blogpolitika

Rakouská vláda zvýšila důchody

1.10.2020 09:29 Rakouská vláda se včera rozhodla zvýšit důchody pro příští rok. Jejich podstatou je, že malé a střední důchody získávají vyšší procento. Malé důchody do tisíc eur se zvýší o 3,5 procenta.

Toto zákonem stanovené zvýšení  platí až do výše důchodu 2 333 eur, nad tuto  částku o 35 eur. Pro lidoveckého ministra financí Gernota Blümela  je to podle něj otázka spravedlnosti. Ministr sociálních věcí za Zelené Rudolf Anschober  uvedl, že se vytváří impuls pro lidi, kteří skutečně naléhavě potřebují každé euro. Kritice, že senioři poškození korona epidemií ve skutečnosti neměli ztráty, čelil Anschober tím, že by se za této situace neměla společnost dělit na generace. Vidím to stejně, souhlasil Blümel, nic jiného by nebylo spravedlivé. Nakonec  přispívá ke zvýšení kupní síly značné části obyvatelstva. Rovněž lidovecký spolkový kancléř Sebastian Kurz  označil „za otázku spravedlnosti“, že zejména malé a střední důchody se  více zvyšují.

Předseda komise pro důchodové pojištění Walter Pöltner však varoval před narušením principu pojištění, protože lidé, kteří platí více příspěvků, dostanou nižší zvýšení důchodu. V nadcházejících měsících bude proto s Komisí probíhat intenzivní dialog o střednědobém a dlouhodobém zabezpečení celého systému.

Zástupci důchodců jsou potěšeni. Rakouské sdružení seniorů ocenilo,  že konstruktivní diskuse a následný úspěch jednání jsou „živým důkazem tohoto zvláštního ocenění starší generace“. Předsedkyně Rakouského svazu seniorů Ingrid Korosecová zdůraznila že z toho těží také malí poskytovatelé služeb.

Opozice tento nárůst rovněž pozitivně komentuje.  Pro sociálního mluvčího sociálních demokratů Josefa Muchitsche je zvýšení minimálního důchodu oznámené vládou na rok 2021 „mimořádně potěšitelné“. Je také základním nástrojem v boji proti chudobě. Ovšem i pravicoví Svobodní   uvítali skutečnost, že se malé důchody zvyšují. Sociální mluvčí liberálních NEOS Gerald Loacker se k vyššímu vyrovnávacímu příspěvku také pozitivně vyjádřil slovy, že to pomáhá těm, kteří to potřebují.
https://bit.ly/2GoOBsr

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vaska
1. 10. 2020 21:05

s tím musíme okamžitě něco udělat , ale co – už to mám : zvýšíme věk odchodu do důchodu – někde přece musíme sehnat peníze na nákup kvedlaček a konzerv pro naši chrabrou armádu