Představte si, že by Assange odhalil čínské zločiny, ne ty americké

Pokud by byl Julian Assange čínským novinářem a vydavatelem, dostal by Nobelovu cenu, byl by středobodem Dne lidských práv a tento týden by byl jeho portrét umístěn na vrchol demokratického summitu prezidenta Joea Bidena.

Assangeovo jméno by bylo první na seznamu 350 ohrožených novinářů amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který byl bez ironie zveřejněn v den, kdy se jeho administrativa snažila vydat Assange, aby čelil 175 letům ve vězení supermax.

Pokud by Assange odhalil spíše čínské než americké zločiny, stal by se nyní plakátovým chlapcem bojkotu zimních olympijských her. 

Každý dnešní zpravodaj by vedl k jeho osudu, každý stále se otáčející tisk by vyvolal rozhořčení nad rozdrcením tohoto motýla na kole.

Chudák Julian, kdyby se tak narodil jako Číňan.

Případ Assange měl padnout při první překážce, bez ohledu na to, kolik překážek od té doby bylo. Podle samotné smlouvy o vydávání mezi Spojeným královstvím a USA je výslovně vyloučeno, aby někdo mohl být vydán z jednoho do druhého, aby čelil politickým obviněním.

Je ironií, že to bylo proto, aby USA mohly chránit možnost, že irští republikánští uprchlíci ve Spojených státech budou vydáni, aby čelili politickým obviněním v Británii. Žádný americký prezident – ​​dokonce ani Obama – nemá dávno ztraceného irského předchůdce. S 30 miliony irsko-amerických hlasů v sázce nebylo možné riskovat s politicky motivovanými údajnými zločinci.

Když jsem osobně vyzval tehdejšího ministra vnitra Davida Blunketta, který Smlouvu tajně uzavřel, ohledně možnosti vyslat nového Nelsona Mandelase, aby čelil politickým obviněním, osobně mě ujistil, že nic takového se nikdy nemůže stát.

Záruky jsou nyní ošoupané jako středověká tapisérie Sněmovny lordů.

Téměř nespočitatelná strašná porušení řádného procesu měla zabít sebemenší šanci na Assangeovo vydání. Dovolte mi zdůraznit pouze tři.

Jakmile vyšlo najevo, že americká vláda tajně nahrála na video každé právní setkání mezi Julianem Assangem a jeho schopnými a významnými právníky v průběhu několika let, měl případ zahodit každý seberespektující soudce v jakékoli demokracii.

Jakmile se ukázalo, že klíčovým svědkem proti Assangeovi byl islandský zloděj, podvodník a usvědčený pedofilní lhář, který navíc nyní svobodně přiznává, že jeho svědectví, na němž se zakládají obvinění, byla snůška lží, každý správný soudce by to proti shledal vládě USA .

A jakmile vyšlo najevo, že americká vláda pečlivě plánovala unést Assange v Londýně a v případě potřeby ho zavraždit před Harrods v ulicích kolem ekvádorského velvyslanectví, hodnota jakýchkoli „ujištění“ USA o tom, co se Assangeovi stane, dosáhla dna. . Nedalo se na ně spolehnout. A s vydáním nebylo možné souhlasit.

Tiskařské stroje však nejedou pro Assange, který je tiše zabit ve vězení Belmarsh.

Západní „novináři“ ve stylu letušek, kteří jsou bohatě placeni za své dovednosti ve čtení autocues, o jeho osudu a osudu své „profese“ mlčí. Vědí, že pokud se to stane Assangeovi, mohlo by se to stát i jim, ale stejně jako šíp, který letí v noci, už dávno tuto možnost sami zabili. Nebude pro ně žádné šťastné a sebevědomé ráno. Jen služebnost a kusy stříbra.

A tak americký juggernaut opět drtí spravedlnost ve virtuální tichosti. To je věc rozbití motýla na kole. Nikdo to neslyší křičet.

George Galloway

byl téměř 30 let členem britského parlamentu. Uvádí televizní a rozhlasové pořady (včetně RT). Je filmařem, spisovatelem a uznávaným řečníkem. Sledujte ho na Twitteru  @georgegalloway

Bitva o vydání Juliana Assange: Co potřebujete vědět

Britský nejvyšší soud rozhodl, že Julian Assange může být vydán do USA, aby čelil obvinění ze špionáže. Zde se dozvíte, jak spoluzakladatel WikiLeaks skončil za mřížemi a co by mohlo následovat.

Assange byl umístěn v londýnské věznici Belmarsh v roce 2019 po téměř sedmi letech skrývání na ekvádorské ambasádě v hlavním městě Spojeného království.

Kdo je Julian Assange?

Assange, narozený v Austrálii, spoluzaložil WikiLeaks, skupinu, která zveřejňuje utajované materiály „zahrnující válku, špionáž a korupci,“ uvádí na své webové stránce.

WikiLeaks skvěle zveřejnilo video amerických vojenských vrtulníků, které v roce 2007 mimo jiné zastřelily civilisty v Bagdádu. Organizace také zveřejnila důvěrnou korespondenci mezi americkými diplomatickými misemi po celém světě, což ve Washingtonu vyvolalo další ostudu.

Proč chce Washington vydat Assange?

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Assange v roce 2019 ze špionáže kvůli jeho roli v „jednom z největších kompromisů utajovaných informací v historii Spojených států“.

Podle obžaloby WikiLeaks nezákonně získaly zhruba 90 000 zpráv o válce v Afghánistánu, 400 000 zpráv o válce v Iráku, 800 zpráv o hodnocení vězňů v Guantánamu a 250 000 diplomatických depeší amerického ministerstva zahraničí.

Jak se Assange dostal do britského vězení?

Novinář se poprvé dostal do problémů poté, co proti němu bylo ve Švédsku zahájeno vyšetřování znásilnění. Assange ze strachu z vydání přeskočil kauci a v roce 2012 se ukryl na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde požádal o azyl. Případ znásilnění proti němu byl nakonec stažen.

Assange byl vyhoštěn z ambasády v roce 2019 poté, co ho Ekvádor obvinil z porušení podmínek azylu. Okamžitě byl zatčen britskou policií a později téhož roku odsouzen k 50 týdnům vězení za přeskočení kauce. 

V lednu londýnský soud odmítl vydat Assange do USA s odvoláním na zdravotní obavy. “Zjistil jsem, že duševní stav pana Assange je takový, že by bylo tísnivé ho vydat do Spojených států amerických,” rozhodla tehdy soudkyně Vanessa Baraitserová.

USA se proti rozhodnutí odvolaly a vyhrály. Nejvyšší soudce Ian Burnett, který v pátek rozhodl ve prospěch vydání, uvedl, že Washington poskytl další ujištění, která snižují riziko, že Assange spáchá sebevraždu za mřížemi. “Toto riziko je podle našeho úsudku vyloučeno nabízenými ujištěními,” řekl Burnett.

Co bude dál s Assangem?

Assangeova snoubenka Stella Moris uvedla, že jeho právní tým se proti rozhodnutí odvolá „v nejbližším možném okamžiku“. Pokud bude odvolání zamítnuto, bude nakonec na britské vládě, aby rozhodla, zda Assange vydá. 

V USA by spoluzakladatel WikiLeaks mohl podle jeho právního týmu čelit až 175 letům vězení, pokud bude shledán vinným ze všech obvinění. Assangeovi příznivci, rodina a blízcí opakovaně varovali, že jeho zdraví se během let strávených ve vězení výrazně zhoršilo.

V roce 2019 zvláštní zpravodaj OSN pro mučení Nils Melzer, jehož tým navštívil Assange v Belmarsh, uvedl, že vykazoval „všechny příznaky typické pro dlouhodobé vystavení psychickému mučení“.

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
12. 12. 2021 14:03

No jasně to by byl молодец, na n-tou, hned by ho někdo z těch gaunerů ve velké politice v pindostánu navrhnul na tzv. “nobelovku”, a měl by se jako ? v žitě, jenže to by se pak na sebe hanbou nemohl ani podívat do zrcadla! Julian Assange, kterého si velmi vážím, udělal velkou chybu, že se včas neuchýlil do Ruska, tam by byl býval v bezpečí! Teď mu jde hrdinovi opravdu o život! Jestli ho ty britské s…. vydají do pindostánu, tak tam dostane doživotí + 500 let navíc (ti idioti dávají takové zhovadilé a logicky zcela nesmyslné tzv. “tresty” právě proto, že jsou už od narození na 99,9 % psychicky a duševně narušení?!?) a jeho smrt bude jen otázkou žel velmi krátkého času.