První „rande“ velké Armaty: nejlepší ruský tank konečně na poli speciálních operací

První „rande“ velké Armaty: nejlepší ruský tank konečně na poli speciálních operací

Ruské jednotky začaly používat tanky T-14 Armata v zóně speciálních operací proti ukrajinské armádě

Na světě snad neexistuje jiné bojové vozidlo, které by se rodilo pod takovým “kontrastním tlakem” odborných i laických názorů. Foto: Vladimir VELENGURIN

Viktor Baranec

Na světě snad neexistuje jiné bojové vozidlo, které by se rodilo pod takovým “kontrastním tlakem” názorů odborníků a laiků. Na jedné straně jsme po mnoho let slýchali chválu na nové slovo techniky v ruské a světové tankové technice, na jeho jedinečné vlastnosti, a na druhé straně žlučovitý pokřik, že jde jen o “železnou atrapu” vytvořenou pro parádu.

Konstruktéři na veškerou kritiku reagovali klidně: “Nový tank není dítě, nemůže se narodit za 9 měsíců”. A pokračovali ve vylepšování vozidla. A pak ho vzali na bojiště v Sýrii a uviděli ho v akci. Zároveň uviděli, co je třeba dotáhnout a kde je třeba ho „přikrášlit“.

Když začala speciální operace, na sociálních sítích se opět objevily posměšky: “No, kde je to vaše vychvalované monstrum?“ Odpovědí byla zpráva, že na jedné z jižních střelnic posádky nacvičují bojovou koordinaci. A nyní druhá zpráva: “Armaty pálí z děl na nepřítele”. Premiéra v doněckých stepích proběhla.

PRVNÍ SETKÁNÍ

V roce 2016 mi na zkušebním polygonu nedaleko Moskvy ruský ministr obrany Sergej Šojgu dovolil (pod přísným dohledem) do Armaty vlézt. Začal jsem sloužit v základní vojenské službě jako člen posádky tanku, a proto mě všechno “svrbělo” porovnat T-14 s mým prvním tankem T-10M (v sovětských dobách existovalo takové těžké vozidlo, vypadalo jako obrovský ocelový slon: uvnitř – hrubě otesaný, ale spolehlivé „železo“ – ovládací páky, pedály, směrovky, agregáty a nábojnicemi hustě “napěchovaný” bojový prostor).

T 10
T 10 M


Poté, co jsem se ponořil do poklopu T-14, jsem neviděl jediný náboj. Posádka byla před nimi odstíněna silnou pancéřovou “kapslí”. Kdybyste v T-10M byli jako v traktoru z dob první pětiletky, tak T-14 je kosmická loď (všude kolem jsou displeje, joysticky, počítače, senzory, kamery, automatické kalkulačky, monitory, tablety). A do ucha mi tiše, ale hrdě zní slova konstruktéra: “Použili jsme nejmodernější technologie. A všechny jsou ruské domácí výroby.“

Položil jsem svému společníkovi mnoho otázek. A dostalo se mi odpovědí.

JAK VZNIKL NÁPAD VYTVOŘIT TAKOVÝ TANK?

V každé době se objevují nová vozidla, stále dokonalejší. Ruské tanky T-72 a T-90 jsou dobré, ale i modernizace má své limity. Proto bylo rozhodnuto vytvořit budoucí nový hlavní bojový tank Ruské armády.

Práce na tanku T-14 začaly v roce 2010. Tyto práce prováděla konstrukční kancelář Uralské dopravní strojírny a korporace Uralvagonzavod. Cílem bylo vytvořit “radikálně nový tank nové generace”. Základem se stala univerzální pásová platforma „Armata“. Hlavní odlišností od všech stávajících modelů je věž bez posádky.

Jedná se o první ruský tank určený pro síťově orientovanou válku: vozidlo nebojuje samo, ale jako součást skupiny, jejíž členové spolu neustále komunikují. Jsou řízeni prostřednictvím jediného systému. Takovou skupinu mohou tvořit vozidla samohybných děl, vrtulníky, tanky, BMP. T-14 zde působí nejen jako “stíhač” a velitel, ale také jako průzkumník a pozorovatel. Během boje vozidlo přijímá všechny potřebné údaje v reálném čase a předává je celé taktické skupině.


NA JEDEN KROK OD ROBOTA

Moderní elektroniky (opět bychom měli zdůraznit, že ruské) je v něm tolik jako babiččiných rozinek sultánek ve vánočce. Téměř vše je automatizováno (odborníci se domnívají, že jde o krok k plně robotizované vojenské technice).

Je tu řídicí systém, navigační zařízení a zbraňový systém, systém monitorování stavu a tak dále a tak dále.

Výkonný počítačový systém umožňuje okamžité zpracování obrovského množství informací ze stovek senzorů. To snižuje zatížení posádky a zvyšuje její bojovou efektivitu. Nechybí ani systém aktivní a pasivní radarové detekce cílů, a dokonce i termokamera, tolik potřebná v boji.

JAKÉ JE U NĚHO PANCÉŘOVÁNÍ?

T-14 je pancéřován kompozitním vícevrstvým pancířem, který odolá úderům 152mm protitankových střel a 125mm pancéřových podkaliberních střel.

Věž je pokryta dvěma vrstvami. Hlavní z nich je nová technologie, která nejen snižuje hmotnost vozidla, ale také zvyšuje neprůbojnost pancíře, a druhou je protistřepinový kryt se speciálními senzory zvanými výbušnými panely, které snižují účinky výbuchu v případě detonace munice. A protože je posádka v pancéřové kapsli (dole), mělo by jí to zachránit život.

T-14 je “opláštěn” kompozitním vícevrstvým pancířem, který odolá zásahu 152mm protitankovou střelou a 125mm pancéřovou podkaliberní střelou.

Foto: Alexej BULATOV

JAK SE BRÁNÍ PROTI NEPŘÁTELSKÝM STŘELÁM?

Kromě pancéřování (odborně nazývaného pasivní ochrana) používá T-14 další dva způsoby ochrany – aktivní a dynamickou.

Jedná se o komplex “Afganit”. Ten zachycuje střely a rakety nepřítele dříve, než se dostanou k vozidlu. K tomuto účelu slouží radiooptické radary. Střely letící směrem k tanku jsou zachyceny na vzdálenost 15-20 m.

A pokud posádka zjistí, že nepřítel osvětluje tank laserovým paprskem, speciální kanon vypálí kouřovou clonu a bojové vozidlo se stane neviditelným pro naváděcí hlavici protitankové střely.

Věž se automaticky otočí svou stíněnou částí směrem k letícímu projektilu.

Existuje také komplex Malachit. Moduly (desky) namontované na pancíři tanku při zásahu nepřátelskou municí explodují a zničí náboj.

Existuje ještě jedna kuriózní “vychytávka”: konstruktéři tanku použili speciální technologie, které nedovolují nepříteli identifikovat ruské vozidlo v infračervených a rádiových vlnách.

JAKÉ MÁ TANK ZBRANĚ?

Základní zbraní je 125mm kanon 2A82-1M s hladkým vývrtem. Má automatický nabíjecí systém. Může střílet vysoce přesné střely, včetně střel s kumulativním nábojem a vysoce explozivních tříštivých střel, a také výkonné protipancéřové střely. Tank může být rovněž vybaven kanónem ráže 152 mm. Tato možnost snižuje počet nábojů, ale zvyšuje údernou sílu. Mimochodem, 152mm kanon je schopen odpalovat střely s dostřelem až 10 km.

T-14 je také vybaven protiletadlovým kulometem ráže 12,7 mm s dostřelem až 1,5 km a kulometem ráže 7,62 mm spřaženým s hlavním kanonem pro boj s nepřátelskou pěchotou. Dostřel kulometu je asi 7 km s raketami a více než 12 km s protitankovými střelami.

JE TAŽEN MOTOREM O VÝKONU 1600 KOŇSKÝCH SIL.

Dvanáctiválcový motor má výkon až 1600 koňských sil.

K dispozici je také automatická převodovka s možností přechodu na ruční řazení.

Spotřeba paliva se pohybuje kolem 100 litrů na 100 km.

Maximální rychlost na silnici je až 90 km/h, v terénu až 70 km/h. Tank je schopen překonávat vodní překážky až do hloubky 5 metrů.

Kromě toho “Armata” váží 48 tun a tímto parametrem ruský tank předčí všechny západní tanky (Je lehčí).

https://www.kp.ru/daily/27495.3/4753819/

Překlad Peter 008

sdíletj na

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
25. 4. 2023 18:53

Strašně moc bych si přál aby Armata uspěl/la, ale bojim, bojim. Kvůli elektronice, jíž je doslova přecpaný/ná. Tak jen tiše doufám, že její ochranu už Rusové vyřešili. Právě to byl totiž důvod, proč Armaty ještě neposlali na frontu aspoň na zkoušku. A ještě nějakou, menší, bolístku měl/a, ale jakou, jsem už zapomněl. A ne, nemám to z majnstrýmu, ale z ruswebů někdy minulý rok.

Standa
25. 4. 2023 22:05
Odpovědět  Peter 008

Myslím, že kapsle je odstíněná!

janle57
25. 4. 2023 19:02

Tak by mě skromně zajímalo jak asi dopadne jeho souboj s posledním výkřikem,
německým Leopardem,nejlepším tankem všech dob,kde se láduje kanón ručně
jak u Tygra za II.sv.války,historické tradice jsou historické tradice … nabít tříštivým
a opatrně pal !!

Pavel K
25. 4. 2023 19:34
Joe Arp
25. 4. 2023 21:30
Odpovědět  Pavel K

Ahoj Pavle, dík za avízo, Koller tradičně 1*, moderátor slabota, chtělo by to někoho pohotovějšího!

Standa
25. 4. 2023 22:04
Odpovědět  Pavel K

Připravme se na válku? Otázkou je jak?

Lékořice ok
26. 4. 2023 07:48
Odpovědět  Standa

Nechci válku. Moji potomci mají právo žít v míru stejně jako jsem žila já. Tečka.

Lékořice ok
26. 4. 2023 07:54
Odpovědět  Lékořice ok

P.S. Když říkám “v míru” , nemyslím tím žádný protektorát, ale myslím tím prosperující národ-zem-vlast.

me2d44
26. 4. 2023 11:53
Odpovědět  Standa

Od 15 let jsem se připravoval na válku – učili mne jak bránit vlast. Dneska je mladým nějaká vlast ukradená – přednější je zisk – nejlépe v podobě zeleného hajzlpapíru. A navíc: zákonem povolená změna pohlaví! No, vyrůstal jsem jako kluk, dodnes jsem kluk – a zajímám se o rozdíly mezi kluky a holkami – kdyby nebyly, tak se nikdo nenarodí – žena se ženou, nebo chlap s chlapem zplodit dítě nemohou – to je zákon přírody. Proto se lgbt+ tolik perou o možnost adopce – na vlastní děti nemají geny. Ale po tom, co vymřou ti, co na to geny mají, vymřou i oni – sex není jen na hraní, hlavní smysl má v rození potomstva, ale na to musí být dva s různým pohlavím, přez to vlak nejede!

Frank
26. 4. 2023 07:16

Je ale otázkou, kolik těch tanků Rusko má k dispozici

me2d44
26. 4. 2023 12:12
Odpovědět  Frank

To je otázka, na kterou nemá smysl odpovídat. Na rozdíl od Evropy, ruský vojensko-průmyslový komplex “jede” 24 hodin 7 dnů v týdnu. V Evropě se teprve připravují plány na rýsování plánů pro zbrojní fabriky. V USA se spoléhají na to, že “něco” budou vyrábět – ale v jejich vedoucích ve vědeckých institucích je to samý Rus, nebo Číňan, sami nejsou schopni vymyslet nic použitelného. I pro lety na nízkou kosmickou dráhu jsou nucení používat ruské motory! I Musk o RD-180 prohlásil, že takový zázrak ještě neviděl!

JKkklkkkkk
26. 4. 2023 13:15
Odpovědět  me2d44

Nasypou Rusum i Cinanum penize a temi je nalakaji do USA. Jako po 2. svetove valce si importovali konstruktera V1 a V2 Wernera von Brauna a jine vedce, aby naucili US rakety letat.

Boomer
26. 4. 2023 14:22
Odpovědět  JKkklkkkkk

.. tehdy se mozky kupovaly lacino, Evropa byla poničená a vyhladovělá válkou. Nebylo nikoho, kdo by odliv mozků dokázala zastavit vyšší nabídkou nebo hrozbou trestu za zradu vlasti. Co z toho se v současnosti týká Ruska nebo Číny?

me2d44
26. 4. 2023 14:26
Odpovědět  JKkklkkkkk

Už jsem to řekl i u nás v obchůdku Vietnamcovi – “ten toaleťák začíná být dražší, než dolar” – smíchy šel málem pod kasu. Tak jaké peníze z USA chcete někam sypat, když nejsou ničím kryté?? Ona už není ničím krytá ani ta naše koruna, protože to, čím byla krytá stačila ODS prodat už v 90-tých letech – a teď s tím pětidemolice pokračuje. Uhelné doly zavřeli – uhlí si vozí z Austrálie, vodu prodali Francouzům, stejně jako většinu fabrik. Pole prodali na postavení solárů, nebo skladů, případně montoven. Učňovské školy zařízli, takže pro průmysl nebude nikdo, kdo by pracoval. A z právníků, ekonomů a sociálně-správních pracovníků a neziskovek, placených z rozpočtu se nenažerem!

me2d44
26. 4. 2023 14:39
Odpovědět  me2d44

A abych potvrdil výše uvedené: když mi začela kapat teplá voda pod vodoměrem, tak jsem měl štěstí, že mi instalatér před 3 roky spravoval WC, takže jsem byl v databázi a oprava byla do 14 dnů. Známému začala protékat studená voda – a instalatéra hledal 2 měsíce. Neberte to! Instalatéru je asi jako mariáše. Všude je to stejné: syn partnerky se vyučil automechanikem a nakonec kvůli penězům skončil u spediční firmy jako řidič.

František
28. 4. 2023 23:14
Odpovědět  Frank

Je všeobecně známo, že Rusko umí vyrábět cokoli neuvěřitelně rychle. A když s něčím vyjedou, tak mají rozjetou seriovou výrobu. To není jako USA, kde ještě nemají ani výkresy a už vyhrožují. Viz zkrachovaný projekt hypersonických raket. To bylo křiku, jak Rusko dohoní. A kde nic, tunic. Takže Armat bude určitě dost.