blog

Rusko si vybudovalo svoji vlastní Evropu

Pohled na starou Moskvu a chrám Krista Spasitele – RIA Novosti, 1920, 08.09.2023

Dnes z jiného soudku informací o jakých se u nás mluví velmi málo. Když započala SVO, bylo nemálo těch, co se i u nás rozvteklili na Rusko, to chudé, špinavé, korumpované, hloupé, zablácené, ba i jsem slyšel o medvědech, co chodí i po ruských městech. A vůbec by tam měli držet hubu a  poslouchat nás tady z kvetoucí Evropy … Myslel jsem si svoje, nemělo a nemá cenu takovým dokazovat, že už dávno to tak není a že už to dost dlouho není země, která by byla plně závislá na ropě a plyn (příjmy do ruského rozpočtu z této činnosti činí neuvěřitelných pouhých 15% příjmů Ruska …) Už kolem roku 2010 (!) se začaly objevovat první vlašťovky obrození nejen Moskvy. Mnohá města z „provincií“ se proměnila k nepoznání. Samozřejmě, k tomu bylo je a bude vždy potřeba vedení, které se bude starat o lidi a ne o své vlastní kapsy. Bylo to tak i před listopadem, je to tak i dnes i u nás. Vždy záleží jen na tom, co si lidé postaví, zařídí a jak se k tomu chovají.         Peter 008

Victoria Nikiforova

Ať už je to Londýn nebo Hongkong, New York nebo Rio de Janeiro – v každé světové megalopoli je Moskvan vidět už z dálky. Na tváři mu zamrzla truchlivá otázka. Nebo spíše mnoho otázek. Proč autobus nepřijíždí podle jízdního řádu z minuty na minutu? Kde jsou nabíječky a bezplatná wifi? Proč je restaurace zavřená, když jsou teprve dvě hodiny ráno? Bolí mě břicho, kdy už přijede sanitka? Jak to, že nepřijede? Zbláznili jste se vy tady?

Všude něco chybí, všechno je špatně. Bois de Boulogne je možná krásným lesem, ale proč je tam tolik prostitutek? Nábřeží Tibery jsou atmosférická, ale proč na něm vystavovat harampádí a snažit se ho prodávat turistům? Newyorské metro je špinavé a děsivé. Londýnské metro často nemá eskalátory a musíte chodit po schodech.

Moskevští běžencici málem uspořádali v Izraeli povstání, když tam nenašli své rodné dýňové latté. Tvaroh z (tady by měla být reklama) už přiměl tisíce přesídlenců k návratu. “A sádlo jedí ruské!” – Sergej Michalkov by zde slovně moralizoval.

Špatně se pije cappuccino za 11 eur za šálek v centru Říma. Je tak nějak nezajímavé, nechutná. Dokonce i Berniniho mramory vedle této směšné ceny blednou. Nemůžete si pomoct, ale vzpomenete si na svou oblíbenou malou restauraci na rohu Tverské-Jamské a chce se jít domů.

Hodně z toho je samozřejmě jen nostalgie. Moskva i dříve své děti obtížně pouštěla, milovali jsme ji i v 90. letech – se všemi trhlinami v omítce. Ale teď je to jiné, dnes výraz “nejlepší město na světě” zahrál novými barvami.

Podle nezávislých odborníků – často z těch nejnepřátelštějších zemí – patří Moskva mezi nejlepší megaměsta na světě. Ale z hlediska kombinace “cena – kvalita – bezpečnost” je absolutní jedničkou, o tom není sporu.

Jsou sice levnější hlavní města, ale upřímně řečeno, tam je to trochu děsivé. Jsou i luxusnější města, ale tam byste museli prodat ledvinu, abyste tam mohli žít alespoň týden. A jen v Moskvě si můžete užívat ultramoderního komfortu za docela rozumnou cenu a o půlnoci se volně procházet bez obav z nepříjemných setkání.

To vše se zdá být důvěrně známé jako vzduch. Ani tomu nevěnujeme pozornost. Ale podle moderních měřítek je to stále vzácnější luxus.

Před očima mé generace se západní velkoměsta neustále a rychle mění na Gotham City (město z cyklu Batman) – několik čtvrtí pro bohaté a ponuré, nekonečné ghetto pro chudé, s oblastmi, kam nechodí ani turisté, ani policie. Od New Yorku po Marseille, velkoměsta Západu tuto cestu prodělaly během několika desetiletí.

Dnes už by se nikdo se zdravým rozumem nešel po půlnoci provětrat do newyorského Central Parku. V letní Moskvě přitom život teprve začíná – po nábřežích se procházejí milenci, na náměstích tančí tanečníci tanga, v parcích běhají sportovci. Rodiče se projíždějí s kočárky, v nichž spí malinkatí Moskvané.

Bezpečnost, zdravé jídlo, sport, procházky – co dál? Moskva má také neuvěřitelně demokratickou kulturu. Desítky obrovských koncertních sálů, stovky divadel, na dobrou operu můžete jít za 300 rublů na galerku – můžete jít každý den. Obrovské množství knihoven. Nekonečné množství bezplatných přednášek, filmových projekcí, výstav. “Aktivita”, jak se dnes s oblibou říká. Příšerné slovo, ale úžasný obsah.

Když se procházím po moskevském bulváru a vidím elegantní lidi v kavárnách, připadá mi, že před třiceti lety jsme si my všichni Moskvané chtěli vybudovat jakousi kouzelnou “Evropu”. Tedy takovou, jakou jsme si ji představovali z filmů a knih: útulné restaurace, víno ve vysokých sklenkách, krásné šaty, květiny kolem, chodníky umyté šamponem. Všichni jsou k sobě milí a i osobní neštěstí se v hluku velkoměsta vyfešákovaných lidí lépe prožívá.

Není jasné jak, ale nám se to podařilo. Ta kouzelná, idealizovaná, romantizovaná “Evropa”, kterou jsme si vysnili a která nemá s moderní EU nic společného, je právě tady: v Ermitážní zahradě, v Orušejné uličce, na ulici Malá Bronnaja. A nemusíte nikam chodit. Ať Paříž dál mutuje v Gotham City. Bez nás, pánové.

Teď se do komentářů vrhnou různí lidé a budou křičet: “Konzumerismus! “V Moskvě jsou příliš vysoko!”. Těmto lidem bych chtěl vzkázat, ať se rozhlédnou kolem sebe. V Moskvě pracují dnem i nocí miliony lidí, aby tato konzumní mašinérie správně fungovala. Kuchaři krájejí a vaří, orchestry ladí nástroje, kropiči myjí chodníky šamponem, taxikáři převážejí cestující a baletní sbor vystupuje u baru. A to vše proto, aby byl Moskvan – nebo host hlavního města – včas nakrmen, najedený, oblečený, ošacený a kulturně obsloužený.

I v hluboké noci je Tverská plná aut. Okna moskevských domů svítí až do svítání – tady vyrábějí auta a tady drony. Za tímto oknem profesor čte knihu a připravuje se na zítřejší přednášku. A tady mladý programátor nespí a píše hru, která – co čert nechtěl – z něj za pár let udělá milionáře.

Moskevský systém protivzdušné obrany odráží ukrajinské drony. Moskvané bojují na přední frontové linii, jak se na lidovou válku sluší a patří: dělníci, básníci a filozofové bojují společně. Vše je jako před dvěma a půl tisíci lety, kdy filozof Sokrates a dramatik Aischylos také úspěšně bojovali za své rodné Athény. 

“Moskevský pluk” – tak se jmenuje báseň Vadima Pekova, najdete ji na sociálních sítích, přečtěte si ji.


A to všechno je moje Moskva. Každé září k nám přijíždějí statisíce venkovanů z provincií, pronajímají si byty, váhavě se zdraví se sousedy, rozhlížejí se: jak to tady vypadá, nebudou se smát? Naše hlavní město není jen sociální výtah, je to sociální eskalátor. Vítejte, netlačte se, prosím. Do roka budou tito venkovští lidé brblat na “nově příchozí”. Ale takoví jsme všichni.


Můj pradědeček z otcovy strany přišel do Moskvy z Jaroslavské gubernie na konci 19. století. Pracoval samozřejmě jako číšník: to byla tradiční pracovní nika pro obyvatele Jaroslavle. Moji předkové z matčiny strany se do hlavního města přestěhovali v polovině 20. let 20. století, téměř ihned po občanské válce. Žili chudě, ale pracovali, jak jen mohli ze všech sil.

Škoda, že jim nemůžu ukázat dnešní Moskvu, myslím, že by byli nadšeni. Když celé město vyjde na “Nesmrtelný pluk”, myslím, že děláme právě to – ukazujeme našim předkům, jak žijeme dnes, a ptáme se jich: Jak se vám to líbí?

Dnes v hloubi duše věříme, že to není Kyjev (jemu ani dle pohlaví to nepřísluší), ale Moskva – pravá matka ruských měst. Všechno nejlepší, věčné město!

https://ria.ru/20230908/moskva-1894849028.html

Překlad Peter 008

sdílet na

37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
anonym
8. 9. 2023 23:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdysi jsem se tam mohla podivat jako patnactileta. Mama mne nepustila. Navzdy lituju. I kdyz na mrtvolu Lenina bych ve fronte nebyla stala.
Civilizace se stehuje na vychod.

9. 9. 2023 01:26
Odpovědět  anonym

Tak toho bych taky litoval. 🙂

jmm
9. 9. 2023 05:52
Odpovědět  anonym

To já jsem také v 80 letech byl i na Lenina se podíval!
Je to úžasná historie lidstva jak se osvobodit od útlaku “kapitálu”….

Standa
9. 9. 2023 07:39
Odpovědět  jmm

Gorbačov navrhoval, aby se Lenin z Mauzolea odstranil.
Asi si tam chtěl lehout sám.

Luboš
9. 9. 2023 23:55
Odpovědět  Standa

Ještě bude mít možnost. Ale silně o tom pochybuji protože v Rusku je považován za zrádce vlasti a proto žije v Anglii.

zuza
10. 9. 2023 00:47
Odpovědět  Luboš

ten už je u satana, zomrel pred rokom v nemocnici v Moskve a v Moskve je aj pochovaný vedľa svojej Raisy

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jsladin
9. 9. 2023 12:35
Odpovědět  jmm

Já stále věřím, že se tam ještě podívám a nejlépe i do Petrohradu. Moc rád bych to viděl.

eFPe
9. 9. 2023 07:17
Odpovědět  anonym

A Země, ta je kulatá- a rozumím Vám moc dobře.

Standa
9. 9. 2023 07:24
Odpovědět  eFPe

V USSA jsou VŠ, kde se učí, že země je placatá a Darvin neplatí!To je ta americká evoluce k blbosti.

Standa
9. 9. 2023 07:36
Odpovědět  Standa

Plochozemci (flat-Earthers), jak se říká zastáncům teorií o tom, že vlády a vědci lidstvu tají, že žije na desce, tvrdí, že jich jsou miliony.
Je měsíc také placatý?

tupý hulvát
9. 9. 2023 09:48
Odpovědět  Standa

A já tvrdím,že na západě jsou jich možná stovky milionů.Znám lidí hodně a jsou schopni VE VĚTŠINĚ věřit naprostým pitomostem.Musí to být nakažlivá nemoc,i má dcera,vyrůstající v naprostém realizmu, mi ve čtyřiceti letech zmínila jakési nadpřirozeno!

Standa
9. 9. 2023 11:20
Odpovědět  tupý hulvát

Stačí to těm pitomům vysvětlit lapidárně. Položte si na dlaně ruky peříčko, bude tam držet. Obrátit směrem nahoru hřbetem ruky a peříčko se snese.
Kdo žije vlastně dole na placce a proč nespadnou, že?
Že by tam byl Avgárd?

Gales
9. 9. 2023 18:49
Odpovědět  Standa

Zemská tíže mu nohy víže.

Gales
10. 9. 2023 09:42
Odpovědět  Peter 008

Třikrát větší. A pořád se zvětšuje…

Gales
9. 9. 2023 18:53
Odpovědět  Standa

Já bych tvrdil že nic z toho neexistuje. My nejsme,země není a na ni taky nic není.Všechno je to jenom přelud v mozku…. Už jdu za Chocholouškem.

Pavel K
9. 9. 2023 09:47
Odpovědět  Standa

Nojo ale amerčané svoji zemi neřídí, ti se řídí podle toho co je jim předhozeno, jako už tuna zde v ČR. Jeden příklad, záleží TOMU kdo to v US řídí na svých lidech? Řekl bych že ne. Nemáte pocit, že tuna v ČR je to už také a je tu mnoho indícií, že jsme řízeni s tejným páníčkem z emeriky.

Standa
9. 9. 2023 07:21
Odpovědět  anonym

Viděl jsem i Gottwalda ve skleněné rakvi, heč!

Eva
9. 9. 2023 08:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Já jsem byla v Moskvě v sedmdesátých a v listopadu 89. I na Lenina jsem se byla podívat, byla jsem zvědavá jak vypadá nabalzamovaný člověk.
Milí lidé, krásné město, tehdy to přece nikde nebylo nic moc.
A přímo od Lenina mám osobní zážitek s ruským vojákem, který dokumentuje povahu ruského člověka.
Stejný zážitek mám o padesát let později s českým lékařem.
Tipněte si, který z nich ze srovnání vychází lépe…

Pavel K
9. 9. 2023 09:55
Odpovědět  Eva

Já se nechám podat, jsem absolutně zděšen čím na mě vyrazíte za historku. Fakt jsem bez nápadu. Já tedy v Rusku nikdy nebyl, teď nevím jestli je to dobře, nebo špatně. No a nebožtíky namazaný, zase nevím, možná bych šel se podívat, ale mám radši pomazanou (nabalzamovanóu) kachnu v troubě. Vím že jsem nechutný materialista a myslím jen na to žrádlo. Ne že mi napíšete, že musím být za každou cenu vtipný, já to myslím doopravdy. 😊🙄🙋‍♂️

katango
9. 9. 2023 11:12
Odpovědět  Pavel K

Když mi bylo pět, byla jsem s našima v Soči. Mám jen hezký vzpomínky. Snad až na to, jak mne kvůli červíkům krmili česnekem.

Eva
9. 9. 2023 11:15
Odpovědět  Pavel K

Zděšen být nemusíte, není to ” historka”, stalo se to. Týká se to mého tělesného postižení, víc psát nebudu.

Pavel K
9. 9. 2023 13:48
Odpovědět  Eva

To je mi líto. Já znám i tady takové případy a není jich málo. Kolikrát to skončilo i smrtí. Tam kde to nebylo lajdáctví se to dá pochopit, ale ono to má i jiné příběhy. No koneckonců já zřejmě budu mušet také na reoperaci, bo se to zkrátka prý tělo nepřijmulo. Tisícům ano a mě zrovna ne. Radost z toho nemám. Už mám obavy, co kdyby. Já chci vidět pláč, než zhebnu, těch maloměšťáckech pokrytců, co nekoukají nalevo napravo a jen pod sebe hrabou a jdou přes mrtvoly. Jsem zlej, jsem agent CIA. Budliky……🤣🙄🤦‍♂️

Jarda
9. 9. 2023 11:18
Odpovědět  Pavel K

Zkuste se třeba zamyslet nad tím, proč se říká lékař a ne léčař, od slova léčit.Není současný lékař ten co předepisuje “léky” za peníze a benefity farma-společností a zdraví lidí jej vůbec nezajímá? Zkrátka chamtivost je dnes na vzestupu a podle toho vypadá i současná Evropa i takzvaný “civilizovaný” západ.
Nevím, jetli je ten Lenin stále atrakcí pro turisty, nebo snad symbolem. Vím ale, že pomníky osvoboditelů mizí. Že naše sem se propadá do bídy. Že se staneme bojechtivou, fašizující zemí, která zplodila kreatury typu Fialy, Černochové, Pavla, Rakušana a dalších, jim podobným.

Pavel K
9. 9. 2023 13:36
Odpovědět  Jarda

Souhlas. 🙋‍♂️

Pavel z Moravy
9. 9. 2023 16:15
Odpovědět  Jarda

To je dlouho řízený proces, který většina lidí vůbec nevnímá, protože nemají v sobě zabudovaný pud sebezáchovy a záchrannou brzdu. To mne úplně šokuje.

Standa
9. 9. 2023 11:22
Odpovědět  Pavel K

Jak řekl Zeman cit:,, Nejlepší je prase propasírované přez zeleninu”!

katango
9. 9. 2023 13:07
Odpovědět  Standa

To by byla zelenina. Říká se to naopak. Zelenina přepasírovaná přes prase. To je prase.

Pavel K
9. 9. 2023 13:36
Odpovědět  Standa

Nebudete mě to věřit ale zeleninu či ovoce mám velice rád. Nelžu, ale přiznám se maso radši. 😊

janle57
9. 9. 2023 11:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Do 10 – 15 let začne migrace vzdělaných a slušných lidí do Ruska,kde budou čekat prosperitu,
klid a hlavně budoucnost pro své děti v zemi bez muslimských migrantů,křesťanské kořeny
naší evropské civilizace zůstanou zachovány pouze tady jen proto,že v čele země bude
někdo,kdo bude tyto hodnoty uznávat a hlavně prosazovat,země se 100% soběstačností
ve strategických surovinách,vlastní zemědělskou nadprodukcí s nejsilnější světovou armádou
v zádech bude zárukou bezpečnosti a další prosperity pro každého normálního člověka.
Celý anglosaský svět je v kómatu a brzy zdechne jak k smrti vysílené zvíře.

Standa
9. 9. 2023 11:15
Odpovědět  janle57

No,jo , ale za 10-15let tam bude kdo? Máte alternativu? Medvěděv kope za bílé menševiky a pro západ.

Pavel z Moravy
9. 9. 2023 16:29
Odpovědět  Standa

Stando, Janle má pravdu a Medveděv už bude dávno zapomenut, neboť ten proces vykrystalizuje do podoby, která k moci dostane vlastenecké vůdce. Alespoň tak to vnímám já. Už si to asi nepotvrdím v praxi, ale tak se mi to jeví. A anglosaský svět opravdu brzy skončí, dokonale se znemožní, nebude mít krom degenerace co nabídnout. Stále se totiž ten cyklus upadajících a rozkvétajících říší na planetě střídá. Teď dospěl západ do fáze rozkladu a stane se oproti jiným kontinentům nezajímavou a ubohou součástí planety. A dá se předpokládat, že opravdu ti vzdělanější a moudřejší budou emigrovat na východ za normálním a kvalitním životem.

Standa
9. 9. 2023 11:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak jsem četl , že 7 z 10 Ukrajinců u nás žije v bídě?

jsladin
9. 9. 2023 12:42
Odpovědět  Standa

A čemu se divíš, my musíme do práce a jsme na tom ještě hůř.8 z 10 Čechů u nás žije v bídě a díky komu?

9. 9. 2023 20:40
Odpovědět  Standa

A co mně po tom? Mě zajímá kolik Čechů u nás žije v bídě.

Bozena K
9. 9. 2023 18:55
Ohodnotit příspěvek :
     

tak, tohle všechno můžu potvrdit…byla jsem tam v r. 2016 na dovolené, týden v Moskvě a týden v Petrohradu a můžu potvrdit, jsou to nádherná města, čistá, krásně udržovaná, plná květinové výzdoby…např. kolem obchodního centra GUM, květinový koberec, v parcích i na ulicích květinové girlandy, napr. ul. Arbat,budovy opravené, nové chodníky, o Moskevském metru ani nemluvě, to je nádhera, muzea,chrámy, vše úžasné, krásná zoo v Moskvě, v Petrohradu Zimní palác, Tretjakovská galerie atd. nikde jsem neviděla žádné bezdomovce ani žebráky, jako v europských městech…
existuje FB kanál Igor in Russia, dává pěkné videa z Moskvy a Petrohradu : https://www.facebook.com/igorinrussia

Standa
10. 9. 2023 11:22
Ohodnotit příspěvek :
     

NEZAPOMENTE!
V SOBOTU 16.09. JE V 14 h. velká demonstrace na Václavském náměstí těch ,kdo nesouhlasí s touto vládou a její politikou. Budou se sjíždět lidé z celé republiky. PŘIJDTE TAKÉ.!!