blogKrize UKRAJINA

Scott Ritter: Jediným možným výsledkem konfliktu s Ruskem je celková porážka Ukrajiny.

Scott Ritter
Scott Ritter je bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty a autor knihy “Odzbrojení v době perestrojky: Autor knihy “Kontrola zbrojení a konec Sovětského svazu”. Sloužil v Sovětském svazu jako inspektor provádějící smlouvu INF, ve štábu generála Schwarzkopfa během války v Zálivu a v letech 1991-1998 jako zbrojní inspektor OSN.

Kyjevu byla již dávno nabídnuta mírová dohoda, ale místo toho se rozhodl pro válku, k čemuž ho vybídli západní podporovatelé. Nyní je jeho osud zpečetěn

2. září uplynulo 78 let od slavnostní kapitulace za druhé světové války na palubě lodi USS Missouri v Tokijském zálivu. Tento okamžik formálně stvrdil bezpodmínečnou kapitulaci Japonska před Spojenými státy a jejich spojenci a znamenal konec konfliktu. Z japonského pohledu trval od incidentu na mostě Marco Polo 7. července 1937, který čínsko-japonskou válku odstartoval.

Nedošlo k žádnému vyjednávání, pouze k prostému ceremoniálu kapitulace, při němž japonští představitelé podepsali dokumenty, a to bez jakýchkoli podmínek.

Tak totiž vypadá porážka.

Historie se má studovat tak, že se z ní snažíme vyvodit poučení, které by mohlo mít význam pro současnost. Jak poznamenal americký filozof George Santayana: “Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k jejímu opakování”. Ukrajinská vláda v Kyjevě by udělala dobře, kdyby se při zvažování současného konfliktu s Ruskem zamyslela jak nad historickým precedentem, který vytvořilo Japonsko svou bezpodmínečnou kapitulací, tak nad Santayanovou radou. 

Ukrajina se musí především poctivě zamyslet nad příčinami tohoto konfliktu a nad tím, která strana nese břemeno odpovědnosti za boje. ‘Denacifikace’ je termín, který ruská vláda používá při popisu jednoho ze svých deklarovaných cílů a záměrů. Prezident Vladimir Putin se mnohokrát odvolával na ohavný odkaz Stepana Bandery, nechvalně známého masového vraha a spolupracovníka nacistického Německa, kterého novodobí ukrajinští nacionalisté oslavují jako hrdinu a všeho jiného než otce zakladatele svého národa.

Skutečnost, že současná Ukrajina považuje za vhodné vyzdvihovat muže, jako byl Bandera, na takovou úroveň, vypovídá o prohnilých základech kyjevské věci a o nedostatku morálních hodnot v dnešním národě. Roli, kterou sehráli novodobí stoupenci nenávistné nacionalistické ideologie nacistického kolaboranta při propagaci klíčových událostí, jež vedly k zahájení vojenské operace ze strany Ruska, nelze ani ignorovat, ani bagatelizovat. Byli to právě banderovci, kteří díky svým dlouholetým vztahům se CIA a dalšími Moskvě nepřátelskými zahraničními zpravodajskými službami použili násilí k sesazení bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče z funkce v únoru 2014.

Z aktu nezákonného zpolitizovaného násilí vzešly síly etnické a kulturní genocidy, které se projevily v podobě současných banderovců, kteří iniciovali násilné činy a útlak na východní Ukrajině. To následně vyvolalo ruskou reakci na Krymu a akce občanů Donbasu, kteří se organizovaně postavili na odpor řádění s banderovci spřízněných ukrajinských nacionalistů. Následovaly Minské dohody a následná zrada potenciální cesty k míru, kterou tyto dohody představovaly, ze strany Kyjeva a jeho západních partnerů.

Ukrajina se nemůže distancovat od role, kterou sehráli novodobí banderovci při utváření současné reality. V tomto ohledu Kyjev zrcadlí militaristy císařského Japonska, jejichž slepá oddanost zásadám bušidó, tradiční “cestě bojovníka” pocházející z dob samurajů v Japonsku 17. století, pomohla uvrhnout zemi do globálního konfliktu. Součástí japonských závazků po kapitulaci bylo očistit společnost od vlivu militaristů a přijmout ústavu, která je deplatformovala tím, že agresivní války – a vojenské síly potřebné k jejich vedení – označila za protiústavní.

Banderismus ve všech jeho projevech musí být z ukrajinské společnosti vymýcen stejným způsobem, jakým byl z Japonska odstraněn militarismus inspirovaný Bushidem, a to včetně vytvoření nové ústavy, která tuto očistu zakotví jako zákon. Jakékoli selhání v tomto směru pouze umožňuje rakovině banderismu přežívat a hnisat uvnitř poraženého těla postkonfliktní Ukrajiny až do nějaké budoucí doby, kdy bude moci znovu metastázovat a škodit.

Přesně toto poselství vyslal Putin, když během Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra letos v červenci promítl video, na němž byly veřejně prezentovány zločiny banderovců za druhé světové války. “Jak proti tomu můžete nebojovat?” Putin řekl. “A pokud to není neonacismus v jeho současném projevu, tak co to je?” zeptal se. “Máme plné právo,” prohlásil ruský prezident, “věřit, že námi stanovený úkol denacifikace Ukrajiny je jedním z klíčových.”

Zatímco se západní establishmentová média začínají vyrovnávat s rozsahem a měřítkem případné vojenské porážky Ukrajiny (a tím i s realitou rozhodujícího ruského vojenského vítězství), jejich političtí dozorci v USA, NATO a Evropské unii se snaží definovat, jaká bude konečná hra. Poté, co tito západní politici formulovali rusko-ukrajinský konflikt jako existenční boj, v němž je v sázce samotné přežití NATO, mají nyní za úkol utvářet vnímání veřejnosti tak, aby zmírnili jakýkoli významný a trvalý politický úder ze strany voličů, kteří byli oklamáni, aby tolerovali přesun miliard dolarů ze svých státních pokladen a dalších miliard dolarů zbraní ze svých arzenálů do ztracené a zneuctěné věci.

Klíčovým aspektem tohoto řízení vnímání je pojem vyjednaného urovnání, což je proces, který předpokládá, že Ukrajina má možnost vyjádřit se k načasování a povaze ukončení konfliktu. Faktem však je, že Kyjev o tento hlas přišel, když loni na jaře odstoupil od mírové dohody, kterou zprostředkovali jeho vyjednavači s ruskými protějšky, a to na příkaz svých pánů z NATO, jak jim to sdělil tehdejší britský premiér Boris Johnson. Rozhodnutí o prodloužení konfliktu bylo podmíněno poskytnutím vojenského vybavení a pomoci Kyjevu v hodnotě desítek miliard dolarů. Úřady řádně provedly masovou mobilizaci, což znamená, že ukrajinské jednotky výrazně převyšovaly své ruské protějšky. 

Nové kyjevské síly vycvičené a vybavené NATO dosáhly během podzimní ofenzívy působivých územních zisků. Ruská reakce spočívala ve stabilizaci fronty a provedení částečné mobilizace svých záloh s cílem shromáždit dostatek živé síly ke splnění úkolu zadaného od počátku operace – denacifikace a demilitarizace. Denacifikace je politický problém. Demilitarizace nikoliv. V případě Ukrajiny to znamená účinně zničit schopnost Ukrajiny vést ozbrojený konflikt ve smysluplném měřítku proti Rusku. Tento cíl s sebou pravděpodobně nese i nutnost odstranit z Ukrajiny veškerou vojenskou infrastrukturu NATO, včetně vybavení a materiálu. 

Rusko od zahájení částečné mobilizace provádí úspěšnou demilitarizaci ukrajinských ozbrojených sil. Vybavení, které Ukrajině poskytuje Západ, Rusko podobně ničí tempem, které činí jeho náhradu neudržitelnou. Mezitím se naplno rozjel vlastní ruský obranný průmysl, který dodává řadu moderních zbraní a munice, jež jsou více než dostačující.

Krutá realita je taková, že ani Ukrajina, ani její západní spojenci nemohou unést operační ztráty na živé síle a vybavení, které konflikt s Ruskem způsobuje. Na druhé straně Rusko je schopno nejen absorbovat své ztráty, ale vzhledem k velkému počtu dobrovolníků, kteří jsou přijímáni do armády, a vysokému tempu zbrojní výroby, svou sílu časem i zvýšit. V určitém okamžiku v nepříliš vzdálené budoucnosti dosáhne poměr sil mezi Ruskem a Ukrajinou v divadle operací bodu, kdy Kyjev nebude schopen udržet dostatečné krytí podél linie dotyku, což umožní, aby se v obranné linii otevřely mezery, které Rusko, schopné použít čerstvé rezervy, využije. To povede ke zhroucení soudržnosti ukrajinských jednotek, což s velkou pravděpodobností vyústí v překotný ústup na obrannější pozice, které by mohly být vytvořeny západně od Dněpru.

Ukrajina svými kroky v roce 2014 ztratila Krym. Ukrajina a prostřednictvím svých rozhodnutí v roce 2022 ztratila Donbas, Záporoží a Cherson. A pokud Kyjev bude tento konflikt prodlužovat tak dlouho, dokud se nebude fyzicky schopen bránit, riskuje, že ztratí ještě více území, včetně Oděsy a Charkova.

Rusko nevstoupilo do konfliktu s úmyslem zmocnit se ukrajinského území. V březnu 2022 však Kyjev odmítl návrh mírové dohody (který nejprve předběžně schválil) a toto rozhodnutí vyhnout se míru ve prospěch války vedlo k tomu, že Rusko pohltilo Donbas, Záporoží a Cherson.

Jako jednu z podmínek pro zahájení jednání o míru s Moskvou Kyjev požadoval navrácení všech bývalých ukrajinských území, která jsou v současnosti pod ruskou kontrolou – včetně Krymu. K dosažení takového výsledku by však Ukrajina musela být schopna vynutit si dodržování podmínek vojenskou a/nebo politickou porážkou Ruska. Za současného stavu je to nemožné.

Zdá se, že Ukrajina a její západní partneři se dosud nevyrovnali se skutečností, že ruské vedení nemá náladu na vyjednávání pro vyjednávání. Putin uvedl své cíle a záměry, pokud jde o konflikt – denacifikace, demilitarizace a žádné členství Ukrajiny v NATO. 

Taková je realita současné situace. Rusko pracuje na dosažení svých stanovených cílů a záměrů. Za současného stavu věcí může Ukrajina nebo její partneři v USA, NATO a EU (takzvaný “kolektivní Západ”) udělat jen málo, aby mu v dosažení těchto cílů zabránili. Časový harmonogram se neřídí kalendářem, ale je spíše určován výsledky. Čím déle bude Kyjev – a jeho západní partneři – tento konflikt protahovat, tím větší škody Ukrajině vzniknou.

Je načase, aby se Ukrajina a její západní partneři vydali cestou míru a obnovy. K tomu však může dojít pouze tehdy, když se Ukrajina vzdá a přijme realitu.

stroj. překlad

http://6b.cz/Ia8z

sdíletj na

33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Skeletor
5. 9. 2023 11:02

No a co asi čeká v česku banderovského náčelníka Pjótra Fialenka a jeho AZOV-pětidemoliční četu_ A ještě jedna postava mi v té banderovské bandě chybí je to ” ústavní boss ” který je z pozice moci držel na pozici. No to už ovšem záleží na Českém národě.

zdena
6. 9. 2023 08:29
Odpovědět  Skeletor

Spíš co čeká možní celý český stát za to že fialu poslouchá a mlčí……

Frank
5. 9. 2023 11:04

K tomu opravdu není co dodat.

Teuton
5. 9. 2023 11:05

Ať si Ukrošvábové bojují, s kým chtějí, ale ať nás do toho netahají. Tohle je jejich válka, jejich problém. Vasilové a Vasilisy žádní mí bratři nejsou, mám tyhle opilé přismrádlíky totálně na háku, a vytáčí mne, když se kvůli nim zde u nás snižuje úroveň a kvalita života.

Jura S
5. 9. 2023 11:33
Odpovědět  Teuton

Přesně tak, já si jen před Vasilisou odplivnu – SUPERMÁRKET – Vasilisa 4 láhve vodky, tahá za ruky dva nedorostlé banderovce, těm tam koupila chleba a paštiku, u pokladny si přibrala ještě 3 cigára…

zuza
5. 9. 2023 12:45
Odpovědět  Jura S

dnes ráno som videla Vasilissu aj s Vasilom a mladými v Lidli, nákupný vozík naložený že ho ledva tlačili, platili 500 eurovou bankovou!!! 500 eurovú bankovku som doteraz videla tuším len na obrázku. Ešte aj pokladník si ju obzeral. Nákup naložili do terénneho SUV BMW X7 za cca 90 tis EUR. Ja síce viem o autách len to, že sa odpisujú 4 roky a že ako mam vypočítať za ne cestnú daň, ale presne toto auto má jeden môj klient, takže poznám jeho obstarávaciu cenu.

Helena
5. 9. 2023 13:50
Odpovědět  zuza

No vidíte, to jsou ti, kterým tahle “vláda” posílá vaše důchody, vaše daně z každého litru nafty, z každého nákupu. To jsou totiž bossové ukrajinské mafie – ti, kteří to tu z jedné strany ovládají – z druhé strany pyjalové loutky vodí USA, Británie a skopčáci. Tohle by si ukrajinský dělník ze stavby dovolit nemohl.

Jura S
5. 9. 2023 11:24

Fialova vláda zřejmě popírá existenci Banderových soch – třeba 30 metrové ve Lvově a bez ostychu posílá naši techniku aby byla počmárána Hitlerovskými trámovými kříži a runami gestapa… navíc okrade vlastní obyvatele a vše pošle ukronacistům. A ještě tu zadarmo vyživuje samice ukroušů a jejich potomky…. Jasně, Filajáci se TŘESOU, vědí že vsadili na špatnou kartu a válečné zločiny ukroušů jsou nepopiratelné, včetně genocidy, jenže zarputile to nechtějí přiznat… to raděj způsobí totální devastaci vlastní země, což se jim daří nejméně na 150%, jsme nejhorší z Evropy ve všem a první v sponzoringu pluku AZOV…. ale bude konec války a konec KOZY….už se na ty čuníky voda nalejvá do kotle….

Pavel
5. 9. 2023 12:19
Odpovědět  Jura S

oni ukrajinci mají problém oni tyto své hrdiny oslavují skoro v každé vesnici https://forward.com/news/462916/nazi-collaborator-monuments-in-ukraine/ no dnes jich tam mají už o hodně více to víte udržovat národní tradice se musí

Pavel z Moravy
5. 9. 2023 15:58
Odpovědět  Jura S

Oni existenci nepopírají, oni ji tvrdě hájí. Vždyt jsou spolu v jednom vláčku.

Miroslav
5. 9. 2023 18:06
Odpovědět  Jura S

Na západní Ukrajině je 57 pomníků, pamětních desek a muzeí Bandery. A přibývají. Co dodat? Pustit tam Poláky.

zuza
5. 9. 2023 11:35

dnes na sk.news-front.su samé dobré správy:

  • Kyjev zachvátila panika — ruská armáda vrhne na Charkov výsadkové útočné brigády
  • Ukronacisti strieľali na kolegov za pokus o útek v Chersonskej oblasti (dôstojnícia riadia na diaľku vojakov bez jedla a munície, za ústup ich strieľajú – snáď to ukrajincom konečne otvorí oči)
  • Ekonomika eurozóny balansuje na pokraji sebazničenia – dúfajme, že sa čím skôr zrúti a EÚ sa rozpadne
  • Po stretnutí Putina a Erdogana nebudú podpísané žiadne dokumenty (recept už moc potreboval trocha umravniť)
  • Poľsko z „hry o tróny“ vypadáva
  • Zatiaľ čo Západ zachraňuje Ukrajinu, Putin zabral Afriku a Blízky východ

Putinovec
5. 9. 2023 13:31
Odpovědět  zuza

Já sem s dovolením přidám taky jednu pozitivní informaci .
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Nenavidim-lesbismus-miluji-lesby-Mrzacite-deti-genderem-Knez-Kuffa-pred-politiky-742364
Začíná jim to informačně rupat , i přes veškerou cenzuru .

sergej
5. 9. 2023 11:50

On to někdo nevěděl v křížku se supervelmocí? Ale businessmani zisků přes mrtvoly budou “plakat protože nesklidí vše jak jsou zvyklí. Ale podkolonii retardů euál už vydojili i tak. Ale třeba doufají že rozkopulují s nato, poláky a tak.

zuzana
5. 9. 2023 12:23

USA vyzbrojí Ukrajinu toxickou municí s ochuzeným uranem

https://aktax.cz/usa-vyzbroji-ukrajinu-toxickou-munici-s-ochuzenym-uranem/

Vladimír
5. 9. 2023 12:39

Už se začíná přemýšlet o tom, jestli by na frontu neměli jít ukrajinští utečenci do západních států. Nemocní a mrzáci z Ukrajiny na frontu musí, o tom už bylo rozhodnuto – stejně tak Ukrajinci s 3-mi a více dětmi. Už zůstávají jen ti Ukrajinci ze západní Evropy. To byla od Ukrajinců pěkná blbost prchat na západ, když Rusové nabízeli azyl všem.

jhh
5. 9. 2023 16:45
Odpovědět  Vladimír

No pokud máš na sobě vytetovanej hákenkrojc tak do ruska těžko.

Dag
5. 9. 2023 16:52
Odpovědět  Vladimír

Otázka je, zda ti,co utekli na východ,nejsou nuceni bojovat zase za druhou stranu.No,doufám,že nikdo nemůže uprchlíky vyhostit na Ukrajinu.Budoucnost národa je v těch,co se zachranili útěkem. Oni za tu svou vládu těžko můžou,když tam proběhl mocenský puč.

zuza
5. 9. 2023 17:30
Odpovědět  Dag

nútení určite nie sú, ale možno niektorí chcú. Len dúfam, že tých, ktorí sa pridajú na stranu Rusov, naozaj dobre preveria. Aby neprijali do ruskej armády niečo taká ako ta banderovská riaditeľka škôlky
https://www.pokec24.cz/nezarazene/viteztvi-nad-patou-kolonou-ve-stavropolu-lide-se-dobusili-k-uradum-vcerejsi-pribeh-dostal-necekane-pokracovani/
To je niečo, čo nedokážem rozdýchať.

Dag
5. 9. 2023 18:46
Odpovědět  Dag

Nevím, proč mínusy.Jako rodič mám děti téměř dospělé a je hrozné,že jiní mladí kluci sotva ze škol vyšlí zbytečně a hnusně umírají na obou stranách fronty. Je to zločin….

Markýza
5. 9. 2023 20:12
Odpovědět  Dag

Šoupla jsem vám plusko, protože s vámi souhlasím. Taky bych nechtěla, aby moji zeťové umřeli nesmyslně rozerváni kulema a z dětí byli sirotci. Mínuska někdo dává zřejmě jen proto, že má zrovna blbou náladu, nebo co. Já je párkrát dostala za ekvivalent “dobré ráno” 😀 😀

Pavel z Moravy
6. 9. 2023 08:52
Odpovědět  Dag

Ale mohou zde tedy klidně demonstrovat proti tomu co s nimi zelenáč a jeho banda provádí. Oni naopak nosí trika s nápisem Vše bude Ukrajina. Kdyby mladí Američané kdysi nedemonstrovali doma v USA proti válce ve Vietnamu, tak tam byla další roky, nehledě na lidské oběti. Tito jsou zde proto, že na to měli a někdo jim to zaplatil. Na západní Ukrajině se neválčilo a jak se píše, v Kyjevě se slaví dodnes. Proč tedy tady v té zbožňované demokratické Evropě nevyjdou do ulic a nepožadují ukončení války. Protože, alespoň z mého pohledu je jim to asi šumafuk. Asi jim tedy nevadí, že umírají jejich krajané, hlavně když jsou oni za vodou. A pokud vím, tak odvádějí převážně na frontu ty, kteří žijí na územích, které by se chtěli připojit k Rusku. Teď nemluvím o banderovcích, kteří budou pokračovat do posledního muže. Taková je tedy asi skutečnost, těmto zde je asi to, co se u nich děje jedno. A co jejich staří rodiče, které tam zanechali, na jejich životech nezáleží?

zuzana
5. 9. 2023 12:42

Britský princ Andrew obviněn ze sexuálního zneužívání během návštěvy Ukrajiny

https://aktax.cz/britsky-princ-andrew-obvinen-ze-sexualniho-zneuzivani-behem-navstevy-ukrajiny/

Vladimír
5. 9. 2023 14:32
Odpovědět  zuzana

Víte Švejku, co to znamená být degenerovaný? Šlechta se tak dlouho šlechtila mezi sebou, až se přešlechtila. A že v Kyjevě kvetou takovéto prasárny asi nepřekvapí, právo i spravedlnost už je dávno pryč.

Markýza
5. 9. 2023 14:15

Amen

zuza
5. 9. 2023 15:27

Rusko zrušilo na tento mesiac plánované vojenské cvičenie Západ-2023. „Nie, tento rok máme cvičenie na Ukrajine,“ reagoval Šojgu na novinársku otázku týkajúcu sa pravidelných manévrov.

Markýza
5. 9. 2023 15:48
Odpovědět  zuza

Jo, četla jsem a poprskala jsem si klávesnici. Já ten brutus ruský humor miluju.

Mike
5. 9. 2023 15:38

Ani jsem to nedočetl Skote. Víš, my tady ve střední evropě k tomu máme přece jen blíž, jak geograficky, tak historicky, takže to co píšeš my známe. Nicméně pokračuj v této osvětě tam u vás, je to fakt potřeba. Dík.

primak
5. 9. 2023 18:01
Odpovědět  Mike

Vlastně ale, on je teď v Rusku, není-liž pravda?

jiří
5. 9. 2023 15:48

Regionalizace celé Evropské unie | Peter Staněk.
https://www.youtube.com/watch?v=oXmS67_4xGU&ab_channel=InovaceRepubliky

Markýza
5. 9. 2023 18:40
Odpovědět  PENNYS

To už ale docela dlouho, pokud vím.

Bozena K
5. 9. 2023 20:11

super, vše řečeno velmi výmluvným a vyčerpávajícím způsobem…doufejme,že to tak nakonec skončí