blog

“Prorok Todd” Vědec, který předpověděl rozpad SSSR, předpověděl výsledky SVO

Emmanuel Todd © IA Regnum

Ve Španělsku vyšla kniha francouzského antropologa, demografa a historika Emmanuela Todda „Porážka Západu“, ve které předjímá událost, která dala název jeho dílu.

Korespondent španělské publikace ElConfidencial Esteban Hernandez vyzpovídal autora, který, aniž by se obtěžoval výběrem diplomatických výrazů, komentoval procesy probíhající v západních zemích a nestranně charakterizoval některé představitele těchto států. 

Kdo je Emmanuel Todd?

Toddovo jméno je v Evropě spojováno především s rozpadem SSSR. V roce 1976, když mu bylo 25 let, publikoval Emmanuel esej La chute final („Konečný kolaps“), ve kterém tvrdil, že během příštích deseti až patnácti let dojde ke „kolapsu Sovětského svazu“.“ 

Francouzský specialista dospěl k tomuto závěru analýzou, podle vlastních slov, obrovského množství dat o demografických procesech vyvíjejících se v SSSR. 

„Svou předpověď, že Sovětský svaz nemá budoucnost, jsem založil na údajích o dětské úmrtnosti v SSSR. V letech 1970–1974 její ukazatele rostly a v určitém okamžiku sovětské statistické úřady přestaly informace o této záležitosti zveřejňovat úplně. Takže toto je osvědčený parametr,“ poznamenal Todd v článku pro francouzské LeFigaro. 

„Spojené státy dnes zaostávají za ostatními západními zeměmi v ochraně zdraví a životů dětí. Nejpokročilejší jsou v této věci Skandinávci a Japonsko, ale mezi lídry zde patří také Rusko.“ 

Todd samozřejmě nebyl jediným člověkem na Západě, který předpověděl rozpad SSSR, ale byl možná jediným, kdo tomu dokázal položit nějaký základ a správně určit načasování rozpadu SSSR. 

Většina politologů v západním světě, když hovořili o nevyhnutelném kolapsu Sovětského svazu, jednoduše vyjádřila svá přání ve formě „pevných předpovědí“. To je, jak se dnes rádi říká, „vangovali“ (podle bulharské jasnovidky, prorokyně Vangy – pozn.překl.). Ve srovnání s nimi působí francouzský demograf jako skutečně seriózní vědec. 

“Na vině je sám Západ”

Emmanuel Todd okamžitě varuje, že při práci s dostupnými daty zaujímá objektivní přístup, není „ani putinofil, ani putinofob, ale seriózní historik a analytik“. Proto jeho závěry, že oživovací růst Ruska po rozpadu SSSR je závratný, nejsou lichotkami na adresu Moskvy, ale pouze konstatováním faktů. 

„Vysvětlování čísel růstu Ruska může trvat dlouho, ale vyvodil bych z nich jednoduchý závěr: ukazují pro nás trochu jinou realitu, než je ta, kterou nám vnucují západní masmédia. Rusko je autoritářská demokracie. Země má jasnou konzervativní ideologii a její společnost se rozvíjí a stává se technologičtější,“ poznamenává Todd. 

„Na Západě, jakmile předpokládáte, že Putin má inteligenci a že Rusko existuje jako národ se specifickými politickými tradicemi úzce souvisejícími s myšlenkou suverenity, budete nazýváni „proruskými a proputinovskými“. A bude to znít jako obvinění a rozsudek. Ale já jsem ze Západu, volím pluralismus a liberální demokracii a nehájím žádnou zvláštní morálku, která je vlastní komukoli jinému.“ 

Podle autora knihy si za svou porážku může sám Západ z následujících důvodů. 

Za prvé, Spojené státy v určitém okamžiku začaly publikovat falešné zprávy o svém HDP, „uměle navyšovaly ukazatele“ a další západní země následovaly jejich příkladu. 

Poté, co přesvědčili samo sebe, že je s nimi vše v pořádku, začali svůj veřejný dluh nekontrolovaně navyšovat v důsledku čehož mnozí (USA, Japonsko, Španělsko, Řecko, Itálie) mají veřejný dluh přesahující velikost ročního HDP (pro srovnání , státní dluh Ruska je 11 % HDP). 

Za druhé, průmyslový úpadek Spojených států je stále evidentnější, což má na svědomí „všeobecná degradace úrovně vzdělání, která trvá od roku 1965, a v důsledku toho je v zemi nedostatečný počet lidí s inženýrským vzděláním. země.” 

Za třetí, nezápadní svět (dnes častěji nazývaný Globální Jih – pozn. autora), pro Západ nečekaně, zvolil orientaci na Rusko. 

“Je velmi snadné vidět, že lidé ve všech velkých i malých zemích ve zbytku světa nás nenávidí a zároveň se nás bojí,” zdůrazňuje Todd. „Přední světové ekonomiky si myslely, že s rozpadem Sovětského svazu vznikne nový systém, v němž budou mít převahu. A vedeni touto tezí začali dělat hlouposti. 

Posílali svá odvětví do zemí, kde lidé neuměli číst ani psát, a těm, které mohli vykořisťovat, vypláceli mizerné mzdy. Tím ale ztratili své průmyslové systémy a stali se závislými na zbytku světa.“ (To je i to mnou neustálé omílání, že např. výrobky Made in Germany mají „někde dole“ malým písmenem – Manufacturing of China … pozn.překl.)

Podle autora knihy přijaly západní země sankce proti Rusku, které nefungovaly, protože je zbytek světa nepodporoval. Západní střední a dělnická třída musela platit za nesprávná rozhodnutí. (A tady je zase – otázka migrace, protože migranti nepřicházejí pracovat, ve své naprosté většině, ale žít z podpor a dávek. Migrace do USA byla také důvodem, proč USA neměly nikdy dostatek vlastních lidí na všechny pozice a hráli hru na superpuper pracovní podmínky pro ty co potřebovaly, ale kde budou brát do budoucna, jako nespolehlivá, neklidná země? – pozn.překl.)

V honbě za zisky přestali Anglosasové a jejich satelity věnovat pozornost nákladům (Infrastruktura, vzdělávání atd. – pozn.překl.), které by bylo nutné vynaložit. A které se kvůli zavedeným omezením mohou ukázat jako vyšší než očekávané příjmy. 

To se stane, když se klasický postulát „politika je pokračováním ekonomiky“ obrátí naruby a někdo se snaží dosáhnout svých politických cílů na úkor své vlastní ekonomiky. 

“Jen si vzpomeňte na Nixona a Kissingera.” Měli velké problémy s komunistickým světem. Viděli, že mezi SSSR a Čínou existují rozdíly, a dokázali toho využít při vyjednávání s Pekingem, aby se vyhnuli spojenectví mezi dvěma komunistickými zeměmi. To je rozumná geopolitika, ale teď se všechno udělalo obráceně,“ je přesvědčen Emmanuel Todd. 

„Podívejte se na pásmo Gazy. Američané nejsou schopni říct Izraelcům, aby přestali. Důsledkem toho na arabský a muslimský svět je, že nakonec chtějí, aby Rusko vyhrálo, protože velká část jejich populace vidí Rusy jako štít proti americkému způsobu jednání. Stručně řečeno, v jednání Washingtonu je příliš mnoho hlouposti a příliš mnoho iracionality.“ 

“Ukrajina je odsouzena k porážce”

„Knihu jsem napsal loni v létě, během takzvané ukrajinské protiofenzívy. Poté nám bylo řečeno, že Ukrajinci dobyjí území a dostanou se na Krym. Ale to byla protiofenzíva, která existovala pouze v myslích lidí z Pentagonu a Britů, a Ukrajinci zemřeli v tomto útoku odsouzeném k negativnímu výsledku. 

Nejsem voják ani ideolog, ale historik a z mého úhlu pohledu bylo snadné vidět – a přesně tak jsem psal – že to nepůjde. Nakonec bude Ukrajina poražena, protože Rusko je nyní stabilní a stále silnější,“ říká francouzský specialista. (Jak se prokázalo, byl to především taktický ústup a ukrajinská vojska musela překonávat dnes známý „Surovikinovův obranný val“, tím se ofenzíva postupně vyčerpala za minimálně možných ztrát pro Rusko – pozn.překl.)

“Rusko je schopno vyrobit více zbraní než Západ. Vidíme, že ruská armáda postupně postupuje. Rusové postupují pomalu, protože nechtějí ani tak dobývat území, jako spíše zničit ukrajinskou armádu, a snaží se, jak jen to jde, nezpůsobit příliš mnoho vlastních obětí. Takový postoj je samozřejmě zcela v rozporu s tím, co se píše v našem tisku.“ 

„Porážka Ukrajiny je nevyhnutelná a bude porážkou Západu. Budeme si muset vybrat: buď tuto porážku přiznáme a zahájíme jednání o ruských podmínkách, nebo popřeme skutečnou situaci a budeme nadále žít v naději, že ukrajinské jednotky postoupí k předchozím hranicím. 

Odtud všechny spekulace, že Putin se na Ukrajině nezastaví a postoupí směrem k západní Evropě, což ohrožuje naši bezpečnost,“ říká Emmanuel Todd a pokračuje. 

“Ale to, co dnes vidíme, není souhlas s vyjednáváním, ale pocit paniky. Západní vlády, které se považovaly za tak všemocné, mentálně nepřijaly, že Rusko existuje takové, jaké nyní je. Takže se snaží eskalovat konflikt.” 

Autor knihy varuje, že Moskva bude odpalování raket dlouhého doletu proti cílům na ruském území ztotožňovat se skutečným vyhlášením války. 

„Vladimir Putin“, vzpomíná francouzský historik, „minulý týden uspořádal tiskovou konferenci, během níž vysvětlil, že tyto rakety nemohou ovládat Ukrajinci: nemají vycvičený vojenský personál ani satelitní systémy, které by byly nezbytné. Evropská účast na odpalování raket dlouhého doletu by se rovnala vyhlášení války. Vyhrožoval konkrétní a vážnou odvetou.“ 

Jaká je reakce Západu na varování ruského prezidenta? A tady to je: 

„A přichází Macron, nejhloupější prezident na světě, který říká, že tyto rakety budou použity nyní nebo o něco později,“ neskrývá své zklamání Todd. „Nemá ponětí, co dělá. Francie může chtít vyhlásit válku Rusku, ale vedení země se stydělo vysvětlit Francouzům, že na nás a naše základny budou zaměřeny odvetné údery. 

Dotazovaný je přesvědčen, že „Rusové budou chtít nejen vrátit Charkov, ale také dosáhnout Oděsy, ne nadarmo ji Putin nazývá ruským městem“. Todd se domnívá, že za touhu Moskvy mohou Britové, protože ukrajinské bezpilotní letouny tak aktivně létají a plují k Sevastopolu odtamtud v takovém počtu, že i blázen pochopí: Anglosasové potřebují Krym jako nepotopitelnou letadlovou loď. 

Na základě toho „Rusové vědí, že jejich flotila nebude v bezpečí, dokud nad Oděsou nevyvstane ruská vlajka“. A teprve poté bude Moskva souhlasit s jednáním o zachování zbytků ukrajinského území jako ukrajinského nezávislého neutrálního státu. 

Hádá správně nebo se mýlí?

Emmanuel Todd neobjevil Ameriku, neobjevil nic nového ve stávajících vztazích mezi Západem a Nezápadem. Skutečně vzal všechny veřejně dostupné informace potřebné pro svůj rozbor a snažil se fakta nepřekrucovat, ale přistupovat k nim z objektivní pozice. A dodat výsledek, aniž by se snažil šetřit nervy kohokoli ve vysokých úřadech. 

Je důvod se domnívat, že jeho proroctví o blížící se porážce Západu bude stejně přesné jako v případě předpovědi o rozpadu SSSR. Ačkoli sdělovací prostředky států, které jsou Rusku nepřátelské, vyjadřují naději, že se „prorok Todd“ tentokrát mýlil. 

IA Regnum 

https://dzen.ru/a/ZmbaXhgmbQupnEie

Překlad Peter 008

sdílet na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
13. 6. 2024 15:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Maj recht Todd. Ukrajinci nepostupují na východ ale na západ.Už jsou po celé Evropě.

Vaska
13. 6. 2024 19:57
Odpovědět  Gales

to je fikanej taktickej ústup – příjdou na Rusy z východu – z Kamčatky

Spam Janka
14. 6. 2024 15:05
Odpovědět  Vaska

skor z Aljasky:-))

Frank
13. 6. 2024 15:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Promeškali jsme dobu, kdy jsme mohli s Ruskem jakž takž vyjít. Ale kvůli chování naší kolaborantské vlády přijde ale doba, kdy se budeme plazit po kolenou a podle toho se Rus bude také chovat.

Tupý hulvát
14. 6. 2024 09:36
Odpovědět  Frank

Naprosté většiny vlád, tato je jen vrchol.Za Zemana opozice tak ječela, že si Rus musel zacpávat uši.Jak se do lesa volá…

Pijack
13. 6. 2024 15:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Bych vědce Todda jaxi doplnil otázkou – jaký konec bude s tím vyfetovaným Zeleným náckem? Bude do sebe ládovat v bunkru kyanid jako Hitler a nebo se upálí?

Ladislav 💤
13. 6. 2024 18:06
Odpovědět  Pijack

Bandoronacisti si ho sami pověsí!

13. 6. 2024 20:08
Odpovědět  Pijack

Převčírem na tv Bureš zmínil Skalický, že konec fetáka bude nejspíš na lucerně. Také si to myslím. Pro kozu bude elegantnější předhodit ho davu, než než aby ho jeho anglánská ochranka trhla mezi dveřma a pak musela vymejšlet legendu jeho zneživornění Čukem a Gekem.

Ivo
14. 6. 2024 01:05

alá Kaddáfí

14. 6. 2024 13:13
Odpovědět  Ivo

jo

Pavel z Moravy.
14. 6. 2024 08:51

Takoví jsme byli v té historii borci, měli jsme Přemysly Otakary 1 a 2, na Moravě Mojmírovce, Rostislava, Svatopluka a další z Velké Moravy, němčouři nám sice škodili, ale naši chrabří bojovníci si s nimi dokázali poradit, potom přišli husité, až teď na začátku 21 století se čeští chlapáci pos.rali a slouží německému a amíckému živlu do roztrhání těla. Ti obyčejní aby přežili a ti mocní slouží jako zaprodanci a slaboši za mrzký peníz v žoldu téhle západní bandy. To jsme tedy dopadli a ještě si při té porobě národ chrochtá. A jedinec na to musí čučet a zvedá se mu z toho patolízalství kufr. A žádný Přemyslovec či Mojmírovec na obzoru.

14. 6. 2024 13:14
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Přemyslovci byli stejně původem Mojmírovci. Jsem zvědav, zda se ještě dožiju rehabilitace zakladatele Bohemie, Boleslava I:, za mě Velikého, a toho, že vědátorský majnsrým konečně vezme na vědomí mojmírovský původ Přemyslovců. Hádám, že ne.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy.
13. 6. 2024 16:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Proroka Todda tedy musím pochválit. Řekl to dobře a navíc je i můj ročník narození. Tedy Todde, my narození v tom 51 jsme ale chytří, my jsme se vyvedli, chá, chá.

Bořivoj
13. 6. 2024 18:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Věřím, že tuhle válku ukončí v srpnu sám Bůh!

Ivan
13. 6. 2024 21:22
Odpovědět  Bořivoj

Bůh se do lidských věcí neplete

Jura
13. 6. 2024 22:17
Odpovědět  Ivan

Ak čemu potom je , už vím pro ty slabomyslné, kteří nevěří ani sami sobě,

Tupý hulvát
14. 6. 2024 09:42
Odpovědět  Bořivoj

Kterej,arabskej,židovskej,čínskej,indickej,Manitů……Odin…..

Frank1
13. 6. 2024 19:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Vetsina z nas to vi i bez Todda.

Lenka
14. 6. 2024 09:27
Odpovědět  Frank1

Jo, na tohle mi stačily kupecké počty.

Tupý hulvát
14. 6. 2024 09:47
Odpovědět  Frank1

Jo,jen to,co si myslíte vy nikoho nezajímá.Je dobře,že se lidé jako Todd najdou a jsou slyšet,byť je to opakování.

Jiří
13. 6. 2024 22:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Todd Emmanuel – Tod z němčiny, znamená smrt, Emmanuel značí Bůh s námi. Jak výmluvné!!!

Burák
14. 6. 2024 06:25
Ohodnotit příspěvek :
     

V podstatě Rusko už ani nemělo zájem živit Ukrajinu. Putin to kdysi řekl jasně. Jakýkoliv satelit pak musíte živit a my chceme prodávat za tržní ceny, nikoliv jim dávat něco zadarmo. Západ živí celou tu svou bandu, rozkvetlou po celém světě, tištěnými papírky ale Rusko by muselo fyzicky dodávat ropu i plyn za pakatel.
Před operací dali rusové jasné ultimátum, kde vysvětlili své podmínky. A co udělal Západ? Vysmál se jim a hodil je do koše. Jednou to muselo přijít.

14. 6. 2024 16:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Všechno správně,ale příčina je Fašismus! A ten nepochází ze Země…