blogNezařazené

Ruska a její děti se po 20 letech života v Německu vrátily domů: upřímná výpověď ženy o důvodech jejího útěku z “prosperujícího” Západu

Matka čtyř dětí si rychle uvědomila, že život v Evropě není podle jejích představ. A rozhodla se vyměnit pětipokojový komfort v Německu za “jednopokoják” v Rusku.

Vladimir Demčenko

Obrázek – Olga Stumpfová se spolu se svými 4 dětmi rozhodla všeho nechat a vrátit se do vlasti. Foto: Demčenko

Po 20 letech života v pětipokojovém komfortu v Německu se žena se 4 dětmi rozhodla vše opustit a vrátit se do své vlasti, byť do “jednopokojáku”.

– Bydlím v kuchyni. Děti, mám čtyři, jsou v pokoji, říká Olga Stumpfová, hezká drobná blondýnka, a upravuje si třásně. – Zatím spíme na nafukovacích matracích. Jsou tu čtyři kočky a kokršpanělka Julie. Žijí všude. A my jsme šťastní, protože jsme konečně doma, v Rusku.

– A jak se vám v Německu žilo? – Ptám se.

– Ó, tam jsme měli pět pokojů, každý svůj, – směje se žena. – Teď je to jeden pokoj, ano. Ale nikdo nereptá. Naopak. Nedávno jsem se ptala syna Míši, jestli se chce vrátit. Řekl, že by se nikdy nevrátil, že se tu cítí bezpečněji. “Mami,” říká, ” já se tady cítím úplně jako Rus.

Dívám se Olze do očí a říkám si: zbláznila se? Vyměnit za dvacet let dobře zavedený život v bohaté evropské zemi za jednopokojový byt v Balašichě u Moskvy! Opustit dobře zajištěný život a teď přemýšlet, jak uživit rodinu! Olga má pevný názor. Je v něm únava i jakási bezstarostná veselost, která dokáže všechno.

– Celých dvacet let jsem žila v Německu, chtěla jsem se vrátit, říká. – Tak jsem to řekla manželovi: tady nikdy nebude pro ně svoji.

Olga Stumpfová se syny Sašou a Míšou. Foto: Osobní archiv


TROŠKU SE „STARALA AŽ MOC“

Olga se narodila v Doněcku. Když jí bylo šest let, rodina se přestěhovala do Kazachstánu. Sestřenice s dcerkou zůstaly v Donbasu. Sama Olga po škole odjela do Čeljabinsku, vystudovala práva a seznámila se se svým budoucím manželem, rovněž studentem práv. On je ruský Němec, takže stěhování do Německa na začátku devadesátých let se zdálo logické. Rusko se právě začínalo vzpamatovávat z devadesátých let a Evropa lákala hojností. Německo navíc ruským Němcům slibovalo výhody a podporu.

Usadili se ve městě Giessen, 60 kilometrů od Frankfurtu. Roky plynuly, rodily se děti… Nejstarší Dáše je nyní 17 let, Máše 16. Dva chlapci jsou ještě mladší: Míša – 10 let a Saša – 7 let.

Olga si rychle uvědomila, že evropský život není podle jejích představ. Stejně jako v jiných příbězích o emigrantech jí chyběly „břízky“.

– Ani ne břízky, ale lidé, upřesňuje. – V Německu jsou lidé jiní. Zpočátku si toho nevšimnete, ale časem si jasně uvědomíte, že v nich není žádná vřelost, dobrosrdečnost ani rozmach. Zalezou do svých děr a sedí tam. Nemohla jsem si na to zvyknout.

Olga Stumpfová se Sašou a Dášou Foto: Osobní archiv

– A co děti? Kde se v nich bere ta nostalgie?

– Moje zásluha, – máchla Olga rukou a řekla, že “to se tak prostě stalo”. – Můj muž byl stále zaneprázdněný, pracoval. A já jsem ani nežádala o německé občanství, jen o povolení k pobytu. S dětmi jsme pořád jezdili do Ruska. Třikrát nebo čtyřikrát do roka. Chodili jsme do divadel a muzeí, procházeli se po Rudém náměstí a Arbatu. Ale neukazovala jsem jen zářivou vitrínu. Cestovali jsme meziměstskými autobusy a vlaky s jejich někdy neuklizenými záchody, bydleli v pronajatých bytech, jedli v jídelnách … Kontrast s Německem byl samozřejmě ostrý, ale oni všemu rozuměli. A když se postoj k Rusům v Německu změnil, vypnula jsem německé televizní kanály a nechala si jen ruské. Děti se dívaly jen na naše ruské pohádky … V té době jsem se už rozvedla s manželem a stále více jsem přemýšlela o návratu domů. Bála jsem se, že v mých dětech nezůstane nic ruského. Možná jsem to trochu přehnala …

Olga Stumpfová s dcerou Dášou. Foto: Osobní archiv

– Změnil se vztah k Rusům po začátku SVO?

– Ne, ne, to ještě dříve, někdy v roce 2013. Tehdy Německo povolilo sňatky osob stejného pohlaví. A v Rusku naopak zakázali LGBT propagandu. Okamžitě začala německá televize přesvědčovat, že v Rusku není svoboda. Německo má prý velmi demokratickou společnost, a to je v životě nejdůležitější. Proti těm, kteří si to nemyslí, je třeba nemilosrdně bojovat. Ani si nevšimli, že právě to je nesvoboda. Z nějakého důvodu je jejich demokracie jen o ochraně práv homosexuálů. A pro všechno ostatní platí generální linie, zkuste proti tomu něco říci.

“UDĚLÁME Z TEBE OPRAVDOVOU NĚMKU”.

Ale motorem návratu do Ruska však nebyla sama Olga, ale její nejstarší dcera Dáša. Bylo to v březnu 2022, po začátku bojů na Ukrajině, kdy Dáša přišla a řekla: “Chci se vrátit domů.” “Dášo, ty už jsi doma,” divila se maminka. “Ne, já chci domů, do Ruska.” 

– Antigermánská’ nálada se u ní vyvinula během Covidu, pokračuje Olga Stumpfová. – Tehdy začal celý svět nosit masky. V případě Němců však nabyla hypertrofované podoby. Najednou se jak u učitelů, tak u Dášiných spolužáků projevila ta německá láska k pochodování ve formaci, k rozkazování, k trestání. A také nesnášenlivost k odlišnému názoru. Bylo to jako fašismus, upřímně řečeno. Dáša nemá moc ráda, když jí někdo něco přikazuje … Uvedu příklad: ve škole musela nosit masku, ale z nějakého důvodu ji donutili v ní jít od autobusu … Dáša se kvůli tomu vztekala. Najednou viděla Němce úplně jinak. Uvědomila si, jak jsou malicherní, jak se navzájem “zastavují”, nemají vlastní názor.

A pak začala speciální operace. Podle Olgy se míra rusofobie ve škole prudce zvýšila. Rodičům dětí z Ruska poškrábali auta, děti samotné bojkotovali. Měly zakázáno mluvit rusky dokonce i o přestávce. Ve školce přišel k malému Sašovi chlapec a zeptal se ho: “Mluvíš rusky?” “Ano.” “Jak můžeš, vždyť je to jazyk vrahů!”

– To nejhorší začalo s Dášou,” pokračuje Olga. – Školní psycholožka na ni uspořádala hon. Sledovala každý její pohyb a říkala: “To všechno proto, že tvoje máma je Ruska. Jdi od ní pryč. Dáme tě na ubytovnu, budeme ti platit peníze. Uděláme z tebe skutečnou Němku.” Bylo dobře, že Dáše bylo šestnáct, už nebyla pod juvenilní justicí. Jinak by ji mohli snadno odvést.

Další věc, Dáša byla gymnastka. Chtěla se jí věnovat profesionálně, ale v Giessenu nebyly kluby na odpovídající úrovni. Bylo nutné přestěhovat se do Berlína, a to se nikomu z rodiny nechtělo. Bylo jednodušší odjet do Ruska. Dáša se přes internet dozvěděla, že v Moskvě existuje škola olympijských rezerv. “Budu trénovat tam,” rozhodla se.

– Řekla jsem: “Nevezmou tě. A v Moskvě není kde bydlet,” vzpomíná Olga. – “Ne, mami, já se postarám, aby mě vzali,” odpověděla dcera. – Postavím si třeba stan u tělocvičny a budu v něm bydlet. Ale já už tady nechci zůstat. Nakonec byla Dáša první, kdo odešel.

Děti Olgy Stumpfové – Míša, Máša a Saša Foto: Osobní archiv

Nejdříve bydlela v Moskvě u Olžiny přítelkyně. A do gymnastické školy, což je překvapivé, byla dívka přijata. Pravda, trenér brblal, že Dáša na své vrstevnice nemá. Ale líbila se mu její povaha, cílevědomost.

– Vzpomínám si, že když jsem Dášu vezla do Ruska, celou cestu se učila ruskou hymnu,” vzpomíná Olga. “Budu ji zpívat, až začnu vystupovat za národní tým,” dodala. Trénovala dvakrát denně. A mezi tréninky, aby neztrácela čas cestováním, cvičila a učila se přímo v posilovně. Spala na žíněnkách. A vzali ji na lyceum u gymnastické školy. Celkově je z nás nejvíc ruská. A o rok později přišla řada na nás.


POBALTOVÉ MI UKRADLI AUTO A VĚCI.

Rusko má program přesídlení pro krajany. Olga ho chtěla využít, ale do přesídlovacích regionů nepatřila Moskva a okolí. Olga dokonce napsala dopis na prezidentovy webové stránky s žádostí o usídlení v Moskvě. Dostala odpověď s vysvětlením, že hlavní město není součástí programu.

– Ale já jsem byla šťastná, říká Olga. – Ne proto že by odmítli, ale že odpověď vůbec přišla. Uvědomila jsem si, že v Rusku VŠECHNO FUNGUJE!

Existovalo východisko. Olga měla dva byty – v Bělorusku a v Kazachstánu. Zdědila je po babičkách. Dlouho se je snažila prodat. A když se rozhodnutí vrátit se do Ruska stalo definitivním, oba byty byly shodou okolností nakonec prodány.

– Je to mystické, krčí rameny uprchlice z Evropy. – Pravda, výtěžek z obou prodejů nestačil na bydlení v Moskvě. Jezdili jsme tam a zpátky … A najednou se objevila varianta – garsonka v Balašichě, na novém sídlišti. Chopili jsme se toho a já jsem nadšená. Dáša má ke své gymnastice velmi blízko. Dvůr je čistý, všude jsou kamery, děti můžete nechat chodit venku samotné. Nic takového v Německu není možné ani náhodou!

Olga s celou rodinou nikam nespěchala. Chtěla si nejdřív odvézt jejich věci, obhlédnout se v Rusku. Ale děti – všechny tři (Dáša už tam byla) – se začaly dožadovat vstupu na palubu. Nejmladší Saša dokonce prohlásil, že se schová v kufru matčina auta.

– Nakonec jsem bývalému manželovi řekla, že s dětmi odjíždím, vzpomíná Olga. – Zpočátku mě od toho odrazoval. Ale nekladl mi překážky. Zdálo se, že si myslí, že tady neuspějeme a vrátíme se. Odjeli jsme téměř tajně, ve čtyři hodiny ráno. Děti jsem ani nevyzvedla ze školy. Jinak by se na nás vrhly, víte? (Sociálka … jako se to děje třeba v Norsku … – pozn.překl.)

Evropa Olze na rozloučenou ukázala pořádný „fík“. V Lotyšsku jí ukradli auto a věci – bezostyšně a cynicky.

Na ruských hranicích cestoval v minivanu s rodinou Štumpfových její spolucestující, rovněž rodák z Donbasu. A unavená Olga ho nechala řídit.

Auto Olgy Stumpfové poté, co vletělo do příkopu. Foto: Osobní archiv

– Jak já si to vyčítám, žena si mne ruce. – O hodinu později mě probudil zvuk, jak sjel do příkopu. Auto bylo pomačkané a nechtělo nastartovat. Zavolali jsme odtahovku. Policie mi poradila, abych auto nechala u místního obyvatele. S tímto obyvatelem jsme se na všem dohodli, řekla jsem, že se vrátím a vše vyřeším. Sami jsme jeli dál stopem – vrátit jsme se nemohli. O pár dní později mi místní obyvatel začal volat a vyptávat se mě. O den později mi řekl, že auto opravil a že mu dlužím obrovskou částku. Nežádala jsem ho o to. A on mi řekl: “Jestli nezaplatíte, prodám auto do šrotu.” A tak jsem se rozhodla, že ho prodám. Řekla jsem mu, že tam brzy přijedu. A on na to: “Tak a je to, auto jde do šrotu.” A já jsem mu řekla: “Tak jo. Věřili byste tomu? Šla jsem k němu domů s kamarádem a on tam vyložil jen krabice s věcmi. A spousta věcí tam chyběla. Tolik k Evropě! Rozhodl jsem se na auto a věci zapomenout… Vzala jsem, co zbylo, a odjela. Moje dcera Dáša mi řekla: “Mami, stalo se to, aby sis to nerozmyslela. Mosty jsou spálené.”

Zavolali jsme odtahovku. Policie jim poradila, aby auto nechali u místního člověka. Foto: Osobní archiv


80 % RUSKÝCH EMIGRANTŮ BY SE VRÁTILO!

Ruský příběh pro Olgu Štumpfovou a její děti teprve začíná. Stále je to pro ně těžké. Když jsme se setkali, Olga pracovala druhý den jako prodavačka v obchodě s nábytkem a chystala se pracovat na částečný úvazek jako chůva – chytá se všeho. A to s právnickým vzděláním! Zkoušela to jako asistentka právníka. Nevyšlo to.

V Německu mimochodem Olga tři roky studovala nekonvenční medicínu.

– A co ty, nechtěla by jsi to zkusit tady?

– Ještě nevím, kde začít. V Německu jsem měla doma vlastní kancelář, známé a klienty. Ale tady musím začít od nuly. No, uvidíme.

– Je pro děti těžké přejít z německého programu na ruský?

– Ano, musí to dohnat. Pro chlapce na základní škole je to jednodušší. Ale Máša je u knih ve dne v noci.

– Přemýšlíte o návratu do Německa?

– Tato otázka je uzavřená, náš domov je tady. Měli byste vidět, jak jsou moji kluci šťastní. V Giessenu neměli žádné kamarády, ale tady si Saša hned první den našel kamarády na hřišti. A ve škole mají všichni „bandu“, stejně jako holky. Jsou nadšení ze svátku 1. září, měli jste vidět zento školní svátek v Německu – je to bledězelená nuda. Máši, která je nejvíc unavená, jsem se zeptala, jestli se chce vrátit. “V žádném případě,” řekla. – Tady jsou lidé hodnější.” Já se taky cítím jako doma, dýchá se mi úplně jinak. Známí mi píší z Německa: Výborně, taky bychom se rádi vrátili. Ale dům, hypotéka …

– Opravdu?

– Přesně tak! Jsem si jistá: kdyby teď Rusko oznámilo: pojďte sem, tady máte občanství, bydlení, práci … 80 procent lidí původem z Ruska by se vrátilo. Život tam není jednoduchý. Dávky jsou malé, je těžké najít dobrou práci. Rusové, kteří se tam přestěhovali, se o tom snaží nemluvit. Na ty, kteří v Rusku zůstali, nechávají padat prach. Ale neříkají, že manželka po večerech myje nádobí v restauraci a manžel je pořád na nějakém přivýdělku.

– A vy jste si takhle nechali „házet prach“ do očí?

– Ano, já také (směje se). Ale teď už to není potřeba. Překonáme těžkosti, to je život. A nevylučuji, že se jednou vrátím do své vlasti, na Donbas. Vždyť je to teď Rusko. Moje sestřenice, která tam je, má podobný příběh. V roce 2017 odešla celá rodina do Polska. Většina jejích příbuzných je proti Rusku. A ona po třech letech vzala dceru a vrátila se do Doněcka bez peněz přes tři hranice. I její muž se k ní vrátil. Voláme si, je to pro ně těžké. Ale ona je stejně jako já tvrdohlavá: “Chci žít ve své zemi,” říká.

ZNOVUZROZENÁ OTÁZKA JE RÁJ V EU MÝTUS?

– Absolutní mýtus, říká Olga Stumpfová. – Naši lidé, ti, kteří odešli do Evropy, si od výhod slibují hodně. Ano, mají je. A je tu sociální bydlení. Ale ujišťuji vás, že tady v Rusku má většina lidí mnohem lepší životní podmínky. Dávky jsou jen na to, aby neumřeli hlady. Abyste si naplnili žaludek něčím levným a nosili něco z druhé ruky. Spousta našich lidí žije z dávek – je to jednodušší – i když to není moc, ale je to zaručené.

Když najednou začnete vydělávat, stejně vám nebude umožněno zbohatnout. Pokud váš příjem mírně přesáhne obecnou úroveň, začnete odvádět srážky. Pro potřeby města, okresu, i na něco jiného. A pak se kontroluje, jestli neděláte něco špatně. Je to pěkná otrava. Takové to vyrovnávání.

Zvyšuje se věk odchodu do důchodu (v Německu se postupně zvyšuje na 67 let – pozn. aut.). A důchody klesají. Ti, kteří odcházejí do důchodu nyní, dostávají mnohem méně než ti šťastlivci před několika lety. Dříve jste mohli za svůj důchod cestovat, ale teď – zapomeňte na to. Stále více důchodců žádá o sociální podporu, protože není z čeho platit bydlení.

https://www.kp.ru/daily/27569/4838513/

Překlad Peter 008

sdíletj na

37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
18. 10. 2023 14:46

Co takhle na to slovo, vylágrováno? Ale to jsou trendy. 🙂 .-) 🙂 Fašisté si asi libují v “hrdinství.

sergej
18. 10. 2023 14:49
Odpovědět  sergej

Skákejte “soudruzi výš a lépe, znovu a lépe.

primak
18. 10. 2023 14:50

Zajímavé povídání o nové životě doma. Trochu nejasné jsou 3 odstavce na konci, mluví o Německu nebo o Rusku?

primak
19. 10. 2023 09:39
Odpovědět  Peter 008

Jistě, jistě, ale ne na první pohled. V textu to není moc jasné, když říká: “A je tu sociální bydlení.” Tu? Ale ona mluví z Ruska. V ruštině bez “tu”: И социальное жилье есть (Je také sociální bydlení).

Dále:
“Ale ujišťuji vás, že tady v Rusku má většina lidí mnohem lepší životní podmínky. Dávky jsou jen na to, aby neumřeli hlady.” Dávky v Rusku nebo v Německu?

“Spousta našich lidí žije z dávek – je to jednodušší – i když to není moc, ale je to zaručené.” Párkrát tam mělo být “tam”, a bylo by to kór jasné.

Ale souhlasím, v Německu teď nově zavedli t.zv. Bürgergeld – Občanské peníze, s novými pravidly oproti dřívější (vyšší) podpory v nezaměstnanosti. Ale stále je to pro mnohé lepší, než se mořit ve špatně placené práci. Čímž ale vzniká velký problém ve zdravotnictví, v uklízení atd. A tak i nadále doufají v návalu emigrantů…

primak
19. 10. 2023 17:25
Odpovědět  Peter 008

Na slovíčka si tedy nehraju, jde mi spíše o smysl. Kdyby to bylo lépe jasné, neozýval bych se. Jistě mi to došlo, jde mi jen o zamezení nějakých nedorozumění. A tedy pak doufám, že moje poznámka je uznána věcně, aniž bych někoho urážel, nebo se někdo cítil dotčen. Ta diskuze je tady jistě nejen pro opakování stereotypních výkřiků, které nám z marastu asi moc nepomohou, ale hlavně pro vzájemné porozumění či výměny názorů.

Díky za Váš návrh, ano dělám také překlady. Možná, že by se Vám něco mohlo hodit, a že tedy pak uvidíte…

Frank1
18. 10. 2023 15:53

Nedivte se. Rusove jsou na zapade novodobi Zide z 2. svetove valky. Jeste je nekompostuji v koncentracich, ale vsechno jim berou, zabavuji. Jenom ve Svycarsku blokuji (ukradli) Rusum 17 miliard $. Stale je tyraji, ty Rusy, ze je poslou na Ukrajinu.

pedro
18. 10. 2023 15:55

Na západě bych žít nechtěl. Lákali mě, ale falešné úsměvy, kamarádství v našem pojmu tam neexistuje. Studené čumáky, lakota, nedůvěra, jiný svět. My Slované jsme otevřená srdce, proto s námi západ vyjebává. Rus ti dá i svoji postel, pokud ho nezradíš. Němec tebou pohrdá i když se znáte 20 let. Nepatříme na západ, nikdy. Po 34 letech nás neberou, jinak bychom neměli třetinové platy a jejich odpad na stole.

Jaroslavem
18. 10. 2023 16:44
Odpovědět  pedro

Lépe to napsat ani nešlo

pedro
18. 10. 2023 19:41
Odpovědět  Jaroslavem

Dík.

ModrýKlokan
19. 10. 2023 01:34
Odpovědět  pedro

@ Pedro

Mám stejný zkušenosti… jedna část naší širší rodiny žije ve Francii. Je to stejný jak píšeš, jak přes kopírák. Západní svoloč.

Frank1
19. 10. 2023 10:27
Odpovědět  pedro

Ne tak uplne Pedro, nemas zkusenosti.
Ja ziju na zapade od r. 1968 a znam pomery i tady. Musel jsem se prosadit a podarilo se mi to.
Na zapade jste mereni postavenim a penezi. Kdyz umite, daji vam vydelat, neni rozdil mezi zapadakem a vami. Nedaji vam ale moznost postupu v zamestnani, nemate na to jejich predpoklady. Muzete vyniknout jen kdyz se osamostatnite a mate uspech v podnikani.
My z vychodu jsme obvykle brani jako menecenni, krovaci. Je tam malo vzdelancu, kteri to tak nevidi. Ja mohu prohlasit, ze ti, kteri nas takhle podcenuji byli povetsine vetsi nevzdelanci a krovaci jak my. I s nasim vzdelanim z vychodnich VS jsme ukoly v povolani zvladali bez vetsich problemu. Ano, bude stale slyset vas prizvuk, ze nejste domaci. Ze mate jine nazory nez oni a proto si je po case nechavate jen pro sebe. Oni v politice nazor take taji anebo zadny nemaji.
Nejake velke pratelstvi zde nenaleznete, ale to je jina kapitola. Mne tady podrazili mnohem casteji krajane jak zapadaci. Ze je to o nas zname dokladaji Rakusaci. Rikaji – never zadnemu Böhmovi.

Frank1
19. 10. 2023 10:36
Odpovědět  Frank1

Jeste dodam, abyste si nedelali nejake iluze. Media zde siri stejne lzi a manipulace jako v Cesku. Pravdu se nedozvite, cenzura a zamlcovani jsou stale pritomne. Vydirani a hrozby vladam, kdyz chteji samostatne rozhodovat pro sve zeme take.
Je to stejne ve vsech zemi, patricich mezi kolonie USA. Neutralni Svycarsko a Rakousko nevyjimaje.

primak
19. 10. 2023 17:27
Odpovědět  Frank1

A to neutrální by mělo být v uvozovkách…

laskra
20. 10. 2023 16:05
Odpovědět  Frank1

Co se týče práce, tak nevím kde se bere pořekadlo, že Němci jsou pracovitý národ. Mám několik historek z vlastní zkušenosti. Bylo by to na delší rozepisování.

Aleš
18. 10. 2023 16:29

Super článek a svědectví. Německo nemělo po válce vůbec vzniknout, je to národ temnoty.
Dříve hnědý fašismus , dnes LGBT fašismus.
Ekonomicky jde do kopru a jeho kolonie ČR půjde s ním. Kdo tu zůstane, lituji. Za 20 let mordor.

Albi
18. 10. 2023 23:36
Odpovědět  Aleš

Zřejmě plánujete v nedaleké budoucnosti odejít. Mnozí by se vás možná zeptali .- KAM?
Já si dovolím zeptat se jinak.

“Co když vás ve vámi vybrané zemi ODMÍTNOU přijmout? Z čeho plyne vaše přesvědčení, že exodus závisí jen na VAŠEM rozhodnutí”?

Lenka
19. 10. 2023 13:41
Odpovědět  Aleš

Část Německa – Prusko – P-Rusko – přední Rusko – po Labe – byli původně Slovani.
Německá důslednost a ruské zdroje – to by položilo západní kapitalistický způsob života ( kde chce mít každý otrok svého otroka, kde vysává jeden druhého). Proto cíleně poštvali Němce proti Rusku.
Rozděl a panuj! Výchova, kde se jeden národ povyšuje nad druhý, časem přinese plody.
To, co se nyní děje, spustil v minulosti Andropov – operace Golgota. Rus to naplánoval a kontroluje průběh. Kolaboranty, tuneláře a zloděje potrestá. Vše se sleduje, eviduje – už od sametu. Myslím, že to nebude trvat dlouho. To bude překvapení.
Vážně si myslíte, že ta 5.ti parta, co nám vládne – je elita? Je to komedie!! Ti nám jsou nastrčení proto, aby jsme si uvědomili – co je špatně a že toto, tento způsob vedení státu nemá budoucnost.

Jaroslavem
18. 10. 2023 16:43

Mraky lidí se odtud,z Německa vrátilo do Ruska. Můj kolega se stěhuje v únoru i s rodinou. Říká, že tam je svoboda,tady je totalita. Smál se u toho a říkal,”čekal bych všechno, ale tohle né.

primak
18. 10. 2023 17:55
Odpovědět  Jaroslavem

Nakonec i mnoho našich lidí se vrátilo, co tam utekli po 1968, využívajíc amnestii začátkem 1970. A to bylo nejen z Německa, ale i USA, Kanady, Austrálie… A většinou o tom s přáteli nechtěli moc mluvit.

Slovan
18. 10. 2023 18:08
Odpovědět  primak

Jistěééé!! 👍👍

sizok
18. 10. 2023 19:21
Odpovědět  Slovan

Obávám se, že v blízké době nastane do Ruska exodus. Ze západní Evropy.

primak
19. 10. 2023 10:08
Odpovědět  sizok

Ano. Málokdo ví, že Rusko je na 2. místě v imigraci za USA. Pochopitelně USA má velký nával z Jižní a Střední Ameriky, teď dokonce Bidenem potichu uvolněném – otevírá zeď, kterou Trump pracně stavil – přestože se guvernéři jižních států bouřej, odváží mladé lidi potichu do vnitřních států. Budoucí kanonenfuter pro armádu, do které náborové kanceláře po celé USA (v každém velkém nákupním centru) těžce získávají zájemce.

A do Ruska přicházejí lidé nejen z okolních bývalých republik CCCP (hlavně Ukrajiny), ale i odjinud, i z KOZY.

unor 2022
18. 10. 2023 18:20

Kdyz se Janu Zizkovi z Trocnova primaluje misto palcatu gulomet. Umelci by meli byt pri vytvareni obrazu zivota opatrni by nedosahli opaku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jiří
18. 10. 2023 18:41

Krásný příběh a věřím tomu ,že Rusko stále vyrovnává deficit se západem ,ale po svém a nikdo jim do toho nebude kecat.

Burák
18. 10. 2023 20:49

Víte, on každý má růžové brýle co se týče života na západě ale reality je mnohdy jiná, tím netvrdím, že vždy. Kupříkladu mám známého ve Švýcarsku. Tam si nemůžeme ani upéct buřta na vlastní zahradě a považte, musíte vysvětlovat policii, proč jste si koupil basu piva. No to mě dostalo úplně nejvíc. Všichni tam na sebe bonzuji. Žij a nechejt žít je jim úplně cizí. A to si řeknete Švýcarsko. Zem dobrá možná pro nějakého milionáře ale pro obyčejného člověka nikoliv. Tohle se nikde nedozvíme, všude pějí jenom ódy na Západ, přitom realita je jiná. A v Nizozemí nebo Německu situace obdobná. Mohl bych vypravovat o Berlíně. Známí se rovněž vrátili do Čech. Teď jde ale o to, jak dlouho tub bude relativně bezpečno. Už teď se bojím v noci do města. A to tu byl kdysi ráj. O půlnoci se nic nedělo v centru města 😒

primak
19. 10. 2023 10:34
Odpovědět  Burák

“Tam si nemůžeme ani upéct buřta na vlastní zahradě, musíte vysvětlovat policii, proč jste si koupil basu piva”.
To je ale kachna, to už tady jednou bylo, od tebe? Lahvová piva si každý kupuje většinou v basách (Kiste) v levnějších obchodech (na př. Denner), neb je dost drahé. I když souhlasím, že jsou tam cimprlich na mnoho věcí, co jinde – hlavně u nás – nejsou.

Na zahradách se griluje běžně, nicméně je nutno míti ohledy k sousedům, zahrádky jsou malé, nacpané na sebe. A když sousedovi Švýcarovi soused Ne-Švýcar (Čech) moc čmudí s grilem, tak si hlasitě stěžuje. A když tam Čech má partu dalších a hodně jsou hluční a pivo se pije a gril čoudí – ano i policie se někdy zavolá. Ne kvůli base píva, ale kvůli hluku, rušení souseda Švýcara.

primak
19. 10. 2023 10:35
Odpovědět  primak

Sekat trávu sekačkou v neděli se taky nesmí. Vše záleží na sousedských vztazích, ty jsou i jinde vošajslich, ve Švýcarsku kór: “Já jsem Švýcar, a tys přišel odněkud, kde jste asi spali na stromech, tak buď hodnej, že jsme tě nechali tady u nás ve spořádaném Švýcarsku.”

Otázka přistěhovalců, nejen z Asie, je dnes ve Šv. velmi akutní, velké diskuze, neb počet obyvatelstva značně narůstá. Tuto neděli jsou tam velké volby, dost se očekává.

Burák
19. 10. 2023 11:48
Odpovědět  primak

A pokud je dle švýcarského pohledu špatné, že si někdo koupí u nich basu piva na 5 denní pobyt, tak se na ten strom vraťte vy. Já vypiju maximálně 3 piva za den, žena jedno a kvůli vám budeme chodit každý den pro dvě piva, aby jsme nebyli nikomu podezřelí že příbuzní provozují v garáži nepovolený výčep. A hlavně nepodnikali nic vybočující chování samotných Švýcarů. Přesně jak to tu někdo psal. Na západě zalezou všichni pěkně o samotě do díry a tam si libují. Jakmile někdo vybočí z řady, ihned se jde na policii. Bratr mi pak vysvětloval. No tady u nás si koupí každý jen dvě piva a pije je doma nebo tam, kde ho nikdo nevidí. No bomba. Hned bych tam chtěl bydlet. Já si spíš myslím, že vy jste ta rybu plující po proudu a pak se nedivím, že nevíte nic.

primak
19. 10. 2023 17:44
Odpovědět  Burák

Buráku, sorry, že jsem nedal k té větě v uvozovkách ještě nějakýho smajlíka, abys lépe pochopil, “co tím chtěl básník říci”. Ano, nejsem Švýcar, ale něco o Švýcarsku vím, jistě trochu víc než z Wikipédie a víc, než ten, co tam jezdí jednou ročně na buřta.

Tou větou jsem chtěl vyjádřit – podobně jako Frank1 nahoře – obecný pojem Švýcarů o nás z Východu: “Tschechai? To je ta bejvalá Jugoslávie? A vy jste tam taky už měli auta? A taky jste tam lyžovali?” O spaní na stromě pochopitelně nemluví, ale asi si to dost myslí. (Takže asi tak)

primak
19. 10. 2023 17:50
Odpovědět  primak

Jo, a ještě nezapomeň vyřídit bratrovi, aby on nezapomněl v neděli jít k volbám, tentokrát je to dost napnuté. A ať se dobře rozhodne, ne tak jak mu říká ta jejich TV – o nic lepší než ta naše.

Burák
19. 10. 2023 11:32
Odpovědět  primak

Proč kachna? Vy tam jezdíte na pobyt na vesnici k příbuzným? Já jednou ročně a ten buřt na ohni byl samozřejmě nadsázka, takže pro ty méně chápavé uvádím přesně. Buřta ano ale na grilu. Mají tam zákaz otevřeného ohně, jak je zvykem zde. Alespoň v létě. V zimě možná ne ale kdo by tam seděl u ohně v dešti nebo sněhu že. A ta basa piva? To je úplně běžná záležitost. My si tu basů kupujeme vždy ale už jsme minimálně dvakrát museli podat vysvětlení na policejní stanici kvůli sousedům příbuzných, kteří kvůli tomu zavolali policii. Nevím co je na realitě života za kachnu. Nechápu neustálé nevěřící Tomáše, kteří sedí celý rok u PC a pokud něco není na Wikipedii, neexistuje to. Prostě si musíme opékat buřty, navíc dovezené z Čech na elektrickém grilu a od nějakých 20h už nesmíte hlasitě ani řvát, protože ihned přijede policie. Nevím jestli si takto hlídají i rodilé Švýcary ale přistěhovalé Čechy rozhodně. A že jsi Švýcar?? No já padám. Rodilý Švýcar mluví česky. Tak to tě tam ukazují v zoo né??😁

pedro
19. 10. 2023 16:50
Odpovědět  Burák

Nepíše, že on je švýcar, přečti si to víckrát.

Frank1
19. 10. 2023 10:41
Odpovědět  Burák

Neni to pravda, co pisete o Svycarsku, jsou to lzi o tom grilovani a kupovani piva! Znam tu zemi 50 let!

Slovan
19. 10. 2023 12:08

No i já mám pár známých imigrantů ve svém životě co se po 89 začali vracet zpět do ČR, ale ne všichni na furt, že jo. No a co si matně vybavuji přísná pravidla tam byla, to vím na tuty. Už si ale nepamatuji podrobnosti, ale žít bych tam nechtěl. Jednou cizinec, navždy cizinec. Jakpak Matuška i jiní brečeli steskem.