrtinu.
Víš jak placama používám obrat “Putin a spol.”? Mě by fakt zajímalo, kdo je za tím “spol”. Původně jsem uvažoval o triumvirátu Putin – Lavrov – Šojgu. Ale časem jsem dospěl k názoru, že Šojgu k tomu “spol.” nepatří a Lavrov sice jo, ale spíš jako mluvčí toho “spol.” Takže si teď myslím, že to bude sakra dobře utajená skupinka. Nebo spíš skupina; je jasný, že tam bude i zopár spolupracovníků ještě z KGB. Dokonce si myslím, že stojí i za Putinovým vstupem do vysoké politiky; že právě oni to “šeptli” Jelcinovi do ouška. Zkrátka mám z toho všeho takový vtíravý dojem. Na jednu stranu bych někdy ze vzteku a frustrace z vovcí nejradši zatáh roletu, na druhou stranu mi to zvědavost nedovolí. Nojo, no.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
25. 1. 2023 01:49

Ta frustrace na mě taky často padá. A z voleb jsem už druhý den byla totálně otrávená.
Jinak k tomu Pjakinovi – poslední dobu bývá někdy dost rozvláčný, takže ho raději čtu než poslouchám a někdy se až nudně opakuje. Ale zas se najdou díly, které jsou plné informací. jinak já mám v záložkách ještě tohle https://pjakin.blogspot.com/ (video má jen titulky a pod ním přepis).
A díky za tvůj odkaz, ten si uložím taky. I když není vyloučeno, že časem přijdeme o všechny, nejen o tyhle.

Milan ze Zahrady Čech
25. 1. 2023 09:27
Odpovědět  Albi

🙂

janle57
24. 1. 2023 17:19

Dnes RF velmi dobře ví,že k potlačení Majdanu stačilo 5 000 ruských výsadkářů,
kteří by na žádost Janukovyče zasáhli,pochytání a pozatýkání tehdejších organizátorů
puče by bylo dílem několika málo hodin,stejný scénář jak v Kazachstánu,dnes mohla
být u moci jiná vláda a na stole obranný pakt s Běloruskem a RF,k velké radosti
soudruhů z agresivní bandy jménem NATO.Dnes to bude stát ještě nepoměrně více
životů s hrozbou světové jaderné války.

Boomer
24. 1. 2023 17:34
Odpovědět  janle57

.. podobnou chybu udělalo Německo s Hitlerem a jeho družinou už při jejich Pivním puči.

Jan1
24. 1. 2023 18:55
Odpovědět  Boomer

Nejenom tuto chybu udelali mocipani kratkym zalarovanim Hitlera za ucast na nezdarenem puci. Take Lenin mohl uprchnout po nezdarenem puci, Castro take prvni puc zbabral. Jedine Dekabristy nechal car popravit. Mezi nimi byl i bratr Lenina. Lenin se za to carske rodine pak pomstil a nechal ji vyvrazdit.

Jan1
24. 1. 2023 18:42
Odpovědět  janle57

Uz tenkrat pri vyjednavani dohody primeri na Ukrajine zapadni politici a Rusove podepsali vyjednane dokumenty. Pote co Americane presvedcili Janukovice, aby nenasadil proti demonstrantum zbrane, spustili hned pristi den skrze Banderovce a Pravy sektor statni prevrat, ktery vyustil ve jmenovani vlady pucistu a vojenske junty. Cleny vlady vybrala V. Nulandova z USA, ktera operaci ridila. Stala 5 miliard $.
Rusove se tedy uz tenkrat nechali oklamat, protoze duverovali tem podpisum politiku z Nemecka, Francie, atd. Nevedeli, ze je to podraz, jinak by se rozhodli pro armadni intervenci, ktera by Ukrajinu uchranila utrpeni za soucasne vojenske operace.
Samozrejme, rychla reakce ruske armady by predesla ohromnym ztratam na zivotech vojaku a civilistu i 8 letemu ostrelovani civilistu a doma na Donbase s 20 000 obetmi, mezi nimiz je spousta deti.
Podobny scenar byl pripraven v Belorusku, ale Lukasenko se nedal zastrasit a s pomoci Ruska prevratu zabranil.
Pak prisel na radu Kazachstan. Opet neuspesny prevrat a proamericky Nazarbajev byl odstranen.

Markýza
24. 1. 2023 20:19
Odpovědět  Jan1

Nojo ale víte, jak to je: Rus zapřahá pomalu, ale pak…..

Tom
24. 1. 2023 22:30
Odpovědět  Markýza

…ale pak to jede!!!

Aleš
24. 1. 2023 14:55

Biden je masový vrah.

František Rýpal
24. 1. 2023 21:46
Odpovědět  Aleš

A který amiprezident není?

Tom
24. 1. 2023 22:31
Odpovědět  Aleš

Je to dement, mimo jine…

Teuton
24. 1. 2023 15:22

Pokud se sviním ze SPOLU podaří vyvolat globální válku, třeba té hanebné svini Černochové,budu se moc a moc přimlouvat, aby první raketa, která zasáhne naše území, pohřbila a změnila v zuhelnatělé trosky jejich vlastní děti. To se ovšem zavrženíhodné svině Černochové netýká. Ta žádné děti nemá. Dala přednost vyvolávání války před možností být matkou. Opravdu svině hanebná.

Tom
24. 1. 2023 22:32
Odpovědět  Teuton

Stara cubka deti nemiva. I kdyz. Kdo by na tu starou matraci vlezl, ze?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
pavelpe
24. 1. 2023 15:28

Včerejší zpráva, která byla zveřejněna v médiích, že Maroko se stalo první africkou zemí, která převezla zbraně do Kyjeva, se ukázala jako mírně řečeno nesprávná. Marocké tanky T-72 skutečně vyrazily na Ukrajinu, ale úřady africké země k tomu nedaly souhlas.
Marocké ministerstvo zahraničí v komentáři k situaci s dodávkami tanků T-72B na Ukrajinu oznámilo naprosto senzační informaci. Ukazuje se, že to nebyl samotný arabský stát, kdo je dodal, ale Česká republika je v rozporu se smlouvou na modernizaci marockých tanků jednoduše převzala a bez souhlasu samotného Rabatu předala Ukrajině, uvádí FAN.
“Češi po zásahu Ameriky a Nizozemska porušili smlouvu ve prospěch Ukrajiny,” řekl Rabat.

No není to bomba, vláda ČR už nejenom podporuje nacistický režim na Ukrajině, čímž posunula ČR do kategorie nacistický stát. Vláda ČR už se chová jako Hitlerovo Německo a rabuje cizí majetek. Jaké dno musí ta naše nacistická žumpa ještě dosáhnout, aby si lidi uvědomili pravý stav věci, sundali prdel z gauče a šli ty nacistický svině vyházet ze Strakovky?

Pavel K
24. 1. 2023 15:48
Odpovědět  pavelpe

Ty vole to jsou ksindlové že jim není rovno. 🤦‍♂️🤦‍♂️💩💩👎👎👎🤮🤮🤮

Bum
24. 1. 2023 15:47

Rusko,konečně udeř plnou silou ve třech směrech a především od severozápadu na Kyjev a Lvov.na tu bandu nacistů,vrahů. Pšonci slintají za rohem,tihle zmrdové.EU hyena USSA taky,oni neslintají,oni – EU je olizávají prdel satanistům.Rusko uder,uder v plné síle na to zlo.

Tom
24. 1. 2023 22:35
Odpovědět  Bum

Co neni, stane se!

Bum
24. 1. 2023 16:20

Ukrajinu jste zblbli,obelstili,oklamali a vraždíte tu lidi navzájem,navzájem slovanské národy.Za to,usa,anglosasové pospoplu budete těžce,velmi těžce pykat.S USA a Anglosasie skončí zlo na Zemi,skončí poroba,zlo,vykořisťování. Sláva bohům,naším předkům ! Věčná,vesmírná a spravedlivá smrt pro satanisty na Zemi-usa-anglosassy a všem jejím olizávačům. Věčná sláva Slovanům a slovanským bratrům na Zemi.ochráncům genoinformačnídatabanky u Slunce,božským dětemk,Slovanům.

čelakovský,brat
24. 1. 2023 16:27
Odpovědět  Bum

Taktak,zlo se už likviduje znovu a díky jen a jen ruské federaci a ruské,světlé duši,nezrazující tvůrce a boha.

Gales
24. 1. 2023 17:14

Konec bude až to řekne Putin.A ten to řekne až to bude pro něj výhodné.

Vaska
24. 1. 2023 17:17

trochu mimo soudek – něco pro pivníky (plvaře) – https://t.me/cactus_bielli/33682
přeju “dobrou chuť” – ještě že jsem s pivem seknul, akorát k večeři nebudu chroupat chleba ale dám si brambory na loupačku

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
24. 1. 2023 18:06
Odpovědět  Vaska

Dobře tě tak natáhneš brka stejně a lepší je být nalitej než zabitej.
Ale jen, od zdražení beru pivo ze soukromého pivovárku a jsem velice spokojen. Nákup za dvacku a je to dvanda. Hustá i ordodoxní prazdrojáci sklapli.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jan1
24. 1. 2023 18:26

Je to trochu jinak nez Ritter pise.
Zatim se likviduje betonova linie bunkru, sahajicich nekolik poschodi pod zem. Vytvareji se pruniky a kotle obkliceni, umoznujici prerusit zasobovani a Ukrosum se vzdat. Po prekonani teto masivni prekazky, kterou Ukrosi a NATO staveli 8 let bude cesta vice mene uvolnena na zapad Ukrajiny, na Kijev, Lvov.
Je v zajmu Ruska, aby se napor zesilil a postup zrychlil, nez zacnou mobilizace v zemich NATO.
A ty zacnou, protoze zbrane a munice jsou vycerpane a prachy uz nechteji posilat. Desitky Leopardu nemohou nic zmenit, Rusove uz znicili 7600 tanku. Lampasak prece rekl, ze je treba vedle munice doplnit ztraty vojaku. Kazdy den tam zahynou stovky Ukrosu a zoldaku.
Lampasak vas da do late, jestlize ho zvolite! Zmenu novely mobilizacniho zakona uz ma vlada na stole. 60 dni na fronte nikdy nedodrzi, vojaci uz tam zustanou v nasazeni az do jejich likvidace.

Pavel z Moravy
24. 1. 2023 18:41
Odpovědět  Jan1

Nu tady se asi jedná o ta 20, 30, 40 letá zlatíčka, co zatím musí každou sezónu na lyže do Švýcar nebo Itálie. Jejich rozežrané 20 leté dětičky těch 40 – 50 letých jsou ale převážně příznivci škůdců a Pavla. Jim to ale doteď nedošlo, že jejich mazánci nebudou mít vyjímku. A jestli se nechtějí stát obětmi této špinavé hry, musí začít za sebe bojovat. Ale nevěřte, že to chápou, ti nechápou nic, mám to od zdroje.

Markýza
24. 1. 2023 19:17
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nechte být. Mám dva zetě v jatečním věku a rozhodně si přeju, aby se starali o rodiny, než umírali za Ukrajinu………..

Markýza
24. 1. 2023 19:16
Odpovědět  Jan1

Díky za rozumné a zajímavé informace. Kde to berete?