blog

Prigožin se nakonec tvrdě vyjádřil k tomu, co se stalo v Nigeru

Všichni byli zvědaví, zda se PMC “Wagner” postaví za ty proruské síly, které se v Nigeru dostaly k moci. A zde Prigožin prolomil mlčení. Po čemž se vše vyjasnilo. Tento krátký videorozhovor poskytl africkému vydání Afrique Libre. Není to ani tak rozhovor, je to Prigožinův monolog.

– Základní příčina toho, co se stalo, je ekonomická. Obyvatelé Nigeru byli dlouhodobě zahnáni do chudoby. Například francouzská společnost, která v Nigeru těžila uran, ho prodala za 218 dolarů a Nigeru zaplatila 11 dolarů. Je možné spolupracovat s investory – 50/50, je možné na 30/70, ale není možné dát jen 5 procent původním obyvatelům země, kteří se v této zemi narodili a kteří očekávají, že podle ústavy jim patří i podzemí země.

Aby se tyto hospodářské zločiny zakryly, byla země nasycena obrovským množstvím teroristů. Tento obrovský počet teroristů měl být teoreticky kontrolován obrovským počtem vojáků financovaných OSN, EU, Američany, Brity a kdekým dalším.

Takže obyvatelé Nigeru, kteří měli být svobodní, kteří měli být šťastní – díky ekonomickým příležitostem, které se v jejich zemi nabízely – byli okradeni! A aby byli zticha – byli dlouhá desetiletí drženi ve strachu.

Ale aby se ukázalo, že tito zloději, tito loupežníci jsou na území státu potřeba – mám na mysli západní země, Francii, Ameriku atd. – tam byly tyto zástupy vojáků nahnány. Kteří nic nedělali a dostávali kolosální peníze, které byly také na různých úrovních rabovány.

Takže transformace v Nigeru byla nutná. Moc, která byla u toho – Bazouma – to bylo jen “zastřešení” Západu. A tento boj je osvobozující a Bůh jim dej zdraví a ať se jim to podaří!


Mezitím sám sesazený nigerský prezident Mohamed Bazoum, navzdory svým stížnostem na to, že je “rukojmím vojenské junty”, dokázal nejen napsat provolání, ale také ho zveřejnit na stránkách Washington Post.

Zde jsou jeho slova zveřejněná v americkém vydání:

– V této těžké chvíli vyzývám vládu USA a celé mezinárodní společenství, aby nám pomohly obnovit ústavní pořádek. Nigerský lid vám nikdy nezapomene vaši podporu v tomto klíčovém okamžiku našich dějin.

Niger označil za “poslední baštu demokracie” a vojenský převrat za “tragédii pro nigerský lid”. Bazoum rovněž upozornil, že “převrat v Nigeru bude mít dalekosáhlé důsledky nejen pro Afriku, ale pro celý svět”.

Nemyslíte si, že jsme tohle všechno už někde slyšeli? A právě teď. O “poslední pevnosti demokracie”, “těžkých minutách” a o tom, jak “Ukrajina zachraňuje celý svět”.

Mezitím už nové nigerské úřady roztrhaly všechny obranné dohody s Francií a francouzská armáda byla vyzvána k odchodu.

A pokud se Francouzi stále snaží a přemýšlejí, jak vše vrátit zpět, pak je třeba za prvé poznamenat, že se vše vyvíjí podle úplně stejného scénáře jako nedávno v Mali a Burkině Faso, odkud museli po sporech odejít, a za druhé, jak by jim nevzplanul další nový bod.

Situace v Senegalu je stále napjatější poté, co byl zadržen Ousmane Sonko, nejnesmiřitelnější odpůrce prozápadního prezidenta Mackyho Salla. Při protestech v této bývalé francouzské kolonii byli po politikově zadržení zabiti již tři lidé.

Úřady od té doby pozastavily přístup na internet v mobilních telefonech a omezily média. Vláda rozpustila politickou stranu Pastef, v jejímž čele Sonko stojí, což ještě více přililo olej do ohně.

Protestující během demonstrací vykřikovali protifrancouzská hesla a stejně jako v Nigeru požadovali politikovo propuštění z vězení.

Obecně řečeno, upřímně řečeno, Prigožin má v Africe tolik práce, že by bylo dobré, kdyby mu zbylo ještě dost energie na Ukrajinu.

I když se běloruský prezident Alexandr Lukašenko důvěrně přiznal. Na svém území už má nejméně 30 000 Wagnerových vojáků … Takže je zřejmě dost pro všechny ….Bočkarev Alexandr


https://absolute-rating.mirtesen.ru/blog/43756464978/Prigozhin-nakonets-to-zhestko-o-tom-chto-sluchilos-v-Nigere

Překlad Peter 008

sdílet na

40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Putinovec
10. 8. 2023 22:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten popis na konci článku o Senegalu , je jako manuál o tom , jak to nedělat , aby to nedopadlo přesně tak , jako v Nigeru . Tohle není jen vnitřní či vnější řizení státu . To je kvalitní globální bezstrukturní politika , kterou v současnosti zvládají jen dva hráči . Globální Prediktor a Putinův tým . Předpokládám , že toto je společný zájem obou skupin , při kterém sledují vlastní cíle .

unor 2022
10. 8. 2023 22:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak sladka Francie okradala a okrada chude. Takze migrace a no go zony jako onen trest Bozi? Nejspise.

katango
11. 8. 2023 10:07
Odpovědět  unor 2022

Jo. Přišli si pro to, co je jejich.

Pavel K
11. 8. 2023 11:32
Odpovědět  katango

Však to dlouho financovali ten jejich blahobyt. To se nám to požívá, když nám druzí půjčují v tomto případě jim kradou. Ale my se nemáme čemu divit dopadli jsme obdobně, jen trochu civilizovaně, tak jak asi mušela vypadat ta zlodějna v těch rozvojových zemí. 🙄🤦‍♂️

Helena
11. 8. 2023 12:44
Odpovědět  Pavel K

Podle toho jak zacházeli s tamními obyvateli, že byli hladoví, nemocní, umírali, makat na zápaďáky musely i děti a jestli umřely při té dřině nikoho nezajímalo-přitom ty země byly napěchované bohatstvím. Tak aspoň vidíte co pro západ znamenáme my. Totéž co ti nigerijci apod. Nejsme pro ně ani ten smrdutý, špinavý hadr na podlahu. Nebudou mít s námi žádné slitování, stejně jako s nigerijci. To si musíme uvědomit a podle toho se zařídit a s těmi hajzly jednat. Niger nám může jít příkladem. To probuzení je stálo tisíce životů lidí a dětí, jen proto, aby si západ mohl žít na vysoké noze. Příklad a způsob provedení hledejme v Nigeru.

Helena
11. 8. 2023 13:14
Odpovědět  Helena

Místo Sláma u Kravína, můžeme volat Bravo Nigeria !

Pavel K
11. 8. 2023 15:35
Odpovědět  Helena

….a my se tim umrněncům smějeme a oni přitom dokáží více bojovat za svoji vlast. Teď jsem četl na PL jak jedna z Anglie vyfakovala Rakušana kvůli tomu korenspondečnímu hlasování. Poslala ho do dálek kde slunce nesvítí.

katango
11. 8. 2023 22:20
Odpovědět  Helena

Niger a Nigérie nejsou to samý. Tady se jedná o Niger.

Pavel K
11. 8. 2023 15:32
Odpovědět  Helena

Naprosto s vámi souhlasím. 👍👍👍

Frank
10. 8. 2023 22:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Je třeba vypráskat tu západní svoloč odevšad. A oni se pak bez rabování surovin brzy zhroutí.

Jaris
11. 8. 2023 02:26
Odpovědět  Frank

Jj, to se jim to zilo po staleti na ukor druhych. Zda se, ze doba nezrizeneho blahobytu konci a nejen ve Francii.

Standa
11. 8. 2023 06:37
Odpovědět  Frank

,,Obnovení ústavního pořádku”, ,, demokracie”…, zajímalo by mě , co si o tom myslí obyvatel z vesnice v Nigeru.,, Západ má toho plnou hubu. Francouská vojska , koloniální drancování přírodních zdrojů,největší chudoba v Africe….(přirovnej k Česku.americká vojska , podpora fašismu, drancování průmyslu a zdrojů, nelegální vláda dosazená ze Západu přímo proti ústavě a o tom šaškovi na Hradě ,co k sobě nechce pustit občany , aby ,, měl klid na vládnutí” raději nepíši. Dělá se mi špatně.
Občané jsou vydíráni o své vydělané peníze, aby se naplnila státní pokladna….nejvyšší čas na převrat v Česku. Dokud stát nedoplní represivní složky…………
Smrt Ukrajině!
Nikoli Ukrajincům, jsou to také…lidi a vyžírkové….

Helena
11. 8. 2023 13:41
Odpovědět  Standa

Ukradina už je dávno mrtvá. Ten kdo tu smrt po planetě Zemi rozsévá je USA, Anglie, Francie, Itálie, Španělsko atd. – tedy ti, kteří bez mrknutí oka zabijí kohokoli, kdo by je chtěl obrat byť jen o desetník.

Pavel K
11. 8. 2023 08:08
Odpovědět  Frank

To by mělo platit pro všechny vyžírky bez ohledu jaké jsou národnosti. Tzn. i pro české a slovenské a že jich tuna JE. Ááááá makat dvanácky na stavbu, do výkopů, k míchačce, tahat překlady a házet tvárnice na lešení.

Gales
11. 8. 2023 10:02
Odpovědět  Pavel K

A do Michelinky s nima. Tahat pneumatiky.Svoloč jedna líná.

Pavel K
11. 8. 2023 10:21
Odpovědět  Gales

Nákladní doprava se razantně sníží a přejde se po staru na ČD. Taže se sníží i výroba pneu. Stavět se bude furt a je co!! Když nechtěli ropu od Putina, žádné bagry atd. Vyfasují cikánské soustruhy a budou kopat kaku červená myš, bo není nafta gadžo. I svatý budou vidět. Jinak Gales, rozdávat práci to by nám šlo co? 😊😊🤣🙋‍♂️

Gales
11. 8. 2023 13:51
Odpovědět  Pavel K

Současnost je taková že poruč a udělej sám.Už mně to štve.Nechtějí makat ani bezdomáči za keš na ruku.

Pavel K
11. 8. 2023 15:39
Odpovědět  Gales

Je to všechno schnilé jak vši v kožichu. Bude třeba jim rozhýbat krevní oběh. Vím jak na to. 🤣🙋‍♂️

Pavel z Moravy
11. 8. 2023 10:39
Odpovědět  Pavel K

Ty bys z nich udělal hotové zedníky. Ani výuční list by už nemuseli mít. Cha, cha, hotové dobračisko a potom, že nejdou obnovit výuční obory. Ale Stanjura by ti na tu bohulibou činnost nedal prašule. To bys slyšel pouze řev, nemám, nemám, musíme letět s delegací kapitánů průmyslu směr ten, ten, onen. Zajišťujeme nám v daleké cizině budoucí blahobyt, který se nestihl dokončit pro tuto zemi ani po 34 letech našeho rajcování a připravujeme investiční pobídky pro naše firmičky. Nu a přece byste nám bratři a sestry nezáviděli, že si tam troch užijeme. Tak z čeho bys chtěl potom ty zedníky vyplatit? Nejsme přece jako oni.

Pavel K
11. 8. 2023 11:39
Odpovědět  Pavel z Moravy

Neznám že nejde!! 🤣
By si na sebe mušeli vydělat a né jak teď za to flákání. Škody nadělali dost tak se bude splácet národu. Peníze? Není problém, kdo nakradl, vrátit i s úroky. Pavle všechno jde, jen malé děti se muší nosit. 🤦‍♂️

Pavel z Moravy
11. 8. 2023 13:08
Odpovědět  Pavel K

A také znáš toto, žádné výmluvy po svatbě.
Musí to jít, svatba stála peníze.

Pavel K
11. 8. 2023 15:44
Odpovědět  Pavel z Moravy

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
Tak tady neznám podrobnosti, třeba byla fakt tak ošklivá že to doopravdy nepůjde. Škoda že to neumím přišlo mi do mailu video buzerantské svatby. Chlap jako nevěsta. Hrozný prasate a v okolí pozvaných lidí tolik hezkých paniček. Ajajaj aůůů.

Pavel K
11. 8. 2023 15:48
Odpovědět  Pavel K

VČERA I DNES MĚ NEJDE OPRAVIT PŘÍSPĚVEK. HEZKÝ DEN. 🙋‍♂️🙋‍♂️

Mike
11. 8. 2023 10:09
Odpovědět  Frank

Není to nějaký divný? Evropa drancuje Afriku jako zběsilá a když se podívám na zadluženost jednotlivých evropských států, tak to spíš vypadá, že Afrika ekonomicky Unii likviduje. Ledaže by to bylo o obžerství EU, tím by se to vyjasnilo.

Spam Janka
11. 8. 2023 11:14
Odpovědět  Mike

tazko povedat, v akej miere je to umyselne a v akej nie…..EU sa zadlzuje, aby ti, ktori su na jej uzemi, boli v akej takej miere spokojni a neplienili…..a pritom podporuje migraciu z tychto statov k sebe (snad aby sa zmiernoval tlak na platy, snad ide skutocne o Kalegieryho plan, snad si myslia, ze nakoniec v n-tej generacii ti ludia budu pracovat), pricom na tychto ludi musi vynakladat dalsie pozicane peniaze

Bety
11. 8. 2023 15:16
Odpovědět  Frank

Jenže ta západní svoloč si vychovala všude místní svoloč. Nebo si fakt myslíte, že těch pět procent dostávalo obyvatelstvo? To jsou a byly úplatky pro tu místní svoloč, která jim pak všechno odkývala a odkýve a na své spoluobčany přitom zvysoka kašle – ono to totiž bez místních tak snadno nejde,
a tolik svých žoldáků ta západní svoloč také nemá. Ono kdyby to bez nich nešlo, tak by jim nenechali ani těch pět procent.
Ale pravda, něco se do Afriky vrací – ten elektronický a jiný jedovatý odpad, toho tam mají hory.
A na to zase mají ty podivné zelené, kteří se nestarají o přírodu ale o to, abychom se třásli strachy před imaginárním globálním oteplováním a změnou klimatu.

Bety
11. 8. 2023 16:22
Odpovědět  Bety

Pardon – kdyby to bez nich šlo..

Burák
11. 8. 2023 08:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Západ je prolezlý skrz na skrz korupci na všech úrovních až po prezidenty a jednotlivé korporace s oligarchy řídící tu demokratickou komedii. Po celém světě kradou a chtěli by krást i na Ukrajině. O Ukrajince nejde. Proč nelze kupovat suroviny za tržní cenu? Protože by z toho to úplatkářské řvoucí stádo nic nemělo. Respektive by měli méně. Okrádají státy, kde suroviny vytěží a na konci okradou pod řadou smyšlených záminek i konečného spotřebitele. To jest i nás všechny do jednoho. Je to banda loupežníků mezi které patří i naše vláda s prezidentem. A nemyslete si. Naše firmy napojené na ty správné lidi a politiku drancují také. Kupříkladu naše česká firma má pod palcem většinu těžby balzy, kterou prodává po celém světě. A co jsem kdysi četl. K tamním domorodcům se také nechová zrovna přátelsky. Tady se o tom pouze nemluví.

Pavel z Moravy
11. 8. 2023 10:47
Odpovědět  Burák

Kapitál se chová všude stejně příteli. Ten nezná hranice a národnosti. Tady by ti to ale jeden človíček zbožňující kapitál vysvětlil lépe než já, co já o tom vím. Já jsem blahobyt, který kapitalističtí vládci svým rohem hojnosti tak obdařili celou populaci, nestudoval.

Pavel K
11. 8. 2023 15:49
Odpovědět  Pavel z Moravy

😊 🤣 🤣 🤣

Vladimír
11. 8. 2023 09:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Kam asi bude směřovat EU bez ruských zdrojů a afrických surovin?? Co mohou státy EU nabídnout?? Nic. Do konfliktu na Ukrajině tyto státy rostly jen díky levnému ruskému plynu, ropě a surovinám a díky okrádáním Afriky. A aniž by si to představitelé těchto států připustili, nechali se zatáhnout do konfliktu a sankcí. Toto je výsledek, který mohou sice zpomalit ale nikdy zastavit.

Jaris
11. 8. 2023 11:31
Odpovědět  Vladimír

Mate naprostou pravdu, Vladimire. Je vic nez jiste, ze EU po*raly co se dalo. Eurosajuz sklidi, co zasel.

Gales
11. 8. 2023 09:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Doufám že u nás nebude nikdo hlásat,že se v Nigeru bojuje za Prahu.

Helena
11. 8. 2023 12:57
Odpovědět  Gales

A vidíte, tentokrát se dá říct, že v Nigeru se opravdu bojuje i za nás. Čím dříve západní drancíře a zloděje ze všech drancovaných zemí vypudí, tím dříve padne USA a západ na hubu. Tím dřív opadne vliv západu na naše nasazené paňácy do vlády a na hrad i do justice. Ano vezměme si z Nigeru příklad. Tak je třeba s těmi loupežníky zacházet.

Gales
12. 8. 2023 08:47
Odpovědět  Helena

To mně nenapadlo.Proto vládní Goebbelsovci mlčí.

Pavel K
12. 8. 2023 10:36
Odpovědět  Helena

Svatá to pravda. To je snad poprvé co fandím bubákovi.

laskra
14. 8. 2023 09:36
Odpovědět  Gales

To nebude, tam nemá Fialka příbuzné.

Pavel z Moravy
11. 8. 2023 10:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta slova, aby byla zachráněna demokracie o kterou Bazouma tak stojí a vyzývá k jejímu obnovení USA jsou opravdu jako přes kopírák. Nigerský lid vám to nezapomene, to je skutečná ” perla”. Dovolí okrádat svůj lid a sám na tom má asi podíl největší a zaštiťuje se lidem. Tito slaboši neřeknou, zachraňte moji pr.del, ale když jde do tuhého zatahují do toho lid. Koneckonců u nás je to stejné, kolonie jako kolonie. Jenže u nás jsou armádou chráněni.

Helena
11. 8. 2023 13:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

To v Nigeru byli donedávna armádou ti loupežníci chráněni taky.

Jura S
11. 8. 2023 13:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Anglosasove, zejména Sasko – Koburgové, radoby Windsor plenili svět 600 let… “Čert seber krále, královnu i princatka”